I Wijde WereldJ miWYR Waalwijkse en Langsiraaise Courani GETUIGENISSEN. POKKEN een gevaarlijke ziekie. UIT DE Accountantskantoor J.VAN DIJK Wat zijn pokken? - Hoe zich er tegen te beschermen. KIESPIJN? VRIJDAG 18 MEI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 40 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Generaal MacArthur, generaal Marshall en generaal Bradley hebben voor een Commissie uit het Ameri kaanse Congres elk hun standpunt uiteengezet en ver- cledigd over de Koreaanse oorlog, de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten en in Europa en de hou ding van Rusland tegenover de gebeurtenissen in Oost en West. Vooral minister Marshall heeft enkele opzienbarende verklaringen afgelegd, die in lijnrechte tegenstelling staan tot wat generaal MacArthur over dezelfde onderwerpen te berde heeft gebracht. Intus sen blijkt ook generaal Bradley het niet helemaal met MacArthur eens te zijn. De opvattingen en standpunten van de ex-opperbevelhebber in het Verre Oosten kent men nu wel. Hij heeft ze met kracht van ge moedsuitdrukking en van argu menten verdedigd, zodat men enerzijds geneigd was deze erva ren man gelijk te geven. Desal niettemin hebben militairen die het ook kunnen weten zich tegen dit alles verzet. En men ontkomt niet aan de indruk dat MacArthur de zaak minstens te eenzijdig bekijkt. Men herinnert zich de kapitale vergissing die hij eind 1950 heeft gemaakt, toen hij, er van over tuigd dat rood China zich niet in de Koreaanse oorlog zou mengen, zijn soldaten beloofde dat ze met Kerstmis thuis zouden zijn. Het was niet zo, want communistisch China bemoeide zich wel met het conflict en het is een vraag of de Amerikaanse soldaten met Kerst mis 1951 wel thuis zullen zijn. Nu weer verklaarde MacArthur er zich van overtuigd dat Rusland zich niet zal laten verleiden tot deelname aan de oorlog in het Verre Oosten als, volgens Mac- Arthurs bedoeling, de Chinese luchtbases zouden worden gebom bardeerd, de kusten geblokkeerd en troepen van Tsjang Kai Sjek zouden worden gebruikt. Toonde de generaal zich ook in deze weer niet te optimistisch? De verklarin gen van Marshall en Bradley ge ven in ieder geval een heel an dere opvatting weer. De eerste zei 1.1. Zaterdag voor de gezamenlijke senaatscommissies voor de striidkrachten en buiten landse betrekkingen, dat hij bij zijn beleid uitqaat van de veronder stelling, dat Rusland in Europa ifeder ogenblik tot agressie zou kunnen overqaan, maar dat naar zijn mening het risico dat Rusland aan een oorloq in het Verre Oos ten zou gaan deelnamen groter is dan het gevaar in Europa. Dit is een heel ander geluid. Volgens Marshall wijzen ontvangen rao- porten er op dat de Russen door hergroenering van hun strijdkrach ten in Europa en door verster- kinq van hun troepen in het Ver re Oosten beziq zijn de militaire kracht van de Sovjet-Unie voort durend te vergroten en te con centreren. De minister zei echter dat deze Russische dreiging geen argument mag zijn „om ons niet zo goed mogelijk daarop (op die eventuele agressie) voor te be reiden, zelfs al zou die voorberei ding twee of drie jaar kosten." „Met andere woorden", aldus Marshall, „wij zitten niet stil en zeggen niet: Rusland kan elk ogenblik optreden en daarom doen we maar niets. Op een vraag of de Verenigde Staten en hun gealliëerden nu sterker zijn dan verleden jaar Ju ni, toen de Koreaanse oorlog be gon, antwoordde Marshall: „Zeker zijn wij belangrijk sterker, omdat wij in een periode van zes maan den alleen al de sterkte aan man schappen van ons leger hebben verdubbeld en dat is een zeer snel tempo. Maar wij hebben geen gelegenheid gehad, er direct