L Wijde Wereldl Waalwijkse en Langstraatse Courant MAC ARTHUR. UIT DE Doe iets aan die hoge prijzen Nederl. Jongemannen voor 6 maanden naar Duitsland. WIJN EN AZIJN IN DE LANGS1RAAT VRIJDAG 13 APRIL 1951. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 30 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Eindelijk is de bom dan gebarsten. De controverse tussen lokio en Washington is uitgelopen op het ontslag van generaal MacArthur als opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten en daar.nee als opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties. Tot zijn op volger is benoemd luitmant-generaal Ridgway, tot !^U r °PPer^eve|'ie,1,h2r van de landstrijdkrachten der erenigde Naties op Korea. Dit heeft president Tmman Woensdagmorgen meegedeeld op een specia le persconferentie. Het was langzamerhand wel duidelijk geworden dat er iets moest gebeuren naar aanlei ding van de tegenstellingen die er bestonden tussen Mac Arthur en de Amerikaanse regering. Men kreeg de in druk dat de positie van de op perbevelhebber onhoudbaar werd gemaakt. Was MacAr thur MacArthur niet geweest, hij zou waarschijnlijk al eer der ontslag genomen of ge kregen hebben. Maar Mac- Arthur is MacArthur en daar om heeft hij ongetwijfeld geen ontslag willen nemen en heeft de Amerikaanse rege ring lang gewacht met hem ontslag te geven. Voor 't eer ste is hij te eerzuchtig, het tweede heeft zijn ongekende populariteit lang tegengehou den. Want de generaal kan eigengereid zijn in politieke zaken en nog niet eens zo bui tengewoon deskundig, hij heeft getoond een knap stra teeg te zijn en alle Amerika nen mogen hem erg graag, hoewel de democratische pers hem op don duur moest af vallen om Truman en de re gering te steunen. De tegenstellingen tussen de Amerikaanse opperbevelheb ber in het Verre Oosten en zijn regering te Washington dateren niet van vandaag of gisteren, zelfs niet van het be gin van de Koreaanse oorlog. Al voor die tijd bestonden er spanningen tussen Tokio en Washington over MacArthurs optreden in Japan, maar die spanningen werden telkens min of meer kunstmatig ge broken. de scherpe kantjes van de standpunten afgevijld, zodat de generaal gehand haafd kon blijven. Men noem de hem de ongekroonde ko ning van Japan en deze ken schetsing is wel karakteris tiek voor de positie die hij daar innam. Vijf jaar lang heeft hij dit land volgens zijn eigen militaire inzicht be stuurd, enerzijds de Japan ners zoveel mogelijk ontzien de en anderzijds als militair en republikein met zo min moge'ijk ongelukken tussen de klippen van de democrati sche Amerikaanse politiek door laverend. Het is hem vrij goed gelukt. Toen in Juni 1950 de oorlog op Korea uitbrak en de Ver enigde Naties als zodanig in grepen. was, zuiver militair ge zien, MacArthur de man die voor de functie van opperbe velhebber in aanmerking kwam. Toch geldt ook nu weer: was MacArthur Mac Arthur niet geweest, hij zou het waarschijnlijk niet ge worden zijn. Immers, de cam pagne van de Verenigde Na ties had en heeft behal ve een militaire kant, ook ve le en belangrijke politieke as pecten en men wist bij onder vinding dat de generaal geen gemakkelijk heerschap is en er nog al eens graag afwijken de ideeën op na houdt. Eigen lijk zou de te benoemen op perbevelhebber behalve een militair, ook een politiek tac ticus moeten zijn of zich hele maal niet met de politiek moeten bemoeien. Aan geen van b°ide voorwaarden vol deed MacArthur. Maar m^n kon hem nu eenmaal moeilijk passeren, hij wist evengoed dat hij de meest voor de hand liggende persoonlijkheid was voor de vacante functie en zou het ongetwijfeld moeilijk hebben kunnen verkroppen als men hem voorbij was ge gaan. Waarschijnlijk heeft men toen de onzekere nadelen met de zekere voordelen ge nomen en men heeft generaal MacArthur