WAALWÏH Waalwijkse en Langsiraaise Courant Levenskwestie VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG CAPELLE W. TIMMERMANS <5, ZONEN voor de Langstraat en omgeving Watervrijmaking in gevaar? BANKIERS TE WAALWIJK MAANDAG 30 APRIL 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 35 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per- m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES ..ECHO". Onbegrijpelijke motie beetje stijgen, Burger. In de Eiesbosch en ?t Noor delijk deel van Noord-Brabant liggen ruim 15.000 ha. van de beste grond in Nederland, waarop tot nog toe alleen grasteelt mogelijk is. Het ves tigen van industrieën en ver voer langs andere dan water wegen is niet mogelijk. De oorzaak hiervan is de erbar melijk slechte waterstaatkun dige toestand van de Bies- bosch. Het is onbegrijpelijk dat in deze wanverhoudingen nog geen verbetering is ge bracht, zegt het memorandum van de Kamer van Koophan del over deze materie. Thans is in de Tweede Ka mer een wetsontwerp inge diend om de buitengewone dienst van de begroting 1950 met 2.500.000 te verhogen, welk bedrag dient voor de verbetering van de water staatkundige toestand in het stroomgebied van Donge en Oude Maasje en de indijking van de Biesbosch. Verder worden voor deze werken Marshall-gelden beschikbaar gesteld. Een kink in! de kabel? Bij de behandeling van dit ontwerp in de Kamer heeft de heer Burger van de Partij van de Arbeid gezegd, dat hij de voorbereiding van het plan niet voldoende achtte. Volgens de heer Burger moet voorko men worden dat hetgeen men aan de ene kant wint, niet ten koste gaat van andereji, met name van Dordrecht (Mr. Burger is Dordtenaar - red.). Meneer Hartog van de VVD was het in zoverre hiermee eens dat hij de tijd van voor bereiding ook nog al kort achtte en bovendien dat het natuurschoon een klap zal krijgen als de plannen door gaan. De heer Van der Zander, (K.V.P.) bestreed deze omvat ting en pleitte voor een innol- dering op zo ruim mogeliike schaal en in zo snel mogelijk temoo, omdat hier een rroof nationaal belang mee bediend wordt, n.l. het verkrijgen van industrieterrein, van uit stekende landbouwgronden en het ODheffen van 't isolement van de bevolking die in de Biesbosch woont. Verschillende sprekers van de C.H.U. en de A.R. waren het in grote lijnen met deze visie e^ns. De Minister van Verkeer en Waterstaat. Wemmers, deelde de heer Burger mee dat er geen werk zou worden aange vangen voor vast staat dat eventuele bezwaren voor Dor drecht en omgeving ondervan gen zuHen worden. Bij de replieken diende Mr. Burger een motie in. waarin de regering, omdat nog niet vaststaat on welke wiize Dor drecht en omgeving tegen be zwaren zullen worden bevei ligd. wordt uitgenodigd de ter zake noodzakelijke plannen aan de Kamer voor te leggen vóór afhandeling van 't wets- ontwern. De Minister-verklaarde hier- od ernstige bezwar°n tec°n uitstel te hebben. Od 8 Mei komt deze motie in stemming. Een ramp. Wij hebben de voorzitter van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken, de heer J. van Heesbeen, één van de gro te promotors van de Bies- boschplannen, naar zijn me ning over deze kwestie ge vraagd. Hij vertelde ons dat 't voor hem onbegrijpelijk is hoe de waarnemend fractie-voorzitter van de P.v.d.A. deze motie heeft kunnen indienen. De plannen zijn van enorme so ciale betekenis, vooral voor de arbeiders. De verruiming van de werkgelegenheid, de indus triële expansie, het betere ver voer van de werknemers wor den door dit plan op buiten gewone wijze bevorderd. De eenzijdigheid van de in dustrie, zoals die thans is in onze streken, is ook een so ciaal bezwaar. Het is toch hemeltergend