te ge bruiken troepen van te maken en hebben ons ook niet het materiaal kunnen verschaffen dat een we zenlijk deel uitmaakt van onze de fensie. Volgens Marshall kan Moskou er elk ogenblik voor zorgen dat de Chinezen met hun agressie in Korea ophouden, omdat de Rus sen de hoofdmassa leveren van het oorlogsmateriaal dat de Chi nezen nodig hebben. Zonder di recte steun van de SovjetUnie zouden ze niet in staat zijn zich staande te houden. Met klem heeft hij betoogd dat de door MacArthur voorgestane verhevi ging van de strijd ter zee en in de lucht communistisch China in Ko rea niet de nederlaag zou toe brengen. De militaire groep van de regering met inbegrip van generaal Ridgway zou zich eendrachtig achter het 'plan van president Truman geschaard heb ben om de oorlog in Korea bin nen de perken te houden en Mar shall kende geen militair leider die het voorstel van generaal Mac Arthur om de strijd naar rood China over te brengen, zou willen aanvaarden. Ir. Washington is bekend gé- maakt dat Marshall het Congres toestemming wil vragen om on geveer 7 milliard dollar uit te ge ven aan een militair bouwpro gramma, dat het grootste zal zijn uit de geschiedenis van de Ver enigde Staten. Nog deze maand zou het voorstel behandeld wor den en de uitvoering er van zou jaren vergen. Het standpunt van generaal Omar Bradley komt iets dichter bij dat van Mac Arthur. Hij be toogde voor de Congrescommis sies dat de krijgsplannen van Mac Arthur wel nuttig waren voor de campagne in Korea, maar dat zii de kans op een wereld oorlog vergrootten, welk risico de Verenigde Staten om militaire redenen niet mochten aanvaarden. Van hoe groot belang hij de oor log in Korea ook achtte, hij zag die toch slechts als een fase in de strijd met het andere machtscen trum in de wereld. Communis tisch China is geen machtige na tie zo betoogde generaal Bradley, die naar wereldoverheersing streeft. Als wij, de richtlijnen van generaal Mac Arthur volgend, al onze krachten tegen China rich ten, zou Amerika gewikkeld wor den in een verkeerde oorlog, op de verkeerde plaats, op een ver keerd tijdstip en tegen een ver keerde vijand. De koers die de regering vaart achtte Bradley over het algemeen een goede. Uitbreiding van de oorlog tot rood China zou de Verenigde Staten dwingen sol daten naar het Chinese vasteland over te brengen om een beslissing te forceren. Waarschijnlijk zou het Kremlin geen enkele maatre gel méér toejuichen dan deze, was de mening van de voorzitter der gezamenlijke Amerikaanse staf chefs. Zo zien we hier de getuigenis sen van grote generaals, waarvan één geheel afwijkt van die der twee andere. Was het niet logisch dat Truman de knoop doorhakte en het zekere voor het onzekere koos Administraties Belastinqen onder leiding van oud-controleur der belastingen. Grootestraat 180. Tel. 332 WAALWIJK (in gebouw Nederl. Handelmaatschappij.) K.A.B.-PELGRIMS IN IN AUDIËNTIE. Dinsdag heeft Z. H. de Paus de nationale groepen van de ka tholieke arbeiders, die hebben deelgenomen aan de Rerum No- varumherdenking in Rome, in een speciale audiëntie ontvangen. De H. Vader begroette de pelgrims uit alle landen met een toespraak in hun eigen taal. Tot de Neder landers sprak hij ,,Wij smeken van harte Gods overvloedige ge naden over U af." De Paus on derhield zich ook met verschei dene aanwezigen, o.a. met mgr. Huurdeman, vicaris-gene-aal van het aartsbisdom Utrecht, en met de heer A. C. de Bruijn, voorzit ter van de Nederlandse K.A.B. De Nederlandse arbeiders boden als geschenk een vaas aan van Delfts aardewerk. Z. H. de Paus heeft de heer de Bruijn benoemd tot commandeur met de plaque in de orde van Gregorius de Grote, de heren Jan Maenen, voorz. van de K.A.B. in het bisdom Roermond, en de heer J. Middelhuis, algemeen se cretaris van de K.A.B., tot rid der in de Orde van Gregorius de Grote, terwijl verschillende an dere bestuursleden van de K.A.B. ook een onderscheiding hebben gekregen. 