l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant Het probleem DUITSLAND PLUIMVEE UIT DE DENKT U TIJDIG PINKSTERNUMMER Opdat wij niet vergeten.... ADVERTENTIE MAANDAG 7 MEI 1951 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 37. Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties OPGERICHT 1878. speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Er schijnt in Duitsland een nieuw Nazimonster zijn kop op te steken, bezield met dezelfde geest als Hit- Iers N.E.D.A.P. Dit verklaarde tenminste de West- duitse minister van buitenlandse zaken. Hij had een bezoek gebracht aan Neder-Saksen en daar nader kennis gemaakt met de Socialistische Rijkspartij. De minister stelde zich voor onmiddellijk maatregelen te nemen om een einde te maken aan de activiteit van deze partij, die een nieuw gevaar betekent voor het Duitse volk. En dat niet alleen. Het is niet de.eerste keer sinds 1945 dat er gesproken wordt over Neo-Nazisme in Duitsland. Af en toe hebben ge ruchten de ronde gedaan over ondergrondse werkzaamheid van organisaties die Hitier maar niet konden vergeten en daarom trachtten de herinnering weer le vend te maken of levend te hou den. Natuurlijk ging het daar niet alleen om, maar men moest uit voorzichtigheid niet te hard van stapel lopen. De nederlaag van het Nazisme was nog zo kort ge leden. Nu is dat allemaal weer een jaar of zes geleden. De verhou dingen zijn sindsdien duchtig ge wijzigd en met name Duitsland is in die tijd een heel eind op eigen benen komen te staan. Dat wil zeggen dat de geallieerde bezet- tingsmogendheden hun handen ook voor een groot deel van de binnenlandse aangelegenheden hebben afgetrokken, zodat de Duitsers hun eigen boontjes maar moeten doppen. Wat niet in houdt dat. de geallieerden zo maar zouden toestaan dat de Duitsers de weg terug naar het Nazidom zouden gaan. Dat zien die zelf evengoed in, doch z'e zullen het verantwoordelijkheidsgevoel en de kracht moeten opbrengen om iede re poging van welke groep of or ganisatie dan ook die weg wel terug te gaan, de kop in te druk ken. Dat is zeker niet gemakkelijk. Immers, men kan er van verze kerd zijn dat de ideeën en idealen van het Nazisme ondanks alles bij velen niet volledig zijn uitge roeid. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats kan een leer die een volk meer dan tien jaar met alle mogelijke middelen is ingepompt, en die door bepaalde groepen met enthousiasme is aangehangen en verbreid, niet in enkele jaren tijds uitgeroeid worden. Daar komt bij dat het Duitse volk blijkbaar uitermate geschikt is om het führerprincipe in praktijk te bren gen en dus de behoefte heeft om zich door een persoonlijk daar gelaten wat voor een te laten leiden. Met weemoed zullen velen terugdenken aan de tijd toen ze nog iemand hadden om ,.Sieg heil!" tegen te roepen en die hun van overwinning tot overwinning voerde, die hun in het Derde Rijk een paradijs op aarde beloofde. Dat dezelfde man hen tenslotte naar de ondergang heeft gevoerd, zien ze dan maar over het hoofd. Daartegenover staat dat de na oorlogse politiek van de huidige regering geen succes is geweest, dat er een min of meer chaoti sche toestand is ontstaan door de overgrote stroom vluchtelingen uit het Oosten en dat het communis tisch gevaar van binnen en van buiten dreigt. Neemt men daarbij in aanmerking dat men onmiddel lijk na de capitulatie vlot is ge weest met arresteren en veroor delen, maar later tven viert: met vrijlaten en kwijtschelden, dan valt te begrijpen dat er heel wat