wanneer 15.000 h.a. van de al lerbeste cultuurgrond onbe bouwd blijven, terwijl de landbouw op grond zit te vlas sen. Als deze motie wordt aangenomen en de plannen worden inderdaad op de lange baan geschoven, dan staat ons gebied voor een ramp. Dan wordt het werk van tientallen jaren teniet gedaan. Het kwam de heer v. Hees been dan oolj voor dat deze motie was ingediend uit vrees dat Dordrecht schade lijdt door de inpoldering. Maar on ze zegsman kon niet geloven dat de Rijkswaterstaat bij het opmaken van de plannen hier mee geen rekening heeft ge houden. Wellicht zal het wa terpeil rond Dordrecht een maar dat de stad en omgeving daar schade van zullen ondervinden is niet bijster geloofwaardig. Bovendien: Heeft men bij de inpoldering van de Hol landse Biesbosch met Brabant rekening gehouden? Zeker niet. Wij zitten nu nog te kij ken met de erfenis van deze inpoldering van een twintig jaar geleden. Tot een goed inzicht diene dat het hier gaat om een ge bied dat zich uitstrekt vanaf de grens van Drunen in het Oosten tot Lage Zwaluwe in het Westen met ongeveer de lijn KaatsheuvelOosterhout als Zuidgrens. In dit gebied zijn achtdui zend hectaren niet geschikt voor de vestiging van indus trieën en landbouw. In de Biesbosch zelf staan regelma tig zevenduizend hectaren on der water. Het is duidelijk dat de wa tervrijmaking van dit enorme gebied een levenskwestie is en een nationaal belang van bui tengewoon gewicht. De ver wezenlijking van de inpolde ringsplannen mag dan ook geen dag langer worden uit gesteld dan strikt noodzake lijk is. De motie-Burger mag daar om in geen geval worden aan genomen. Door het bestuur van de provincie ziin dan ook onmiddellijk na het bekend worden van de gang van za ken in de Tweede Kamer bij de Minister stappen onderno men om te voorkomen dat de uitvoering van de plannen in gevaar komt. Wij zijn er vrij gerust op dat de motie wordt verwor pen. Naar onze mening geeft de motie-Burger zeker het standpunt van de socialisti sche fractie niet weer en de fracties van de K.V.P. en de Christelijke partijen zullen achter de plannen van de re gering staan. De V.V.D. is er blijkbaar bezorgd over dat er natuurschoon verloren gaat. Dit argument heeft weinig kracht als men bedenkt dat in de Biesbosch ongeveer 1000 ha. natuurreservaat blijft. De communisten zullen wel, zo als gewoonlijk, de obstructie in de Kamer steunen. In ieder geval moeten we waakzaam zijn. Daarvoor dient ook dit artikel. Wan neer de motie onverhoopt zou worden aangenomen, dan moeten wij klaar staan om on ze levensbelangen te verdedi gen. Het sein ..Wees op Uw hoede" willen wij in ieder ge val geven, in de hoop dat het geen stormsein wordt. Met de belangen van dit deel van Noord-Erabant wordt wel op onrustbarende wijze omgesprongen. HEI VOLGEND NUMMER VAN ONS BLAD VER SCHIJNT VRIJDAGMIDDAG INPI.AATS VAN VRIJDAGOCHTEND H. VORMSEL. Vrijdag en Zaterdag werd in de 4 Waalwijkse parochies door Z.H. Exc. MgrrMotsaerts het H. Vormsel toegediend. Op de gebruikelijke wijze werd de Bisschoo in het kerk portaal afgehaald en naar het Altaar geleid om het H. Sa crament toe te dienen. In de parochie van St. Cle mens werden 155 kinderen ge vormd. Peter en Meter waren de heer en mevrouw C. Pul- lens-v Galen. In de parochie van St. An- tonius werden 94 jongens, 82 en i volwassene ge vormd. Hier waren de heer en me vrouw F Slaats-Bijlhout Pe ter en Meter. In de parochie van O. L. "rnnw waren er 43 meisjes en 38 jongens. De heer en mevr. V Tenrlinrr^.Vi Rjej waren Pe+er en Meter. In de parochie St. Jan werd aan 201 meisjes en 218 jon- '-r>no v,P+ Sacrament toege diend. Peter en Meter waren do heer en mevrouw de Kort- Kliiberg. Gedurende de dagen