WAALWYK DOKIE DURF in: Boris Baal duikt op DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 JUNI 1951 PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. De heer Venus vestigde de aan dacht op het huis van Hendrik de Keyser. Dit stond op instorten en het werd hoog tijd dat hieraan iets werd gedaan. De voorz. Wij zijn ermee bezig, maar ik kan u niet de verzekering geven dat er iets aan gedaan wordt voordat het is ingestort. De heer Hartong deelde mee dat de gemeentefilm door een ver keerde behandeling by de ontwik keling voor een deel was mislukt. Het mislukte deel zal worden over gemaakt. De heer Zylraans vond dat het riool aan de haven al veel te lang open lag. Hij vond de wijze van herstel verre van economisch. De voorz. Dit komt omdat de plannen veranderd moesten wor den, maar er wordt aan gewerkt. Verder vroeg de heer Zijlmans boe bet met de speeltuin stond. Er is in de gemeente practisch geen mogelijkheid om te spelen. De voorz. U zou dit met de or ganisaties hebben besproken, maar ik heb hiervan nog niets gehoord. De heer Zijlmans Inderdaad, dat was ik vergeten. Er werd uit de raad een com missie benoemd om de mogelijk heid om tot de oprichting van een speeltuin te komen, te onderzoe ken. De „speeltuin-commissie" be staat uit de heren Rutgers, Zijl mans en Hartong. Hierna schorste de voorz. de openbare vergadering en gingen Geertruidenberg's vroede vaderen de zaken in 't geheim bespreken. Pargel, die door Dokie's handige beweging in het water was terechtgekomen, was er in geslaagd onge merkt de éénmansboot te bereiken. Grimmig lachend verdween hij in het mangat. „Wij gaan meneer Durf eve opfrisse" zei Pargel, terwijl hy de klep vrolijk boven zich dichtklapte. Dokie had onderwijl berekend dat hij het bij een voortgezette vechtpartij tegen zijn tegenstanders zou moeten afleggen. Daarom koos hij de wijste party en zeilde met volle kracht weg van de boei om assisten tie te halen. „Wij moeten Durf naar de kelder jagen" zei Gor gel, „anders zijn wij binnen een kwartier omsingeld". „Oké, Gorgel", zei Pargel. De zeilboot werd nu ach tervolgd door iets dat, oppervlakkig gezien, op een platte ronde hoedendoos leek, die op het water dreef; de koepel van de éénmansduikboot. „II AAK-IN" SLOEG IN Nu het financiële nadrup- pelen als geëindigd beschouwd mag worden, wil ik gaarne mijn dank betuigen aan allen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen aan het zo mooie resultaat van de plaatselijke „Haak-In"-actie. Het feit, dat in totaal 11.036.50 is kunnen worden afgedragen, getuigt wel op bijzondere wijze van de gul heid, waarmee de Waalwijkers en de elders wonenden, doch hier werkenden, voor de kan kerbestrijding hebben geof ferd. Moge ook deze bijdrage de genezing bevorderen van de velen, die anders aan deze ziekte zouden ten gronde gaan. Mr R. J. J. Lambooy, burgemeester Voorzitter van het Plaat selijk Comité voor de „Haak-In"-actie. ZONDAGSDIENST 3 Juni 1951. Arts: Dr. Langemeyer. Apotheek: Geers. NED. IIERV. KERK WAALWIJK. Zondag 3 Juni 1951. 10 uur: Dienst. Bevestiging Diaken. 6.30 uur: Dienst. Catechismus. DE HEER SMOLDERS KEERT NIET TERUG. Naar wij vernemen heeft de heer F. Smolders, na ernstige overwe ging, besloten zich niet meer be schikbaar te stellen voor het be stuurslidmaatschap der K.A.B., afd. Waalwijk, waarvan hij tot dusverre voorzitter was. Ook heeft de heer Duijvelaar, die zijn benoeming, naar aanleiding der bestuursverkiezing in de laat ste vergadering, in beraad had ge houden, deze thans niet aanvaard. Binnenkort zal er een nieuwe be stuursverkiezing plaats hebben. