KAATSHEUVEL L00N-0P-ZAND WüALWYK 4000 PARACHUTISTEN SPRINGEN ACHTER CHINESE LINIES u 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 APRIL 1951. V V „Doodsbangbekent een van de springers 9 niet aan de competitie deelnemen, zal ook niet voor de beker wor den geschoten. Mede naar aanleiding hiervan werd besloten om door die vere nigingen die wel een concours geven en deelnemen aan de be kercompetitie, drie schutsbomen te doen plaatsen. De vaste boom zal dan dienst doen voor de be ker. Voo. Elshout, die op het gildeterrein zal laten schieten, zal door twee bestuursleden geloot worden weke boom hervoor zal moeten dienen. Uit de volgorde der schietbeurten blijkt voldoende hoe laat men present moet zijn om te schieten, met dien verstande dat om half drie allen present moeten zijn. De vereniging die niet op haar schietbeurt aanwezig is, krijgt twee punten in minde ring. Dit geldt ook voor de be kercompetitie. Voor wat het kam pen betreft zal, voor tot loting wordt overgegaan, geschoten worden, zolang het bestuur van de L.S.B. dit verantwoord acht vanwege de duisternis. Voor de gelden, bijeengebracht door hen die deelnemen aan het persoonlijk kampioenschap, zal voor 50 pCt. prijzen worden aan gekocht. Besloten werd dat de beker wedstrijd die in Vlijmen zal ge houden worden, afgewerkt zal dienen te zijn voor het laatste bondsconcours op 29 Augustus te Heusden. Als voorlopige datum hiervoor werd vastgesteld Zon dag 24 Juni om 6 uur n.m. De volgorde van schieten is dan Vlijmen, Herpt, Elshout, Baard wijk en Heusden. Nadere berich ten hierover volgen. Een bespreking volgde om een bijdrage te verkrijgen van dc ver enigingen in de te maken onkos ten door het bondsbestuur. De kas is leeg en door de reorgani satie komt deze voor grotere uit gaven te staan. De voorzitter stel de voor -om 2.50 per vereniging per jaar beschikbaar te stellen. De heer dc Wilt betoogde dat dit een verkapte contributiever hoging betekende. Op de jaar vergadering was besloten om 6.- te handhaven. Spr. was van me ning dat de nodige gelden gezocht moesten worden bij de prijzen- aankoop. Als men drie gulden minder besteedt voor prijzenaan- koop, zullen deze door dit kleine bedrag in waarde verminderen. Getracht zal worden deze weg te volgen en dan zal kunnen wor den bekeken of deze weg de juis te zal zijn. Onder dank sloot de voorzitter de vergadering met de chr. groet. AAA ONZE KAJOTTERS. TAFELTENNIS. Kaatsheuvel heeft op het gebied van de tafeltennissport een heel woordje meegesproken in het af gelopen seizoen. De drie bestaan de verenigingen K.T.C., K.A.T. en N.V.R. wisten her allen tot een kampioenschap in een der afde lingen te brengen. En nu komen de Kajottfers nog. die Woensdag j.l. met een drietal beslag wisten te leggen op de titel van het Districtkampioenschap der K.A.J. in het Bisdom Den Bosch. In de eindwedstrijd kwamen onze jongens tegen Korvel uit, dat met 72 geslagen werd. AGENDA K.A.J. Maandag 7.30 u. n.m. groep. Dinsdag 8 u. n.m. Pioniersgr. Woensdag 7.30 u. n.m. Ont spanningsavond. Donderdag 7.30 u. n.m. groep. 8 u. n.m. Bestuursvergadering met groepleiders en leiders van de zomerdienst. 