DE IMsTBMT mALWYR Waalwijkse en Langstraaise Courant Defensie, betalingsbalans en begroting de drie problemen DRUNEN NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG GAPELLE GEERTRUIDENBERG De Regeringsverklaring Hoe worden ze betaald BROOD, VET en MARGARINE VANDAAG DUURDER. MAANDAG 19 MAART 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74c JAARGANG No. 23 Abonnement 17 cent per week 2.25 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 187S. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". „Wij moeten ons tijdelijk beperkingen opleggen om de moeilijkheden, waarvoor wij staan, te overwin nen en om straks weer te kunnen voortgaan op de weg omhoog, die wij sedert de bevrijding zijn opge gaan. Tevens moeten wij het belang van het materiële en geestelijke welzijn van ons volk voor ogen houden, opdat behouden blijve, wat aan wezenlijke waarden werd verworven. Doordrongen van de grote beteke nis van het gezin, van een doeltreffende organisatie van de arbeid en van de noodzaak van ware geeste lijke cultuur, moeten wij blijven waken voor het on derwijs en de opvoeding van onze kinderen, voor werkgelegenheid voor de gloeiende bevolking, voor de handhaving van goede rechtsverhoudingen, voor het behoud van de arbeidsvrede en van een vrije ontplooi ing van het Nederlandse geestesleven in zijn rijke verscheidenheid. Tegenover de taak, die thans voor ons ligl, staan wij, gelukkig, als een gezonder en sterker volk dan wij waren bij het einde van de bezetting. De herinnering, aan wat wij in de bezettingsjaren hebben doorstaan, moge ons volk opwekken en sterken, nu wij ons op nieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrijheid, onze volksaard en ons volksbestaan". Aldus het slot van de rege ringsverklaring welke minis ter-president Drees namens 't nieuw optredende kabinet Za terdagmiddag om 12 uur in de Tweede Kamer heeft afgelegd. De minister-president heeft er daarbij op gewezen dat de verhoudingen in de wereld en de omstandigheden, waarin Nederland verkeert, in het af gelopen jaar en in het bijzon der nog in de laatste maanden een zó diepgaande, wijziging hebben ondergaan, dat de aandacht van regering, volks vertegenwoordiging en volk moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbelangen van ons volk raken, en ten aan zien waarvan de koers op nieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij: aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samenwerking der vrije vol keren ter verzekering van de collectieve veiligheid; aan het daardoor moeilijkei- geworden, maar even noodza kelijk blijvend sluitend ma ken van het staatsbudget; aan het dekken van het te kort op de Nederlandse beta lingsbalans, dus het scheppen van evenwicht tussen hetgeen wij aan het buitenland moe ten betalen en uit het buiten land ontvangen. De regering kondigt dan aan. Nieuw-Guinea: Een afwach tende houding en het volgen van de ontwikkeling op de voet; geen wijziging van de status zonder voorafgaande raadpleging van het parle ment. Defensie: eerste diensttijd van 18 maanden, teneinde voort durend enige parate troepen formaties te hebben; op den duur vorming van vijf divL sies; versterking van de lucht' macht; taak voor de Marine in Atlantisch verband. Dekking uitgaven: een jaar lijkse extra 500 millioen (over de eerstkomende vier jaar) voor de defensie te dekken: voor de helft uit leningen (uitgaven voor één maal), voor de helft door belasting verhoging, t.w. van de ven nootschapsbelasting en de in komstenbelasting naar de maatstaf winst, de omzetbe lasting op minder noodzake lijke artikelen en bij de groot handel, de motorrijtuigenbe lasting; een overwinstbelas ting en andere belastingen zijn in overweging; voorts be zuinigingen tot een bedrag van 150 millioen. Sluiting betalingsbalans: geen gebruik van monetaire reser ves voor voorziene tekorten; vooralsnog slechts in bijzon dere gevallen distributie van verbruiksgoederen; productie voorschriften voor schaarse grondstoffen; productieverho ging in