personen op vrije voeten lopen die geenszins van gevaarlijke smetten vrij zijn. Al met al ontstaat er zo een vruchtbare voedingsbodem voor nieuwe nazi-theorieën en nazi- idealen. Dat er nochtans heel wat lui rondlopen met minder idealis me dan heimwee naar hun vroe gere macht of vrijheid van han delen, maakt de zaak alleen maar erger. Herhaaldelijk komt men namen tegen van kerfels die vroeger nauwe relaties hadden met SS en Gestapo, wier paradijs na de oorlog uit was, maar die dit graag zouden terugwinnen. Blijkbaar lijkt hun de beste me thode daartoe op dezelfde voet opnieuw te beginnen of door té gaan. Neemt men b.v. de onder havige Socialistische Rijkspartij, die zich openlijk als nieuwe na- tionaal-socialistische partij heeft uitgesproken, dan treft menon der de leiders namen aan als ma joor Reiner, die in Juli 1944 het Hitltrregime mee heeft qered, of de S.S.-leider Graf von Westarp. Wanneer deze heren dan nog op de heersende ontevredenheid spe culeren, hebben ze wel een érg dankbaar werkterrein. Geen weldenkend mens zal ont kennen dat in dergelijke partijen en groeperingen een reëel gevaar schuilt. De regering is er niet mee klaar als ze die verbiedt, want ze zullen in het geheim doorwer ken, zoals er zeker al jaren zijn die dat doen. Daarom kan slechts een uiterste waakzaamheid en 'n vastberaden optreden overal waar dit nodig of wenselijk mocht zijn, voldoende waarborgen bieden te gen een herhaling van het ver leden. West-Europa verzet zich met alle macht en alle beschikbare middelen tegen het communisme, dat een voortdurende bedreiging vormt voor zijn vrijheid en zijn levensbeschouwing. Maar bij dat verzet heeft het allerminst be hoefte aan herleving van andere krachten die nauwelijks overwon nen zijn. We hebben van die kant ruim genoeg ondervonden en we hopen in de toekomst zo wel voor het een als voor het ander gespaard te blijven. GEEN STRATEGISCHE MATERIALEN NAAR CHINA. De Verenigde Staten hebben in de U.N.O.-commissie voor sanc- tifes tegen China voorgesteld dat alle leden van de Verenigde Na ties zo spoedig mogelijk het ver zenden van wapens, munitie, oorlogsuitrusting en goederen die voor de fabricage daarvan ge bruikt kunnen worden, alsmede olie en materialen voor het op wekken van atoomenergie, naar communistisch China zullen stop zetten. Dit is al het minste wat men kan doen om China in zijn oorlogsvoering op Korea niet te helpen. INCIDENT ISRAEL—SYRIË. Vorige week zijn er weer on geregeldheden uitgebroken tussen Syrische en Israëlische troepen in de gedemitaliseerde zone. Er werd zelfs met mortieren en ar tillerie geschoten en er vielen een aantal doden. Beide partijen be schuldigen elkaar het incident te hebben uitgelokt. De Veiligheidsraad is in een speciale zitting bijeen geweest om de toestand te bespreken. Het hoofd van de U.N.O.-commissie voor Palestina heeft de partijen verzocht het vuren te staken. Dit is nu al de tweede kefer in korte tijd dat de troepen van Sy rië en Israel slaags zijn geraakt in het gedemitilitariseerde gebied. MAC ARTHUR VOOR CONGRESCOMMISSIES. Generaal Mac Arthur heeft voor de Amerikaanse congres commissies verklaard dat hij de oorlog op Korea eferder had kun nen beëindigen als hem genoeg versterkingen waren gestuurd. Hij herhaalde dat zijn ideeën en die van de stafchefs in niet geringe mate overeenkwamt n betreffende maatregelen tegen rood China, maar hij had de indruk dat Tru man en Marshall de aanbevelin gen van de stafchefs hadden ver worpen. De generaal klaagde ook dat zijn