Wijde Wereldj l MACARTHUR voor het Congres VLIJMEN KRIJGT EEN CITY MALWYK Waalwijkse en Langsiraaise Courant' UIT DE 5 Oorlogswonden worden geheeld „Verbijsterend eenvoudig' MAANDAG 23 APRIL 1951. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 74e JAARGANG No. 33 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES ..ECHO". Donderdag heeft generaal MacArthur in een verenig de zitting van het .Huis van Afgevaardigden en de Senaat van het Amerikaanse Congres een rede ge houden, waarin hij zijn opvattingen uiteenzette over de politiek die de Verenigde Staten, vooral militair bezien, in het Verre Oosten moeten voeren. Truman noch Acheson woonden de zitting bij, maar millioenen Amerikanen volgden de toespraak van de beroemde generaal per televisie. In het begin van zijn rede wees MacArthur er op dat hij niet pleitte voor de belangen van een of andere partij, maar dat de vraagstukken fundamenteel zijn en ver uitsteken boven het terrein der partij-overwegingen, ,,Op mijn levensavondzei de generaal, richt ik mij tot u zonder wrok of bitterheid, met slechts één doel in gedachten: het dienen van mijn land". MacArthur betoogde dat even goed over Azië als over de poort van Europa kan gesproken wor den als andersom. Hij bestreed de opvatting dat de Verenigde Staten niet in staat zouden zijn zich op twee fronten te verdedigen en noemde dit een uiting van defai tisme zoals hij geen grotere kent. „Indien een sterke vijand zijn kracht over twee fronten kan ver delen staat het aan ons zijn krachtsinspanning ongedaan te maken." „Het communistische gevaar be staat in de gehele wereld. Zijn voortgang in één sector bedreigt iedere andere sector met vernie tiging. Men kan geen concessies doen of zich op andere wijze on- drewerpen aan het communisme in Azië, zonder tegelijkertijd onze pogingen te ondermijnen om de opmars van het communisme in Europa te stuiten". Vervolgens wees MacArthur op de snelle opkomst van de Azi atische volken, die de helft van de bevolking der aarde en 60 pro cent van haar natuurlijke hulp bronnen omvatten. Zij hebben zich tot doel gesteld hun levens peil te verhogen en hun deel te verwerven van de sociale en cul turele vooruitgang, welke ont wikkeling niet mag worden ge stuit. Daarop moet dus de poli tiek der Verenigde Staten gericht zijn. Van rechtstreekse en onmiddel lijke betekenis achtte generaal MacArthur de wijzigingen die zich in de loop van de jongste oorlog hebben voltrokken in het strategisch potentiëel van de Stil le Oceaan. Vóór deze oorlog liep de westelijke strategische grens van de Verenigde Staten langs de kust der beide Amerika's, maar door de overwinning in de Stille Oceaan Verplaatste die grens zich, zodat de gehele Stille Oceaan een enorme vestinggracht werd. Deze wordt beheerst door een keten van eilanden, die zich als een boog uitstrekt van de Aleoe- ten tot de Marianen, die in het bezit zijn van de Verenigde Sta ten en hun vrije bondgenoten. Van de eilandenketen uit kunnen met hun zee- en luchtstrijd- zij - P krachten iedere Aziatische "Haven van Wladiwostok tot Singapore bereiken en elke vijandelijke be weging in de Stille Oceaan be heersen. Dientengevolge is vol gens de opvatting van generaal MacArthur elke belangrijke aan val vanuit het vasteland van Azië op de Verenigde Staten of hun bondgenoten tot mislukking ge doemd. Dé Stille Oceaan betekent dan een natuurlijke verdedigings linie, die gehandhaafd kan wor den met een minimum aan mili taire inspanning en uitgaven. „Het handhaven van deze de fensielinie", aldus MacArthur", in het westelijk deel van de Stille Oceaan hangt geheel af van het handhaven van elk segment er van. Want iedere bres in die linie, geslagen door een vijandelijke mo gendheid, zou de linie in gevaar brengen. Ik moet nog de militaire leider vinden die dit oordeel niet onderschrijft. Om deze reden heb ik in het verleden, als