Waalwijkse en Langstraatse Courant PERSONENVERVOER Onder de zon van Guadalajara OP DE LIJN 's-HERTOGENBOSCH-LAGE ZWALUWE EEN MEXICAANS PAASVERHAAL HOOFDPIJN? 4 WIJN EN AZIJN IN DE LANGSTRAAT VRIJDAG 23 MAART 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Hieronder vinden onze lezers het adres afgedrukt, dooi de Vereniging „Waalwijks Belang" gezonden aan de Mi nister, van Verkeer en Waterstaat, terzake het personen vervoer op de lijn 's-BoschLage-Zwaluwe. Dit adres is getekend door 78 organisaties van werk gevers, werknemers, middenstanders, landbouwers, han delsreizigers, door verenigingen van vreemdelingenverkeer, gemeentebesturen, schoolbesturen enz. De originelen zijn opgezonden aan bovengenoemde mi nister en afdrukken aan de ministers van economische, sociale en binnenlandse zaken, Ged. Staten, de directeur- generaal van de Nederl. Spoorwegen en de Pers. Aan Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat, 's-GRAVENHAGE. Excellentie. Over het verkeersprobleem in de Langstraat en meer in het bijzonder over de opheffing van het personenvervoer per trein hebben Uwe Excellentie reeds talrijke reques- ten bereikt, hoofdzakelijk uit de kringen van handel en industrie. Nu vooral in de laatste weken beter dan ooit te voren is gebleken, dat deze streek op het gebied der verbindingen in een noodtoestand is geraakt, achten wij het niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk, dat Uwe Excellentie kennis neemt van de ervaringen van hen, die geregeld ge bruik moeten maken van het enige nog overgebleven open baar vervoermiddel in de Langstraat: de autobus. De eerst- ondergetekende vereniging: „Waalwijks Belang" heeft daartoe het initiatief genomen en wil zich in deze tot tolk maken van de bijna 3000 arbeiders, de handelsreizigers, scholieren en andere bevolkingsgroepen die voor hun werk op deze verbinding aangewezen zijn. Wij zullen Uwe Excellentie niet vermoeien met een uit voerig exposé, maar volstaan met een summiere opsom ming van enkele feiten: De pendelbeweging is in deze streek van aanzienlijke om vang; dagelijks moeten b.v. alleen naar en van Waalwijk 1500 arbeiders vervoerd worden. De verhoging van de bustarieven (ca. 30% boven de vroe gere spoorwegtarieven) betekent een dusdanige kosten- vermeerdering voor deze mensen, dat zij bij goed weer meer dan vroeger van de fiets gebruik maken. Velen hebben dan reeds een uur of langer gefietst vóór zij op het werk aankomen. Dan volgt een gehele dag staande werk verrichten, waarna nog een uur naar huis gefietst wordt. De nadelige gevolgen van dergelijke overmatige in spanning doen zich op de lange duur gelden, niet in het minst in een daling der arbeidsprestatie. Wanneer de weersomstandigheden het fietsen onmogelijk maken, zijn de busdiensten niet in staat de plotselinge stij ging van het aantal passagiers snel genoeg te verwerken. De toestand van de enige verkeersweg door de Langstraat is daarenboven van dien aard, dat bij mist, sneeuw en gladheid grote vertragingen in de busdiensten onvermijde lijk zijn. Zo kwam het in de afgelopen weken voor, dat de inkomende pendel \Vz a 2 uur na aanvang der werktijd arriveerde, terwijl talrijke werknemers dagelijks 12 uren ei^ langer van huis waren, oververmoeid door het wachten in "sneeuw en koude en het vervoer in overvolle autobussen. Op het gehele traject van Den Bosch tot Lage-Zwaluwe 40 km.) zijn slechts twee wachthuisjes. De reizigers moeten op de meeste halteplaatsen wachten in kou, sneeuw of regen. Voor de handelsreizigers gelden analoge bezwaren. Hun spoorweg-abonnementen zijn op de buslijnen niet gel dig, wat een enorme kostenverhoging betekent, ook door het vervallen van het voordeel der gestaffelde N.S.