rapporten aan de departe menten van buitenlandse zaken en van defensie gecensureerd wa ren. Deze klacht zal opnieuw on derzocht worden. ZEVEN BRILJANTEN GESTOLEN. Bij een Haagsfe juwelier hebben twee Duits sprekende mannen bij wijze van koop zeven briljanten gestolen ter waarde van 56.000 gulden. Ze waren de winkel bin nengegaan en hadden na veel vij ven en zessen zeven briljanten uitgekozen. Daar ze niet .gfenoeg geld bij zich hadden, vroegen ze de winkelier om de briljanten in een verzegelde enveloppe tot de volgende dag te bewaren. Toen de winkelier lak en een stempel ging halen, moeten zfe de echte briljanten voor prullen geruild hebben. Tot deze minder plezie rige ontdekking kwam de winke lier de volgende dag toen zijn „kopers" niet kwamen opdagen en hij de enveloppe openmaakte... Weg briljanten, weg 56.000 gul den. DE GEORGANISEER DE JEUGD. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde statistiek van de vrije jeugdvor- ming 1950 bevat gegevens van instellingen ten dienste van de jeugdbeweging, Welke instellingen veelal een overkoepelend karakter dragen, en voorts van de jeugd organisaties, waarbij de leden di rect of indirect, via plaatselijke of regionale afdelingen, zijn aange sloten. In totaal betreft dit 856.000 leden, van wie 45 procent bij or ganisaties op R.K. en 37 procent bij organisaties op Prot.-Christe- lijke grondslag. Ónder deze 856 duizend leden bevinden zich 156 duizend aangeslotenen bij pad- vind (st)ers-, vërkenners- en gid- senorganisaties. Volgens deze publicatie ston den bovendien 98.000 jongeren in geschreven bij clubhuizen voor on georganiseerde jeugd. De organi saties op R.K. grondslag omvatten 36 procent en die op P.C. grond slag 34 procent van de 98.000 in geschrevenen. De sportorganisaties vermelden gezamenlijk 893.500 actieve leden, onder wie 34 procent voetballers en 23 pet. turners en turnsters. Van elke 100 jongens zijn er ongeveer 20 aangesloten bij jeugd organisaties, 31 bij sportorganisa ties en zijn er twee ingeschreven bij het z.g. massa-jeugdwerk; voor de meisjes zijn deze aantallen 18, 11 en 2. AAN UW IN ONS dat Vrijdag-ochtand verschijnt DE POKKEN IN TILBURG. Het Staatstoezicht op de Volks gezondheid heeft tot de genees kundigen van Noord-Brabant een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op het feit, dat bij vroeger gevaccineerden het ziektebeeld van pokken soms bedrieglijk veel lijkt op dat van waterpokken. Aan de artsen wordt daarom verzocht bij elk geval van waterpokken, waarmede zij te maken krijgen, navraag te doen naar mogelijk contact met Tilburg. Onder de slachtoffers van de ziekte bevindt zich de pastoor v. Oirschot, van de H. Sacraments kerk en dit heeft Vrijdagmorgen de gelovigen nogal in moeilijkhe den gebracht. Immers daar de pas torie geïnfecteerd wordt be schouwd, moesten behalve de pas toor ook de twee kapelaans ge- isoleerd worden. Daardoor kon den de H.H. Diensten geen door gang vinden, zodat een pater uit de stad assistentie kwam verlenen. Wegens besmettingsgevaar kon de H. Communie niet worden uitgereikt. De bevolking gedraagt zich zeer gedisciplineerd. Donderdagavond hadden zich ruim 40.000 mensen laten inenten en vandaag werd deze actie nog uitgebreid door 't inschakelen van vijf nieuwfe vac- cinatie-bureaux, hetgeen de gang van zaken uiteraard aanmerkelijk bespoedigt. Er is geen enkel belangrijk be drijf gestagneerd en de burgers behouden bij de gang van zaken hun traditionele goede zin. RUSLAND HEEFT 25 NIEUWE DIVISIES. Sinds begin Maart heeft