l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraaise Courant Gewestelijk Arbeidsbureau Tilburg. UIT DE"N Loonsverhoging van 5 procent JAARVERSLAG 1950. loet maximum van I 200.- per jaar. DINSDAG 27 MAART 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 25 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 187$. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Wij ontvingen het jaarverslag over 1950 van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Tilburg, waarin de verschillende werkzaamheden door dit bureau in het afgelopen jaar verricht, worden gereleveerd. Hoewel sedert half 1947 een lichte stijging van 't aantal werk lozen valt waar te nemen, was er in 1950 nog geen sprake van werkloosheid van enige beteke nis. Wel daalde de vraag en steeg het aanbod, vooral van mannelij ke werknemers, hetgeen uit en kele cijfers duidelijk blijkt. Op 31 December 1947 was er vraag naar 2546 mannen en 492 vrouwen, op 31 December 1950 waren die cij fers resp. 484 en 866; de vraag naar vrouwen was dus nog aan zienlijk gestegen. Voor het aan bod golden op 31 December 1947 de cijfers347 mannen en 22 vrouwen, welke cijfers op 31 De cember 1950 waren gestegen tot 1095 mannen en 128 vrouwen. Er is dus nog een aanzienlijk tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. In het midden van 1950 had er een kentering plaats door de ge beurtenissen op politiek gebied de vraag naar arbeidskrachten liep iets op, de werkloosheid daalde. Op het eind van het jaar trad seizoenswerkloosheid op en het is nog steeds zo dat de indus triële bedrijven behoefte hebben aan geschoolde arbeidskrachten, doch de markt was van onge schoolden verzadigd. De werkgelegenheid in de schoenindustrie liep begin 1950, na het klaar komen van de win- terorders, sterk terug. De bedrij vigheid van het zomerseizoen bleef, tengevolge van het ongun stige weer, beneden het normale peil, zodat een gedeelte van het personeel van sommige bedrijven op wachtgeld werd geplaatst. De onrustige toestand in de wereld had tot gevolg, dat de drukte te gen de winter eerder dan normaal inzette, want reeds in Augustus kwamen de winterorders binnen en gingen de bedrijven weer volle weken werken. Aan de vraag naar geschoolde arbeidskrachten kan toen nog maar gedeeltelijk meer worden voldaan. De bedrijvigheid in de leder- warenindus'trie, die reeds in 1949 sterk was verminderd, nam gedu rende 1950 nog verder af, als ge volg van de import van lederwa ren en de verminderde belang stelling van het publiek voor luxe artikelen. De personeelsbehoefte bleef beperkt tot snijders en stik- sters, waaraan slechts gedeeltelijk kon worden voldaan. In de lederindustrie waren de bedrijven bij de aanvang van het jaar reeds overbezet met onge schoolde arbeiders. Er bestond 'n geringe vraag naar vakkrachten, waaraan slechts ten dele kon worden voldaan. Het Gewestelijk Arbeidsbureau hield zich ook bezig met de zorg voor vakontwikkeling, met be roepskeuzevoorlichting, in samen werking met het R.K. Openbaar Bureau voor Beroepskeuze, met de plaatsing van minder valide arbeidskrachten en van gedemo- biliseerden, die. weinig moeilijk heden bood. Onder het bijkantoor Waalwijk stonden op 1 Januari 1950 14 militairen ingeschreven, daar kwamen er 56 bij en op 31 December stonden er nog 7 inge schreven. Ook op het terrein der emigra tie was het G.A.B. in 1950 werk zaam. Op 1 Januari 1950 waren er 14 in behandeling, waar er in de loop van het jaar 635 nieuwe bij kwamen. In 568 gevallen werd een gunstig advies verstrekt, in 9 gevallen een ongunstig en 38 ge vallen werden er afgevoerd, zo dat er op 31 December nog 34 in behandeling waren. In de loop van 1950 zijn in totaal 376 man nen, vrouwen en kinderen ver trokken. Er werden 33 voorlich tingsavonden gehouden, die door 1628 personen werden bezocht. Tenslotte heeft het arbeidsbu reau in belangrijke mate bijgedra gen tot bevordering van vrede en rust