Waalwijkse en Langstraatse Courant MAANDMARKT ORUNEN ELSHOUT VLIJMEN SPRANG-CAPELLE SPRANG CAPELLE RAAMSDONK RAAMSDONKSVEER Gemeenteraad Raamsdonk WASPIK heeft (weer) zijn MAANDAG 23 APRIL 1951. Uitgever U'aalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Toofdredacteur JAN TIELEN - Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHD HEI OPGERICHT 187S. 74e JAARGANG No. 33 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT II KAATSHEUVEL TEL. 6G TEL.-ADRES „ECHO". De vroede vaderen der gemeen te Raamsdonk kwamen op Za terdagavond te half 8 in openba re vergadering bijeen. Kort en za kelijk werden de 16 punten dei- agenda afgewerkt. Voorzitter burgemeester Prins- sen opende de vergadering, waar bij de heer v. Strien absent was. De ingekomen stukken en me dedelingen, waaronder verslag der commissie tot wering van schoolverzuim werden alle voor kennisgeving aangenomen. Het uitkeringsbesluit 1950 en het verhogingsbesluit 1950 wer den eveneens van toepassing ver klaard voor het gemeenteperso- neel. Ook werd voor het gem.- personeel de 5% vaste toelage bezoldiging toegepast. Het rekening-courant crediet voor 1951 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd verhoogd met 100.000.-. Punt 5 der agenda hieid in een voorstel tot verhoging van het crediet voor de gedeeltelijke aan leg van de Margrietstraat met 2977.b. de reconstructie van de Oranjestraat 1329.en c. de reconstructie van de Ber- genstraat. Kerkstraat, Stations straat en gedeelte Schansstraat met 2762.—. Deze bedragen waren oorspronkelijk 30.100.—, 25.700.- en 34.500.—. De verhoging vindt zijn oorzaak in de 5 loonsverhoging. De heer Vermeer wist hierop een aanmerking te maken. Op de verhoging van het crediet zelf had hij niets tegen, doch als er offers gebracht moesten worden, dan ook door de aannemers. Volgens hem moest deze 5 niet doorbe rekend worden. In principe was hij tegen het voorstel en wenste de aantekening dat hij had tegen gestemd. De overige raadsleden gingen met het voorstel van de voorzitter accoord. De R.K. Jongensschool zal in aanmerking komen voor vernieu wing van de toiletruimte en berg plaats. Hiervoor stond de raad een bedrag toe van 20.500. Regels werden vastgesteld met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhou ding van de ontvanger en van andtre ambtenaren, die met gel delijk beheer en boekhouding be last zijn. De agenda werd vervolgd met een wijziging van de algemene politie-verordening, handelende over varkens. Deze wijziging hield in dat de politie voortaan kan ingrijpen tegen houders van varkens, als deze een gevaar kun nen vormen voor de gezondheid of enige andere last kunnen ver oorzaken. De heer Verschuren was'hier op tegen en was bang dat een enkeling dan aan de grote massa zou worden overgeleverd. Hij wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. De voorzitter was het hiermee niet eens, waarbij hij een voor beeld stelde van een particulier, die 13 varkens hield in een veel te kleine ruimte. De stank van deze beesten en het vuil dat deze veroorzaakten, was niet erg be- j haaglijk voor de nabij gelegen school. In het vervolg zal worden opgetreden, waarbij natuurlijk soepelheid betracht zal worden. De Bouwverordening onderging een kleine wijziging. De hoogte der kamers van nieuwbouw wordt teruggebracht van 2.60 op 2.50 m. De raad maakte zich hierover niet erg druk, evenmin als over de verkoop van 429 m2 grond aan de heer W. Glas voor de prijs van 3.