9 u. n.m. Leidersronde. R.K. HANDELSAVONDSCHOOL. Onze bloeiende Handelsavond school heeft deze week weer een nieuwe cursus geopend, waardoor zeer zeker in een reeds lang ge voelde behoefte ter plaatse is voorzien, n.l. een cursus in het machine-schrijven of typen. De cursus is Vrijdagavond mtet 13 leerlingen begonnen en het is een lust te horen en te zien, hoe reeds op de eerste cursus-avond het eerste 13-tal twee onafgebro ken uren het schoollokaal vol ijverig rammelend geluid tiktfe. De cursus duurt 30 avonden van twee uren en het is de bedoel inq dat reeds aan het examen van 28 Juli a.s. te Tilburg wordt deelge nomen. Reeds gaven zich wee- leerlingen aan voor de volgende cursus, want het ligt in de bedoe ling dezfe afdeling blijvend aan de handelsavondschool te verbinden. JUNIOREN SERIE-WEDSTRIJDEN. Het Desk-blad meldt, dat op de 2de Pinksterdag in het Sport park „De Efteling" een groot Ju- nioren-tournooi zal gehouden worden, om ook onze junioren eens bekendheid bij het publiek te geven. De junioren-leiding is reeds druk bezig met de voorbereiden de werkzaamheden. Van verschil lende prima junioren-elftallen heeft men reeds toezegging ge kregen, terwijl men nog. met juni oren-elftallen van enkele eerste klassers in onderhandeling is. Als eerste prijs wordt een wisselbeker beschikbaar gesteld, want het ligt in de bedoeling het tournooi meer dere jaren achtereen te houden. DESK NAAR DONGEN. Het bestuur van Desk kreeg een uitnodiging van Dongen om met het eerste elftal te komen deelnemen aan het ntderlaagtour- nooi> door Dongen uitgeschreven met als eerste prijs 13 paar he renschoenen. Het bestuur van Desk heeft de uitnodiging aan vaard, zodat Desk I vermoedelijk op de 20ste Mfei tegen Dongen in 't krijt zal moeten treden. Andere deelnemers aan dit tournooi zijn waarschijnlijk: Veloc, Baronie, R.K.T.V.V. en R.A.C. GESLAAGD. Te 's-Bosch slaagde voor het examen Fröbelonderwijzeres Mej. Mien Boons alhier. OMZETBELASTING DUIVENSPORT. Nog steeds heerst er een groot mëninqsverschil bij vele postdui- venliefhebbers omtrent de belas ting, die geheven wordt over de bij de wedstrijden imjezette bedra gen, de z.g. poule-dplden. Vatr'de zijde van de Inspectife van de di- Filiaal: Tilbuigr, Heuvelstr. 104b, tel. 6042 recte belastingen is dienaangaan de een schrijven ontvangen, waar uit blijkt, dat deze belasting niet zo drukkend is, als wel van ver schillende zijden wordt veronder stelt. Met een voorbeeld kunnen we dezfe heffing duidelijk maken. Indien b.v. een vereniging in een jaar 28 wedstrijden houdt en hierbij in totaal b.v. 2000. aan poulegelden ontvangt, dan is hiervan slechts 1/28 x 2000. of 71.43 aan omzetbelasting on derworpen, zodat aan poule-gel den slechts 4 van 71.43 of 2.86 verschuldigd is. KAJOTTERSLEVEN. Voor een goed bezette zaal voerden de Kajotters voor de 2e maal het Franse verzetstuk „Her berg der vier winden'' op. De jongens gaven hierin opnieuw blijk ook op gebied van toneel iets te kunnen presteren. De rol len werden goed vertolkt, zodat het geheel bij het publiek uitste kend in de smaak viel. Onder de pauze werd een taart verloot ten bate van de Kajotters-Rome-rfeis. Alles bijeen weer een goed ge slaagde en echte Kajotters-avond. AGENDA. Dinsdag 7.30 u. n.m. Repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 u. n.m. Apollo- Theater „Gekooide Meisjes". 