ELSHOUT WASPIK DRUNEN GEERTRUIDENBERG L00N-0P-ZAND BILJARTEN. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 27 MAART 1951. 6 PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. (Wordt vervolgd). De particuliere tuinier. GESLAAGD. Voor het theoretisch ge deelte van het vakdiploma Typografie slaagden te Den Bosch voor de afd. drukken: Jan van Engelen en Theo van Rijswijk, voor de afd. zetten: Bart Bergmans, deze laatste met het hoogste aantal punten van zijn klas. De eerste is in opleiding bij drukkerij Verwiel, de twee laatsten op de drukkerij van dit blad. THANS OOK KOSTELOZE VAKOPLEIDING VOOR AAN STAANDE EMIGRANTEN. De ervaring heeft geleerd dat het voor emigranten van zeer groot nut kan zijn, dat zij behal ve over bekwaamheid in een be paald beroep ook nog enige vaar digheid bezitten om karweitjes van allerlei aard zelf te kunnen opknappen. Dit geldt vooral voor degenen, die een vestigingsplaats krijgen in meer afgelegen gebie den die dun bevolkt zijn. Om serieuze candidaat-emigran. ten in de gelegenheid te stellen in dit opzicht in hun nieuwe va derland beter te slagen, is thans de mogelijkheid opengesteld om een speciale handvaardigheids- cursus te volgen op één der rijks werkplaatsen voor vakontwikke ling. Er behoeft geen cursusgeld te worden betaald. In overleg met de deelnemers kunnen de dagen worden vastge steld waarop de lessen zullen worden gegeven, echter met dien verstande dat de cursus binnen een half jaar moet zijn beëindigd. Gegadigden uit de plaatsen Loonopzand, Kaatsheuvel, Dru- nen, Sprang-Capelle, Waspik en Waalwijk kunnen zich om nadere inlichtingen wenden tot het Ar beidsbureau te Waalwijk, iedere voormiddag tussen 9 en 12 uur. TENTOONSTELLING VAN JACHTTAFERELEN. C. Maas en L. Korthout waren aftredende bestuursleden. C. Kort hout werd met 20 stemmen her kozen en J. Maas na enkele her stemmingen. De plaatselijke voorzitter sprak hierna ook nog enkele mooie woorden. Hij zeide o.a. dat er in 1951 aan de opbouw van de K.A.J, nog hard gewerkt moet worden en dat dit zeker door sa menwerking zou lukken. Hij hoop te dan ook dat voor aalmoezenier en bestuur 1951 een zegenrijk jaar moge zijn. Daarna werd nog ge sproken over de reis naar Rotter dam. Hiervoor gaven zich 16 per sonen op. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met gebed en kajottersgroet. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de K.A.J. band ,,De Zingende Zwervers" onder leiding van Henk Blom. BRABANTIA NOSTRA. Congres, Geest en Industrie. In tegenstelling met 't reeds verschenen bericht dat het congres, hetwelk door Braban- tia Nostra wordt georgani seerd, zal plaats vinden op 31 Maart en 1 April, wordt dit gehouden op Vrijdag en Za terdag 30 en 31 Maart. Op dit congres, dat evenals de vorige jaren weer gastvrij heid geniet op de Abdij van Borne te Hees wijk, zal uitvoe rig gesproken en gediscussi eerd worden over de vele geestelijke problemen, die de zich steeds uitbreidende in dustrialisatie voor Brabant met zich mede brengt. Drs. H. Moonen, directeur van het Econ. Techn. Instituut voor Noord-Brabant zal de feitelijke gegevens over deze industrialisatie naar voren brengen, waarna prof. dr. Fr. v. d. Ven als probleemstelling zal behandelen de geestelijke aspecten van de industriali satie. Hierna zullen achtereenvol gens drs. K. Roncken, aalmoe zenier van de Arbeid, drs. J. Verster en mr. dr. Th. Keule- mans O.Carm. resp. spreken over de taak van de werkne mers en