Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant Labour wankelt. „PIJNLIJKE GESCHIEDENIS" UIT DE Belastingmoeilijkheden. HOOFDPIJN? OUDEN VAN DAGEN DOOD OP BED. Raad van Loon op Zand BEHANDELT SPROETENm VRIJDAG 27 APRIL 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 34 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De Engelse Labourregering heeft deze week ernstig van afbrokkeling te lijden gehad. Het aftreden van de Minister van Arbeid, Aneurin Bevan, was de aan leiding tot een ernstige crisis, die, hoewel voor het ogenblik misschien weer minder acuut, latent blijft werken en volgens waarnemers vervroegde verkiezin gen (inclusief een nederlaag van de socialisten) on vermijdelijk maakt. Dat is het resultaat van de La- bourpolitiek sinds de oorlog: dat zij te gronde gaat aan haar eigen ziekten, zodat de conservatieven op hun gemak met de armen over elkaar het proces van afsterven kunn'en gaan zitten bekijken. Eerst even de personalia. Zondag nam Bevan ontslag als minister van Arbeid en hij weifelde blijkbaar of hij als reden op zou geven dat hij 't er niet mee eens was dat zijn klanten de helft van hun kunstgebit zouden moeten be talen, dan wel dat hij het met de begroting niet eens was. De laatste reden is officiéél opgegeven. Bevan's goede voorbeeld werd Maandag gevolgd door Harold Wilson, de minister van Handel, en Dinsdag door de staatssecretaris van 't mi nisterie van bevoorrading, John Freeman. De grootste uittocht schijnt hiermee voor het ogenblik achter de rug te zijn. Attlee, die al deze onaange name zaken op bed moet ver werken omdat hij in het zie kenhuis ligt, heeft het er niet bij laten zitten en benoemde onmiddellijk plaatsvervangers voor de deserteurs. Bevan's plaats wordt ingenomen door de staatssecretaris van het mi nisterie van brandstof en energie, Alfred Robins. Wil son wordt opgevolgd door de procureur-generaal sir Hart ley Shawcross, ten gevolge waarvan ook weer een nieuwe procureur-generaal is be noemd. Een kind kan echter begrij pen dat met aftreden en op volgen de kwestie niet van de baan is; de kern zit veel die per. Merkwaardig is dat bijna onmiddellijk na Bevins over lijden de crisis is uitgebroken. Het was blijkbaar Bevin die door zijn krachtige persoon lijkheid en zijn grote invloed en populariteit in de partij de losse krachten heeft weten te bundelen, maar met zijn dood is de bundel uiteen gevallen. Bevins opvolger in populari teit, Bevan, heeft zich genood zaakt gezien zich openlijk van de partijpolitiek (en dat niet alleen) te distanciëren en uit het kabinet te treden. Hij was het om te beginnen niet eens met het voorsteu patiënten de helft van een kunstgebit te laten betalen (sinds een paar jaar loopt men in Enge land met gratis kunstgebit ten), voorwendende dat dit de hele Nationale Gezondheids dienst in de war zou gooien. Daar bleef het echter niet bij. De hele begroting inclusief de samensteller ervan, de kan selier van de schatkist Gaits- kell, kreeg ernstige critiek van de heer Bevan. Hij was van oordeel dat ze verkeerd was opgezet, dat het onmoge lijk is het bewapeningspro gramma uit te voeren en dat de sociale voorzieningen in gevaar zouden komen. Dit kan allemaal wel waar zijn, maar de werkelijke re den van Bevans rebellie schijnt dieper te liggen en van meer persoonlijke aard te zijn. Als 't hem voor zijn eerzuch tige wind was gegaan, zou hij nu minister-president zijn. Daar dit hoge ambt momen teel echter toch niet voor hem is weggelegd, zou hij 't liefst zo spoedig mogelijk de con servatieven aan de beurt wil len zien komen om te mis lukken, waarna hij dan zijn slag zou kunnen slaan, in casu bij een volgende overwinning van Labour minister-president worden. Als dit allemaal waar is en deze oogmerken hebben bij de heer Bevan voorgeze ten, dan heeft hij wel weinig verheffende middelen ge bruikt om zijn doel te berei