WAALWYK Keel mand uoor de mill. mlcroM Tonnen stromen naar Hilversum DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 MEI 1951. 6 6 iff PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. Waalwijk an Sprang-Capelle in de parade motief (vivace), dat door alle instrumenten en het volle orkest wordt gespeeld en bewerkt. Het tweede deel heeft een heel be paald en vast rythme, dat men niet licht vergeet en dat door de mooiste melodieën omspeeld wordt. Het derde deel is heel op gewekt met een zangerig trio en eindigt heel typisch. Het laatste deel (allegro con brio) is het top punt van de symphonie, het meest uitbundige stuk dat Beethoven ooit geschreven heeft, waaraan men zijn hart kan ophalen. Wie zei daar ook weer dat deze man zwaar op de hand was Dit is het wat men voor drie luttele kwartjes krijgt te genieten. Er zou nog veel meer over te vertellen zijn, maar de beste raad die wij kunnen geven is: ga zelf luisteren. Ge zult er geen spijt van hebben en anders zouden wij graag de reden willen vernemen- Het jeugdconccrt. Op het jeugdconcert dat 's mid dags wordt gegeven hoeven wij geen inleiding te geven. Dat is dirigent Hein Jordans beslist be ter toevertrouwd dan ons. Boven- HET a.s. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR RAS. On 29 Mei a.s. herdenkt on ze herder, de Zeereerw. Heer J. Ras, Pastoor der parochie St. Jan, de dag waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. Op die dag zal het feest worden gevierd voor de kin deren en op Zondag d.a.v., 3 Juni, voor de parochie. Zoals bekend heeft zich een comité gevormd om Z.Eerw. bij deze gelegenheid een ge schenk namens de parochie aan te bieden in de vorm van een begin-fonds voor de stich ting van een carillon in de toren van St. Jan, een ge schenk dat een hartewens is van de jubilaris, en dat voor de gemeenschap Waalwijk een bijzondere bekoring en attrac tie zal vormen. Het is dus aan ons. paro chianen van St. Jan, om te bewijzen dat wij grote waar dering en dankbaarheid heb ben voor de geestelijke arbeid die onze jubilerende herder reeds gedurende een 6-tal jaren onder ons vex'richt. Wij zullen dit nu metterdaad to nen, door Z.Eerw. op zijn ju beldag een zo groot mogelijk bedrag als grondslag voor het fonds aan te bieden en daar om willen wij diegenen die, door welke omstandigheid dan ook, hun bijdrage aan de col lecte nog niet hebben gestort, aansporen dit zo spoedig mo gelijk te doen. In de bus van de pastorie, bij de voorzitter en penningmeester van het comité respectievelijk kape laan Wassenberg en de heer Th. Bakkers, zal men dit als nog gaarne in ontvangst ne men. Waalwijk heeft steeds ge toond voor een mooi en goed doel gaarne en flink te offe ren: het zal ook ditmaal niet achterblijven, nu het zijn ei gen herder en pastoor betreft, die z'n zilveren priesterfeest gaat herdenken. Op bezoek bij Harocn al Raschid, de Khalief van Bagdad. Het Zilveren Priesterfeest van de Z.Eerw. Heer Pastoor nadert met „rasse" schreden en de parochie maakt zich op om 't priesterjubilé op waar dige wijze te vieren. Op Dinsdag 29 Mei en Zon dag 3 Juni zal er ruimschoots gelegenheid zijn om tijdens de plechtige H. Mis van dank baarheid te bidden voor de jubilaris, om Gods onmisbare zegen over zijn persoon en zijn werk af te smeken. In het drukke leven van alledag ver geten we zo dikwijls, dat onze priesters recht hebben op ons gebed om hun zware taak van zelfheiliging en zielevorming te volbrengen. Tijdens de receptie op Zon dag 3 Juni zal aan pastoor Ras het grote parochie-cadeau worden aangeboden: de gel den voor een te stichten fonds, waaruit te zijner tijd een ca rillon zal worden bekostigd. Het is de wens van onze pastoor om zijn parochianen voor hun gebed en hun edel moedige giften te danken in een parochieel familiefeest. Daarom zullen er in de week van 3 t/m 10 Juni een reeks opvoeringen gegeven worden van de prachtige