l Wijde Wereld*) HE LmOSÏRMT Waalwijkse en Langstraatse Courant' Het Plan-Schuman. Belastingmoeilijkheden. ORIINEN NIEUWKUIJK VLIJMEN ELSHOUT UIT DE Super Swift M. J. DE BONT Voor vlijtige handen WIJN EN AZIJN IN DE LANGSTRAAT SANAPIRIN Jaagt kou JL en pijn u'?t Uw body m VRIJDAG 20 APRIL 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO Wi HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 32 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Woensdagavond is het plan-Schuman te Parijs onder tekend door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg. Zover is het dus, maar dit wil niet zeggen dat nu alles in kannen en kruiken is, want de parlementen moeten hun woordje nog meespreken eer het verdrag in werking kan gaan treden, en er kan dus nog heel wat aan getornd worden. Desalniettemin kan men zich verheugen dat de Europese politici al zover zijn gekomen dat z^dit hebben kunnen bereiken. Dit plan, dat de naam draagt van de Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schuman, is de eerste belangrijke stap op de weg naar een Europese integra tie, hoewel het aantal landen dat er aan deelneemt, zes, nog maar betrekkelijk gering is. Engeland heeft er blijkbaar schrik van zich al te veel aan Europa te binden, omdat het in vele opzichten vast zit aan zijn gemenebest; de Scan dinavische landen houden zich graag in een neutrale positie en Spanje werd tot voor kort overal buiten gehouden, terwijl het nu nog met schele ogen wordt aan gekeken. Niettemin heeft de kern van West-Europa doorgebeten en de durf getoond iets van het oude overboord te willen gooien omdat zijn bestaan eiste dat er iets nieuws voor in de plaats zou ko men. Een poging tot het een maken van Europa wordt ook gedaan in de Raad van Europa, maar tot nog toe heeft die poging weinig zoden aan de dijk gezet, om de eenvoudige reden dat de afge vaardigden steeds met lege han den in Straatsburg aankomen. Men heeft parlementariërs uit verschillende landen van de on derscheiden partijen bijeenge bracht en die bespreken op ge zette tijden problemen die Europa betreffen. Ze kunnen dan aanbe velingen doen aan het comité der ministers van buitenlandse zaken, zé kunnen zelfs kankeren op dit comité, maar daarmee houdt hun bevoegdheid helemaal op. De mi nisters zelf houden de touwtjes strak in handen. Men begrijpt dat een dergelijk college weinig wer kelijk nut kan afwerpen, en men zal de waarde dan ook op de eerste plaats in het ideële moeten zoeken, met de vertroosting: het is nog maar een begin. Het plan-Schuman daarentegen is op een meer reële basis ge grondvest. Het essentiële hiervan is eigenlijk het internationale ge zagsorgaan dat aan het hoofd van de pool staat en dat dus on afhankelijk van de afzonderlijke regeringen beslissingen kan ne men, een principiëel verschil dus met de Raad van Europa, die geen orgaan heeft dat op eigen gezag kan beslissen, ook niet het comité van ministers. Behalve dat die hun regering vertegenwoordi gen, moeten ook nog alle beslui ten eenstemmig genomen worden, zodat het dan wel niet meer kan missen of men is het werkelijk eens. Men begrijpt dat de instel ling van een supra-nationaal ge zagsorgaan een omwenteling be tekent in de huidige verhoudingen, al geldt dit dan nog maar voor een heel klein deel van het West- europese politieke en ekonomische leven. Maar de eerste stap is dan toch gezet. Er is nog het plan- Pléven, en onlangs heeft de Fran se regering ook een plan bekend gemaakt voor de samenvoeging van de Europese landbouw. Dat het langzaam gaat heeft in ieder geval het voordeel dat er minder kans is dat het lijntje breekt. Zo langzaam is het overigens toch ook weer niet gegaan. Op 20 Juni van het vorig