Rus land zijn leger volgens rapporten, dife in handen zijn van de Britse inlichtingendienst, uitgebreid met 25 divisies. Hiermee zou het Rode Leger een sterkte van 200 divi sies hebben bereikt. Dit werd Vrijdag door een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken bekend gemaakt. De Chinese communisten zouden 2,5 millioen man onder de wape nen hebben. De legers der satel lietstaten meegerekend zouden de communistische landen tezamen beschikken over een strijdmacht van 6,5 millioen man. CANADESE TROEPEN NAAR EUROPA. Canada zal troepen naar Euro pa sturen. De Canadese minister president, Saint Laurent, maakte Vrijdag in het Lagerhuis bekend, dat zijn regfering van plan is een expeditieleger, ter sterkte van een brigade en uitgerust met Ameri kaanse wapens, uit te zenden naar het Europese vastland. Hier mee wil Canada een directe bij drage leveren tot de verdediging van het Westen in het kader van het Noordatlantisch verdrag. De Canadese troepen zullen ter be schikking worden gesteld van ge neraal Eisenhower. NEDERLANDSE VOLK ROUWT OVER ZIJN DODEN. Wederom heeft 't Nederland se volk Vrijdagavond zijn oor logsdoden herdacht, allen die vie len voor de vrijheid, soldaten en zeelieden, mannen van de lucht macht, zij die voor 't vuurpeleton vielen, helden van verzet, zij die omkwamen in kampen. De natuur was even triestig, de Meizon ging achter de wolken en de regen viel in stromen neer, maar dit vermocht geen afbreuk te doen aan de grote deelneming overal, een deelneming dife telken jare toeneemt, inplaats van te ver slappen. Ook t Koninklijk Paar legde 'n krans op 't monument der geval len in Baarn. WIELRIJDER STAK PLOTSELING OVER. Motorrijder verongelukt. Op de Rijksweg te Twello is op Hemelvaartsdag tegen vijf uur een ernstig verkeersongeval ge beurd, doordat nabij het Wezen- veld een wielrijder plotseling de rijweg overstak. De motorrijder, de heer W. uit Rotterdam, die uit de richting Deventer kwam, geraakte hierdoor in botsing met de wielrijder. De motor sloeg over de kop, waardoor de bestuurder, zijn echtgenote en hun achtjarige kind tegen het wegdek werden geslingerd. Het kind, dat tussen zijn ouders inzat, kwam met de schrik vrij, maar het echtpaar moest ernstig gewond naar het St. Geertruiden-ziekenhuis te De venter worden overgebracht. In de loop van de nacht is de heer W. overleden. De toestand van zijn vrouw is zorgwekkend. NEDERLANDER GEDOOD. De 22-jarige Nederlander R. B. Lammerding is bij een roofover val in het bloemenmagazijn „Eli za" te Bandung, door pistoolscho ten zodanig gewond, dat hij later overleed. De bandieten begonnen te schieten, toen de vrouw des huizfes om hulp riep. De heer Lammerding, die op dat ogenblik de winkel bezocht, werd daarbij getroffen. De buit bestond uit 3000 rupias en juwelen. AFSCHUWELIJKE MOORD TE EINDHOVEN. Naar uit het onderzoek van de Einhovense recherche is gebleken heeft de 29-jarige Eindhoven.->e vertegenwoordiger J. W. zijn even oude echtgenote Th. W.-v. D., die moeder van drie kinderen was en een vierde kind verwacht te, op weerzinwekkende wijze om het leven gebracht. De man, wiens huwelijksleven zeer gelukkig scheen en die zijn echtgenote in de vijf weken van verschrikkelijk lijden, welke aan haar dood voorafgingen, met te dere zorgen had omringd, heeft ongeveer een week voor Pasen twee ampullen rattenvergif (thal lium sulfaat) gekocht en de in houd daarvan opgelost in het glas melk, dat zijn vrouw gewoonlijk voor het slapen gaan placht te drinken. Het slachtoffer is hierop