een kwestie van mi litaire noodzaak, krachtig aanbe volen, dat Formosa onder geen enkele omstandigheid in commu nistische handen mag vallen. Zo dit geschiedde zouden onmiddellijk de Philippijnen en Japan in ge vaar komen. Het verlies van Ja pan zou de westelijke grens kun nen terugdringen tot de kust van Californië, Oregon en Washing ton." Daarna ging de géneraal dieper in op de kwesties betreffende China en Japan. Door interne wij zigingen in China is in Azië een nieuwe en overheersende macht ontstaan, die zich terwille van haar doeleinden verbonden heeft met Sovjet-Rusland. De agressie der Chinese communisten is een deels een gevolg van de wanhoop der massa, anderzijs een gevolg van de drang naar expansie. Voor Japan had MacArthur veel lof. Volgens hem heeft dit land sinds de oorlog de grootste hervorming der moderne geschie denis ondergaan. Politiek, ekono- misch en sociaal is Japan thans veel vrije landen vooruit en het zal niet weer het vertrouwen van de wereld beschamen. Op Korea komend constateerde generaal MacArthur dat het be sluit van president Truman tot hulpverlening aan de Koreaanse republiek van militair standpunt uit bezien gezond was gebleken. De binnendringer werd terugge slagen en zijn troepen werden ge decimeerd. Door de tussenkomst van rood China met een over macht van troepen werd echter een nieuwe oorlog en een heel nieuwe toestand geschapen. Deze toestand eiste nieuwe besluiten in de diplomatieke sfeer, teneinde feitelijke veranderingen in de mi litaire strategie mogelijk te ma ken. Dergelijke besluiten zijn niet gekomen, zei MacArthur, en hij vervolgde „Terwijl geen mens met gezond verstand het zenden van onze landstrijdkrachten naar het vaste land van China zou bepleiten, terwijl daaraan ook nimmer ge dacht is, vereiste de nieuwe si tuatie dringend een drastische her ziening van onze strategische plannen als ons politieke doel was deze nieuwe vijand precies als de oude te verslaan. Zoals ik het zag vefeiste de militaire noodzaak van de oorlog behalve de neutra lisatie van deze extra bescher ming van de vijand ten Noorden van de Jaloe, het volgende: 1) verscherping van onze ekonomi- sche blokkade tegen China: 2) een marineblokkade van de Chinese kust; 3) opheffing van de beper kingen ten aanzien van de lucht- verkenning boven de Chinese kustgebieden en Mandsjoerije; 4) opheffing van de beperkingen ten aanzien van de strijdkrachten van de nationalistische republiek op Formosa." MacArthur m'erkte op dat naar aanleiding hiervan in de kringen van leken voornamelijk uit het buitenland ernstige kritiek op hem was geleverd, ondanks het feit dat zijn standpunt werd ge deeld door vrijwel allé bij de Ko reaanse campagne betrokken mi litaire leiders en de gezamenlijke stafchefs (dit laatste is van de zijde der Amerikaanse generale staf ontkend). MacArthur kreeg noch de versterkingen die hij vroeg, noch mocht hij gebruik maken van de nationalistische strijdkrachten op Formosa. Zo kon hij in het allergunstigste ge val slechts hopen op een onbeslis te campagne met haar vreselijke en constante uitputting der troe pen, als de vijand zijn volle mi litaire macht gebruikte. „Ik heb voortdurend verzocht om de nieuwe politieke beslissin gen die onontbeerlijk waren voor een oplossing. Men heeft gepoogd mijn positie te verdraaien. Feite lijk heeft men gezegd dat in aan stichtte tot oorlog. Niets is meer bezijden de waarheid dan dit. Ik ken de oorlog zoals weinig an deren hem kennen en voor mij bestaat er niets weerzinwekken- dres. Ik heb allang een volledige afschaffing ervan bepleit, daar oorlog door zijn vernielende kracht bij vriend en vijand nutte loos is voor het regelen van in ternationale geschillen." De generaal waarschuwde ech ter dat wij onze laatste kans ge had hebben en dat we een groot ser en onpartijdiger stelsel moeten uitvinden. Verzoening met China door middel van