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR RAS. Dag voor de kinderen. J.l. Dinsdag 92 Mei, was het de eigenlijke dag van het zilveren priesterfeest van de Zeereerw. Heer Pastoor Ras van de parochie St. Jan Baptist. Die dag was voor de kinderen, 's Morgens om half negen droeg de jubilaris met assistentie van de kapelaans Wassenberg en Lempens een plechtige gezongen H. Mis op, gedurende welke de schoolkinderen allen communiceer den. Eovendien zongen zij de vaste gezangen, terwijl het koor van de Eerw. Broeders de wisselende ge zangen uitvoerde. Het was een tref fend gezicht, de kerk vol kinderen die op deze manier het feest van hun pastoor vierden. Na de H. Mis deelde kapelaan Wassenberg mee, dat het Dinsdag geen school was en dat Dinsdag de meisjes en Woensdag de jongens naar de ope rette „Eén dag Kahlief" mochten gaan kijken. De algemene vreugde kon natuurlijk op dat moment niet tot uiting komen. De rest van de voormiddag was gereserveerd voor de allerkleinste schooljeugd, die van de bewaar school. Om kwart over tien trad de jubilaris, begeleid door een stoet bruidjes en vergezeld van zijn fa milie en de kapelaans van de pa rochie, de gymnastiekzaal van de Teresia-school binnen, die al ge vuld was met veel belangstellen den, vaders en moeders, zusters, ouden van dagen en anderen. Het begon met een welkomslied je en welkomswoordje van Rinus de Leur; hij deed het keurig. Ver volgens stond er „een verrassing" aangekondigd. Dat beloofde heel wat, want het duurde lang voor ze kwam. Maar het was de moeite waard. Toen het gordijn open ging, stonden daar de zes tweelingen van de school en de eerste Waalwijkse dopelinge van de jubilaris, en die boden een tafellaken met 12 servet ten en een ontbijtlaken met 12 vin gerdoekjes aan, een schoon cadeau. En zo ging het verder, niet alle maal met cadeaux, maar met voor- i drachtjes, liedjes en dansjes. Jan Lenglet stak een feestpreek af, die hij netjes begon met een Latijnse tekst, „Gaudete in Domino"; een pastoor zou er jaloers op worden. De allerkleinsten lieten zien hoe 't aan de hemelpoort toegaat als een Waal wij ks meiske iets komt vragen voor meneer pastoor. Roodkaje kwam ook al haar gelukwensen aanbieden, Indianen dansten met veel toewijding een Indische dans, Sneeuwwitje was met haar prins naar het feest gekomen en tenslot te dirigeerde J. v. Wees de bewaar school-harmonie in een daverende feestmars en „Lang zal hij leven". We geloven dat de groten het goed zullen moeten maken om de jubilerende pastoor zoveel genoe gen te verschaffen als hij Dinsdag bij de bewaarschool-jeugd heeft be leefd. Dinsdag- en Woensdagmiddag mochten dus de meisjes en jongens van de lagere school naar „Eén dag Khalief', waarvan ze natuurlijk ge noten hebben. De jongens en meis jes van de eerste en tweede klas kregen Dinsdagmiddag film in Mu sis Sacrum, waar de Eerw. Broeders enkele tekenfilms konden draaien, dank zij de buitengewone medewer king van de directie. Ook hier was er veel plezier. PROGRAMMA Zondag 3 Juni. Feestdag der parochie. 