benoemd tot op perbevelhebber van de strijd krachten der Verenigde Na ties. De politieke moeilijkheden zijn zo min als de strategische successen uitgebleven, zoals in de lijn der verwachtingen lag. Herhaaldelijk heeft Was hington moeten ingrijpen om een verklaring van MacAr thur recht te zetten of er een draai aan te geven voor de genen die ze verkeerd konden of wilden verstaan. President Truman ging zelfs persoon lijk naar de generaal om met hem van gedachten te wisse len over Korea en het hele Verre Oosten De besprekin gen waren blijkbaar heel vriendschappelijk en na af loop verklaarde de president dat er in het geheel geen ver schil van mening bestond over de te volgen gedragslijn. Dat was natuurlijk heel prachtig en inderdaad bleef het een tijdje rustig, de verschillen schenen opgelost. Misschien was dat ook wel het geval in zuiver politiek opzicht. Maar op een zeker moment moest onder de om standigheden waarin de ope raties in Korea werden uitge voerd de militair in conflict komen met de politicus. Met name moest dat gebeuren in kwesties betreffende de 38ste breedtegraad en betreffende een beslissing van de strijd. Het leed geen twijfel aan wel ke kant generaal MacArthur zou staan: hij zou'op de eer ste plaats als soldaat en stra teeg spreken en handelen. Bij de eerste overschrijding van de 38ste breedtegraad kreeg hij verlof uit Lake Success, maar toen men daar on verwacht zag wat voor een gevolgen deze overschrijding achter zich aansleepte, was men er de tweede keer erg huiverig voor. MacArthur I verklaarde heel nederig dat de beslissing in Lake Success lag, hoewel hij aanvankelijk van Truman carte blanche had gekregen in zoverre dat de president verklaarde dat 't verlof van de eerste keer ook de tweede keer gold. Waar mee verschillende bondgeno ten, met name Engeland, het niet eens bleken te ziin en Truman heeft zijn verklaring later dan ook beduidend ge wijzigd. Enfin, dit heeft 'tot nog toe niet veel gewicht in de schaal gelegd, want de ver bonden troeren hebben ook nu de 38ste breedtegraad overschreden en 't hele front ligt. al een beduidend eind ten Noorden van deze ongelukki- ge, onnatuurlijke grens. Er is werkelijk iets aan te doen, want U kunt even goed als elke andere huis vrouw. gaan profiteren van De Gruyter's 10% korting. Nu, méér dan ooit tevoren, is die 10korlinq een uit komst Reken maar eens uit. wat U alleen al wekelijks op margarine gaal terugver dienen. De Gruyter's mar garine met het wapen kost 54 cent, maar van elk pakje komt ruim 5 cent weer bij U terug Want voor 10 gulden aan cassa- bons wordt één contante gulden uitbetaald. Zo helpt De Gruyler U rondkomen met minder geld. Van nog ernstiger aard was het verschil in opvatting over de Chinese verbindingslijnen. MacArthur is van mening dat hij onmogelijk een beslissing kon forceren als hij moest doorvechten zoals hy het tot nog toe heeft gedaan, zich uit sluitend tot Korea beperkend. Als militair vond hij dat hij niet alleen meer troepen ter beschikking moest krijgen, maar dat hem ook de vrijheid moest worden verleend de Chinese verbindingslijnen in Mandsjoerije te laten bom barderen. Hier kunnen de communisten immers onge hinderd reusachtige voorra den opslaan en troepen sa mentrekken, die pas als zij over de Jaloe zijn getrokken, door de luchtmacht der Ver enigde Naties kunnen aange vallen worden. Zolang echter de bases niet vernietigd kun nen worden, zal de stroom blijven doorlopen. Is het dan zo'n wonder dat de militair ongeduldig wordt en zijn mis noegen uit omdat hij het doel dat hem gesteld is en dat hy zichzelf gesteld heeft niet kan berëiken om redenen buiten zijn bereik? Begrijpelijk is 't zeker; of de manier waarop MacArthur het doet juist is, is een andere kwestie. In ieder geval heeft de strijd op dit punt binnen de Ver enigde