jaar begon de officiële conferentie over het plan- Schuman te Parijs, en op 18 April j.l. was men al toe aan de ondertekening door de ministers. Hetgeen, zoals wij al opmerkten, niet betekent dat alle moeilijkhe den van de baan zijn. Want zo als er vurige voorstanders zijn van het plan, zijn er ook stérke tegenstanders. En om in werking te kunnen treden, met een over gangsperiode van 5 jaar, zal het toch door alle parlementen goed gekeurd moeten worden. En b.v. de Duitse socialisten zijn nogal eens graag in de contramine tegen wat bondskanselier Adenauer klaarmaakt. Een van de kopstuk ken van de partij verklaarde dat het helemaal niet zeker is dat er in het Westduitse parlement een meerderheid wordt gevonden voor de bekrachtiging van het plan- Schuman. Misschien valt dat, als puntje bij paaltje komt, wel mée. Het tekent echter de mentaliteit van de Westduitse socialisten. Er is heel wat gepraat, gegeven en genomen, eer men tot het ogenblik van ondertekening was gekomen. En ook het pad der mi nisters is niet over rozen gegaan. Ter elfder ure rezen nog moei lijkheden over de vertegenwoor diging en de wijze van stemmen in de organen van de pool. Ten slotte werden echter ook die over wonnen. Het hoge gezagsorgaan zal uit negen leden bestaan, waarvan er acht gekozen worden door het ministercomité, terwijl het negen de lid door de acht anderen wordt gekozen. Deze laatste fungeert dan als president. Voorts wordt er een „Schumanvolksvertegen- woordiging ingesteld, waarin voor Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de Benelux élk 18 leden zitting hebben. De verde ling van de vertegenwoordigers over de Beneluxlanden is België en Nederland elk 7 en Luxem burg 4. Het verdrag wordt geslo ten voor vijftig jaar, mét moge lijkheid tot tussentijdse wijzigin gen voor de bepalingen. Dames- en Herenschoenen Alleen varkoop voor Waalwijk Stationsstraat 51 A Nu is het woord aan de parle menten en het is te hopen dat zij spoedig hun belangrijke bijdrage zullen leveren aan het nieuwe Europa en zich niet laten weer houden door enghartige nationa listische overwegingen. Daarna kan de volgende stap gezet wor den. Het zal nog heel wat kosten en heel veel tijd vergen eer we zijn waar we wezen moeten, maar dat is niet zo erg. Hoofdzaak is dat de wil tot samenwerken be staat en dat die wil blijkt uit da den. VERHOGING KINDERBIJSLAG. De regering heeft bij de Tweé- de Kamer een voorstel ingediend tot wijziging van de Kinderbij slagwet. Volgens deze wijziging zal met terugwerkende kracht tot 1 Januari de kinderbijslag, ook die krachtens de wet op de inva- lidit'eits-, ouderdoms- en wezen rente, vanaf het vierde kind wor den verhoogd met 4 cent per dag en per kind. Dit is bedoeld als een tegemoetkoming in de kosten der huurverhoging, daar de bé- doelde grote gezinnen niet profi teren van de belastingverlaging, omdat ze bijna geen belasting be talen. Deze verhoging van de kinder bijslag zal het rijk jaarlijks op drie millioen gulden komen. DE PERZISCHE OLIE. De Perzischfe regering heeft door haar gezant in Londen bij de Britse regering geprotesteerd te gen de Engels-Amerikaanse be sprekingen over de gebeurtenissen in Perzië. Zij beschouwt dit als buitenlandse inmenging in een binnenlandse aangelegenheid. Anderzijds hééft de Perzische ambassadeur in Londen met toe stemming van zijn regering ver klaard dat het niet de bedoeling van Perzië is om door nationali satie van de olie-industrie Enge land olie te onthouden of de olie aan enig ander land te geven. De Brits-Perzische Oliemaat schappij heeft de eis van haar stakend përsoneel ingewilligd en zal opnieuw de toeslagen uitkeren die sinds 22 Maart waren inge trokken. UIT HET PARLEMENT. De Eerste