Aan Jan de Rooij. FORD OP DE VOORJAARSBEURS. KORTE BERICHTEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 APRIL 1951. De particuliere tuinier. PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. (Wordt vervolgd). De heer Dekkers: ik heb m'n hart willen luchten, maar het is niet christelijk elkaar te beledigen. De voorz.: We zullen het hierbij laten, maar meneer Dekkers, U moet zich matigen in Uw uitdrukkingen. Als U Uw hart wilt luchten, moet U het op een andere manier doen. Het raadsbesluit werd zon der hoofdelijke stemming in getrokken. De heer Dekkers wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. (De an dere protestantse leden waren dus voor). Het volgend stuk betrof een wijziging van het raadsbesluit van de vergadering van 8 Fe- bruari. In dat besluit was de wedde van de bode gesteld op 1500, maximum 1900 gul den. De bode was tevens huur- cphaler en Ged. Staten von den het beter de wedde voor dit werk, ad 150.afzon derlijk in de salarisverorde ning te vermelden, en de wed de vast te stellen op 1350. en maximum 1750.Aldus werd besloten. De riolering. De volgende stukken han delden over de lozing van Heusdens rioolwater in de Bergse Maas. Tegen het oor spronkelijke plan, waarin de lozingsplaats dicht bij de scheepswerf kwam te liggen, had de firma de Haan en Oer- lemans bezwaar en dienten gevolge een bezwaarschrift ingediend. De inspecteur van 't Staatstoezicht op de Volks gezondheid en het Rijksinsti tuut voor zuivering van af valwater hadden een en an der onderzocht en waren tot de bevinding gekomen dat, hoewel zij het niet geheel met het bezwaarschrift eens wa ren toch aan de wensen van de firma de Haan en Oerle- mans tegemoet gekomen moest worden en 't oorspronkelijke plan te wijzigen. Het Inge nieursbureau Hooijkaas, van Veen en de Jong had 'n nieuw plan gemaakt waarvan de kos ten weliswaar hoger lagen, doch dat higiënisch en econo misch ten volle verantwoord was. Dit plan was dan ook door de R.I.Z.A. goedgekeurd en B. en W. stelden voor de oorspronkelijke plannen te wijzigen. De heer Dekkers had ver scheidene bezwaren tegen het voorstel en zei dat de R.I.Z.A. de voorzitter naar de mond praat, welke opmerking door de voorzitter met klem werd teruggewezen. De R.I.Z.A. werkt zeer objectief, zei de voorzitter, en denkt er na tuurlijk niet aan de voorzitter van een gemeenteraad naar de mond te praten. Ook de andere, minder belangrijke, opmerkingen van dhr. Dek kers werden ontzenuwd. De heer Te Vruchte infor meerde of het nieuwe plan aan de wensen van de firma De Haan Oerlemans tege moet kwam. Uit het schrijven bleek van wel, zei de voorzitter. De heer Verschuren wil ook met het nieuwe plan in zee gaan. De heer Dekkers: We krij gen nu water dat wellicht door de zeilliefhebbers zal worden gemeden. De voorz.: Deze opmerking snijdt geen hout. Een andere oplossing is economisch niet verantwoord. Toen ging de hele raad met het voorstel accoord. uitgave aan de N.V. Gasfa briek Heusden. De concessie van de gemeente liep 30 April 1951 af. De N.V. Gasfabriek was bereid de concessie te verlengen, mits aan enkele voorwaarden zou worden vol daan, n.l. het is aan de N.V. te beoordelen of het nodig is de gaslevering op korte ter mijn te staken en vroeg een tegemoetkoming in de kosten van ƒ500. Met een enkele opmerking vond de raad het goed. Verder werd de subsidie j aan de streek V.V.V. Brabant Centrum verhoogd van 3 op 4 ct per inwoner. De heer Gijzenhart kreeg een gratificatie van 400. het bestuur van de R.K. Meis jesschool kreeg subsidie en omdat er verschillende hon den dood waren gegaan, kre gen hun resp. eigenaars ont heffing van de hondenbelas ting. Hierna kon de voorzitter de vergadering sluiten. KONINGIN NAAR LUXEMBURG. Koningin Juliana zal op 19, 20 en 21 Juni een officiéél bezoek brengen aan Luxemburg. P.T.T. WORDT DUURDER. Het Hoofdbestuur van de PTT heeft een verhoging der postta- rieven in