Naties voor het ui terlijk tussen de Verenigde Naties en MacArthur in de laatste weken zijn hoogtepunt bereikt. Officiëel spreken de Verenigde Naties zich nergens over uit, hoewel het strikt genomen toch aan deze orga nisatie is duidelijk en goed haar standpunt kenbaar te maken. Vermijdt men dit ech ter met opzet om niet de te genstellingen tussen de bond genoten onderling te zeer naar buiten te doen blijken? De onderhandelingen worden in hoofdzaak gevoerd tussen de landen die troepen in Korea hebben. Het is lang niet on mogelijk dat de Ver. Staten nog wel met MacArthurs opvatting om de Chinezen in hun bases aan te vatten, zou den willen meegaan, maar daartegen bestaat een felle tegenstand van Engeland, Frankrijk en andere landen. Daar hebben de Amerikanen niet tegenop willen tornen en Washington heeft tenslotte MacArthur gedesavoueerd, eerst door hem min of meer officiëel te berispen en ten slotte door hem van zijn post als opperbevelhebber zowel van de Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten als van de strijdkrachten der Verenigde Naties te ontheffen. Men kan de figuur van Mac Arthur van verschillende kan ten bekijken. De politici zul len er waarschijnlijk niet hard mee weglopen en ongetwij feld heeft de generaal in de politiek niet zijn grootste tri omfen gevierd. Pij de over schrijding van de 38ste breed tegraad het vorig jaar b.v., verklaarde hij met een gerust hart dat de Chinezen zich niet in de strijd zouden mengen. Maar al te gauw werd deze bewering gelogenstraft. On langs verklaarde MacArthur dat er geen reden was om aan te nemen dat de Russen daad werkelijk aan de oorlog in Korea zouden gaan deelne men. Ja, in hoeverre moet men op een dergelijke bewe ring vertrouwen als de man die ze uit vorig jaar heeft ge toond op deze politieke kwesties zo weinig kijk te hebben. Dat hij als militair en als strateeg zijn mannetje wel staat, is buiten kiif en zal niemand ontkennen. Evenmin dat hij als zodanig het afge lopen jaar in een uiterst moeilijke positie heeft ge staan, die het volkomen be- «rrijpeMjk maakt dat de mili tair een zekere wrok gaat koesteren tegen de 'politici, voor wie een oorlog nu een maal iets anders is dan voor nen soldaat en wie het er niet in de eerste plaats om gaat een militaire overwinning te behalen. Dat zij het van de andere kant niet prettig en zelfs fout vinden dat een ge neraal als MacArthur in hun schoenen gaat staan, terwijl die hem helemaal niet passen, is eveneens begrijpelijk. En de pohtici spelen vooralsnog de eerste viool in 't wereld orkest, zoals na de laatste oorlog afdoende is bewezen. Hoe ongaarne ook. de soldaat zal er zich vooralsnog moeten aanpassen, in weerwil van ziin afwiikende inzichten. MacArthur is dus geslacht offerd op het altaar van de politiek der Verenigde Naties. Generaal Rideway is zijn op volger. Mogelijk voelt deze zich minder tot de politiek aangetrokken, misschien heeft hii van ziin voorganger ge leerd en zal hij zich gedweeër cpdraeen in het po'itiek-mili- taire span. Feit is dat met dit alles de oplossing van 't Ko reaanse conflict niet dichter bij is gekomen. En wie weet, zullen in de verdere loon van de gebeurtenissen de militai re inzichten van MacArthur het niet winnen van de poli tieke inzichten der diploma ten. C«'vrZEN IN INDO CHINA. Er wordt gemeld dat Chi nese troepen vier plaatsen hebben bezet in Noord-West Indo-China, dat zij op 1 April zijn binnengetrokken. Zij heb ben al een grote driehoekige sector in handen en zouden al contact gemaakt hebben met de troeren van de opstande- line Hotsji Minh. Men heeft van deze inval der Chinezen in Indo-China weinig ophef gemaakt alsof ze niet van zo heel veel belang is, terwijl de halve wereld op haar kop stond toen de Chi nezen aan de oorlog in Korea gingen deelnemen. Wij begrij pen dit niet