WAALWYK Waalwijkse en Langstraaise Courani REDE van Minister-President Dr. Drees 3337.50 4935.— 3877.50 4177.50 8032.50 5302.50 5062.50 5976.67 DINSDAG 27 MAART 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHD Wl HET ZUIDEN "4e JAARGANG No. 25 OPGERICHT 1878. Bureaux: GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Adverlentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Aller medewerking is nodig om, nu wij een ogenblik weer worden teruggedrongen, zo snel mogelijk opnieuw de weg omhoog te gaan. uitgesproken tot het Nederlandse volk op Zaterdag 24 Maart 1951 Wat ik U te zeggen heb ligt buiten de sfeer van gevoelens en gedachten, die verbonden zijn met het Paasfeest. Ik meen echter goed te doen, na de gedachtenwisseling in de Tweede Kamer nog eens rechtstreeks het woord tot het Nederlandse volk te richten. Ik heb geen nieuwe mededelingen te doen, waarbij ge allicht toch maar ongunstige dingen zoudt ver wachten, maar ik zou eenvoudigweg nog eens willen toe lichten hoe wij er voor staan. Velen zullen zich wellicht nog afvragen wat er eigenlijk aan de hand is, waarom er plotse ling allerlei maatregelen worden genomen die de moeilijk heden in de gezinnen vergroten; waarom ook zo veel hogere defensie-uitgaven worden gedaan. Wat de defensie betreft wil ik met nadruk zeggen dat de voorstellen niet uitgaan van de gedachten dat aan een nieuwe wereldoorlog en in het bijzonder een oorlog in West-Europa niet zou zijn te ontkomen. Dit is een angst die op velen drukt en die ik niet deel. Ik ben van mening dat een dergelijke oorlog kan worden vermeden. Het is juist om dat te bereiken, dat het grote verbond van de Atlantische staten is tot stand ge bracht. Er is groot verschil met 1914 en 1939; als nu een aanval werd gedaan dan zouden niet alleen alle West-Euro- pesc mogendheden zich als een eenheid verweren, maar dan zouden ook Amerika, Engeland, Canada dadelijk mee in de bres staan.Dit is een waarborg zoals geen klein land tot nog toe ooit heeft bezeten. Daarbij dient echter ook Nederjand een evenredige bijdrage te leveren; daarmee betalen wij als het ware een verzekeringspremie. De premie is hoog, maar uit de bezettingstijd weten wij hoe oneindig veel hoger de te betalen prijs zou zijn als een dergelijke waarborg ont brak en weer de ellenden van oorlog en bezetting over ons zouden komen. Voor de grotere defensie-uitgaven zullen, zoals in de Re geringsverklaring is uiteengezet, hogere belastingen worden geheven op de winsten van Vennootschappen zowel als ook van andere bedrijven, hogere vermogensbelasting, hogere motorrijtuigenbelasting, hogere belasting ook op minder noodzakelijke artikelen; hierbij wordt dus de grote massa zoveel mogelijk ontzien. Met deze belastingen wordt er ook doelbewust op aange stuurd dat men minder zal kopen en dat men ook met wat wij investeringen noemen, de uitgaven voor uitbreidingen van bedrijven, voor voorraadvorming e.d., zich zal beperken tot het strikt noodzakelijke, zoals de Overheid dat zelf ook zo scherp mogelijk zal moeten doen. Het gaat daarbij niet om willekeurige bemoeizucht van een Regering die de men sen wil voorschrijven wat ze wel en wat ze niet moeten doen. Ons volk zal in totaal minder moeten uitgeven. Bij die uitgave-kwestie staan wij voor een moeilijkheid, waarvan de meeste mensen zich nauwelijks bewust zijn, maar waarmee de Regering voortdurend heeft te worste- len. Het spreekt vanzelf dat de individuele Nederlander het gevoel heeft: Als ik maar genoeg guldens heb, kan ik zonder bezwaar ko pen. Maar voorzover hij iets koopt dat uit het buitenland komt, of waarvoor de grondstoffen geheel of ge