ziek geworden doch daar de huis arts aanvankelijk slechts griep vermoedde, werd geen verden king gewekt. Pas nadat haar toe stand slechter werd, constateer de een specialist, wiens hulp was ingeroepen, vergiftigingsver schijnselen. Op 22 April overleed mevr. W. Sectie op het lijk be vestigde de toen gerezen vermoe dens van opzettelijke vergiftiging. De goede verstandhouding tussen het ecjitpaar bracht de politie aanvankelijk op een dwaalspoor, doch toen uit correspondentie en telefoongesprekken van de dader bleek, dat W. sinds Febr. j.l. 'n verhouding had met een Brusselse serveuse, is men tot arrestatie drie dagen na het overlijden van het slachtoffer van W. over gegaan. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd, waarna hij ter beschikking van de justitie is •gesteld. DOOR TRUCK OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Rielsedijk, nabij de Geldropseweg in Eindhoven, is Woensdagmiddag de 33-jarige H. A. v. G. uit Geldrop door een truck overreden en kort na aan komst in het ziekenhuis overle den. Het slachtoffer, die bij de eigenaar van de truck in dienst was, trachtte op een gegeven ogenblik op de stapvoets rijdende wagen te springen. Hij kwam te vallen en kreeg een der wielen over zijn lichaam. Van G. was gehuwd en vader van drie kin deren. DE KUNSTMOEDER. Van verschillende kanten vraagt men mij, hoé een kunstmoeder op eenvoudige en doelmatige manier gemaakt kan worden. Ik schreef hierover eerder al eens, maar zal het nu nog eens herhalen. Een kunstmoeder wordt gebruikt om kuikens die geen kloek heb ben groot te brengen. Deze be staat in hoofdzaak uit een ver warmde ruimte groot 85 x 85 cm en een speel- en scharrelruimte groot 85 x 105 cm. De warmte wordt verkregen door een lamp, welke is geplaatst onder een plaatijzeren koker of bus. De vloer in het verwarmde gedeelte bestaat uit een asbest- of eternietplaat dik 8 mm., welke brandvrij is en een goede afsluiting vormt, daar er geen dampen van de lamp bij de kuikens mogen komen. De plaat ijzeren koker wordt beveiligd door een bus van fijn gaas. Op de vloer wordt eerst een laag zand van ongeveer 3 cm. dikte ge strooid en daarover turfstrooisel dik ongeveer 7 cm. Verder bestaat de bovenafdekking uit ramen, wel ke afneëmbaar zijn en vooral goed moeten passen, daar anders vooral 's nachts het warmteverlies te groot zou worden. Verder hangt in de verwarmde ruimte een thermometer tegen de binnenwand, op een plaats, waar men zonder de ramen op te lich ten gemakkelijk op zien kan. Des avonds of 's nachts dekt men dit glas af met kleden of anderszins. Men kan met behulp van een zak lantaarn gemakkelijk de zaak con troleren. Het is practisch onder ieder raam en houten werveltje te maken voor het openstellen der ramen indien de warmte te groot wordt. Over het gëheel zit de ven- tilatiekap. In deze kap zitten vier schuiven. De schuiven zet men open liefst diagonaalsgewijze, te genover elkaar. De regeling leert men spoedig, hiér hangt natuurlijk de gelijkmatige temperatuur van, af, wat hoofdzaak is. In de speel- of scharrelruimte wordt droog zand en turfstrooisel gedaan en ook gevoed. Niet voe ren in het verwarmde gedeeltë, ten eerste verspeelt men de warmte door het openen der ramen en verder wordt de ruimte onnodig vuil. Electrisch verwarmen wordt tegenwoordig ook veel toegepast. BEENZWAKTE BIJ KUIKENS. Men kan niet alle gevallen van been zwakte bij kuikens aan een en dezelfde oorzaak toeschrijven. Er zijn gevallen van ernstige, langdurige aard; andere daaren tegen