's Morgens onder de H. Missen van half zeven, 8 uur en kwart over 9 worden de parochianen verzocht te communiceren tot in tentie van de pastoor. Üe parochi anen worden verzocht zoveel mo gelijk de Hoogmis bij te wonen. Om half elf solemnele Hoogmis, opgedragen door de jubilaris. De pastoor wordt bij deze plechtige II. Mis geassisteerd door Wel Eerw. Heer A. Wassenberg, presbyter assistens; WelEw. Heer A. v. d. Heuvel, diaken; WelE. Hr. J. Lempens, subdiaken; ZeerEerw. Heer P. Stevens, moderator is cae. remoniarius. Voor de Hoogmis wordt de pas toor aan de pastorie afgehaald door bruidjes, verkenners, welpen, voortrekkers, gidsen. Aan ieder die de Hoogmis bij woont, wordt een tekstboekje aan geboden door de St. Jans Actie. Het parochieel Zangkoor zal uit. voeren de Missa in honorcm sanc. tae Jeanne d'Arc van Hub. Cuy- pers. De feestpredikatie zal wor den gehouden door de ZeerEerw Hr. Rector M. Bekkers uit 's Bosch! Na de Hoogmis zal gezongen worden het Te Deum Laudamus van Hub. Cuypers. Dit zal worden uitgevoerd door ons parochieel koor samen met het parochieel koor van Waspik. Om 12 uur zal in tegenwoordig heid van het kerkbestuur en alle leden van het comité de feestgave aan de jubilaris worden overhan digd. Deze feestgave is een fonds, om te komen tot een carillon in de toren van onze kerk. Van 12.30 tot 2 uur receptie in het gebouw van de K.A.B. Alle pa rochianen worden in de gelegen heid gesteld hun gelukwensen aan hun pastoor aan te bieden. Om 5 uur solemneel Lof met een dankwoord van de jubilaris. Alle huisgezinnen der parochie beho ren in dit Lof vertegenwoordigd te zijn. Onder dit Lof worden de volgende gezangen uitgevoerd door ons parochieel koor en het kin derkoor. O Salularis Hostia, J. Nieland Salve Regina, J. Nieland Magnificat, .1. Nieland. Tantum ergo, volkszang. Laudate Dominum, J. Nieland. Om 7.30 uur gala-voorstelling van de operette Een dag khalief. Deze voorstelling is alleen toegan kelijk voor genodigden. H. PRIESTERWIJDING. De Eerw. Frater Frans Trommels O. Pream., zal 24 Juni a.s. priester worden gewijd in de Abdij van Postel (B.). De wijding zal geschie den door Mgr Desmet. Op 12 Augustus a.s. zal de neo mist z'n eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Jan Bap tist opdragen. COLLECTE VOOR DE MISSIE. t D»e j°n§ens en meisjes van de St. Jan s Parochie, die op Drievuldig- heids-Zondag hun Plechtige Heiligt Communie deden, hebben die dag gecollecteerd voor de Missie, om zodoende mee te werken aan de be kering van hun kameraadjes in de Missielanden. De collecte bracht 140.op. De kinderen en de goede gevers worden hartelijk bedankt. OFFICIËLE VERTEGENWOORDIGERS. De officiële vertegenwoordigers van het Koninklijk Nederl. Gym- nastiekverbond die ter gelegenheid van de Sportweek Waalwijk op 10 Juni zullen bezoeken, zijn: De heer Van Wieringen, Amster dam, voorzitter van het K.NGV De heer v. d. Burg, Amersfoort, voorzitter van het Veteranenkorps van het K.N.G.V. Dhr. Hofman, Enschede, hoofdbe stuurslid. FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN IIET ZUIDEN" HET WORDT KRITIEK IN DE SCHOENINDUSTRIE. De situatie in de schoenindustrie in de Langstraat is weliswaar niet zo scherp als in de grote Nijmeegse fabrieken, het is toch een feit, dat 't met de dag kritieker wordt. Schoen fabrikanten deelden ons mee, dat zij er ernstig rekening mee houden om de volgende week de productie een stuk lager te stellen. Reeds is ons een geval bekend van een fabriek, waar zes arbeiders werden ontslagen. Naar wij vernemen is door bijna de helft van de Waalwijkse schoen fabrieken een wachtgeldregeling aangevraagd (dus bijna 50 fabrie