Kamer heeft Dins dag Ernest Bevin, de onlangs overleden Engelse oud-minister van buitenlandse zaken, herdacht. De voorzitter, prof. Kranen burg, hield een korte herden kingsrede, die door de Kamer staande werd aanhoord. Hij zei dat Bevins dood niet alleen een verlies betekende voor Engéland, maar voor de hele wereld. Minister Van Maarseveen sloot zich namens de regering bij de woorden van prof. Kranenburg aan. Vredesaanbod J.l. Maandag is in Lake Succëss een brief ontvangen van de Noord-Koreaanse regering, waar in deze verzoekt om een vreed zame regeling van het Koreaanse gëschil. De toon van de brief verschilt echter weer niet zo heel veel van vorige vredespogingen en de Noordkoreaanse regering heeft zich weer uitgesloofd in beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Staten, zodat het met dit verzoek wel zal gaan als met de anderen. Men vond geen nieuwe gezichtspunten. India heeft bij de communisti sche regéring in Peking een nieu we stap gedaan om te bemidde len in het Koreaanse conflict. Het heeft de regering verzocht haar houding kenbaar te maken in ver band met de verandering van op perbevel bij de verbonden troe pen. Disconto Ned. Bank verhoogd. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij mét ingang van 17 April 1951, haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld Wisseldisconto 4 pet. (eerst 3 pet.); promessendisconto pet. (3H pet.). Voorschotten in rekening-cou rant en beleningen: voor particu lieren Sl'i pet. (3H pet.); voor anderen 4J/j pet. (3Yi pet.). Onder particulieren zijn te vér- staan: alle natuurlijke en rechts personen behalve de Staat der Nederlanden en de leden van een der bedrijfsgroepen, handelsban ken, Ianjjbouwcrëdietbanken en effectenhandel, dan wel van de vakgroep algemene spaarbanken of de vakgroep valutamakelaars en discontohandelaren. Minister In 't Veld kon digt spaarcampagnc aan voor woningen. Op een bijéénkomst van de af deling Rotterdam van de Algem. Nederlandse Bouwvakarbeiders bond vertelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, dat hij mét zijn collega van Financiën had afgesproken om onder de bevolking te komen tot spaarcampagnes met een plaatse lijk karakter, ter bevordering van de woningbouw. Ook had de minister enkele suggesties gekregen, die hij het overdenken waard vond. Zo had men hem voorgesteld, dat wan neer alle arbeiders eens bereid zouden zijn enkele uren over te werken en de werkgevers zouden deze verdienste met eenzelfde be drag aanvullen, er een bedrag van 30 a 40 millioen gulden bijeen gebracht zou kunnen worden voor de woningbouw. Verder had men hém voorgesteld jonge mensen te laten sparen en deze zouden dan voorrang bij het toewijzen van een woning moeten krijgen. Commissie Noordoostpolder. De Commissie Noordoostpolder van de Stichting voor de Land bouw heeft een uitvoerige be spreking gewijd aan het resultaat van de Uitgifte 1950/1951. In het bijzonder kwam hierbij ter sprake de positie van de pioniers en de „werkérs". in het schoonmaikgetij HAMEA—GELEI. Voorts heeft de Commissie voorlopige voorstellen ontwikkeld, welke er toe zouden kunnen lei den, de georganiseerde landbouw in sterkere mate te betrekken bij de vormgeving van de IJsselmeer- polders en bij het beheer van de Staatslandbouwbedrijven. Tenslotte heeft de Commissie met erkentelijkheid kennis genomen van wijzigingen in de procedure bij de uitgifte, waarvan de Direc tie van de Wiéringermeer (N. O. P.) mededeling heeft gedaan. In de vorige bijeenkomst had de Commissie namelijk enige wense lijkheden naar voren gebracht, be trekking hebbende op het ver plichte bezoek van alle candida- ten aan de Polder voor bezichti ging van de uit te geven bedrij ven en