l Wijde WereldJ Jaarverslag T.N.O. Waalwijkse en Langstraatse Courant NA HET ONTSLAG. UIT DE HONDERD NEDER LANDERS TERUG. In dienst van de Industrie Nieuw Bondsgebouw voor de Diocesane Middenstandsbond. Centrum tot volledige emancipatie. MAANDAG 16 APRIL 1951. Uitgever Waalwljkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 31 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 18 78 BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO' Men kan gerust zeggen dat het ontslag van generaal ïvlacArthur, onverwacht althans wat het tijdstip be treft, een schok teweeg heeft gebracht in de wereld. Enerzijds is het besluit van president Truman toege juicht. anderzijds werd de president om datzelfde besluit fel verguisd. Afgezien van de principiële kant van de zaak, die het ontslag volkomen rechtvaardig de, zal de toekomst moeten Ieren of het wijs is ge weest in zijn gevolgen. De principiële x-edenen wa ren neergelegd in de verkla ring van president Trüman, dat MacArthur zich niet van harte kon verenigen met de politiek van de Verenigde Na ties en van de Verenigde Sta ten. Daarmee hangt samen dat de generaal herhaaldelijk po litieke verklaringen, aflegde die niet strookten met do op vattingen van zijn regering. Tenslotte stond het hem vrij het er in zijn hart niet mee eens te zijn, niemand zou hem daarom hard zijn gevallen. Tenslotte is het echter aan de soldaat zich tc onderwerpen aan de bevelen die hem van hogerhand worden gegeven. En die hogere hand is nu een maal de regering. Want, ge lukkig mag men wel zeggen, de militaire macht is nog geen zelfstandig apparaat waar mee generaals kunnen doen en laten wat ze willen. Waar mee we overigens niet willen zeggen dat men dit van gene raal MacArthur zou kunnen verwachten. Er ir echter op gemerkt dat hij insubordina tie heeft gepleegd in een mate als hij zelf van'geen van zijn ondergeschikten zou dulden. Zijn er dan al gradaties, dit gaat in ieder geval te ver. Enfin, over de controverse tussen MacArthur en zijn re gering hebben we al uitvoerig gesproken. Waar het nu om gaat, is de invloed die zijn ontslag heeft op de toestand in de wereld, met name op de kansen in Korea. President Truman heeft Woensdag een radiorede ge houden naar aanleiding van zijn belangrijk besluit over de politiek die de Verenigde Na ties met betrekking tot Korea en het Verre Oosten voeren. Hij wees er on dat het doel van de U.N.O. in Korea is: een derde wereldoorlog te voorkomen. Als de Ameri kaanse strijdkrachten Mans- joerije en China zouden bom barderen of Chinese nationa listische troepen zouden hel pen bij een landing op het Chinese vasteland, zouden, de Verenigde Staten ernstig ge vaar lopen daardoor een alge mene oorlog te ontketenen. Hij achtte het best mogelijk dat, ondanks de uiterste po gingen van de Verenigde Na ties, de communisten de oor log uitbreiden. Het zou echter verkeerd zijn als de Verenig de Naties of dg Verenigde Sta ten daartoe het initiatief na men. Volgens Truman moet gepoogd worden de oorlog in Korea te beperken, op de eer ste plaats om de kostbare le vens van de soldaten niet te verspillen, om de veiligheid van dc vrije wereld niet no deloos in gevaar te brengen en om een derde wereldoorlog te verhinderen. In verband met de aspiraties van generaal MacArthur in deze, zei Tru man dat het hem persoonlijk- heel zwaar gevallen was de stap te moeten doen, maar da* de zaak van de wereldvrede belangrijker is dan die van de enkeling. Hetgeen ongetwij feld niet valt tegen te spre ken. Het is een delicate aangele genheid, die oorlog in Korea. Men is daar al maar aan het trachten een derde wereld oorlog te voorkomen, maar de toeschouwer vraagt zich af of dit moet gebeuren door tel kens van Zuid naar Noord op te rukken en dan weer terug te trekken. Natuurlijk is dat niet de