—. Met de heer J. P. Kieboom zal grond worden geruild in de Bo- terpolder. Enkele strookjes grond in de Bergenstraat, Kerkstraat, Stati onsstraat en Schansstraat zullen door de gemeente worden over genomen, zulks in verband met de reconstructie dezer straten. Van Ant. Kommers zal 1000 m2 grond worden overgenomen voor doortrekking van de Bea- tixstraat in ruil voor 4300 m2 grond nabij de Beatrixstraat, welke niet voor bouwgrond voor de gemeente nodig is. Deze grond was voo.-heen van A. Knaap-Zijl mans. De vergoeding bedraagt 1.29 per m2. Verder werd overgegaan tot aankoop van 150 m2 grond tegen 3.— van J. Pos voor doortrek king van de Beatrixstraat en tot overname van grond groot 459 m2 en 96 m2 van de Ned. Herv. Gemeente. Enkele particulieren hebben ook hun grond afgestaan, zodat de Emmastraat thans van de gemeente is. De rondvraag werd geopend door de heer Kieboom, die zei dat hij de gemeente thans heel aardig opgeknapt zag, doch hij zou gaarne zien dat er een water plaats werd aangebracht aan de ingang der Oranjestraat. Hij dacht hierbij speciaal aan de vreemde lingen bij de bushalte. De voorzitter zou zich ter plaatse op de hoogte stellen. De heer v. Woerden zou graag dë verwachtingen van de voor zitter horen inzake de woning bouw. Deze wist hierop te antwoor den dat in de Irenestraat 15 wo ningen kunnen worden geplaatst en 4 in Raamsdonkdorp. B. en W. zullen hun best doen als de bouwstop- is opgeheven. De heer Rodenburg vroeg de aandacht voor de hoge telefoon tarieven in Raamsdonk, gerekend naar Raamsdonksveer. Ook deze zaak zal worden bekeken. Hierop kon de voorzitter de openbare vergadering, welke kort en zakelijk was, sluiten. De officiële opening. Er heerste Zaterdagmorgen al vroeg een ongewone bedrijvig heid in Waspik. Marktkooplieden arriveerden m'et hun volgepakte luxe- en vrachtauto's en begon nen geleidelijk het 70-tal kramen met hun koopwaar te vullen in de hoop straks met lichtere last weer huiswaarts te kunnen rijden. Aan de ingang van het marktterrein werden vlaggen geplant en vele nieuwsgierigen trokken er al vroeg op uit om van deze nieu wigheid getuigen te zijn. Ruim 9 uur arriveerden het ge meentebestuur van Waspik, ge meenteraadsleden en enkele geno digden uit de organisatie van marktkooplieden bij de ingang van het marktterrein, waar de toegang nog met het traditionele lint was afgesloten. Burgemeester Couwenberg hield hier een korte toespraak, waarin hij memoreerde dat in Waspik vroeger jaren bloeiende markten hadden bestaan. Mocht de opzet om deze markten weer tot bloei te brengen slagen, dan achtte spr. dit van groot belang ook voor de Waspikse winkelzaken. Het idee, dat het marktwezen als concurrentie voor de midden stand moet worden beschouwd, behoort gelukkig tot het verleden. De belangen van marktkooplui en middenstanders gaan hand in hand; beide categorieën zijn gebaat bij een bloeiende markt. Spr. hoopte dat deze maandmarkt zo goed zou marcheren dat zij binnen afzien bare tijd tot een weekmarkt kan worden uitgebreid, dat de huis moeders voordelige koopjes zou den vinden en marktkooplieden zowel als middenstanders goede zaken zouden maken. Met het doorknippen van het lint verklaarde de burgemeester deze eerste maandmarkt voor ge opend. Het gezelschap maakte nog even een rondgang over het marktter rein, waar het zakendoen op dat moment nog op gang moest ko men en kopers en vferkopers nog wat onwennig tegenover elkaar