ORUNEN NIEUWKUIJK HAARSTEEG VLIJMEN SPRANG CAPELLE 40 JAAR MELK BOTER 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 27 MAART 1951. 2 TUSSEN EN directeur VAN LOON JUBILEERT. De April moeten opgeven. Daar om moeten zy zich plaatselijk voor Donderdag opgeven bij de wijkbode. OPERETTE „NELLY". Wij hebben destijds reeds gemeld dat 't Gemengd Koor „Tot Bloei der Toonkunst" de operette „Nelly" in studie had genomen. Men is thans met de repe tities en verdere voorberei ding zover gevorderd dat de opvoeringsdata konden wor den vastgesteld op Zondag 8 en Maandag 9 April a.s. De uitvoeringen zullen we derom worden gegeven in het Patronaatsgebouw te Baard wijk. Gezien het succes en de gro te belangstelling bij de vorige operette-uitvoeringen van dit koor, zal ook deze nieuwe operette weer in het middel punt der belangstelling staan. Op inhoud en verdere bij zonderheden over deze operet te hopen wij nog nader terug te komen. Men zal alvast goed doen één der opvoeringsdata te reserveren, want een ope rette blijft voor iedereen een bijzondere attractie die men niet graag wil missen. CROSS-COUNTRY OP PLANTLOON. Zaterdag 24 dezer werd op Plantloon de jaarlijkse Cross country gehouden, uitgeschre ven door de paardensportver eniging „Rossinant", welke Cross in het najaar van 1950 moest worden uitgesteld. Hoewel ook thans het weer niet erg aanlokkelijk was, mag de deelname goed genoemd worden en ook de belangstel ling van 't publiek was groot. Er verschenen 25 amazones en ruiters aan de start bij Gal ge- wiel, van verenigingen uit Waalwijk, Tilburg, Breda, Den Bosch en Udenhout, waarvoor 12 prijzen waren beschikbaar gesteld. Om half twee werd liet par cours (3600 M.) gelopen en al le deelnemers waren enthou siast over het prachtig uitge zette parcours, dat door de weersomstandigheden nog al zwaar was, maar ondanks dat #werd er goed gereden. Na afloop kwam men bijeen in hotel „De Twee Kolommen" waar de prijsuitreiking plaats had. De voorzitter van „Rossi nant", Mr. Flor Timmermans, sprak een woord van dank tot alle deelneemsters en deel nemers, wees op het vlot ver loop van het concours, felici teerde de prijswinnaars en be val dit jaarlijks terugkerende festijn in de belangstelling van alle paardensport-liefheb bers aan. De heer J. Timmermans, voorzitter van „Waalwijks Be lang", reikte met een toepas selijk woord de prijzen uit, die waren behaald als volgt: 1. B. Stokkermans, Uden hout, Roi du Coeur, 6.24 V» min. De heer Stokkermans werd hiermee winnaar van de wis selbeker, beschikbaar gesteld door de vereniging „Waal wijks Belang". 2. J. Putters, Den Bosch, Victoire, 6.32 3/.-. min. 3. G. Quarles v. Ufford, Den Bosch. Caramba, 6.42 '/r. min. 4. J. Hensen, Tilburg, Pon tius Pilatus, 6.50 s/s min. 5. J. Jansen, Waalwijk. Pal- mo, 6.51 4/s min. 6. A. Ebben, Tilburg. Chiko, 6.55 JA min. 7. A. Jansen, Tilburg, Kheri- din, 7.01 min. 8. Droge, Tilburg, Haras, 7.05 min. 9. Bolsius, Tilburg. Omar, 7.06 Vs min. 10. A. v. Tilburg, Breda. Ro- sita 7.14 min. 11. O. Willems, Tilburg, Bo- roe, 7.27 3/b min. 12. I. van Haren, Den Bosch, Daria, 7.48 min. Men bleef nog enige tijd ge zellig bijeen en daarmee kwam weer het einde aan dit jaar lijkse paardensport-festijn, dat in elk opzicht zeer ge slaagd genoemd mag worden en dat weer heel wat leven in de gewone Zaterdagmiddagse drukte bracht. om 8 uur in Hotel „De Twee Kolommen". Aan de orde zijn o.m.: Ingekomen stukken en me dedelingen. Verslag secretaris. Verslag penningmeester. Be stuursverkiezing; aan de beurt van aftreden zijn: de secreta ris, de vice-voorzitter en com missaris. Winner Amsterdam. KERKKOOR BESOIJEN. Het