overleg met het be drijfsleven; geen algemene werktijdverlenging; beperking van publieke en indirect van particuliere investeringen; be perking van 't luxe-verbruik; vermindering van de voedsel subsidies tot in totaal ƒ175 millioen; vaststelling grond- stoffenprijzen aanstonds op nieuwe basis; waken tegen onnodige prijsverhogingen; overleg met de Stichting van de Arbeid over de sociale ge volgen der prijsstijgingen; bij zondere aandacht aan de ou den van dagen en waken te gen onevenredige achteruit gang van de grote gezinnen. Eindelijk is dan de kogel door de kerk en is met de af gelegde Regeringsverklaring en het daarin ontworpen fi nancieel economische pro gramma een einde gemaakt aan de voortdurende groter wordende stroom van geruch ten, nopens allerlei mogelijke resp. onmogelijke maatrege len en besluiten welke de nieuwe regering volgens ve len tot voor kort voornemens zou zijn, op dit terrein uit te vaardigen. Het valt niet te ontkennen dat vooral gedu rende de laatste dagen zich een toenemende spanning en angst van het publiek hebben meester gemaakt, die op ver schillende wijze tot uiting kwamen. We denken in dit verband aan de koop-woede in de detailhandel alwaar met het oog pp de aanvankelijk nog in de vorm van geruch ten, nopens op handen zijnde prijsverhogingen, die later voor sommige producten zoals Suiker, Margarine, Meel enz. gedeeltelijk bewaarheid wer den, hamsteraankopen hier en daar op vrij grote schaal heb ben plaatsgevonden. Daar naast vielen ook allerlei teke nen van onrust op de valuta- en effectenmarkt waar te ne men alwaar yanwege een soort angst-psychose over haast bepaalde openstaande posities werden ingedekt, ter wijl het in dit verband wel merkwaardig aandoende ge rucht van een eventueel op handen zijnde devaluatie, vooral de effectenbeurs Don derdag en Vrijdag j.l. heeft beroerd, zodat hier op vrij grote schaal dollarleniiigen en Amerikaantjes werden aange kocht, teneinde zich van een dollardekking te verzekeren. Aan dit alles is nu een einde gekomen. Ofschoon de reeds vandaag intredende prijsstij ging voor verschillende arti kelen wellicht niet geheel ongemerkt voorbij zal gaan, zal de daarop betrekking heb bende aankondiging van thans de intensiteit van de spanning wel aanmerkelijk afremmen, aldus de Maasbode. De prijs van volksbrood en bruinbrood gaat vandaag met drie cent per brood van acht ons omhoog. Margarine kost nu vijftien cent per half pond duurder dan Zaterdag. Bak en braadvet kost vanaf heden zeventien cent per half pond meer. Suiker is verleden week reeds met vijftien cent per kilo omhoog gegaan. (Dit be tekent voor brood een prijs verhoging van tien percent en voor vet en margarine een stijging met veertig percent). De Stichting van de Arbeid zal dan op korte termijn waarschijnlijk reeds Dinsdag morgen vergaderen met de inter-departementale loon- en prijzencommissie om te zien in welke mate de looncom- pensatie (die de Regering in haar verklaring van Zaterdag heeft aangekondigd) mogelijk zal zijn. Ook voor steenkolen en benzine zijn hogere prijzen in het vooruitzicht. EXPLOSIE OP STAATS MIJN MAURITS. 3 Doden en 20 gewonden. Een kortsluiting in de scha kelruimte van de centrale der staatsmijn Maurits in Lut- terade en een hevige ontplof fing in het gascompressoren- gebouw hebben Zaterdagmor gen het leven gekost aan drie personen. Vier personen wer den zwaar gewond en een zes tiental anderen liep lichte verwondingen op. Tot 300 M. in de omtrek werd zware schade aangericht. Talloze winkelruiten begaven het, de daken van huizen en andere gebouwen werden ingedrukt en de straten waren bezaaid met dakpannen. De ontplof fing veroorzaakte ernstige stagnatie in de gasvoorziening van Brabant en Noord-Lim burg. Zaterdagavond om half negen was men er in geslaagd door voorlopige voorzieningen de gasdistributie weer op gang te brengen. BLIJDE THUISKOMST. Onze dorpsgenoot W, Klerks kwam Zondag j.l. na een verblijf in Indonesië behouden in Drunen aan. Dc familie, vrienden, ken nissen en