deeltelijk uit het buitenland moeten komen en dat is heel dikwijls het geval is het niet voldoende dat er gul dens beschikbaar zijn; het buitenland wil tenslotte betaald worden in dollars of ponden of andere buitenlandse munt. Daarover krijgt Nederland alleen de beschikking als het vol doende naar andere landen uitvoert, of bijv. door zijn scheepvaart; hebben wij meer aan het buitenland te betalen dan wij van het buitenland te vorderen krijgen, dan spreken wij over een tekort op de betalingsbalans en het is dat te kort, dat ons op het ogenblik bijzonder grote zorgen geeft en waarbij het uitkeren van meer guldens niet baat. Moei lijkheden in dit opzicht zijn er reeds sinds de bevrijding ge weest. Wij stonden in 1945 in een uitgeplunderd en gedeel telijk verweest land; wij konden er in het begin maar heel weinig produceren en nog veel minder uitvoeren, terwijl wij veel meer moesten invoeren dan vroeger, omdat wij geen voorraden, grondstoffen en levensmiddelen hadden en wij onze bruggen en onze havens, onze koopvaardijvloot, fa brieken, huizen en zoveel meer moesten vernieuwen. Wij hebben toen reserves aangesproken, credieten opgenomen, tenslotte schenkingen uit de Marshallhulp verkregen. Het is geen schande dat wij dat nodig hadden. Wij waren het laatst bevrijde en verreweg zwaarst getroffen land van West- Europa. De ontwikkeling in Indonesië na de Japanse bezet ting bracht nieuwe moeilijkheden en nieuwe schade. Econo mische verbindingen met Duitsland waren aanvankelijk ver broken. Schadevergoeding kregen wij zo goed als niet. Ons uitgeputte volk stond voor een bijna bovenmenselijke taak. Het gebruik van onze reserves en van de buitenlandse hulp is geen verspilling geweest. Wat verwoest was is voor een groot deel hersteld; onze productie en onze uitvoer zijn regelmatig gestegen; van jaar tot jaar konden wij met min der hulp volstaan en meer door eigen kracht in de behoeften van ons volk voorzien. Wij waren er nog niet, maar het liet zich aanzien dat wij er zouden komen. 1950 bracht een grote terugslag. De Marshallhulp werd eerder onzeker dan wij konden verwachten. Maar de voor naamste teleurstelling was dat de mogelijkheid van een lang durige strijd in Korea en van uitbreiding van die strijd heeft geleid tot enorme aankopen van grondstoffen en levensmiddelen in verschillende landen niet enkel voor de onmiddellijke behoefte van leger en bevolking, maar ook voor het opslaan van grote voorraden. Er ontstond op de wereldmarkt een vraag die de grondstoffenprijzen tot een fantastische hoogte opdreef. U behoeft de krant maar te lezen om te zien, tot welke spanningen dit in tal van lan den aanleiding geeft. Nederland wordt door de ontwikkeling bijzonder zwaar getroffen, omdat het bijna niet over grondstoffen beschikt. Uit onze bodem komt geen stukje metaal; wij hebben heel weinig hout, te weinig leer, produceren geen katoen, bijna geen wol; wel steenkool en tegenwoordig zelfs olie, maar veel te weinig, zodat wij op het ogenblik bijvoorbeeld Ame rikaanse kolen moeten invoeren wat zeer hoge kosten met zich brengt. Zelfs broodgraan, voedergraan, grondstoffen voor margarine moeten wij voor een groot deel uit het bui tenland betrekken. Voor bijna alles wat wij invoeren moe ten wij veel meer betalen dan tevoren; wol bijvoorbeeld, is tegenwoordig veel meer dan 10 keer zo duur als voor ae oorlog Wij kunnen er niets aan doen; wij kunnen dat niet veranderen door meer guldens beschikbaar te stellen, w!J *uni?en ons volk niet in staat stellen evenveel wol te daarvoor nieT016"' hebben de buitenlandse middelen uitvoerartikelen zijn veel minder in prijs gestegen; ze zijn ook: niet