18 j. Woensdag 8 u. n.m. Repetitie Harmonie Kon. Muz. Gez. Eu- phonia. Donderdag 7.30 u. n.m. Repe titie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 u. n.m. Repe titie Gemengd Koor Bel Canto. PAARD SLOEG SPIEGELRUIT STUK. Doordat een van de berries brak van de wagen van landbou wer Brabers, werd zijn paard schichtig en maakte enkele rare sprongen juist op de hoek bij café v. d. Schoot. Het paard ver nielde en grote spiegelruit van het café. ONZE LAATSTE MILITAIR OP THUISREIS. Op 29 April wordt de laatste „Indonesië-veteraan" uit onze pa rochie thuis verwacht met 't schip ,,Doresetshire" n.l. soldaat A. H. van Berkel uit de Tuinstraat. Alle militairen zijn dan weer in de huiselijke kring op één na; A. van Rooy uit de Kerkstraat vond in Indonesië zijn laatste rustplaats. ST. AMBROSIUS-BAL. Zondag opende het aloude gilde St. Ambrosius haar seizoen met een druk bezocht bal in de Gilde- zaal van dhr. G. Wijtvliet. De muziek werd verzorgd door het Sofia's Kleinorkest. Er heerste een zeer goede stemming. PRACHTIGE SUCCESSEN. Zondag namen verschillende jeugdige en enkele volwassen le den der Kon. Harmonie Sofia's Vereniging deel aan het solisten concours te Gilze. Door de vijf deelnemers werden niet minder dan 4 eerste en een 2de prijs be haald, n.l. P. Dankers Jr. met Ba riton, 1ste prijs 144 punten: J. v. Noye Jr. met Corhoorn, 1ste prijs mét 146 punten: A. Brands Jr. met Clarinet, 1ste prijs met 156 pun ten: Jac. van Esch met Tuba, 1ste prijs met 146 punten en C. v. d. ^Nieuwenhuizen mef bes-bas 142 •punten, 2de prijs. Een prachtig resultaat. t ARNOLD VERWIEL f Een zeer gezien mede burger werd 1.1. Zaterdag avond eensklaps aan z'n ge zin, z'n bedrijf en onze ge meenschap ontrukt door het plotseling overlijden van de heer Arnold Verwiel Sr. Toen hij even bij z'n vriend, de heer H. Driessen vertoef de, werd hij onwel en een hart-aanval maakte een einde aan dit welbestede leven. De heer Verwiel was om z'n vele gaven van hand en hart een geachte figuur in plaats en streek, een eerlijk, rechtschapen man, een goed mens, die vrijwel aller sym pathie genoot. Hij stichtte „Verwiel's Le derwarenbedrijf" dat in be- betrekkelijk korte jaren een grote vlucht heeft genomen en waarvan hij nog steeds de ziel en de grote promotor was. De overledene was voorzit ter van het „Wit-Gele Kruis" voor welke vereniging hij grote verdiensten had en wel ke vereniging hem zeer na aan het hart lag. Als secreta ris van het bestuur der Nij verheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, heeft hij deze stichting mede opgericht en haar met z'n werkkracht en gedegen adviezen irttermate gediend. Ook was hij voorzit ter en een trouw en prettig lid van het hem zo dierbare „Puiloog". Op tal van an dere wijzen, o.a. als bestuurs lid van „Waalwijks Belang", als hoofdbestuurslid van de tentoonstelling Waalwijk '48. heeft hij z'n geboorteplaats, waaraan hij zeer gehecht was, gediend; ook was wijlen de heer Verwiel enige jaren di recteur van de Distributie kring Waalwijk. De herinne ring aan deze goede mede burger in de ware zin des woords zal bij velen in dank bare waardering blijven voort bestaan. Moge zijn gezondheidstoe stand de laatste tijd wat min der goed geweest zijn en had den tal van omstandigheden tijdens en na de oorlog z'n krachten ondermijnd, niemand had toch zo'n plotseling ver scheiden verwacht. Wij bieden de familie, z'n medewerkers, de bestuurderen van organisaties die z'n werk kracht zullen moeten missen, onze warme deelneming. Hij ruste in vrede. BEVOLKINGS CONTROLE. Vandaag is in verschillende wijken van onze gemeente 'n begin gemaakt met de bevol kingscontrole. Zoals bekend, is het de bedoeling dat de ge gevens van het bevolkingsre gister met de