goed. We hangen voor de berichtgeving natuur lijk geheel af van wat er daar over wordt losgelaten, maar 't lijkt dat het feit dat er Chi nese troepen in Indo-China zijn van niet geringe beteke nis is, afgezien van de om vang. Waar een regering zich aanmatigt met tienduizend man een land binnen te val len, kan zij met evenveel „recht" met honderdduizend man verschijnen. Daar komt bij dat Indo-China op zichzelf nog heel wat belangrijker is dan Korea, dus een veel be gerenswaardiger object voor de communisten. We zullen moeten afwach ten hoe de gebeurtenissen zich zullen ontwikkelen en of de Fransen het hoofd zullen kun nen bieden aan de dubbele aanval van opstandelingen en Chinezen; zeker is dat het communistische gevaar in het Verre Oosten weer is toege nomen. UIT HET PARLEMENT. Na de Tweede Kamer heeft nu ook de Eerste Kamer de nieuwe regering onder de loupe genomen. Zij deed dit zonder al te veel kri tiek te oefenen, in tegenstelling met de Tweede Kamer, die, zo als men zich zal herinneren, 'nog al wantrouwig stond tegenover 't kabinet. Nochtans liepen ook hier de A.R. bij monde van hun fractieleider prof. Anema niet weg met de nieuwe regering die ze eigenlijk niet nieuw vonden, al beloofden ze wel hun steun! Prof. Molenaar van de V.V.D. daarentegen was lang niet zo ge reserveerd als mr. Oud en "de heer Kropman van de K.V.P. mekte op dat de fracties van de Eerste Kamer niet geraadpleegd zijn met de kabinetsformatie. Te vens nam hij de gelegenheid te baat om te pleiten voor de grote gezinnen, waarin de K.V.P! als puntje bij paaltje komt, jammer lijk alleen staat. Ongerust maakte zich de heei Kropman over de positie van Nederland in de wereld. Hij vond dat er zc'n beetjegesold wordt met ons land en achtte daarom de aanstelling van een minister voor internationale aangelegen heden nodig naast de minister van buitenlandse zaken. Minister Stikker heeft zich daar vroeger al eens tegen verklaard. Overi gens had mr. Kropman verschil lende recente voorbeciden om aan te tonen dat Nederland in ternationaal niet zo heel zwaar wordt genomen, zoals de geruch ten over de benoeming van dc onbekwame Amerikaanse gezante in Luxemburg als ambassadrice in Den Haag en het feit dat er geen Nederlandse officieren zijn opgenomen in Eisenhowers staf. Dit zijn inderdaad dingen die dc Nederlandse trots moeilijk kunnen strelen, al is het eerste gerucht spoedig naar het rijk der fantasie verwezen. ADENAUER IN PARIJS. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer is op het ogenblik in Parijs, waar hij deelneemt aan de laatste besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, België Nederland en Luxemburg over 't plan-Schuman. Dit is de eerste keer dat de Westduitse bonds kanselier als zodanig aan bespre kingen deelneemt. Voor zijn vertrek verklaarde Adenauer in een radiorede dat de conferentie in Parijs, die gisteren is begonnen, van grote histori sche betekenis kan zijn voor de vrede. Hij noemde de goede ver houding tussen Frankrijk en Duitsland een beslissende factor voor de vereniging van Europa. Adenauer wil met minister Schuman praten over de wijzi ging van het bezettingsstatuut in een tweezijdig verdrag. De leider der socialisten, Kurt Schuhmacher, heeft de handel wijze van Adenauer tegenover Frankrijk en zijn reis maar weer eens bekritiseerd. Deze man schijnt zich het liefst met derge lijke zaken bezig te houden. PRINS BERNHARD IN CHILI. Bij zijn bezoek aan Argentinië heeft Prins Bernhard de echtge note van de president, Evita Pe- hon, onderscheiden met 't Groot kruis in de Orde van Oranje- Nassau. Hij heeft gunstige eko- nomische besprekingen gevoerd, waardoor de mogelijkheid is ont staan dat de handelsbalans met Argentinië in evenwicht wordt gebracht, terwijl bovendien de levering van de order van spoor wegmateriaal, geplaatst