stonden. Maar allengs kwam er toch de specifieke marktsfeer en meer leven in de brouwerij. Na zijn rondgang verzamelde het gezelschap zich in de zaal van café B. de Bont, waar op het welslagen van deze heringestelde maandmarkt van Waspik een dronk werd aangeboden. Verschillende sprekers voerden hier nog het woord. Allereerst de heer P. Schouten, waarn. voorzitter van de centrale vereniging voor de markthandel, die er op wees hoé algemeen door de gemeentebesturen wordt geijverd om tot oprichting van markten te komen, gewoonlijk op aandringen van de plaatselijke middenstanders. Spr. bestreed de mening dat op de markt min derwaardige artikelen werden aan geboden. Het kan wel eens ge beuren, maar ook in de winkels en bij de grossiers kan dat voor komen. Het publiek laat zich niet bedotten en de marktkooplieden zouden daarmee hun eigen be lang schaden. Spr. hoopte op pret tige samenwerking met gemeente bestuur en middenstand en zegde wederkerig de volle medewerking van zijn Bond toe om deze markt tot bloei te brengen. In gelijke geest sprak ook Drs v. Elderen van de Bedrijfsgroep Detailhandel. Hij achtte het goed gezien van het gemeentebestuur om door middel van een markt weer leven en activiteit in de ge meente te brengen; voor de ko pers kan 't een voordeel zijn om efficiënt te kunnen kopen. Er be hoeven geen reiskosten meer te worden gemaakt om elders gaan te kopen. Voor de huisvrouwen wordt de marktdag een maandelijks uit stapje, waarbij ze ook langs de plaatselijke winkels komen en daar ook hun inkopen gaan doen. Spr. achtte hier wel een behoefte voor deze maandmarkt aanwezig, doch waarschuwde voor al te snelle uitbreiding, waardoor het een kind met een waterhoofd zou worden. Spr. hoopte dat de ge stelde verwachtingen zullen wor den vervuld en zelfs overtroffen. De heer v. d. Broek richtte als lid van de Marktcommissie en namens de gemeenteraad, woor den dan dank tot B. en W. voor het genomen initiatief. Het spreek woord zegt dat een land dat le ven wil aan zijn toekomst moet bouwen. Dat moet ook een ge meente doen. Hij uitte de beste wensen voor een gunstige ont wikkeling. Tenslotte bood nog de heer Goyaarts, van de R.K. Bond van Marktkooplieden Tilburg, de bes te wensen aan en zegde alle me dewerking toe. Door burgemeester Couwenberg werden alle sprekers bedankt voor hun goede wensen en toegezegde medewerking. Toen wij na afloop van dit of ficiële gedeelte nog eens de markt over liepen, heerste daar al de echte sfeer. Welbespraakte markt kooplieden prezen hun waren aan op de hun geëigende manier en voor de kramen verdrongen zich reeds vele kijk- en kooplustigen, vooral vrouwen op zoek naar koopjes. Textielwaren leken ons druk vertegerfwoordigd, verder suikerwaren, galanterieën, schoei sel, bloemen en planten, en niet te vergeten de biggetjes, die zich duchtig lieten horen als zij door de aspirantkopers gemonsterd moesten wordep of van eigenaar verwisselden. De Waspikse maandmarkt was dus gestart en begon reeds op toe ren te komen.