bedoeling. Maar hop dan? Voor een groot deel hangt de uiteindelijke oplos sing af van de bereidheid van de Chinezen om te onderhan delen, een bereidheid waar>- van ze tot nog toe bitter wei nig hebben laten blijken. Geen wonder, zeggen de Engelsen, MacArthur was een hinder paal. Deze had blijkbaar niet veel vertrouwen in de toena deringsgezindheid van de vij and en zocht het meer in het militaire aanvallen van de communistische bases en een invasie van het Chinese vas teland. Het gevaar, van uit breiding van de oorlog leek hem, volgens zijn verklarin gen, niet zo groot, doch de po. litici schijnen er anders over te denken. Nu meent men door Mac Arthur met zijn agressieve verklar-ingen zijn congé te geven, althans de mogelijk heid te hebben geschapen voor een gunstiger atmosfeer. Ook heeft Truman in zijn rede gezegd dat de deur altijd open blijft voor ondei-handelingen, maar hij verklaarde ook dat de Verenigde Naties niet van plan zijn een politiek van concessies te voeren. Dit is een vrij duidelijk standpunt, waarvan het nochtans zeer onzeker is of het zoden aan de dijk zet. omdat het nu een maal van de tegenstander af hangt of hij het kan waar deren en op het gebaar dat gemaakt wordt, ingaat. Dal ligt overigens niet alleen aan de Chinezen, want in Moskou zetelt de grote baas, die een zwaar klinkende stem heeft in het kapittel dat er over moet beslissen of men zich be- icid verklaard tot onderhan delen. Dat de Chinezen daar in principe wel iets voor zou den voelen is niet zo verwon derlijk, want, ofschoon men kan zeggen dat er voor de Verenigde Naties geen einde van de ooi-log in zicht is, voor de Chinezen geldt precies het zelfde. Hun hoop dat zij de verbonden troepen wel eens even uit Korea zouden kun nen gooien, is zo langzamer hand wel in rook opgegaan. Hun technische kracht is bij lange na niet zo groot als die van de Verenigde Naties, en het nloet ook voor hen dus zeer twijfelachtig zijn of ze een beslissing te hunnen gun ste kunnen forceren. Daaruit mag men hoop putten dat de heren machthebbers eieren voor hun geld zouden kiezen en trachten een enigszins eer vol resultaat te bereiken door onderhandelingen. Afwachten blijft ondertussen de bood schap. Om nog even op MacArthur terug te komen, deze heeft de beschuldigingen van het af leggen van politieke verkla ringen en van ongehoorzaam heid punt voor punt ontkend. Hij was van mening zich stipt te hebben gehouden aan dc vanuit Washington gegeven richtlijnen. De als politiek ge brandmerkte verklaringen, beschouwt hij als militair. Dit is natuurlijk een verschil van opvatting waarover valt te twisten, vooral als strategi sche en politieke problemen zo nauw samenhangen. Hoe verre men het met de een of andere eens is, zal nog wel blijken, want MacArthur heeft zich bereid verklaard voor de Verenigde Ameri. kaanse Huizen verantwoor ding af te leggen. Vandaag vertrekt hij uit Tokio. SHELL BOUWT TANKERS. De Shell gaat 41 tankers van 18000 ton en vijf super tankers van 28000 ton bou wen, voor een bedrag van 450 millioen gulden. Van de gi-ootte van deze schepen zal men enig idee hebben, als men weet dat de supertankers groter zijn dan b.v. de „Oran je", die 20000 ton meet. Al leen dc „Nieuw Amsterdam" met zijn 36.500 ton is groter. Van deze tankers bouwt Wilton Feijenoord in Schie dam er 4 van 18.000 ton, even als de Rotterdamse Di-oogdok Mij. en de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmij. in Am sterdam. De laatste bouwt bo vendien een 28.000 tons tan ker, terwijl P. Smit Jr. in Rotterdam nog twee tankers van 18.000 ton voor zijn reke ning neemt. In totaal worden 15 schepen in Nederland gebouwd en 31 in Engeland. De schepen op Nedei-landse werven gebouwd varen onder Nederlandse vlag en worden afgeleverd tussen eind 1952 en eind 1955. Van officiële Russische zij