ken^ Sinds Labour na de oorlog voor de tweede keer met een zeer kleine meerderheid aan de macht is, hebben de conservatieven onophoudelijk verbeten aanvallen gedaan op 't ogenschijnlijk zwakke bol werk der socialisten. Tot nog toe echter tevergeefs. Hoe voos Labour innerlijk ook was, het had enkele leden in de partij die de regering door de moeilijkheden heenlood- sten, bekwame mannen geres pecteerd door vriend en te genstander. Dat waren vooral Sir Stafford Cripps en Ernest Bevin. Beiden zijn echter voor de partij verloren, de een ern stig ziek, de ander dood. En nu kunnen de conservatieven hun verbetenheid wel laten varen, want volgens waarne mers kunnen nieuwe verkie zingen niet meer uitblijven. Voor Churchill c.s. komt het er maar op aan op het juiste moment toe te slaan, n.l. als de rebellen in potentie eens werkelijk rebels zijn en de zaak belangrijk genoeg is om de regering te doen struike len envallen. Labour heeft altijd min of meer te kampen gehad met een onrustige linkervleugel. Nu en dan kwam de onenig heid in min of meer ernstige mate naar buiten, er werden enige tijd geleden zelfs enke le leden uit de partij gestoten, maar de gebeurtenissen van deze week vormen toch wel 't hoogtepunt van de afbrokke ling der socialistische macht. Munhardt sHoofdniinn^Hi-, Toch zijn Bevan en de zij nen blijkbaar vooralsnog niet van plan de regering een hak te zetten. Een bewijs daarvan hebben ze geleverd toen Woensdagavond het voorstel voor een bijdrage van de kant van de patiënten in de kost prijs van brillen en kunstge bitten aan de orde kwam. Dit voorstel werd zonder stem ming aangenomen, conserva tieven noch zelfs Bevan voel den zich geroepen zich er te gen te verzetten. Voor hoelang zal dit echter zijn? Attlee zit zeker niet meer op zijn gemak en moet er op rekenen vandaag of morgen met medewerking of minstens zonder tegenwerking van zijn eigen partijleden ge wipt te worden, of hij moet 't niet zover laten komen. In ie der geval zijn er in de niet al te verre toekomst verkiezin gen in het verschiet in Enge land en het is te wensen dat dit spoedig is. Want of wat er nu allemaal gebeurt in 's lands belang is, kan men rustig be twijfelen. NOORDELIJK OFFENSIEF. Het al maanden verwachte Noordelijke offensief in Korea is eindelijk gekomen. Met een grote macht hebben de communisten een massale aanval ingezet, waar door ze aan het centrale front een diepe bres sioegen in de ge allieerde linies. In de eerste drie dagen rukten ze niet minder dan 40 km. op en drongen de ver bonden troepen terug over de 38ste breedtegraad. Ze waren zelfs al zover dat ze de weg van Tsjoentsjon naar Seoel bedreig den, maar door vastberaden te genstand wist het 8ste Ameri kaanse leger deze bedreiging af te wenden. Aan het westelijk en oostelijk front konden de UNO- legers zich regelmatig terugtrek ken. Generaal Ridgway verklaarde na een bezoek aan het front dat de beslissende slag in de Ko reaanse campagne begohnen begonnen schijnt te zijn, maar hij uitte zijn vertrouwen in het 8ste leger en verwachtte dat het alle opdrachten goed zou vervullen. In hoeverre zal dit lente-offen sief nieuwe complicaties brengen? Het is nog wel te vroeg om daar over te oordelen. Noch het doel van de operatie, noch de werke lijke stootkracht van de Chinese legers is bekend. Zal het inder daad de beslissende slag van de Koreaanse oorlog blijken Het is onder de hand wel te hopen en het lijkt niet onmogelijk als men de aanval kan beschouwen als een uiterste poging van de Chi nezen om een besissing te hun nen gunste te forceren. Indien dan het vertrouwen van gene raal Ridgway in zijn troepen ge rechtvaardigd en zij bovendien in getal en middelen bij machte zijn de vijand tegen te houden en terug te drijven, dan kon de slepende oorlog wel eens eerder gedaan zijn dan men nu durft te verwachten. Dit is overigens nog meer een hartgrondige