operette „Een dag Khalief" van Otto Ludwig. Het feestcomité heeft de Eerw. Broeders en Zusters verzocht de leiding van deze operette o pzich te nemen en al weken lang zijn zij met de 120 medewerkende jongens en meisjes aan het repeteren en oefenen om hen in de gebrui ken en ceremoniën van het dien heeft hij het materiaal, waar mee hij alles wat hij betoogt kan laten horen, bij de hand. Alleen willen wij een enkele passage aan halen uit het Algemeen Week blad voor Oudenbosch en omstre ken om te bewijzen wat daar met de jeugdconcerten is bereikt en hoe hoog Hein Jordans met zijn orkest daar wordt gewaardeerd. „Vooral de jeugd gaat de muziek appreciëren en dat is het meest verheugende feit dat wij Maan dagmiddag j.l. in het gebouw Fi- dei et Arti hebben mogen consta teren. Het Brabants Orkest was daar bij de jeugd op bezoek. De dirigent Hein Jordans heeft naast zijn hoog begaafd directeurschap, ook nog de gave van een paeda- goog van de bovenste plank te zijn. Hij weet de jeugd te boeien niet alleen door muziek, maar ook door zijn aanstekelijke verteltrant. Verwonder u niet dat er onder de Oudenbossche jeugd zich een aan tal muziekcritici zullen ontpoppen in de toekomst...". Misschien onder de Waalwijkse jeugd op den duur ook wel, maar laten we bescheiden beginnen. In ieder geval hebben wij al gehoord dat het er druk loopt. weelderige hof van Haroen al Raschid in te wijden. De operette is een verheer lijking van de moederliefde. Koopman Achmed op reis verongelukt, heeft zijn vrouw Ilzaide met haar negen kin deren onverzorgd moeten ach terlaten. Al spoedig raken de financiën uitgeput en zij wordt lastig gevallen door schuldeisers en buren, waar van er één zelfs dreigt de bei de oudste dochters te zullen verkopen. Hassan, de oudste zoon van Ilzaide, een jongen van 13 jaar, wil zijn moeder helpen. Als allen al naar bed zijn, zoekt hij nog steeds naar een oplossing en openbaart zijn moeilijkheden aan een pas serende bedelaar. „O, was ik slechts één dag khalief!" zucht hij, „dan zou ik die woeke raars wel eens mores leren!" De bedelaar, die niemand minder is dan de khalief zelf, doet zijn wens in vervulling gaan en in het 2e bedrijf ziet men Hassan als khalief, om ringd door de hele hofhouding van Haroen al Raschid. Er doen zich verschillende ver makelijke scènes voor, maar Hassan vergeet ook temidden van zijn grootheid en weelde zijn lieve moeder niet. In het derde bedrijf duurt 't enige tijd eer Hassan weer overtuigd is dat hij geen kha lief is. Het is weer zijn liefde voor zijn moeder die hem tot de werkelijkheid terug voert. Het stuk eindigt met de slot zang: „O, wil Uw Moeder nimmer krenken: Bespaar haar droefheid, zorg en smart. En blijf Uw ganse leven denken Aan 't lieve, trouwe moederhart". Tijdens de generale repeti ties op 29 en 31 Mei krijgen de kinderen van de lagere school gelegenheid deze mooie operette te beluisteren; zij zullen dan ook op de feest- FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES 30). Nu, die schrok zo, dat ze tegen Spek zei, dat we hem onmiddel lijk moesten redden. Karin lachte Juffrouw Nelsen kent hem nog niet lang, denk ik. 't Zal wel meevallen, meende juffrouw Spoor en ze haastte zich naar haar verhaal terug. Die Spek vroeg zo langs z'n neus weg waar meneer was. Toen heb ik moeten liegen, want meneer Peter had mij gezegd, dat niemand mocht weten, waar hij was. Daarom zijn we nu hier gekomen en ik zal 'm mee terug nemen. Hij gaat direct mee naar hui£ toe want hier is 't niet pluis. Waarom niet wilde Karin weten. Mevrouw, U weet net zo goed als ik, dat meneer Peter al tijd daarheen gaat, waar hij niets te maken heeft en hier is de zaak begonnen, zo heeft de juffrouw 't me verteld zij weet er meer van dan ik, nu vraag ik U en dan zal 't hier eindigen ook. Ten minsteals ik er riet zijn zou. Ik weet precies, hoe 't gaan zal Spoortje, zegt hij dan met 'n lie ve