- Laten we hopen dat ze spoedig geheel „ingereden is en steeds vlptter zal lopen. KORENDAG. Op 29 April a.s. zal alhier een Korendag gehouden worden van de Dekenale Korenbond St. Gre- gorius. Deze bond omvat alle kerkkoren van het dekenaat Heus- den. In de gymnastiekzaal zullen deze koren verscheidene nummers ten gehore brengen n.l. enkele ver plichte en enkele vrije nummers. Deze zullen alle door terzake des kundigen worden beoordeeld. Om drie uur zal in de noodkerk door de Hoogeerw. hfeer Deken Rooy- ackers, voorzitter van de Deke nale Korenbond, het Lof worden opgedragen. De gezamenlijke zan gers zullen het Lof opluisteren. Zowel het lof als de uitvoering in de gymnastiekzaal is voor ieder een vrij toegankelijk. DRUNENS TONEEL. Naar wij vernemen zal de 2e seizoenuitvoering van Drunens Toneel in verband met het ver gevorderd seizoen niet doorgaan. SPEELTUIN IN G1ERSBERGEN. Gisterenmiddag is in Giersber- gen een prachtige nieuwe speel tuin geopend naast het bekende café De Drie Linden. Dank zij 't goede voorjaarsweer was het er de eerste dag al flink druk. De speeltuin ziet er keurig uit. De verschillende attracties schom mels, een wip, een draaimolen enz. maken de speeltuin tot 'n dorado voor de jeugd. DODENHERDENKING. Onder leiding van burgemees ter Snels vergaderden verschil lende bestuursleden van diverse verenigingen en oganisaties, de Z.E. Heer Pastoor Versteeg, No taris Schreurs, onderwijzend per soneel en en^ple afgevaardigden van het opvangcentrum, n.l. de beheerder de heer v. Es en de heren Rodriguez en Le Febre, om de plannen te bespreken voor de dodenherdenking op 4 Mei a.s. Na het welkomstwoord van de burgemeester, de uiteenzetting van het doel en het aangeven van de algemeen geldende richtlijnen, werd een erecomité gevormd, waarin zitting kregen P. Jansen, Rodriguez, Adr. v. d. Wiel en Joh, van Venrooij voor de paro chie Elshout en voor Drunen J. Aarts, A. v. d. Hoven en W. v. d. Steen. Als administrateur werd aangewezen J. Berkelmans, ambtenaar ter secretarie. Dit comité zal aan de hand van de algemeen geldende richtlijnen de plannen verder dienen uit te werken, zoals de plaats waar de verzetshelden, gesneuvelden en slachtoffers der burgerbevolking zullen gehuldigd worden, de op stelling en het verloop van de stoet, het aanschrijven van de familieleden van de slachtoffers, enz. enz. Woensdag 25 April a.s. zal 't comité hiervoor weer in vergade' ring bijeenkomen. Nadat de burgemeester die toen even sprak als voorzitter van de Stichting 1945-'50 voor de Zui delijke provincies. de vergadering enkele cijfers had laten horen in verbar.d met de financiële zorgen van de Stichting en enkele vra gen bevredigend waren beant woord, werd de vergadering on der dank «voor de bereidwillig heid en de toegezegde medewer king, gesloten. KONINGINNEDAG. Koninginnedag zal op beschei den wijze gevierd worden. Dit jaar zullen de kinderen op school een kleine tractatie ontvangen, terwijl de burgemeester met enige heren van het Oranje-Comité een bezoek zullen brengen aan de scholen. Er bestaan echter plan nen om voor de volgende jaren een andere feestviering op touw te zetten. GESLAAGD. Te Helmond slaagde Mej. A. Vermeer voor het diploma frö belonderwijzeres. O.L.Vr SCHUTS. Dinsdag a.s, 24 April zal O.L. Vr. Schuts haar traditioneel ko- ningschieten houden. De dag zal worden begonnen met een H. Mis voor de overleden leden der Schutse, waarna dan het koning- schieten zal plaats vinden. E.H.B.O. AFD. VLIJMEN. Vrijdagavond werd in café v. d. Hout (den Braai) een voor examen gehouden van de plaatse lijke E.H.B.O. Dr. Martens deel de na afloop inee dat alle cursis ten die deze avond aanwezig wa ren, met goed gevolg net examen hadden afgelegd en dat het resul taat bevredigend was. Het eind examen zal omstreeks Pinksteren worden gehouden. VISCLUB DE HUT. In het viswater van bovenge noemde hengelvereniging