concessies achtte hij onmogelijk. MacArthur besloot zijn rede als volgt: „Ik besluit de militaire dienst. Toen ik in het leger dienstnam, wat nog voor de eeuw wisseling geschiedde, was het de vervulling van alle hoop en dro men mijner jongensjaren. De we reld heeft vele malen om haar as gewenteld sinds ik te West Point de eed aflegde en de hoop en de dromen zijn sindsdien alle ver dwenen, maar ik herinner me nog het refrein van een van de po pulairste soldatenliedjes uit die dagen. Daarin werd heel trots ge zegd: „Oude soldaten sterven nooit, zij verdwijnen". En evenals de oude soldaat uit dat liedje besluit ik thans mijn militaire carrière en verdwijn, een oude soldaat, die getracht heeft zijn plicht te doen, zoals God hem het licht heeft gegeven die te zien." Deze week zullen de Ameri kaanse minister van defensie, Ge orge Marshall, de chef van de ge nerale staf, generaal Omar Brad ley, en generaal MacArthur voor een Congrescommissie verschijnen om hun zienswijze uiteen te zet ten over de wijze waarop de oor log in Korea gevoerd moet wor den. BEZUINIGINGEN. Minister Lieftinck heeft een tweetal nota's aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij een beeld geeft van de begroting 1951 en van de bezuinigingen die toe gepast zullen worden om die be groting in evenwicht te brengen. Het tekort, dat oorspronkelijk in totaal op 660 millioen was be rekend, is nu gestegen tot 795 millioen. Het tekort op de Gewo ne Dienst, de Buitengewone Dienst I en het Landbouwegali- satiefonds is omlaag gebracht van 257 millioen tot 193 millioen, maar het tekort op de Buitenge wone Dienst II loopt op van 403 millioen tot 592 millioen, samen dus 785 millioen. Na aftrek van de vermeerderde belastingopbrengst van 530 tot 80 millioen, blijft er nog een gat te stoppen van tussen de 210 en 260 millioen, waarvoor leningen aangegaan moeten worden. Minister Lieftinck doet zijn uiterste best om de departementen te leren wat zuinigheid is. Hij zelf geeft het goed voorbeeld met een bezuiniging van niet minder dan 404 millioen, buitenlandse zaken moet er voor 1,3 millioen aan ge loven en justitie voor nog een millioen meer. Onderwijs zal heel wat minder subsidies uitgeven om aan zijn bezuinigiflg van 1,6 mil lioen te komen. Het hoofdstuk „Nationale Schuld" is met 7,7 millioen verminderd, de vergoe ding van oorlogsschade aan on roerende goederen met 20 milli oen, de vergoeding van huisraad- schade met 15 millioen en de fi nanciering van het landbouwher- stelfonds met 5 millioen. Zelfs het ministerie vah Oor log kan nog een flinke veer van 3,6 millioen laten, Wederopbouw en Volkshuisvesting moet het met 5.4 millioen en Verkeer en Wa terstaat met 3,8 millioen minder stellen. Als dat nu allemaal in werkelijkheid nog gebeurt ook, dan zouden we (d.w.z. de Staat der Nederlanden) haast rijk wor den een gevaar voor de volksgezond heid en voor de bonafide hande laar. Maar men stapte er op den duur toer overheen, onder de in druk van de overweging: Liever een dure Benelux dan een goed kope borrel. K.V.P. TELEURGESTELD. Op een persconferentie heeft de heer W. Andriessen, voorzitter van de K.V.P., meegedeeld dat de K.V.P. teleurgesteld is over de houding die de regering aanneemt tegenover de uitvoering van haar eigen programma ten opzichte van de gezinspolitiek, met name de steun aan de grote gezinnen door een verhoogde progressie in de kinderbijslag. In de regeringsver klaring staat namelijk dat ge waakt zal worden tegen een on evenredige achteruitgang van de grote gezinnen, terwijl bij het lo nen- en prijzendebat van enkele weken geleden een motie van de heer Andriessen, die een onder zoek wilde instellen of er inder daad een onevenredig grote ach teruitgang is, werd verworpen: minister Joekes vond ze overbo dig. Het amendement-Hooy, dat beoogde om de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen te verhogen van 