de overheid in deze. 14-JARIGE JONGEN VERDRONKEN. Gisterenmorgen te omstreeks half acht is het 14-jarig zoontje Adri van de familie v. Mierlo tt Oosterhout te water geraakt en verdronken. Het jongetje wilde om de brugwachter te helpen, de rode lantaarn inhalen, welke de naderende schippers waarschuwt voor de pijlers van de brug. De brugwachter, de heer Pardoel, waarschuwde het knaapje nog dat de stok, waarmee hij de lantaarn ging inhalen, vermolmd was. Toen het ventje dan ook tegen die stok leunde, brak deze en 't jongetje viel in het Wilhelminakanaal. A. v. Zeist, Sprang 29.231 J. P. v. Rooy Helvoirt 29.350 A. Alsemgeest, 's-Boscli 29.500 G. Merkx, Druner. 29.973 Gebrs. de Wit, Drunen ƒ30.100 A. v. lersel Zn., id. ƒ30.195 M. v. Loon, Drunen 30.205 Gunning volgens bestek. NIEUW PAROCHIEHUIS. Met de bouw, die zich thans aan het voltrekken is, zai in een grote behoefte worden voorzien. Met bekwame spoed wordt er ge werkt om het nieuwe parochie huis zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. NIEUWE KAPEL. Met de herbouw van de kape! van de Eerw. Zusters van de Mariastichting alhier is men reeds druk bezig. De oude kapel werd door oorlogshandelingen verwoest. PAASEI-ACTIE. De gehouden collecte voor het zwakke kind (Paasei-actie) heeft alhier opgebracht 96.—-. GEMEENTERAAD. op om al- de Verwiel's Sierkunsthuis biedt dezer dagen een interessante tentoonstelling van jachttafe relen. Het zijn een aantal ex quise etsen van bekende Fran se meesters, waaraan zowel de minnaar der beeldende kunst als de jachtliefhebber zijn hart kan ophalen. Men treft er prachtige hon denkoppen, Ierse Setters, Pointers en andere rassen, actie-taferelen van opvliegen de eenden en patrijzen, een vossenjacht te paard, kortom van alles waarbij een jager zijn hart opengaat. De kunste naars hebben zich er niet mee vergenoegd een poserende hond of iets dergelijks weer te geven, nee, de etsen zijn om zo te zeggen uit de jacht ge grepen en daarom dubbel be zienswaardig enbegerens waardig. We kunnen ons ten minste voorstellen dat er me nig jager hier in de omgeving is die zijn interessant bedrijf, zo uitgebeeld, in zijn bezit wil hebben. Wij vestigen nog de aan dacht op een schilderijtje van de negentiende-eeuwer An thony Oberman: een paard tegen een fraaie achtergrond. Hij zet de traditie van de gro te zeventiende-eeuwers voort en heeft zijn onderwerp dan ook verbazend knap geschil derd. Men lette er maar eens op. Tenslotte kunnen wij niet beter doen dan belangstellen den aan te raden in de ko mende veertien dagen (de tentoonstelling duurt tot 15 April) eens een kijkje te gaan nemen in Verwiel's Sierkunst huis voor deze unieke tentoon stelling. Ze zullen zich niet bedrogen voelen. En we kun nen het initiatief van de heer Verwiel slechts prijzen, die deze kunst bereikbaar heeft gemaakt voor Waalwijk en omgeving. JAARVERGADERING K. A. J. AFD. ST. ANTONHIS. Maandag 19 Maart werd in het Parochiehuis St. Antonius de jaar vergadering gehouden van boven genoemde afdeling. De voorzitter opende met ge bed en heette de aalmoezenier en verdere aanwezigen van harte welkom. Hij zei o.a. dat ook in onze afdeling de K.A.J. nog gro ter moet worden en dat dit zeker te bereiken was door samenwer- king. Hij hoopte dan ook dat in dit jaar zich nog velen mochten aansluiten. Hierna werd het woord gege ven aan de aalmoezenier die en kele mooie woorden richtte tot de aanwezigen. Spr. wilde ook zijn volle medewerking geven. Daarna werd het jaarverslag voorgelezen door de secretaris, welk verslag een duidelijk over zicht gaf over het afgelopen jaar. De secretaris-penningmeester gaf nog een kort overzicht van de pa rochiële kas. Deze is als volgt GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen te hou den op Vrijdag 30 Maart 1951 te 7.