zo onmisbaar voor anderen als de grond min p?mn°°r-i°uS^ Duitsland bovendien is in zo grote be- rnï h? v. gekomen, dat onze belangrijke uit stand iPhpïwfï- Zeer ernstig gevaar 0ndei' deze om" wH ^Pvnrpn dlnnnennWlj eenvoudiS niet blijven kopen wat 7iin nnTnn, otn' prijsstijgingen op de wereldmarkt h l tw Va? f-e verh°ging van de prijzen van mnpHprf S die ons volk en vooral de huis moeders zo pijnlijk getroffen heeft. Deze prijsstijgingen zijn er niet om in Nederland hogere winsten te ge vin; S waren er al, maar zij werden verborgen, doordat de Staat steeds meer bijpaste, om de prijzen van de eerste levens middelen op een vast peil te houden. Toen de begroting voor 1951 werd opgemaakt, kon daar voor nog met 175 millioen worden volstaan. Naar de prij zen van nu zal 450, misschien zelfs 490 millioen nodig zijn. Daarbij subsidieert de Staat ook het veevoer, waardoor onze uitvoer naar het buitenland soms tegen te lage prijzen wegging. De Staat subsidieert op alle Nederlanders, ook als zij door hun financiële toestand geen bijdrage nodig hadden. Op deze weg kon niet onbeperkt worden voort gegaan. Met het sudsidie op veevoer moest ook dat voor graan worden verminderd, wilde voorkomen worden dat men tarwe aan het vee ging voeren. Wij blijven overigens verschillende artikelen, o.a. brood en melk subsidiëren met in totaal ongeveer 175 millioen per jaar. Helaas heeft de Regering de vermindering niet geleide lijk kunnen doen plaats hebben en ook niet dadelijk door verzachtende maatregelen vergezeld doen gaan. De plan nen waren bekend geworden en dit gaf aanleiding tot mis bruik. Gij zult gelezen hebben dat bijvoorbeeld in één week twee keer zoveel suiker werd gekocht als gewoonlijk. De verwachting van prijsstijging dreigde naar onze des kundigen ons mededeelden de voorziening met meel, margarine en vet mis te doen lopen. Daarom moest alles zo snel gaan. Het is echter van het begin af de bedoeling geweest, ook zo snel mogelijk de gevolgen voor de minder draagkrach tige groepen zoveel mogelijk te verzachten. Vandaar het besluit, de lonen nog deze week met 5% te verhogen en ook verschillende sociale uitkeringen spoedig te verbeteren. Helaas zijn er groepen die wij niet kunnen helpen. Wij weten ook dat er noden blijven, ook als de 5% zal worden toegekend. Wij kennen ook de bezwaren tegen wat men noemt de loonstop, maar wat meer is centrale loonbeheer- sing. Dat brengt een verantwoordelijkheid mee die de Re gering graag van zich zou zien weggenomen. Men miskenne echter niet de voordelen die er ook aan verbonden zijn. In ons land kan met één slag een verhoging over het gehele gebied worden vastgelegd, waarover in andere landen in allerlei bedrijven afzonderlijk wordt gestreden, waarbij in het ene bedrijf misschien meer wordt bereikt, maar in een ander veel minder of niets en waar de arbeiders, al weer in de strijd, in hun inkomen grote verliezen lijden. Voor de arbeider, zowel als voor de regelmatige gang van de productie, zit in het Nederlandse systeem veel waardevols. Het mogelijke moet -worden gedaan om te voorkomen dat de loonstijging weer de stoot geeft tot een enigszins be langrijke verdere prijsstijging. De leiders der ondernemers organisaties hebben toegezegd daartoe te zullen mede werken. Na Pasen zullen met de organisatie van ondernemers en arbeiders nieuwe besprekingen worden gevoerd over de vraag, hoe dit het best kan worden bereikt. Gesproken zal ook worden over productieverhoging en over de wijze waarop kan worden gegarandeerd dat de arbeiders daar van mede profijt zullen kunnen trekken. Dit is de positieve, constructieve wijze, waarop wij onze