werkelijke toe stand worden vergeleken. HEEMKUNDE. Vrijdagavond hield de Ver eniging voor Heemkunde een bijeenkomst in Hotel Verwiel, waar Ir. H. M. Buskens, hoofd van de Planologische Dienst in de Provincie Noord-Bra bant, sprak over de planolo gische ontwikkeling van het Noordbrabantse landschap. Eerst gaf Ir. Buskens een omschrijving van het doel van de Planologische Dienst: alles wat zich in de provincie be weegt op 't gebied van stede- bouwkunde, zoals huizen bouw, het stichten van bedrij ven, het aanleggen van sport velden en recreatie-oorden, 't behoud van het landschap enz. in de juiste banen te lei den en daarmee ordening te brengen in het onroerend goed. Vele moeilijkheden zijn bij het streven naar dit doel te overwinnen, zoals 't steeds nijpender wordend gebrek aan agrarische gronden, de sterke bevolkingsaanwas - in 50 jaar; tijd van 230.000 tot 1.300.000 inwoners - de uitbreiding der industrie, de defensie enz. Hoewel de Planologische Dienst er naar streeft bijvoor beeld lintbebouwing, zoals veel in de Langstraat voor komt, tegen te gaan, wordt toch zoveel mogelijk het ka rakter van plaats en streek bewaard. Uitvoerig behandelde Ir. Buskens de drooglegging van de watergebieden in Noorde lijk Noord-Brabant en de ont wikkeling van de Peel, die hij met kaarten toelichtte. Na de pauze sprak Ir. Bus kens over de gemeenten Den Bosch en Geertruidenberg, in verband met de uitbreidings plannen. De voorzitter van de Heem kundekring, DrsJ. V. Timmer mans. die de interessante cau serie had ingeleid, sprak na afloop een dankwoord aan 't adres van Ir. Buskens. KUNSTKRING. De traditionele toneelavond door het Amsterdams Toneel gezelschap op 1 Mei, wordt zonder twijfel een bijzondere gebeurtenis. Dan wordt opge voerd „Dodendan^,'. van de be- kénde Zwèedsè dramhturg August Strindberg, met in de hoofdrollen Charlotte Kohier en Albert van Dalsum, wier creaties in de pers uitbundig werden geprezen. Men kan er op rekenen die avond toneel van de eerste rang te krijgen, zowel van de kant van de schrijver als van de kant van de spelers. Hèr-opvoerin'g Operette „NELLY". Aangemoedigd door 't bui tengewoon succes in eigen omgevixxg en op aandringen van verschillende zijden gaat het gemengd koor „Tot Bloei dor Toonkunst" het zangspel „Nelly" nogmaals opvoeren en wel vermoedelijk op a.s. Zón- dat 22 April in de zaal van de R.K. Gildenbond te Waalwijk. In Baardwijk trok deze ope rette tjokvolle zalen en de be zoekers, waaronder ook grote gezelschappen van elders, wa ren enthousiast over het pak kende stuk en de zeer ver zorgde uitvoering. In Waalwijk, waar in vroeger jaren T.A.V.E.N.U. met haar operettes triomphen vierde, o.a. ook met „Nelly", zijn dergelijke opvoeringen al tijd zeer in trek geweest, zo dat wij niet twijfelen of ook a.s. Zondag zal de publieke belangstelling zeer groot zijn. Wij wensen het Gemengd Koor „Tot Bloei der Toon kunst" met haar eerste op treden in Waalwijk veel suc ces. De juiste datum wordt na der bekend gemaakt. PROCESSIE WAALWIJK—HANDEL. Zondag na de Hoogmis ver gaderde de processie Waal wijkHaixdel in de Gilden bond. Het bleek dat de datum van de processie, 20 Mei, eni ge moeilijkheden meebracht in verband met de Plechtige H. Communie, welke die dag in de vier Waalwijkse paro chies gehouden zal worden. In Handel kon men echter de datum niet verzetten en ook in Waalwijk kon men de Communie niet uitstellen, zo dat