op de arbeidsmarkt, terwijl arbeidsconflicten niet voorkwa men In verschillende gevallen werd bemiddeld tussen werkge vers en werknemers. Wel bood dit sems moeilijkheden door het tekort aan geschoolde krachten, als gevolg van de onvoldoende opleiding gedurende de bezet tingsjaren. Uit dit beknopte overzicht blijkt, dat het Arbeidsbureau in 1950 weer veel nuttig werk heeft verricht, voor het bedrijfsleven, werkgevers en werknemers, dus in het algemeen belang. Gelukkig bleef dp werkloosheid nog vrij beperkt, zodat er gezegd kon worden dat er geen sprake is van werkloosheid van enige beteke nis. Moge dit zo blijven, mede door de bemoeienissen van het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat in deze een belangrijke taak vervult. Snelle beslissing van Rijksbemiddelaars. Met ingang van de vorige loon- week 19 tot 24 Maart 1951 zijn de lonen en salarissen met 5 percent verhoogd. Dat geldt voor alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier ar beidsverhouding is geregeld in een collectieve arbeidsovereen komst of bindende loonregeling. De loonsverhoging is eveneens van toepassing op mannelijke en vrou welijke werknemers beneden 23 jaar, die gehuwd of kostwinner zijn. Voor de maandlonen en -sa larissen gaat de verhoging even eens op 19 Maart in. Voor de mannelijke werkne mers van 23 jaar en ouder geldt een minimumverhoging van vier cent per uur, terwijl aan niemand een grotere verhoging mag wor den toegestaan dan 200 gulden per jaar. Er zal nog een schaal worden vastgesteld, volgens wel ke ook de lonen van de mannelij ke en vrouwelijke werknemers be neden 23 jaar. die niet gehuwd of kostwinner zijn, kunnen worden verhoogd. Het College van Rijksbemidde laars zal deze beslissing nog offi cieel in een beschikking vastleg gen. Daarnaast zal het College 'n speciale vergunning geven om een vijf percents-loonsverhoging ook toe te passen op die arbeidsver houdingen, welke niet bij collec tieve arbeidsovereenkomst of bin dende beschikking zijn geregeld. De positie van het overheidsper soneel zal door de regering af zonderlijk worden geregeld. Voor die bedrijfstakken, waar in de naleving van de algemene beschikking ernstige economische moeilijkheden ten gevolge zou hebben, kunnen de Rijksbemidde laars in overleg met de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen dispensatie verlenen. Ver zoeken om dispensatie moeten ui terlijk 31 Maart aanstaande bij 't College zijn ingediend. Geduren de de periode, waarin het Colle ge nog geen uitspraak heeft ge daan, wordt de verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Wijst het College het dispensatieverzoek af, dan moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. De regering overweegt te be vorderen dat eveneens een verho ging wordt gegeven op de kinder- j bijslagen, de uitkeringen aan ou- den van dagen en de overige uit- i keringen volgens de sociale wet- 1 geving en volgens de rijksregelin gen voor sociale bijstand, waar onder de overbruggingsregeling. Hierover is het overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid nog niet gesloten. Zo spoedig mogelijk zal een beslis sing worden genomen, opdat de nodige wijzigingsontwerpen bij de Tweede Kamer kunnen worden in gediend. In de motivering van haar be sluit zegt de regering, dat zij in uitvoerige besprekingen met de Stichting van de Arbeid de in vloed van de stijging der levens onderhoudskosten onder ogen heeft gezien. Algemeen was men het er over eens, dat het ongun stige verloop van de betalingsba lans als gevolg van de interna tionale politieke ontwikkeling en de daarmee samenhangende mili taire inspanning tot een beper king van het verbruik en van de investeringen dwingt. De noodza kelijke vermindering van het ver bruik heeft de regering op vijf percent gesteld. Hierbij is nog niet in aanmerking genomen, dat in het bijzonder de jongste moei lijkheden in het handelsverkeer met Duitsland