wens dan een redelijk vooruitzicht. JAARVERSLAG NEDERLANDSE BANK. Uit het jaarverslag over 1950 van de Nederlandse Bank blijkt dat het tekort op de betalingsba lans over dat jaar met 853 mil- lioen is vermeerderd, van 253 millioen tot 1.106 millioen. De factoren die de Nederlandse han delsbalans op zo ongunstige wijze beïnvloedden lieten uiteraard ook hun sporen na op de betalings balans, die zoals men ziet, in vergelijking met het voorafgaan de jaar een aanmerkelijk ongun stiger beeld vertoonde. De factoren die het monetaire evenwicht zouden kunnen versto ren bij de toepassing van infla toire financieringsmiddelen, kun nen volgens het jaarverslag in voldoende mate beheerst worden om het betalingsbalanstekort bin nen toelaatbare grenzen te hou den. De geldcirculatie bewoog zich vrijwel voortdurend in dalende richting. De totale vermindering bedroeg 471 millioen of ruim 6 procent van de circulatie in het begin van 1950. Aan 't eind van het jaar bedroeg de geldcirculatie ongeveer 46 procent van het na tionale inkomen. In het vérslag wordt opgmerkt dat nog nauwelijks kan worden overzien hoe ver de economische konsekwenties van Korea zullen reiken. Het tweede half jaar bracht een koortsachtige ontwik keling gepaard gaande met infla toire tendenties en met welvaarts verschuivingen tussen grondstof fen producerende en grondstoffen verbruikende landen, die nieuwe problemen deden rijzen. ZES In 't Gesticht'voor Ouden van Dagen tet Leeuwen-Boven zijn Dinsdagmorgen zes ouden van dagen dood op bed gevonden. Toen een zuster 's morgens op de zaal kwam waar deze mannen in afzonderlijke chambrettes slie pen, kwam ze tot de ontdekking dat ze allen waren overleden. De oorzaak van hun dood kon niet worden vastgesteld. Er was niets wat de recherche op het spoor kon brengen en verstikking door gas en kolendamp was ook uitgesloten. Men vermoedde dat de mannen iets vergiftigs hadden gegeten, maar dit kon moeilijk voedsel uit het gesticht zijn, daar geen van de andere ouden van dagen iets mankeerde. Een van hen was echter naar Den Bosch geweest. De mannen waren tus sen de 59 en 85 jaar oud. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie ver richt op de lijken. TREINRAMP IN JAPAN Woensdag is er brand uitge broken in een trein die het sta tion van Jokohama kwam binnen rijden. Een draad, van de elec- trische bovenleiding viel op de eerste wagen, die onmiddellijk in brand vloog. Ook de tweede wagen brandde voor een groot deel uit. Slechts enkele passa giers wisten zich te redden, daar door het uitvallen van de elec- trische stroom de automatisch werkende deuren niet geopend konden worden. Volgens berichten werden bijna 100 personen gedood, onder wie zeven Amerikaanse soldaten, en ongeveer 200 personen gewond. NED MILITAIREN ÓP KOREA. \Toen H. M. „Evertsen" de Koreaanse wateren verliet om naar Nederland te vertrek ken, bfevonden zich zes mili tairen van het Nederlandse batal jon aan boord. Het zijn gewon den, die definitief voor dienst in Korea afgekeurd zijn en in Ne derland verder verpleegd zullen worden. De zes zijn segeant S. Bex, Den Haag; korporaal H. S. van Laarhoven, Den Haag; kor poraal H. J. Boyen, Weert: sol daat F. W. Duyn. Haarlem; sol daat W. M. Janssen, Nijmegen en korporaal H. P. Bot, Zandvoort. De laatste keert naar Nederland terug, daar zijn broer in Koea gesneuveld is. Verder wachten nog ongeveer tien anderen op transport naar Nederland. Eén van hen is kapi tein Linzl, die destijds op won derbaarlijke wijze bij de overval op Hoengsong aan de dood ont komen is. Hij verblijft thans in 'n hospitaal in Kure aan de West kust van Japan. Zodra zijn toe stand het toelaat, zal hij per vlieg tuig naar Nederland overgebracht worden. In de eerste helft van Mei wordt het Amerikaanse troepentrans portschip ,,McRae" in Japan ver wacht. Het gaat eerst naar Pusan om er onder andere de aanvulling