kerkkoor van de paro chie van O. L. Vrouw gaat on der leiding van de nieuwe di recteur, de heer Frans Wil- mont, nieuwe paden van de kerkmuziek bewandelen. Zon dag j.l. werd voor het eerst een mis van Perosi gezongen. De Pastoor heeft tot vice- president van het koor be noemd de heer Snels. Vanavond zal er een verga dering gehouden worden, waarop de verdere plannen besproken zullen worden. Het koor heeft natuurlijk ook heel wat voor de boeg voor het a.s. eeuwfeest. te ge- De directeur van de Coöperatieve Zuivelfabriek Zuivelfabriek Raamsdonk—Waspik is 64. Doch dat zal hein niemand geven. Een goeie vijftiger, maar meer niet. Hij is nog buitengewoon vitaal en het enige verschil in zijn werk tussen nu en leden is zijn middagdutje. veertig jaar ge- PASSIE-AVOND NED. HERV. KERK Donderdagavond was er in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven 'n Passie-avond, waar aan medewerking werd ver leend door het kerkkoor, de alt Antoinette Blom en de or ganist Henk Nieuwkoop. Antoinette Blom vooral heeft de aanwezigen met haar prachtige warme stem diep ontroerd. Zij zong o.a. Passie liederen van J. S. Bach. Henk Nieuwkoop speelde o.m. ko- raalmuziek op het mooie orgel van de kerk. Hij speelde bui tengewoon mooi. Het koor, o.l.v. mevr. Verhoeven, heeft er eveneens op loffelijke wij ze toe bijgedragen dat deze voorbereiding op Goede Vrij dag zo prachtig is verlopen. Zondag was er in de kerk een speciale Paasdienst van de Zondagsschool. BOSLOOP IN VUGHT. Maandag, 2e Paasdag, had in Vught de IJzeren Man-bos- loop plaats. Aan deze bosloop namen 2 leden van Juliana deel, n.l. C. v. d. Wiel en A. v. Ravenstein. Beide athleten maakten een behoorlijke tijd en voor hun prestaties kregen zij een diploma, C. v. d. Wiel bovendien nog een medaille. AANRIJDING. Donderdagmiddag is er op het Hoogeinde een aanrei- ding geweest die ernstige schade veroorzaakte. Een luxe auro reed over de rechterhelft in de richting Drunen, terwijl uit de tegenovergestelde rich ting een bestelauto naderde. Deze wilde tussen een gepar keerde auto en de tegenligger doorrijden, maar dit lukte niet, zodat hij tegen de linker - voorkant van de luxe wagen botste. Het gevolg was dat beide auto's zeer einstig wer den beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. NOG EEN AANRIJDING. De heer Q. jaar toen hij briek", zoals wandeling nog UITVOERING K.A.V. A.s. Zondag geeft de afde ling Waalwijk van de K:A.V. in de Gildenbond een uitvoe ring voor haar leden. Opge voerd wordt „Het Zaad dat ontkiemde" van Gerard Nie- len en Steph. van Cuyk. De heer J. Didden heeft de regie. EUROPEES KAMPIOENSCHAP. Ook 't officiéél orgaan van de Franse en Internationale Biljartsport „Le Billard Spor- tifbevat een hooggestemd artikel onder de titel: „Waal wijk, industriële plaats in Hol land, geboorteplaats van Kees de Ruyter, heeft het XVe Eu ropees Kampioenschap kader 47/2, een onvergetelijke ont vangst bereid". Het is van de hand van de heer Avé en we komen er a.s. Vrijdag uitvoeriger op terug. KYNOLOGEN. Algemene vergadering, te vens jaarvergadering op Don derdag 29 Maart a.s. 