stem, Spoortje, je bent een braaf mensMaar Spoortje is hier niet voor niks gekomen en hij zal mee Prachtig, zei Karin. Ik hoop dat het U lukt, want wan- avonden niet meer worden toegelaten. Zondag 3 Juni is een be sloten gala-avond voor de ZeerEerw. Heer Pastoor, zijn familie, de geestelijkheid en speciale genodigden. Op 4, 5, 7, 8 en 10 Juni wor den de uitvoeringen gegeven voor de parochianen. Voor deze feestavonden wordt geen entrée geheven: U bent de gast van Uw pastoor. Om ech ter een chaos te voorkomen is men verplicht van tevoren zijn plaats te bespreken, waarbij men zich tevens dient te voorzien van het verplichte programma. De datums voor het bespreken zijn: 30 Mei, 1 en 2 Juni, steeds van 5 tot 7 uur. De prijs van het verplichte programma met tekst der lie deren is vastgesteld op 25 ct. en van het plaatsbespreken op 10 ct. Het plaatsbespreken ge schiedt in de St. Petrusschool, Grotestraat 198a. De uitvoe ringen worden gegeven in de Gildenbond en beginnen om 8 uur precies. Daar het voor de kinderen 's avonds toch al laat wordt, worden na 8 uur de deuren ge sloten en geen bezoekers meer toegelaten, ook niet als men reeds een kaartje heeft. Men zegt wel eens dat onze nuchtere tijd de zin voor het sprookje verloren heeft. Wij zijn niet zo pessimistisch. In zijn beste ogenblikken kijkt de mens met enig heimwee terug op zijn zorgeloze en vei lig geborgen jeugdjaren, toen het leven nog een sprookje leek. „Eén dag Khalief" zal U voor enkele uren dit verloren paradijs terugbezorgen. Dat U daar volop van moogt genie ten, is de wens van Uw Pas toor. DIRECTEUR NED. HANDELMIJ. KANTOOR WAALWIJK WEER HERSTELD. De directeur van 't kantoor Waalwijk van de Ned. Han- delmij., de heer J. Bergman, heeft, na het ondergaan van een ernstige operatie in het Burgerziekenhuis te Amster dam en geruime tijd rust thuis, zijn werkzaamheden weer gedeeltelijk hervat. Tot volledig herstel zal de heer Bergman nog enkele uren per dag rust moeten houden. Wij wensen hem graag spoedig een algehele beterschap. WIJ ZIJN GESTART Nog een laatste woord ter aanmoediging. Wij zijn met onze collecte gestart. Deze week zult U bezoek krijgen van onze medewerkers, die zich geheel belangeloos heb ben ingezet voor onze mooie taak. Wij staan steeds voor U klaar. Toont allen Uw mede leven. Ontvangt onze collec tanten vriendelijk en stuur ze niet met lege handen weg! Om U een bewijs te geven hoe zeer het Rode Kruis-werk wordt hooggeacht, moge on derstaande dienen: Beschermvrouwe: H.M. Ko ningin Juliana. Een comité van actie, be staande uit de meest vooraan staande personen uit 't open baar en sociaal leven. Wij noemen U er enige van: Mr. M. Rooij, voorzitter fe deratie Ned. Journalisten. neer hij eenmaal iets in zijn hoofd heeft Maar hij is toch in dat kerkje, sprak Fridolin plotseling en het was duidelijk, dat zij juf frouw Spoors relaas al lang niet meer volgde. De twee vrouwen zagen haar aan en Fridolin merkte dat zij bloosde. Zij werd er onzeker door en stond op. Zij wilde hier weg. Ik ga hem opzoeken, zei ze resoluut. Is de kerk ver van hier? Zowat tien minuten met de fiets, meende Karin. U kunt de mijne wel lenen, zij staat hierbui ten tegen de muur. Als U de weg hier langs het huis volgt, kunt U de kerk niet missen. Hij moet er nog zijn, want de koster is er op zijn fiets op uit, naar het andere eind van het dorp en Peter zal heus niet van de kerk hierheen komen wandelen. Dank U, zei Fridolin. Ik vind het wel en met vlugge benen repte zij zich de kamer uit, na gestaard door de onderzoekende ogen van juffrouw Spoor. Ik vertrouw die twee niks, samen, lichtte zij Karin in. Ik heb ze al één keer samen in mijn keu ken gezien. Maar me dunkt, dat het in de kerk wel veilig is. Ditmaal sloeg juffrouw Spoor de spijker mis. Het was niet vei lig in de kerk, al kwam het ge vaar ook van een geheel andere kant dan juffrouw Spoor bedoel de. En het duurde ook