voor het Nederlandse detache ment aan land te zetten. Op de thuisreis naar Rotterdam zal het gewonde militairen van verschil lende nationaliteiten meenemen, onder wie ook de Nederlandse. Op het ogenblik bevinden zich nog ruim vijftig Nederlandse ge wonden in Tokio. Een deel van hen zal binnen kortere of langere tijd naar Korea terugkeren. Het zijn voornamelijk slachtoffers van de gevechten bij Hoengsong en Heuvel 325, waar het Nederland se bataljon zware klappen gekre gen heeft. Sindsdien is men niet meer in de voorste linie geweest. KRAAMPAKKET IS VERVALLEN. Van de zijde van de Zieken fondsraad wordt medegedeeld dat de verstrekking van 't zogenaam de kraampakket aan verplicht- en aan vrijwillig verzekerden voor rekening van de algemene zieken fondsen is vervallen. Ook vervalt de verstrekking voor rekening van de fondsen van een of meer van de genees- en verbandmiddelen, welke van het zogenaamde kraampakket deel uitmaken, te weten verbandwat ten, steriel hydrophilegaas, kre- solzeepoplossing, boorwater en wonderolie of een ander ontlas ting-bevorderend middel, voor zover genoemde genees- 'en ver bandmiddelen nodig zijn in ver band met gewone verloskundige hulp. PROF. ROMME AAN HET WOORD. De Kamerfractie-voorzitter Mr. Romme, is Zaterdagmid dag opgetreden in een kring vergadering, welke te Roer mond werd gehouden. Als voornaamste oorzaak van de geringe politieke belangstel ling der grote massa zag prof. Romme het weinig ontwikkel de inzicht van het katholieke volksdeel in de realiteit van zijn roeping in het politieke leven van deze tijd, in de strijd achter de partij. Het katholieke politieke bewust zijn komt echter veel te wei nig tot gelding in onze taak tot verchristelijking der maat schappij, van het gewone werkleven van iedere dag, in het scheppen van het klimaat voor het levensdoel van ons zelf en alle andere mensen. De economie moet dienst baar worden gemaakt aan ons aller levensdoel. Om dit goed te zien moet men de achter grond der huidige gevaren en moeilijkheden zien: de ver schrikkelijke dreiging van het communisme. Daartegen die nen wij enerzijds een koude oorlog te voeren en van de an dere kant de ideologie van dit stelsel te verslappen. Wij moeten dus èn een militair machtsapparaat èn een sociaal economisch systeem, dat aan het communisme superieur is, opbouwen. Voor deze dubbele taak is vóór alles nodig: vertrouwen van de regering in het volk en omgekeerd. Ook de nood zakelijke ingrijpende sociaal- economische herbouw vraagt om een regering met zo breed mogelijk vertrouwen. Prof. Romme betreurde de houding der Anti Revolutionnairen bij de jongste kabinetsformatie en ging tenslotte vrij uitvoe rig in op de economische en financiële moeilijkheden, waarvoor regering en volk ge plaatst zijn. Hij wekte in dit verband op tot vertrouwvoUe medewerking, zonder welke wij er niet komen. Ook in deze moeilijkheden zal de katho lieke partij werken om vooral met het oog op de toe komst de richtlijnen der pauselijke encyclieken in de practijk door te voeren, o.a. met betrekking tot de positie der grote gezinnen en recht vaardige bezitsvorming door de kleine man. WRAK VAN IN NOVEMBER VERONGELUKTE CONSTEL LATION OP MONT.BLANC GEVONDEN. Een groep bergbeklimmers heeft vorige week op de Mont- Blanc het wrak gevonden van de Constellation .Malabar Princess" het vliegtuig, dat in het begin van November op een vlucht van Bombay naar Londen enige da gen vermist werd. Totdat zeker heid werd verkregen dat het op de Mont-Blanc verongelukt was. De bergbeklimmers bemerkten dicht bij de top, op de Italiaanse helling van de berg wrakstukken, waaronder een wiel, twee moto ren, plunjezakken en een groot stuk van de romp, waarin men de verminkte lijken kon waarnemen. Op de sneeuw, niet ver van de romp, lagen menselijke lichaams delen verspreid. De alpinisten vonden ook een postzak, die zij bij de