-tarie- ven. De minste vertraging in de busdiensten kan het mis sen van een doorverbinding veroorzaken en hun werkpro gram voor een gehele dag in de war sturen; soms hebben zij op lange trajecten nog geen zitplaats; bevrachting van bagage en vervoer van monstercollecties is onmogelijk. Schoenen worden over 't algemeen op monsters verkocht. In de Langstraat worden ca. 50% van Nederland's schoenen geproduceerd. Ook handel en middenstand ondervinden hiervan de ge volgen, daar duidelijk blijkt dat deze streek om de boven genoemde redenen gemeden wordt en bemonsterde offerten uitblijven. Zoals de toestand nu is, durven wij zonder overdrijving het woord „onhoudbaar" te gebruiken. Vele arbeiders gaan 's morgens van huis met de angst in het hart dat zij 's avonds door het staken van de busdiensten niet meer terug kunnen komen. Een hervatting van het per sonenvervoer per trein is naar onze mening de enige uit weg uit de impasse. Wij kunnen uiteraard niet beoordelen of lonende exploitatie van een goede treinverbinding (d.w.z. op de juiste tijd stippen en met geëigend materiaal) mogelijk is, maar wij vragen ons af of het niet geheel rendabel zijn van een openbaar nutsbedrijf op een bepaald traject niet tot op zekere hoogte aanvaard zou kunnen worden, wanneer er voor een belangrijke industriestreek zulke geweldige be langen op het spel staan en het welzijn der bevolking er mee gemoeid is. Wij veroorloven ons dan ook, Uwe Excellentie te verzoe ken, deze kwestie nogmaals ernstig te willen overwegen e? L.m bi-izonder de mogelijkheid te doen onderzoeken of het inleggen van een kleine eenheid met lichte motor- tractie, in de bestaande noodtoestand verbetering kan brengen. Inmiddels verblijven wij, met verschuldigde eerbied en hoogachting, Waalwijk, Februari 1951. Uwer Excellentie dwe. dssen. Waalwijk. Vereniging Waalwijks Belang. Fabrikantenkring „De Langstraat". Ned. R.K. Vereniging van Vertegenwoordigers, Handels agenten en Verzekeringsinspecteurs St. Christoffel, afd. Langstraat. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Waalwijk-Baardwijk- Besoijen. Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, afd. Waalwijk- Baard wij k-Besoij en. R.K. Middenstandsbond, afd. Waalwijk-Baard wij k-Besoij en. Katholieke Jonge Middenstandsvereniging, afd. Waalwijk- Baardwijk-Besoijen. Besturenbond Christelijk Nationaal Vakverbond, afdeling Waalwijk. HOCRES, afd. Waalwijk. R.K. Hogere Burger School. R.K. Middelbare Meisjes School. ^ddelbare Handelsavondschool. Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie. Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken. ttt^ **u*sboud- en Industrieschool. ULO-school voor meisjes „St. Teresia". ULO-school voor jongens „St. Michaël". K.K. Kerkbestuur van St. Jan. Vlijmen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Vlijmen. Veilingtuinbouwvereniging voor Vlijmen en Omstreken. R.K. Boerenbond, afd. Vlijmen. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Vlijmen. R.K. Middenstandsbond, afd. Vimmen. 7e 4JAARGANG No. 24 Abonnement 17 cent per week 2.25 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. GG. N.V. Mommersteegs Zaadteelt en Zaadhandel. N.V. Industrievennootschap O VITO. Zaalbergs Wollenstoffenfabriek N.V. Drunen. Veilingvereniging „De Langstraat". Katholieke Arbeidersbeweging, afd. Elshout. N.V. 's-Hertogenbossche Schroevengieterij Lips. N.V. REX-Schoenfabrieken. Van Drunens N.V. Schoenfabriek. Heusden. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Heusden. R.K. Middenstandsbond, afd. Heusden. Christelijke Middenstandsvereniging, afd. Heusden. Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, afd. Heusden. Waspik. Gemeentebestuur van Waspik. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Waspik. R.K. Middenstandsbond, afd. Waspik. Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, afd. Waspik. R.K. Jonge Boerenbond, afd. Waspik. Christelijke Besturenbond, Christelijk Nationaal Vakver bond, afd. Waspik. Fa. A. Brokx-Smits. Schoenfabriek Kinderen Coesmans. N.V. P. A. Ruitenberg Scheepswerven. N.V. Chroomlederfabriek „Waspik". N.V. Schoenfabriek J. Schaapsmeerders-Van Strien Co. Sprang-Capelle. Coöperatieve Landbouwers Aankoopvereniging. Christelijke Besturenbond, Christelijk Nationaal Vakver bond, afd. Sprang-Capelle. Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Toekomst". Kaatsheuvel. Vereniging Kaatsheuvels Belang. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Kaatsheuvel. Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, afd. Kaatsheuvel R.K. Schoenfabrikantenbond Kaatsheuvel. R.K. Middenstandsbond, afd. Kaatsheuvel. Raamsdonk. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Raamsdonk. R.K. Landbouwschool. Christelijk Nationaal Vakverbond, afd. Raamsdonksveer. Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Raamsdonksveer. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Raamsdonksveer. Geertruidenberg. Gemeentebestuur van Geertruidenberg. Katholieke Arbeidefs Beweging, afd. Geertruidenberg. Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, afd. Geertrui denberg. Stichting Ambachtsschool Geertruidenberg en Omstreken R.K. Middenstandsbond, afd. Geertruidenberg. N.V. Provinciale Noord-Brabantse Electriciteits Maatschap pij- Vereniging Industrieel Contact (Adres rechtstreeks aan de (Minister verzonden). Eethen. Burgemeester en Wethouders van Eethen. Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „De Polder van Drongelen". De afdeling Eethen van de Christelijke Boeren- en Tuin- aersbond. De afdeling Meeuwen van de Noord-Brabantse Baatschappii van Landbouw. De plaatselijke vereniging „Drongelen Vooruit". De afdeling Genderen van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „De Polder van Eethen Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „Het Noorder- Af wateringskanaal". Coöperatieve Zuivelfabriek „Op hoop van Zegen" te Gen- deren. Coöperatieve Boerenleenbank te Meeuwen. Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „De Polder van Meeuwen". door F. A. BEHRENS. Dona Maria Francisca Elvi ra de Henares de Alcantaray Vidal zo heette zij voluit, doch in haar woonplaats, Gua dalajara kenden de meesten haar alleen onder de naam van „de Barmhartige". Er was daar, ruim een eeuw geleden, geen kind of het wist de weg naar het huis van deze goede fee, aan wier deur geen vin ger ooit vergeefs geklopt had. Sommigen hielden haar voor onmetelijk rijk: bezitster van uitgestrekte haciendas, ette lijke dagreizen hier vandaan. Wat anders dan de inkomsten dier domeinen kon haar in staat stellen op zo ruime schaal liefdadigheid te be trachten? Haar eenvoudige leefwijze scheen niet te verschillen van die van andere welgestelde adellijke weduwen, in haar hart minder tot versterving en wereldverzaking geneigd dan het uiterlijk zou doen gelo ven. Laat u niet door de schijn misleiden, vrienden: die so bere rouwjapon kleedt haar voortreffelijk en hebt ge wel eens gelet op haar ragfijne