30 ct. tot 34 ct. werd even eens verworpen en de leeftijd grens voor kinderen voor wie kinderaftrek wordt genoten, is teruggebracht van 21 tot 16 jaar. De K.V.P. gaat hiermee niet accoord en zal voor het gezin blijven werken. Zij acht de spoe dige totstandkoming van een Ge zinsraad noodzakelijk. BEMANNING „AFFRAY" VERLOREN Donderdagavond deelde het Britse ministerie van marine mee, dat alle hoop om de 75 opvaren den van de verongelukte duikboot „Affray" te redden opgegeven moest worden. Koning George en de minister-president Attlee heb ben telegrammen van medeleven gezonden aan de familieleden van de slachtoffers. Ofschoon alle hoop was opge geven, is het zoeken naar de juis te ligging van de onderzeeër nog enige tijd doorgezet. Vrijdag werd aan de Belgische, Franse en Ame rikaanse schepen die aan de red dingspogingen deelnamen, gezegd dat ze het zoeken konden staken. Duikers zouden trachten het wrak onder water op te sporen om de oorzaak van de ramp te kunnen vaststellen. UIT HET PARLEMENT. Donderdag heeft ook de Twee de Kamer de onlangs overleden Ernest Bevin herdacht en tevens de president van Portugal, Car- mona. De Kamer aanhoorde de herdenkingswoorden van voorzit ter Korstenhorst staande. Minister Lieftinck sprak woorden van medeleven aan het adres van het Britse en Portugese volk namens de regering. Overigens heeft de Kamer zich die dag voornamelijk bezig gehou den met de borrel, oftewel de goedkeuring van het verdrag tot unificatie van de accijnzen met België en Luxemburg. Dit was al goedgekeurd, maar minister Lief tinck moest een wijziging indie nen omdat de Belgische volksver tegenwoordigers er in de vorige vorm niets voor voelden. Al met al zal een liter jenever als de zaak doorgaat in 1953 8.50 gaan kosten en dat vond de Ka mer over het algemeen nogal grijs. Niet om die dure borrel, zo als men had mogen verwachten, maar om de gevolgen die de duur te achter zich aansleept, zoals smokkel en klandestiene stokerij, De ontzaggelijke verwoestingen, die Vlijmen door de oorlog heeft opgelopen hebben naast het ver schrikkelijke leed ook grote mo gelijkheden met zich gebracht. Men heeft nu de kans om de star re structuur met de, uit stede bouwkundig oogpunt, afschuwe lijke lintbebouwing te doorbreken en een geheel nieuwe kern, een echt dorpscentrum, te creëren. Wanneer men nu, vijf jaar na de oorlog, een lijst in handen krijgt, waarop de vernielingen van de gemeente Vlijmen staan vermeld, dan is men verbijsterd. Vernield werden 41 boerderijen, 100 woningen, een kerk en twee pastorieën: zwaar beschadigd: 43 boerderijen, 63 woningen, een klooster en een school. Het pleit voor de levenskracht van Vlijmen dat men bij deze ramp niet bij de pakken is blijven neerzitten, maar onmiddellijk de hand aan de ploeg heeft geslagen om een verjongde plaats uit de as te doen herrijzen. Het was duide lijk dat een geheel nieuw weder opbouwplan noodzakelijk was. Bij de samenstelling van het plan moest men met verschillen de aspecten rekening houden. Op de eerste plaats werd gestreefd naar een bebouwing, die stede bouwkundig en aesthetisch volko men verantwoord was en aange past aan de eisen van de tijd. Vooarts was een sanering van het verwarde wegennet noodzakelijk. Het plan van de architect J. Luyben werd de leiddraad voor het wederopbouwplan, dat enige maanden geleden door de ge meenteraad werd goedgekeurd en thans, vergezeld van gunstige ad viezen, in Den Haag is. In de loop van de maand Mei wordt het terugverwacht. Het plein. De burgemeester van Vlijmen, die een uitstekend gastheer is, heeft ons aan de hand van kaar ten en rapporten de verschillende facetten van het opbouwplan uit voerig toegelicht. Het hoofdelement van het plan wordt gevormd door het dorps plein, een open ruimte in het hart van het dorp Vlijmen, dat door de enorme vernielingen door V 1 's is ontstaan. Een winkel- en gemeenschaps