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Notulen vergadering van 26 Januari 1951. 2. Ingekomen stukken 3. Schrijven van Gedeputeer de Staten d.d. 7 Maart 1951, G no. 4108, waarbij geadviseerd wordt enige wijziging aan te brengen in de verordening tot bescherming van dorpsschoon. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 'n strookje grond aan de Scheeps- schroevengieterij M. Lips N.V. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring aan het Rijk van een gedeelte van het sousterrain van het gemeentehuis ten behoeve van de Rijkspolitie. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een stukje grond van de Ned. Htrv. Gemeente. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een strookje grond aan G. Ves- ters. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvaarding van een aantal strookjes grond, zulks i.v.m. de indertijd uitgevoer de verbreding van de Hoge Schijf en de weg naar Giersbergen, als mede tot overdracht van een per ceeltje grond aan L. Smits, te Giersbergen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaar-' stelling van voorschotten aan de besturen van de bijzondere scho len ingevolge art. 103 der L.O.- wet, zulks voor het jaar 1951. 10. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot verhoging van het crediet in rekening-cou rant. 11. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der L.O.-wet, zulks ingevolge verzoek van het bestuur der R.K. Jongens school .te Elshout t.b.v. de aan schaffing van enig meubilair. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaar stelling van crediet t.b.v. de Meis jesschool te Drunen, zulks voor verandering van het op die school voorkomende opschrift. 13. Schrijven van het raads lid H. Maas inzake het in de laat ste raadsvergadering genomen be sluit tot benoeming van een nieu- wfe Pachtcommissie. 14. Benoeming van een voor zitter voor de in de vorige ver gadering benoemde nieuwe Pacht commissie. 15. Voorstel tot het ingebruik geven van een perceeltje grond aan J. Brok, Wolfshoek 50. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhoging der pachten voor de gemeentegronden. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de pachtcontracten met betrek king tot de gemeentegronden. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het nodig oor delen van oprichting en instand houding ener avondschool machi naai schoenmaken. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegroting 1950 en 1951. 20. Reclame schoolgeld. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding boerderij voor de heer J. v. d. Sanden te Drunen. Gebr. v. Delft, Drunen 25.900 J. v. Liempde, N'kuijk 26.003 M. Schapendonk Zn. Drunen 27.533 A. Hereygers, Drunen 27.600 G. v. d. Sanden, Dinthez 28.200 P. Hurkmans, Veghel 28.450 Mir.kels v. Grinsven St. Michielsgestel 28.800 J. Nieuwenhuizen Sprang 28.841 Vergadering van de Raad Woensdag 28 Maart 1951 19.30 uur ten gemeentehuize hier. Agenda Vaststelling notulen. Ingekomen stukken. Voorstel no .15 m.b.t. uitbreiding van het electrisch net. 4. Voorstel no. 16 tot wijzi ging van de Verordening op de heffing van vermakelijkheidsbe lasting c.q. toekenning van sub sidie aan het Comité „Ronde van Waspik". 