dat de Risschon in het dekenaat Waalwijk was. verbleef hij bij Deken v. d. Brekel in Kaats heuvel. BAARDWIJKS TONEEL bracht „HET VERLEDEN KEERT WEER". Gedurende enige tijd is Uw recensent niet in de gelegen heid geweest de uitvoeringen van „Baardwijks Toneel" mee te maken; daarom ging hij erg benieuwd Zaterdagavond naar het Patronaatsgebouw, waar Baardwijks Toneel „Het ver leden keert weer" zou spelen. Wanneer ge gaat vergelij ken wat Baardwijks Toneel nu presteert en hoe de uit voeringen 2 3 jaar geleden waren, dan kunt ge werkelijk een enorme vooruitgang con stateren. Dat deed ons onge meen goed en we geven graag, voor we nog maar iets van de uitvoering als zodanig hebben gezegd, een hartelijk compli ment aan de regie die met de Baardwijkse toneelkrachten heel veel heeft wéten te be reiken. Het is het verhaal van een vrouw met een minder mooi verleden, die het verleden echter kan vergeten wanneer zij in een huwelijk met een professor het geluk vindt in de hoogachting voor haar man en de liefde voor haar stiefdochtertje. Dan keert het verleden weer in de persoon van de man. die vroeger haar compagnon was in haar duis tere praktijken; deze chan teert haar nu en zij moet zijn zwijgen kopen met het geluk van haar dochter, die zich om harentwil opoffert en met de chanteur, die zich uitgeeft voor een baron, zal trouwen. Bijtijds echter wordt dit drei gende onheil afgewend. Dit is in het kort het gegeven van dit niet zeer sterke, maar toch alleszins aanvaardbare stuk. Zoals we reeds hebben la ten blijken, heeft de opvoering van Baardwijks Toneel ons erg goed gedaan. Ons trof het na tuurlijke en het gemakkelijke van 't spel, de vlotheid waar mee nagenoeg alle actrices en acteurs zich over het toneel bewogen; er werd spontaan gespeeld, al deed het gebrek aan rolvastheid van enkele spelers aan deze spontaniteit wel eens afbreuk. Wij dienen „l'honneur aux dames" te geven. De dames H. Klerks, P. v. Mierlo en C. Dekkers, die met hun drieën nog geen 60 lentes zijn, speel den snontaan en ongekun steld: dc vanzelfsprekendheid van hun spel verbaasde ons. De scènes tussen moeder en dochter, met mej. Klerks en mej. v. Mierlo werden diep doorvoeld gespeeld en van tijd tot tijd verrasten zij ons met momenten van uitstekend to neelspel. De scènes waarin de vrouw van de professor te genover de chanteur stond, waren ongetwijfeld de beste momenten van het hele stuk: mei. Klerks wekte hier onze bewondering door een prach tig volgehouden beheerste emotie. Mogen we even wijzen op enkele minder mooie klanken, enkele onvolmaaktheden in ha?>r uitspraak? Mej. C. Dekkers debuteerde uitstekend. Haar spel zal on getwijfeld nog aan soepelheid winnen, maar reeds nu, voor de eerste keer, zette zij een volkomen aanvaardbare vlot te me'siesfiguur op de plan ken. Onze bewondering ook voor dit debuut. Deze drie dames betekenen een zeer grote zekerheid voor de toekomst van het gezel schap. Bij hun spel sloot zich dat van mej. v. d. Geldt, als een in idioot standsbewustzijn vastgeroeste tante (een goed nuchter en zakelijk gespeelde figuur) en het spel van mej. A. Rombouts als dienstbode zeer goed aan. Bij de mannenrollen was Herman Kolster verreweg de meerdere over zijn collega's. Hij speelde zoals we al jaren van hem gewend zijn, gerou tineerd, maar daarom niet minder bezield en af en toe moesten wij, verslaggevers, elkander waarderend toeknik ken. wanneer hij een subliem staaltje van toneelspelen liet zien. We moeten ook de debutant Frans Schuurmans nog com plimenteren. Hij gaf een goe de typering van de ietwat ver strooide professor. Zijn stijl was zeer goed, zijn rolvast heid minder en hij maakte een enigszins nerveuze indruk, niettemin