bij de N.V. Werkspoor, ter waarde van 200 mlilioen gulden, is be spoedigd. Dinsdag is de Prins doorge reisd naar Chili, waar hij bij zijn aankomst werd begroet door een vertegenwoordiger van de presi dent, de primaat van Chili, kar dinaal José Maria, hoge rege ringsfunctionarissen en diploma ten. PRIMAAT VAN POLEN BIJ DE PAUS. De primaat van Polen, mgr. Sephan Wyszynski, aartsbis schop van Warschau, is met ver lof van de Poolse regering en van Moskou in Rome voor zijn bezoek „ad limina". Maandag is hij met de bisschop van Lodz door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen, waarbij de kerkelijke situatie in Polen langdurig werd besproken. Waarom de Poolse primaat verlof heeft gekregen om naar Rome te gaan is niet duidelijk. Men meent dat de communisti sche regering hierdoor concessies denkt los te krijgen van de H. Stoel, vooial met betrekking tot het kerkelijk bestuur van de ge annexeerde Duitse gebieden. Tot nog toe werden deze gebieden in een tijdelijke vorm bestuurd, maar Moskou wil dat de kerk de an nexatie erkent door er een defi nitief bestuur te vestigen. Bij het bezoek van Mgr. Wys zynski is bekend geworden dat deze in de Vasten een brief aan de geestelijkheid heeft gericht, waarin hij aanspoort tot eenheid cn er op "véijst dat het priester schap der katholieke Kerk ge bonden is aan Rome, dit als ge volg van het streven der commu nisten om een splitsing tot stand te brengen tussen hogere en la gere geestelijkheid en tussen de geestelijkheid en gelovigen. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal' aangegeven ra dio-ontvangtoestellen in Ne derland bedroeg op 1 April 1.527.597 tegen 1.512.48C op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 428.188 aangeslotenen op 't Rijksradio- distributienet tegen 484.006 op 1 Februari. FEESTELIJKE BIJEEN KOMST PHILIPS PERSO NEEL OP 15. MEI. Bijna 2000 zangers, 16 har monieën en 800 muzikanten zullen op Dinsdagavond 15 Mei ter gelegenheid van het jubileum der Philipsfabrieken de feestelijke bijeenkomst van het gezamenlijke personeel in het Philips Sportpark luister bijzetten. Het programma, dat zal worden uitgevoerd, wordt ge opend met een door Hugo Go. dron speciaal voor hel jubi leum gecomponeerde cantate, waarvoor de heer A. J. Zoet- muldei, hoofdredacteur van 't Eindhovens Dagblad, de tekst heeft geschreven. Daarna zal de Triomfmars uit Aïda van Verdi weerklin ken. Ook hiervoor heeft A. Jurriaan Zoetmulder een spe ciale tekst op papier gezet. Zoals bekend, heeft Verdi in dertijd de Aïda gecomponeerd naar aanleiding van de ope ning van het Suezkanaal. Als zodanig kan dit werk gelden aTs een symbool van de triomf van de volbrachte arbeid. Nadat de gezamenlijke korpsen en koren het eerste cn zesde couplet van het Wil helmus ten gehore zullen heb ben gebracht, zal de bijeen komst worden besloten mot 't door Benny Vreden gecompo neerde Philips feestlied. De uitvoering staat onder leiding van Otto Glastra van Loon. die, gekleed in een lan ge witte jas met verlichte di rigeerstok vanaf een hoog po dium zal dirigeren. Tijdens deze bijeenkomst zal tevens 't jubileumgeschenk van 't per soneel aan de onderneming worden aangeboden. Wens van het Episcopaat: steun aan Nationaal Katholiek Thuisfront. De zorg voor de geestelijke en morele welstand van de jonge dienstplichtigen is voor de Aalmoezeniers en militaire autoriteiten één van de ern stigste problemen, aldus Fa ther Patrick O'Connor. Deze priester, die legeraalmoeze nier en oorlogscorresoondent is, steunt zijn bezorgdheid op een droeve ervaring bij de be zettingstroepen in Duitsland, Malakka en Korea. Hij wijst er op dat deze jongens niet zó maar een tijdje van huis zijn, maar dat zij op een verre af stand daarvan hun vaderland moeten dienen, waar zoveel goede gewoonten en de ver trouwelijke