buurtbewoners bereid den de repatriant een hartelijke thuiskomst. In tal van toonaarden werd hem een hartelijk welkom toegeroepen. De buurtbewoners hadden het ouderlijk huis prach tig versierd en er werd een fraai cadeau aangeboden. Ook Thuis front was present. Wij roepen Klerks ook een hartelijk welkom toe in het vaderland. ALGEMENE JAARVERGADE RING BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank hield op Woensdagavond j.l in café van Baardwijk haar algemene jaar\tr- gadering. Na het openingswoord door de waarn. voorzitter, dhr. C. v. d. Water, gaf de kassier, de heer A. v. Son, een uitgebreid verslag, waaraan we 't volgende ontlenen Alvorens verslag te doen, ge denkt de kassier in waarderende woorden het afqestorven bestuurs lid de heer Th. v. Mierlo. Dhr. v. Mierlo was medeoprichter der bank en vanaf 20 October 1925 tot IS Maart 1950 vice-president van de raad van toezicht. Zijn persoon en zijn vruchtbaar werk in 't belang der bank verricht, zul len allen die met hem hebben sa mengewerkt, steeds in herinnering blijven. Het bij de bank uitgezette ka pitaal liep met 13700 terug, terwijl de omzet met bijna 11.000.000 steeg. Het aantal leden bedroeg per December '50 177. Het aantal spaarrekeningen 427. Gebl. rek. 26, in depos. rek. 12. Er werden 60 nieuwe reke ningen geopend. Het aantal voor schotten bedroeg 45, waarvan 12 nieuwe met een totaal bedrag van 52.315.40. Afgelost werd slechts 5245.42. Hieruit blijkt dat er momenteel veel behoefte aan ka- pitaal bestaat. Aan voorschotten werden verstrekt 96.000. In lo pende rekening 44.300.43. In totaal aan spaargelden 450.400. In lopende rekening 37.700. De winst bedroeg 711.85. Er werd in totaal aan rente spaargelden uitgekeerd 10.000. Aan lopende rek. 650. Aan spaargelden werd bijgeschreven 266.300. Terug bet. aan spaargelden 278.400. Gestort op lopende rekening 510.000. Terugbetaald lopende rek. 517.500. De aftredende bestuursleden L. v. Baardwijk, C. v. d. Water en A. v. Spijk werden herkozen, als mede de aftredende leden van de raad van toezicht, Th. Moster- mans en A, Mommersteeg. Medegedeeld werd dat door ge voerde propaganda de spaargel den weer dusdanig zijn toegeno men, dat de bank wederom bin nen de credietbeperkende maatre gelen is gevallen. De rente werd voor leden vastgesteld op 2.4 De rente voor credict op 4 Voor voorschotten, onderhevig aan credietbeperkende maatrege len 4%, anders V/2 of 3K pCt. Met een dankwoord aan dé kassier voor diens verslag en ac curaat beheer, sloot de voorzit ter deze vergadering. K.A.B. AFD. VLIJMEN. De K.A.B. afd. Vlijmen zal op 26 Mei a.s. deelnemen aan de Rerum Novarum herdenking te Rotterdam. De leden kunnen zich opgeven bij de bode van hun vakafdeling of bij de voorzitter van de K.A.B. de heer J. Wijk- mans. In de reiskosten die 3.50 bedragen, wordt door de K.A.B. 2.— voor hun leden bijgedra gen. Ook niet-Ieden kunnen zich opgeven en men wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. BENOEMING. Bij K. B. is ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van Mej. H. J. Jansen te Vlijmen, met ingang van 1 Maart 1951 als vertegenwoordig ster der vroedvrouwen in de Zie kenfondsraad benoemd Mej. H. v. Rooij te Haarlem. VLIJMENS MANNENKOOR. Zondag na Pasen geeft Vlij mens Mannenkoor zijn tweede uitvoering. Een kleine operette en enkele zangnummers zullen ten gehore worden gebracht. Dit be looft een mooie avond te worden. Repatriëring. Met het s.s. Nelly arriveerde Zondag onze dorpsgenoot de mi litair Ad v. Es] uit Indonesië. De buurtbewoners hadden voor een passende -rsiering zorg ge dragen. Voor de woning stond een prachtige ereboog opgesteld, ter wijl van alle huizen de vader landse driekleur wapperde. Des avonds brachten de harmonie, het mannen- en dameskoor de repa triant een serenade. Eerst werd hem een hulde ge bracht door de buurtbewoners, die hem na een welkomstlied enkele fraaie cadeaux aanboden. Door dhr. v. d. Bferk werd hij uit naam van de gehele bevolking welkom geheten en kon hij uit diens handen