mantilla-sluier van achttien- de-eeuwse zwarte kant, een erfstuk, met geen duizend es- cudos te betalen Weet gij soms, hoeveel kostbaarheden zij in haar juwelenkistje heeft weggesloten Haar villa en haar tuin worden goed en re gelmatig onderhouden, vraag niet hoeveel haar dat kosten moetEn dan, ge vergeet toch niet de luisterrijke ka pel, die zij indertijd bij de ge boorte van haar enige zoon uit dankbaarheid heeft geschon ken aan de kathedraal van Nuestra Senora de Guadelu- pe, een kapel vol van de heer lijkste sacrale schatten? Reist maar eens daarheen, beziet al les, en houdt dan nog vol, dat uw Barmhartige niet rijk is. De verdedigers konden hoogstens daartegen inbren gen dat de deugd altijd benijd wordt: de feiten leken on weersprekelijk. Van de wer-'; kelijke stand van Dona Elvi ra's middelen hadden zij niet 't geringste vermoeden, even min trouwens als de betrok kene zelf. De waarheid, alleen bekend aan de zeer zwijgza me parochiepastoor en aan Dolores, de Indiaanse huis houdster der weduwe, de waarheid was, dat Dona Elvi ra sinas lang volstrekt niets meer bezat. Het was begonnen met het verlies van de haciendas: deze weleer bloeiende landerijen waren tijdens de Nationale revolutie van 1821 in de meest letterlijke zin in rook opge gaan. Van de drie rentmees ters was er één gevlucht en sedert nooit meer gezien, de twee anderen waren door de muitende peónes, die hun le ven lang als slaven op de ak kers gezwoegd hadden, gevan gen genomen en terechtge steld, waarna de opstandelin gen zich onder 't vaandel der jonge Mexicaanse vrijheid ge schaard hadden. In de ver warring waren alle eigen domspapieren zoek geraakt waarschijnlijk mee verbrand met de bezittingen, naar Do lores* zuchtend veronderstel de. Daar niemand zich gedu rende de volgende jaren meer bekommerde om de verwoes te, uitgestorven plantages, kreeg de eertijds teruggedron gen wildernis volop gelegen heid, haar verloren gebied te herwinnen. Toen de eerste berichten van deze ramp Dona Elvira bereikten, weigerde zij ze te geloven en vernamen de ver baasde boodschappers, dat er een vergissing in het spel moest zijn. Op haar bezittin gen werd het werkvolk altijd goed behandeld: daar kon van rebellie geen sprake zijn. „Maar Dona Elvira, wij heb ben toch met eigen ogen „Andere haciendas zien bran den, niet de mijne!" verklaar de de weduwe zo beslist dat de boden tenslotte zelf in twij fel geraakten. „Het is moge lijk, Uwe Genade, dan moeten wij ons vergist hebben. Ver geef het ons." En bijna be schaamd waren zij wegge- sehuifeld. Enkele dagen later lag Do- na Elvira met ijlende koorts te bed. Het was Dolores, die haar verzorgde, zo goed als de kundigste medico in de stad. Als dochter van een „nahual", een inlandse tovenaar-medi cijnman, kende zij deze ziekte en haar verstand van kruiden en inheemse geneesmiddelen was wijd in de omtrek spreek woordelijk. Dag en nacht waakte zij bij het bed van de zieke, die zelf verwachtte te sterven en meermalen 't ver moeden uitsprak, dat iemand haar vergiftigd had. „Zweer mij, Dolores, dat jij het niet bent", smeekte zij herhaaldelijk. De Indiaanse gaf haar tenslotte geen ant woord meer. Kleine Manuel, voor zijn tien jaar ongewoon verstandig, ergerde zich, doch Dolores suste de knaap: „Stil angelito, over de woorden van een zieke die ijlt, moet men zich nooit boos maken. Ga maar verder lezen in je nieu we boek." „Wordt mama gauw weer beter, Dolores?" „O ja. mijn kind, binnen veertien dagen, zo God wil." „Ik zou zo graag in de tuin spelen, Dolores, waarom mag dat niet?" „Dat weet je