's avonds Gisteravond heeft er een vrij ernstige aanrijding plaats gehad in de Grotestraat te genover de Kerkstraat. Tij dens een hevige regenbui om ongeveer half 9 kwam een wielrijder daar te vallen en werd toen aangereden door auto die hem van achter na derde. De man werd hierbij zodanig gewond dat Dr. Leng let, die de eerste hulp ver leende, overbrenging naar het St. Nicolaas-Ziekenhuis nood zakelijk achtte. VERGADERING BINNEN- EN BUITENPOLDER. On Maandag 30 April is er m Hotel ,.De Twee Kolom men" een vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap De Bui tenpolder van Waalwijk. Aan de orde is o.a. vaststelling van de rekening over 1949-1950 en van do begroting 1951-1952. Op dezelfde dag vergaderen in hetzelfde hotel ook de Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap De Bin- nenpolder van Waalwijk. De agenda vermeldt eveneens de vaststelling van de rekening 1949-1950 en van de begroting 1951-1952; voorts verkiezing van een voorzitter en een lid van het dagelijks bestuur we gens periodiek aftreden van de heren J. Timmermans en R L. van Loon. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: ceintuur; rozen krans; een paar glacé dames handschoenen; een paar da meswanten; zilveren rozen krans in etui; Zondagsmissaal; trouwring. Verloren: rozenkrans; por- temonnaie; een paar dames handschoenen; doublé broche; bruinlederen schooltas met in houd; zilverbon 2.50; een paar kinderwantjes; blauwe want; gouden -trouwring; le ren actetas. Sartono formateur in Indonesië. De voorzitter van het Indo nesische parlement, het P.N.I.- lid Sartono, is aangewezen als kabinetsformateur. Ir. Soekar- no deelde dit op Paas-ochtend mede. van Loon was 23 aan de „boterfa- het bedrijf in de steeds heet, voor het eerst binnenstapte. Een jaar later was hij directeur. Dat was in 1911, toen de fabriek pas vier jaar bestond en dus nog vrij klein was. Uit zijn jeugdige leeftijd blijkt wel dat in hem een groot ver trouwen Werd gesteld. Een boe rencoöperatie geeft niet zomaar een belangrijke post als directeur van hun zuivelfabriek aan een jongeman die een goede naam heeft of zo iets. Neen, een boer zal eerst behoorlijk uitkijken voor hij iemand benoemd. Het is gebleken dat het bestuur van de coöperatie van die jaren een uitstekende keus heeft gedaan. Onder leiding van de heer van Loon is de boterfabri'ek uitge groeid tot een zeer belangrijk zui velbedrijf. De fabriek ging steeds meer produceren en ook andere artikelen maken. Aanvankelijk produceerde de inrichting alleen boter, later is daar de melkbereiding bijgekomen en weer later de chocolademelk, gesteriliseerde artikelen, pappen en na de oorlog nog de vla. Reeds voor de oorlog had het bedrijf een buitengewoon belang rijk afzetgebied. Door de oorlogs jaren, met hun gebrek aan grond stoffen, was de productie natuur lijk beperkt en ook het afzetge bied kleiner dan in normale om standigheden. Maar na de oorlog heeft de directeur onmiddellijk de hand aan de ploeg geslagen om de fabriek uit te breiden en nieuw afzetgebied te zoeken. Hij is daar volledig in geslaagd. In het hele Zuiden, Limburg, Brabant en Zee land, grote delen van de aan grenzende provincies en in alle grote steden van ons land heeft de zuivelfabriek zijn klanten. Ook alle cantines in het zuiden betrek ken gesteriliseerde melk van de Raamsdonkse fabriek. Een be langrijk exportartikel is de Cho- coline, chocolademelk van uit stekende kwaliteit. Veruit het grootste gedeelte van de produc tie gaat naar België, waar dit artikel een grote bekendheid ge niet. Uitbreiding. Natuurlijk is met de groei van de productie ook het machine park uitgebreid. De directeur, die een buitenge woon vriendelijk gastheer is, heeft ons uitgelegd hoe vroeger de ma chines van ijzer, later van koper waren. Een groot nadeel van deze metaalsoorten is dat zij niet al leen de boter een ijzer- of koper- smaak geven, maar door de fabri cage in zulke machines is de boter ook veel minder houdbaar. Thans zijn alle machines van 'n speciaal, absoluut roestvrij metaal dat geen enkele invloed heeft op de boter of melk die erin verwerkt wordt. Merkwaardig is dat ondanks de grote uitbreiding van het