van de z.g. financiële doorlichting, eveneens van alle gegadigden. De Directie is thans aan- deze bezwaren tegemoet ge komen. Het financiëel onderzoek zal, ondanks de ook daaraan ver bonden bezwaren, beperkt wor den tot diegen die in aanmerking komen voor verdere beoordeling. ONGELUK. Maandagavond pijn. 21.45 uur had op de Bosschéweg nabij ga rage Vissers een ongeluk plaats, waarbij zich wonder boven won der geen- persoonlijke ongelukken voordeden. Een woonwagen komende uit de richting Waalwijk stond rechts van de weg geparkeerd. Vermoe delijk is het achter-licht van de wagen uitgewaaid, tenminste de chauffeur van de BBA-bus ko mende uit de richting Waalwijk heeft de wagen niet gezien en is er pardoes achterop gereden. De woonwagen is totaal vernield en de bus liep zware schade op. Per soonlijke ongelukken kwamen niet EEN SPEELTUIN. Bij de fam. v. d. Meijden op Giersbergen, „De Drie Linden", heeft men een fraaie speeltuin laten aanleggen. Er staan enkele schommels, een draaimolentje, een wip en verschillende andere aar dige attracties. Voor de vele ouders dié met hun kinderen des zomers de hei intrekken, zal deze speeltuin zeer zeker een aange name verpozing kunnen bieden. JAARVERGADERING. De Fabrieksarbeidérsbond afd. Drunen hield Maandagavond j.l. haar jaarvergadering. De opkomst was goed. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette allen van harte welkom. Door de secretaris en de penningmeester werd hierna ver slag uitgebracht over het afgelo pen boekjaar. De afdeling had deze avond ook een jubilaris in zijn midden, n.l. de heer L. van Wezel, die 12}^ jaar bestuurslid was, waarvan 6 jaar penning meester. Bij monde van de voor zitter bracht de vergadering hul de aan de jubilaris voor het vele goede werk voor de afdeling ver richt. De voorzitter deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. De hoofdbestuurder de héér Buijkx bracht ook hulde aan de jubilaris. Aan de orde was verder be stuursverkiezing. De periodiek af tredende leden W. v. d. Velden en J. van Beijnen werden béiden bij acclamatie herkozen. De Minister is voornemens de aanwijzing van de bedrijfs takken, waar de bedoelde overgang tot een ander waar deringsstelsel zal worden ge accepteerd, over welke aan wijzing hij ter bepaling van zijn standpunt van tevoren overleg zal plegen met zijn betrokken ambtgenoten, spoe dig te doen plaats vinden, zo dat bij de fiscale winstbepa ling over boekjaren, welke op of na 1 Januari 1950 beginnen, van de tegemoetkoming ge bruik zal kunnen worden ge maakt. Ook zal in een later jaar op het nieuwe systeem kunnen worden overgegaan. Er zal aan de ondernemer vrijheid wor den gelaten, welke soorten goederen van zijn voorraad hij op vorenbedoelde wijze wil waarderen. Ook zal de mogelijkheid openstaan om de toepassing van het nieuwe stelsel te be perken tot een bepaalde om vang van de voorraad. De be lastingplichtige is dan echter gehouden ook in de volgende jaren deze stelregel te volgen, zodat voor een excedent het nieuwe stelsel niet geldt. Ver der valt te bedenken, dat in geval van daling van de wer kelijke voorraad beneden de voorraad, welke onder het nieuwe waarderingsstelsel is gebracht, slechts de werkelijk aanwezige voorraad volgens dat stelsel wordt gewaardeerd. De door het afstoten van een 'deel van de voorraad gereali seerde extra-winst wordt der halve wel belast. Indien de voorraad aan goederen ,die volgens het nieuwe stelsel worden gewaardeerd, uitbrei ding ondergaat, komen die aankopen tegen de kostprijs op de eindbalans, doch in vol gende jaren mag voor die uit breiding van de voorraad de laatstbedoelde waardering worden aangehouden. Wegens het belang van het voorgaande in verband met de