even voor dat Fridolin het besefte. Zij had snel gereden en was een weinig buiten adem, toen zij bij de kerk aan kwam. Uit de verte reeds zag zij dat iemand haar voor was. Zij dacht een ogenblik dat het Peter was die binnen ging, maar Peter had lange benen en blonder haar, overwoog zij. Een vage. onbestemde angst VRAGEN IN MENINGEN van onze lezert LIEDERTAFEL-FEESTEN AFGELAST. Onlangs stond er een bericht in Uw blad dat blijkbaar door velen zo maar voetstoots is voorbijge gaan. Tenminste, ik heb geen en kele reactie er op gelezen. Ik be doel het bericht dat het bestuur der Liedertafel Oefening en Ver maak besloten had de herdenking van 't 90-jarig bestaan dezer ver eniging, die 't vorig jaar moest worden uitgesteld, thans geheel te doen vervallen. Dit heeft mij en velen zeker zeer verbaasd. Eerst is met veel ophef aangekondigd dat hetzelfde programma einde Aug. a.s. ge heel zou worden uitgevoerd, en dan wordt eensklaps alles afgelast omdat erniet voldoende me dewerking is. Nu weet ik wel dat er dit sei zoen heel wat te doen is in onze gemeente, maar dat een feit als het negentigjarig bestaan van een vereniging van de standing als de liedertafel geheel onopgemerkt mag voorbijgaan, dat wil er bij mij niet in en ik betwijfel of het hoofdbestuur en de werkende le den met deze zienswijze accoord gaan. Was men na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat een feestviering van 4 of 5 dagen te veel was na al hetgeen er reeds gebeurt, soit, maar dan had men 't programma kunnen beperken tot b.v. een paar prachtige con certen, de Maastrichter Staar, die ons al een paar malen beloofd was, niet te vergeten. Want ik blijf het zeer jammer vinden dat een herdenking, die de eerste plaats onder alle jubilea moest innemen, totaal wordt ge negeerd. En dat voor zulk een herdenking geen medewerking is te vinden, komt mij onbegrijpelijk voor, om 't niet sterker te zeggen. Of kunt U mij inlichten geachte redactie, of er andere motieven in 't spel zijn. Een Liedertafel-enthousiast. Wij kunnen de geachte inzen der niets verder meedelen, als in 't bedoelde bericht is vermeld. Red. Prof. Dr. J. B. Kors, voor zitter K.R.O. Mej. Dr. N. A. Bruining, voorzitster Vrijzinnig Protes tantse Radio-omroep. Mr. A. H. v. d. Veen, direc teur Christelijke Radio-om roep. W. Vogt, directeur Algeme ne Vereniging Radio-omroep. M. P. M. Verwin, voorzitter Nederl. Bioscoopbond. H. Oosterhuis, voorz. Ned. Bond van Vakverenigingen. A. C. de Bruijn, voorzitter K.A.B. M. Ruppert, voorzitter Chr. Nationaal Vakverbond. A. Borst Pz., voorz. Prot. Chr. Werkgevei'svereniging. L. A. J. M. v. Heijst, voorz. Kath. Werkgeversvereniging. G. W. Kampsclioër, voorz. Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond. enz. enz. U ziet wel, personen van alle gezindten. Het woord en de daad is nu aan U. Wij dan ken U bij voorbaat hartelijk. Onze collecte moet slagen! Nederl. Rode Kruis Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik, Drunen. had haar zo snel hierheen ge bracht, maar toen zij nog hijgend door de grote kerkdeur binnen trad, bleef zij gerustgesteld even in het portaal staan zij hoorde orgelklanken, er kon dus niets verkeerd zijn gegaan. Toen merk te zij eerst dat het geen gewoon orgelspel was. Een afschuwelijk geluid drong tot haar door. Zij trok haar wenkbrauwen samen die klank herinnerde zij zich. Maar waar vandaan Toen viel het haar plotseling indit was het accoord, waarmee Peter haar zenuwen bespeeld had op de eer ste dag van zijn thuiskomst, toen zij hem voor het eerst gezien had. Zachtjes deed Fridolin de bin nendeur van de kerk open. Haar ogen zochten het orgel, in de richting van het geluid. Daar moest Peter zijn, maar zij zag hem niet. Zij kon het orgel niet zien en langzaam zocht zij de holle ruimte van het kerkje af, dat tot in alle hoeken werd ge vuld door het dreigende geluid. Toen zag zij de ander. Hij stond halverwege