een zeer goede uit beelding. De overige heren waren geen van allen uitblinkers, maar zij speelden toch zo dat zij met de rest van het gezel schap een zeer goed ensemble vormden, waarmee de bekwa me regie van Jan v. d. Hoven veel heeft weten te bereiken. Het publiek, dat niet zo tal rijk was, was zeer enthousiast, welk enthousiasme een uitweg vond in een hartelijk applaus en in de woorden van de heer Vellman, die na afloop spon taan het toneel beklom om Baardwijks Toneel te bedan ken en te huldigen met deze opvoering, die in haar geheel zeer goed was en in details uitstekend. Succes in de toe komst! SERENADE. De harmonie „St. Crispijn", vergezeld van het dieptrom- corps van de K.A.J., bracht Zaterdag onder stromende regen een serenade aan dhr. Frans Smolders, voorzitter van het bestuur der harmo nie, ter gelegenheid van zijn decoratie, waarmede hij door de heer A. v. Seters hartelijk werd gefeliciteerd. Na een dankwoord van de geridderde bleef men nog enige tijd bijeen, waarbij ook de Edelachtb. Heer Burge meester enige tijd tegenwoor dig was. De heer Smolders moest deze dagen zeer talrijke ge lukwensen in ontvangst ne men in de vorm van bloemen, geschenken, telegrammen enz. enz., die hem zeer zeker veel deugd hebben gedaan. PROGRAMMA „OEFENING VERMAAK". Dodenherdenking 4 Mei (Mannenkoor) Wilhelmus. Tenebrae Factae Sunt, J. Haydn. Motet: „O Domine Jesu Chris- te" Josq. des Prés. NAT. FEESTDAG 5 MEI (Gemengd Koor) Wilhelmus. Strijdkoor uit „Norma", Bellini. Slavenkoor, Verdi. De Vastenavond die komt an, Alb. de Klerk. Fragm. uit Troubadour, Verdi Landliedenkoor, Mascagni. Aankomst der gasten, Wagner Fragm. uit Rigoletto, Verdi. Wenn der Lenz Erwacht, M. V. Weinzierl. AGENDA. Woensdag 2 Mei 8 uur repetitie dames en heren der Liedertalel „Oe fening Vermaak" in Ho tel Verwiel. Donderdag 3 Mei geen repetitie „Oefening Vermaak", alhier. O, DIE BALDADIGHEID. De jeugd is zeer vindingrijk als uci op KaueKWaau Vutiia- ien aannomt. We kunnen on- mogeiijK ane metnouen op noemen die ze uicaenxt om viccuücime burgers in hun huisenjKe rust ie storen. Maar vorige weex kwam ons een gevai ter ore dat toch wel een peetje erg is. Up ae ricnei van zo n raampje in verschillende Vuoi'ucuitii p.v. van ae nieuwe huizen kun je iets zetten. Een paar leukerds hauwen op zo n ricnei een paar mosteragiaasjes ge plaatst en toen ze gepeld hau- ucii tn ue ucur weru openge maakt, viel het zaakje in de gong. viten ogenoxiK is er na- tuuriijk aan gedacht dat die glasscherven behaive verve- lend, ook gevaarlijk zijn. Dót PivtK in uit gevai. Dit zijn dingen waaraan de politie weinig of niets kan doen. Aan de ouders is het hun kinderen I zo op te voeden, dat ze ook in hun spel de grenzen van het betamelijke niet overschrij den. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: zwart kinder- schoenge; geviamde vulpen; grijsgestreepte herendas; vui- pennouder; eclipse streamri- me; roodgevlamde gummibal; bos sleutels; 2 nieuwe dwei len; gymnastiekschoen; hals snoer; herenhandschoen. Verloren: zwartleren porte feuille met inhoud; step; twee bankbiljetten van 10.-; gou den broche; groene step; dou blé armband; schooltas met gymnastiekschoenen; dames- portemonnaie met inhoud. DODENHERDENKING. Vrijdagavond 4 Mei zal in Vlij men de dodenherdenking plaats vinden. Een kort lof zal de plech tigheid besluiten. De ZeerEerw. Heer Pastoor zal een predikatie houden. BEVRIJDING. Van het bevrijdingsfeest is nog geen programma verschenen. Zal dit wederom niet gevierd worden? En waar blijft het Oranje-comité, want ook van Koninginnedag is maar weinig bekend. NATIONALE FEESTDAG. Op Vrijdag 4 Mei zal de do denherdenking plaats hebben. Om 7 uur zal de stoet