OPVALLENDE 16" VROOM DREE§MAM 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 APRIL 1951. Algemene Voorjaarsvergadering Waalwijks Belang Ministeriële belangstelling voor Langstraatse verbindingen m m Damesmantel in 6 aan trekkelijke zomertinten. Schitterende kwaliteit wollen flausch, geheel gevoerd, voor slechts Damesmantel van pri ma wollen zomer-flausch, in 4 voorjaars kleuren, geheel gevoerd C Damesjapon, katoenen V popeline, vlot model met bolero, in diverse kleuren 4 O 7 5 en dessins, maat 38-44 Moderne damesjapon van vistra imprimé, in nieuwe streepaessins, maat 38-44 PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. f> 4* Vrijdagavond hield de vereni ging „Waalwijks Belang' haar voorjaarsvergadering in Hotel Verwiel. Nadat de voorzitter, de heer J. Timmermans, de vergade ring met een woord van welkom had geopend, las de secretaris, de heer Jan Tielen, de notulen van de najaarsvergadering en het jaar verslag voor, In het jaarverslag memoreerde hij dat vorig jaar veel feestelijkheden moesten vervallen wegens de heersende paratyphus. Toch was 1950 een vruchtbaar jaar, o.m. door de actie voor het herkrijgen van het personenver voer op de spoorlijn Den Bosch Lage Zwaluwe, de uitgifte van een nieuwe Gids van Waalwijk, onder de titel „Waalwijk, een Brabants Centrum", die algemeen al veel waardering hééft onder vonden, de medewerking aan de Streek V.V.V. Centraal Brabant, de schoenrallye, die aanleiding was tot de oprichting van een autoclub enz. De voorzitter dankte de secre taris voor zijn keurig verzorgd jaarverslag, met welk dankwoord de vergadering instemde middels een applaus. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren H. Hoff- mans Sr., H. Hoffmans Jr. en Jos de Kort Azn. werden herkozen. Vervolgens werden een aantal mededelingen gedaan. Allereerst over de actie voor het herstel van het personenvervoer per spoor door de Langstraat. Deze wérd behandeld door de secretaris, die hieraan veel werk had besteed, waarvoor de voorzitter hem dan ook verdiende lof toezwaaide. Veel nieuws was er overigens niet, want van het verloop van de actie is men al uitvoerig op de hoogte gesteld. Alleen kon de secretaris een schrijven van de minister van economische zaken voorlezen, waarin deze meedeélt met be langstelling van het request kennis te hebben genomen, en gezien de belangrijke bedrijven in de Langstraat, veel waarde te hechten aan goede verbin dingen met die gebied. De ver gadering nam met grote instem ming kennis van dit schrijven. Over de nieuwe Gids hoefde de voorzitter slechts mede te delen, dat door vele instanties de hoog ste lof was toegezwaaid aan deze uitzonderlijk prachtige uitgave. In de vorige algemene vergade ring was een suggestie gedaan om te komen tot de stichting van een openbare leeszaal in Waalwijk. Na ingewonnen informaties bleek dit niet mogelijk te zijn, terwijl er uitleenbibliotheken genoeg zijn. De voorwaarden en kosten aan de stichting verbonden zijn van dien aard dat Waalwijk hiervoor voor alsnog niet in aanmerking kan komen. Hiervan wérd dus voor lopig afgezien. Uitvoerig lichtte de voorzitter de vergadering in over de onlangs opgerichte streek-V.V.V. in N. Brabant, in het bestuur waarvan hij zelf zitting heeft als commis saris. Het doel van deze stichting is te komen tot een uitgebreidere samenwerking in dit gebied ter zake van het vreemdelingenver keer, het veelzijdige natuurschoon te ontsluiten door een verant woorde exploitatie, verbetering van de hotel- en pensionaccomo- datie, het bevorderen van handel en industrie enz. Hiertoe zullen o.m. wandel- en fietskaarten en streekfolders uitgegeven worden en zal een reclamecampagne ge voerd worden. De voorzitter wéés op het grote belang van dit alles. Van de komende gebeurtenis sen, die Waalwijks Belang orga niseert of waaraan het zijn mede werking verleent zijn de Doden herdenking op 4 Mei en de Be vrijdingsdag op 5 Mei a.s. De Dodenherdenking zal gehou den worden als vorig jaar, d.w.z. 