5. Voorstel no. 17 overdracht bevoegdheden i.v.m. het wegen verkeersreglement. 6. Voorstel no. 18 tot sluiting van een aanvullende verzekering t.b.v. het brandweerpersoneel. 7. Voorstel no. 19 tot wijzi ging van de verordening op de heffing van Vermakelijkheidsbe lasting. Voorstel no. 20 tot onthef fing van schoolgeld. 9. Voorstel no. 21 tot onthef fing van straatbelasting. 10. Voorstel no. 22 tot wijzi ging c.q. hernieuwde vaststelling verordening heffing besmettelijke ziektengelden. 11. Voorstel no. 23 tot wijzi ging c.q. hernieuwde vaststelling tijdelijke regeling toekenning bij drage ziektekostenverzekering ge meente-personeel. 12. Voorstel no. 24 tot toe passing verklaring van het Uit- kerings- en Verhogingsbesluit '50 en Toelagebesluit 1951 op het ge- meentepersoneel. 13. Voorstel no. 25 tot wijzi ging van de „Algemene Salaris verordening 1947". 14. Voorstel no. 26 tot toe kenning van aanvullende subsidie restauratie boerderij. 15. Voorstel no. 27 tot heffing van een retributie. 16. Voorstel no. 28 op een verzoek om toekenning schade vergoeding. 17. Beantwoording Nota van aanmerkingen Gemeente-begroting 1951. 18. Wijziging begrotingen 1950 en 1951. UITSPRAAK. J. P. v. E., kruideniersbediende alhier, werd wegens zware mis handeling, de dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk. GEVAARLIJK SPEL. Door een bepaalde groep jon gens wordt zo graag het open ter rein van de N.V. Tankfabriek, waar tanks-bodems en ijzer liggen opgeslagen, tot speelplaats geko zen, ondanks het verboden, en wat meer zegt zo gevaarlijk ter rein voor kinderen is. Donderdag werd zulks weer eens duidelijk aangetoond, waarin het zoontje van W. Aarts de lij dende rol moet spelen, want het einde van het spel was een nood zakelijke opname in het zieken huis. De kinderen klimmen op en in de tanks en bodems en achter het opgeslagen ijzer. Ook de kleine Aarts was van de partij en kwam ongelukkigerwijs in een tank te vallen, waardoor zijn beentje op ruwe wijze werd opengereten, met het hierboven gemelde gevolg. Zou nu nog een ernstiger on geluk nodig zijn, om de ouders te waarschuwen hun kinderen te ver bieden op dit gevaarlijk, en bo vendien verboden terrein te gaan spelen. KON. HARM. SOFIA'S VER. Door het comité van actie van bovengenoemde Harmonie werd besloten om op Zondag 1 April voor hare leden en Donateurs een gratis bal te geven, hetwelk wordt verzorgd door het Sophia Klein- orkest o.l.v. A. Dankfers. NAAR HET INT. NAT. MUZIEKCONCOURS. In een dezer dagen gehouden vergadering der Kon. Harmonie „Concordia", lid van de R.K. Fe deratie van Harmonie en Fanfare corpsen, werd het besluit geno men om in de maand Augustus van dit jaar deel te nemen aan het Internationaal muziekconcours te Kerkrade, waar de harmonie zal uitkomen in de Klasse I, welke als hoogste klasse gewaar deerd wordt, in afwijking van 't gebruikelijke Afdelingsstelsel dat tot dusver in Nederland van toe passing was. Voor dit klasse coucours op in ternationaal gebied mogen 2 vrije muzieknummers ten gehore wor den gebracht welke moeten be antwoorden aan de eisen der klas. Mocht het de nieuwe Instruc teur de heer P. van Mever ge lukken met zijn corps een eerste prijs te behalen, dan zal de har monie Concordia tevens mededin gen in de verplichte Ere-wedstrijd om de hoogste titel van het con cours, waarvoor wederom 2 vrije nummers moeten worden uitge voerd, waarna