zijn bijna ogenblikkelijk te genezen. Een juiste kennis der verschillende soorten van been zwakte zal begrijpelijker wijzfe ten gevolge hebben dat men voor ieder geval terstond het meest werkzame geneesmiddel zal kun nen aanwenden. Eén soort van beenzwakte is n gevolg van de z.g. Engelse ziekte (rachitis), een ziekte, welke men bij de verschillende diersoorten in de jeugd heeft leren onderschei den, waarbij men steeds een laag gehalte van calcium en phospho rus in het bloed heeft kunnen aantonen, gepaard gaande met n abnormale beenvorming in de jonge dieren. Bij zeer jongt dieren zijn de skeletdelen nog buigzaam, in hoofdzaak zijn ze nog kraakbenig; bij het ouder worden gaan ze over in de brosse, breekbare beenderen door verandering in structuur en afzetting van minerale delen. In dien de afzetting van deze mine rale dtlen onvoldoende is, krijgt men een abnormale beenontwik keling, die zodanig door verkrom mingen, verbredingen enz. van de normale afwijkt, dat ze gemakke lijk valt aan te wijzen. Voelt men bij beenzwakke kuikens, dat de ribbetjes b.v. eigenaardig verbreed en vtrdikt aanvoelen en een kron kelend verloop hebben, dan kan men met zekerheid zeggen dat ze aan Engelse ziekte lijdende zijn. Meestal zal men eerst na het op- trtden van een enkel of meerdere gevallen van beenzwakte bij zijn jonge kuikens die diertjes aan den lijve gaan onderzoeken; het kwaad heeft dan echter reeds zo'n ern- stigë omvang gekregen, dat de medicijnen tegen de Engelse ziek te het kwaad niet meer kunnen herstellen. Aangezien het beginstadium der ziekte, als de kuikens nog allen rondlopen, reeds heel goed aan mëerdere exemplaren te voelen is, zal iedereen wijs doen zijn ogen schijnlijk gezonde kuikens af en toe in de hand te nemen en te be voelen of hij aan het skeletje ver bredingen en verdikkingen kan voelen. Hoe eerder het kwaad ontdekt wordt, hoe beter natuur lijk. Een van de duidelijkste aanwij zingen zijn de typische binnen waartse krommingen der ribbetjes langs de ruggegraad en het borst been. Ook de schedelbeenderen en de onderkaak blijven in geval van Enqelse ziekte langt tijd zacht en buigbaar. Kippenvriend. Vrijdagavond hebben wij hen die vielen weer her dacht, hen allen, hetzij ze geëxecuteerd werden, hetzij ze in een concentratiekamp omkwamen, hetzij ze op de vlucht gedood werden of door het Verschrikkelijke mo derne oorlogstuig omkwamen of sneuvelden bij het ver vullen van hun plicht. Onze gedachten hebben weer enkele ogenblikken bij hen verwijld, want zij waren het die de vrijheid waarvoor ze vielen, niet meer moch ten meemaken. En daarom is het passend dat we jaar lijks de vooravond van de dag waarop we onze bevrij ding vieren, voor hen bewaren, opdat we nooit vergeten dat zij alles gegeven hebben voor het algemeen welzijn. Gestadig viel de droeve regen toen de lange stille stoet langs de executieplaats achter het Raadhuis trok en naar het monument, waar het dodenappèl werd ge houden; het gemeentebestuur, de katholieke en protes tante geestelijkheid, vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap, het bestuur van Waalwijks Belang, de Bond van Oud-strijders en vele burgers sloten zich hier bij aan. Bij het monument zong de Liedertafel het „Tenebrae factae sunt", waarna de indrukwekkende en treurige dodenlijst werd voorgelezen door de heer J. Kouters. Zinvol klonk het Wilhelmus met de zo toe passelijke woorden „Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer". De burgemeester, de voorzitter van Waalwijks Belang, de voorzitter