's avonds om half 8 bijeenkomst van genodigden op het Raadhuis plein om een bezoek te brengen aan de f.usilladeplaats achter het Raadhuis, waarna een stille tocht wordt geformeerd naar het Mo nument; ér wordt verwacht dat hierbij zoveel mogelijk ingezete nen zich zullen aansluiten, opdat ze nog beter slage dan het vorig jaar. Bij het monument zal het gebruikelijke dodenappèl met mu zikale omlijsting kranslegging en défilé worden géhouden. Op 5 Mei wordt 's middags om 3 uur een openluchtuitvoering ge geven voor de kinderen op het Raadhuisplein, met poppenspel en goocheltoeren door het gezelschap Jacovi uit Den Bosch; om 5 uur is er een vocaal concert en des avonds om 8 uur een concert door de harmonie „Sophia's Vereni ging'' uit Loonopzand. Verschil lende suggesties werden er naar aanleiding van dit punt nog ge daan. Het Zomerfeest op 15 Augustus gaat dit jaar niet door, omdat dan de harmonie St. Crisoijn op die dag een concours geeft ter gele genheid van haar veertiqjarig be staan. Hiferaan zowel als aan de Sportweek van Ons Huis en de Liedertafelfeesten deze zomer ver leent Waalwijks Belang mede- werk-ing. De Schoenenrallye hangt nog min of meer in de lucht, deelde de voorzitter van de autoclub, de heer H. Hoffmans Jr., mee. Als ze doorgaat, gebeurt dat op 17 Juni. In de Rondvraag deed de voor zitter van Ons Huis, de heer G. v. Oostrum, tal van mededelingen over de Sport- en Middenstands week van 3 tot 10 Juni, waarvan het program binnenkort volledig zal worden gepubliceerd zal wor den. Alle wijken van de gemeen te zullen hierbij in ieder geval aan hun trekken komen, terwijl praktisch alle sporten hun mede werking verlenen, alsook Waal wijks Belang door het geven van een concert op Zaterdag 2 Juni. Uit de vergadering kwam ook nog de suggestie naar voren dat Waalwijks Belang het initiatief zou nemen tot het organiseren van tentoonstellingen van beelden de kunst, welke suggestie het be stuur in overweging zou nemen. Toen alle punten waren afge handeld sloot de voorzitter deze vlotte en vruchtbare voorjaars vergadering. PROPAGANDA-AVOND H.K.W. AFD. WAALWIJK. A.s. Woensdag 25 April des avonds om 8 uur houdt de Ned. Kath. Bond van Administratief-, Verkopend- en Verzekerings-per- soneel een grote propaganda- avond in zaal Thalia. In verband met de komende re organisatie van 't bedrijfsleven in de P.B.O. is het voor de hoofd arbeiders gewenst een zo sterk mogelijke organisatie op te bou wen, willen zij straks niet een minderheid vormen, met welkér belangen geen rekening wordt ge houden. Hoofdarbeiders beseft U wat er op 't spel staat. Uw en alleen Uw belangen. Men verzuimt niet deze uiter mate belangrijke avond bij te wo nen. Ook de echtgenoten en ver loofden zijn van harte welkom. U komt toch zeker; tot Woens dagavond dan. Dr. HOPMANS OVER HET BEVOLKINGSONDERZOEK IN WAALWIJK. „Wanneer we ons herinne ren de jaren '38 en '39 waar in op verschillende schoenfa brieken in de Langstraat, ook in Waalwijk, ernstige t.b.c.