intussen opnieuw een ongunstiger situatie voor Ne derland hebben teweeggebracht. De regering vertrouwt, dat de kosten, die de loonsverhoging met zich meebrengt, alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorbe rekend. Zij heeft met instemming kennis genomen, dat van de zijde der werkgevers dit beroep volle dig wordt ondersteund. Na Pasen nieuw overleg gewenst. In verband met de beslissing van het College van Rijksbemidde laars tot verhoging van de lonen acht de Regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet. Hierbij zal dan de ver moedelijke prijsstijging tot en met 1 April op welke datum de prijzen voor de huisbrandkolen zullen worden verhoogd in be schouwing worden genomen. Onder leiding van de minister zonder portefeuille, proffessor dr Albregts, zal tevens worden na gegaan, op welke wijze door sa menwerking van ondernemers en arbeiders de productiviteit verder kan worden verhoogd. Tevens zal er daarbij naar worden gestreefd de arbeiders van de resultaten dezer productieverhoging mee te laten profiteren. Verder zal met de organisaties uit het bedrijfsleven, die daarvoor in aanmerking komen, moeten worden bezien welke de gevolgen zijn, die voor de prijzen uit de i loonsverhoging voortvloeien. VOOR 19- T.M. 22-JARIGEN Loonsverhoging van 1 tot 4 Ook voor de werknemers be- neden 23 jaar, die niet gehuwd of kostwinner zijn, is thans een loonsverhogingsschaal vastgesteld. Te beginnen met hen, die 19 jaar oud zijn, wordt een verhoging van 1 percent toegestaan en voorts telkens 1 percent meer, naar ge lang men jaren ouder is. De 20-, 21- en 22-jarigen krijgen dus ach tereenvolgens 2, 3 en 4 percent meer dan vóór 19 Maart j.l. HOE DENKEN DE ARBEIDERS-ORGANISATIES? Het N.V.V. en het C.N.V. staan vrijwel afwijzend tegenover de 5 loonsverhoging. Het N. V. V. wenst 10 De K.A.B. laat de 3e loonron- de voor rekening van de regering, maar heeft de verhoging niet af gewezen, hoewel zij er niet mee bevredigd is. Alle drie hopen door verdere onderhandelingen tot een gunsti ger resultaat te komen. ZONDAGSRIJVERBOD Op het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt in overleg met Economische Zaken ernstig overwogen om een rijverbod op Zondag voor auto's af te kondi gen. zo meldt de Volkskrant. Ook de motorrijtuigenbelasting en de benzineprijs zouden met enkele tientallen percenten worden ver hoogd. NED. BEVOLKING IN 1950. Het aantal inwoners van ons land was, volgens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek, op 1 Februari van dit jaar 10.212.684. In 1950 werden in ons land 83.116 huwe lijken gesloten en werden 229.382 kinderen levend geboren, waarvan 3.369 onwettig, en er overleden 75.534 mensen. Voor de de maanden Januari 1951 en Januari 1950 waren de cijfers per duizend inwoners per jaar. huwelijken 6.4 (Januari '51 en 5.7 (Januari 1950); levend ge boren 22.4 en 23. Waarvan eer ste geborene 5.8 en 5.8; overlede nen 10.1 en 8.5. STAND WONINGBOUW IN JANUARI 1951. Volgens gegevens van het cen traal bureau van de statistiek kwamen in Januari j.l. 2910 nieu we woningen gereed. In de over eenkomstige maanden van de ja ren 1945 tot en met 1950 werden resp. geen. 114, 137, 2021, 3229 en 3447 woningen voltooid. In de 2910 gereedgekomen wo ningen zijn 191 duplexwoningen begrepen. Noord-Brabant: in Januari 1951 352; Januari 1950 513. In Januari j.l. werden 4015 wo ningen in uitvoering genomen, waaronder 205 duplexwoningen. In Januari 1950 was dit aantal 3123. Daar het aantal nieuw begonnen woningen groter is dan het aan tal dat gereed kwam, steeg het aantal in uitvoering zijnde wonin gen op eind Januari tot 53.800 (eind December 1950 52.700). AGENDA-CONFERENTIE IN PARIJS UITEEN Na bijna drie weken van be sprekingen hebben de plaatsver vangers der vier ministers van buitenlandse zaken, dank zij de obstructie van Gromyko nog geen vorderingen van betekenis ge maakt met het opstellen van een agenda voor de Grote Vier. In niet-officiële kringen wordt reeds over de mogelijkheid gesproken, dat de conferentie wordt opge heven. STRIJD IN KOREA. Overhalt of opmars beslist MacArthur. De U.N.O.