moeilijkheden kun nen verminderen en de zorgen van allen verlichten. De Regering beseft ten volle dat vele zich afvragen, of niet meer kan worden gedaan om allereerst luxe verbruik, dat buitenlandse betaalmiddelen eist, af te snijden. Het is wij weten het allen vooral de grote ongelijkheid in mogelijkheid van verteringen die aanstoot geeft bij de genen die nauwelijks het nodige hebben. Wij kunnen ech ter niet alles doen wat schijnbaar voor de hand ligt. Be perking bijvoorbeeld van het bedrag, dat voor buitenland se reizen beschikbaar wordt gesteld is voor het ogenblik niet mogelijk, omdat de bij de Europese betalingsunie aan gesloten landen zijn overeengekomen bepaalde bedragen vrij te geven voor toeristen. Herhaaldelijk is door andere landen zelfs op verhoging aangedrongen, maar daartegen heeft Nederland zich verzet. Wij trekken tegenwoordig overigens vrij belangrijke baten uit het vreemdelingen verkeer. Ik heb al doen uitkomen dat de in te voeren verhogingen van belastingen op winsten, op het vermogen, op motor rijtuigen en op weelde alle mogelijke beperking van luxe verbruik ten doel hebben. Voor het tot stand komen daar van zijn wettelijke maatregelen nodig, maar aan verschil lende van die wetten zal terugwerkende kracht worden gegeven. Reeds op de dag van de Regeringsverklaring heeft de Regering twee van die bèlastingontwerpen ingediend. De belastingen zijn reeds hoog, maar de nood van het land en ook de sociale rechtvaardigheid eisen deze maatregelen. Rijk, provincie en gemeenten zullen het voorbeeld van grote soberheid moeten geven, maar ook in de bedrijven en het particuliere leven zal elk£ verspilling met kracht moeten worden tegengegaan. Aller medewerking "is nodig om, nu wij een ogenblik weer worden teruggedrongen, zo snel mogelijk opnieuw de weg omhoog te gaan. Medewer king bij het dragen van lasten, maar ook bij een gezamen lijke krachtsinspanning om meer te presteren. Ons volk kan zij het klagende moeilijkheden dragen; het kan ze ook overwinnen. Het heeft in industrie en landbouw, in handel en scheepvaart en op menig ander gebied vele lei dende krachten met initiatief, durf en bekwaamheid. Het heeft ook een bezonnen arbeidersklasse, tot redelijke mede werking bereid. Het is tenslotte in wezen een sterk volk. Ik vertrouw dat het ook sterk genoeg zal blijken om te midden van een wereld vol tegenstellingen en spanningen, temidden ook van eigen noden zijn evenwicht te bewaren, zijn vrijheid en geestelijke goederen te beschermen, zijn arbeid doeltreffend te organiseren en voor zover het in het menselijke vermogen ligt, de toekomst, ook voor zijn kinderen te verzekeren. TEL.-ADRES „ECHO". GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Waal wijk op Donderdag 29 Maart 1951 om 7.30 uur ten gemeen tehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notu len der vorige vergade ring. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de exploitatie-vergoeding voor de bijzondere scholen voor 1951 (prae-advies nr. 391). 4. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het Bestuur der R.K. Meisjes school aan de St. Crispijn- straat te Waalwijk, voor 't inrichten van een gym nastieklokaal (prae-advies nr. 400). 5. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van havengeld (prae-ad vies nr. 392). 6. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1950 en 1951. 7. Voorstel tot ruiling van grond. 8. Voorstel tot verkoop van grond aan de Kerkstraat. 9. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Hertog Janstraat. 10. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Burg. Moonenlaan. 11. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de ver bindingstraat Burg. Moo nenlaanKerkstraat. 12. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Jan de Rooystraat. Trae-advies nr. 391. Voorschot kosten bijzonder lager onderwijs 1951. Door de besturen van de bij zondere scholen voor gewoon, buitengewoon en uitgebreid lager onderwijs zijn aanvra gen ingediend om voorschot ten op de exploitatie-vergoe ding voor het jaar 1951. Bij besluit van de raad dd. 5 Januari 1951 zijn de bedra gen per leerling vastgesteld, welke voor het jaar 1951 voor de verschillende soorten bij zonder lager onderwijs be schikbaar zullen worden ge steld. B. en W. stellen voor, over eenkomstig de aanvragen, de voorschotten voor het g.l.o., b.g.l.o. en u.l.o. te bepalen als hieronder is aangegeven, re kening houdende met het ge middeld aantal leerlingen der scholen over 1950 en met de voor 1951 vastgestelde ver goedingsbedragen bij besluit van de Raad van 5 Jan. j.l. A. Gewoon lager onderwijs St. Aloysiusschool R.K. Meisjesschool, St. Crispijnstr. 83 R.K. Meisjesschool, Min. Loeffstr. 48 R.K. Jongensschool, Baardw. straat 44,ov R.K. Jongensschool, Grotestraat 58a 1755 R.K; Meisjesschool, Grotestraat 58 2175.— Christelijke School, Grotestraat 45 3765 R.K. Meisjesschool, Grotestraat 244 St. Petrusschool A St. Petrusschool B B. Buitengewoon lager onderwijs. Don Bosco-school C. Uitgebreid Lager Onderwijs. R.K. Meisjes-U.L.O.-school 4095 R.K. Jongens-U.L.O.-school t 1311? 95 Nuts-U.L.O.-school 1250 Bedrag Prae-advies nr. 392. Wijziging havenverordening. Het College van Ged. Staten van de provincie Noord-Bra bant heeft zich tot B. en W. gericht met het verzoek te be vorderen dat in de onlangs goedgekeurde verordening op de heffing van havengeld in deze gemeente, in art. 5 daar van een bepaling wordt op genomen, volgens welke rijks vaartuigen worden vrijgesteld van het betalen van haven geld. Volgens de mening van B. en W. bestaat hier geen be zwaar tegen. De in dat artikel genoemde ontheffingsmoge lijkheden waren dan ook dien overeenkomstig uit te breiden. Voorts ware in art. 1, rege lende het tarief van het ha vengeld, op te nemen 't vroe ger (vóór 1 Juli 1950) gel dende gereduceerde tarief voor vaartuigen, welke de ha ven meer dan eens per week invaren. Het is namelijk ge bleken dat de gebruikers van de haven aan een zodanige reductie in sommige gevallen de voorkeur geven boven het onlangs in art. 3, op instigatie van het binnenscheepvaartbe- drijf, opgenomen jaar-abonne- ments-tarief. Prae-advies Nr. 400. Inrichting gymnastieklokaal. Door het bestuur van de R.K. Meisjesschool, St. Cris- pijnstraat 83, van de R.K. Jon gensschool, Pastoor Kuypers- straat en van de R.K. Jongens. u.l.o.-school, Pastoor Kuypers- straat, is een verzoek inge diend om medewerking inge volge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 voor de inrich ting van het gymnasieklokaal, gelegen in het gebouw van de eerstgenoemde school, waar van gebruik wordt gemaakt door de drie bovengenoemde scholen. Volgens een opgemaakte be groting zullen de kosten be lopen j 3049.88. B. en W. hebben zich om trent deze aangelegenheid om advies gewend tot de Inspec teur van 't Lager Onderwijs, die bericht, dat het totaal be drag met pl.m. 100.zou kunnen worden verminderd, indien wordt overgegaan tot aanschaffing van 2 rubber- springmatten merk „Reticel" a 200.per stuk, terwijl ook op het touwwerk een bespa ring van 30.mogelijk zou zijn door dit elders te bestel len. B. en W. stellen voor de door 't schoolbestuur gevraagde me dewerking te verlenen, onder voorbehoud, dat de door de Inspecteur voorgestelde bezui nigingen worden aangebracht. Als maximum-crediet stellen zij voor beschikbaar te stel len een bedrag van 2819.88 3049.88 minus 230.