sfeer hun jonge levens omringden en be schermden. Indien een ion gen een uitstekende godsdien stige opvoeding heeft gehad en daarbij nog het geluk heeft uit een milieu van edele prin cipes te komen zal hij waar schijnlijk in het buitenland practiseren. Diezelfde jongen zal echter wel een sterke stro ming tegen zich vinden. Dit alarmerend bericht la zen wij tegelijk met de af kondiging. van Minister-Pre sident Drees dat onze jonge so'daten in Duitsland gelegerd zullen worden. Wij hebben geen reden om aan te nemen dat deze bezwaren en gevaren voor onze Nederlandse jon gens niet zouden tellen. Wij weten dus dat onze jeugd omwille van het vaderland een ernstig gevaar tegemoet gaatwij vragen ons af: wat wordt er gedaan? Het verheugt ons dat onze Nederl. Bisschonoen juist de zer dagen hebben beklem toond dat het Nationaal Ka tholiek Thuisfront on de al gemene steun van alle Paro chies en Parochianen moet kunnen rekenen. De Hoog waardige Bisschoppen stellen daartoe een leden-actie voor tegen een minimum-contribu tie van tien cent per maand, ofwel 1.20 per jaar. Een be drag dat voor geen enkele volwassen katholiek een be zwaar kan zijn. De ernstige mening in den lande is dat Katholiek Thuis front zijn tijd heeft gehad, omdat onze militairen uit In donesië terug zijn, maar wij mogen niet blind zijn voor de allerernstigste gevaren, die aan een lange militaire dienst in het algemeen, en aan een verblijf in het buitenland bijzonder vastzitten. Zes maanden Duitsland kan veel onheil betekenen, doch als de katholieke bevolking 't ware apostolaat begrijpt, kun nen onze hardwerkende leger- zielzorgers ontzettend veel voorkomen. Doch een Aalmoezenier is een priester zonder kerk, zon der „Parochiële organisatie". Hij is vrijwel geheel afhanke lijk van de activiteit van bui tenaf. En daarom verheugt ons het advies van de Neder landse Bisschoppen, dat de- werkzaamheid van Nationaal Katholiek Thuisfront vooral gericht moet zijn op CEN TRAAL WERKEN, opdat aan de geestelijke verzorgers van leger en vloot de materiële middelen, nodig voor de leger- zielzorg, verschaft kunnen worden. De tijd van pakjes en krantjes is voorbijde tijd van de échte directe ziel zorg staat voor de deur, mits U allen' helpt. De opbouw van 42 Militaire Tehuizen (na de oorlog waren er van de 43 nog 7 ongeschonden) heeft 'n grote last gelegd op de ziel zorg; de vliegvelden en geheel nieuwe militaire legeringen vragen dringend om tehuizen voor de jonge soldaten; Duits land en andere landen, waar de legering van onze jongens begint, of reeds in volle gang is, roepen nieuwe problemen op. We moeten een wal opwer pen tegen verleiding en slech te lectuur; wij willen niet dat in de strijd om de cultuur waarden van Europa, de grootste waarde, het heilig geloof, bij een gedeelte van onze jeugd gevaar loopt. Daarom sluiten wij ons gaar ne bij de wens van het Hoog waardig Episcopaat aan. Wij vinden het gewenst en billijk dat elke volwassen katholiek lid wordt van Nationaal Ka tholiek Thuisfront, opdat een ieder, die verantwoording kan dragen, een stukje verant woording meedraagt in deze grote tijd, waarin wij niet al les mogen leggen op de schou ders van onze jonge soldaten. Geeft U od aan Nationaal Katholiek Thuisfront Den Haae. giro 7033 of bij Uw Pa rochiële Afdeling. Elk bedrag is goed, mits mins+ens 10 ct. per maand of 1.20 per jaar. Dat deze actie volledig sla- ge! Wees een thüis-frönt. Vergeet ook in Uw gebed ons leger niet! ONTHEFFING VAN LUISTERBIJDRAGE. Voor militair-invaliden cn scholen. Personen die blijkens een door de inspecteur van de ge neeskundig edienst der Kon. Landmacht af te geven bewijs behoren tot de ernstige mili taire oorlogsinvaliden, behoe ven geen radioluisterbijdrage te betalen. Ook inrichtingen van open baar en van geheel of gedeel telijk uit de