het gebruikelijke rij wiel in ontvangst nemen. Namens de verenigingen werd het woord gevoerd door A. van Beurden. Ook Kath. Thuisfront liet zich niet onbetuigd en offreer de hém een taart. Na enkele pit tige marsen door de harmonie werd tot slot het Wilhelmus ten gehore gebracht. Tot slot dankte de repatriant voor de gebrachte hulde en de fraaie cadeaux, terwijl ook zijn vader nog dank bracht aan allen. Ned. Herv. Kerk. Door de heer •A. van Thielen zal een onder werp ter bespreking worden in geleid over Mattheus 17. JAARVERGADERING. De Geref. Meisjesvereniging Bidt en Werkt, komt Woensdag avond half 8 in het Geref. Kerk gebouw in jaarvergadering bij een. BEEN GEBROKEN. Tijdens een voetbalwedstrijd op het terrein van S.D.O. alhier, had de N.E.O.-speler A. Versteeg j.l. Zaterdagmiddag het ongeluk een been te breken. Per auto werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. GOEDE VRIJDAG. In de Geref. Kerk zal op Goe de Vrijdag des avonds 8 uur Dienst des Woords gehouden worden, waarin zal voorgaan Ds. M. J. Mulder. DE NED. EMIGRANTEN IN CANADA. J.l. Donderdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond alhier een lezing gehouden over het Kerkewerk onder de Neder landse emigranten in Canada, door Candidaat van Oijen, die met verlof in ons land vertoefd. Ds. M. J. Mulder opende de sa menkomst, waarvoor vrij veel be langstelling bestond, in 't bijzon der van de zijde der jonge land bouwers met hunne vrouwen, en heette de heer v. Oijen van harte welkom. In een vlotte, onderhoudende causerie vertelde de heer v. Oijen over de leefwijze van onze land genoten in Canada, waarbij hij 't accent legde op het kerkelijk le ven, maar ook van het leven van alle dag. Voor eventuele a.s. emi granten gaf hij behartenswaardige wenken en waarschuwingen, ter wijl hij verschillende voorbeelden gaf van het niet-slagen van emi granten die op eigen initiatief naar Canada gingen, zonder de betref fende instanties voldoende te raad plegen. Na de causerie, die met aan dacht door de aanwezigen werd gevolgd, vertoonde de heer van Oijen een serie mooie plaatjes, die het gesprokene nog zeer verdui delijkten. Aan het einde dankte Ds. Mul der de heer van Oijen hartelijk voor het gebodene. MANNENVERENIGING. De Ned. Herv. Mannenvereni- ging Troffel en Zwaard, houdt Dinsdagavond half 8 een verga dering in de Consistoriekamer der zijn en daarom komt het zelden voor, dat meer dan vier gidsen tegelijk geïnstalleerd worden. Toch heeft het geen afbreuk ge daan aan de plechtigheid en sfeer van deze avond. Er werd geopend in een keu rige formatie en na het gebed, 't hijsen van de vlag en het zeggen van de wet, werden de nieuwe lingen en vlaggedraagsters, die buiten de formatie stonden opge steld, gehaald. Een kort woordje van de leidster en nadat iedere gids met duidelijke stem de zegen van de aalmoezenier had gevraagd was er het plechtige ogenblik van het afleggen der belofte. De in signes werden opgespeld en met een fier saluut gingen zij terug naar hun plaats. In die meisjes leeft iets van het gidsenideaal, dat in het devies ,,Wees bereid" zo prachtig tot uiting komt. Dc belofte en wet heeft zin en betekenis voor het katholieke meisje, zoals heel de katholieke jeugdbeweging, die de ouders bij hun taak wil helpen. niet meer en niet minder. Na 't gezellige uurtje dat volg de op de verdere plechtigheden, gingen èn ouders èn gidsen vol daan naar huis. Mogen veel meis jes het spoor van deze nieuwe gidsen volgen. BURG. STAND. Geboren Herman G. A. zv. A. J. Mekes-Out. IngekomenAntonius Kroos- wijk en Hendrikus Krooswijk van Doetinchem. Vertrokken Flora M. A. J. Lupcke naar Rotterdam. An tonius H, J. Moors naar Rotter dam. Hendrikus Mekes en ge zin naar Oosterhout Johannes G. Maaskant naar 's-Gravenha- ge Jacobus J. van Dortmont naar Den Helder. WEEKMARKT. De levendige en drukke week markt werd Vrijdag j.l. bezocht door 116 kooplieden. FANFARECORPS „SIRENA". Schitterend geslaagde uitvoering. Dc muziekvereniging Sirena te Vrijh.