politie van Chamonix heb. ben achtergelaten. Aan boord van de .Malabar Princess" hadden zich bevonden: een Engelse bemanning van acht koppen en 40 Indiase zeeleden, die naar hun schip werden ge bracht Brandweer in Loon op Zand en De Moer. Nieuwe vuilniswagen en jeep. Brandweer kleding en uitrusting. Dinsdagavond 7 uur was het openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand. Voorzitter: Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. Afwezig: de heer Mallens (met kennisgeving). De notulen van de vorige ver gadering werden vastgesteld en de verschillende ingekomen stukken (zie de agenda in ons vorig num mer) werden voor kennisgeving aangenomen. Het aantal opcenten op de per sonele belasting wérd zonder meer vastgesteld. De Stichting Streek V.V.V. „Brabant Centrum" te Oisterwijk kreeg de 650.subsidie. De heer Grootswagers merkte alleen op dat hij het beter oordeél- de de subsidie voor een jaar te geven om eerst te kijken of het nut afwierp. De burgemeester, vond dit van zelfsprekend, maar het was niet zeker dat het nut na 1 jaar al zichtbaar zou zijn. Niemand was er tegen. Over het verzoek van het be stuur der R.K. Meisjesschool „St. Gerlachus" te Loon op Zand om medewerking bij de aanschaffing van lichtornamenten e.d. werd goedgunstig beschikt. Deze mede werking zal 1657.kosten. Punt 6 was een voorstel tot aankoop van grond van A. Tak, gelegen aan de Mgr. Völkerstraat voor de prijs van 500. De heer Beerens vond het per ceel te klein. Het leek hem voor de gemeente alleen nuttig wan neer ook de grond ernaast aange kocht kon worden. Mét dit per ceeltje alleen kon de gemeente niets doen. De heer Grootswagers onder streepte deze opmerking. De voorzitter deélde hierop mee dat de gemeente al een jaar lang mét de bezitter van de naast gele gen grond had onderhandeld en tot een accoord was gekomen, maar het prijzenbureau gaat niet accoord met de prijs. Over dezé moeilijkheid, vertelde de voorz., zijn wij tot nog toe niet heen kun nen komen, anders was deze zaak al afgewerkt. Wij komen nu al met dit voorstel om de man te helpen, maar wij zijn er van over tuigd dat het andere stuk ook komt. Bovendien, als wij dit pér- ceeltje niet kunnen bebouwen, dan kunnen we het nog altijd ver kopen. Het voorstel werd aange nomen, maar de heer Grootswa gers wenste aantekening dat hij tegen was. Het volgend punt was een voor stel tot Verlenging van 3 kasgeld leningen, en wel: bij de Centrale Onderlinge Bedrijfsverzekering voor Kinderbijslag en Ziekengeld verzekering ten bedrage van 20.000.—; bij de Onderlinge Oorlogsscha de Verzekeringsmaatschappij van 100.000.—; en bij Renovatum te Amsterdam ook voor 100.000. B. en W. zeggen in hun prae- advies dat deze opnamen nog niet in een vaste lening omgezet kun nen worden wegens de huidige schaarste op de geldmarkt. Daar om was het noodzakelijk de drie leningen te verlengen. Hetgeen de raad goed vond. Afbraak of verkoop? Toen kwam, wat de voorzitter noemde „een pijnlijke geschiede nis" aan de orde: Het slopen of herstellen van 24 woningen aan de Noordkant van de Mgr. Völkerstraat, 16 aan het kleine Wilhelminaplein, 50 aan de Leostraat en later nog een 20 aan de Leostraat. De voorzitter deelde mée dat aan de huizen niets anders te doen is dan ze te slopen en een ge deelte te herstellen., De huizen zijn te slecht onderhouden om er nog fatsoenlijke woningen van te maken. Als er nu niets aan ge daan wordt moeten de bewoners nog minstens 18 jaar in huizen wonen die met de dag slechter worden. De heer Grootswagers: Bij de bewoners van de huizen is de schrik om hte hart geslagen toen zij van dit voorstel hoorden. Wat zullen deze mensen aan huur moe ten bétalen, wanneer ze moeten verhuizen. Op de huizen rust nog een schuld van 6100.per wo ning. Spr. zei dat hij liever ge zien had dat de tegenwoordige be woners in de gelegenheid waren gesteld om de huizen