werd besloten om in ieder geval 20 Mei te.gaan. Er zal evenwel voor gezorgd worden dat de processie vroeg terug is. Ter vergadering werd Mej. C. v. Huiten door de voorzit ter, de heer de Peffer, gehul digd, in verband met het feit dat zij 25 jaar lid is. Met ont- ï'oerende woorden prees de voorzitter1 Mej. v. Huiten om haar troxiw en ijver. De jubi- laresse zelf sprak een kort dankwoord. De directeur van de pro cessie. kapelaan Wassenberg, was ter vergadering aanwezig. KILINOA-HAWAIANS. Het gezelschap van de Ki- linoa-Hawaians gaf gisteren avond in de Gildenbond de „Muzikale Show 1950-'51". De matig bezette zaal kreeg een vlotte show te zien van mu ziek, dans en humor. De lief hebbers van Hawai-muziek hebben hun hart kunnen op- VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers Op 12 April j.l. is voor de leden van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Weten schap het Salzburger Mario nettentheater opgetreden. Het lijkt mij, dat de leden het be stuur van de Kring zeer er kentelijk kunnen zijn, dat zij dit gezelschap voor deze avond heeft gekozen. Het is mij een behoefte op deze wijze tot ui ting te brengen dat deze avond een zeer diepe indruk op mij heeft gemaakt. De op voering verplaatste de aan wezigen geheel in de sfeer van de cultuur van het Oude Oos tenrijkse muziek- en gezel schapsleven. Ik dank dan ook de Kring voor dit kunstgenot. Als hierbij misschien nog een wens mag wox*den geuit, dan is het deze, dat bij derge lijk#, opvoeringen het op de maat van de muziek meetrap- pelen achterwege worde ge laten. Dit werkt namelijk zeer storend op het publiek, waar voor deze kunstuiting beteke nis heeft en dat zich in de mu ziek verdiept. Het is een blijk van fatsoen, wanneer rekening gehouden wordt met dat ge deelte van het publiek, dat de avond meemaakt vanwege 't kunstgenot en waarvoor het uiterst onaangenaam is hier in door voetgetrappel te wor den gestoord. E. Htiber. halen aan de populaire num mers van de Kiliona's. De Walco's, de Texas Rangers en de accordeonvirtuoos gaven, afgewisseld met geestige sket ches ,een vlot programma. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie van het Dameskoor van de Liedertafel „Oefening en Ver maak", ditmaal in de R.K. Gildenbond (ingang biblio theek). LICHTE AANRIJDING. Aan het Laageinde vond een lichte aanrijding plaats tuss- sen een luxe wagen en een vrachtauto. Er was slechts ge ringe schade. MEJ. VAN ZELST IETS BETER. Naar wij gisteravond verna men is er in de toestand van Mej. v. Zeist, hoewel die nog zeer zorgwekkend is, enige lichte verbetering gekomen. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: padvindex'sriem; zwarte fietstas; rode porte- monnaie lichte glacé dames handschoenen; kinderbril; rij wiellantaarn; damesparaplu; grijze ceintuur; linker want; een kerkboekjeeen oor bel; zwax-t herenrijwiel; gym nastiekschoen; 4 armbanden; ceintuur; portemonnaie met inhoud; autoped. Verloren: vuilnisemmer nr. 36; 2 briefjes van 10.en een briefje van 1.stukje reptielleer; bril; zilveren arm band. De oorlogscorrespondent van „De Maasbode", Alfred van Sprang, schrijft Op een stralende lentemorgen zijn vierduizend Amerikaanse parachutisten texx Noordwesten van Seoel uitgeworpen in een pogiixg om naar schatting twintigduizend Chinezen en Noord-Koreanen te verhinderen naar het Noorden te ontkomen. Het wareix mannen van het 187ste regiment parachutis