- infectiehaarden werden ge vonden die het tuberculose- ziektecijfer zo ongunstig bij andere gemeenten deed af steken, dan mogen wij met enige voldoening constateren dat de maatregelen die sinds EI, EI Er schijnt een rage on der de kippen van Neder land te zijn om heel kleine eitjes te leggen. En de Waalwijkse kippen doen er ook al aan mee. Donderdagmiddag raapte de heer Christ Trimbach een eitje dat nog geen 8 gram woog. Een witte leg horn had daarvoor ge zorgd. die tijd genomen zijn, niet zonder vrucht gebleven zijn. De medewerking van de art sen en wijkzusters, die een be zoek aan het consultatiebu reau waar nodig bevorderen en waarvan de bevolking vooral sinds die jaren zo'n ruim gebruik heeft gemaakt, heeft belangrijk bijgedragen tot de gezondmaking in dit opzicht van Waalwijk. Ook de medewerking van de fabrikanten is niet zonder vrucht gebleven. Van tuber culeuze infectiehaarden op fa brieken is bij dit bevolkings onderzoek niets gebleken. De relatief niet ongunstige uitslag van dit onderzoek wettigt zeker niet de conclu sie dat het met de afweer- maatregelen tegen de tuber culose zo nauw niet komt. In tegendeel, we zouden dan weer spoedig voor dezelfde moeilijkheden komen als voorheen. Het plaatsgevonden bevol kingsonderzoek mag ook zeker gemotiveerd genoemd wor den. Naast belangrijk opspo ringswerk is hier tevens nog aan verbonden geweest een vaccinatie tegen de tuberculo se op grote schaal. Van deze B.C.G.-vaccinatie hebben wij grote verwachtingen. 70 a 80 procent der primaire infecties wordt er mee tegengehouden en ik mag dan ook aanbeve len om in de toekomst ook de jeugd, vóór ze de lagere school verlaat, op deze wijze te vac cineren". Aldus Dr. Hopmans, direc teur van het Consultatiebu reau te Tilburg in een rapport over het in de gemeente Waal wijk gehouden bevolkingson derzoek. AMERIKAANSE RECLAME IN WAALWIJK. Airghost openluchtfilm. In Amerika is de openlucht film al lang populair. In Ne derland is het Eerste Neder landse Luchtprojectie-Onder- neming „Airghost", die zich sinds enige jaren in binnen- en buitenland bezig houdt vi--> W"' W" v-""' ■x'v DEN BOSCH EINDHOVEN TILBURG met het draaien van films in de openlucht. Het primaire doel van de onderneming is in Nederland en daar buiten op pakkende wijze reclame te maken voor de beste Neder landse producten. De onderneming heeft daar bij de beschikking over uit stekend materiaal, waarvan 't Philips-projectiekanon wel 't belangrijkste is. Met dit inge nieuze apparaat kan men zelfs tot op een afstand van 400 m. een duidelijk beeld krijgen en bij gunstige bewolking ook op de wolken projecteren. De „Dutch friendship train" be staat uit een materiaalwagen, een propectiewagen en een zeer moderne woonwagen, die uit een zit-slaapkamer be staat, voorzien van allerlei snufjes. Donderdagavond heb ben wij in deze wagen op 'ge makkelijke banken een kopje thee gedronken, dat in een minimum van tijd was gezet. Het programma dat Don derdag op de Markt in Waal wijk werd vertoond, is het zelfde als dat waarmee men in het buitenland groot succes heeft geoogst, hetgeen te be grijpen is. De reclame-films, door pop pen gespeeld, van Joop Gee- sink zijn voortreffelijk. De films, in kleuren en wit-zwart, waren o.a. van Lucas Bols, Vredestein, Sola e.a. Het re clame-programma werd afge wisseld door een Frans film pje, waarin een ongelofelijke swing-band optreedt en een paar goede tekenfilms, met o.a. een machtige persiflage van de 2e Hongaarse rhapso- die van Liszt en de Sabeldans van Katchaturian, die overi gens nog al abrupt werd af gebroken. Minder geslaagd vonden wij het conventionele bierfilmpje met Wam Heskes. Het was jammer dat het gure weer veel mensen had thuis gehouden. Aan de tournee van Airg host is een actie verbonden ten bate van het Irene-fonds. Het Irene-fonds stelt zich ten doel ontspanning en ontwik keling te brengen in sanato ria, kampen etc. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 21). Mooi zo, mompelde Peter. Cyrus en Kubelin. Dat weten we tenminste. Wat, kent U ze niet eens Nog niet, zei Peter veelbe tekenend en de twee vrouwen ke ken elkaar vragend aan. Maar vertel toch verder Spoor. Elk woord moeten we uit U trekken. Er is niet veel meer te zeg gen. Ze waren zo woedend over die brieven, dat ze tegen mij be gonnen te schreeuwen, vooral die lange, die z'n eigen taal sprak. Toen heb ik gezegd: nou is 't genoeg. Ik ga eruit. De ruziema ker wilde mij toen aangrijpen. Maar ik heb hem toen eens ver teld, wat ik van hem dacht. Ik zei: „giftige pad, ga uit de weg en zet je vette lippen op elkaar, want dat geluid, dat tussen die gele slagtanden van je uit komt, lijkt wel op de eerste Philips van mijnheer Edison. Toen zei de dikkerd, die de baas was, dat z'n makker zich rustig moest houden en hij gaf zijn chauffeur èen sein om te stoppen, wat die ook deed en ik ging er uit. Toen trapte dat magere talhout mij nog stiekum na, maar ik heb 'm een kardoedel met m'n paraplui op zijn lelijke tronie gegeven. Ik zag 'm nog naar zijn neus grijpen en toen was die auto al weg. Ik zag de dikke nog door het achterraampje naar mij kijken, en ik scheeuwde nog „Wacht maar, je zult nog van me horen, Coloradokever", maar ik denk niet, dat ze me nog gehoord hebben. Nou en toen stond ik bij Purmerend. Toen lachte Fridelin, zij scha terde, en de tranen liepen haar over de wangen. Juffrouw Spoor keek beledigend, maar er werd gebeld en dat bracht ieder in actie. Petér wilde naar de deur lopen, doch juffrouw Spoor was hem voor. Niks daarvan, bitste zij. Ik ga- Waarom, vroeg Peter ver baasd. Je kunt nooit weten, zei juf frouw Spoor. Misschien is het die schoonheidskoningin wel en ze zag Péter vernietigend aan. Toen rep te zij zich naar de deur. Die goede Spoor, zei Peter en hij merkte met voldoening, dat Fridelin uitgelachen was, want als hij ergens huiverig voor was, dan was 't wel voor huilende vrouwen en opvliegende lach buien. Nu, zei hij tegen het méisje. Wij zijn midden in ons plan de campagne blijven steken. Wij hadden het over die mysterieuse brief met de uitnodiging voor de samenkomst bij de Lange Niezel. Ik geloof, dat het goed is, onze vrienden Spek en Léver op het spoor te zetten en hun meteen te vragen bij alle schrijfmachinehan delaren na te gaan, of zij dat machine-schrift kunnen thuisbren gen. Daarmee zijn ze wel een maandje bezig. Juffrouw Spoor kwam met een geërgerd gezicht terug. Weer zo iets géks, mop perde zij. Een jongen op een race-fiets met een boodschap voor JJ. Hij zei, dat ik maar tegen U moest zeggen, dat hij Jef van de Achterweg was, dat hij aan t trainen was voor een wegwed strijd naar Alkmaar en dat de dokter hem had gevraagd U te zéggen, dat er niets nieuws was, alleen was de ka van de toren gévlogen en had zich opnieuw genesteld in de schoorsteen van boer Petrus bij de Middenweg. Nu vraag ik U! Maar dat was het. Die laatste woorden hoorde Pe ter al niet meer, want hij was naar de voordeur gevlogen, rukte die open en kéék langs een zon nige gracht, waar zelfs de scha duw van Jef al vervlogen was. De twee vrouwen waren hem nagegaan. Toen hij teleurgesteld de deur weer sloot, had Petér een vreemde glinstering in zijn ogen. Fridelin zag het met bezorgdheid, maar juffrouw Spoor, die hem langer