is de zer dagen een groot aantal vis uitgezet. Dit is een belangrijke vooruitgang voor de visclub, want door het afgesloten water was er geen gelegenheid voor nieuwe vis. Binnen korte tijd kan de vereni ging wederom een groot natio naal concours geven. LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL. Per 1 Mei begint in Nieuwkuijk wederom een nieuwe landbouw- huishoudcursus. Meisjes, die deze cursus willen volgen, moeten zich opgeven voor 28 April bij de Z.E. Heer Pastoor te Nieuwkuijk of bij de voorzitster van de plaat selijke Boerinnenbond, mej. M. Boom-Klerx alhier. Ook meisjes buiten de boerenstand mogen de ze cursus volgen. De cursisten moeten minstens 16 jaar oud zijn. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ". St. Joris-kampvuur. Op het weiland van dhr. Stam aan de Nieuwevaart te Capélle werd Zaterdagavond vanwege de Chr. Verkennersgroep J,,an de Rooij in verband met de St. Jo- ris-dag op 23 dezer, een kamp vuur gehouden. Té pl.m. 8 uur werd het kampvuur ontstoken, waarna de installatie plaats had van en drietal voortrekkers door de oubaas der voortrekkers dhr. L. Stein, die de jonge voortrekkers wees op hun plicht de af te leg gen beloftë trouw na te komen in hun verder leven, een belofte die hier weer meer plichten met zich brengt dan voor de verkenners. Na het lezen van de padvin- derswet en de installatie-formulé voor voortrekkers, legden de nieu we voortrekkers in handen van de- oubaas de belofte van trouw af. Namens de geïnstalleerden dankte een der voortrekkérs voor de in stallatie. Hierna werd een verzorgd kampvuur-programma afgewerkt, waaronder natuurlijk het kamp verhaal: St. Joris en de draak, en verder mooie voordrachten, zoals o.m.: De goede en de kwade rech ter, enz. wérden ten beste gege ven. Een en ander viel bij het talrijke publiek dat was opgeko men, zeer in de smaak. Tot besluit werd door de pad vinders het „Hoort, zegt het voort", gezongen. Het was een geslaagde avond. GUNNING. Bij de aanbésteding voor een wachthuisje bij de bushalte aan de viersprong bij de Biersteeg alhier voor rekening der gemeente, was laagste inschrijver dhr. Spuijbroek alhier, aan wie het werk is gë- gund. JAARVERGADERING HERV. J.V. EN M.V. A.s. Donderdagavond half acht zal in de zaal van de Chr. Volks bond de gecombineerde jaarver- gadëring worden gehouden van de Ned. Herv. Jongelingsvereniging Timotheus en de Ned. Herv. Meis jesvereniging Persis. De vergade ring. die een enigszins feestelijk karakter zal dragen, staat onder leiding van de Weleerw. Heer Ds. C. Streefkerk. GEMEENTE-VERGADERING. A.s. Vrijdagavond 7.45 uur zal in de Geref. Kerk alhier een ge meente-vergadering worden ge houden. Ds. Mulder zal een inlei ding houden over: De Bijbel en de vertalingen. DILETTANTENVERENIGING „GEZELLIGHEID". Wij vernemen dat de Dilettan tenvereniging „Gezelligheid" een uitnodiging ontving om de klucht in 3 bedrijven door Jan Timmër: „Een Vriend komt over", waar mede men alhier zoveel succes oogstte, op Zaterdag 28 April in het Verenigingsgebouw te Wijk en Aalburg te komen opvoeren. Medewerking wordt hierbij ver leend door „The Yellow Cow boys" LEDENVERGADERING MOTORCLUB MARIJKE In de Donderdagavond 8 uur in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart gehouden ledenvergadering van de motor- en automobielsportvereniging Ma rijke kwam na de opening en de voorlezing van de notulen der vorige vergadering aan de orde de bespreking over de Zaterdag 