een van de zij gangen en hij had zijn ogen strak gericht op de hoek achter 'n zwa re pilaar, daar waarheen Frido lin ook het eerst gekeken had toen zij het orgel zocht. De man had haar stellig niet horen binnenkomen, zozeer scheen hij verdiept in wat hij zag. Fri dolin bekeek de vreemde argwa nend, maar plotseling voelde zij zich vreemd worden wankelend deed zij één stap naar voren en greep zich vast aan de dichtsbij staande kerkbank. Zij hield de ogen strak op de man gericht, die langzaam een pistool uit zijn zak had gehaald. In een flits beleefde Fridolin 't tafereel dat Peter haar geschil- werd had de organist die dood- MISSIE-PRIKKAARTEN. Het is in de parochie van St. Jan een schone gewoonte geworden dat de kinderen die hun le H. Communie doen, op hun Communiedag door mid del van prikkaarten een inza meling houden voor hun broertjes en zusjes in de verre missielanden. De opbrengst van de prikkaarten der kin deren die op Hemelvaartsdag hun le H. Communie deden was 186.Werkelijk een schoon resultaat. HET WATERSCHAP. Een stem uit de praktijk. Dat ons artikel „Wat doet nou eigenlijk een Waterschap" allerwege met veel genoegen en interesse is gelezen, blijkt wel uit de reacties van onze lezers, die wij hebben ont vangen. Een landbouwer uit Capel- le o.a. kwam ons persoonlijk vertellen dat hij buitengewoon dankbaar was voor het enor me werk dat in de afgelopen decennia door het Waterschap „De Beneden Donge" is ver richt. geschoten werd en hij, die lang zaam het orgel naderde, zich door de geluidsbarrière heen vechtend. Zij rende nu om de banken heen naar het andere zijpad dat direct naar het orgel moest leiden. Zij keek om en zag dat de man zijn pistool richtte. Toen gilde zij Peter Pas op Er viel een schot. Wankelend bereikte zij de zijgang, riep nog eens Peterstrompelde verder, struikelde en viel voorover. Er weerklonk nog een schot. Toen hoorde het meisje roepen Fridolin Blijf liggen Goddank, dat was Peters stem. Zijn rustige woorden brachten haar tot bezinning. Zij keek op en kon vaar haar plaats nu juist het orgel zien. Zij zag eerst al leen twee handen, die toetsen in drukten, toen volgde zij de ar men, maar verder kwam zij niet. Het moest Peter zijn, achter het orgel, maar hij zat er niet voor. Hij moest er onder zitten, met al leen zijn handen op het toetsen bord en het was ook daarop, merkte zij nu, dat de andere man mikte. Zijn volgende schot trof krakend het hout van het orgel, vlak boven Peters rechterhand. Fridolin trachtte overeind te komen om naar hem toe te gaan, maar het was of duizenden on zichtbare vingers haar tegenhiel den; haar benen waren als ver lamd door een zware loden last. En zij bedacht dat dit dezelfde gewaarwording moest zijn, als Peter haar beschreven had over zijn eerste komst in het kerkje. Maar het kon niet zo erg geweest zijn als nu zij voelde zich dui zelig worden, het begon te suizen en te gonzen om haar, het was alsof de bloedvaten in haar hoofd open brakenzij verzette zich „Vroeger kon ik bijna niet op mijn land komen", „maar nu kan ik er op m'n sokken over heen lopen, zo droog het is", aldus onze bezoeker. Hij verzocht ons aan de voorzitter, oud-burgemeester Smits van 's-Gravemoer, en het bestuur van het Water schap „De Beneden Donge" dank te zeggen voor hetgeen zij ten behoeve van de boer en de landbouw hebben ver richt. Hetgeen wij graag doen. BIJEENKOMST VAN GODSDIENSTLERAREN AAN AMBACHTSSCHOLEN. Zoals in de twee voorgaande jaren zal ook dit jaar een bij eenkomst worden gehouden van Godsdienstleraren aan Ambachtsscholen en wel op Maandag 28 Mei te 10 uur v.m. in Hotel „Royal", Visstr. te 's-Hertogenbosch. Het ligt in de bedoeling de volgende onderwerpen te be spreken: Maatschappijleer; Voorlichting; Maatregelen te nemen bij ernstige vergrijpen; het probleem der overblijvers. met alle macht, zij wilde zien. Het was, alsof het duister werd voor haar