-Capelle gaf met medewer king van de aan de vereniging verbonden toneelafdeling in de zaal van de heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje, Dinsdag 13 dezer voor donateurs en introducé's en Woensdagavond d.a.v. voor de leden met hun dames en niet-le- den haar voorjaarsuitvoering, die in alle opzichten uitstekend ge slaagd is. Beide avonden sprak de voor zitter, de heer J. H. v. Eeuwijk, een welkomstwoord, waarna on der leiding van de directeur, de heer L. van der Sande uit Loon- opzand, het fanfarecorps 't pro gramma opende met een mars van M. J. Confrontaine „Goede Wacht", die, evenals de ouver ture ..Romantique" van Odilé Cordonnier en „Partita Piccola" van Gerard Boedijn op verdien stelijke wijze werd uitgevoerd. Met de mars „Gusto" van Joh. Boers werd 't eerste programma- gedeelte, dat getuigde van goede studie onder gedegen leiding en dat met een welverdiend applaus beloond werd, besloten. Door de aan de muziekvereni ging verbonden toncelafdeling werd vervolgens opgevoeid Ron kende Motoren, toneelspel in drie bedrijven door Jan Everwijn en Bob Bertinie. Op voortreffelijke wijze werden de verschillende rol len, zowel de hoofd- als bijrollen vertolkt en ieder bedrijf oogstte een daverend applaus, waaraan na het slotbedrijf schier geen ein de kwam. De muziekvereniging „Sirena" kan met het meeste genoegen op deze .schitterend geslaagde avon den terugzien. RINGVERGAD^RING. Onder leiding van de Ring- voorzitter, Ds. A. Kolkert uit 's Gravenmoer, komt de Ring 's- Grev.-Capelle van Ned. Herv. Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag Maandag 19 dezer 's avonds half acht in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk in vergadering bijeen. WIJZIGING AANVANG KERKDIENST. De ochtenddienst in de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk, welke tijdens de wintermaanden om 10 uur aanving, zal van nu af weer te half tien beginnen. De namiddagdienst blijft op half drie gehandhaafd. MANNENVERENIGING. De Ned. Herv. Mannenvereni- ging „Filologus'', die de laatste tijd haar bijeenkomsten meestal bij een der leden aan huis hield, zal in het vervolg haar vergaderin gen weer in het verenigingsge bouw „Elthato" houden. Op dc a.s. Woensdag 's avonds kwart voor acht te houden ver gadering zal de heer A. Snijders een onderwerp ter bespreking in leiden. KERKDIENST. Met het oog op Goede Vrijdag wordt 23 dezer 's avonds half acht in het gebouw „Elthato" 'n kerkdienst gehouden, waarin hoopt voor te gaan de heer A. v. Teylingen uit Leiden. GIDSENBEWEGING. Woensdagavond half acht pre cies waren de genodigde ouders en alle gidsen in de hut present om de installatie bij te wonen van zeven nieuwe gidsen. De Gidsenbeweging wil kernvorming BENOEMING. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot geestelijk advi seur van de kring „De Lang straat" van de Tuinbouwbond van de N.C.B., de Weleerw. Heer J. Simons, kapelaan te Drunen. MONUMENT JAN DE ROOIJ. Naar wij vernemen heeft de beeldhouwer Caruso uit Am sterdam thans een herzien ontwerp voor zijn monument voor Jan de Rooij, dat zijn plaats zal vinden te Sprang- Capelle, bij het comité inge diend. Het vorige ontwerp dat, wat opvatting wel, maar wat uit voering betreft niet de in stemming van het comité kon verkrijgen, is thans naar de geest van het comité gewij zigd. Men verwacht thans ze ker de goedkeuring van het Comité tot Stichting van een monument voor Jan de Rooij in de Langstraat, dat daar over zeker spoedig z'n be slissing zal nemen, om het dan ter goedkeuring op te zenden aan de Rijks-Commissie voor Monumentenzorg. EIND MAART IS DE ZOMERDIJKWEG KLAAR. Ons nieuwe industrieterrein. Het nieuwe industrieterrein aan de Haven begint zich al af te tekenen. Tussen hoge rug gen van zand liggen lange kunstmatige meren, die straks het industrieterrein zullen vormen. Er wordt daar nu niet meer gewerkt. De grote zand gravers en kipkarretjes heb ben hier hun werk gedaan. Het paard dat zwetend de karretjes met de zware grond naar de wal langs de Haven trok, is er