5 Mei a.s., Nationale Feestdag, te organiseren ,,Marijke-rit". Deze rit, waarvoor deelname voor leden en niet-leden open staat en waarvoor grote belang stelling wordt verwacht, wordt een middelzware oriënteringsrit over een afstand van 125 k.m., verdeeld in wee trajecten, met 'n half uur rust tussen beide trajëc- tcn. De start zal plaats hebben 's middags 3 uur bij het clublo kaal der vereniging aan de Nieu wevaart. Verschillende der aan wezigen gaven zich voor deelna me op, terwijl besloten werd dat zij, die alsnog aan deze rit wen sen deel te nemen, hun inschrij ving liefst zo spoedig mogelijk, doch in ieder vóór of op Donder dag 3 Mei, kunnen indienen bij de secretaris van de motorclub, de heer J. Muis, Nieuwevaart D213 alhier. Mededeling werd gedaan dat de Kon. Ned. Motorrijdersvereni ging op de aanvrage tot erken ning van de motorclub „Marijke" gunstig had heslist. Alvorens tot sluiting van deze bijeenkomst over te gaan, wekte de voorzitter de leden op de nropagandaverga- dering van het K.N.M.V., op a.s. Donderdag 26 April 's avonds 8 uur in café Cové-van der Haart te houden, en waarop o.m. enige sportfilms zullen worden vertoond te bezoeken en spreker spoorde allen aan voor deze avond zoveel mogelijk propaganda te maken. 'T ROZEKNOPJE. De Gem. Zangver. 't Roze- knopje zal Dinsdag 24 dezer s avonds 8 uur in het Stations koffiehuis van de heer Pruijssers dc jaarlijkse algemene ledenver gadering houden. HERV. MANNENVERENIGING. Op de Woensdagavond kwart voor 8 in Eithato te houden ver gadering van de Ned. Herv. Mannenvereniging zal de heer W. Rijkers ter bespreking een in leiding houden over hoofdstuk 17 van 't Evangelie naar Mattheus WIT-ZWART KAMPIOEN. Door een mooie 52 overwin ning Zondagnamiddag te Tilburg op Antonius behaald, heeft het le ëlftal van onze voetbalvereniging Wit-Zwart de lopende competitie op schitterende wijze beëindigd en daarmede tevens beslag gelegd op het kampioenschap, nog wel on geslagen, van afd. B der le klasse van de Brab. Voetbalbond. Van de 16 wedstrijden werden er 11 ge wonnen en 5 'eindigden in een ge lijk spel. Bestuur en leden van Wit-Zwart en in het bijzonder aanvoerder Priest en zijn jongens onze hartelijke gelukwensen. STAND CLUBKAMPIOEN SCHAP M. C. MARIJKE. De stand van 't clubkampioen schap van de motor- en autosport vereniging Marijke is na de ge houden openingsrit: 1 A. J. van Wijlen 10 pnt.; 2 G. Kerst Azn. 9 pnt.; 3 Dr. N. L. Gërlach 8 pnt.; 4 C. van Dongen 7 pnt.; 5 Bo- gers 6 pnt.; 6 Moonen 5 pnt.; 7 Dr. Winterwerp 4 pnt. en 8 Van Vaals 3 pnt. UITNODIGING. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en de gemengde zang vereniging ,,'t Rozeknopje" ont vingen een uitnodiging Zaterdag 19 Mei a.s. het door de Kon. Har monie Sophia s Vereniging te L.- op-Zand te organiseren Tuinfeest, ter herdenking van het feit, dat vorig jaar te Oosterbeek het In ternationaal Vaandel van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen werd behaald, méde op te luisteren. GOUDEN BRUILOFT. Op 13 Mei viert het gouden echtpaar J. Oome-Smolders zijn gouden bruiloft. Zij genieten nog een uitstekende gezondreid en zullen met hun kinderen en klein kinderen een mooi feest gaan vie ren, waaraan ook de buurt haar medewerking verleent. De bruidegom is 74 jaar, de bruid 70. DAMNIEUWS. Dinsdagavond j.l. werd dc on derlinge damcompetitie van DGV voortgezet. De uitslagen waren als volgt J. Boezer moest beide punten afstaan aan