centrum zoals nu is ontworpen, heeft altijd ontbroken. Vlijmen stond hierin niet alleen. Nagenoeg alle Langstraatse plaatsen hebben geen dorpskern, zoals andere Bra bantse gemeenten. Wij denken hier b.v. aan Oisterwijk en Oir- schot met hun prachtige, met lin- denbomen beplante pleinen. In Oirschot heeft men nog het voor deel dat de ongelofelijk schone kerk in het hart van het dorp is gebouwd. Zo'n centrum gaat nu ook Vlij men scheppen. Zeker, voor het een echt centrum is geworden met mooie, hoge bomen, zullen er tientallen jaren zijn verlopen, maar de kinderen van Vlijmen zullen er dankbaar voor zijn dat de huidige generatie een prachtige city heeft gebouwd. Het nieuwe centrum ligt bui tengewoon gunstig. Onmiddellijk aansluitend aan de provinciale weg heeft men van daaruit direc te verbinding met Waalwijk, het centrum van de Langstraat, Brabants hoofdstad en bovendien met Haarsteeg. Bij de geprojecteerde bebou wing, waarvan een gedeelte al bijna klaar is, is men er van uit gegaan om een mooie ruimtelijke structuur te bewerkstelligen, waarin winkels en kleine bedrij ven hun plaats zullen krijgen. Tevens heeft men in de verre toe komst aan een nieuw raadhuis ge dacht. Het huidige raadhuis is te klein om alle diensten te kunnen herbergen. Met name is de politie op een ruimte buiten het gemeen tehuis aangewezen. Het nieuwe raadhuis is geprojecteerd aan de Noordzijde van het nieuwe plein. De verharding van het plein is een probleem op zich. Momenteel is het nog een woestenij, maar zo spoedig mogelijk nadat de win kels op het plein zijn klaar geko men wil men ook de bestrating aanpakken. Men heeft daarbij ge dacht aan klinkers, doch die zijn nogal duur. Het mooiste was natuurlijk om het plein met plavuizen of bak stenen te bestraten, zoals b.v. in Waalwijk, maar de huidige fi nanciële positie van ons land legt ook beperkingen aan de gemeen tebesturen op en daarom zal het voorlopig wel bij grint of sintels blijven. Een ander zeer belangrijk facet is de boombeplanting op en om het plein. Het is een ervarings gegeven dat een boombeplanting van de dorpskern de harmonie en de rust zeer bevordert. Daarom krijgt ook Vlijmens nieuwe cen trum bomen! In ieder geval zal een inheemse soort waarschijn lijk lindebomen worden ge plant. Nieuwe wegen. In het wederopbouwplan is een weg gedacht, die vanaf de uiter ste Noord-Oost hoek van het Plein naar de Dorpsweg loopt. Hij begint tussen de laatste winkel van het reeds in aanbouw zijnde blok en het nieuwe raadhuis of een ander monumentaal gebouw, dat een dominerende plaats in het geheel krijgt. Voor deze weg heeft men waarschijnlijk een nog ongebruikt deel van het kerk hof nodig. Naar wij menen te weten heeft men van de zijde van het kerkbestuur de noodzakelijke medewerking al toegezegd. Langs deze nieuwe straat zul len in hoofdzaak arbeiders- en middenstandswoningen worden gebouwd. Naar het Zuiden heeft men een doorbraak geprojecteerd langs het voetbalveld van de Vlijmen- se Boys, naar de grote weg, die mogelijk langs de zuidrand van de gemeente wordt gelegd. Als de ze gerealiseerd wordt heeft men tevens via deze doorbraak een rechtstreekse verbinding vanaf het Plein. Op het Plein zelf komen trottoirs en een weg van ca. 4 meter breed. Bizondere gebouwen. Naast het hierboven genoemde nieuwe raadhuis is men ter ver volmaking van de nieuwe dorps kern van plan op de Zuid-Oost hoek een groot hotel te bouwen. Aan de Noordzijde van het Plein, met het front naar de verbindings weg met Haarsteeg komt een bios coop, naast het monumentale ge bouw een grote winkel of iets dergelijks. Dit plan is o.i. een van de aan trekkelijkste elementen van de nieuwe bebouwing. Niet alleen dat men uit aesthetisch oogpunt een harmonisch geheel krijgt, maar hierdoor wordt het plein inder daad een centrum van het gemeen schapsleven en een stimulans voor de ontplooiing van het