van de Bond van Oud strijders, de heer De Jongh namens de Joodse gemeen schap en de afdeling Waalwijk van het Rode Kruis legden kransen en toen trokken vele belangstellenden langs het monument als een levend bewijs dat we onze doden niet vergeten. Het was een eenvoudige, maar waardige plechtigheid op deze 4de Mei en het deed goed op te merken dat de stille stoet groeit en dat praktisch iedereen een waar dige houding weet aan te nemen. Zo zal er een hechte traditie groeien die ons ieder jaar naar het monument zal brengen, om hen die vielen te herdenken. •Zoals we hierboven zeiden, was de deelname aan de stille stoet dit jaar, ondanks het slechte weer, zeer groot en vele honderden stonden in de Burgem. Moonenlaan in stromende regen te wachten, (onbegrijpelijk dat deze allen de stoet niet volgden). Na een passend lied van de Liedertafel, hield de heer J. Kouters, leraar R.K. H.B.S.M.M.S., het doden-appèl, dat wij om vorm, inhoud, betekenis en voordracht hier gaarne in extenso opnemen, opdat ook degenen die niet tegenwoordig konden zijn, kunnen delen in de indruk, die dit appèl op alle aanwezigen maakte. Monotoon, als het neervallen van de naargeestige regen op dit ogenblik, zal aanstonds weer de lange rij van namen hier weerklinken: De namen van ónze oor logsdoden. Gevallen onder de meest verschillende omstandig heden, aan de aarde toevertrouwd in de meest uiteen- liggende oorden der wereld. Maar dit hebben zij allen gemeen: Of zij stierven hier of elders, of zij waren slachtoffers van het lot of van hun plicht; zij waren uit óns midden, zij hadden deel aan ónze gemeenschap. Daarom hebben wij jegens hen een bijzondere plicht van huldebetoon en dankbaarheid te vervullen. Wij gaven hen hier, op dit stukje Waalwijkse grond, temidden van al het nieuwe dat rondom verrijst, een ereteken, een symbolisch graf, alsof wij daardoor wilden getuigen, er ons van bewust te zijn, aan hun levensoffer ónze mogelijkheid tot verder-leven te danken. Doch deze hulde, het oprichten van een monument, zou een ijdele geste zijn, als het erebeeld in het hart en in de herinnering van ons allen door de slopende inwer king van de tijd zou worden aangetast, als de vloed golven der gebeurtenissen van ons bewogen leven de heugenis aan hun moed, hun trouw, hun plichtsvervul ling, of hun tragisch einde zouden uitwissen. En daarom is het goed dat wij ons zelf tot een ere- plicht hebben gesteld, telkenjare op 4 Mei samen te komen, om in een stil herdenken te verwijlen bij hun aller hoogste offer. Opdat het nimmer uit onze herinne ring moge verdwijnen, opdat onze jeugd, uit hun voor gang de kracht en de moed moge putten om sterk en groot in het leven te staan. Opdat wij niet genezen van dit weten, dat voor ons stierf een heldenlegioen van mannen, die geen onzer mag vergeten: Laat dan ons hart voor God nu boete doen. Laat ons dan stil zijn, dat wij beter horen hun eindeloze stappen in de nacht; En laat ons bidden dat in onze oren toch nimmer dooft hun monotone klacht. De wind zal eeuwig waaien om hun graven, de zon zal warm zijn op het kleinste kruis; Wij kunnen nooit vergelden wat zij gaven, maar onze liefde zij hun veilig Thuis. Laat ons dan stil zijn, dat ook wij eens branden, van wat hun kracht gaf, rij aan rij; de twintig millioen doden aller landen, die eenmaal zullen vragen: Wat deedt Gij? K. H. R. de Josselin de Jong. (Daarna volgden de namen der gevallenen, met een minuut stilte voor gebed en kranslegging).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5