machi nepark er geen uitbouw van de fabriek hoefde plaats te hebben. De nieuwe machines nemen n.l. veel minder plaats in beslag dan de oude en dus konden er in de zelfde ruimte veel meer worden geplaatst. De heer van Loon heeft nog grote plannen voor de toekomst. „Daarvoor moest ik eigenlijk twintig jaar jonger zijn" verzucht hij. runderhorzelbestrijdng, de kunst matige inseminatie, de tbc-bestrij- ding en zoveel andere dingen. Hij is de promotor geweest van de studiedag in 1949, waarin o.m. de bemesting van grasland ter sprake kwam. Hij heeft Ir. Pen- ders en Dr. Frankema, beiden au toriteiten op landbouwgebied, la ten komen om de boeren van zijn streek voor te lichten. Hij heeft mede gestimuleerd dat een speci. ale manier van verweiden in zijn gebied werd ingevoerd, wat een voordeel van 20% van de oude productie betekende. Een nieuwe methode van gras inkuilen, het z.g. Hardeland-systeem, heeft hij gepropageerd. Via de zuivelfa briek zijn er al heel wat boeren aangesloten bij een Onderlinge Verzekering, waarmee voor hun oude dag is gezorgd. In het ge bied van de Raasdonks-Waspik- se zuivelfabriek is, mede door toedoen van de heer van Loon, de kunstmatige verwerping terug gelopen tot 47 terwijl die in andere streken vaak nog 60 ol 70 bedraagt. De heer v. Loon is ook vol lof voor de Landbouwschool in Raamsdonk en zijn directeur, die altijd klaar staat voor de boeren. Het bedrijf. Onze gastheer was zo vriende lijk ons in het bedrijf rond te lei den. Het ziet er keurig uit. De Hollandse zindelijkheid ziet ge hier in optima forma. Ge kunt er zogezegd van de vloer eten. Ondanks het feit dathet be drijf verschillende afdelinoen heeft is er voldoende ruimte. Door de deskundige opstelling van de ma chines, die ten delè in de fabriek zelf worden geconstrueerd door ervaren vaklieden, is er voldoen de plaats gebleven om rond te lo pen, de kisten met flessen te ver voeren enzovoorts. - Het interessantsté voor een leek is we! de fabricage van cho colademelk de Chocohne. In grote ketels wordt de chocolade melk uit cacao, melk en andere ingrediënten gemaakt. Dan komt de Chocoline in een ingenieuze machine, waarop de inmiddels machinaal steriel gemaakte flessen automatisch worden gevuld en gesloten. In grote ketels wordt de melk gesteriliseerd, dan van een etiket voorzien en de Chocoline is klaar voor verzending. Door een knappe vinding, dit ook weer zo eenvoudig is, komt, dit in tegenstelling met andere merken, nooit een vetrandje aan de hals van de fles. Het vet wordt zo fijn door de melk verdeeld, dat het naar boven drijven 4/an het vet onmogelijk is. Het nieuwe product, de vla, heeft de heer v. Dongen ons la ten proeven. Een bord vol kregen we. Wij zeiden natuurlijk ,,dank u wel" toen hij een beetje op ons bord had gedaaan. Maar hij deed er nog een flinke lik bij en zei ,,Als u het niet allemaal lust, laat u het maar gerust staan." Nu, we hebben alles opgegeten. De vla smaakte voortreffelijk. Enorm arbeidsterrein. heer van Loon heeft zijn arbeidsterrein niet beperkt tot het bedrijf waarvan hij directeur is. Integendeel. Een frasfe als „een lieven in dienst van de boer" klinkt erg pathetisch, maar op de heer van Loon zou dit geheel en al van toepassing zijn. De heer van Loon zelf gaat daar helemaal niet groots op. Trouwens het viel ons op dat de jubilerende directeur geen enkele maal over zichzelf sprak, maar steeds de lof aan anderen toe zwaaide of zei „Wij hebben dit of dat gedaan". Hij had b.v. veel lof voor de coöperatie en zijn bestuur, waar mee hij al die jaren buitengewoon prettig had gewerkt. Maar wij hebben ons niet bepaald tot een gesprek met de