de in Berlijn is aan de Neder landse militaire missie aldaar meegedeeld, dat daar binnen kort een groep van 100 Neder landers kan worden verwacht die uit Russische krijgsgevan genschap worden ontslagen. Op 4 November van het vo rig jaar werd eveneens een groep Nederlanders uit Rus sische krijgsgevangenschap ontslagen en naar Nederland gerepatriëerd. „VERDOVING" MET DODELIJK VERGIF. In Groningen heeft vorige week een 24-jarige verpleeg ster terecht gestaan, beschul digd van het veroorzaken van dood door schuld. Zij had 19 December van het vorig jaar moeten assisteren bij een ope ratie aan de amandelen van een zestienjarig meisje. Bij vergissing maakte ze echter, om de patiënte te verdoven, een dodelijk vergif klaar in plaats van de bedoelde injec- tiestoi. Het meisje overleed vrijwel onmiddellijk na het toedienen der injectie. Dc Officier van Justitie eis te tegen de verpleegster een voorwaardelijke gevangenis straf van vier dagen met proeftijd van een jaar wegens grove nalatigheid. De ver pleegster had namelijk 't ver gil, dat uiterlijk op de entstof lijkt, van een comfoor geno men zonder zich te vergewis sen wat het was. Voor de hoofdverpleegster, die mede tei-echt stond omdat zij het pannetje met vergif zonder etiket 4 uur op het comfoor had laten staan, vroeg de of ficier vrijspraak, omdat hij van oordeel was dat van gro ve schuld niet kon worden gesproken. CHILEENS ENTHOUSIASME. De Chilenen zijn nog al en thousiast over het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard. Met duizenden hebben ze de ko ninklijke bezoeker van geest drift bijna onder de voet ge lopen toen hij een krans leg de bij het monument van de bevrijdingsheld O'Higgins. De menigte doorbrak het politie- cordon en stormde op de Prins met zijn gevolg af, waarbij Z.K.H. een omhelzing had te ondergaan van iemand die aan woorden blijkbaar niet genoeg had om zijn vrien delijke gezindheid te uiten. De politie kon slechts met in spanning van al haar krach ten vei-hinderen dat anderen dit hartelijke voorbeeld volg den. Het gevolg moest een coi'don formeren om de Prins gelegenheid te geven in zijn auto te stappen. Er schijnt nog nooit zo'n enthousiasme voor een buitenlandse bezoe ker te zijn tentoongespreid. Later heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de primaat van Chili, Z. Em. José Maria kardinaal Caro, terwijl hij in een plechtige gemeente raadsvergadering benoemd werd tot ereburger van San tiago. Voorts heeft de Prins verschillende hoge ondei'schei- dingen uitgereikt. MARSHALLGELDEN voor GEZONDHEIDSZORG. De E.C.A.-missie heeft Ne derland gemachtigd 1.513.000 gulden uit de tegenwaarde- rekening van de Marshallhulp te besteden aan de bestrijding van dc tuberculose en 985.000 gulden aan het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. De gelden voor de tuber culosebestrijding zullen wor den gebruikt voor de verbe tering'van de apparatuur en van de overige outillage van een aantal consultatiebureaux. Het bedrag voor het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid zal dienen als bijdrage in de bouwkosten van nieuwe laboratoria. DE BOUWACTIVITEIT IN HET JAAR 1950. Bijna 95 procent van bouwplan verwezenlijkt. In het jaar 1950 werd aan bouwwerken een bedrag ver werkt van 1240 millioen, hiervan heeft ƒ1065 millioen betrekking op gebouwen. In vergelijking met de wer kelijke productie werd bijna 95 pet. van het bouwplan 1950 verwezenlijkt. In 1950 werd aan herstel oorlogsschade, nieuw- en her bouw en uitbreiding van ge bouwen een bedrag van 998 millioen verwerkt (raming ongeveer ƒ1000 millioen). In 1949 werd aan de genoemde categorie werken een bedrag van 923 millioen verwerkt. De productie in geld was in 1950 75 millioen groter dan in 1949, dit is ca. 8 pet. Aan weg- en waterbouw kundige kapitaalswerken werd in 1950 