Waalwijk, Sport-staJ Waalwijkse en Langsiraatse Courant Zak Sport Iwee van de allergrootsten.j en en. s Sport- en Middenstands week. Gymnastiek en Vriendschap VRIJDAG 1 JUNI 1951. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 44 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK OPGERICHT 1878. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". SPORTWEEK-NUMMER In de Sportweek zal Waalwijk een ode aan de sport gaan brengen. Dat zou niet op zo'n grootse wijze gebeuren als er in Waalwijk geen bloeiend sportleven bestond. Het is jam mer dat er van het percentage sportbeoefenaars geen sta tistiek bestaat, daarin zou Waalwijk ongetwijfeld een zeer hoog percentage hebben Wij hebben elders in dit blad uit eengezet dat het karakter van de economische ontwikkeling van de plaats van invloed is geweest op de grote bloei van de sport in Waalwijk in de laatste decennia. Er zullen slechts weinig takken van sport zijn aan te wijzen rug by en golf o.a. die niet in Waal wijk worden beoefend. Weliswaar zijn er verscheidene sporten die enige tijd in discrediet zijn geweest, maar zover wij weten zijn er nooit sporten verdwenen. Het wielrennen is een tijdje ver dwenen geweest. Vroeger was hier een bloeiende vereniging, maar met het verdwijnen van de cement-baan ging ook de wielersport in Waalwijk een kwijnend bestaan lijden. Het heeft tot na de bevrijding geduurd voor er weer nieuw leven werd in geblazen. Thans hebben we geluk kig weer een jonge actieve vereni ging, die in de Sportweek voor het eerst in 't middelpunt van de publie ke belangstelling zal komen. Dan wordt door haar het Vredesplein- criterium georganiseerd. Trouwens in andere plaatsen zijn door Waal wijkse Amateurs en Nieuwelingen al behoorlijke prestaties geleverd. Wie weet of er niet weer renners van internationale allure uit voort komen. FRANS SLAATS ruim 45J4 km. per uur. Het zou niet de eerste keer zijn, want uit de vroegere club kwam een groot wielrenner voort: Frans Slaats. Frans Slaats sinds zijn terug keer uit Zuid-Amerika weer in Waalwijk gevestigd werd eind September 1937 de houder van het werelduurrecord. Wij herinneren ons nog de spanning die er in Waal wijk heerste of Frans wel in z'n recordpoging zou slagen. Begin Sep tember ging Frans al naar Milaan om op de Vigorellibaan z'n geluk en z'n kracht te beproeven maar de recordpoging werd uitge steld omdat de wedstrijden op de Vigorellibaan werden afgelast. Frans heeft toen nog meegereden in een course in Zwitserland. De 29e Sept. 's middags startte Frans voor z'n gigantische poging enhij slaagde. Met 165 m. reed hij het 2 jaar oude record van de Fransman Richard aan stukken! Hiermee was voor de eerste keer in de geschiedenis het „record der records" zoals de Fransen het noemen in Nederlandse handen gekomen. Natuurlijk was Waal wij ks Be lang" onmiddellijk in de weer om een grandiose huldiging voor de nieuwe recordhouder te organise ren. Velen onder ons zullen zich die huldiging nog kunnen herinneren. Met de harmonie voorop en geës corteerd door de leden van de wie lerclub „Excelsior" met fakkels, werd Frans Slaats van z'n woning gehaald. In een open auto ging het in triomf naar het raadhuis. Bur gemeester Moonen, toen pas Ridder geworden, huldigde de nieuwe kampioen en zei o.a.: „Waalwijk telt thans onder zijn inwoners een wereldkampioen, die hier geboren en getogen is, dat is voor ons het grote feit van de dag". De bekende journalist, Joris v. d. Berg, was eveneens bij deze huldiging aan wezig. Het waren mooie dagen voor on ze plaats en het is goed om die nog eens in herinnering te brengen. Naast de wielersport bereikte de biljartsport z'n toppunt in de per soon van Kees de Ruyter, biljarter van groot formaat. Was hij vorig jaar houder gewor den van de meest begeerde Euro pese titel: 47/2, dit jaar moest hij z'n titel voor eigen publiek afstaan aan de