jubilaris zelf, doch verschillende mensen gevraagd wat de zuivelfabriek voor een di recteur had. Dan werd er ons gezegd ,,Nou meneer, 't is nen béste kérel, wij hadden gene betere kunnen heb ben." Directeur v. Loon is er steeds op uit geweest om dé melkpro ductie van zijn streek zo hoog mogelijk op te voeren. Door de fok- en controlevereniging, de 2 April i feest. Eigenlijk is de datum van het 40-jarige jubileum 1 April. Maar dan is het Zondag en dus wordt het feest de volgende dag gevierd. Van 3 tot 5 uur is er receptie ten huize van de Heer van Loon en 's avonds viert het personeel mee feest in de zaal van Hotel v. Iersel in Waspik. Het zal dié dag ongetwijfeld druk zijn in de zuivelfabriek. Een man, die zo ongelofelijk enthou siast is over zijn werk en zijn be drijf moet buitengewone achting hebben. Wij hopen van harte dat het de sympathieke directeur gegeven mag zijn door zijn uitgebreide ken nis van zaken nog veel te doen voor het bedrijf en de boeren van de Langstraat. En volgende week Maandag wensen wij hem veel ge noegen. Vliegramp. Men neemt aan dat het vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, dat sinds Vrijdag met 53 inzittenden boven de Atlantische Oceaan wordt vermist, in zeer is ge stort. Vele schepen en vlieg tuigen hebben in de afgelopen dagen de Oceaan afgezocht, maar er werd niets gevonden dan een valies. Men heeft geen hoop dat er nog overlevenden zouden zijn. Ondqr de passa giers bevindt zich een gene raal van de Amerikaanse luchtmacht. GESLAAGD. Aan de Nijverheidsschool Waalwijk zijn uit Drunen slaagd: Smid-bankwerker dagschool-: J. van Bladel. Smid-bankw. avondschool W. Beerens, A. de Kruif, H. de Leur, J. v. d. Meijden, H. Tho massen, J. v. d. Wiel en M. v. d. Wiel. Electriciën avondschool J. Laarakker. Timmerman (avondschool): Th. Cales. Metselen (avondschool): H. Brok. Schoenmaken (avondschool): P. Lomntors en N. v. d. Wiel. JAARVERGADERING K.A.B. De K.A.B. afd. Drunen houdt Maandag 2 April haar jaarverga dering in de gymnastiekzaal. Op de agenda staat. Jaarver slag, Bestuursverkiezing, Begrot- ting 1951, Verkiezing Herw. Le venskracht, terwijl er ook een sprëker komt voor het Gezins zorgfonds. WILDE ZWIJNEN. In de Drunense Duinen werden rond de Paasdagen wilde zwijnen gesignaleerd. De politie met enke le jagers uit de omgeving trokken er op uit en hadden het geluk om cr achter de Pestert een knaap van ruim 150 ko. neer te leggen. Van andere zijde vernemen wij L.l. Zondag werd onder Fcl- lenoord een wild zwijn aangetrof. fen, dat door een schot was ge deerd. Het werd naar 't slacht huis overgebracht en bleek knaap van 200 pond. Vermoedelijk is dit het eren- plaar dat 1.1. Donderdag door de heer Rudolf v. Mil in samenwer king met de opperwachtmeestei der rijkspolitie alhier op Pessaert werd aangeschoten, maar toen nog de vlucht kon nemen. De kop van dit exemplaar is ter preparatie naar Deventer op gezonden en zal dan een plaatsje vinden in 't gemeentehuis. BRANDWEER. De Vrijwillige Brandweer uit onze gemeente zal naar wij ver nemen op 19 Mei a.s. deelnemen aan een grote brandweerwedstrijd die gehouden wordt te Baarle- Nassau. Ditmaal met een groep samengesteld uit het personeel van de motorploeg. UITVOERING. Woensdagavond 28 Maart geeft het Jongensgilde alhier een ouders- avond. Voor de eerste maal zal hierbij optreden de pas opgerichte band „De Vrolijke Kornuiten". Opgevoerd zal worden een to neelwerkje getiteld „de Bende van de Zwarte pijl. GESLAAGD. Op het onlangs gehouden com mandant-examen slaagde onze dorpsgenoot dhr. J. Oerlemans, lid van de Rijvereniging „De Echo" Drunen-Elshout, voor geoefend