een bedrag verwerkt van 175 millioen. In dit be drag zijn de werken van de Rijkswaterstaat niet begrepen. In 1950 werd de bouw van 63.730 woningen goedgekeurd Daar er in 1950 meer wonin gen in uitvoering werden ge nomen (61.217) dan er gereed kwamen (47.300), steeg 't aan tal xn uitvoering zijnde wonin gen en wel tot 52.719 aan het eipde van December 1950 (emde December 1949: 39.279). In het aantal in aanbouw zgnde woningen op 1 Januari 1951 zijn 13.900 montagewo ningen begrepen, in het aan- p 1 Januari 1950 (ca 39.200) 8200 montagewonin gen. GROOTHANDEL STEUNT DE REGERING ^^yfsgroep en Verbond van de Groothandel kwamen te s-Gravenhage in vergade ring bijeen. Er waren onge- -1.?° ^nemingen in Nederland vertegenwoordigd Gesproken werd over de op 6 April j.l. afgekondigde Prii- gesl95°lhikking Handelsmai'- Alle aanwezigen schaarden zich unaniem achter het stre ven van de Regering, 't prijs niveau zoveel mogelijk te sta- ii Se*Teii °,f te verla§en. Op alle Nederlandse groothande- weJd ee_n beroep gedaan om de door de Regering ge geven prijsvoorschriften loy aal op te volgen. DE NEDERLANDSE IN- EN UITVOER. Volgens de door het Cen traal Bureau voor de Statis tiek samengestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van /7«BGV0e-iiin Febr"ari 1951 J <o8,9 millioen, terwij] voor een waarde van ƒ568,1 mil lioen werd uitgevoerd. De in- en uitgevoerde hoeveelheden waren resp. 2,39 millioen ton en 1,30 millioen ton. Daarmee was 74 pet. van onze invoer door uitvoer gedekt. RUIM 300.000 PASSAGIERS VLOGEN OVER ATLAN TISCHE OCEAAN IN 1950. In 1950 vlogen iets meer dan 312.000 passagiers in lijntoe- stellen over de Noord-Atlan- tische Oceaan. In 1949 maak ten 266.000 passagiers van het vliegtuig gebruik om deze plas over te steken. KERKELIJKE PLECHTIGHEDEN BIJ HET JUBILEUM. De herdenking van het zes tigjarig bestaan der N.V. Phi lips zal ook kerkelijk worden gevierd. Op de Tweede Pink sterdag zal een plechtige ge zongen Hoogmis in de open lucht worden opgedragen op het Wilhelminaplein, terwijl in vele Protestantse kerken een speciale bid- en dank dienst voor de arbeid zal wor den gehouden. Maandag 14 Mei zal dan om 10 uur een plechtige gezongen Hoogmis worden opgedragen door de Hoogeerwaarde Deken H. Heezemans met assistentie van twee zijner kapelaans. Het altaar wordt in de open lucht opgesteld in het midden van het plein op een hoog po dium, zodat de gelovigen van alle zijden er een goed gezicht op zullen hebben. Voor de handhaving van de orde wordt getracht de beschikking te krijgen over alle Suissen" der vex-schillende katholieke ker ken van de stad. Tijdens de plechtigheid zal de Hoogeer waarde Deken Heezemans een korte predicatie houden over: De waarde van de arbeid. Het prachtige Tivolikoor zal onder leiding van Pater Smul ders zingen. Daartoe heeft het koor zich onmiddellijk spon taan bereid verklaard als dank voor de faciliteiten, die het bij zijn Rome-reis het vo rige jaar van de zijde der on derneming heeft mogen ont vangen. De H. Mis zal worden op gedragen tot intentie van de levende en overleden leden van de Philipsgemeenschap. Mocht het weer onverhoopt een beletsel vormen voor een celebratie in de openlucht, dan zal de Hoogmis worden opge dragen in de Dekenale St. Ca- tharinakerk. Ook de protestantse kerken besloten in gemeenschappelijk overleg op de Tweede Pink sterdag in al hun morgendien sten een bid- en dankdienst voor de arbeid te houden. Kerkdiensten zullen wor den gehouden door pi'edikan- ten van de Nederlands Herv. kerk, de Gereformeerde kerk. dc Remonstrantse en Doops gezinde Gemeente (gemeen schappelijke dienst), de Chr. Gereformeerde kerk en de Baptisten Gemeente. een goede gewoonte van het Lederinstituut T.N.O. om, buiten de uublicaties over de onderzoe kingen, de industrie en verdere belangstellenden