100 MILLIOEN VOOR BESTRIJDING VAN RUNDER-T.B.C. Het nationale plan voor de be strijding van de rundertuberculose voorziet in de instelling van een fonds ten bedrage van 100 mil- lioen, voor de helft bijeengebracht uit de opbrengst van heffingen bij de veehouder en voor de an dere helft beschikbaar gesteld door de Regering uit de tegen waarderekening van het plan- Marshall. Een premie zal worden verstrekt per besmette koe, nadat deze binnen de hiervoor gestelde termijn is geslacht en het betrok ken bedrijf reactievrij is ver klaard. De instelling en de administra tie van de desbetreffende heffin gen geschieden vanwege het Be drijfschap voor zuivel; voor Zee land bovendien vanwege het Be drijfschap voor vee en vlees. De afkondiging van de daartoe strek kende verordeningen kan eerlang worden verwacht. Het totaal aantal stuks vee dat met tuberculose is besmet en dat voor slachting in aanmerking komt, bedraagt ca. 500.000 exem plaren. Men heeft de besmette bedrijven in vijf klassen, al naar gelang de ernst van de besmet ting, ingedeeld. De sanering zal het eerst geschieden bij de licht besmette bedrijven. De ernstigste reactiebedrijven zullen eerst na enkele jaren onder handen wor den genomen. Men hoopt op deze wijze te kunnen voorzien in een regelmatige toevoer van reactie- vrij vee uit de gesaneerde fokge- bieden. BERTHA HERTOGH'S HUWELIJK NIETIG VERKLAARD. De civiele kamer van de Bre dase rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Nederlanden tegen Bertha Hertogh en Mansoer Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Singa pore, aan wie Bertha Hertogh door' haar Maleise pleegmoeder was uitgehuwelijkt. De recht bank verklaarde het huwelijk nie tig. DRAMA IN GRONINGEN. In Groningen heeft zich Zater dag in een woning in de Klein- raamstraat een drama afgespeeld dat aan een zesjarig jongetje het leven heeft gekost, terwijl zijn moeder en zijn achtjarig zusje in levensgevaarlijke toestand naar 'n ziekenhuis moesten worden over gebracht. De moeder had name lijk getracht zichzelf en haar twee kinderen door gasvergiftiging te doden, omdat de man bij wie zij inwoonde, haar de deur gewezen had in verband met de terug komst van zijn eigen vrouw. Zaterdagochtend roken omwo nenden een vrij sterke gaslucht, welke, naar hun bij onderzoek bleek, uit de woning van de fa milie W. in deze straat kwam. Zij verschaften zich toegang tot het huis door de deur in e slaan. In een der kamers vonden zij mej. K. en de twee kinderen bewuste loos op strozakken liggen. Onmiddellijk werden de politie en de G.G.D. gewaarschuwd. Kunstmatige ademhaling werd toegepast en ook met behulp van zuurstofapparaten werd getracht de levensgeesten op te wekken. Bij mej. K. en haar dochertje mocht dit gelukken. Het jongetje was evenwel reeds overleden. ONGELUKKEN. Pinkster-Zaterdag was voor Wanroy een echte ongeluksdag. Het 2-jarig zoontje van H. v. E. liep voor de auto van K., juist toen deze aanreed. Het knaapje kreeg een wiel over het hoofd en was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld. Het 5-jarig zoontje van P. J. verbrandde zich in een aangesto ken bewaarplaats van oud papier zo erg, dat het naar het zieken huis te Veghel moest worden ovrgebracht, waar het de volgen de dag reeds overleed. De chauf feur, die het knaapje wegbracht, kreeg onderweg een aanrijding met een uit een zijweg komende