kende, begreep iets en zéi: Toe, zeg het maar. De ka van de toren, sprak Peter langzaam en hij staarde in onbekende verten. Alle duivels en hellehonden. De ka van de toren! Wat ka, riép Fridelin nu, en Wie is ka? wilde juffrouw Spoor tegelijk weten. Toen explodeerde Peter. Begrijp het dan toch, schreeuwde hij. Dat is het. En hij woelde opgewonden met beide handen door zijn omvangrijk haar, dat als een ragebol ovéreind ging staan. Wat is die ka dan?, riep Fridelin ongeduldig en zij stampte met haar voetje. Ezelshoofden, bulderde Pe ter nu en hij strekte in wanhoop zijn armen. Domste van alle domme vrouwen. Dé ka, de ka, ka is weg, gevlucht. En het is duidelijk waarom. Mijn hemel, wat moet er gebeuren? En weg was Peter, de deur uit, in een ren de gracht langs... Twee vrouwen bleven vérsla gen achter. Ach arme, verzuchtte Fride lin. Nu is 't mis. 't Mocht wat, sprak juffrouw Spoor schamper. Vandaag een schoonheidskoningin en morgen heet ze Ka. Ik ken dat. U begrijpt het niet, verweet Fridelin. Wéét U dan niet wat het „ka" is. Dat is toch een oud-Egyptisch begrip voor „ziel". Daar heeft het iets mee te maken. De stakker. En zij keken elkaar bezorgd Het zal weinig voorkomen, dat een directeur van een dagblad een abonné en adverteerder vér- wenst. Maar daarvan is toch in dit geval wel degelijk sprake. Die nijvere directeur zat nog laat in de middag achter zijn indrukwek kend bureau, verdiept in de laat ste balans van zijn bédrijf en hij kauwde daarbij op een dikke sigaar. De zon scheen voor de vijfde, achtereenvolgende dag op zijn dunne, grijze haren en het was de telefoon die de stilte ver scheurde. Ja, sprak hij tegen het appa raat, nors, zoals directeuren dat meer doen. Zeker, zéker, dat ben ik, zei hij nu, met een lichte buiging in zijn stemNeen, ik heb die advertentie niet gelezen. Wacht U even? Hij greep van de vensterbank achtër zich een verse courant, bladerde erin en sprak weer in de telefoon: Ja, hier is zij. Juist ik heb het... Wel verduiveld, weer die ellendige foto van die man met die grote hoéd. Maar wat staat daarbij?... „Deze man is dood. Maar nu wil ik weten, wie Kubelin is. Wie is Kubelin? Brie ven onder..." Wat zegt U? Ik weet er niets vanwacht U even; ik zal de advértentiechef vragen... blijft U even aan het toestel, het is een kwestie van een paar minuten. De directeur drukte op een van de blinkende apparaten op zijn bureau en sprak toen Van Deinzen, ben jij het? Kom onmiddellijk boven. Weer drukte hij op een knop en vervolgde zijn eerste gesprëk. Bent U daar nog... ja... hij komt er aan... nog een ogenblik. De advertentiechef kwam bin nen. Van Deinzen, wat betekent die ellendige advertentié hier? Wie is die idioot, die die dingen plaatst? Eerst heb ik last ermee gehad tegenover de Inlichtingen dienst en nu is Buitenlandse Za ken aan de telefoon. Wat beté kent dat? Van Deinzen was een man, die zeker van zijn zaken moest zijn, want hij bleek niet het minst on der de indruk. Ziet U, mijnheer, zei hij. Ik wilde die advertentie eerst ook wéigeren, maar dr. Munnik, zo heet onze cliënt, zei, dat als ik het niet vertrouwde, ik maar de recherche moest opbellen en vra gen naar Spek of Leve'r. Wat spek en lever? Wat zijn dat voor grapjes? Geen grapjés, mijnheer, maar rechercheurs. Nu, ik kreeg dan Spek aan de telefoon en die zei: laat Munnik maar gaan. Als hij wat meer van die Hongaar te weten komt, dan is dat ook onze zaak. Toen heb ik de advertentié maar aangenomen. Het cliché hadden wij toch nog... (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6