wereldkampioen Piet van de Pol. Ook z'n libre-titel verloor hij dit jaar, aan Clement v. Hassel. Noch tans behoort Kees tot de allergroot ste biljarters van het ogenblik. Al le kampioenen weten dat zij in Kees een buitengewoon moeilijk te overwinnen concurrent hebben. Hij is nog jong en zal zeker nog voor topprestaties kunnen zorgen. Verder hoeven we Kees' carrière niet nader te releveren. Wij weten er nog voldoende van. Mogen de andere sporten in Waalwijk (nog) geen uitblinkers onder hun beoefenaars tellen, aller- wege wordt er druk gesport en vaak met succes. De voetbalsport slaat op het ogenblik niet zo'n best figuur. De enigste 2e klasser, R.K.C. is dit jaar gedegradeerd en tot nog toe heeft geen andere club een kampioenschap kunnen bemachti gen. De voetbalvereniging „Julia na" maakt a.s. Zondag nog een goede kans om het kampioenschap in de 3e klas te behalen. Laat ons hopen dat Waalwijk beter laat dan nooit in dit seizoen nog een kampioen, en misschien weer een tweede klasser krijgt. Eén van de oudste voetbalclubs van Waalwijk, R.W.B., leeft op het ogenblik een beetje beneden z'n stand. Ze staan in de 4e klas en zijn er nog niet in geslaagd de oude regionen weer te bereiken. Maar volhouden, R.W.Bi-ers! De Waalwijkse hockey-ers heb ben het beter gedaan, zijn kampi- °?Jl fewo^en de beide eerste elftallen zijn gepromoveerd. Sinds enige weken is in Waal wijk een nieuwe sport geïntrodu ceerd: volley, DE sport van de mi- Op Zaterdag 2 Juni begint de Waalwijkse Sport- en Middenstands week, waarin de sport hoopt goede zaken te maken en de goede zaken er een sport van zullen maken te laten zien, wat zij kunnen Het is een goed idee geweest om deze beide belangen te laten samen werken de sport trekt zóveel be langstellenden, die zich te behage- lijker voelen naar gelang de omge ving, waar zij komen, er fleuriger uitzietEn het moet gezegd, op sportgebied zal er heel wat zijn te beleven Voetbal, hockey, wielrennen, ten nis, tafeltennis, kegelen, biljarten, hondendressuur, vissen, athletiek, volley-bal, kindersport en natuur lijk gymnastiek en turnen door jong en oud, ja ook „oud", want de vete ranenclub „Ons Huis", met mannen, die de jonge kerels nog „lusten" gaat een jubileum vieren, dat de aanleiding is geworden tot deze sportweek. Moge het sportminnend publiek een interessante week tegemoet gaan, de vreemdeling zich thuis voelen, de zakenman tevreden zijn en Pluvius nu eindelijk eens op va- cantie gaan. De Burgemeester van Waalwijk, Mr. R. J. J. LAMBOOY. beid voor de organisatie was be steed. Dit programma, vermelden de de demonstraties van verschil lende takken van sport, zal deze week de belangstelling van vele sportliefhebbers trekken, waardoor tevens op waardige wijze het 20- jarig bestaan van „Ons Huis" wordt herdacht. „Waalwijks Belang" heeft gaarne een klein steentje tot dit sportieve feest bijgedragen. Niet alleen om dat zij in een goed georganiseerde Sport- en Middenstandsweek een plaatselijk belang ziet, waardoor ook het vreemdelingenverkeer wordt bevorderd, maar tevens om dat zij gaarne steun verleent aan de sympathieke vereniging „Ons Huis" bij de herdenking van haar jubileum. Ik ben overtuigd dat het vele en omvangrijke voorbereidende werk ten volle zal worden beloond door de dank van de vele sportliefheb bers, daar 't programma „elck wat wils" biedt. De Vereniging „Ons Huis" moge hierin terecht voldoening vinden voor het door haar genomen initia tief, groots van opzet en uitvoering. Een Vereniging waarin zoveel energie schuilt en die kan terug wijzen op haar ontstaan uit één van de oudste en meest populaire Waalwijkse sportclubs, kan met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. J. TIMMERMANS. Voorzitter van „Waalwijks Belang". De Redactie van „De Echo van het Zuiden" verzocht mij een voor woord te schrijven in haar blad dat uitkomt bij het begin van de