ogen, maar daar was nog de witte schemering van Pe ters handener klonk weer een schothet kwam uit de verte en een van Peters handen schoke evenwas het zijn lin ker of zijn rechterer stroom de nu bloed uit, langzaam was het de linker of de rechter... linksrechtszij wilde nog schreeuwen, maar zij kon haar mond niet meer openenhet werd nu volkomen duister om haar heen Toen Peter heel langzaam uit de nevelen van zijn onderbewust zijn opsteeg, kwam hij in een vreemd land, waar zachte stem men klonken, dichtbij, veraf, en er kwam een jongetje met een pa pieren steek op zijn krullen langs gemarcheerd, een koperen toeter tegen zijn mond. Het ventje blies zijn wangen bol en zette grote ogen op, omdat er geen geluid uit de toeter kwam. Peter wilde la chen, maar hij voelde ergens pijn, in zijn linkerhand. Een steek schoot door zijn arm en daarmee kwamen dreigende beelden uit al le hoeken op hem af. Voorzichtig opende Peter één oog, zoals hij altijd deed, wanneer hij 's och tends met een onplezierige ge dachte wakker werd, als wilde hij alle verschrikkingen die hem wachtten, niet ineens zien. Hij zag een plank, een naad en nog een plank. Gewoon hout, or dinair vurenhout, mompelde Peter en hij merkte dat z'n lippen droog waren. Maar wat deden die plan ken hier en wat was dit alles Wordt vervolgd. bijeengebracht noemde hij fantastisch. Burgemeester Smit uit Sprang-Capelle kwam ook voor de microfoon, waarnaar wel heel Nederland heeft ge luisterd, om met de jongetje Heijmans, Kieboom, de Jong en Rempt de bijdrage van zijn gemeente aan te bieden. „Er is voor de gemeenten moeilijk geld te krijgen", zei burgemeester Smit, „maar ik geloof dat ik bij U, meneer Bodegraven, wel een lening kan sluiten". Met een mooi, passend ge dichtje, keurig gereciteerd, werd vervolgens door de jon ge gemeentenaren, die zelf standig 't initiatief in Sprang- Capelle hadden genomen en voor de actie permissie aan de burgemeester waren ko men vragen, het bedrag over handigd. Uit de lijst van gemeenten die Johan Bodegraven voor las, bleek ook nog dat vanuit Geertruidenberg 1980 gulden naar Hilversum was gestuurd. DOORBRAAK DER RODEN IN KOREA. Ht communistische offensief in Korea heeft op de derde dag zijn volle kracht bereikt. Behalve bij Inje hebben de Chinezen in een geweldige zelfmoord-stormloop ook bij Tsjoenstsjon aan het cen trale front in twee sectoren een doorbraak geforceerd. Een Ame rikaanse divisie werd afgesneden, maar kon op eigen kracht een weg banen naar de nieuwe stel lingen der UNO-troepen. Twee Zuidkoreaanse divisies, die even eens zijn omsingeld, vechten tot nu toe vergeefs om zich vrij te maken. Deze divisies schijnen grotendeels reeds te zijn bezwe ken. Aan het gehele front trok ken de verbonden troepen gemid deld 30 kilometer terug, hetgeen noodzakelijk was geworden na de Zuidkoreaanse nederlaag van gisteren. De roden staken de Poekhan over, waar de Neder landers vechten en breidden hun bruggehoofd over de rivier snel uit. Vijftien kilometer ten Noorden van Seoel gaven de Amerikanen een plaatsje prijs. Het front is hier echter ongebroken. Aan de Oostkust trokken de Zuidkorea- nen terug tot bezuiden de 38ste breedtegraad. Vanavond stroom de nog aan 't gehele front voort durend vers communistisch voet volk toe over de lijken van hun duizenden gesneuvelde kamera den. De kanonnen en mortieren der verbonden legers vuren op topsnelheid om de massale aan vallen der rode infanterie te smo ren. Generaal Van Fleet, UNO- bevelhebber in Korea, heeft ver zekerd, dat ook het vijfde com munistische offensief, het krach tigste sinds het begin van de oor log, zal doodlopen. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: Bouwvakken: Metselaars. Timmerlieden. Kleding en reiniging: Meisjes voor confectie-atelier Hout, kurk, stro Meubelstoffeerders. Schoen en Leder: Kantenschrooier. Jeugdige schoenfabrieksarbei ders. Schoenstiksters-plaksters (fabriek). Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Huishoudelijke diensten: Dagmeisje. Werkster (voor de gehele week). BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Grondwerkers. Schoen en Leder: Stikmeester. Hulp-stikmeester. Zwikker. Machine-zwikker. Overleersijnders. Werkmeester onderwerkafd. Sjouwers looierij (voor nat- huis en droogzolder). Metaalnijverheid Machine-bankwerker. Stoker. Rijwiel-reparateur. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Vrije beroepen: Vrouwel. kantoorbediende. Verkeer: Diverse chauffeurs. Handel Leerling-verkoopster. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Ar beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking ic geldig t.m. 26 Mei 1951, Het Arbeidsbureau te Waal wijk verstrekt ook inlichtingen aan adspirant emigranten. Er is een oud studentenlied dat alleen maar gezongen wordt als er reden is voor grote vreugde of om iemand veel eer te betuigen: „Jubelt nu blijde voor de Heer onze God". Deze jubel zouden we wil len laten klinken voor de N.C.R.V. en de heer Bodegra ven voor het ongelofelijk en thousiasme dat zij in het Ne derlandse volk hebben losge slagen. In heel Nederland, door alle gezindten en beroepen zijn ontzaggelijke bedragen bij eengebracht voor de Kanker bestrijding. Honderdduizen den zijn naar Hilversum ge stroomd en zoals men weet werd vorige week het ander half millioen overschreden. Vrijdagavond bereikte de geldstroom z'n hoogtepunt. In een paar uur tijd werden in de N.C.R.V.-studio meer dan 3 ton aangeboden. Uit heel het land wax-en af- gevaai-digden gekomen. Uit Friesland en Limburg, uit Zeeland en Den Helder. Van grote bedrijven, van scholen, diensten, gemeenten, univer siteiten, van de Marva, de Luchtvaarttroepen, de Mare- chaussée, kinderen en Ouden van Dagen zelfs een dame van bijna 99 jaar kwamen hun gaven aanbieden. Het was een gx-oots feest in de Hilversumse studio, een feest van offervaardigheid en naastenliefde. Inderdaad een feest om te „Jubelen voor de Heer onze God". Enorme bedragen. Laten wij enkele bedragen noemen om te demonstreren met welk enthousiasme men overal in het land geld heeft ingezameld voor het Koningin Wilhelminafonds. Vijfduizend van De Amstex-damse en In casso-Bank, elf duizend gul den door de Nederlandse Ver eniging van Lompen en Me taalhandelaren, 60 gulden van 12 mensen van het Staatsbos beheer, 21.000 gulden van de Gx-afische bedrijven en vak scholen, vijf duizend gulden van de Koninklijke Mare- chaussée, bijna 22.000 gulden uit Delft, 16.500 van Philips. Het was een parade van grote bedragen. Tegen half elf werd de 200.000 gulden ge passeerd. Een buitengewoon mooie geste was de gift van de Ambonnezen, die 200. bijeen brachten. Waalwijk en Sprang- Capelle. De inzameling vaix Waal wijk heeft een uitstekende beurt gemaakt. Met onze ruim 11.000 gulden stonden we vooraan in de rij van ge meenten. Burgem. Lambooy over handigde aan de heer Bode graven de gouden schoentjes met de chèque. „Ik hoef U eigenlijk niet te vertellen uit welke gemeente ik kom als U deze schoentjes ziet" vertelde de burgemees ter, „uit het schoenen- en lederceixtrum Waalwijk. De gaven voor de actie zijn door de hele gemeente en de men sen van buiten die in Waal wijk werken, bijeengebracht met enthousiasme en liefde. Er is voor overgewerkt door de werknemers; de werkge vers, middenstaxxders, scho len, particulieren hebben mee- geofferd. Wij hebben voor de actie veel soms zelfs te veel ijs gegeten en het re sultaat is 11.018,50. Ik hoop dal U tevreden zult zijn met Uw prachtig en nationaal werk". De heer C. P. v. d. Hoveix bood „een specimen van de Waalwijkse lederindustrie" aan voor de „Haak-In"-bazar. De heer Bodegraven dank te hartelijk en zeide persoon lijk de beste herinneringen te hebben aan 't schoenenstadje Waalwijk. Het bedrag hier

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6