tegen de rest van de schuld te kopen. Des noods moest de gemeen té met een hypotheek bijspringen. De heer de Cock kon zich de gevoelens van B. en W. inden ken nu deze „lamentabele kwes tie" weer op het tapijt kwam. Het zal handenvol geld kosten, zei spr., maar de toestand is voor de WIJZIGING INKOMSTEN BELASTING, LOONBELAS TING EN VERMOGENS BELASTING Het kortgeleden ingediende Wetsontwerp behelst in hoofd zaak: a. beperking van de aanspra ken op kinderaftrek voor Inkomsten-, Loon- en Ver mogensbelasting; b. verhoging van de Inkom stenbelasting, voor zover die geheven wordt van be drijfswinsten; c. beperking van de versnel de afschrijving. A. Beperkte kinderaftrek. De leeftijdsgrens wordt te ruggebracht van 21 op 16, waardoor aansluiting is ver kregen bij de kinderbijslag regeling. Voor studerende kin deren wordt de leeftijdsgrens teruggebracht van 25 op 21. Nieuw is de bepaling dat men voor gebrekkige kinde ren kinderaftrek krijgt tot hun 21ste jaar. Voor kinderen, waarvoor men geen kinderaftrek krijgt, is het eventueel mogelijk af trek wegens buitengewone lasten te krijgen Soms is dat nog voordeliger. De regeling gaat in op 1 Ja nuari 1952 en geldt ook voor de Loonbelasting; voor de Vermogensbelasting met in gang van het belastingjaar 1953. Voorbeeld: a. Iemand heeft 5.000.— in komen. Hij heeft 2 kinde ren van resp. 17 en 19 jaar. In 1951 betaalt hij aan be lasting 371. In 1952 betaalt hij aan be lasting 623. b. Inkomen 10.000.Drie kinderen van 15, 18 en 20 jaar. Belasting 1951 1.437.—. In 1952 1.860.—. c. Inkomen 20.000.Vier kinderen van 17, 18, 20 en 1 student van 23 jaar. Be lasting 1951 5.073.— In 1952 6.388.—. B. Extra belasting op de bedrijfswinsten. Voor winsten uit het bedrijf (dus niet uit de vrije beroe pen) wordt de normale belas ting verhoogd, indien deze meer bedraagt dan 8.000. Het volgend tarief wordt voorgesteld: a. Voor winsten van 8000. 20000.5% van de winst boven 8000. voor winsten van 20.000 50.000 600.— «n 6 procent van de winst bo ven 20.000; voor winsten van 50.000 100.000. ƒ2400.— en 7% van de winst boven 50.000; voor winsten van 100.000 en hoger 5900.en IVz procent van de winst boven 100.000. Inplaats van de zakelijke en dus aftrekbare Ondernemings belasting die ongeveer 12% bedroeg, komt nu een niet af trekbare verhoging van de In komstenbelasting van mini maal 5%. De vrijgestelde grens is ech ter verhoogd van 3.000.op 8.000.—. Verder werd de Onderne mingsbelasting geheven per bedrijf, terwijl deze Inkom stenbelasting individueel zal worden geheven. Maakte een firma met 2 firmanten een winst van 16.000.dan werd voor de Ondernemings belasting 13.000.belast, terwijl straks de firmanten bij een gelijke winst niet onder de extra belasting zullen val len. Het bijzonder tarief voor minderjarigen, die in gezins verband met hun ouders sa menwonen, vervalt met in gang van het jaar 1952. Dit houdt verband met de beper king van de kinderaftrek. Aan de termijn van af dracht van loonbelasting en vereveningsheffing hield men zich over het algemeen niet. Het gevolg was dat de Inspec teurs ambtshalve aanslagen of navorderingsaanslagen moes ten opleggen. Dit bracht veel werk en geen duit méér op. Aan dit misbruik wil de mi nister een eind maken door voortaan de ambtshalve aan slagen te verhogen met 10%, doch ten minste f 5. komen vroeg m 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL C. Beperking van de versrielde afschrijving. Ingevolge de Wet Belasting herziening 1950 mag men met betrekking tot bedrijfsmidde len, welke in de jaren 1950 tot en met 1952 worden ver worven, verbeterd, besteld of aanbesteed, een derde van de gemaakte kosten vervroegd afschrijven. Ofschoon dit in hoofdzaak een verschuiving van de be lastingdruk betekent, kostte deze maatregel de schatkist naar schatting 150.000.000. per jaar. De minister wil zich de be voegdheid voorbehouden om hetzij in het algemeen, het zij voor bepaalde groepen van gevallen de vervroegde af schrijving te beperken tot 10 procent per jaar. Dit zal dan echter alleen gelden voor investeringen, welke op het moment van be kend worden van de beschik king, nog niet hebben plaats gevonden. In beginsel blijft de 1/3 vervroegde afschrijving on aangetast. Het is dus niet zo, dat men in plaats van 33 W.