fietser, gelukkig zonder persoon lijke ongelukken. In de namiddag van de 2e Pinksterdag reden de 14-jarige Piet en de 12-jarige Wim Knij- nenburg in Deurne-Walsberg per fiets in de richting van de ouder lijke woning, welke zij tot op 200 meter genaderd waren. Plotseling werden zij echter gegrepen door een vrachtauto, die deel uitmaak te van een passerende colonne Engelse vrachtwagens. Beide jon getjes werden overreden en vrij wel op slag gedood. AARDAPPELMOEHEID. Kartering aardappelvelden. Zoals bekend, is het met het oog op de bestrijding van de aardappelmoeheid verboden om meer dan eens in drie ja ren op dezelfde grond aard- apnelen te verbouwen. Het is noodzakelijk dat hier streng de hand aan wordt ge houden, daar de gevreesde ziekte zich anders vrij zeker zal gaan uitbreiden, waardoor onze agrarische export en zelfs de gehele aardappelteelt ernstig gevaar zou lopen. Voor het uitoefenen van controle op de naleving van genoemde vruchtwisselings- voorschriften, zal binnenkort worden begonnen met alle aardappelpercelen in kaart te brengen. Bij geconstateerde overtre dingen zullen onverwijld maatregelen worden getrof fen, welke hierop neerkomen dat het gewas zal worden verwijderd en proces-verbaal zal worden opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. ROOD OFFENSIEF IN KOREA BEGONNEN. Woensdagavond laat hebben communistische troepen aan het centrale en het oostelijke front in Korea verwoede aanvallen inge zet. Op een frontbreedte van 60 kilometer stormde Rode infante rie, door zware artillerie gesteund, naar voren. Men neemt aan, dat dit de openingsronde is van het vierde offensief der communisten in de elf maanden oude oorlog. Alleen in het Westen bleef het vannacht nog rustig, maar ten Noorden van Sëoel neemt de ac tiviteit der Roden met het uur toe. GUNSTIG VERLOOP POKKENEPIDEMIE. De lichte pokkenepidemie in Tilburg verloopt zéér gunstig. Woensdag werden geen nieuwe gevallen meer geconstateerd en gisteren konden 23 personen die van pokken werden verdacht uit quarantaine worden ontslagen. Het hoofd van de G.G. en G.D., dr Ausëms, heeft meegedeeld dat bewoners van de randgemeenten Tilburg gerust weer kunnen be zoeken. Op last van de militaire auto riteiten moeten alle militairen die niet in het bezit zijn van een gel dig pokkenbewijs in hun kazernes en gebouwen blijven, dit om ieder gevaar van uitbreiding der pok ken te voorkomen. IRAKSE TROEPEN IN SYRIË. Irakse troepei-. zijn in Syrië aan gekomen „ter verdediging van Syrië tegen iedere aanval van Is raël". In Egypte maakt men zich ongerust over deze manoeuvre omdat Syrië en Irak het verlan gen hebben te kennen gegeven samen te gaan, waar een deel van de Arabische Liga tegen is Engeland, de Verenigde Staten Frankrijk en Turkije hebben ijl de Veiligheidsraad een resolutie in gediend, waarin Israël wordt uit genodigd de drooglegging van de moerassen in de gedemilitariseer de zone tussen Israël en Syrië te staken. Volgens de Israëlische af gevaardigde bij de Veiligheidsraad houdt deze resolutie in het geheel geen rekening met de Israëlische belangen NEDERLANDS DIPLOMAAT EEN DAG IN ARREST. Bij de op 6 Mei gehouden ver kiezingen verkreeg de candidaat van de totalitaire partij en de communisten. Estensoro, de leider van de arbeiders in de tinmijnen, de meeste stemmen, zodat hij tot opvolger van Lagoitia moest wor den benoemd. De generale staf van het Boliviaanse leger achtte deze benoeming een gevaar voor het land en nam de eerste gelegen heid te baat om de traditionele paleisrevolutie ten tonele te voe ren. Twee generaals en drie ko lonels, met aan het hoofd gene raal Ballivan, kondigden de staat van beleg af, kregen