commandant. CANTABILE. Het gemengd koor Cantabile zal op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. een opvoering ge ven van de bekende operette Mijntje van Volendam. In tegenstelling met het gebruik dat Cantabile bijna uitsluitend concerten geeft voor haar dona teurs ,zijn deze uitvoeringen voor iedereen toegankelijk en geld niet voor het tweede seizoen-concert. Wij mogen dit ten zeerste toe juichen, omdat hiermee iedereen in de gelegenheid wordt gesteld deze mooie operette te gaan zien en horen. „Mijntje van Volendam" is een bekende operette, vol prachtige en bekende melodieën: een geestig spel over het Volendammer vis sersleven. Wij zouden zang- en muziek liefhebbers en allen die Cantabile een goed hart toedragen willen aansporen deze uitvoering niet te verzuimen. Cantabile veel succes. Maandag 2e Paasdag herdacht het echtpaar J. Schellen en Joha. v. d. Loo hun gouden huwelijks feest. De gehele buurt heeft aan dit feest spontaan meegewerkt. Reeds dagen tevoren is men in de weer geweest voor het aan brengen van verstoringen aan de woning en het plaatsen van een erepoort. In een keurige stoet van praalwagens en bruidjes werd het gouden paar met familie des mor gens onder grote belangstelling naar de kerk begeleid, waar om half elf een ptochtig gezongen H. Mis van dankzegging werd op gedragen. Onder leiding van de directeur de heer Michel van Hei voort, werd door het Zangkoor de meerstemmige Mis van Perosi zeer verdienstelijk gezongen. Door de Zeereerw. heer pastoor werd het gouden paar in welge kozen woorden gelukgewenst. Na de H. Mis ging de stoet, na een rondrit door 't dorp naar de feest-woning, waar namens de buurt door de voorzitter van het feestcomité een cadeau werd aan geboden. De geestelijkheid en vele vrienden en kennissen kwamen fe liciteren. In de namiddag brachten de harmonie en beide zangvereni gingen een serenade, die grote be langstelling trok. Het was voor het echtpaar een dag die, laten we hopen nog lang een aangename herinnering zal hebben EMIGRATIE. Woensdag j.l. vertrok onze dorpsgenoot Jo v. d. Berk met 't Engelse s.s. George naar Canada, om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Met een 60-tal andere emigranten werd vanwege de spoorwegstaking in Frankrijk, de reis per bus naar een der Franse havens gemaakt, vanwaar zij de grote reis aanvaardden. Na aankomst in Canada zal hij de reis voortzetten naar Zuid On tario, om daar zijn intrek te ne men op een boerderij van een zij ner familieleden. Na enige tijd van voorbereiding hoopt hij dan een eigen bedrijf te beginnen. DANSAVOND. In de zaal „De Harmonie" bij J. van Oijen werd tot instandhou ding van het instrumentenfonds, ten bate van de harmonie St. Cae- cilia, op 2e Paasdag een dans avond gehouden, die buitengewoon is geslaagd. De belangstelling was zeer groot en een prima dansorkest wist er de stemming wel in te houden: een belangrijk bedrag kon dan ook in de kas worden gestort. MISSIE-ACTIE. Door Mgr. van Kessel, die bin nenkort weer naar zijn missiege bied hoopt terug te keren, werd op 2e Paasdag, om die actie mede te ondersteunen, in alle H. H. Mis sen een liefdadigheidspredikatie gehouden.. Naast het gebed op de eerste plaats, verzocht Mgr. van Kessel om de actie die wordt on dernomen ook financiëel te steu nen, opdat door onze onmisbare steun de missionarissen in staat worden gesteld om te kunnen overgaan tot het oprichten van missiestaties en de zo nodige ker ken, scholen en ziekenhuizen te kunnen bouwen. Na afloop van de H. Diensten kwam het comité reeds bijeen voor de regeling van de verkoop van kaarten voor de uitvoering van 7 en 8 April. P.V. DE