openbare kas be kostigd bijzonder onderwijs behoeven, voor zover de ont- vanginrichting uitsluitend dient voor onderwijsdoelein den, geen radio-luisterbijdra ge te betalen. door Norais. BABOE II Van de week kregen wy een brief in het Maleis. Een me neer uit Java schreef ons dat onze baboe ons al lang ver geten heeft. Blijkbaar gelooft de meneer, Amat heet hij, er niks van dat wij een brief van onze baboe hebben gekregen. Hij kent onze baboe blijkbaar ook, want, schreef hij, ze zou haar hart eerder aan mij stu ren. Dat is niet zo mooi. vin den wij. Maar die meneer Amat zou toch wel eens wat van Waalwijk willen horen. in1 o is het voor ons moeilijk om hem te schrijven, want we weten zijn adres niet. Daarom zullen wij hem via onze „Echo" maar antwoorden. Moet U eens kijken, hoe goed wij Maleis, pardon Indo nesisch, kennen. Jang tehormat toean Amat, Kami terima soerat toean poenja, tetapi itoe bawa ban jak soesah boeat kami. Kami hampir tidak bisa menjalin itoe. Soenggoehpoen toean toelis baboe kami musti menloepah kami soedah, kami toean akan tentoekan dia tidak bisa loe- pah kami. Dia betoel 2 kirim soerat kepada kami, lainja ka mi tidak bisa taroeh soerat itoe didalam „Echo van het Zuiden". Amat, toean tidak oesah takoet, baboe kami, na- manja Soepraptimi, betoel 2 tjintah sama kami. Kalaoe toean maoe, kami akan kadang 2 soerat kepada toean, soepaja toean bolen dengar apa 2 dari kota kami, jang ada besar dan bagoes. Membiri tabik ke Istri. Dengan Hormat Nomis. Geeft U ons gelijk of niet dat wij dat terug geschreven hebben? U ziet dat wij nog consideratie met meneer Amat gebruiken, maar als hij ons nog eens zegt dat onze baboe ons vergeet, dan worden wij kwaad. TEERAVOND. Wij hebben altijd gedacht dat wij behoorlijk verstand van feesten en eten hadden. Onze ervaring is nog al groot op dit gebied. Maar och, dat is oen illusie gebleken. Wij hebben van de week onze neus om de deur van Hotel v. Ier- sel in Waspik gestoken, daar was de Kermispot zijn pot aan het verteren. Sjonge, wat kunnen die kermispotters teren. En gegeten dat ze heb ben, het was een lust om het te ruiken. En wij betreuren 't dat wij niet in Waspik won Als dat zo was, werden we on middellijk lid van de Kermis pot. SCHOONMAAK. Het ogenblik dat wij al maandenlang vreesden, is aangebroken. Bij ons is de grote schoonmaak begonnen. In het holst van de nacht be ginnen ze alles wat los of vast zit te verzetten, van de muur af te halen, op elkaar te sta pelen en weer van elkaar te halen. Het is een verschrik king voor ons, mannen. Van morgen, heel vroeg, toen wij nog heerlijk lagen te slapen, viel er zo maar een klok bo ven op onze neus. Ding, dong zei de klok. Wat wij zeiden dat laat onze hoofdredacteur zeker niet in De Echo toe. Ge kunt bijna niet meer eten of zitten. Het is ons ver boden om boven op tafel te gaan staan, want daar ligt 'n nieuw kleed overheen, we mogen niet meer onze benen op een andere stoel leggen, want daar zit nieuwe strijp op, wij moeten onze voeten vegen als we binnen komen, want er ligt een nieuwe cocosmat, we mogen ons niet meer langs de leuning van de trap naar be neden laten glijden, want die leuning is pas geboend. Kort om, onze vrijheid is beknot. De democratie heeft de neder laag geleden en de dictatuur tiert overal welig. Het is droevig, in-droevig. Als ge dezer dagen iemand met een heel bedroefd gezicht tegen komt, wees er dan ver zekerd van dat er bij hem thuis ook grote schoonmaak is. VON FALKENHAUSEN. U weet wel, die Falkenhausen, die ergens geschreven heeft dat het ondankbare België zijn gebeente niet zou hebben, die heeft nou z'n gebeente aan Stalin aangeboden, want die is veel dankbaarder. Die maakt tenminste een leger, zei hij. Maar dan zal hij toch eerst dood moeten zijn.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5