-landen die actief deelnemen aan de strijd in Korea, hebben zich op het standpunt ge steld, dat geen enkele politieke overweging MacArthur verbiedt zijn opmars over de 38ste breedte graad voort te zetten, als hij dit tactisch en strategisch nodig acht. De vertegenwoordigers van deze landen, die in Washington hebben vergaderd, hebben na afloop van hun bijeenkomst laten weten, dat het geenszins in de bedoeling van de U.N.O. lgt Noord-Korea te veroveren. De ontwikkeling van de militaire operaties zal enkel en alleen afhangen van de bereid willigheid van communistisch Chi na onderhandelingen te beginnen over het beëindigen van het con flict. VOORTZETTING E.C.A.- HULP WAARSCHIJNLIJK. De E.C.A., die wanneer 't plan- Marshall voor Europa het volgen de jaar zal aflopen, ontbonden zou moeten worden, zal waar schijnlijk haar werkzaamheden voor onbepaalde tijd voortzetten, zo werd te New York vernomen. De Amerikaanse bladen bevatten een bericht uit Washington, waar in gezegd wordt, dat Amerikaan se regeringsfunctionarissen toege stemd hebben in het voortbestaan van de E.C.A. Het congres zal het laatste woord hebben ten aan zien van het zien van het voort bestaan van de E.C.A. VERRASSENDE LUCHTLANDING. Duizenden manschappen bij de Imjin neergelaten. Een aanzienlijke hoeveelheid luchtlandingstroepen is neergela ten op een punt 32 km. ten Noor den van het front, in het gebied van de rivier de Imjin, zo meldt het hoofdkwartier van het 8ste leger Zaterdagmorgen uit Tokio. Volgens waarnemers zijn duizen den manschappen, met jeeps en grote artilleriestukken neergelaten. De landing, die Zaterdagochtend werd uitgevoerd, is volgens de eerste berichten op gering verzet gestuit. De operatie was een vol komen verrassing. De luchtlan dingstroepen graven zich thans in. Generaal Ridgway, de comman dant van het 8ste leger, vloog zelf laag boven het gebied, toen de operatie werd uitgevoerd. De soldaten namen onmiddellijk stel- Jingen in om de Noordelijke troe pen ten Zuiden van het gebied in te sluiten en de Amerikanen, die van Seoel uit in Noordwestelijke richting oprukken, af te wachten. Deze troepen zijn werkelijk spoedig aangekomen, n.l. Ameri kanen en Belgen, om te pogen de Chinezen en Noord-Koreaanse af delingen in te sluiten tussen hen en de parachutisten. Dit is een groot getal, men spreekt van 15.000, anderen van 60.000. De laatste berichten echter la ten doorschemeren dat deze actie niet is gelukt en de Noordelijke troepen zich reeds tevoren bij hun hoofdmacht hadden gevoegd. NIEUW KIESSTELSEL IN FRANKRIJK. Na een bewogen nachtelijke zitting, waarin woordvoerders van alle partijen met vuur debatteer den, heeft de Nationale Vergade ring haar goedkeuring gehecht aan een nieuw kiesstelsel, dat het midden houdt tussen het even redigheids- en het meerderheids beginsel. De partij, die vijftig percent van de stemmen in een departement behaalt, zal alle zetels in dat de partement verwerven. Indien geen enkele partij aan de 50 percent toekomt, worden de -zetels, zoals tot dusver, naar evenredigheid verdeeld. Het besluit der Assem- blée laat de mogelijkheid open van lijstverbinding. Samenspan nende partijen zullen in staat zijn alle stemmenwinst van een een zaam strijdende partij ijdel te ma ken. Geen der regeringspartijen socialisten, radicalen, volksrepu blikeinen en gematigden heeft gewicht genoeg om op eigen kracht de twee tot elf zetels te veroveren, welke per departement beschikbaar zijn. Het is daarom, dat zij het wapen der lijstverbin ding hebben gesmeed, waarmee zij in een stembusslag linkse en recht se extremisten hopen uit te scha kelen. PHILIPS OP DE JAARBEURS. In de stands van Philips op de Utrechtse Voorjaarsbeurs 1951, worden naast van ouds bekende producten