X DE L&NGSTmT Fijne Witte TUINGRINT BRILLEN? z'n Zuid-Amerikaanse reis. NIC. SCHILDERS PRINS BERNHARD DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 MEI 1951. PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. Ronde van Waspik de Heer C. W. Hesselberth Mevr. C.L. Hesselberlh-Dekkers VAN MAAREN TE KOOP: in elke hoeveelheid verkrijgbaar bij OVER Behalve de omvangrijke order welke Werkspoor van de Argen tijnse regering heeft gekregen, zal de reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika ook de onderteke ning van een contract door de Argentijnse PTT en Philips Ne derland tengevolge hebben. Prins Bernhard die nadat hij gedurende ongeveer een uur in de Ministerraad een uitvoerig verslag had uitgebracht tij dens een persconferentie enige in drukken van zijn bezoeken aan Argentinië, Uruguay en Chili weergaf, kon nog geen cijfers ge ven over dit Philips-contract. „Het is in beginsel klaar'', aldus de Prins, „maar het behoeft nog nadere uitwerking. Ik kan wel zeggen dat het om een flink be drag gaat." Ook andere grote en kleine be langen zijn, volgens de Prins, ge durende de reis verzorgd. Prins Bernhard was tevreden over zijn reis. Daarover liet hij tegenover de vijftig Nederlandse en buitenlandse journalisten, die naar hem luisterden, geen twijfel bestaan. EMIGRATIEKANSEN. Vooral de mogelijkheden tot emigratie hebben de interesse van de Prins gehad. Hij bleek op dat punt optimistisch te zijn. In Uru guay en Argentinië is goede grond en bestaat een gunstige fi nancieringsregeling voor immi grante^ In Chili kent men een derge lijke geldelijke hulp aan de bui tenlandse werkkrachten nog niet. ,.Ik ben van mening", Verklaar de de Prins, „dat goedwillende Nederlanders, die zich in deze drie landen gaan vestigen, in be trekkelijk korte tijd hun schulden kunnen terugbetalen en er 'n goed leven tegemoet gaan." Een voordeel, waarop de Prins wees, is de onverschilligheid der drie landen inzake kolonievor ming. Geen der drie regeringen maakt er zich druk over of bui tenlanders een gemeenschap wil len vormen of opgaan in de be volking. De Prins gaf een ge sprek weer met de president van Uruguay, waarin deze had geop perd 25 Nederlandse families naar zijn land te laten komen. Het Uruguayse staatshoofd was er van overtuigd dat de Nederlan ders weldra in groten getale de oversteek zouden gaan maken. Dat er tenslotte in de drie landen grote geestelijke vrijheid bestaat, vond de Prins voor de Nederlan ders bijzonder belangrijk. In de handelsmogelijkheden met Argentinië, Chili en Urugu ay ziet Prins Bernhard veel heil. Voorwaarde is evenwel, dat de interesse voor Nederland, welke nu in de drie bezochte landen is ontstaan, benut moet worden. De Nederlandse zakenlieden en het bedrijfsleven Zullen initiatief moe ten tonen. De betalingsbalans van Neder land met Argentinië kan zeker in evenwicht worden gebracht. De leverantie van grondstoffen door de drie landen zal in handelsver dragen moeten worden vastge legd. Een .uitzondering daarop maakt koper uit Chili, dat voor de aflevering van dit metaal aan Nederland, welke bijna is vol tooid, een afzonderlijke regeling wenst. In de landen welke de Prins heeft bereisd, wordt de industria lisatie sterk bevorderd. Voor Ne derlandse bedrijven zag de Prins hier een kans. Zij zijn zeker wel kom, zie hij, maar ze zullen er van moeten uitgaan, dat de ge maakte winst de eerste jaren in het land zelf blijft, en dus niet kan worden overgemaakt naar Nederland. HET BEWIND-PERON. Het kon niet anders of de ver houdingen in Argentinië moesten tijdens dit persgesprek naar vo ren komen. „Is het Uw indruk" werd de Prins gevraagd, „dat er een zo goed als dictatoriaal be wind in dit land bestaat?" „Mijn eindindruk van Argen tinië is", zo was het antwoord, „dat, als er volkomen vrije ver kiezingen in Argentinië zouden zijn, 70 procent der stemmen