tel ken jare in te lichten over de werkzaamheden van en de stand van zaken in het instituut. ALGEMEEN. Het jaarverslag begint met een vergelijking van de werk zaamheden van het instituut van het jaar 1950 met die van het vorig jaar en concludeex-t om verschillende redenen dat de prestaties zich in stijgende lijn bevinden. De inkomsten in het jaar 1950 zijn groter geweest dan het voorafgaande jaar, uit kringen van industriëlen zijn bewijzen ontvangen dat men de resultaten van diverse on derzoekingen zeer belangrijk acht enz. Het verslag ver meldt dat de werkzaamheden van het instituut gehandicaot werden door grote moeilijk heden. Weliswaar werd in '49 het ruimteprobleem goeddeels opgelost, maar de andere, grootste moeilijkheid, die der Dersoneelvoorziening, kon niet worden opgeheven. Het is noodzakelijk om meer deskundigen aan te trekken. Het terrein dat het instituut door zijn onderzoekingen en adviezen inneemt, is te groot om met het huidige aantal deskundigen alle facetten van de ontwikkeling van dit grote gebied volledig bij te houden en daaruit een zo groot moge lijk profijt te trekken ten ba te van de Nederlandse indus trie. Door deze wanverhouding tussen het aantal aanwezige chemici en de enorme hoe veelheid te verwerken stof, dreigt voortdurend het gevaar dat de weinige deskundigen in hun werk verdrinken. Het verslag moet consta teren dat door het betrekke lijk geringe aanbod van afge studeerde chemici en de vrij sterke vraag, het nog niet is gelukt nieuwe krachten aan te stellen. Dit personeelstekort werd nog geaccentueerd door de ziekte van een van de inge nieurs. Naar wij vernemen is dit iaar een nieuwe chemicus aan het instituut verbonden. WERKZAAMHEDEN. De wex-kzaamheden van het instituut zijn tweeërlei: de zg. „vrije" en de „betaalde" onderzoekingen. De vrije on derzoekingen zijn meer op 't algemeen belang gericht en worden onafhankelijk van een opdrachtgever ondernomen. De zg. „betaalde opdrachten" worden naar de wensen van een bepaalde opdrachtgever uitgevoerd en door hem be taald. Het spreekt vanzelf dat de resultaten en adviezen ook alleen aan die opdrachtgever ter beschikking worden ge steld. In de vrije sector is het in stituut bezig, aldus vermeldt het verslag, met onderzoekin gen naar de looistofverliezen bij de zoolleerfabricage, 't oo- sporen van de oorzaken en 't geven van aanwijzingen om dit verlies te voorkomen c.a. zo klein mogelijk te houden. Over het onderzoek betreffen de de naai- en lijmverbin- dingen bij de lederwaren- en schoenindustrie gebruikt, heeft het instituut een Mede deling het licht doen zien. Bij het onderzoek naar de invloed van organische zou ten op de chroomlooiïng heeft men veel steun ontvangen, van de Amerikaanse Prof. Theis, een gezaghebbend snecialist op dit gebied, die vorig jaar ons land heeft bezocht. Dank zij de resultaten heeft het instituut een Mededeling kunnen uitgeven over dit on derwerp. Andere, voor de industrie uiterst belangrijke onderwer pen waren de invloed van zu ren en zouten in looiextracten en -vochten, de leestenbouw Sinds de bevljding kon de Dio cesane Middenstandsbond in het Bisdom Den Bosch meerdere acti viteiten ontwikkelen. Op gods- dienstig-zedelijk terrein werden 'n viertal Kernleiders benoemd, die met vrucht hun krachten wijden aan de godsdienstige oelangen- verzorging van de zelfstandige middenstand. Op het gebied van ontwikkeling en kadervorming werden meerdere Dr. J, v. Beur den-clubs gevormd en 18 Gewes telijke Sociale Avondsciiolen op gericht, terwijl een Kaderschool .in de Abdij van Berne te Hees- wijk werd gevestigd. Een docen tencorps van 23 personen, be staande uit sociologen, bedrijfs economen, juristen en een inspec teur, spant zich dagelijks in om de ontwikkeling van deze belang- rijke bevolkingsgroep te vergro- i