ken). In Kaatsheuvel hebben nage noeg alle fabrieken een dergelijke regeling aangevraagd en in enkele bedrijven is die al ingevoerd. De Vakgroep Schoenindustrie be richt dat de volgende week meer dan 6000 arbeiders in een wachtgeldrege ling zullen zijn opgenomen. Dat wil dus zeggen, dat men verwacht dat de productie in de schoenindustrie zal worden verlaagd. In Dongen had Woensdag ook de helft van de schoenfabrieken 'n aan vraag ingediend en daarna zijn nog enkele aanvragen binnengekomen. In winkelierskringen neemt men een afwachtende houding aan. Men is zeker niet van plan om op het moment schoenen te kopen, men wil eerst zien wat de besprekingen met de regering opleveren. Verscheidene winkeliers verwachten in de naaste toekomst goede resultaten. Dit is te hopen, want zouden de besprekingen geen resultaat opleve ren, dan staan we in de Langstraat voor een buitengewoon kritieke situatie. 30 JAAR WERKZAAM. Woensdag 30 Mei herdacht de heer Chr. Litzroth de dag. waarop hij vóór 30 jaar als meesterknecht bij Druk kerij Verwiel in dienst trad. Door het personeel werden hem bloemen aangeboden, terwijl de pa troon het personeel en de jubilaris vergastte op een bitteruurtje. Wij hopen dat de heer Litzroth nog vele jar engegeven mogen worden, om 't peil van de producten der firma steeds stijgende te houden en zijn beste diensten er aan te kunnen blij ven wijden. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding voor het bou wen van een landbouwschuur voor de heer A. v. Woensel te Waalwijk, aan de Min. Loeffstraat. Fa. A. Vermeer, 11.743. J-v.Heesch 11.630.— J. Mahieu 11.398.— Fa. A. v. Huiten-Krol 11.022. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver de Fa. A. v. Hulten-Krol. De architect is A. van Huiten te Waalwijk. Het uitbreiden van de magazij nen der Industrie en Handelsonder neming N.V. J. Maiburg te Waalwijk is onderhands opgedragen voor het metselwerk aan de Fa. G. Coppens en voor het timmerwerk aan de Fa. A. van Hulten-Krol, aannemers te Waalwijk. LAAGSTE INSCHRIJVERS. Voor het aanleggen van rijwielpa den van cementbeton enz. op de weg GeldropMierloHelmond en de bouw van een nieuwe brug over het „Oude Maa.°,je" in de weg Heusden Drunen, enz. was 't Bouw- en Aann. bedrijf Het Zuiden te Heel met 233.000.laagste inschrijf ster. Voor bestek 21, Gebrs. Oomen te Raamsdonk met 58.900. „DE DRUMBAND VAN DE K.A.J. ROERT DE TROMMEN". Het is bekend dat de K.A.J.- Drumband in de korte tijd van haar bestaan naam heeft gemaakt in Waalwijk. Men is enthousiast over dit prachtcorps. Dit getuigen de woorden van de Edelachtb. Heer Burgemeester bij de „Haak-In"- verloting enkele weken geleden: „Wij kunnen hen niet meer mis sen!" In de komende Sportweek zal de Drumband dit weer bewijzen. Dit corps is echter nog lang niet waar het zijn moet. Het komt nog voor enorme kosten te staan. De gelden voor het materiaal dat ze thans be zitten, zijn door de jongens zelf bijeen gegaard. Maar er komt nog veel meer kij ken. Er moeten uniformen komen en pijpers en in de toekomst ven- delzwaaiers. En hiervoor hebben ze de onontbeerlijke steun van de Waalwijkse bevolking nodig. En die krijgen ze! Daar twijfelen we geen moment aan! Daarom gaat de Drumband een viertal collecte-marsen maken in Waalwijk, en wel op: Zondag 10 Juni, Waalwijk Cen trum, aanvang 12 uur. Zondag 17 Juni, v.m. Besoijen, aanvang 12 uur. Zondag 24 Juni, St. Antoniuspa- rochie, aanvang 12 