ook ver schillende nieuwe artikelen geëxposeerd. Op het gebied van verlich ting is er b.v. de nieuwste uitbreiding in de gasontla dingslampen, de nieuwe Phi lips TLD fluorescentiebuis- lamp, die een diameter heeft van slechts 2,5 cm. en daar door o.a. bijzonder geschikt is voor vitrine verlichting; er zijn nog diverse andere nieuwe snufjes in verlichtingsartike len. Behalve radio's en gramo- foons, de laatste uitgerust met de uiterst lichte toonopnemer, geschikt voor het afspelen van normale en van langspeelpla ten, zullen er dit jaar voor 't eerst ook enkele televisie-toe stellen geëxposeerd worden. Voorts zijn er nieuwe elec- tronische meetapparaten en andere electronische appara ten voor de meest uiteenlo pende doeleinden, koelkasten, waaronder een nieuwe met 'n inhoud van ruim 200 1., diver se kleine artikelen zoals rij wielverlichting met een nieuw rijwielachterlicht en flitsca- mera's waarmee men kleuren foto's kan maken, een uitge breide medische apparatuur, pharmaceutische producten enz. Aparte vermeldingen ver dienen de inzendingen der N.V. Philips Telecommunica tie Industrie te Hilversum met nieuwe vindingen voor de te lecommunicatie, zowel draad loos als per draad. Ook hier vindt men zaken die met de televisie samenhangen en ver der een maquette "van de 100 kw korte-golfzender die de Nederlandse katholieken aan Z.H. de Paus hebben geschon ken. SPECIALE POSTSTEMPELS VOOR HET PHILIPS-JUBILEUM. Alle daarvoor in aanmer king komende poststukken, welke dit jaar tussen 15 Mei en 30 Juni in Eindhoven ge post worden, zullen door de P.T.T. van een speciaal stem pel worden voorzien, dat de geadresseerde zal herinneren aan het 60-jarig bestaan van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken. Bovendien heeft de P.T.T. het Philips-postkan- toor gemachtigd, tijdens de feest week bijzondere stempels te gebruiken. Daarnaast ligt het in de bedoeling van het jubilerende bedrijf, nog ande re postale en philatelistische attracties aan het jubileum te verbinden. WEER BRANDDRAMA TE AMSTERDAM. Woensdagnacht is te Amster dam in het pand Oosterparkstraat 161 een ernstige brand onstaan op de tweede etage van dit per ceel, waarin zes gezinnen woon den. Zij had noodlottige gevol gen. Het vuur moet razend snel om zich heen hebben gegrepen. Alle bewoners waren te bed en wer den door de vlammen volkomen verrast. Slechts voor de 82-jarige Olthof en zijn pleegzoon, die de eerste etage bewoonden was de trap naar de straat nog vrij. De familie Adam, bestaande uit vier personen redde door uit een der ramen aan de achterzijde van het brandende gebouw te springen zich het leven. Van haar werd niemand gewond. Van de familie Horman, aan de voor zijde wonend, stelden zich de vrouw en twee kinderen in vei ligheid door te springen in val schermen, welke door buren met behulp van jassen en dekens wa ren geimproviseerd. De 68-jarige vader durfde echter de sprong niet aan en trachtte langs een regenpijp de grond te bereiken. Halverwege viel hij echter en werd zodanig gewond, dat hij naar het O. L. Vrouwe Gasthuis moest worden vervoerd. Op de derde etage in het ach terhuis de bewoners van het voorhuis, de familie v. d. Laak, waren de stad uit speelde zich inmiddels een verschrikkelijk dra ma af. Hier zocht de familie Meu- lemans, man, vrouw en een kind je van 3 jaar, een uitweg in een sprong naar het platje, twee ver diepingen lager. De man had het driejarig dochtertje vlak vóór de sprong in zijn arm. Maar hij raakte toen zo bedwelmd, dat hij zijn dochtertje Mieneke in het huis heeft achtergelaten. Later zijn nog vergeefse pogin gen gedaan opnieuw de woning van Meulemans te bereiken, maar toen had het vuur reeds zo om zich heen gegrepen, en was er zoveel rook, dat de moedige man nen geen kans meer hadden naar binnen te komen en het meisje te redden. Meulemans en zijn vrouw wa ren ernstig gewond. De man kreeg snijwonden en brandwonden o.m. aan