J. Steigenga. M. D. Barel kon het niet verder brengen dan een gelijk spel tegen B. de Ruijter. P. Blom—Th. Zwets moesten zich tevreden stellen met remise. De eerste wedstrijd tussen Th. Zwets— J. C. Schott, die om het persoonlijk kampioenschap van Noordbrahant spelen, eindigde in remise. Gisteren is in Den Bosch de 2e ronde gespeeld tussen J. C. Schott J. G. Craane (kampioen van Noordbrabant 1950—1951) en H. v. HelvoritTh. Zwets. LANDBOUWSCHOOL. Aan de R.K. Lagere Land bouwschool alhier hebben twaalf leerlingen eindexamen gedaan voor de tuinbouwcursus. In tegen woordigheid van de heer Broos uit Tilburg als vertegenwoordiger van de tuinbouwconsulent werden de diploma's uitgereikt aan 11 leerlingen. Deze plechtigheid werd verricht door burgemeester Prin sen. Zowel de heer Broos als de burgemeester en de cursusleider de heer Vinkenvleugel uit Dru nen, spraken een enkel woord ter felicitatie en ter aansporing. De leerling Johan dc Rooij dankte 't hoofd van de school, de heer Castenmiller, en de cursusleider. Dc geslaagden zijn Corn. Claassen en Ding. Lau- rijssen uit Klein-Dongen Jac. de Graaf en Adr. Pais uit Hoge Zwaluwe; Joh. Horsten en Joh. Timmermans uit Oostcinde; Hub. v. Dongen uit R'veer; Nic. van Huiten uit Waalwijk: Nic. Dir- ven uit G'berg; Joh. Leenaars uit Made en Joh. v. Rooij uit Kaats heuvel. 's-GRAVENMOER. INT. ZANG- EN MUZIEK CONCOURS OP 3, 5 EN 14 MEI. De Chr. Gem. Zangver. Hal lelujah en het Chr. Mannenkoor Sursum Corda vieren dit jaar resp. hun 75- en 10-jarig be staan. 1 er herdenking hiervan is bovengenoemd concours georga niseerd. Het wordt geopend op Woensdag 2 Mei a.s. te half 8 door de plaatselijke zang- en mu ziekvereniging. Op 3 Mei begint het concours om 1.30 uur. Offi ciële ontvangst der binnen- en buitenlandse vereenigingen ge schiedt door de burgemeester, waarna de wedstrijden aanvan gen. Het avondconcert wordt ge geven door de Kon. Erk. Accor deonclub Excelsior uit Rotter dam. Dit wordt voorafgegaan door de Muziekvereniging St. Ce cilia uit St. Joost ten Noode (Brussel) Op 5 en 14 Mei beginnen de wedstrijden om half twee. Avond concerten resp. door De Silver Brass Band uit Marsch (Enge land) en 14 Mei van 7 tot 8J0 uur door Echo des Montagnes uit Tilburg en van 8.30 tot 11 uur door De Unie van Breda. Slot nummer taptoe van drie kwar tier. Elke dag buitenlandse ver tegenwoordigers. T ien procent der ontvangsten wordt afgezonderd voor de kan kerbestrijding. Koningin Juliana cn Prins Bernhard hebben ieder een medaille beschikbaar gesteld. Het beloven dus schitterende feestdagen te worden in 's-Gra- venmoer. GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk op Donderdag 26 April 19ol om 7.30 uur ten gemeen tehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notu len der vorige vergadering 2. Ingekomen stukken, o.a. verschillende' goedkeurin gen van koop en verkoop van grond, van verorde ningen e.a. en verdaging beslissing omtrent 't raads besluit van 26 October '50 tot verkoop van bouwter rein aan de Bouwstichting „H. Johannes de Dooper" te Waalwijk. 3. Voorstel tot toekenning van een premie ingevolge de premieregeling woning verbetering en -splitsing. 4. Voorstel inzake kasgeld voorziening voor 1951. 5. Voorstel tot vaststelling van nieuwe regelen inzake controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van rekenplichtige ambte naren en instellingen. 6. Voorstel tot wijziging der algemene rechtstoestand verordening. 