uur. Zondag 1 Juli, v.m. Baardwijk, aanvang 5 uur. Waalwijk, toon dat ge dit pracht corps waardig bent. KYNOLOGEN. Verslag van de Algemene Leden vergadering van de Kynologen- vereniging „Waalwijk en Omstre ken" en de Dresseer-vereniging Hondensport te Waalwijk, gehou den op Maandag 28 Mei 1951, in de achterzaal van Hotel „De Twee Kolommen". Als de voorzitter, dhr. A. Ver hoeven, om circa 9 uur deze ver gadering opent, spreekt hy er zyn voldoening over uit dat zoveel le den gehoor hebben gegeven aan de oproep. De opkomst was dan ook buiten verwachting zeer groot. Hierna kreeg de secretaris, dhr. H. A. v. d. Pol, gelegenheid om de notulen van de gehouden vergade ring van 7 Mei 1.1. voor te lezen. Deze werden onveranderd goedge keurd. De vergadering stond grotendeels in het teken van de te houden Sport- en Middenstandsweek. De leden, die met hun honden op Zaterdagmiddag deelnemen aan het défilé, ontvangen voor de opstelling gratis een hals- en leiband. Op Woensdag vertrekt men ge zamenlijk om 7 uur vanaf 't Raad huisplein naar het Vredesplein, waar het verdere programma wordt afgewerkt. Elke deelnemer ontvangt een herinnering. Na afloop daarvan en na de hon den te hebben thuisgebracht, ver trekt men per bus naar Café Steen bergen, waar de prijsuitreiking zal plaats hebben. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt en elk der aan wezigen ging zeer enthousiast huis waarts. HULDIGINGSWEDSTRIJD. Het eerste heren-elftal van de Waalwijkse Hockey-club, dat on langs is gepromoveerd, zal 9 Juni a.s. een huldigingswedstrijd spelen tegen Warande I. VOLLEY'ERS ATTENTIE. Vrijdag a.s. laatste oefenwed strijd op het R.K.C.-terrein. Aan vang 7 uur. KEES DE RUYTER NAAR ARGENTINIË. Kees de Ruyter zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen, die in September a.s. in Buenos- Aires worden gehouden. Verder doen mee: Van de Pol, Gabriëls, Van Hassel en 4 of 5 Amerikanen. Kees vertrekt op 18 September per boot. KARDINAAL Dr DE JONG HEEFT EEN COADJUTOR. Z. H. de Paus heeft Prof. Dr. B. J. Alfrink benoemd tot coadjutor van Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, met recht van opvolging. Mgr Alfrink werd tevens benoemd tot aartsbisschop-titulair van Tiana. Met deze benoeming heeft de Paus goedgunstig beschikt op een reeds in de eerste helft van de Vasten door de Kardinaal gedaan verzoek hem een hulpbisschop met recht van opvol ging te willen toevoegen. Mgr Alfrink is hoogleraar in de Bijbel-exegese en het Hebreeuws aan de Universiteit van Nijmegen. Zijn grote verdiensten als Bijbelgeleerde werden door de tegenwoordige Paus erkend door zijn benoeming tot con sultor van de Pauselijke Bijbelcom missie. De nieuwe bisschop is gebo ren in Nijkerk en is 50 jaar oud. Kardinaal De Jong zal z'n intrek nemen in een klooster. NIEUWE COMMISSARIS IN DE PROVINCIE DRENTHE. Bij K.B. is aan mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk met ingang van 15 Juli op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris der Koningin in de provincie Drenthe met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot Commissaris der Koningin in Drenthe is met ingang van 15 Juli benoemd mr. J. Cramer, te Assen. door A. AGES 33). Toen ik hoorde dat onze Axense torenka gevlogen was, kreeg ik een helder idee. Want ik moest plotse ling denken aan een ander geluids experiment van de laatste tijd uit Amerika, waar ze een duivenkolo- nie, die een hoge toren