studie, zo vernemen wij van bevoegde zijde. Over de hoogte dezer tarieven kan nog niets worden medegedeeld. Machtige olifanten, die zware balken torsen met de slagzin „Ford trucks zijn sterker, bestel wagens ookvormen de de coratieve omlijsting van de 'aan wezigheid van Ford op de Voor- jaarsbeurs te Utrecht. Bij een be zoek aan de stand van de Ford fabriek aan de Croeselaan, waar op ook de firina Jan Jongerius met carosserieën aanwezig is, zal men dan ook tot de overtuiging komen, dat dezelfde expressieve kracht van de daar tentoongestel de trucks, bestelwagens, tracto ren, motoren etc. uitgaat. Hoewel de Ford stands op het terrein Croeselaan liggen, staat ook bij de ingang van het Jaar beursgebouw op 't Vreeburg een metershoge olifant. Het Jaar- beursbestuur heeft namelijk een nieuw idee ontworpen, om hier, door middel van een pakkende, doch passende reclame ook de aandacht op de exposanten aan de Croeselaan te vestigen. Dat Ford dit doet door middel van deze olifant, valt wel haast van zelfsprekend in de lijn van de thans door haar op de Jaarbeurs gevoerde reclame-campagne. Direct bij het binnenkomen op de stands wordt men getroffen door de Ford F 6, Frontstuur truck, met Marmon Herrington vierwielaandrijving, welke truck door zijn buitengewone prestaties in geaccidenteerd en onbegaan baar terrein in het buitenland gro te belangstelling van geallieerde legerautoriteiten trok. Dat Ford de moeilijke omstan digheden begrijpt, waarin zich 't wegtransport in 't algemeen door dure exploitatie momenteel be vindt bewijst de aanwezigheid van twee nieuwe typen Ford trucks, uitgerust met Dieselmotoren. Het zijn de nieuwe 157" Fordson Thames Truck met zes cylinder Perkins Dieselmotor en een nieu we 158" Fordtruck met Hercules vier cylinder Dieselmotor. Voor trucks met deze soepele, krach tige, snellopende Dieselmotoren zal ongetwijfeld een grote belang stelling bestaan. In de lichtere klasse trekt het 128" Fordson Thames Chassis, met zijn vele opbouwmogelijkhe- den bijzonder de aandacht, terwijl in de categorie van bestelwagens Ford een keuze biedt uit 250.000 en 750 kg. bestelwagens. Teneinde tegemoet te komen aan speciale wensen, welke vaak bestaan ten aanzien van bestehvagen-caros- serieën, is er ook een 500 kg. chassis aanwezig. Ford exposeert verder een drie tal typen Ford en Fordson Major Tractoren, n.l. een Fordson Ma jor met hydraulische verstelbare wegschaaf, een Fordson Major met een zwaar werk voor laad- apparaat en een Ford Dearborn tractor met grondboor aggregaat met boren in diverse maten. Naast de tentoongestelde wa gens en tractoren is er nog een aantrekkelijkheid op de Fordstand in de vorm van een expositie van Ford ruilmotoren, onder het mot to Geeft uw wagen een nieuw hart. Al met al kunnen wij slechts een summiere opsomming geven, omdat alleen door een bezoek aan de Fordstand men inderdaad zal ondervinden, dat hier „elck wat wils" op wegtransportgebied voor handen is. BOUWSTOP WORDT 1 JULI OPGEHEVEN. Omstreeks 1 Juli zal de bouw- stop opgelegd omdat de bouw markt tijdelijk overvoerd was geleidelijk aan worden opgeheven. Bouwvergunningen zullen dan in die mate worden uitgegeven, dat het niveau voor het woning bouwplan-1952 van 55.000 tot 40.000 wordt teruggebracht. Mi nister In 't Veld hoopt niettemin, dat dit geschatte minimum met 5000 zal worden overschreden. Het thans lopende bouwjaar zal waarschijnlijk 50.000 woningen opleveren. KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN GAAT WELLICHT 1 JULI IN. De Tweede Kamer heeft van middag de noodregeling voor kin derbijslag aan kleine zelfstandigen met 60 tegen 19 stemmen aange nomen. De VVD en de anti-revo- lutionnaireri stemden tegen. - De Koningin heeft ten Pa- leize Voorhout in Den Haag echt genoten van ministers en staats- secretarssen van de nieuwe rege ring ontvangen. Een jongetje reed in Den Haag met een autoped een 74- jarige wandelaar aan. De man kreeg een bekkenfractuur en is aan de gevolgen overleden. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Bouwvakken: Metselaars. Timmerlieden. Kleding en reiniging: Meisjes voor confeetie-ateliers Schoen en Leder: Zoolleerstanzers. Binnenzoolhechter. Machine-zwikker. Overleersnijders. Hand- en machine overhaler. Prima ophalers. Machine gradeerder. Bijtuigers. Handaflappers. Flexible krammer. Houtenhakkenzetters. Kantenschrooiers. Afmaker - aanklopper. Mannel. stikkers en leerling stikkers. Div. arbeiders voor eenvoudi ge werkzaamheden in de zwik- kerij en af makerij. Spanner - Suède-schuurder. Jeugdige schoen- en lederwa- renfabrieks-arbeiders. Schoenstiksters en Thuisstik- sters. Plaksters. Metaalnijverheid: Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Een electricien. Voedings- en genotmiddelen Een bakkersleerling. Vrije beroepen: Mannel. jongste bedienden voor kantoor en magazijn. Verkeer: Een chauffeur (tevens sjou wer). Huishoudelijke diensten: Dag- en nachtdienstbode. BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Schilders. Grondwerkers. Een meubelstoffeerder. Schoen en Leder: Stikmeester. Hulp-stikmeester. (Nu de kwestie van 't monument van Jan de Rooij weer aan de orde is, moge hier volgen een nog niét gepubliceerd vers. dat vlak na de bevrijding werd gerfiaakt door de Waspikse schrijver A. M. van de Rijken). Ge wist, ge zoudt het goudbrocaat der zon niet meer uiteen zien Ge zoudt de romantiek van zomeravond nooit meer ondergaan, Ge zoudt de wind niet meer in de populieren horen ruisen, De sterren zoudt Ge niet meer volgen langs haar baan. Nooit meer zoudt Ge op Moeders rimpelige handen Of in Uws Vaders goedertrouwe ogen zien Nooit meer hun liefdevolle harten horen kloppen Niets zou het veelbelovend jonge leven je nog biên. Uw broers en zusters, en Uw vele ondergrondse vrienden. Uw mëisje, waarop héél Uw toekomstdroom eens was gebouwd, je zoudt ze zelfs ten afscheid niet de hand meer mogen drukken... Ge had ze gister voor de allerlaatste keer aanschouwd. Ge wist, ge zoudt gefolterd worden bovenmatig... en gemarteld: De striemen zouden zwellen op Uw jonge, naakte vléés w beulen zouden, als sadisten, 't kronk'lend lijf ineen zien krimpen ün daarbij spottend grijnzen; hun broesend ademen zou fluiten... n- u wild en hees. De honger zou zich gulzig in Uw dorrend lichaam vreten Uw ziel zou schreien in onmenslijk wrede pijn... Ge zoudt ferbarmelijk Uw handen om slechts enige genade vouwen, Het zou vergeefs ge wist het zou vergeefs en zinloos zijn. Ge zoudt óók zo Ge dat wilde een geviérde jong'ling Ti kunnen wezen, Uw naam zou in de heldlines van de grote bladen komen staan.. Hij zou gegrift in marmer worden... en in gouden decoraties Ge zoudt de weg van eer en carrière en roem en zegen kunnen gaan. De mensen zouden in triomph U op de schouders hijschen Uw opdrachtgever zou ontroerd Uw handen drukkenin zijn c stem een warme klank C.I zouden comités van adelijke mannen U omzwterven... Met recht zoudt Gij dan aanspraak kunnen maken op ons aller dank... Want door Uw toedoen werden s vij ands speciaal-getrainde stoot- verpletterd;... kansloos werd hun voorgenomen tegen-offensief; t reeds zo zwaar verminkte Brabant, werd door Uwe goéde zorgen, niet weder platgebrand;... Uw zender was te juister tijd actief. Maar... Gij zaagt vanuit Uw veil'ge schuilhoek hoe de laffe leiders van de geslagen Moffenbent zich wreken wilden op onschuldig Vrijwillig U te melden zou deez' vuige massa-moord voorkomen!..' Dat vérgde echter weergaloze naastenliefde, offerzin, en... moed. Ge wist, dat zulks het onverbidd'Iijk eind zou wezen van t jonge leven, waarvan 't bruisend bloed U klotsend nu tvt, d°or slaap en ad'ren vlood... iNog kond Ge kiezen: zonnig onbezorgde toekomst... p.. .ij. tt r 1 lokkend, lachend leven; Gij talmde niet... Uw felle inborst koos bewust... zij koos... de dood... Een Jan van Schaffélaar, die