Sport week, georganiseerd door de Gym nastiekvereniging „Ons Huis". Gaarne voldoe ik aan dit verzoek omdat mij dit de gelegenheid geeft het uiteindelijk doel, dat de orga niserende vereniging zich stelt met De Veteranen-Gymnastiekvereni ging „Ons Huis" is niet bij de pak ken neer gaan zitten toen het vo rige jaar, als gevolg van de heer sende ziekte, geen uitvoering kon worden gegeven aan haar sport- program, waaraan reeds zoveel ar- deze Sportweek, te onderstrepen, n.l. het nader tot elkander brengen en verbroederen van alle Waal wijkse sportbeoefenaars. Een mooi doel, dat zeer zeker recht heeft op de voortdurende belangstelling van ieder die het wel met Waalwijk meent. Zonder in te gaan op de oorza ken door welke vroegere pogingen op dit gebied niet steeds met het gewenste succes werden bekroond, diene men te bedenken dat derge lijke fusies en samenwerking een langzaam proces vormen, hetgeen men niet kan of mag forceren: in tegendeel, deze gevoelens moeten groeien. Steeds en doorlopend moet de aandacht er op gevestigd zijn dit groeiproces te stimuleren. Daarom meen ik dat het een zeer gelukkige gedachte van „Ons Huis" is geweest thans een Sportweek te organiseren die zeker alle Waal wijkse sportmensen gelegenheid te over geeft om elkander te treffen en te doen inzien hoeveel meer te bereiken is met samenwerking dan met verdeeldheid, waardoor 't zeer goed mogelijk is dat dit tot naden ken stemt. Het feit dat een betrekkelijk klei ne vereniging als „Ons Huis" het aandurft zulk een groot en veel omvattende .organisatie op touw te zetten als deze Sportweek, bewijst dat de geest goed en sportief is, en persoonlijke belangen onderge schikt kunnen worden gemaakt aan een gesteld doel met algemeen be lang. Ik geloof dat uit het voorbeeld van „Ons Huis" voor velen een goede lering te trekken valt. Van harte wens ik dan ook de organi serende vereniging een groot succes met haar Sportweek en hoop dat alle omstandigheden zoveel moge lijk tot dit succes zullen meewer ken. Het vele werk dat hiervoor door de leden van de vereniging is verricht, geeft hun hierop 't volle recht. G. VERWIEL. Wat wil het zeggen: Sport- en Middenstandsweek? De betekenis hiervan is niets anders dan een al gehele samenwerking om de Sport week, welke zal worden gehouden bij gelegenheid van het jubilé van de Veteranenclub „Ons Huis", zo goed mogelijk te doen slagen. I Als bijzondere attractie zal dooi de Middenstand van Waalwijk aan het kopende publiek vijf rijwielen beschikbaar worden gesteld, door bij aankoop van 1.een gratis lot aan te bieden. Deze samenwerking tussen de sport en de Middenstand kan door ons niet anders dan zeer op prijs worden gesteld. Wij vertrouwen dan ook dat de Sportweek ten volle zal slagen en dat het voor de Mid denstand een succes-week moge zijn. A. MEYS, Voorzitter R.K. Middenstand. De Veteranenclub „Ons Huis" zal n.l. in de week van 2 t/m 10 Juni een groots opgezette Sportweek or ganiseren, waarbij alle takken van sport worden ingeschakeld. In het belang van de Middenstand zullen in alle delen van Waalwijk sport- demonstraties worden gegeven. De Middenstand zal in die week door hun etalages speciaal te ver zorgen en het uitsteken van de Middenstandsvlag, Waalwijk een fleurig aanzien geven. Dezer dagen werd mij de vraag gesteld of er door de Waalwijkse veteranen ook inderdaad geturnd werd. Natuurlijk heb ik de vraag be vestigend beantwoord. Er wordt in Waalwijk intensief getraind. En niet alleen in Waalwijk, maar over al in Nederland en door zeer velen. Het Koninklijk Nederlands Gym- nastiek-Verbond heeft een vetera- nencorps met als voorzitter de Weled. Heer Van den Berg uit Amersfoort dat er zijn mag. Het doel van dit korps strekt zich verder uit dan beoefening van de gymnastiek in engere zin. De verschillende verenigingen stellen zich ook ten doel de onderlinge vriendschapsband te