zelf toch ook wel, Manuelito! Het is de laatste dagen in de stad en ook hier buiten nog al onrus tig". „Er wordt af en toe ge schoten, is het niet-?" „Ja. maar als je veilig bin nenshuis blijft en niet te dicht bij de ramen komt, hoef je niet bang te zijn, dan gebeurt er niets." „Maar ik ben niet bang, Dolores Op dat ogenblik begon de zieke te steunen en sloeg ang stig de ogen op. „Dolores, ben je daar? Ach, Dolores, laat ie mand hier een priester bren gen. Ik voel, dat ik sterven ga Gauw, anders is het te laat„Houdt U zich toch kalm, Dona Elvira, uw toe stand is volstrekt niet gevaar lijk, alleen moet U zich niet zo opwinden, dat is niet goed voor het hart„Een ander kan niet voelen wat ik voel. ik weet dat ik sterven ga", hield Dona Elvira vol Dolores verliet hoofdschud dend 't slaapvertrek, de mees teres alleen latend met Ma nuel en een klein inlands meisje, Asuncion geheten. „Is het niet genoeg, dat ik ver giftigd ben, moet ik nu ook nog in mijn zonden sterven?", klaagde de weduwe „Als dat gebeurt is 't Dolores' schuld!" „Moeder", kwam Manuel, „dat moet U niet zeggen, U wordt weer beter, Dolores is immers zo knap Dolores, altijd weer DoloresO God, erbarm U en zend mij een van Uw dienaren Heer „Ik zal naar de pastoor gaan", besliste plotseling A- sunción, „misschien is de meesteres werkelijk sterven de." Manuelito sprong op „Asun cion, jij bent een meisje, je loopt niet zo snel als ik. Blijf jij hier bij je moeder, ik zal gaan Binnen het uur zie je mij terug met de padre Het zijn-de laatste woorden geweest die dit huis van hem gehoord heeft. Nauwelijks 3 kwartier daarna werd 't kind levenloos binnengedragen: 'n verdwaalde kogel had de kleine Manuel op de weg, vlak voor het tuinhek, ge troffen en in de armen van de priester was hij zwijgend ge storven. Een radeloze Asuncion wierp zich luid snikkend op de grond en rukte onder hartstochtelijke zelfverwijten zich de haren uit: „Mij had die kogel moeten doden, mij, mij! Ik had moeten gaan en hem hier laten blijven! Wat was er aan mij verloren ge weest! O God, had mijn leven in plaats van het zijne geno men, dan hadt Ge beter ge daan!" „Stil mijn dochter", ver maande de padre: „God weet wat Hij doet en Hij kent het waarom van Zijn daden. Eens zal Hij alles openbaren en die genen aan wie Hij Zijn ge heim te kennen zal hebben gegeven, zullen Hem in eeu wigheid loven". „Amen", voegde Dolores hieraan toe en bekruiste zich. Toen de geestelijke voor zichtig de zieke op het nieuws wilde voorbereiden, verloor deze het bewustzijn en ook gedurende de volgende dagen bleek zij ontoegankelijk voor hetgeen rondom haar voor viel. Slechts eenmaal, in de nacht voor Manuel's uitvaart, vroeg zij naar de jongen. „Slaapt hij nu, Dolores?" De Indiaanse stond daar onbewe gelijk; bij het schijnsel van de kaars op het tafeltje naast Dona Elvira's bed geleek zij een bronzen beeld, „Dolores, heb je mij niet verstaan? Ik vroeg je of mijn zoon nu slaapt"„Ja, uwe Genade, hij slaapt Voor de begrafenis had men haar de jonggestorvene ge toond, doch zij had Manuelito niet herkend: de koorts was als een nevel, die haar belette de werkelijkheid te zien o Na enige weken was Dona Elvira zover hersteld, dat zij zich weer door het huis kon bewegen. Geestelijk bleef zij echter in een toestand, die vooral in het begin haar om geving veel reden tot bezorgd heid gaf. Haar beterschap hield zij voor schijnbaar en slechts zeer tijdelijk. Dat Ma nuel „uit veiligheidsoverwe gingen zolang elders was on dergebracht" stond voor haar onomstotelijk vast, en zij achtte dit een verstandige maatregel. Het was alleen haar wens dat men hem, eer zijn moeder sterven ging, hier zou brengen, opdat zij vóór haar dood, die zij binnenkort verwachtte, afscheid zou kun nen nemen van haar lieve ling. MunbRfdt-3Hoofdniin,»».