zich voor zijn soldaten off'rend, Hi. uit de toren stortte, Hij was een held, en wordt na eeuwen van geschied'nis nog Maar... Jan de Rooij,... Uw wilskracht was door 't weten^ ,A r .dat men tot ter dood U eerst zou mart'len, nog sterker! Uw nagedachtenis... Uw naam... zij daarom minstens zo beroemd! God gevé dat Uw grote ziel, die tragisch-zelfbewust zich van het d l, lichaam scheindde, Rechtstreeks mocht wieken in der Engelen zalige geneugt Moge de martelaren aan de Paradijspoort U ontvangen Gij waart een held! Een rédder! God geve U eeuw'ge Hemelvreugd A- M- v' d- riJKEN. Werkmeester onderwerkafd. Sjouwers looierij. Metaalnijverheid Machine-bankwerker. Stoker. Rij wiel-reparateur. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Verkeer: Diverse chauffeurs. BIETEN OF KROTEN. De teelt van kroten is zeer een voudig; deze groeien op alle gronden, ook op lichte zandgrond. Diepe grondbewerking verdient aanbeveling, daar de wortels van de lange winterkroot diep in de grond gaan. Kroten kan men ge makkelijk bewaren en in de tijd dat er weinig keuze is op gebied van groenten, komen deze goed iTTi omeiKioten worden gezaaid vanaf begin April. Goede soort beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 14 April 1951. Melkkoetje. Punt 4 van de agenda was een begrotingswijziging. Deze uitgaaf was mogelijk voor de verbetering van het gedeelte Heusdens eind tot aan 't reeds verbeterde gedeelte van het Burchtplein. De kosten hier voor zouden ƒ8664.11 bedra gen. B. en W. stelden voor de begroting aldus te wijzigen. De heer Dekkers: Hier dreigt dat de gemeente een melkkoetje zal worden van de fa. de Veer en Schellekens. Wat zullen er nu weer verder voor onvoorziene omstandig- den komen? Ik maak me hier-i over bezorgd. Spreker pleit verder voor de tewerkstelling van gemeente naren bij de verbeterings werkzaamheden. Het zakelijk karakter, zei spr., moet in deze scherp naar voren ko men. Wij moeten deze zaak goed bekijken. De heer Te Vruchte zou ook graag zien dat Heusdense werkkrachten tewerk werden gesteld. De voorz.: De aannemer zal de mensen die voor het werk geschikt zijn, in dienst ne men. Ik kan U verzekeren dat er verscheidene ingezetenen van de gemeente bij de firma De Veer en Schellekens wer ken. De heer Verschuren merkte op dat de begrotingswijziging inderdaad nodig is en als het moet, dan zullen wij het ook toestaan. Dat lijkt me zake lijk. En de raad vindt 't goed. Het slot. De begroting van de Gods huizen werd zonder meer ge wijzigd. De wijziging van de ge meentebegroting betrof een FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 17). Bliksem, zei Peter. Spoor, ga de kamer uit. Ga over je zon den nadenken en haal de andere Nefretete. Waar, mijnheer? zei juf frouw Spoor bedeesd, zich om kerend om weg te gaan. - Uit het Egyptisch museum in Cairo. Maar pas op de bewa kers, die zijn nog al precies met die dingen. Juffrouw Spoor droop af en de drie mannen nestelden zich in Pe ters nabijheid, gespannen op wat hij te vertellen had. - Het lijk werd gevonden op een paar honderd meter van dit huis, moedigde een van het on bekende tweetal aan. Op een zolderschuit met ko len, werd hij aangevuld. Peter keek de sprekers ver baasd aan. Toen zei hij Mijnheer Cressiks. Uw aan wezigheid hier waarborgt me de goede bedoelingen van uw metge zellen. Denkt u, dat ik hem ver moord heb Cressiks gaf hierop geen ant woord, stelde eerst correct de beide rechercheurs voor als de heren Spek en Lever en vertelde toen, dat hij van het ogenblik dat hem de advertentie onder ogen was gebracht, getracht had om met de steller daarvan in aanra king te komen. Cressiks was er tenslotte achter gekomeii door de plaatselijke recherche in te scha kelen, doch werd des ochtends om half zeven reeds uit zijn bed ge haald, omdat de man-van-de-ad vertentie vermoord was aange troffen door een surveillerende agent. De recherche had de dode