ZWALUW. Maandag 2e Paasdag werd de eerste africhtingsvlucht gehouden. Het weer was zeer slecht en vele liefhebbers hielden de duiven thuis, alleen de jeugd was pre sent. Niet minder dan 15 junio ren hebben zich al als lid opge gevqn. AANBESTEDING. Vrijdag 30 Maart zal de Pas toor v. Akenstraat worden aan besteed. Laat ons hopen dat de bestrating dan spoedig een aan vang zal nemen, zodat de mod derpoel kan verdwijnen. JAARVERGADERING. De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Chr. Metaalbewerkers- bond houdt op Donderdag 5 April a.s. haar jaarvergadering in het gebouw van de Chr. Volksbond. De bijeenkomst zal een feestelijk karakter dragen. ARBEID. op KUNST NA Schitterende successen Solistenconcours. Aan het 2e Paasdag door 's-Gravemoers Chr. Kinderkoor ter gelegenheid van haar eerste lustrum georganiseerde vocaal- en instrumentaal solistenconcours werd door enige muzikanten van onze muziekvereniging Kunst na Arbeid met prachtig resultaat deelgenomen. In de 3e afd. duo's behaalden M. Christ Sr., trombo ne en M. Christ Jr., bögel, met Souvenir de Valence van M. Ble- ger een le prijs met 112 punten en G. van Baardwijk, bögel en M. Christ Jr., bögel, met Cal of the Sea van Holmes Smith, een le pr. met 100 punten. In de 2e afd. duo's, P. Sprangers, bögel, H. Mouthaan, bariton, met Duo de Concert van Canivez, 2e pr. met 92 pnt. In de 3e afd. solisten be haalde J. A. van Beek, bariton, met Blue Bells of Scotland van H. Round, een le prijs met 88 pnt. en in de le afd. solisten M. Christ Jr., bögel, met Der Liebestraum van Th. Hoch, le pr. met 92 pnt. BEROEPEN. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk heeft tot predikant beroepen Ds. W. Kranenburg te Hagestein. Tot predikant bij de Ned. Herv.: geemeente te dezer plaatse is be roepen Ds. B. Haverkamp te Veen die Donderdag 29 dezer een bfe- zoek ter kennismaking aan deze gemeente hoopt te brengen. ORANJEVERENIGING. Op initiatief van de Oranjever eniging Wilhelmina zullen in de loop van de zomer een drietal concerten worden georganiseerd en wel 28 April aan de Nieuwe- vaart, 30 Juni in de Kom en 1 September in de Nieuwstraat. Aan de plaatselijke zangvereni gingen en de muziekverenigingen zal verzocht worden hieraan hun medewerking te willen verlenen. HET GROENE KRUIS hield haar jaarvergadering. Onder voorzitterschap van de Edelachtbare Heer Burgemeester Smit kwam de vereniging Het Groene Kruis voor de gemeente Sprang-Capelle j.l. Woensdag avond in een lokaal van de Bijz. school in de Nieuwstraat in alge mene ledenvergadering bijeen. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer J. A. Loggers uit Breda, die zich bereid had verklaard na afwerking van het zakelijk gedeelte der agen da een lezing te houden. Mede met het oog op deze causerie be treurde de voorzitter het, dat zo weinig leden aan de oproep tot bijwoning dezer vergadering ge hoor hadden gegeven. De notulen van de vorige jaar vergadering werden na lezing goedgekeurd. De secretaris de heer J. Waverijn, gaf een uitge breid overzicht van de toestand en werkzaamheden der vereniging ge durende het vorige jaar, waarbij hij er in de aanvang van het ver slag op wees, dat 1950 het jaar was van Het Groene Kruis, om dat de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis, op luisterrijke wijze te Utrecht het feit herdacht, dat 50 jaar geleden met 't Groene Kruis werk werd begonnen. In het ver slag werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de wijkverpleegster, waaruit bleek, dat Zr. Dekkers ook in het afge lopen jaar niet stilgezeten heeft. Voor hulp aan zieken legde zij in 84 gezinnen totaal 1544 