sociaal- ekonomisch leven. Dat is ook de bedoeling van de energieke Vlij- mense burgemeester; de kans die Vlijmen in het verleden nooit heeft gekregen heeft hij met beide handen aangegrepen en de burge meester ziet nu een van z'n ide alen verwezenlijkt. Waardering. Wanneer het de gewoonte zou zijn zoals bij verdragen om stedebouwkundige plannen naar hun ontwerpers te noemen, dan zou het opbouwplan van Vlijmen zeker „Plaik v. Hout-Luyben" he ten. Architect Luyben is dc ont werper en met dit ontwerp heeft hij getoond een bouwkundige van formaat te zijn, die ongetwijfeld het Duitse spreekwoord „In der Beschrankung zeigt sich der Meis ter goed in z'n oren heeft ge knoopt. De hoofdingenieur-direc teur van wederopbouw schreef naar aanleiding hiervan „Dat de ontwerpers erin moch ten slagen om een en ander op zulk een verbijsterend eenvoudige, tevens ekonomische manier uit te .werken verdient alle waardering. *Er is bij mijn weten hier in de provincie nog geen wederopbouw plan gereed gekomen dat er fi nancieel gunstiger voorstaat dan het onderhavige." Burgemeester van Hout heeft zich een warm medestander van dit plan getoond. Mocht het aan vankelijk hier en daar tegenwer king ontvangen ook sommige leden van de raad waren het er niet mee eens, gedeeltelijk doordat zij onvoldoende waren ingelicht de burgemeester heeft met door zettingsvermogen zijn plan ver dedigden gewonnen. Het plan is door de raad goedgekeurd en, zoals gezegd, in de loop van de volgende maand kan het met het fiat van de regering worden terugverwacht. Dan kan Vlijmen gaan beginnen aan de realisering van een levenswerk. De structuur van het kerkdorp gaat op afdoen de wijze doorbroken worden. Met t nieuwe stratencomplex zal het, met het plein als middelpunt een sluitende eenheid vormen, tot vol doening van de enthousiaste bur gemeester en tot voordeel van zijn gemeentenaren. Andere plannen. Het getuigt van een brede visie dat men de uitbreidingsplannen van de gemeente niet heeft be perkt tot Vlijmen zelf, maar ook voor Nieuwkuijk o.a. een uitbrei dingsplan heeft gemaakt. Reeds heeft men, om een evenwicht met de agrarische sector te bewerk stelligen, industrie kunnen aan trekken. De wollendekensindustrie van Zaalberg wil binnen 10 jaar 15 industriehallen bouwen. Naast de bestaande zijn er al twee in aanbouw! Tussen de fabriek van Zaalberg eq de textielfabriek van Wolfs, dus ten Zuiden van de spoorlijn en de provinciale weg door Nieuwkuijk is een geheel nieuwe woonwijk geprojecteerd met een kerk en daarachter een school als middelpunt. Daar omheen komen de nieu we woonwijken met winkels en andere grotere gebouwen. In ieder geval wordt ook hier de nieuwe wijk rijk met groen versierd. Langs elke straat komen bomen, wellicht ziet men nog kans een parkje te creëren. De plannen van de gemeente Vlijmen zijn een bewijs van de energie en ondernemingszin van het gemeentebestuur en de inge zeten. Straks zal de gemeente niet alleen zijn uitgebreid, maar zij zal ook een fraaie plaats zijn gewor den. De inwoners en zeker de middenstand en in groter ver band de hele Langstraat, zullen er wel bij varen. EINDEXAMENS MIDDELBARE SCHOLEN WAALWIJK. Dit jaar wordt voor de eerste maal eindexamen afgenomen van de R.K. Middelbare School voor Meisjes te Waalwijk. Het schriftelijk gedeelte heeft plaats op 23, 24 en 25 Mei a.s. Het mondeling gedeelte is voor onze M.M.S. vastgesteld op: 22, 23 en 25 Juni. Gecommitteerden bij dit exa men zijn de Heer M. van der Weyst te 's-Hertogenbosch, Inspecteur bij het Middelbaar Onderwijs, voor de vakken Frans en Aardrijks kunde; Mevrouw Ph. Bervoets-Baltha- zaar te Bergen-op-Zoom voor de vakken Nederlands en Geschie denis; Mevrouw Dra. J. F. Nuyens- Fontein te Heerlen voor de vak ken Engels en Duits. Het schriftelijk gedeelte van de H.B.S. examens heeft plaats op: 23, 24, 25. 28. 