onmiddellijk herkend aan de foto en zo was men nu om ophelde ring gekomen. Peter begreep dat hij alles ver tellen moest. Hij deed dat ook en zei bedroefd, dat hij getracht had de man murw te krijgen om zijn tong los te maken, maar dat hij na de vijfde fles wijn plotseling wan kel was geworden en dat hij hem toen maar op straat gezet had, omdat er niets meer met hem te beginnen was. Er werd proces verbaal opgemaakt van zijn ver klaring en toen men zich ter veri ficatie van het eerste deel van zijn verhaal naar Fridolin wilde begeven, stelde Peter voor, dat de twee rechercheurs dit werk op zich zouden nemen en dat de heer Cressiks even achter zou blijven. Drie paar ogen keken de spreker achterdochtig aan, doch Cressiks, die blijkbaar het hoogste gezag vertegenwoordigde, ging er op in en zo geschiedde het dat hij met Peter een vertrouwelijk gesprek had. Peter begreep, dat hij in een moeilijk parket geraakt was. Hij voelde, dat de rechercheurs bij voorbaat geloofden in zijn mede plichtigheid aan de moord op de Hongaar. Van Cressiks was hij niet zeker. Er was maar één uit weg zonder iets achter te hou den, de gehele zaak voor te leg gen en dan af te wachten of men hem geloven zou. Cressiks bad blijkbaar ook be sloten dat alleen openhartigheid in deze kwestie tot resultaten kon leiden en daarom werd het ge sprek tussen de twee mannen vruchtbaar. Peter hoorde, dat de Hongaar reeds in Parijs en Lon den gesignaleerd was en dat de Nederlandse Inlichtingendienst en kele weken geleden bericht had gekregen, dat hij uit België het land was binnengekomen. In de buurt van Axen was men hem weer op het spoor gekomen. Dat kon geen toeval zijn, want twee Nederlandse agenten waren reeds geruimen tijd in dat gebied gesta- tionneerd, omdat er verschillende verdachte vreemdelingen Gerap porteerd waren. Er moest daar in de omgeving van Axen iets zijn, wat de aandacht van bepaalde buitenlanders trok. De Inlichtin gendienst tastte verder in 't duis ter. Was het een internationale smokkelaffaire Waarschijnlijk niet. Kon het spionnage zijn Maar van wat Nederland had daar geen geheimen te verbergen. Nu was de zaak echter accuut geworden twee moorden binnen enkele dagen; eerst een Pool, van wie men feitelijk weinig wist, daarna een Hongaar, wienst strafregister niet geheel blanco was eenmaal .uit Engeland gezet op verdenking van spionnage zonder dat er voldoende bewijzen waren om hem voor de rechter te brengen. Cressiks verweet Peter, dat hij zo onnadenkend te werk was ge gaan door de advertentie in de courant te plaatsen. Indien hij direct contact met de Inlichtingen dienst had gezocht, zou men een val hebben kunnen zetten. Peter verdedigde zich door te vertellen hoe de idee van de advertentie spontaan bij hem was opgekomen en dat hij de hele affaire meer als een grap gezien had. Cressiks was langzamerhand wel overtuigd van Peters goede trouw zijn begrijpelijke argwaan had ook niet diep wortel kunnen schieten, omdat hij wist dat Peter een vriend van de minister-presi dent was èn door de persoon van deze jonge Egyptoloog, die er al lerminst uitzag als een man, die met internationaal boeventuig om ging. Hoogstens zou hij dat uit nieuwsgierigheid doen, wanneer hij daartoe toevallig in de gele genheid kwam, maar dan zou het van korte duur zijn, tot het eer ste gewetensconflict. Bovendien had hij, voordat hij met de re chercheur naar Peters huis was gegaan, de minister-president op gebeld en hem met zorgvuldige verontschuldiging over de onheus matineuze telefonade op de hoog te gesteld van de feiten en naar de mening van Zijne Excellentie over de heer Munnik gevraagd. Ach wat, had de minister president korzelig geantwoord, Munnik een moordenaar Uitge sloten Vraag het hem zelf; hij is te lui om oneerlijk te zijn en zeker om iemand te vermoorden. Alleen wanneer iemand een boek van hem zou stelen of de hand zou uitstrekken naar een van zijn gemummificeerde