van Lagoitia zonder meer de macht in handen, joegen Estensoro het land uit en namen alle „minerale rijkdommen' in beslag. KRACHTIGE AARDBEVIN GEN IN ITALIË. Krachtige aardschokken van ongewoon lange duur hebben zich Dinsdag kort voor middernacht in geheel Noord-Italië voorgedaan. In sommige gebieden duurde de schokken tussen de 25 en 30 se conden. Drie uur later werden aan de Italiaanse Riviëra van Gfenua tot Savona en bij Verona in N.O. Italië opnieuw trillingen gevoeld, die echter minder krachtig waren. Millioenen angstige Italianen ver lieten hun huizen en brachten de nacht in de open lucht door. Het enige slachtoffer is een Milanese vrouw die van de schrik stterf. De schade wordt gering genoemd. PHILIPSJUBILEUM. De viering van het Philipsjubi- leum is Woensdag besloten met een défilé en een historisch spel, dat o.a. werd bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, de Com missaris der Koningin in Noord- Brabant en talrijke autoriteiten, 's Middags om één uur was de prins gearriveerd in een militair vliegtuig dat hij zelf bestuurde. Hem werd een lunch aangebo den, gedurende welke hij geluk wensen uitsprak mede namens H, M. de Koningin. Het historische spel mét op tocht werd aanschouwd door een kwart millioen toeschouwers. 's Avonds waren er nog grote vuurwerken, waarmee het einde van de Philipsfeesten kwam. MILITAIR VLIEGTUIG IN ZEE. Woensdagmiddag is een mili tair vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst, bestuurd door een leerling-vlieger, enkele kilo meters buiten Noordwljk in zee gestort. De piloot kon gered wor den door een Scheveningse kotter, waarvan de bemanning het onge luk zag gebeuren. Van het to«tel werd niets meer gevonden. Toen men op het vliegveld Valkenburg geen bericht ontving van het vliegtuig, zond men en kele toestellen uit om te zoeken. Ondertussen had echter de kotter de verongelukte vlieger al opge pikt. De Nederlandse diplomaat dr Hendrik Krijger, die sedert Maan dagavond vastgehouden werd, is Woensdag weer door de Indone sische politie vrijgelaten. Voor de arrestatie werd geen reden opge geven. Dr Krijger werd vrijgelaten na herhaalde protesten van de Hoge Commissaris. NEDERLANDS ATOOM DESKUNDIGE NAAR ARGENTINIË. De Nederlandse atoomdeskun dige, prof. dr C. J. Bakker, hoog leraar in de natuurkunde te Am sterdam, is Donderdagmorgen per KLM-vliegtuig naar Argentinië vertrokken, voor een studiereis van onbepaalde duur. Prof. Bak ker zal op het eiland Huemul centrum van het Argentijnse atoomonderzoek besprekingen voeren met de in Oostenrijk ge boren prof. Ronald Richter, Op zijn teis zal de Nederlandse hoog leraar een model van de door hem ontworpen cyclotron (waarmee atomen kunnen worden gesplitst) meenemen, waarvoor in Argenti nië grote belangstelling bestaat. De reis van prof. Bakker naar Argentinië is zeer waarschijnlijk een gevolg van de besprekingen tussen prins Bernhard en president Peron. Prof, Bakker is de eerste buitenlandse atoomgeleerde, die op het tot heden geheel van de buitenwereld afgesloten terrein van prof. Richter toegang krijgt. BOLIVIAANSE GENERAAL NEEMT REGERING OVER. Het Boliviaanse leger heeft zich in een geruisloze staatsgreep van het bewind over het land meester gemaakt. De president, Mamerto Lagoitia, is per vliegtuig naar Chili uitgeweken. Zijn opvolger is generaal Hugo Ballivan, die door de militaire regering als nieuwe president en minister van defensie is geïnstalleerd. Eén van de besmettelijkste en tevens gevaarlijkste ziekte, die wij ook in Europa kennen, is de pokken. Het is een ziek te waarbij de besmettingskans groot is en waarbij de leeftijd, ras of sexe geen rol speelt. Het