ten, teneinde haar in staat te stel— len haar maatschappelijke en eco nomische functie in de samenle- i ving naar behoren te vervullen, ook al moet dit meermalen gc- schieden in niet-geringe en niet- gelijkwaardige concurrentie met andere meer kapitaalkrachtige be drijfsvormen. Aan de kaderschool zijn een vijftal personen als do cent verbonden, die door hun grote deskundigheid een meer dan regionale reputatie genieten. Hun is de intellectuele vorming van dc komende middenstandsleiders in dit gewest toevertrouwd. Belang rijk mag tevens worden genoemd het instituut der Thomas More club, waar de ondernemers van midden- en middengrote bedrijven zich in maandelijkse bijeenkom sten door eerste rangs deskundi gen in belangrijke actuele proble men laten voorlichten. Organisatorisch is de Diocesa ne Middenstandsbond ingedeeld in 17 kringen en 5 steden boven 30.000 inwoners, die vrijwel allen over een eigen kring-, resp. ste delijk directeur beschikken. Deze organisatie, welke eveneens eerst na de bevrijding werd tot stand gebracht, plaatst het bestuur van de Diocesane Middenstandsbond in dit gewest voor vele werk zaamheden en taken, welke niet alleen in de economische, maar ook in dc niet-economische sfeer zijn gelcgen_ Zo vindt bijna we kelijks een studiedag plaats waar op de bestuurderen van kringen en steden'bij toerbeurt geheel buiten hun huishoudelijke kring en plaatselijke vergaderingen middels een drietal Inleidingen kennis nemen van landelijke or ganisatorische en nadere proble men, waarvan dó betekenis voor een deugdelijke uitoefening van dc bestuurstaak noodzakelijk is. Een juridische afdeling verstrekt de individuele middenstanders ju ridisch advies, een culturele afde ling werkt aan de culturele' mid denstandsverheffing en nam dit jaar de organisatie van een dio cesaan Zomerfeest op zich, ter wijl de oprichting van een be drijfseconomische afdeling, nauw aan het werk der landelijke ka tholieke vakbonden verbonden, als een belangrijk urgentiepro- grammapunt op verwezenlijking wacht. Geen wonder dat de veel heid van werkzaamheden, aan een dergelijke organisatie-arbeid verbonden, dagelijks de behoefte doet gevoelen aan een behoorlijk geoutilleerd, aan de aanwezige behoeften aangepast Bondsge bouw. Eerst bij de aanwezigheid van een dergelijk gebouw kunnen activiteiten in stroomversnelling worden georganiseerd en ten uit voer gelegd, kan het emancipa tieproces van de zelfstandige mid denstand in dit gewest voor meerdere middenstanders dikwijls noö „terra incognita" onbe kend gebied vlugger naar zijn einddoel - de algehele maat- schappelijk-economische, culturele en staatkundige ontvoogding wordep geleid, kunnen de voort durend plaats vindende weder- in verband met de anatomie van de voet, het gedrag van verfstoffen op chroom-over- leer, onderzoek naar de gun stigste omstandigheden om leer te drogen etc. Het instituut geeft verder mondeling of schriftelijk voorlichting aan de industrie en publiceert regelmatig ar tikelen in „De Nederlandse Lederindustrie". De volgende Mededelingen verschenen in 1950: „De invloed van organische zouten op de chroomlooiïng" door Ir. P. J. van Vlimmeren en W. B. van Herwijnen. „Looistofverliezen bij de zoollederfabricage" door Ir. P. J. van Vlimmeren. De Mededelingen zijn alleen verkrijgbaar voor leden van de subsidiërende vakgroepen. zijdse contacten, besprekingen en ontmoetingen tussen landelijk en gewestelijk en gewestelijk en plaatselijk organisme beter tot hun recht komen. Reeds werd ter verkrijging van een dergelijk ge bouw een beginkapitaal gevormd. Maar dit uit vrijwillige bijdra gen bijeengebracht bedrag blijkt onvoldoende om een behoorlijk, representatief organisatie-gebouw, de middenstand waardig, te be trekken. Daarom werd van de Minister van Justitie toestemming verkregen een loterij