voor Peron zouden zijn. Ik heb me dik wijls genoeg onder de mensen op straat kunnen begeven", zo zei Prins Bernhard, „maar van angst heb ik niets gemerkt". Over Pe ron zelf vertelde de Prins, dat hij er verscheidene malen getuige van is geweest, dat de president zelf zijn auto bereed, zonder dat er detectives in de wagen aanwe zig waren, of dat er ook maar iets in de buurt was. wat op een escorte geleek. Of de Prins nog verdere reizen naar Zuid-Amerika zal maken, hangt van de Regering af. Per soonlijk voelt hij er zeel veel voor om een bezoek aan Brazilië te brengen en eens te kijken naar de twee Nederlandse nederzettingen daar. BENOEMING. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbcsch, heeft op verzoek van ue Hoog- Eerw. Pater Provinciaal van de Paters Ongeschoeide Carmelieten benoemd tot Rector van de Rec torale Hulpkerk van de H. The- resia te Waspik-Boven de Zeer- Eerw. Pater J. Heunen O.C.D., onder gelijktijdig eervol ontslag aan de ZeerEerw. Pater R Keulers O.C.D. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 1. Wedstrijd voor nieuwelingen. 40 k.m., 30 ronden, afgelegd in de tijd van 1 uur 3 min. Uitslag 1. J. Verhoeven, Overschie (ereprijs, beker, beschikbaar ge steld door Heinekens Bierbrou werij). 2. M. Wolfs, Vlijmen. 3 P. de Jongh, Made. 4 W. Hee- ren, St Willebrord. 5 J. v Osta, Fijnaart. 6 H. v. Glerum, St.' Willebrord. 7 P Hermus, Oud- Gastel. 8 J. Meijer, Overschie. 9 A. v. Stein, Geertruidenberg. 10 P. Zaunbrecher, Dordrecht, 11 J. Kerstens, Zundert. 12 C. v. Meggelen, Made. 13 P. Schollen, Tilburg. De navolgende premies werden beschikbaar gesteld 1 shirt, aangeboden door Jos v. d. Rijken, Manufacturen, Be- nedenkerkstr. 52, gewonnen door Meijer, Overschie. 1 toerbuitenband, besch. gest. door Garage Roovers, Rijwiel handel en rep.-inrichting, Vaartje 1gew. door P. de Jongh Made. 1 cake, besch. gest. door Janus de Winter, bakkerij Raadhuisstr. 19, gew. door Verhoeven, Ovfer- schie. 1 fl. likeur, besch. gest. door Jan Akkerjnan, café, Havendijk 72, gew. door Verhoeven, Over schie. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Henk Boons, café-slagerij Raams- donk, gew. door Hermus, Oud- Gastel. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Bilpartver. ,,De Poedelaars", ge vestigd in café „Sportwereld", gew. door v. 't Hof, Sassenheim.' 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Wed. Montens, choc, en suiker werken, Spoorstr. II, gew. door Wolfs, Vlijmen. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Bertus Adriaanse, Expediteur te R'veer gew. door Wolfs Vlijmen 1 kunstvoorwerp ter waarde van 3.—, besch. gesteld door A. Roovers, aannemer, Beneden- kerkstr., gew. door van Osta, Fijnaart 1 race-zadel, bestemd voor de renner, die het meeste aantal ma len els eerste de eindstreep pas seert, besch. gesteld door W v Leeuwen, Rijwielhendel en rep._ inrichting Raamsdonk, gew. door Verhoeven, Overschie. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, bestemd voor de best geklasseerde nieuweling, besch gest. door de Waspikse Wieier- supportersvereniging, gew. door J. van Hooren, Waspik. 1 taart, bestemd voor de best geklasseerde Waspikse nieuwe ling, besch. gest. door G. Akker mans, Brood- en banketbakkerij, 't Vaartje 122, gew. door J. van Hooren, Waspik. II. Wedstrijd voor amateurs. 90 km., 67 ronden, tijd 2 uur 37 minuten. Uitslag I Ant. v. Oers, Langeweg. 