beoordeling van de belasting verzwaringen, die zijn beli chaamd in de wetsontwerpen 2105 en 2106, leek het de Mi nister gewenst, na overleg met zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken, van zijn hierboven nader aangegeven voornemen ten spoedigste aan de Kamer mededeling te doen. Men kan de Minister moei lijk verwijten dat hij teveel in details is getreden. Op eni ge essentiële punten geeft de nota naar mijn mening nog geen uitsluitsel. Bijvoorbeeld: Wat zal de waarderingsmaatstaf mogen (moeten) zijn van de „naar omvang gelijkblijvende voor raad". Een naar eigen inzicht door de ondernemer te kiezen prijs per eenheid of de kost prijzen per 1 Jan. 1950 (prac- tisch dus: de waardering van de balans per 31 Dec. 1949) De nota wekt naar ons ge voelen de indruk, dat het laatste in de bedoeling ligt. Indien ook een andere waar de dan de kostprijs per 1 Ja nuari 1950 als waarderings maatstaf mag dienen, dan rijst de tweede vraag: waar blijft het verschil tussen de waarde per 31 Dec. 1949 en de waarde per 1 Jan. 1950? En wat gebeurt er, wanneer de voorraad door bijzondere omstandigheden kwantitatief beneden de gestelde norm daalt? Het bedrijfsleven zal onge twijfeld de verdere behande ling van deze materie met veel belangstelling tegemoet zien. v. Loon. door Nomis. Vissen. Tijdens de rondvraag kwam uit de vergadering de wens naar voren in de toekomst wat meer te vergaderen en op deze vergade ringen verschillende actuele kwes ties, zoals o.a. 't pensioenfonds, te behandelen. Het bestuur nam dit voorstel in overweging. Hierna sloot men de vergadering. ST. JOZEFFEEST K.A.B. De K.A.B. afd. Drunen vierde Zondag j.l. haar St. Jozeffeest. De dag werd begonnen mét een H. Mis. Des avonds had in de gymnastiekzaal een feestelijke bij eenkomst plaats voor de leden met hun dames. De voorzitter heette op deze bijeenkomst allen van harte welkom. De secretaris bracht tevens nog eens verslag uit over de verrichtingen van de K.A.B. in het afgelopen jaar.Dit was het zelfde verslag dat op de jaarvergadering werd uitgebracht. De Vrolijke Kornuiten wisten met tal van vrolijke en populaire lied jes er de stemming spoedig in te brengen. Door leden van de K. A. B. werd nog een toneelspel op gevoerd, getiteld.. De Huistyran, van Bomans. De spelers oogstten en dankbaar applaus. Tractatie van worstenbrood, koffie en siga ren met een glaasje deed de rest. ANJER-ATCIE. Naar wij vernemen is alhier in oprichting een comité voor de a.s. Anjer-actie. Dit comité zal worden samengesteld uit verte genwoordigers van verschillende verenigingen op cultureel gebied. GEVONDEN EN VERLOREN. Weggelopen: Een hond, bou vier, tecf, oud pl.m. J/jj jaar, kleur zwart. Verloren: 1 paar bruin leren handschoenen; 1 paar beige gla cé dameshandschoenen; 1 kinder- bril; 1 bruin leren portemonnaie inhoud pl.m. 4.—. Gevonden: 1 kanarievogel, ci- troenkleur; 1 gans, kleur wit; 1 paar bruin leren handschoenen; 1 herenregenjas; 1 autoped. Inlichtingen politiebureau. RESTAURATIE. Het kasteel van de graven d'Oultremont uit Brussel, dat ge durende de laatste wereldoorlog door granaatv.uur deerlijk werd gehavend, wordt thans geheel ge restaureerd. Het werk, waarmee reeds een begin is gemaakt, wordt uitgevoerd door de fa. J. de Bont-v. Huiten alhier. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling dat een der graven zich mettertijd voor goed op het kas teel alhier zal komen vestigen. ZANGERSDAG. Het R.K. Zangkoor besloot tot deelname aan de op Zondag 29 April a.s. in Drunen te houden Zangersdag. SPORTDAG. Op initiatief van de R.K. Boe- rinnenbond wordt alhier 'n Sport dag georganiseerd op 20 Mei a.s. Verschillende verenigingen heb ben hiervoor reeds ingeschreven. EXAMEN. Voor het te 's-Bosch gehouden examen Ambachtsavondschool slaagde Ad Berkelmans voor het vak autogeen- en elecrtisch lassen. WEER THUIS. Maandagavond laat kwam sol daat Tini v. Vlijmen na een ver blijf van ongeveer twee jaar in de tropen weer thuis. Dinsdag werd hij door de buurt verwelkomd. Een prachtige versiering was aan gebracht. Onder leiding van dhr. J. Verboord werden door de buurt welkomstliederen gezongen. Na afloop hiervan sprak de voor zitter van de buurt soldaat van Vlijmen toe en wenste hem pro ficiat met zijn behouden thuis komst. Hij was de laatste Vlij- niense soldaat uit Indonesië en bovendien had hij het voorrecht met een vliegtuig over te komen. Namens de buurt werd een rijwiel overhandigd. Soldaat v. Vlijmen dankte mede namens zijn ouders voor de grootse ontvangst en dankte tevens voor de mooie ver siering en de pracht cadeaux en allen die de thuiskomst voor hem onvergetelijk hadden gemaakt. De buurt bleef daarna nog gezel lig bijeen. UITVOERING UTILE DULCI. Door de toneelvereniging Utile Dulci werd Zaterdag 14, Zondag 15 en Maandag 16 April uitvoe ringen gegeven ten bate van de Missie van Mgr. v. Kessel op Borneo. Opgevoerd werd 'n dra ma in 10 taferelen „Moeder". Utile Dulci heeft met dit stuk weer veel succes geboekt. Het was een prachtig leerzaam stuk, dat goed werd opgevoerd, vooral de hoofdrollen door mej. v. Buul en mej. R. Kuijs, evenals de rol len vertolkt door de heren Schoo- nen en Nicols. Vooral mej. van Buul. die de rol van Moeder ver. vulde en de heer Nicols als idioot speelden meesterlijk. De overige spelers pasten zich goed uan. De regisseur, de heer J. Nicols, komt een extra woord van lof toe voor de keuze van het stuk en de. rol verdeling. De grime was keurig verzorgd. Dat het stuk bij het publiek in de smaak viel, bewijst dat elke avond de zaal tjokvol was. Mgr. v. Kessel opende deze avond en na afloop van de derde uitvoering kwam de Z.E. Heer Pastoor de opbrengst bekend ma ken. Dat was een totaal bedrag van 1780.10. Mgr. v. Kessel kon niet nalaten hiervoor allen dank te brengen, want zo'n be drag had hij niet kunnen denken. Hij bracht dank aan alle vereni gingen die door het geven van uitvoeringen het geld verzameld hadden. Na Utile Dulci nog eens extra te hebben bedankt voor de grote opbrengst en tevens voor het prachtige stuk dat was opge voerd, werd deze avond besloten met een verloting. R.K.V.V. VLIJM. BOYS. Voorlopig programma in ver band met het 25-jarig bestaan op 10 Juni a.s. Zaterdag 2 Juni aanvang juni. oren-tournooi B, deelname 8 elf tallen. Zaterdag 9 Juni aanvang juni- orentourr.ooi A, deelname 8 elf tallen. Zaterdag 16 Juni finale voor A en B. 10 Juni officiële feestdag. 's Morgens H. Mis met alge mene H. Communie, waarna kof fietafel en receptie. Huldigingswedstrijd, te spelen door Haarsteeg, Voorwedstrijd te spelen door Vlijm. Boys 3. 17 Juni wisselbekerwedstrijden waaaan 8 elftallen deelnemen. Finale hiervan op 24 Juni. Zaterdag 16 Juni seriewedstrij den voor 2e elftal, deelname vier elftallen. Zaterdag 23 Juni finale. 1 Juli huldigings-sluitingswed- strijd te spelen door Njeuwkuijk. Voorwedstrijd te spelen door het 3e elftal. Op 9 en 10 Juni zal rondom het voetbalterrein een kermesse d'été worden gehouden met dans tent en diverse vermakelijkheden. Het visseizoen is weer gesloten. Dat gebeurt nu wel ieder jaar, maar elke keer vervult het ons weer met weemoed. Een klein stukje van ons leven wordt dan ook gesloten. Dat kleine stukje is onze hartstocht om maar te zitten aan de waterkant, tussen wuivend riet en op het groene gras, turend naar onze dobber. Hele dagen van ons leven hebben wij gesleten aan de boorden van beekjes en rivieren, van sloten en kanalen, om