niet meer. Het lijkt wel of het werk half is afge maakt en dat men het nu zo maar laat liggen. Er is geen spoor van activiteit. Maar de bezoeker die dat denkt heeft het mis. In de uiterste Zuid-West hoek steekt het einde van een brede buis juist boven de zandwal uit. Er onder ligt de eerste plaat wit zand; de nieu we grond waarop de indus trieën gebouwd zullen wor den. Langs de Zomerdijk weg ligt een lange rij buizen waardoor de nieuwe grond naar het meer, om die naam aan te houden, wordt vervoerd. Halfweg staat in een houten gebouw de enorme zuiger die de zandmassa's verder stuwt. Er naasf staan twee keten, met de waarschuwende bord jes: Levensgevaar, hoogspan ning. Verder weg in de polder ziet ge nog de lange armen van excavateurs boven een muur van klei uitsteken. Daar heeft men ook al een enorm gat gegraven om het witte zand te bereiken. Twee exca vateurs graven steeds meer grond uit om voldoende zand naar het wordende industrie terrein te kunnen brengen. Want vanuit dit „meer" wordt via het buizenstelsel de bouw grond naar het begin van de Zomerdijkweg vervoerd. Nu eenmaal de lente in zicht komt en men dus regel matig door kan werken, ver wacht men dat het industrie terrein in 214 a 3 maaiden bouwrijp zal zijn. De Zomerdijkweg zal veel eerder klaar zijn. Over ruim veertien dagen De volgen de week zal worden begonnen met het egaliseren van de weg en wanneer dat klaar is kan hij worden bestraat. Dan zal gelukkig de isolatie van het Land van Heusden en Altena zijn opgeheven en kunnen al le soorten voertuigen de Klei weer bereiken. PROT. CHR. H.B.S. TE WAALWIJK. Donderdag kwam de vereni ging in jaarvergadering bij een in één der schoollokalen. De voorzitter, H. Kerst, opende de vergadering met 't lezen van Ps. 96 en gebed. Na een woord van welkom las de waarn. secretaris, C. P. v. d. Hoven, de notulen der vorige vergadering. Vervolgens kwam het jaar verslag ter bespreking. Ver schillende vragen werden ge steld en beantwoord. Daarna werden de financiën bezien en besproken, terwijl het bestuur de nodige machtigingen ont ving. Bij de bestuursverkie zing werden gekozen Ds. C. Streefkerk te Sprang en Ds. Riphagen te 's-Gravenmoer. Besloten werd propaganda te maken voor het werven van leden. Het bestuur hoopt thans binnen afzienbare tijd tot het bouwen van een nieuw school gebouw te kunnen overgaan. De vergadering werd ver volgens met gebed gesloten. Aan 't jaarverslag ontlenen we dat in de vacature in 't bestuur van Ds. v. d. Peut, gekozen werd de heer C. P. v. d. Hoven en in het college van toezicht in de plaats van Ds. W. C. v. Burger- Ier Ds. W. Jens te Waalwijk. Ook in 't personeel kwamen enige wijzigingen voor. Leerlingen. Per 1 Sept. 1949 begon de H.B.S. de cursus met 48 leerlin gen, verdeeld over de klassen 1, 2 en 3. In klasse I 10 jongens en 11 meisjes, in klasse II 14 jon gens en 2 meisjes, in klasse III 9 jongens én 2 meisjes. Dit aantal bleef tot 31 December 1949 on gewijzigd. Van deze leerlingen waren er afkomstig uit Waalwijk 6" Besoij- en 6, Sprang-Capelle 18, Heus den 1, Eethen 4, Meeuwen 2, Waspik 1, Raamsdonk 3, Geer- truidenberg 1's-Hertogenbosch 2, Dongen 3, Doeveren I. Tussentijds verlieten gedurende 1950 14 leerlingen de school, tus sentijds werden toegelaten 2 leer lingen en per 1 September 1950 29 leerlnigen, zodat de school per 31 Dec. 65 leerlingen telde. Van deze leerlingen waren af komstig uit Waalwijk 14. Besoij- en 6, Sprang-Capelle 21, Raams donk 2, Raamsdonksveer 3, Heus den 4, Eethen 3, Meeuwen 2, 's-Hertogenbosch 3, Tilburg 1, Waspik 1, Drunen 2, Dongen 3. Sinds September 1950 telt de school de klassen 1, 2, 3 en 4. Lokalen. Met ingang van de nieuwe cursus, 1 September 1950, kwam er belangrijke verbetering in de beschikbare lokalen. Het qelukte om de boververdieping van de voormalige tekenschool te huren. Hier werden twee leslokalen ver kregen voor twee klassenvoorts een vaklokaal voor natuur- en scheikunde en een vaklokaal voor f

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1