virus, de ziekteverwek kende stof, kan zich o.a. be vinden in de lucht, welke men inademt, wanneer men zich in de nabijheid van een pokken- lijder of een besmet persoon bevindt. Ook het aanraken van besmette voorwerpen kan iemand infecteren. De incubatietijd, dat is de tijd welke kan verlopen tus sen de besmetting en het uit breken van de ziekte, be- draag 1214 dagen. De ziekte onenbaart zich dan meestal plotseling, in de vorm van ho ge koorts, hoofdpijnen, pijn lijke lendenen, sufheid, slape loosheid en een droge tong. Na enige dagen breekt de pokkenuitslag door in de vorm van blaasjes, welke spoedig pus uitstoten. De koorts neemt in hevigheid toe en kan in dit s+adium levensgevaarlijk wor den. De uitslag, die dikwijls in 't gezicht begint en zich van daar verder over het lichaam verbreidt, gaat gepaard met een ontsteking der sliimvlie- zen. Wanneer de patiënt het overleeft, gaan de pokr>uisten na 12 14 dagen indrogen, wat veelal gepaard gaat met ondragelijke jeuk. Dit is het genezingsproces; het levens gevaar is dan geweken. Dik wijls is door de puisten het onderhuidsbindweefsel aange tast of vernietigd. In dat ge val zullen zich poklittekens vormen. De liider, die geneest van deze ziekte, is er nader hand volkomen immuun voor. Wij kunnen ons echter te genwoordig goed beschermen te^n deze ziekte. Wanneer wij ons, liefst voor het bereiken van de 2-jarige leeftijd, laten inenten met koepokstof, dan krijgt ons li chaam een verhoogde weer stand tegen de ziekte. Het voordeel van deze vaccinatie is, dat, wanneer wij besmet worden, de ziekte geen vat op ons heeft, of zich slechts in lichte graad openbaart, waar bij meestal geen levensgevaar aanwezig is. Een voorbeeld hiervan is wel, dat in de oor log van 18701871 ruim 23000 niet ingeënte soldaten stier: ven, tegenover 260 gevacci neerde militairen. Voorwaar een groot verschil, dat een be wijs is van het belang van in enting. Er doet zich echter een moeilijkheid voor en wel, dat hij of zij, die nooit ingeënt en ouder dan 2 tot 3 jaar is, bij vaccinatie het risico lopen van hersenvliesontsteking. Daarom wordt een eerste inenting voor oudere personen ook afgeraden. Het beste kan dit, zonder veel gevaar, ge schieden bij kinderen onder de twee jaar. Heeft de inen ting langer dan zes jaar ge leden plaatsgevonden, dan verdient het aanbeveling en zeker nu er pokkenongevallen in Nederland zijn voorgeko men, dit te laten herhalen. Deze her-inenting levert geen enkel risico op en men is we derom voor enige jaren be schermd. De koepok-inenting hebben wij te danken aan de Engelse arts Edward Jenner. Het viel hem op dat koeien soms leden aan een ziekte, waarbij etter- puisten op de uiers ontston den, die veel gelijkenis ver toonden met de pokpuisten bij de mens. Deze koepokken wa ren besmettelijk voor de melksters. Later ontdekte hij bij proeven met pokstof, dat melksters en dienstboden, die koepokken hadden gehad, im muun waren. Het bracht hem op een idee en hij ente een iongen van 8 jaar met koepokken. Toen de knaap genezen was, ente hij hem 'es weken later met pok stof. De ioneen reageerde niet. Zelfs niet bij herhaling. Het middel was gevonden en dui zenden hebben hun leven aan deze Engelse arts te danken. Hii stierf in 1823 en kreeg in 1858 in Londen ook een wel verdiend standbeeld. maar een reserve-magazijn bij het uitbreken van rampen. Daarvoor zorgden wij ook! Ik wil U wel verklappen dat dit een bedrag van (schrik niet!) duizend gulden heeft gekost. Dat geschied alles voor U Het zal U duidelijk zijn dat zonder Uw onmisbare finan- tiële steun het onmogelijk is een paraat Rode Kruis te be zitten. Daarom: geef bij onee col lecte van 21 Mei 3 Juni gaarne en gul. Beschouw het als een ere-plicht. Afdeling Ned. R«de Kruis Waalwijk, Sprang-Capel- le, Waspik en Drunen. l'Iijnhardt's Kiespijnpoedel tijnhardi's Kiespijnpoedert. Dooe4> ZONDAGSDIENST 20 Mei 1951 Arts: Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. 