verschrik kelijk bevuilde, verjaagd hebben door geluidstrillingen te verwek ken, die niet door een menselijk oor waarneembaar waren, maar wel voor een vogel. En die duiven konden dat geluid niet verdragen en hebben zonder verwijl bun kof fers gepakt. Toen ik mij dat herin nerde, stond het tegelijk voor my vast, dat het hele mysterie, waar voor gemoord en .geinlrigeerd werd, in het Axense kerkorgel be sloten lag. Maar waarom juist in Axen wilde Fridolin weten. Dat begreep ik eerst ook niet, maar ik was er zeker van die re den wel te zullen vinden, als ik eerst maar dat orgel had onder zocht. Daarom ben ik spoorslags hierheen teruggekeerd en wachtte mijn kans af om ongestoord een tijd alleen met het orgel te kunnen zijn. Zowat een uur voordat jij de kerk binnenkwam, had ik het ge vonden. Vanmorgen begon ik, na dc koster listiglijk weggelokt te hebben, te experimenteren met dat onwelluidende accoord, maar wan neer ik het speelde miste het de uitwerking die mij eerst zo had ge- eroffen. Toen ben ik het orgel zelf gaan onderzoeken. Het is een elec- trisch orgel, moet je weten. Ik had een paar instrumenten meegeno men en warempel toen ik de lei dingen binnen in het instrument naging, vond ik ook die doos. die ik zoeven „frequentor" doopte. Ik ontdekte even later, dat die fre quenter ingeschakeld kon worden, niet alleen door ons accoord te spelen, maar door tegelijk enkele- registers uit te trekken. Die regis ters waren als een soort eleclrische weerstand ingericht, vernuftig en zo werd het mogelijk door bepaalde registers te bedienen ook de fre quentor op bepaalde sterkte te stellen. Ik kon toen ook nagaan, welke sterkte ongeVeer Ossicfski gebruikte, toen hy werd doodge--* schoten. Ik denk, dat hij juist een demonstratie gaf aan een van de partijen die wij al hebben ontmoet en dat de andere daarbij als sto rend element optrad. Nu komen wy aan het einde. Toen jy binnen kwam had ik de grootste sterkte van de frequentor al gevonden en die ook heel even geprobeerd Jij schreeuwde, ik keek om, zag de schutter aanleggen, bukte, zodat ik nog juist bij de toetsen kon en trok meteen het stehkste register uit. Ik was er haast zeker van, door de enkele seconden, waarin ik de grootste kracht van de fre quentor al op mijzelf had toege past, dat onze vijand als hy niet heel snel reageerde op zyn plaats verlamd zou worden Het was alleen nog een kwestie of ik het lang genoeg zou volhouden. De man moet het begrepen heb ben hy schoot zyn pistool leeg op myn handen, die hy juist nog kon zien en wat er toen gebeurd is, weet ik niet. Hy moet toch ze ker ook bewusteloos zyn geraakt zoals jy en ik. Toen sprong Peter plotseling °P J hy greep Fridolin met beide handen bij de schouders en schreeuwde van pijn, toen hy zijn gewonde hand voelde en liet haar weer los. Peter, riep Fridolin verbijs terd, wat is er Bij de valkkoppige Horus, kermde Peter. Wij zijn de grootste stommelingen', die ooit het schim menrijk van Ociris zullen betreden Fridolin, Fridolin Het lidteken boven het oog Die man. die jij zag, die op mij schoot, hier in deze hand. die man was de chauffeur van Kubelin En wat dan nog En die Kubelin, mijn lieve Fridolin, gaat er nu met de uitvin ding vandoor. Want die chauffeur is niet meer hier en hij heeft na tuurlijk aan Kubelin verteld, dat ik er achter ben gekomen en Kubelin zal zijn maatregelen nemen. Of hy was hierheen gekomen om ons als ratten te verdelgen