2 H. v .d. Elshout, Made. 3 H. 25). Ik interesseer mij ook niet voor stofzuigers, ging Peter vér der. Vind het nare dingen, maken lawaai en als juffrouw Spoor er mee binnenkomt fluit ik altijd de Intocht der Gladiatoren, want zo ziet zij er ook uit met dat ding, krijgszuchtig, weet U. Maar U kent juffrouw Spoor niet, glimlachte Peter. U zoudt haar moeten zien en horen. Misschien gebeurt dat nog wel eens, meen de hij, zich niet bewust, hoe pro fetisch zijn woorden waren. Olga Walewska zag Peter nu met een vreemde blik aan. Wat moest deze jeugdige man met die tintelende blauwe ogen, die altijd plezier schenen te hebben dacht - zij. En op dat ogenblik had Peter gewacht en trof hij haar. Merkwaardig, hoeveel Polen er hier tegenwoordig zijn: Ossiefs- ki en Kubelin, maar neen, die is geen Pool, wel? Peter lette op de handen van de vrouw en zag, dat die even trilden. Hoelang kent U Ossiefski wel? vroeg hij meteen verder. Het duurde even, voordat Olga Wa lewska antwoordde en Peter meende, dat zij die tijd nodig had om zich te herstellen. Of vergiste hij zich? Ossiefski? zei ze tenslotte zacht, met een vraag in haar stem. Een groot musicus, waagde Peter. Ik heb nog een paar muziekboeken van hem. De vrouw zag hem nu recht aan; haar ogen werden groot en donker en Peter voelde de sterke spanning in haar. Hij wilde haar nog niet lotlaten. Hij moest ver der, verder, tot er iets zou breken in haar, zoals een veer springt in een horloge, dat te sterk wordt opgewonden. Hij was een goed mens, sprak Peter weer en hij liet haar geen moment uit het oog. Hij meende het goed. Ik was erbij, toen hij werd doodgeschoten. Ik weet, wie het deed. Toen greep zij Peters hand. Zij zag hem aan, maar hij kon haar gevoel niet peilen. Doch angst was het zeker niet. Weet U dat? sprak zij en haar stem klonk niet warm meer. Ja, loog Peter en hij liet er vlug op volgen: U weet toch ook, dat de kleine Hongaar dood is? Toen merkte Peter, dat hij te ver gegaan was. Olga Walewska liet zijn hand los; zij leunde ach terover in haar stoel en bekeek Peter met smal getrokken ogen. Hij had zijn doel voorbij gescho ten. Dit was geen nieuws voor haar. Hij had een fragment van de legpuzzle in de hand genomen, dat daar 'niet paste, waar hij zo ijverig aan het bouwen was. Hij waagde het nog eens: Ik wil U helpen, zei hij. Denkt U er rustig over na. Ik logeer in Axen, bij de dokter. Belt u mij maar op, wanneer U mij wilt spreken. U moet mij vertrou wen. U heeft hulp nodig. Peter sprak het snel, een wei nig onzeker, want hij voelde, dat haar gedachten nu ver van hem waren. Hij merkte ook. dat de deur langzaam geopend werd en hem bekroop een onaangenaam Brinkman, Maasland. 4 A. Geluk Rotterdam. 5 A. Braspenninx, Zundert. 6 P. Roks, St. Wille brord. 7 A. Suijkerbuijk, Breda. 8 J. Driessen, Terheijden. 9 P. Enimen, R'veer. 10 P. Verwij meren, Terheijden. 11 Jac. Flipse Tilburg. 12 C. Verstraeten, Bre da. 13 L. Fitters, Waspik. 14 C. Anraad, Oud-Gastel. 15 P Nouws Leur. 16 J. Jansen Made.' De navolgende premies wer den voor de amateurs verreden 1 fl. drank, besch. gest. door Janus v. Dongen, Rookartikelen en Slijterij, Raadhuisstr 5, gew. door C. Verstraeten, Breda. 1 schilderstuk, besch. gesteld door Janus Fijneman, complete woninginrichting, Benedenkerk- str. 69, gew. door A. v. Ooster hout, Lage-Zwaluwe. 1 doos sigaren en 2 pakje$ si garetten, besch. gest. door Kin deren Nollen. Rookartikelen, Spoorstraat 6, gew. door P. Em- men, R'veer. 1 toerbuitenband, bescn. gest. door J. van Onzenoort, rijwiel handel, kachels, smederij, Kerk- str. 14, gew. door J Vlamings. Steenbergen. 1 kunstvoorwerp ter waarde van f5.— beschikbaar gest. door Bram Lambregts, Hotel De Wit- gevoel, dat degene, die nu zou binnentreden, dit gesprek had af geluisterd. Wellicht dacht Peter dit, omdat de deur zo langzaam open ging. De man, die wilde binnenko men, had een rattenkop, vond Pe ter. Hij bleef aarzelend staan, met de hand nog op de deurknop, en keek achterdochtig van Olga Wa lewska naar Peter. Komt U toch binnen, nood de Peter, met ergernis in zijn stem. Nein, nein, Verzeihung, mompelde de man en streek ner veus een sliert van zijn raven zwart haar van het voorhoofd weg. Ich meinte... en eens klaps verdween het onaangenaam gezicht weer; de deur werd even behoedzaam gesloten, als zij zo juist was