ten. Verscheidenen van hen waren destijds met de 82ste divisie parachutisten boven Nijmegen gespron gen. Voor anderen was het de eerste werkelijke actie. Buitenstaanders waren het er over eens, dat het één van de meest spectaculaire gebeurtenissen ixx de Koreaanse oorlog was. Op een vliegbasis ergens in Korea. April 1951. Het is zes uur in de ochtend. In het vale licht van een nieuwe dag tekenen de con toeren van tientallen trans portvliegtuigen zich af tegen de grijze lucht. Bij elk toestel staat een groep van veertig parachutisten met zware be pakking en helmen op te wachten. Een officier leest uit een notitieboekje namen op. „Ericson „Hier!" „McNicol „Ja!" Een voor een melden de mannen zich. Dan leggen ze de uitrusting af en gaan er op zitten in afwachting van nieu we orders. En geleidelijk wordt het lichter en drukker op de vliegbasis. We staan vlak voor een grote actie. Een heel regiment parachutisten inclusief pio niers, verbindingsmensen, me dische dienst, artillerie, een aalmoezenier en een veldpre diker zullen ver in het Noor den achten de Chinese linies springen. Tegelijkertijd zal over de weg een machtige tankcolonne in dezelfde rich ting oprukken. Gezamenlijk zullen ze trachten de vijand te omsingelen en te vernieti gen. Klaar voor vertrek. De activiteit groeit. De vliegtuigen beginnen hun motoren op te warmen. Het is een imposant gezicht: die rijen en rijen van eendere Fairchild Flying Boxcars met kolossale nummers op hun zilverkleurige romp. En er tussen in de mannen in het grijs-groen met gele figuren op hun doffe helmen. Ze heb ben allemaal hun parachute aan. Een officier controleert zorgvuldig of ze goed beves tigd zijn. „Aan boord Een voor een klimmen ze 't ongemakkelijke trapje op. Het is een hele toer met al die uitrusting. Men duwt elkaar omhoog en in het toestel staat iemand te trekken. In de ca bine is weinig ruimte. In het midden staat materiaal tot aan het dak opgestapeld. Aan weerskanten er van zijn lin nen banken in de lengte van het toestel. Mannetje aan mannetje zitten ze daarop naast elkaar. Ze kunnen prac- tisch geen vin verroeren. „Klaarinformeert de piloot. „Okay!" Dan slaat de deur dicht en beginnen de motoren te grom men in het koor van de ande re toestellen. En langzaam taxiën we naar de startplaats. Eén van de vele. Angst. Roerloos zitten ze daar, 42 jonge mannen. Sommigen heb ben hun helm afgezet en trachten te slapen. De afge lopen nacht is er over het al gemeen weinig van gekomen. Men was er te onrustig voor. Anderen lezen wat in een nummer van Stars and Stripes of proberen zich te verdiepen in een beeldverhaald. Ex- wordt veel chocolade en kauwgummi verorberd. En men rookt de ene sigaret na de andere. De herrie van de motoren veroorlooft niet veel conversatie. Geklemd tussen twee man tracht ik niettemin een gesprek te voeren. Mijn linker buurman is nog erg jong. Met een zakdoek heeft hij zijn helm strak onder de kin vastgebonden. Ernstig kijkt hij voor zich uit. „Hoe voel je je „Doodsbang Het komt er eerlijk uit. „Heb je al eerder in een ac tie gespx-ongen „Nee". „Hoe lang ben je in Korea?" „Zes weken". Mijn rechter buurman is wat ouder. Van onder tot bo ven is hij met uitrusting be hangen. „Hoeveel weegt dat....?" ,,'n Kilo of tachtig". „Al meer gesprongen in Ko rea'. „Dit is mijn tweede actie". „Hoe voel je je Hij haalt zijn schouders op. Geen van allen voelen ze zich erg prettig. Stuk