de Jury kan bepa len het Ned. kampioenschap, als- wel het wereldkampioenschap, door het behalen van 't hoogste aantal punten. Tevens zal bij dit Intern, mu ziekconcours een internationale Jury optilden van wereldberoem de musici. Naar wij vernamen hebben reeds verschillende buitenlandse corpsen ingeschreven. Gezien de grote prestaties van de harmonie Concordia in het ver leden, mogen wij ook de deelname aan dit Internationaal muziekcon cours met vertrouwen tegemoet zien, waarbij ook zeker de nieu we instructeur de heer Piet van Mever het zijne zal bijdragen. BURG STAND VAN 1 T/M. 15 MAART 1951. Geboren Anna G M dv J Th van der Meer-Waaijer Marius H J zv C J Verboven-de Leeuw Gerardus J J zv A Brabers- Cleijn Nicolasina L J dv J L v d Wouw-Heuer Henrica A M dv A J Beerens-Vrienten Maarten R C zv J Mast-Lucas Jacobus H zv H C Snaphaan-de Graaff Henrca M J dv H J de Nijs-v Wanrooij Johannes C M J zv A C Botermans-Haest Cornelia H Th Th dv Chr P v Bavel-Sup Martina J M dv J Schonis-Dingemans Aloisius J J M zv L J v Gulik- v d Velden. Huwelijksaangiften: Petrus J Klijn 48 jaar en Catharina M J v Loon 21 jaar beiden alhier Willebrordus N H te Kloese 37 jaar te Amersfoort en Maria J C v Loosdrecht 35 jaar alhier Franciscus J M v d Vloet 23 jaar te Alphen en Riel en Maria J Meeuwsen 28 jaar alhier Hen- drikus L v Heesbeen 27 jaar te Waalwijk en Helena J Hamers 31 jaar alhier Gerardus Vesters 28 jaar te Drunen en Antonetta M C v Eeuwijk 35 jaar alhier. Huwelijken Johannes P D Jan sen 23 jaar te Tilburg en Johanna M F Aarts 21 jaar alhier. Overlijden Hendrik Sup echtg van Th Maas 80 jaar Johan nes Rozenbrand echtg van T de Jong 76 jaar Johan L Sperber 17 jaar Petronella Smeets wed van J v d Velden 77 jaar. Ingekomen G Kooi van Nib- van Breda J J Mes van Vlij- bxwoud Chr HEM Nijkamp men G H J Vermeer en gezin van Sprang-Capelle. Vertrokken P A M Rombouts naar Tilburg P M R Schoen- mekers naar België J C Meel naar Tilburg P Snijders naar Sprang-Capelle H M v Zut- phen naa St. Oedenrode J M de Brouwer naar Waalwijk J Th v Boxtel naar Tilburg. ELSHOUT. Het persoonlijk kampioenschap Elshout-Drunen is afgelopen. In de hoofdklasse werden nog twee partijen gespeeld tussen L. Kui pers (EEBC) en C. v. d. Hoven (N.G.), en P. Pulles (N.G.) en Fr. Spierings (EEBC). L. Kui pers wist zijn partij met 150-140 car. te winnen. P. Pulles won zijn partij met 150-124. Hoogste partijgem. L. Kuipers 12.50, hoog ste serie L. Kuipers 51. Hiermede wist de heer L. Kui pers zich aan het hoofd van de standenlijst der hoofdklasse te plaatsen en tot kampioen van Drunen-Elshout te promoveren. Van harte proficiat met dit be haald succes. Hieronder volgt de uilslag van de hoofdklasse. L. Kuipers-G. v. d. Hoven 150-140 P. Pulles-Fr. .Spierings 150—124 Eindstand. pt. gem. h.s. 1. Jos Stevens NG 10 2. G. Vissers NG 6 3. C. Pulles EEBC 4 4. M. Kuipers EEBC 4 Tourncoigemiddelde 2.88. Eindstand hoofdklasse. 3.02 2.38 2.81 2.76 22 18 15 22 Pt. gem. h.s. 1. L. Kuipers EEBC 12 10.63 89 2. P. v. Ravenstijn NG 10 8.68 65 3. P. Pulles NG 8 8.18 46 4. C.v.d.Hoven NG 8 7.94 47 5. Th.v.d.Wiel NG 6 6.27 57 6. W. Vissers NG 5 6.24 35 7. Fr.Spierings EEBC 4 6.29 36 8. Th.v.d.Zanden NG 3 5.28 38 Tournooigemiddelde 7.23. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 13) Totale inkomsten 287.09 Uitgaven 246.54 Saldo 40.55 Parochiële spaarkas. Totale inkomsten 96.63 Uitgaven Saldo in kas 96.63 Als incasseerder van de paro chiële spaarkas heeft bedankt C. v. d. Heuvel. De voorzitter be dankte hem voor de zorg en de vlotte afwerking. In zijn plaats werd gekozen S. IJpelaar. Wat, bolle wangen? Zie eens naar die neus en die klei ne mond, een prachtige mond! En dat lage, brede voorhoofd en cle sierlijke wenkbrauwen. Naar wie kijkt meneer nu? wilde juffrouw Spoor argwanend weten. Naar Octavia natuurlijk. Ze staat in het Louvre, helemaal van steen en met blinde ogen. Dat die sufferds geen gaat jes in die ogen prikten, nu ziet het er zo eng dood uit. Zeg dat niet, juffrouw Spoor Weet je wie Octavia was? De vrouw van Marcus An tonius? Hoe weet U dat? t Staat toch onder dat plaatje. Ik kan je niets Ieren ook, Spoor, zuchtte Peter. Maar laat ik je er toch iets van vertellen. Kijk, hier heb je een andere foto. Die man is Marcus Antonius. Met die dikke nek? Ja, dat was de man van „Ook gij Brutus!" Juist meneer, maar 't water staat te koken. Ga dan maar weer, brok wan-cultuur. Maar toen juffrouw Spoor al bij de deur was en Peter in ver bazing nog eens de beide foto's vergeleek van Fridolin en Octa via riep hij haar terug. Ach juffrouw Spoor, nu moet U nog iets voor dat nieuwe mens meenemen. En juffrouw Spoor slofte zuch tend terug. Zij zag hoe Peter voorzichtig met een scheermesje de foto van Octavia uit het boek sneed en onder die plaat met de stenen, starende ogen schreef hij iets en onderwijl praatte hij door. Octavia was de zuster van Octavianus, keizer Augustus en die heeft zijn zwager, de lichtzin nige Marcus Antonius, geliefde van Cleopatra, vermoooooorrrrd, juffrouw Spoor! Juist, meneer. Wat een tijd toch, hè? Maar wat moet ik nou doen met dat plaatje? Dat leg je rustig ergens op haar kamer. Maar wat hebt U eronder geschreven? vroeg juffrouw Spoor wantrouwend. Toch geen gekke dingen? Alleen dit„Deze juffrouw Uw evenbeeld, is blind geworden bij de eerste blik in mijn ogen." Ik vind het maar mal, hoor, protesteerde juffrouw Spoor, toen zij hoofdschuddend met het plaat je wegliep. Allemaal zottigheid: komt niks dan slecht van." Peter ging zich tevreden kle den: tevreden, maar niet helemaal voldaan, want al vond hij zijn grapje aardig, het was toch geen gelijkwaardig antwoord op de verrassing, die hem met zijn ont bijt was opgediend. Maar lang dacht hij daarover niet meer na, want de foto had ook een ander herinneringsbeeld bij hem opge roepen: zijn poging om het kerk je in Axen te fotograferen. En hij dacht aan zijn toestel en zijn eer ste gang buitenshuis die morgen was naar zijn fotograaf om een filmpje te laten ontwikkelen. Waarmee ook de verwikkelingen eerst recht kwamen. HOOFDSTUK VI. Waarin Fridolin bezoek krijgt. De loop der geschiedenis is vaak door kleine zaken in nieu we beddingen geleid. Als de grote Alexander de lansen van zijn sol daten niet even langer had ge maakt, dan de Perzische speren waren, zou het Griekse rijk nim mer zijn klassieke grootheid be reikt hebben. En als Peter niet per ongeluk eens een scherpe foto ge maakt had en dit juist nog van het kerkje van Axen, zouden er zeer vreemde zaken in deze we reld gebeurd zijn, ontstellend en met niet te overziene gevolgen. Bijzonder fraai was de foto niet; het torentje stond er scheef op, als geteisterd door een aardbe ving, en precies gehalveerd. Maar er werd iets anders zichtbaar op het negatief: dat was de figuur van een kort mannetje met een ongewoon grote hoed. Toen Peter het zag, tussen zijn mislukte oogst uitgespreid op de toonbank van