worden opge steld in de Hoeve, op de plaats waarin de nacht van 16 op 17 Juni 1944 een zware Amerikaanse bommenwerper neerstortte, bij welke ramp 8 personen het leven verloren. In rijen van 4 zal dan in alle stilte naar de kerk worden getrokken waar een korte herden kingsplechtigheid zal worden ge houden. Daarna begeven allen zich naar het kerkhof, waar de zegening van de graven zal plaats vinden van allen die tijdens de afgelopen oorlog het leven heb ben verloren. Op Zaterdag en Zondag zal er gelegenheid worden gegéven tot dansen. VERGADERING. In café J. Siegers hield Donder dagavond de Onderlinge Paarden- verzekering een algemene leden vergadering. In de bestuursvacature ontstaan door het benoemen van J. van Oijen tot secretaris, werd gekozen Th. van Beijnen. Tot nieuwe wijkmeester werd gekozen M. de Vaan. In het afgelopen jaar wer den 2 paarden opgeruimd. De schattingswaarde werd voor paar den vastgesteld op een maxi mum van 1300, voor ponny's op 800. De schattingsdag zal worden gehouden op Maandag 30 April, voor de middag in Herpt en Hedikhuizen en na de middag in Haarsteeg. TE WATER LATING. Vrijdag 27 April j.l. werd van de scheepswerf De Haan Oer- lemans te Heusden met goéd ge-I volg te water gelaten het Motor passagiersschip Ylva, bestemd voor Gothenburg in Zweden en de omliggende eilanden. Het schip is geschikt voor 250 passagiers en er zal een Hohab- motor in worden geplaatst van 350 P.K., welke het schip een snelheid zal géven van 12 knopen. De boot is gebouwd onder de Zweedse Scheepvaartinspectie. GESLAAGD. Od 18 en 19 April werd te Eindhoven het schriftelijk gedeel te van het éxamen voor het diplo ma Gemeente administratie I af genomen. Tot de geslaagden be hoort ook dhr. H. J. Wolfs uit Drunen, ambtenaar ter secretarie VISCONCOURS. De Heusdense Hengelsportvér- eniging heeft besloten deel te ne men aan het in Juni a.s. te Ra- venstein te houden visconcours. Tevens werden tot afgevaardig den voor het congres der A.H.B. dat op 27 Mei te Utrecht wordt gehouden, aangewezen, de voor zitter en de secretaris. KONINGINNEFEEST. Onder stromende regen heeft Heusden Zaterdag j.l. Koningin- nefeest gevierd. Des morgens werd de schooljeugd aan het ge meentehuis ontvangen, alwaar ze werden toegesproken door de Burgemeester, de Edelachtb. Heer van Delft. 's Middags werden de kinder spelen gehouden op de Vismarkt, waarvan de kinderen koud en nat, maar toch voldaan huiswaarts keerden. Des avonds werd de „Ronde van Heusden" verreden, die zich ondanks het slechte weer in een grote belangstelling mocht verheugen. Met een concert door de Heusdense Fanfare op de kiosk en een korte muzikale rondwan deling door de stad, werd de feestdag besloten. DAMMEN. Onze stadqenoot dhr. A. dc Graag, speelde Donderdag voor de 4e ronde om het damkampioen schap van Noord-Brabant. Deze partij die hij tegen dhr. M. Vér louw speelde, werd door hem verloren. Wegens ziekte w»rJ de partij uit de derde ronde tegen dhr. J. Schott uitgesteld. In de 5e ronde wordt gespeeld tegen dhr. Zwets uit Raamsdonksvéer en in de zesde ronde re jen dhr. van Helvoirt uit Ammerzoden. De heer de Graag heeft thans 4 punten uit 3 partijen. JAARVERGADERING NED. HERV. J.V. en M.V. Onder leiding van Ds. C.Streef- kerk werd Donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond de gecombineerde jaarvergadering ge- den van de Ned. Herv. Jongelings vereniging Timotheus en de Ned. Herv. Meisjesvereniging Persis. Voor deze samenkomst, die een enigszins feestelijk karakter droeg bestond veel belangstelling, zodat de zaal geheel bezet was toen Ds. Streefkerk de vergadering opende en na een welkom een opénings- woord sprak naar aanleiding van Pred. 11 9 en 10 