^..- Doo^5C Dolores, met wie zij 't eerst hierover sprak, geraakte in 'n hevige innerlijke tweestrijd: moest zij de meesteres de waarheid vertellen en tot be wijs daarvan haar het kinder graf tonen, of was het beter de zwaarbeproefde te laten volharden bij een waandenk beeld, dat haar op zo milde wijze met dit smartelijk ver lies verzoende? Na enige aar zeling koos de medelijdende Indiaanse het laatste. Waai de Voorzienigheid zo barm hartig was, Dona Elvira's geest te omsluieren, scheen 't haar toe, dat een mensenkind niet het recht had dit gena dig weefsel der verbeelding met wrede hand te verscheu ren, te voorspellen. Toch: „meedoen aan het bedrog" wilde Dolores tot het uiterste beperken. De droeve weten schap van het gebeurde in grillige verzinsels verlooche nen viel haar te zwaar en daarom besloot zij voortaan zoveel mogelijk het noemen van Manuel's naam te ver mijden; zij beval alle onder geschikten in het huis, dit voorbeeld te volgen. „En als de meesteres zelf over hem begint?" vroeg Asuncion met tranen in de ogen. „Wend dan je gezicht af, chiquita mia, buk je, of ga naar iets zoeken, maar ver berg haar je ontroering. „Ik kan het niet, Dolores!" „Zo, kan je dat niet? Dacht je soms dat het mij zo gemak kelijk valt, Asuncion? Maar met een beheerst gezicht kun ie evengoed aan Manuel den ken. Hij, die zelf altijd zo zon nig was, hield niet van treu righeid: dat wil ik, ook nu hij dood is, niet vergeten zijn". „Opgewekt doen met een hart vol rouw? Dat is mij onmoge lijk!" snikte het meisje. Maar nog geen maand later kwam dezelfde Asuncion met zedig neergeslagen wimpers en een verlegen lachje Dolo res vertellen van het aanzoek dat haar gedaan was: en of zij de Genadige Meesteres ne derig zou mogen vragen om een voorschot voor haar bruidsuitzet.Dona Elvira schonk, ver boven het ge vraagde, wilde van geen te rugbetaling horen en gaf Asuncion de vrijheid te gaan en te wonen waar zij wilde Zij was de eerste van de bedienden die de villa verliet. In een vlaag van grootmoe digheid hief de meesteres voor al haar ondergeschikten de lijf-eigenschap op. Had zij verwacht dat deze haar uit dankbaarheid voor een be scheiden loon zouden dienen, al spoedig bleek haar 't tegen deel. De enige gunstige uit zondering vormde Dolores, die ook in de jaren na 1830 hier trouw op haar post bleef. Reeds lang voordien waren alle zaken betreffende de huishouding en het dienst volk aan de Indiaanse overge laten, en wanneer die ver klaarde het wel alleen af te kunnen en zij een vervanging van de verdwenenen volmaakt overbodig achtte, berustte Dona Elvira hierin geredelijk. Dolores hield blijkbaar niet van nieuwe gezichten. Kwa men er een enkele maal gas ten, dan gaf zij dezen, alvo rens ze aan te dienen, een stille wenk niet over Manuel te spreken, evenwel zonder een reden voor haar verzoek op te geven. De anderen eer biedigden die wens met grote stiptheid en waren het na hun bezoek er onderling over eens dat Dona Elvira op waardijk voorbeeldige wijze haar leed droeg. Zo zeldzaam als hier overi gens vrienden en oude ken nissen verschenen, zo veelvul dig zwermden er kinderen en bedelaars. Dit was reeds het door Nomis. TT Wiel. Het is de hele wereld be kend dat de Nederlanders in- polderaars van groot formaat zijn. Het doet ons goede hart goed om te zien dat de Waal- wijkers