behouden- en te verstevigen. Deze band is voor de lichamelijke opvoeding in ver enigingsverband hard nodig. Daarnaast trachten de veteranen te bevorderen dat er badhuizen worden gebouwd, zweminrichtin gen gesticht en dat er medische sportkeuring plaats vindt. Een en kele maal verlenen ze hulp bij het optreden naar buiten of ze nemen daartoe het initiatief, zoals thans de Waalwijkse Sport- en Midden standsweek op initiatief van de Ve- teranenvereniging „Ons Huis" is georganiseerd. Ik hoop van harte dat straks de voorzitter van het Ere-comité, Bur gemeester Lambooy, trots is op een uitnemend geslaagde Sport- en Middenstandsweek en dat Inspec teur Hoog Antink aan het einde van de volgende week een rapport kan uitbrengen dat de sport in het algemeen en onze vereniging in 't bijzonder tot eer strekt. G. VAN OOSTRUM, Voorzitter „Ons Huis". KEES DE RUYTER in September naar Argentinië.. litairen overzee. In de Sportweek zal volley gedemonstreerd worden. Voor zover ons bekend, zijn er nog geen plannen om een club te stich ten, maar dat komt misschien nog wel. De gymnastiek wel de mooiste sport die er is telt in Waalwijk tal van enthousiaste beoefenaars. We hebben drie grote gymnastiek clubs en natuurlijk de onvolprezen Veteranenclub „Ons Huis". Voor tennis hebben de grote Waalwijkse Hotels drie goede ba nen beschikbaar. Er zijn verschei dene clubs met soms ingewikkelde namen en daarnaast zijn er talrij ken die buiten verenigingsverband tennissen. Jaarlijks vinden er wedstrijden plaats, onderlinge en met vereni gingen van buiten Waalwijk. Als onder-afdeling van de voet balclub W.S.C. bestaat er een hand balclub W.S.C., die evenwel van de voetbalclub afhankelijk is. Verder zijn er twee actieve ath- letiek-verenigingen. Van de meer „rustige" sporten moeten we kegelen noemen, dat veelvuldig op de banen van Hotel „De Twee Kolommen" wordt be oefend. En dan is er natuurlijk de echt Nederlandse sport vissen. De con coursen van na de oorlog zijn niet zo feestelijk als we vroeger gewend waren, maar er wordt door de Waalwijkse vissers jaarlijks nog heel wat vis uit rivieren, kanalen en sloten gevangen. Van groot belang is ook de Dui vensport. Elke week vliegen er duizenden duiven vanaf de start plaatsen in België en Frankrijk naar hun hokken van de Waalwijk se duivenmelkers. Verder hebben we in Waalwijk een bloeiende hondensport- en dressuurvereniging, die ook in de Sportweek hun kunnen zullen to nen. De tafeltennissers hebben een uitstekend speler onder hun ge-v lederen: Jurcowicz, ex-kampioen van Nederland. Nog steeds één van de sterkste speler van ons land. In de Sportweek zal hij voor U demon streren. De jongste loot aan de Sportboom is de Auto-club „De Langstraat". Deze club heeft al verscheidene goed geslaagde auto-ritten met kaart of door oriëntatie georga niseerd. De zo uitnemend geslaag de Schoenenrit van 1950 zal nu met de Sportweek worden herhaald. Wij hebben hiermee een greep gedaan in het Waalwijkse sport leven. Zoals U hebt gelezen be strijkt het een zeer groot deel van de sporten. Dat is een goed teken. Het is een bewijs dat er gevariëer- de interesse bestaat bij de Waal wijkse bevolking. Moge het zo blij ven en moge de Waalwijkse ver enigingen doet er niet toe van welke tak van sport nog heel wat topfiguren voortbrengen. DE ORGANISERENDE VERENIGING der Sport- en Middenstands week, de Veteranen-Gymnastiekvereniging „Ons Huis". Onderste rij v.l.n.r.: L. v. Drunen ere-leider; Chr. Treffers, penning meester - leider; G. v. Oostrum, voorzitter; Jos v. d. Water, secretaris; Jan Renooy, ere-lid; H. Hopstaken. Bovenste rij v.l.n.r.: A. Verstijnen J. Nijsssen, H. v. d. Griendt, be stuurslid; A. Lombarts, P. Mombers, Jos Bakkers, W. Pot, A. Snijders, bestuurslid; S. Blom. (J. Nijssen, inmiddels bedankt; het lid P. Jans sen ontbreekt).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1