óf hij is met 't geheim gevlogen Maar Peter wy hebben 't toch hier in het orgel - Dat is maar een modelletje, Fridolin. Het duurt weken, als de werking er van precies wordt uit geplozen en misschien zit er wel een detonator in om het te doen exploderen als het wordt openge maakt. Dat lijkt me zelfs heel waar schijnlijk, omdat niemand 11a Os- sietski's dood zich om dat ding bekommerd heeft. Fridolin, Frido lin, nog is de zaak niet verloren maar Radeloos keek Peter om zich heen ,maar wat hij zag was alleen de boerenknecht, die loom uit het gras opstond en luid gapend zijn armen uitstrekte. Hédaar riep Peter. Heb je soms iemand uit de kerk zien ko men De knecht dacht na. Ewel, sprak liy ten leste. Temet kwaom 'k hieraon, toen d'r centje wegging. Ik daocht nog dat- tie ziek was; hy liep als een kip, die net z'n strot is omgedraoid Maor verder ging 't weer dunk me. Hoelang was dat geleden 'n Stief kwaortierke dunk me. Waar ging liy naar toe Naor 't dorrep, dunk 111e. Bedankt riep Peter en hij keek Fridolin met wilde ogen aan. Van wie is die fiets vroeg hij haar. Ben ik mee gekomen Prachtig Jij rijdt en ik ach terop; 't kan niet anders met die hand. Vooruit, naar huis toe. En gedwee waagde Fridolin zich aan het experiment. Een keer vie len ze. een ander keer bijna, maar tenslotte ging het toch. Peter riep onderweg nog een enkele maal een Egyptische godheid aan, wanneer zijn hand in een pijnlijke situatie kwam, maar verder werd er niet gesproken. Buiten adem reed Fridolin het hek van het doktershuis binnen. Barbara en kleine Peter joelden van plezier en voor het raam ver schenen vele gezichten: van Ka rin, juffrouw Spoor, zowaar ook de koster en. Cressiks, riep Peter. De be koorlijke Isis zij geloofd. Cressiks! en hij holde naar binnen. Kijk, kijk, begroette juffrouw Spoor hem. Daar hebben we ze en mijnheertje, wat zijn ze opgewon den I De koster begon ook al te kra ken, toen Fridolin ingreep en Ka- rins assistentie verzocht om Peters hand te verbinden. Maar Peter had nergens oor voor; hy liep regel recht op de heer Cressiks af en sprak opgewonden Wy hebben een kans, als wij onmiddellijk han. delen - Wat is er begon de ander, maar Peter viel hem in de rede en zei in telegramstijl 't Gaat om een geheim wa. Pen- .Wordt waarschijnlijk hier vlakbij in de stofzuigerfabriek ge maakt. In de kerk werd het orgel voor demonstraties gebruikt. Ku- lin is er achter gekomen dat ik het gevonden heb. 't Is een geheim wa pen dat op geluidstrillingen werkt. Kan verschrikkelijk zyn. Kubelin is een van de leiders van de ben de, wil ik alles voor verwedden. Hij zal proberen nu direct naar het buitenland te komen. Peter schepte even adem en Cressiks, begrijpend dat de ander ditmaal ernstig was, stond te luis teren als een merel op het gras veld, het hoofd schuin gehouden van gespannen aandacht. Er is maar één mogelijkheid, ging Peter verder. En dat is alle grenzen sluiten, nu direct. Alle vliegvelden, alle havens. Niemand er uit, onverschillig wie. Maar in hemelsnaam, dat is onmogelijk riep Cressiks wan hopig. Niets is onmogelijk. Het zal 'n storing zyn van enkele uren. Maar het moet, anders zijn we het kwijt. Denk er om, Cressiks, wat op het spel staat. Als ik alles moet uitleg gen, waarom het gaat, komen we ei zeker niet. Fridolin en ik heb ben aan den lijve ondervonden wat ^or mogelijkheden in dit wapen zitten. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6