in deze algemene re putatie hun aandeel hebben. Want in Baardwijk werd de Wiel binnen 20 jaar geheel en al gedempt. En hoe! Ongekende materialen wer den gebruikt om het woeste water aan banden te leggen. Een nieuw procédé werd be proefd en met succes! Wij zijn blij voor Baardwijk dat aan haar grondgebied weer nieuw land is toege voegd. Ja, blij, want wij heb ben de dierbaarste herinne ringen aan Baardwijk. De demping van onze Wiel is evenwel niet zonder moei lijkheden gegaan. Integendeel! Wij herinneren het ons nog als de dag van gisteren hoe een jaar of twintig geleden twee partijen een hevige strijd om de Wiel voerden. De ene partij wilde de Wiel be houden en er een schoon brok natuurschoon bewaren voor 't nageslacht. De andere partij was meer prozaïsch en wenste de Wiel gedempt te zien. Liefst met straat- vuil. En wat is er nu prozaïscher als straatvuil. Deze laatste partij nu heeft 't pleit gewonnen. En nu is de Wiel gedempt en gaat er een nieuw bedrijf gebouwd wor den. Ach lezer, enerzijds zijn wij blij, maar anderzijds.... Als van de Wiel nu eens natuurschoon was gebouwd, dan hadden wij op zomer avonden met onze Bloem naar het kabbelende water en mis schien wel naar de eendjes kunnen gaan kijken. Om naar een nieuw gebouw te kijken, och daar heeft onze. Bloem geen zin in, vermoeden wij. En dus moeten wij wel er gens anders heen, zo is nu eenmaal het leven. Ra ra. Wij lazen in „De Stem": SehijndelBaardwijk 14. Thuisploeg technisch beter. De Baardwijkers hebben in Sehijndel met flinke cijfers weten te winnen en dat dank ten zij vooral aan een tech nisch overwicht en vlugger en enthousiaster spel. Nu rijst er bij ons de vraag wie er nu eigenlijk technisch beter was. En in „Het Huisgezin" over de „Johannes-passion" van Bach: Beide Passionen, welke in Nederland niet genoeg kun nen worden verklankt, heffen de hoorders op en voeren hen boven alles uit tot de medita tie over wat het arme mens dom aan liefde werd geschon ken door de krachten van haat, pijn en dood van de Godmens. De haat van de Godmens, die liefde schenkt, is onge twijfeld een nieuw gezichts punt in de Christelijke theo logie. Karas. Sinds wij vorige week Zondag Anton Karas hebben gehoord, zijn wij volkomen voor de cither gewonnen. Wij kunnen bijna niet meer leven zonder regelmatig het gewriemel van een cither te horen. Sterker nog: wij hebben een cither aangeschaft en, als we 't een maal goed kunnen, zult U ons op alle podia van de Lang straat het Harrie Lijm Teem horen spelen. Maar wij heb ben Zondagavond, bij diezelf de uitzending, een hartgron dige hekel gekregen aan om roepers. Die presteerde het om een keer of vijf te zeggen dat Karas NU het Teem zou sep- len en pas de zesde keer deed ie het. Dat vinden wij draad loze oplichterij. Kannibaal? Een Waalwijkse slager leg de een bepaalde vleessoort in zijn etalage met het opschrift: „Koreaanse ruggestrengen". Diezelfde dag kwam er een ventje bij de slager met een briefje: Wilt U een kilo Kore aanse ruggestreng meegeven, liefst Noordelijke. Ajakkes, hebben wij toen gezegd. Want al hebben wij nu helemaal niets op met Noord-Koreanen, wij gaan toch niet hun ruggestrengen opeten. Dat doen zelfs de Turken niet. geval geweest toen Manuel nog leefde, en zijn moeder wilde daar geen verandering in brengen. Ook deze groep werd door Dolores zonder ver dere uitleg gewaarschuwd de naam van de zoon niet te noe men. Zij knikten: natuurlijk, dat zou hun goede fee alleen maar aan haar groot verdriet herinneren.,..

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5