voor stuk realiseren ze zich het risico. De parachute kan weigeren. Ze kunnen ongelukkig neer komen. De vijand kan het springveld omsingeld hebben en hen onder vuur nemen als ze neex-komen. Men weet het nooit. Maar aan de andere kant accepteren allen de con sequenties van parachutist te zijn. Ze hebben zich er vrij willig voor opgegeven. En ze zijn er trots op. Veertien seconden. Een uur zijn we in de lucht. Beneden ons is niets anders te zien dan bergen. Kale, brui ne bergen. We vliegen in for matie. Voor, achter en aan weex-skanten van ons bevinden zich eveneens vliegtuigen. Ten Noorden van Soewon veran dert het landschap. Daar is 't vlak en groen. Maar spoedig zwenken we naar het Oosten de bergen weer in. We zijn nu dicht bij het springtex-rein. „Klaarmakencorn- mandeei't de springleider. De twee deuren in de staart van het toestel staan al open. De parachutisten maken dc lijn van hun valscherm vast aan het toestel. Nogmaals contro leren ze eikaars uitrusting. De spanning groeit met de mi nuut. „In de deurklinkt het volgende bevel. De eerste man stelt zich op in de deur opening. Zijn gezicht is in concentratié vertrokken. Dit is het meest zenuwslopende ogenblik. Iedereen en alles is tot het uiterste gespannen. Het is allemaal een kwestie van seconden. Even te vroeg of te laat en de mensen ko men ver buiten het springter- x-ein terecht. „Klaarspring!" Het komt er als een kreet uit. Het toestel vermindert zoveel mogelijk vaart. Meteen persen de parachutisten zich door de twee deuren. Men duwt elkaar naar voren. Som migen blijven met hun bepak king haken. Woest rukken ze zich los. Een andere struikelt. Men schreeuwt. Het zijn veer tien dramatische seconden, dan zijn de twee-en-veertig mannen er uit. En ook de voorraden zijn door het luik in de bodem uitgeworpen. De lucht is vol kleurige parachu tes. Óveral om ons heen zweeft zijde met mensen en materiaal er aan. Zelfs ka nonnen en jeeps dalen zo naar de aarde. Snelle jagers sche ren laag over het springter- rein. Het ziet er uit als een slordig bollenveld met al die groene, gele, x*ode, bruine, witte en blauwe valschermen in een bonte massa door el kaar. Kleine figuren krioelen er tussendoor. Hier en daar staat een huis in brand. In de verte klinken enkele schoten. En uit de blauwe lucht duiken onophoudelijk de jachtvlieg tuigen omlaag om de troepen bescherming te bieden. Het is een fascinerend schouwspel. Sigarettenpeukjes. Het is nu vreemd leeg in het toestel. De vloer is bezaaid met si garettenpeukjes en wikkels van kauwgummi. Een krant wappert in een hoek. Verder is er niets meer. De telegrafist en de werktuigkundige trek ken samen de valschermlijnen naar binnen. Dan slaan ze de twee deuren dicht. Met de druk op een knop sluit 't luik in de bodem zich electrisch. „Klaarinformeert de tweede bestuurder met een vragende beweging van zijn hoofd. De mannen achterin 't toestel steken bevestigend de duim op. Meteen zwenken we scherp naar het Zuiden af. We verlaten het springterrein zo snel mogelijk. Nog steeds vliegen we in formatie. De spanning is nu echter verdwe nen. De opdracht is uitge voerd. Binnhn de vastgestelde tijd zijn de mensen en het ma teriaal ter plaatse gebracht. Het is werk, waarbij in frac ties van seconden gerekend moet worden. Eén verkeerde manoeuvre kan de dood van één of meer mensen ten ge volge hebben. Maar het is al lemaal met succes gegaan. „Een