te organise ren met de bedoeling middels de ze loterij op korte termijn een extra bedrag van 50.000 bijeen te brengen. Reeds werd een even groot aantal loten (50.000) van 1.per lot in circulatie ge bracht, waarbij werd uitgegaan van de verwachting, dat iedere middenstander minstens enkele lo ten voor zijn rekening kan nemen resp. aan de man kan brengen. Aan de loterij zijn een hele reeks fraaie prijzen verbonden. De eer ste prijs bestaat uit een prijs ter- waardfe van 1000.Voorts zijn er twee prijzen van 500. radio's, fietsen, luxe- en huishou delijke artikelen, e.d. De trekking vindt plaats op 1 Februari 1952 ten overstaan van Notaris J. van Hellenberg Hubar in het Casino te 's-Hertogenbosch. Vele van de 126 plaatselijke mid denstandsverenigingen in 't dio- cee.1 lieten reeds van hun grote in genomenheid met deze actie blijken en qingen tot vorming van plaat selijke comité's over. Moge thans ook iedere middenstander afzon derlijk blijk geven van standsbe wustzijn en standsfierheid. Laat hij bedenken dat niet-doen of niet- tijdig-doen zich reeds honderd maal en meer op hem hebben ge wroken. Nu het 24 April 1952 50 jaar geleden zal zijn dat de Dio cesane Middenstandsbond in het Bisdom Den Bosch werd opge richt, moet de zelfstandige mid denstand het als een erezaak be schouwen in onvergankelijke dankbaarheid voo...r hetgeen zijn emancipatoren en voortrekkers uit het verleden voor hem hebben verricht, een gebouw op te rich ten dat de naam zal dragen van de grote middenstandsemancipator en organisator uit dit gewest, de sociale Witheer-Norbertijn Dr. J. van Beurden. Hij heeft zich ge heel in de geest van zijn wtetge- ver, de H. Norbertus gegeven, gegeven aan een belangrijke be volkingsgroep, de zelfstandig^ middenstand. Moge de midden stand zijn zeldzame intelligentie en volledige overgave aan het wel en wee van de middenstand gedu rende meer dan 30 jaar niet zijn vfergeten. Het emancipatieproces, door hem eerst recht grondig ter hand genomen, moet worden voortgezet en voltooid. Wat ja ren achtereen als absoluut onmo gelijk werd beschouwd, moet in de naaste toekomst werkelijkheid worden. De algehele emancipatie van de z'elfstandige middenstand. Ook in dit gewest. Dus geen fis cale, geen financiële, bedrijfseco nomische, sociale achteruitstelling meer. Zover is de zelfstandige middenstand vandaag nog niet, niettegenstaande de volledige in- zfet van hen, die zijn belangen in politieke, publiekrechtelijke en se- mi-publiekrechtelijke organen naar best vermogen dienen. Ook de middenstand zelf moet meewer ken. Moge daarom iedere mid denstander het zijne bijdragen en aan het verkrijgen van een eigen Bondsgebouw zijn volle medewer king geven. Zelfopbouw heeft nog steeds tot de beste resultaten ge leid. Steun daarom de expansie drang van het diocesaan organis me. Maak het tot bezielend mid delpunt van gewestelijk midden- standsleven. Moge een eigen Dio cesaan Bondsgebouw geen „pium votum", geen vrome wens blijven. Dit zou een beschamende werke lijkheid zijn na 50 jaren georgani seerd middenstandsleven in dit gewest. Te Washington is medege deeld dat' de Amerikaanse verliezen in Korea op 't ogen blik 59.396 man bedragen. Dit is 846 meer dan de opgave van vorige week. Het totaal aantal doden is 10.080. Vrijdagmiddag tegen half zes waren drie Zandvoortse jongens op het rijwielpad van de Zandvoortselaan met hun autopeds aan het spelen. Plot seling staken zij zonder op het verkeer te letten de rij weg over, juist toen een auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, passeerde. Zij kwamen allen onder de auto terecht, waarbij de zes jarige Arnoud le Bas op slag werd gedood. Een speelmak kertje de 7-jarige B. Faanhof werd zwaar gewond, evenals de 6-jarige E. Brokmeier.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5