—). R.K. E.H.B.O. Naar wij vernemen is de be langstelling voor de vorige week Dinsdag, onder leiding van de heer Gerard Veltman, opgerichte afdeling der R.K. E.H.B.O. zeer groot. Niet min der dan een 80-tal gegadigden hebben zich reeds voor 't lid maatschap en dus voor de cur sus opgegeven. GESLAAGD. De heer Frans Hoffmans Chzn. te Waalwijk slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het examen semi-arts. (Reeds in een gedeelte van 't vorig no. opgenomen. Red.) GEÏNUNDEERD. Door de Noord-Westerstorm is de buitenpolder van Waal wijk weer geheel geïnundeerd. De toch tal zeer gebrekkige communicatie met het over land is nu geheel verbroken. PRIJZENCOMMISSIE WAALWIJK. Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht dat in deze gemeente door de heer burgemeester op 28 Februari j.l. de plaatselijke prijzencom- missie is geïnstalleerd, be staande uit de volgende per sonen: A. J. van Seters, Klooster- weg 2, voorzitter. A. Pullens, Grotestraat 191, secretaris. Mevr. Hamers-Leijsten, Put straat 85, lid. Varossieau, Westeinde 37, lid. Nic. Pol, Putstraat 112, lid. De taak van deze commis sie is van bemiddelende en opvoedende aard. De cijfers over terugbetaalde gelden ter zake van te hoge prijzen van goederen, diensten en huren, bewerkstelligd door de reeds bestaande Prijzencommissies in andere gemeenten van Ne derland, zijn indrukwekkend. Even belangrijk zijn echter ook de gevallen waarin door een plaatselijke Prijzencom- missie werd aangetoond dat ingediende klachten onge grond waren. Het gaat er immers om het vertrouwen tussen Midden standers en consumenten te versterken. De preventieve werking die er van het bestaan van een Prijzencommissie uitgaat, is niet te schatten, maar onge twijfeld belangrijk. Daarnaast is van betekenis dat iedereen dicht bij huis alle gewenste inlichtingen over betaalde prijzen kan krijgen en even tueel zijn klachten kan indie nen. Niemand^behoeft dus te klagen dat hij te veel betaald heeft, zonder de mogelijkheid te hebben te laten onderzoe ken of zijn klacht gegrond is. De Prijzencommissie heeft ook een voorlichtende taak. Hel is mede in het belang van de Middenstand dat de com missies regelmatig wijzen op de wettelijke bepalingen die ten aanzien van de prijzen van kracht zijn en met name op de prijsaanduidingsver plichting. De Prijzencommissies zijn geen ambtelijke instanties, doch bemiddelende organen uit de burgerij vóór de burge rij. De belangrijke functie van deze commissie blijkt weer duidelijk bij hun volgehouden activiteit met betrekking tot de huurprijzen, ook na het van kracht worden van de Huurwet. In talloze gevallen kan direct en gratis advies ge geven worden, waarmede par tijen geld en veel tijd kan worden bespaard. Hebt U moeilijkheden, wendt U tot de commissie welke elke tweede Woensdag van de maand 's avonds om 8 uur zit ting houdt ten gemeentehuize Kamer 13; ook bestaat er ge legenheid schriftelijk klachten in te dienen bij de secretaris der commissie (A. Pullens, Grotestraat 191). Namens de Plaatselijke Prijzencommissie, de secretaris A. Pullens. „DE ZINGENDE KNAPEN". Op Eerste Paasdag gaf het jongenskoor „De Zingende Knapen" van O.O.G. een ma- tinée in zaal „Thalia". De zin gende knapen vormen een koortje waar men werkelijk met plezier naar luistert, zo dat de instructeur P. Mulders en de dirigent J. Hesselberth genoegen beleven van hun werk. Het is natuurlijk niet allemaal volmaakt, maar er wordt kennelijk met veel toe wijding en animo gezongen, 't geheel getuigt van degelijke voorbereiding en 't