29, 30 Mei a.s. Het mondeling gedeelte is voor afdeling A van de R.K. H.B.S. te Waalwijk bepaald op 18, 19 en 20 Juni a.s. Deskundigen bij het H.B.S. A examen zijn Mevrouw J. A. M. de Groot- Brantjes te Wassenaar en de He ren: J. M. Renders te Eindhoven en F. P. J. Bakx te Eindhoven. Het mondeling gedeelte voor de B afdeling van de R.K. H.B.S. te Waalwijk heeft plaats op 9, 10 en 11 Juli a.s. Als deskundigen bij dit H.B.S. B examen zijn benoemd de Heren. Ir. J. J. C. van der Linden te 's-Hertogenbosch, Dr. L. H. Lou- we-Kooymans te Breda, Dr. A. Weijnen te Roosendaal. TOELATINGSEXAMEN R.K. H.B.S. en M.M.S. TE WAALWIJK. Zoals uit de advertentie in dit blad blijkt, bestaat vanaf heden gelegenheid tot aangifte van leer lingen voor de R.K. H.B.S. en M.M.S. te Waalwijk. Het schriftelijk gedeelte van dit toelatingsexamen wordt afgenomen op Maandag 18 en Dinsdag 19 Juni a.s. vanaf 9 uur v.m. EEN BIZONDERE FANCY-FAIR. Zoals wij in ons vorig num mer al berichtten gaat de harmo nie St. Crispijn een fancy-fair houden, waarvan 'de opbrengst ten goede komt aan het instru mentenfonds. Gemeenlijk wordt zo'n fancy- fair een verzameling van attrac ties, die wij allemaal al minstens tienduizend keer hebben gezien. Het strekt het bestuur van St. Crispijn tot eer dat het iets ge heel nieuws voor Waalwijk gaat brengen. De allernieuwste attrac ties zullen op deze fancy-fair wor den geplaatst. Attracties, die nog nooit in Waalwijk zijn geweest. Zo is er b.v. het Balcospel, het enige in Nederland, dat op Ahoy in Rotterdam z'n debuut heeft gemaakt en daar daverend is in geslagen. Natuurlijk zijn de tra ditionele Vogelpiek en het Rad van avontuur niet vergeten. Het geheele gebouw van de Gildenbond is nodig om alle at tracties te herbergen, dus ook het café. Er is naar gestreefd om straks de zaal zo gezellig mogelijk te kunnen inrichten, zodat ieder er zich thuis zal voelen. Donderdag a.s. om 7.30 uur zal de fancy-fair door de Burgemees ter officiëel worden geopend. Tevens zal de harmonie met het tambourkorps van de K.A.J. een muzikale rondwandeling ma ken. SPORTWEEK EN MIDDENSTANDS-ACTIE. In overleg met het bestuur van de Veteranenclub Ons Huis zul len ook de Middenstanders van Waalwijk trachten in de komen de Sportweek van 2 t/m 10 Juni door reclame hunnerzijds mede te helpen aan dit sportgebeuren groter luister bij te zetten. Zij hopen dit te bereiken op de eerste plaats door in die week de Middenstandsvlaggen uit te hangen en verder in overleg met het gemeentebestuur een reclame week te houden. De Veteranenclub gèeft bij die gelegenheid een feestgids uit. Hier in komt van elk aangesloten mid denstander bij de actie een adver tentie voor. Daarom verzoekt ondergetekende de leden zo spoe dig mogelijk hem een kleine tekst hiervoor te willen doen toekomen. Nog nader komen wij hierop te rug. Tegelijk wijst ondergetekende er op, dat het verplichtend is op 't ogenblik voor alle winkeliers, hun artikelen in de etalage te prij zen. Het is voor de klant prettig te weten, wat een geëtaleerd ar tikel kost alvorens hij bij U komt kopen en daarenboven wordt U door de desbetreffende ambtenaar onherroepelijk geverbaliseerd bij het ontbreken van prijzen. A. PULLENS, Voorz. Middenstandsactie Secetaris Prijzencommissie. 4 MEI DODENHERDENKING. Het programma luidt als volgt Half acht bijeenkomst op het Raadhuisplein. Bezoek aan de Executie-plaats. Stille tocht naar 't Monument. Doden-appèl. Kranslegging. Klokkengelui van 7%8 uur. De liedertafel „Oefening en Vermaak" verleent hare mede werking. 5 Mei VRIJHEIDSDAG. Programma 3 uurOpenlucht-uitvoering voor de kinderen, op 't Raad huisplein, door het gezelschap Ja- covi uit 's-Bosch; Poppenspel en goocheltoeren. h 5 uurVocaal concert door 't Gemengd Koor der Liedertafel „Oefening en Vermaak". 8 uur Avond-concert door de harmonie „Sophia's Vereniging" te Loon-op-Zand.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5