bezoeken af, en met het oog op de tbc-be- strijding 218 bezoeken in 40 ge zinnen, terwijl door haar 118 be zoeken in verband met de zuige lingenzorg werden afgelegd, in totaal dus 1880 bezoeken. Bij voorkomende gelegenheden ver leende zij'in 26 gevallen hulp in het wijkgebouw. Op het consul tatiebureau voor zuigelingen ver leende de Zuster ook steeds haar medewerking. De beide gezinsverzorgsters mej. Cath. Rosenbrand en M. Vër- hagen, verleenden in 19 gezinnen hulp, 14 dagen per gezin. In zeer dringende gevallen werd enkele malen 2 x 14 dagen hulp ver leend. Twee gezinnen werden kosteloos geholpen, het ene gedu rende 30 dagen en het andere 14 dagen. Door gebrek aan personeel konden 6 gezinnen, die een aan vraag hadden ingediend, niet wor den geholpen. Beide gezinsver zorgsters namen in de loop van het jaar hun ontslag, Mej. Verha gen mfet het oog op ziekte en mej. Rosenbrand in verband met haar huwelijk. Doordat de pogingen van het bestuur om nieuwe ge zinsverzorgsters te benoemen geen succes hebben gehad, kwam de gezinsverzorging lam te liggen. Het bestuur heeft met de plaatse lijke kerkeraden contact gezocht om in breder verband de gezins verzorging wéér op gang te krij gen. Het consultatiebureau voor zui gelingen, dat in het wijkgebouw een onderdak vindt en onder lei ding staat van de plaatselijke ge neesheren, mocht zich weer in een drukke belangstelling verheu gen. 67 zuigelingen werden nieuw ingeschreven. Aan gewone zieken werd 217 maal verplegingsmate- riaal uitgeleend en van de hoog- tezon werd door diverse personen gebruik gemaakt. Aan 12 tbc-pa- tiënten werden verplegingsartike- len uitgereikt. Het aantal leden, dat iets ach teruitgegaan was, bedroeg eind December 1169. Blijkens verslag van de controle-commissie, waar in zitting hadden de heren C. v. Caem en L. Poldervaart, bleek, dat de rekening en verantwoor ding over het dienstjaar 1949 door de commissie ten huize van de penningmeester was nagezien en in orde bevonden. Het financiëel overzicht over 1950, samengesteld door de penningmeester, gaf, door dat niet alle subsidie- en andere posten ontvangen zijn en betalin gen nog op afwikkeling wachten, een voorlopig beeld en gaf een minder gunstig beeld dan de laat ste jaren het geval is geweest. De uitgaven hebben de inkomsten met ruim 2000.overtroffen. De drastische verhoging van het sa laris der wijkverpleegster, het niet houden van een extra-vlucht voor de tbc-bestrijding door de postdui venverenigingen en 't nog niet ont vangen hebben van de Rijkssub sidie over het boekjaar 1950 zijn aan dit grote nadelig saldo niet vreemd. Bij ontvangen van de subsidie van het Rijk zal dit te kort zich nog enigszins in gunsti ge zin wijzigen. De begroting voor het boekjaar 1951 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op 6805 mét een post voor on voorziene uitgaven van 315. De aftredende bestuursleden, de heren W. Braspenning, P. Busink en H. Winkelman werden herko zen, terwijl in de plaats van de heer J. v. d. Bos, die niet meer in aanmerking wenste te komen, werd gekozen Mevr. Streefkerk- Sommer. De samenstelling van 't bestuur is thans als volgt: Burge meester Smit, voorzitter: H. Kerst, vice-voorzitter: J. Waverijn, se cretaris: W. J. van Nieuwenhuij- zen, penningmeester, G. A. S. de Bas, Mej. P. J. Rijken, Mevr. Streef kerk-Sommer, Dr. H. Win kelman, P. Busink, W. Braspen ning en C. D. Rempt, leden. Na de mededelingen van het bestuur en de rondvraag werd even gepauzeerd, waarna 't woord werd gegeven aan de heer Log gers, die een lezing hield over het onderwerp „Psychische groei

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2