opengedaan. De Poolse was nu zowel opge wonden als geprikkeld. Peter overwoog, of dit verband hield met de verstoring door de zonder linge bezoeker en hij begon te zoeken naar een aanknopingspunt om het gesprek met de vrouw niet te verliezen. Maar het was daarvoor reeds te laat. Zij stond op en sprak: Ik geloof, dat wij elkander mets meer te zeggen hebben. U wilde de directeur nog spreken? Doet U het liever niet. Hij heeft het bijzonder druk, weet U. Goe- denmiddag. Peter kon niet anders doen, dan zijn nederlaag erkennen. Met een vormelijk knikje verliet hij het vertrek. In het portaal stond hij enkele seconden stil. Hij hoorde van het einde van de gang iemand naderen; dat zou de portier wel zijn, die hem in convooi naar bui ten zou loodsen, bedacht hij. Toen draaide Peter zich met een ruk om en zag, dat aan zijn linker hand, recht tegenover de spreek kamer, welke hij zojuist verlaten had, een deur voorzichtig en zon der gerucht gesloten werd. In twee stappen was hij er, duwde de deur met kracht open en hoorde een gesmoorde kreun. Peter zag toen, dat hij de deur tegen de rattenkop had gesmeten en diens koolzwarte ogen keken hem ver schrikt aan. Vergeeft U mij, zei Peter met een beminnelijke lach, want hij zag, dat de mond van de an der bloedde en dat gaf hem vol doening. Heeft U zich erg pijn gedaan? En weet U, dat dit vol strekt niet nodig was, want ik zie, dat ik de verkeerde uitgang ge nomen heb. De man zei niets, streek zich alleen met een pijnlijk gezicht over zijn lippen en Peter maakte nog een grimas, voordat hij wilde weg gaan, bedacht zich even en fluis terde toen want hij hoorde de zware tred van de portier reeds dichtbij In onze taal zeggen wij.: „Wie luistert aan de wand", maar in Uw land heet dat: „Ein Horcher an der Wand". Warem pel U lijkt op Goebbels, wijlen Goebbels. Toen keerde Peter zich om en liep bijna tegen de portier op. Zo, bent U daar weer, be groette Peter hem. Gaat U mee? Dan kunt U de deur achter mij op slot doen. Zwijgend gingen zij de gang door en Peter was opgelucht, toen hij weer buiten op de stoep stond en werkelijk een grendel achter zich hoorde verschuiven. Hij reed het grintpad af, naar de grote weg, keek nog eenmaal om en zag dat hij door een van de sombere vensters werd gadegeslagen. In deze fabriek had hij zich niet behaaglijk gevoeld; er heerste een vreemde, gedrukte stemming, als of ieder een ander bewaakte en de mensen, die er werkten, samen één groot geheim moesten bewa ren. Het deed weldadig aan terug te komen in de rommelige gezellig heid van Frank Mertens' huis. De kinderen bedreigden het humeur van hun vader, door met alle ge weld zijn haar te willen knippen. De aankoop van de scheermesjes voor Peter was namelijk niet bij de drogist, doch wel bij de dorps barbier tot stand gekomen en daar hadden zij toen lange tijd toege keken, hoe de hoofden van grote mannen met rappe scharen be werkt werden. Vooral kleine Peter was er van onder de indruk gekomen en hij vertelde ook, dat hij, als hij groot was nog langere ooms dan oom Peter zou knippen en Barbara vulde dromerig aan, dat zij dan de langste haren aan de poes zou geven, voor haar snor, die zo dun was geworden. Door al deze nieuwe gedachten waren zij de Meikever vergeten en zo kon het avondeten dan een rustig verloop hebben. Toen Karin de kinderen naar bed bracht vroeg Peter aan zijn vriend: Leeft die Kees Hommes nog? Wis en waarachtig. Hij is brutaler dan ooit en maakt de hoofden van al zijn jaargenoten dwaas, door als maar te spreken over een motorfiets, die hij zal kopen. Werkt hij nog op de fabriek? Zeker, en het schijnt hem er goed te gaan. Waar zou ik die rakker kunnen zien? Die hangt meestal de hele avond in de Gouden Zwaan aan het buffet. Peter stond op. Ga je mee? Ik wil dat heer schap wel eens zien. Even maar. We zijn terug, als Karin klaar is. [(Wordt vervolgd). te Leeuw, R'veer, gew. door A. v. Oosterhout, Lage-Zwaluwe. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Biljartver. „De Poedelaars" ge vestigd „Sportwereld" gew. door J. Vlamings, Steenbergen. 1 fietstas besch. gest. door W. de Hoogh, Rijwielhandel enz. Kerkstraat 45, gew. door J. Vla mings, Steenbergen. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Wed. Montens, choc, en suiker werken, Spoorstr. 11gew. door J. Driessen, Terheijden. 1 spier rookvlees, besch. gest. door Bertus v. d. Plas, Slagerij, Waspik-Boven, gew. door A. Geluk, Rotterdam. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch gesteld door Th. v. Boxtel, café, Kaatsheuvel gew. door J. Driessen Terheijden. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Rijwielhandel „Limko", Kaats heuvel, gew. door M. Ligtvoet, Waalwijk. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door R.S.C. „Willebrord Wil Voor uit gew. door P. Emmen R'veer 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door G. v. Boxtel, Schoenfabriek An- tonetta, Kaatsheuvel, gew door P. Verwijmeren, Terheijden. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteid door Comité „Ronde van Dussen" gew. door A. Suijkerbuijk Breda. I kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Wielerclub „De Zwaluw", Ul- venhout, gew. H. Brinkman uit Maasland. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2 50, besch. gesteld door Wed. L. Fitters Zn., aanne mers gew. door C. Anraad Oua- Gastel. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Th. de Graauw, spec, adres voor markiezen en zonneschermen, Middenstr. 12, gew. door m! Ligtvoet, Waalwijk. 1 kunstvoorwerp ter waarde Xa" besch. gesteld door Comité Ronde van Kaatsheuvel, gew. door J. Driessen Terheijden. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, besch. gesteld door Comité Ronde van Kaatsheuvel, gew. d. Ant. v. Oers Langeweg. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 5.—, bestemd voor de best geklasseerde Waspikse amateur besch. gest. door de Waspikse Wielersupportersvereniging gew. door L. Fitters, Waspik. 1 kunstvoorwerp ter waarde van 2.50, bestemd voor de best geklasseerde renner van de Wie lerclub „Kaatsheuvel, besch. ge steld door Tli v. Boxtel, café te Kaatsheuvel, gew. door L Fit ters, Waspik. HUIDENPRIJZEN STERK GEDAALD. De huidenprijzen op de wereld markt zijn de laatste dagen 10 tot 15 percent gedaald. Gezien de llauwe markt mag verdere prijs daling worden verwacht. In krin gen van de vakgroep Lederindus trie gelooft men niet, dat deze prijsdaling een directe terugslag op de schoen- en lederprijzen zal hebben. De leerprijzen zijn steeds ach ter de kostprijzen aangelopen, zo dat in vele gevallen de verhoogde grondstoffenprijzen nog niet in de producten zijn verrekend. Het da len van de huidenprijzen zal wel een verdere prijsverhoging afrem men. De Argentijnse markt hand haaft de prijzen nog. Ook in Ne derland is het internationale prijs peil van grote invloed. Een in landse koeienhuid, die enkele we ken geleden nog vlot voor 100 gulden werd verkocht, brengt thans slechts 60 tot 70 gulden op. Alleen de kalfsvellen, waaraan een groot tekort is, blijven vast in Prijs. Op 1 Mei mochten onze geliefde Ouders en de dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar in het huwelijk traden, welk heugelijk feit Zaterdag 12 Mei feeste lijk gevierd zal worden. De H. Mis van dankbaarheid zal tot hunne intentie om 9 uur in de parochiekerk van den H. Antonius worden opgedragen. Gelegenheid tot feliciteren van 12—2 uur Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hunne dan- bare kinderen. R1NUS en BETTY JAN - COR - WFM KARELTJE. Waalwijk, Mgr. Zwijsenstr. 5. Niet duurder Wèl secuurder Vughterstraat 25 Den Bosch Leverancier van alle Ziekenfondsen. Laageind* 94 - Telefoon 175 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6