\ procent in totaal nog slechts 10% vervroegd zal kunnen af schrijven. Men zal er nu minstens vier jaren over moeten doen, dus b.v. het eerste jaar 10%, het tweede jaar 10%, het derde jaar 10% en het 4e jaar 3 Va procent. v. Loon. béwoners inderdaad ondragelijk. Hij voelt daarom veel voor het voorstel van B. en W. De heer Beerens vond het niet van belang om steeds maar weer de schuld op de bouwvereniging te schuiven, hoewel hij er ook van overtuigd is dat die véreniging nalatig is geweest. Hij vraagt zich verder af of de berekening nu nog wel klopt in verband met de verhoging van de rentevoet. Verder kan hij zich wel met het voorstél verenigen. De heer Elshout: Het lijkt meer waarschijnlijk dat de huizen slecht gebouwd zijn in plaats van slecht onderhouden. De bouwver eniging heeft niet alle schuld. Hij voelde veel voor het voorstél van •de heer Grootswagers om de hui zen aan de tegenwoordige bewo ners te verkopen. De voorzitter zei in zijn ant woord aan de verschillende spre kers dat de opmerking van de heer Grootswagers over de huur die de bewoners bij verhuizing moeten betalen geen steekhoudend argu ment is, wanneer men bedenkt dat ook de huur van deze woningen al verhoogd had moeten zijn. In vérband met de bedenkelijke toe stand van de huizen was deze verhoging tegengehouden. Een eventuele verkoop aan de bewoners kan de voorzitter zeker goedkeuren,, maar alleen bloksge- wijs. Het is natuurlijk ondoenlijk om van een blok één of twee hui zen te verkopen en de rest af te breken. Dat kan niet. Als er een heel blok verkocht kan worden aan de tegenwoordige bewoners, dan zullen B. en W. dat zeker ■niet tegen houden. Die bepaling kan in het voor stel worden opgenomen, hoewel de voorzitter meende dat de mensen een kat in de zak kopen. Er is trouwens nog nooit iemand gé- weest, die deze woningen wilde kopen. Tot de heer Beerens zei de voorzitter dat de percentagever hoging praktisch geen invloed heeft op de berekening. Dé voorzitter had geen behoef te om over de schuldvraag te pra ten. De huizen zijn slecht ge bouwd en daarom hadden ze ze ker goed onderhouden moeten worden, maar dat is niet gebeurd. Wie hier de schuld van is, ik wéét het niet. Op een desbetreffende vraag van de heer Beérens, antwoordde de voorzitter, dat de bewoners het besluit van de raad meegedeeld zal worden. Het voorstel werd, mét toevoe ging van de verkoopsbepaling, goedgekeurd. De heer Elshout was er tegen. Rechtsgeding. Een voorstel tot het voeren van een rechtsgeding van de geméente contra een van de inwoners is waarschijnlijk een unicum in de geschiedenis van Loon op Zand. Voor zover wij kunnen nagaan is zo iets nog nooit voorgekomen. Het gaat om een stuk grond dat de gemeente van de heer van Deudekom heeft gekocht. Bij de aankoop was niet gebleken dat deze grond was verpacht. Nu echter wierp de heer C. Hamers zich plotseling als pachter op en dat neemt de gemeente niet. Van daar dat B. en W. verzochten om toestemming om een rechtsgeding te voeren. Dé heer Grootswagers infor meerde of dit pas na de aankoop bekend was geworden. De voorzitter: Bij de aankoop hadden we zwart op wit dat het perceel niet verpacht was! Daar na pas is deze man komen zeggen dat hij de pachter was. Maar dat is niet juist. Hij heeft alleen de grond een jaar lang in loondienst be wérkt. De heer Elshout wilde liever geen rechtsgeding voeren, omdat Hamers.de grond nodig heeft De voorzitter: Dat heeft hier

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1