de fotowinkel, floot hij door zijn tanden. Daarvan moet ik een enor me vergroting hebben, besliste hij. En nu direct ook. Ik blijf er op wachten. De fotograaf protesteerde, maar het hielp niet. Péter zei, dat hij de klanten, die komen zouden, wel bezig zou houden en hij duw de de ander de donkere kamer in. Toen de vergroting gereed was en nog nat naar het licht werd gedragen, had Peter drie rolfilm- pjes en een boek over honden verkocht, dat er toevallig lag en hij had tegen twee blozende meis jes gelogen, dat hun foto's nog niet klaar waren, omdat zij zo mooi gevonden werden, dat er 'n vergroting voor de étalage van gemaakt zou worden. Peter siste nog eens, toen hij zijn vochtige foto in handen kreeg. Het mannetje stond daar nu zo duidelijk voor hem, dat zijn gelaatstrekken, ondanks de grote hoed, zichtbaar waren. Peter dacht aan het zonderlinge toeval, dat hij zijn toestel afgedrukt had juist in die paar seconden, waar in de onbekende buiten het kerk portaal in het zonlicht weifelend had gestaan, vóórdat hij weer als een rat in zijn hol was geschoten. Peter zag een rond gezicht, met zware jukbeenderen en ver uit- eenstaande ogen. Het was echter de merkwaardig brede knevel, die hem deed besluiten deze man voorlopig als een Hongaar te kenmerken. Op zijn reizen door het Hongaarse land had hij dit type meer gezien, dat nog het stempel droeg van de Turkse overheersing. Lang keek Peter naar de foto, maar zijn gedachten waren elders. Hij overwoog wat te doen en allengs vormde hij zijn beeld van de weg, welke deze foto gaan zou. Aardig kiekje, dokter, hui chelde de fotograaf, verontrust over Peters lange zwijgen. Ze ker een oom van U Een oom? rees Peter uit de diepten van zijn gepeinzen op. O ja, dat is oom Hendrik: vreem de kerel. Heeft een malle ge woonte, waaraan tante zich altijd weer ergert. -En dat is, dokter? deed de ander beleefd. Hij schiet in de kerk, met een pistool. Kan hij maar niet af leren. En Peter ging weg, met de foto, en hij zag niet hoe de winkelier met een verachtelijk gebaar de rest van zijn fotografische pro ductie van de toonbank veegde. Peter legde nog twee bezoeken af; naar de clichémaker, die altijd de plaatjes van Egyptische tem pels en graven en tekeningen van hiëroglyphen voor hem verzorgd had en die nu opdracht kreeg een goed cliché van zijn nieuwste foto te maken. Met grof-raster Pe ter kende de vakterm reeds want het was voor een krant be stemd. Toen ging hij verder en stapte het gebouw van het groot ste dagblad binnen en liet een ad vertentie plaatsen, nog voor de zelfde avond en dat kon met veel moeite ook, als de clichémaker maar op tijd zou komen. Zo gebeurde het, dat Peter die avond zijn courant ontvouwde en op de laatste pagina de foto zag staan, het portret van het man netje met de grote hoed en de martiale snor. En daaronder stond met vette letters WIE KENT DEZE MAN? Van het grootste belang! Iedere bijzonderheid wordt op prijs gesteld. Brieven dringend ver wacht onder letter P-l 1-2870, bureau van dit blad. Peter keek er lang naar en be dacht, dat in meer dan 100.000 gezinnen deze advertentie gelezen zou worden, dat drie of vier hon derdduizend paar ogen haar zou den bekijken en er in vele huis kamers gevraagd zou worden: „Wat zou daar nu weer achter zitten?" Maar er moesten enkele mensen zijn, die daar nu heftig zouden reageren op de adverten tie. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Kleding en reiniging: Meisjes voor confectie-ateliers Schoen en Leder: Flexible krammer. Machine-zwikker. Overleersnijders en Zoolleer- stanzers. Hand- en machine overhaler. Handaflappers. Bijtuigers en Gradeerder. Afmaker - aanklopper. Kantenschrooiers. Prima ophalers. Houtenhakkenzetters. Mannel. stikkers en leerling stikkers. Div. arbeiders voor eenvoudi ge werkzaamheden in de zwik- kerij en af makerij. Jeugdige schoen- en lederwa- renfabrieks-arbeiders. Schoenstiksters en Thuisstik- sters. Plaksters. Metaalnijverheid Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Een electricien. Land- en Tuinbouw. Jeugdige land- en tuinbouw- arbeiders. Vrije beroepen: Mannel. jongste bedienden voor kantoor en magazijn. Vrouwelijke kantoorbediende. Verkeer: Een chauffeur (tevens wer). SJOU- Huishoudelijke diensten: Dag- en nachtdienstbode. BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Halfwas timmerlieden. Schilders. Opperlieden. Bouwvak-sjouwers. Grondwerkers. Een meubelstoffeerder. Schoen en Leder: Werkmeester onderwerkafd. Zwikmeester. Hulp-stikmeester. Stikmeester. Spanner. Schuurder (Lederfabriek). Sjouwers looierij. Metaalnijverheid Machine-bankwerker. Stoker. Rijwiel-reparateur. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Verkeer: Diverse chauffeurs. Vrije beroepen: Boekhouder/correspondent. DE TEELT VAN KOOL. Bloemkool verlangt goede tuin grond. Is de grond te arm aan voedingsstoffen of te droog, dan gaat de kool zich te vroeg vor men en is dan waardeloos. We noemen dat boren. Vanaf het planten moet de groei regelmatig door kunnen gaan. Een paar maal bijmesten met stikstof op Asef- korrels is nodig. Over het alge meen slaagt de teelt van vroege bloemkool. Maart—April in de volle grond uitgeplant, het best. Hiervan maakt men gebruik van in de koude bak overwinterde planten, weeuwenplanten ge naamd. Uitplanten op een afstand van 50 x 50 c.m. Ongeveer drie weken na het planten met stik stof een handjevol naast iedere plant bijmesten. Verder hou den we de grond goed los en on- kruidvrij. Als de kooltjes ver schijnen, een blad ombuigen, op dat de kool daardoor gedekt wordt; deze blijft dan hagelwit. Bloemkool wordt, meer nog dan de sluitkoolsoorten, aangetast door de made van de koolvlieg. Meestal kan men de teelt tot een goed einde brengen, als bestrij ding van de koolvliegmade wordt toegepast: eigenlijk moet een aan tasting worden voorkomen. Dit is mcogelijk door het aanleggen van koolkragen. Een goed middel en zeer goedkooD is begieten met vruchtboomcorbolineum nadat de ze verdund is met water, sterkt.' 0.3%. Bij elke plant 150 c.c., dit is ongeveer 10 L. voor 60 of 70 planten. Langs de stengel in de grond gieten. Half Aprjl de eer ste maal, na 10 dagen herhalen. In de bloementuin planten we nu diverse heesters en vaste plan ten. Eveneens ligustrum voor ha gen. Rozen kunnen gesnoeid en geplant worden. Violen planten we in groepjes of op perken. Le ge plaatsen in de border moeten worden aangevuld. Om in Mei over wat snijbloemen te kunnen beschikken, planten we nu tuin- anjelieren, perethrum, geum en duizendschoon, chrysanthemums. Op plaatsen waar weinig zon komt, plaatsen we akeleien. On der bomen en op vochtige plaat sen primula veris en primula wanda. Wie aver enig glas be schikt, kan dit gebruiken om er diverse zomerbloemen onder te zaaien. In ons vorig artikel kwam een storende fout voor, o.a. Spina- ziezaad gebruike men 200 gram per 10.M2. PRACTICUS.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6