7. Voorstel inzake toepassing van het „Uitkeringsbesluit 1950" op het gemeenteper- soneel. 8. Voorstel inzake toepassing van het „Toelagebesluit 1951" op het gemeenteper- soneel. 9. Voorstel inzake overeen komstige toepassing van de rijksregeling voor over werkvergoedingen, grati ficaties bij ambtsjubilea enz. over 1950. 10. Voorstel tot vaststelling van een straatnaam. (Prae-advies nr. 412). 11. Voorstel tot ruiling van grond. 12. Voorstel tot ruiling van grond. 13. Voorstel tot verkoop van grond aan de Kerkstraat. 14. Voorstel tot aankoop van een terreintje aan de Win terdijk te Baardwijk. 15. Voorstel tot aankoop van grondstroken aan de Wil- helminastraat. 16. Voorstel tot ruiling van grond aan de Engelse straat. 17. Voorstel inzake verpach ting van een perceeltje grond aan de Roestelberg. 18. Voorstel tot eigendoms overdracht van grond aan het R.K. Kerkbestuur dei- parochie van de H. Anto nius te Waalwijk, voor de bouw van een u.l.o.-school. 19. Wijziging der begrotingen 1950 en 1951. Prae-advies nr. 412. Vaststelling straatnaam. Bij besluit van de raad van 26 October 1950 werd aan de laan, welke de verbinding vormt tussen de Burgem. v. d. Klokkenlaan en de Kerkstraat via de Burgemeester Moonen- laan, de naam gegeven van Dr. Mollerlaan. Het komt B. en W. bij nader inzien gewenst voor, om de naam Dr. Mollerlaan uitslui tend te doen gelden voor de laan tussen de Burgem. v. d. Klokkenlaan en de Burgem. Moonenlaan en het verdere gedeelte der eerstgenoemde laan, hetwelk boogsgewijze verbinding vormt tussen 'de Burgem. Moonenlaan en de Kerkstraat, afzonderlijk te be namen. Met betrekking tot de te geven naam aan deze laan achten B. en W. het dienstig om bij de bevolking de herin nering aan de geschiedenis van de plaats levendig te houden. Dit zou kunnen geschieden door b.v. een of meer straten te noemen naar personen of geslachten, die in het feodale tijdperk heerlijke rechten over Waalwijk hebben uitgeoefend. De eerste heren van Waalwijk waren b.v. achtereenvolgens Reinoud van Brederode, Jan van Brederode en Walraven van Brederode (1364—1407), we'ke heren ook te Waalwijk hebben gewoond, hetgeen blijkt uit een in het archief van Besoijen aanwezige akte van paalscheiding tussen Hol land en Brabant van 1388, waarin Jan van Brederode Reinoudzn (tweede heer van Waalwijk) verklaart, dat hij met zijn moeder woont te Waalwijk „tusschen de Roode Biezen en Normans Putte", hetgeen vermoedelijk zal zijn geweest ter hoogte van de te genwoordige Putstraat. In verband met het voren staande stellen B .en W. voor, aan de vorenbedoelde laan de naam te geven van „van Bre- derodelaan". R.K. POLITIEBOND. Tot geestelijk adviseur van de afdeling Waalwijk van de R.K. Politiebond „St. Michaël" is benoemd de Weleerw. Heer P. Ras, kapelaan van de pa rochie St. Antonius te Waal wijk. O.O.G. BRACHT Eén of twee vrouwen Op het program van de to neeluitvoering die O.O.G. Za terdag en Zondag gaf, stond in het inleidend woord „een kleine verontschuldiging". Al dus: „Wij zijn ook geen be wonderaars van echtscheidin gen. maar we hebben geen weerstand kunnen bieden aan dc kostelijke situatie welke juist door die scheiding ont staat en zodoende moesten we het wel spelen". Men zet zich dus neer met een zekere skep- sis en op hoop van zegen. Eerlijk gezegd, het is ons tegengevallen. Er zijn veel blijspelen geschreven waarin echtscheidingen voorkomen of

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1