artikelen, zou hij iemand kunnen doodslaan. En onthoud dit goed zo besloot hij op dit uur mag u mij voortaan alleen opbellen, wanneer u mij komt vertellen dat Munnik zelf vermoord is. Dan kom ik met ei gen ogen kijken, anders geloof ik het niet. Maar waarschuw hem op te houden met die kwajongens streken. Laat hem zich aan zijn hiëroglyphen houden. Bonjour. En het gesprek was afgelopen. Nu Peter bovendien nog met de muziekboeken van Ossietski aan kwam dragen, verdween de laat ste twijfel in Cressiks gevoel. Hij was opgetogen eindelijk iets tastbaars. Samen bladerden zij in de slordige bundels, bestudeerden de krabbels, begrepen er niets van en Cressiks besloot ze mee te nemen voor een deskundig on derzoek op zijn bureau. Peter ver telde van zijn merkwaardige sen satie bij het horen van de orgel klanken en toen verzweeg hij toch werkelijk iets dat hij het vreemde, laatste accoord van Os sietski gereconstrueerd had. Hij wilde het voor zich houden, als het laatste geheim in deze zaak, gereserveerd voor zijn fantasie. Cressiks zat, achterovergeleund in zijn stoel, het rookkolommetje van zijn sigaret na te turen. Hij dacht na over de zaak. Zou het toch spionnage zijn? vroeg hij meer aan zichzelf dan aan Peter. Van de varkensstand in Axen dan. Cressiks vervolgde zijn gedach- tengang Zou het een code in muziek zijn vroeg hij verder. Peter moest bekennen dat hij dit eerst ook gedacht had, maar er broeide en woelde iets in zijn onderbewustzijn, dat hem zich er tegen deed verzetten. In het be gin was hij gefascineerd geweest door dat occoord, maar toen hij het eenmaal gevonden had en hij niet verder kon komen, had hij meer en meer aandacht geschon ken aan de vreemde effecten, die de orgelklanken bij hem veroor zaakt hadden. Voor het eerst in zijn leven was hij toen duizelig in de kerk geweest. Waardoor En waarom had hij zich weer be haaglijk gevoeld op het ogenblik dat het orgel zweeg Maar hij wilde vasthouden aan zijn idee, dat het accoord toch de sleutel zou zijn voor de oplossing van dit mysterie. Een code in muzieknoten, herhaalde Cressiks peinzend. Afgezaagd en ingewikkeld, meende Peter. is Egyptische ronde, oogsttijd Juli—Aug. Zaaien op rijen, rijen- afstand 25 c.M., in de rij uitdun nen op 15 cm. Late kroten wor den gezaaid Mei—Juni. Soort non plus-ultra. Deze blijft op minder goede grond vrij klein. Noord-Holl. bleekblad voldoet ook zeer goed. Oogst van late kroten is begin November. Be waren in droog zand of buiten in een kuiltje onder wat stroo of ruigte, in ieder geval vorstvrij. PEEN OF WORTELTJES. Zomerworteltjes worden reeds vroeg gezaaid, vanaf Maart. Men kan meermalen zaaien. De laatste tijd van zaaien begin Augustus. Voor vroge uitzaai is de Amster damse bak de aangewezen soort Worteltjes verlangen losse, goed verkruimelde grond en geen ver se mest. We zaaien breedwerpig dus niet op rijen. Vooral niet te veel zaad gebruiken, daar bij een dichte stand de oogst zeer tegen valt; 10 gram zaad per 10 m2 is ruim voldoende. Om het zaad ge lijkmatig te verdelen, kunnen we dit het best mengen met wit zand. Het is dan gemakkelijker strooi- baar. Na het zaaien licht inhar- ken; vervolgens vastplakken, daar dit de kieming bevordert en te vens het uitdrogen van de boven grond wordt voorkomen. Na opkomst van het gezaaide luchtig met een hark over 't zaai- bed trekken om de korstige harde bovengrond te verbreken; er kan dan beter lucht en ook warmte in de grond toetreden, wat een goe de groei bevordert. Vooral niet gieten. Vrij houden van onkruid. Peen wordt dikwijls aangetast door het z.g. vuur en wordt daar door onsmakelijk en niet geschikt voor de weck. Hoe dit vuur in de peen te voorkomen Door vroegtijdig wieden, geen verse inest onder te spitten, bij 't oog sten voor de voet op te nemen en niet te dunnen, d.w.z. hier en daar de grootste uit te trekken. PRACTICUS.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6