10 Zondag 20 Mei 1951. uur: Dienst. EEN BERICHT OMTREKT JAAP VAN DER LINDEN. Bij de familie v. d. Linden is bericht binnen gekomen van de directie der onderne ming te Djakarta, dat bij het onderzoek een karbouwen- hoedertje heeft meegedeeld dat hij Zaterdag 5 Mei heeft gezien dat een jonge Euro peaan in de buurt van de on derneming werd weggevoerd. De Europeaan had een wind sel om z'n hoofd. Verdere onderzoekingen hebben tot nog toe geen enkel resultaat opgeleverd, hoewel een losprijs is uitgeloofd. EEN GEMEENTEBELANG Een goed functionerend Ro de Kruis is een zegen voor ie dere gemeente. Daarom ver dient het van U allen de volle waardering en gulle finantiële steun! Om een parate, en dat moet, afdeling te hebben, kost veel geld. Een parate colonne helpers en helpsters stelt hoge eisen aan de kas. Uniformen, oefen materiaal enz. De colonne moet goed geoefend zijn om direct bij voorkomende ram pen (en de internationale toe stand is werkelijk niet zo bijs ter geruststellend) hulp te kunnen verlenen. Herinnert U zich nog het prachtwerk dat deze heren en dames, met in zet van hun leven, verricht hebben in de jaren 1940 1945 Dat wordt maar al te gauw vergeten! Ook in het dagelijks leven verlenen zij in 1500 gevallen jaarlijks hulp bij fabrieks- en verkeers-ongevallen. Dan hebben wij te zorgen voor het onderhouden van een oefen-magazijn niet alleen, KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING WAALWIJK. Jaarvergadering op Maan dag 21 Mei 1951, 8 uur precies, in de grote zaal van het ge bouw der K.A.B. Agenda 1. Opening. 2. Bespreking Jaarverslag Secretaris. 3. Bespreking Jaarverslag Penningmeester. 4. Vaststelling begroting '51. 5. Verslag controle-commis sie. 6. Verkiezing lid controle commissie. Aftredend is J. Boons. 7. Periodieke bestuursverkie zing. Aan de beurt van aftreden zijn: G. Duijvelaar, F. C. Smolders en L. Verhoe ven, terwijl één vacature is ontstaan door het be danken van A. van Well. Candidaten zijn: de perio diek af tredenden G. Duij velaar, F. C. Smolders en L. Verhoeven. Door de leden zijn de vol gende candidaten gesteld: J. v. Esch, J. Turkenburg en Joh. v. d. Wiel. 8. Verkiezing voorzitter. 9. Mededelingen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. WEER INENTING TEGEN POKKEN. Vandaag van 4 tot 7 uur en morgen van 2 tot 4 uur is er weer gelegenheid om zich tegen pokken te laten her inenten. De controle van hen die zich 10, 11 of 12 Mei hebben laten inenten is Maandag of Dinsdag a.s. van 47 uur. Een en ander in het gym nastieklokaal in de Stations straat. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij U naar de be kendmaking van de gemeente in dit blad. KERKCONCERT. In tegenstelling tot het be richt betreffende 't concert in de N. H. Kerk dat gegeven wordt door de bekende aït- zangeres Roos Boelsma en de organist Henk Nieuwkoop, vernemen wij dat bovenge noemd concert niet zal plaats hebben op 22 Mei, maar op Woensdag 30 Mei a.s., in ver band dat er op de eerstvoor- noemde datum meerdere con. certen gegeven worden. Nadere bijzonderheden zul len spoedig volgen. OPENING ZWEMBAD. Aangezien de werkzaamhe den aan 't Zwembad ,,'t Hoefs. ven" nog niet gereed geko men zijn, kan de opening niet op de aangekondigde datum van 20 Mei a.s. geschieden. Thans is de opening bepaald op Zondag 27 Mei a.s.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5