het gezicht. De vrouw brak haar pols en had eveneens brand wonden. Ook zij zijn naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. Pas tegen kwart voor één was de brandweer in staat het huis bin. nen te dringen. Zij vond op de derde etage de stoffelijke resten van het driejarig meisje. mmm HET CARILLON. Sinds de dag waarop het aanbieden van het carillon be kend werd gemaakt, is dit on derwerp veel besproken door de parochie. De collectanten gaan langs de deuren en wij kunnen ook hier diverse reac ties constateren. Gelukkig zijn ongeveer alle parochianen bereid een offer bij te dragen tot het feestcadeau aan de ju bilerende herder. Want wij mogen niet vergeten dat wij bij het aanbieden van het ca deau op de eerste plaats reke ning moeten houden met de wensen van de feesteling. Zijn wens is terecht een blijvende herinnering aan dit feest. Klokken blijven jaren, ja eeuwen lang. Daarom is dit feestcadeau een heerlijke aan winst voor ons parochie-leven.' Hoe heerlijk zal het zijn als gij in de Kerstnacht ter kerke gaat en gij hoort op het caril lon diverse kerstliederen spe len. Wij waarderen iets meest al eerst als wij het verloren hebben. Hoe erg vonden wij het verdwijnen van onze klokken in de oorlogsjaren. Zo zal ook het carillon eens een onmisbaar onderdeel wor den voor onze parochie. Iets, dat wij als het eenmaal een tijd lang gespeeld heeft, niet gaarne zullen missen. Een cadeau heeft des te meer waarde wanneer 't door aller medewerking tot stand komt. Als de ouders feest vie ren, komt de oudste zoon naar voren en biedt een cadeau aan namens alle kinderen. Dat alle kinderen hebben bij gedragen is voor de ouders een reden tot bijzondere vreugde. Zo moet ook 't fonds voor een carillon, dat wij aan onze herder aanbieden, een symbool zijn van de liefde van al zijn parochianen. Dit cadeau is een samenbundeling van de giften van alle parochianen, arme en rijke. Ook het „pen ningske der weduwe" heeft zijn waarde. Bij eensgezinde samenwer king van heel de parochie is men tot grote daden in staat. In onze naburige parochie werd vorig jaar 20 duizend gulden bijeengebracht voor 't orgelfonds en ook in v.m. Be- soijen heeft men grote plan nen bij het 100-jarig bestaan der parochie. Parochianen van St. Jan, wij gaan feestvieren. Maar als toik van onze dankbaarheid zal dit carillon nog jarenlang uitjubelen aan het nageslacht, hoe onze parochianen zijn priesters weet te eren. Het feestcomité. DIPLOMA-UITREIKING NIJVERHEIDSSCHOOL. Zoals wij al in ons vorig nummer hebben gemeld, had Donderdagmiddag in de can- tine van de Nijverheidsschool de halfjaarlijkse diploma-uit reiking plaats. Daar heeft men ook de namen van de geslaag den en van de prijswinnaars in de verschillende vakken kunnen lezen. De plechtigheid waarmee deze uitreiking gepaard ging, werd geopend door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer Jan Tielen. Hij heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de nestor van 't bestuur, de heer Chr. Klerkx, die na een zware ziekte nu weer aanwezig was. Begrijpe lijkerwijs werden deze harte lijke woorden door een alge meen applaus onderstreept. De burgemeester had bericht van verhindering gezonden. De heer Tielen verklaarde altijd met grote ambitie de prijzen uit te reiken, omdat de school groeiende is; het aan tal leerlingen vermeerdert en het verheugde hem vooral dat dit ook bij de afdeling schoen maken het geval was, en de outillage verbetert dank zij het departement. Binnenkort krijgt de school waarschijnlijk een eigen gymnastieklokaal en het is niet onmogelijk dat er verschillende noodzakelijke uitbreidingen tot stand ge bracht kunnen worden, »zo deelde de voorzitter mee. Verheugend vond hij ook de belangstelling van de ouders voor de school. Hij zag dit o.a. in het volgende: het bestuur doet pogingen om aan de school een cursus van voorbe reiding te vestigen voor het toelatingsexamen tot de MTS. De