een zootje vis mee naar huis te kunnen nemen. En dat is altijd gebeurd, want wij zijn een goede visser, al zeggen wij het zelf. Wij hebben brasems gevangen en voorn en snoek. Al héél vroeg gingen wij er dan op uit en met een elegante zwaai gooiden we onze snoer en dob ber in het water en we gingen zitten wachten tot de vissen wil den bijten en dat deden ze dan ook. Wij reageerden snel en hup daar lag de vis dan al spartelend op de kant, zijn schubben blin kend in de opkomende zon. Maar nu is onze hartstocht een halt toegeroepen. Maandenlang mogen wij niet meer vissen. Ach, het leven is moeilijk, le zersschaar (knip knip). Meisje. Er woonden drie kluizenaars bo ven elkaar in een heel hoge boom. Stille mannen dié niks zeiden, maar alleen maar zaten te kluizen in die hoge boom. Op een goede dag nu kwam een aardig meisje onder die boom en legde zich te rusten, want het was avond. De volgende morgen stond het meisje op en ging weg. De onderste kluizenaar zag het aan en zei een jaar of drie nadien tegen de tweede kluizenaar: „Er lag zojuist een meisje onder onze boom" en hij kluisde weer verder. Weer een jaar of zeven later vroeg de tweede kluizenaar. ,,Was het een aardig meisje?" En na twintig jaar zei de bo venste kluizenaar: „Houden jullie nou eens od met dat geklets over een meisje". Fabriekshal. Nu pas begrijpen wij waarom Sprang-Capelle géén fabriekshal heeft gekregen van Gedeputeerde Staten. Praktisch alle gemeenten die een fabriekshal hebben gevraagd, heb ben er ook een gekregen. Altijd hebben die gedeputeerden toege stemd, maar het is toch een zeer menselijke wens om ook eens „nee" te mogen zeggen. Dat vonden ook gedeputeerde staten en dus zeiden zé op een goede dag „nee". Dat de gemeen te Sprang-Capelle dat veto trof is zuiver toevallig. Vindt U dat nu zo erg. Wij moeten zo'n pretje aan die mensen gunnen, waar of niet. Het gaat nu wel om een fabriekshal, maar och een pretje is toch ook wat waard. Baboe (slot). Ons hart is diep bedroefd le zersschaar. Die meneer Amat weet U wel heeft ons nu weer geschreven dat hij nota bene mét onze baboe is getrouwd. Zij kon zich alles goed herinneren schreef hij, uit de tijd dat wij nog over there waren. En ze moest er soms nog om lachen. Dat laatste dééd de deur dicht. Dat zij nu met een ander is getrouwd is tot daaraan toe, maar dat ze in het geniep nog om ons gaat zitten lachen, dat gata te ver. Maar enfin. Zo knap was ze nou eigenlijk ook weer niet en onze sokken waste ze toch eigen lijk niet zo heel goed en het eitje dat ze voor ons bakte was dik wijls veel te hard. Nee, als we nadenken vinden we het toch niet zo erg dat onze boe met die Amat is getrouwd. FESTIVAL-COMITÉ. Het festival-comité kwam bij een ter bespreking van de te verrichten werkzaamheden. Aan de hand van de notulen ging de voorzitter na of de verschillende comité-leden de hun opgedragen werkzaamheden hadden volbracht. Propaganda en Pers zijn lelijk in gebreke gebleven, maar kunnen zich gedeeltelijk rechtvaardigen en beloven spoed te betrachten. Medegedeeld wérd dat een schrijven was binnen gekomen van B. en W. dat de vermake lijkheidsbelasting afgekocht kan worden. Van de firma Paashuis was nog geen bericht ontvan gen. Wel van de BUMA. De voorzitter van de Zangver. Uitspanning door Inspanning kan mededeling doen dat van de 32 aangezochte heren 29 hebben toe gezegd in het Ere-comité zitting te nemen. Met M. Smetsers was men niet tot overeenstemming kunnen ko men over het terrein voor fietsen stalling. Smetsers zou dit al reeds eerder hebben toegezegd aan H. van Mook. De volgende vergadering wer bepaald op 17 Mei in de zaal van de heer M. v. Huiten alhier.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5