en 12 1. Door de secretaris van de J.V., dhr. A. van Thielen, werd hierna een keurig verzorgd jaarverslag uitqebracht, waaruit bleek dat de J.V. zich in een gezond vereni gingsléven mag verheugen. Voor de Meisiesvereniging brachten de dames Jo Janson. secretaresse en Neeltje van der Schans, penning- meesteresse, gezamenlijk verslag uit, 't welk in dichtvorm was qe- stéld. welke curiositeit zeer de be langstelling der aanwezigen trok. Door mej. B. Oerlemans was 'n onderwerp gemaakt over Joh. 11 1tö, dat Dij verhindering door L,. Ueriemans werd gelezen. Ver der refereerde dhr. J. Haverhals over: „Moe lees ik de Bijbel'. Een rijk programma, afgewis seld met zang en gedichten werd vlot atgewerkt. Door de afgevaar digden van zusterverenigingen enz. uit plaats en omgeving werden de beste wensen wensen hunner ver enigingen overgebracht, terwijl ouderling H. de Bie namens de Kerkeraad sprak en een woord van opwekking richtte tot beide Verenigingen, waarin hij de leden aanspoorde tot activiteit. In de pauzen werden de aan wezigen tractaties aangeboden in de vorm van chocolademelk met koek en gebak. Aan het einde der goed ge slaagde vergadering dankte de voorzitter der J.V., dhr. Jac. de Bie, Ds. Streefkerk voor de uit stekende leiding, waarna hij, na het zingen van Ps. 26 6, voor ging in dankgebed. GEVALLENEN- HERDENKING. A.s. Vrijdag 4 Mei zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een ge combineerde samenkomst worden Zangver. en het Kinderkoor Looft den rleere, directeur P. Christ: de Chr. Gera. Zangver. Excelsior cn het Kinderkoor Klein Excelsior, directeur Jac. Groen en de Chr. Mandolineclub A Tempo cn de Chr. Harmonie Marijke, beiden onder leiding van directeur P. v. Ierse!. Een 20-tal zang- en muziekver enigingen nemen aan het concours deel. Woensdagavond 2 Mei, 7 uur, vangt het concours aan. Ach tereenvolgens treden op 1. Chr. Kinderkoor „Looft den Heer", 's-Gravemoer, in afd. B: 2. Chr. Kinderkoor „De blijde Jeugd", Tilburg, afd. B. 3. Chr. Kinderkoor „Klein Ex celsior", Sprang, afd. B. 4. Chr. Kinderkoor „Halleluja". Capelle, afd. C. 5. Chr. Gem. Koor „Excelsior", Dongen, in de Tweede afdeling. 6. Chr. Klein Capella Dames koor „Soli Deo Gloria", 's-Gra vemoer, afd. Uitmuntendheid. Op Donderdag 3 Mei, Hemel vaartsdag, vangt het concours aan des middags 3 uur. De deelnemen de verenigingen zijn dan 1. Symphonie Orkest Musta tc Utrecht, in afd. 3. 2. Geertruidenbergs Mannen koor, Geertruidenberg, afd. 3. Kantooruren 9 tot 1 3 uur en 1 4 tot 15 uur. Zaterdags van 9 tot 10.30 uur. gehouden ter herdenking van de gevallenen in de oorlog 1940 1945, waarin hoopt voor te gaan Ds. C. Streefkerk. Aanvang 7 u. Na afloop zal een stille tocht naar de begraafplaats worden ge houden, alwaar o.m. enkele minu ten stilte in acht genomen zal wor den. ZANG- EN MUZIEK CONCOURS Chr. Gemengde Zangvereniging „Looft den Hcere". Op Woensdag 2, Donderdag 3 en Zaterdag 5 Mei a.s., wordt al hier een Zang- en Muziekcon cours gehouden, georganiseerd door de Chr. Gemengde Zangver eniging „Looft den Heere", onder leiding van haar directeur de heer P. Christ. Voor deze bijzondere gebeurte nis verscheen een goed verzorgde gids, waarin de beschermheer der vereniging, Burgemeester A. Smit, een voorwoord schrééf, waarin Z.E.A. de deelnemende vereni gingen een welkom toeroept in zijn gemeente, die als een protes tantse enclave in het grote Ge west Noord-Brabant is gelegen. De burgemeester spreekt daarin verder de hoop uit dat de vele vreemdelingen die met de con- coursdagen zijn gemeente bezoe ken, hieraan een prettige herinne ring zullen mogen béwaren en zij als verenigingen, door de eerste prijzen die hij hen gaarne toe wenst, met