program ma is met zorg samengesteld. Wat dit laatste betreft, 't had zeer zeker meer met Pasen en de Lente te maken dan het weer. Het koortje begon met een Paashed, „de Veldkapel" en „Heer Jesus heeft een hofke" de rest van het programma was gewijd aan profane volks liedjes en het clublied, een fris geval Aan dit matinée verleenden ook hun medewerking mevr. Dmy de Jong-Spapens en dhr. M. Hesselberth, begeleid door reVf' Verboeven-van Gent. Mevr. de Jong-Spapens zong ingetogen en melodieus en Frnh^ana van Gounod cn 1 uhhngsstimmen" van Strauss. M. Hesselberth gaf de beroemde „Holy City" van van" CorKu0^1 hart" In zijn inleidend woord wees de, voorzitter van O.O.G., dhr vinlnY>P°P7 het "niformfonds van „De Zingende Knapen" hehhpVei' Wij al eerder bericht hebben en na afloop sprak hii een hartelijk dankwoord tot dnmo mende gasten- bood de dames bloemen aan en dhr Hesselberth sigaren. De zaai was goed gevuld. ••DE TANTE VAN CIIARLEY". Pa?HntnkS dfl het Eerste Paasdag was, bestond er een 7 Sp6, bekmSstelling van de zijde van de leden der KAB d^D-vsv^van c» en yP hfiX" Gn tonele Voerde en ze hebben er veel plezier mee gehad. Het is een heel ge£ broke t0taal geen hoofd brekens kost, maar dat op het emd toch in totaal vier huwe^ lijken oplevert, terwijl de eni- ?,?nZ-Ulpruim van het toneel dat men dat vierdubbele hap had vnanerid?n R°Sita Peteis schien i i 1 gegeV£m mis ken nol meer kujmen ma ken, ook nu is er in ieder ge stel iVee\°m gelachen. Men felle zich maar eens voor dat te'n opnthediekbij tWee studen- w Ir bez°ek zou komen en wier aanwezigheid absoluut vereist is, een telegram stuuï df ze «jet komt. Dan moe Vr natuurlijk een list toegepast worden en die is, dat een de?! de student de tantesrol op zich neemt en volgens de reacties vanuit ri°neel f" schat' maar vanuit de zaal een tang van een tante creëert. Maar ja, bf?Ln°men natuurIÜk moei- ijkheden van, vooral als twee bedaarde oude heren het aan hun hart krijgen, de werkelij ke tante verschijnt en boven dien het liefje van de pseudo. tan e meebrengt. Enfin, er blijkt achteraf toch iets goeds in te zitten en zoals gezegd komt alles op zijn pootjes te recht. Wim Rombouts als de stu^ dent-tante en M. Berkelma'ns fs de.met misse en tenslotte dodelijk verliefde advocaat waren de helden van de avond. Vooral zij hielden de vrolijkheid in de zaal en het plezier in hun rol en de" ver tolking er van was dan ook waarschijnlijk wederzijds. De twee andere studenten werden gespeeld door Ant. Leijtens en A. de Werd en die hadden dat wel ietsjes losser mogen doen. Studenten zijn niet altijd zo zwaar op de hand. Hetzelfde geldt min of meer voor Thea Voogd en Annie Didden, die de geliefdes voorstelden, het geen ze overigens bevallig deden. H. Maas was meer in gestalte een kolonel dan ii stem en gebaar en Adri Fran ken was een charmante Don na Lucia d'Alvadorez, de ech te tante van Charley; Ria Berkelmans was haar beschei den en lieve nichtje en aan gebedene van haar tantes dub belgangster. En dan was er tenslotte nog de bediende Brasset van G. Gadella, een type zoals alleen bediendes kunnen zijn. Soms stokte de gang van zaken op het toneel een beetje, maar meestal liep het toch vlot en gelijkmatig door, hetgeen de tweede avond ongetwijfeld nog beter zal zijn gegaan. D.V.S.V. heeft met deze uitvoering de leden van de K.A.B. en andere belang stellenden een vrolijke Paas avond bezorgd. ROME-REIS K A.B. Het bestuur van de K.A.B. deelt mee dat de deelnemers aan de Ontwikkelingsavonden, die in aanmerking komen voor meeloten voor de Rome-reis van de K.A.B., zich vóór 1 in

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1