cracker....?" px-esen- teert de telegrafist. De piloot steekt me zijn veldfles met koffie toe. De tweede bestuur der heeft zijn camera voor de dag gehaald. Vrij van zorgen vliegen we naar de basis te rug. Beneden op de grond verza melt het regiment zich. Zo snel mogelijk meldt ie dereen zich bij zijn eenheid. Er blijkt tachtig man bij het springen gewond te zijn. Ve len hebben een enkel of een been gebroken. Veertig van de gewonden kunnen echter dienst doen. De anderen blij ven onder de hoede van de medische dienst achter. Het materiaal wordt ondertussen ook van de parachutes verwij derd. Er zijn wat kisten kapot gevallen. Een jeep is van de pax-achute losgescheurd en is totaal vex-nield. Een andere heeft beschadigingen opgelo pen. Maar over het algemeen is alles in orde. Binnen korte tijd is het regiment dan ook gevechtsklaar. De generaal geeft zijn orders. Met vlieg tuigen als dekking rukt men op om de eerste opdracht uit te voeren. In de vallei blijft een zee van veelkleurige parachutes achter ERNEST BEVIN OVERLEDEN. De vroegere Engelse minis ter van buitenlandse zaken, Ex-nest Bevin, is Zaterdagmid dag om ongeveer 5 uur aan een hartverlamming overle den. Hij was Lord Zegelbe waarder en leider van de En gelse bond van transportar beiders. In Bevin heeft de Engelse Laboux-partij één van haar be kwaamste en meest gezagheb bende mannen verloren. Hij was gezien bij zijn eigen par tij, bij de oppositie als mis schien niemand anders van de leidende figuren van Labour, in het buitenland, vooral in Amerika, en hij had het ver trouwen van de Engelse ar beiders; meermalen is hij in de moeilijke omstandigheden waaronder Engeland leeft, be middelend opgetreden tussen hen en de regering. Na de oor log is Bevin voortdurend op getreden als minister van bui tenlandse zaken, in welke functie hij met alle kracht heeft gestreefd naar het be houd van de vrede en beper king van de Russische in vloedssfeer. Met zijn gewel dige energie hield hij zich on danks zijn zwakke gezondheid op de been, maar op den duur gingen steeds meer stemmen op om hem te vervangen, aan welke aandrang Attlee einde lijk toegaf: hij verving Bevin door Morrison. Bevin kreeg een andere functie in het ka binet, doch heeft die slechts korte tijd kunnen vervullen. In Maart van dit jaar was Bevin 70 jaar geworden. Mr. A. STRUYCKEN GOUVERNEUR NED. ANTILLEN. Mr. A. Struycken is bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot gouvex-neur van de Nederl. Antillen. Hij volgt in deze functie Ir. L. A. H. Peters op, die minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen is ge worden. Mr. Struycken, die in 1906 te Breda is geboren en daar vele maatschappelijke, politie ke en sociale functies heeft bekleed, is van 8 Juli 1950 tot 24 Januari 1951 minister van justitie geweest in het vorige kabinet-Drees als opvolger van minister Wijers.- In het nieuwe kabinet keerde Mr. Struycken niet terug. 120.000 TON KOLEN EXTRA. De Limburgse mijnwerkers hebben door een 10-tal Zater dagen 8 uur te werken onge veer 120.000 ton kolen extra gedolven, daardoor een be langrijke bijdrage leverend tot vermindering van 't kolen- tekort en tevens een bedrag van 2% millioen dollar bespa rend, daar deze hoeveelheid kolen anders uit het buiten land aangevoerd had moeten worden. Minister Van den Brink heeft de mijnwerkers telegra fisch zijn dank betuigd.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2