voldoening aan deze daqen moqen terugdenken. Ds. M. J. Mulder, de erevoorzit ter van „Looft den Heere", wijst er in zijn „woord vooraf" op, dat een concours uitsteekt boven de min of meer belangrijke muziek- en zanguitvoeringen. Er worden iéder jaar veel concoursen gehou den, ook in onze omqevinq. De fijnproever op muzikaal gebied zal dat concours prefereren, waarvan hij de hooqste verwachtingen heeft. Van een concours kan men niet vooraf zegqen hoe rroed het wordt. Dit concours houdt echtér een belofte in, want met jeugdige frisheid heeft ..Looft den Heere' het „waanstuk". ondernomen. En dank zij de toezeqqinq tot mede werking van vele vérmaarde zanq- en muziekverenigingen, wordt hier een riik nevarieerd „menu" ge presenteerd van de beste soort. Moge erhtér bovenal, zowel bij medewerkers als bij belangstellen den voor dit concours h°t besef leven, dat dit al'** zij tot lof van God. Soli Deo Gloria. Het concours wordt gebonden in de zaal van de Chr. Volks bond. T.ao bet aanvankelük in de bv>4oelinn h®t concours in de onen- lucht te bonden, b'ervan is men teruggekomen met bet oog vooral on bet grote risico wat betreft het weer. Dinsdagavond, 1 Mei. te 8 uur, zal de officiële openinn plaats b»hb®n. r*nr>r de Edelachtbare He»r A. Smit. Burgemeester. Aan b«t oneninnsconcért dat hierna zal worden gegeven, wordt medegewerkt door de Chr. Gem. 3. Chr. Gemengd Koor Adven^ do, Béuningen, le afd. 4. Gem. Koor Excelsior, Dirks- land, Ereafdeling. 5. Fanfare Excelsior, Lage— Zwaluwe, le afdeling. 6. Fanfare „Tot Nut en Ge noegen", Melisant, afd. Uitmun tendheid. 7. Meerdervoorts Harmonie te Zwijndrecht, Superieure afdeling. Als jury-leden treden op de he ren: H. Coljee, Utrecht: Rob Ge vers, Den Bosch; Chr. v. Beek, Rotterdam en Jac. Bonset, Zand- voort. Techn. Adviseur: P. Christ. Op het programma voor a.s. Zaterdag komen wij in ons vol gend nummer terug. Woensdag en Donderdag wordt ook een avondconcert gegeven, terwijl Zaterdagavond het slui tingsconcert plaats heeft. Vele prijzen werden voor het concours beschikbaar gesteld, waaronder prachtige lauwerkran sen, lauwertakken, enz. Voor de beste directeuren zijn ook prijzen beschikbaar. Aan belangstelling zal het deze dagen zeker wel niet ontbreken. K.N.M.V.-PROPAGANDA- AVOND MAAR MATIG BEZOCHT. In samenwerking met de motor club Marijke hield de Kon. Ned. Motorrijdersvereniging 1.1. Don derdagavond 8 uur in café Cové- van der Haart aan dc Nieuwe- vaart. een propaganda-avond die, hoewel de opkomst maar matig was, alleszins geslaagd mag wor den genoemd. 'Na een welkomstwoord werd dc sportfilm 1948. welke flitsen liet zien van de T.T., terreinra ces, kampioensrit e.d. vertoond. Na de pauze sprak de heer van der Wind, die in een gloedvol betoog opwekte lid van de K.N. M.V., de vereniging, welke voer de Nederlandse motorrijders nis sport- en verkeersbond onmisbaar is, te worden. Hierna werden nog enkele mooie Amerikaanse sport films vertoond, waarna dc heer Aarden, voorzitter van de afde ling Noordbrabant van de K.N. M.V., de leden van de auto- en motorsportver. Marijke opwekte de K.N.M.V. en de eigen vereni- ginq trouw te blijven. Om ongeveer 11 uur sloot de voorzitter Dr. N. L. Gerlach, de ze zeer gcslaaqde avond, dank brengend aan allen, die het hunne er toe hadden bijgedragen deze propaganda-avond te doen sla gen. ORANJEFEEST GING NIET DOOR. UITGESTELD TOT NATIONALE FEESTDAG. Het voor Zaterdag j.l. door de Oranjevereniging „Wilhelmina" vastgestelde programma ter vie ring van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana is in verband met het gure', buiige weer niet doorgegaan. Het voor deze dag

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1