directeur heeft een onder zoek ingesteld of bij de ou ders der leerlingen hiervoor belangstelling bestaat en niet minder 'dan 80 bevestigende antwoorden zijn binnengeko men. De heer Tielen wees ook op de steeds grotere waardering voor de vakdiploma's. Som mige bedrijven nemen zelfs geen werknemers meer aan die dit niet hebben. En nu wordt men door zo'n diploma wel niet aanstonds vakman, maar het is een begin en een goede introductie. Daarom fe liciteerde de voorzitter de ge slaagden en hun ouders, die zich daarvoor grote offers hebben getroost en hij sprak de hoop uit dat de jongens veel genoegen zouden beleven van hun diploma en dat zij de naam van de school hoog zou den houden en eer aandoen. Hij maakte van de gelegen heid ook gebruik om de gods dienstleraar, de Weleerwaarde Heer Kapelaan v. d. Heuvel, geluk te wensen met zijn 12^- jarig priesterjubileum en een woord van afscheid te richten tot de scheidende leraar, de heer J. v. d. Sloot; hij wenste hem veel succes in zijn nieu we werkkring op Aruba. Eerst kwamen toen de ge slaagden van de dagschool aan de beurt en daarna die van de avondschool, die nog 'n apar te gelukwens ki-egen omdat ze na hun dagtaak nog nijver heidsonderwijs hadden ge volgd, wat de voorzitter een hele pi-estatie noemde; hij wenste hun dan ook een mooie toekomst toe. De prijsuitreiking aan de uitblinkers was voor de heer Tielen een taak die hij met bijzondere ingenomenheid verrichtte. Hij stelde hen ten voorbeeld aan de anderen als een stimulans om na te vol gen. Na de diploma- en prijsuit reiking bracht de voorzitter namens het bestuur dank aan dii'ecteur, leraren en perso neel voor het verrichte werk en deed een beroep op hun medewerking in de toekomst. De directeur van de school, de heer C. G. M. van Steen deren, wenste de jongelui die met het diploma hun doel op school bei-eikt hadden, even eens hartelijk geluk, vooral de geslaagden van de avond school. Hij noemde hen een voorbeeld voor degenen die 't te gemakkelijk opnemen, want de directeur vond dat er nog teveel verzuim is en dat dit te gemakkelijk wordt opge nomen. Hij spoorde de leer lingen aan een doel na te stre ven en daarbij ook hun ka rakter te vormen. Over het algemeen was hij echter te vreden. Ook de dii'ecteur dankte be stuur en lerai'en voor hun me dewerking; hij richtte een bij zonder woord van welkom aan de nieuwe leraar Pieters en een wooi-d van dank aan de heer v. d. Sloot, hem het bes te toewensend op Aruba. Nadat de leerlingen hadden gehoord wie er allemaal over gegaan waren, traden een aan tal vertegenwoordigers naar voren om het bestuur, de di recteur, de leraren en 't per soneel bloemrijk te danken voor de opleiding en de zor gen aan hen besteed. Het wa ren D. v. d. Waal uit Herpt namens de smeden-bankwer kers, J. Dirven uit Geertrui- denberg namens de schoen makers, beiden van de dag school, en van de avondschool J. v. d. Schans uit Capelle namens de timmerlieden. A. Steenbergen uit Waalwijk na mens de smeden-bankwerkers en J. van Di-ongelen uit Waal wijk namens de metselaars. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is en zo sprak de een in proza, een ander in poëzie, maar bloemrijk wax-en ze al lemaal, want na afloop ston den er een vijftal bloemstuk ken en nog meer geschenken op en om de bestuurstafel. De voorzitter stelde dit zeer op prijs en dankte namens 't be stuur en leraren, waarna hij de vergadering sloot. Na afloop hebben leraren en leerlingen afscheid genomen van de heer v. d. Sloot, die op 1 April per K.L.M. naar Aru- .ba vertrekt om aan de Nijver heidsschool daar een nieuwe betrekking als leraar te aan vaarden. De leerlingen boden hun scheidende leraar een boekentas aan en de leraren gaven hun collega een boek werk. Deze geschenken zullen voor de heer v. d. Sloot onge twijfeld een dankbaar aan denken vormen aan de Waal wijkse Nijverheidsschool.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5