DRUNEN NIEUWKUIJK HAARSTEEG VLIJMEN HEUSDEN CAPELLE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 JUNI 1951 2 Uitstekend geslaagd onder voortreffelijke organisatie Stof, controles en snelheden Schitterende race van Plantaz en Braspenning Waalwijkse medaille voor Antoon van Es „Schoenen-Ril 1951" Het is eigenlijk niet helemaal eerlijk voor het overvloedige stof, de lastige controles en de zeer variërende snelheden van de Schoenentit 1951 het eerst de aandacht te vragen, want er waren onderweg van die goede geesten die de deelne mers in- en uitwendig verfristen, wat een buitengewone welkome geste was op deze zware tocht, maar van de andere kant is het toch ook een feit dat het op de eerste plaats om bovengenoemde factoren ging, al is de eerste er misschien het minst in begrepen en het meest „genoten". Het heeft geen haar gescheeld of Uw verslaggever had U weer moe ten vergasten op een verslag over een rit, die zeer voortijdig eindigde, want equipe 29, de heren Mutsaers en Haans, met Citroën, met wie wij meereden, hadden van het begin ai aan al niet over pech te klagen. Dat we in Drunen al het spoor bijster raakten en toen weer van voren at aan begonnen, tellen we dan nog niet zo zwaar, evenmin als het leit dat we daar een controle misten, dat is deze Zondag wel meer ge beurd. Nee, erger was dat bij een scherpe bocht het stuur vast bleef zitten, zodat in Drunen al het einde van de rit scheen te zijn. Maar latei scheen het nog al mee te vallen, doch toen de chauffeur in Heusden weer een scherpe bocht moest ne men, kwam hetzelfde euvel weer voor den dag en toen oordeelden de rijders het toch te riskant om de tocht voort te zetten, zodat ze, nog nauwelijks begonnen, door force majeure moesten opgeven. Gelukkig was toen de heer H. van der Meer uit Amsterdam onmiddel lijk bereid ons in zijn Ford mee te nemen, zodat we deze tweede Schoe- nenrit konden voortzetten en voleinden. Zo reden we dus vanaf Heusden met equipe 28, dat trou wens ook niet zonder pech was be gonnen, want op het moment van starten bleken de sleuteltjes van de wagen zoek, die natuurlijk later op een heel normale plaats werden ge vonden. Het gevolg was echter dat te laat gestart werd en 't pleit voor bestuurder, zijn zoon de kaartlezer en de wagen, dat we maar een goed half uur over tijd binnenkwamen. Over zo'n tocht valt heel wat te vertellen. Het heeft uiteraard wei nig zin om te vertellen op welke plaatsen en plaatsjes we allemaal zijn geweest (we zouden ze overi gens met de beste wil van de wereld niet allemaal kunnen noemen), maar we hebben heel wat gezwor ven tussen Maas en Waal en in W. Brabant. Eerlijk gezegd, we hebben een ogenblik gevreesd dat 't equipe dat ons vervoerde tot ongeluk ge doemd was, want bij Well stond op de kaart een vlijmscherpe bocht aangetekend. Toen de heer Van dei- Schoor de bocht wat minder scherp wilde nemen, bleef plotseling zijn wagen steken en de wielen draaiden door zoals een kat die men bij haar rug grijpt met de poten spartelt. Evenwel, met vereende krachten lukte het de auto weer op 't rechte pad te krijgen en het voortijdig ein de bleef gelukkig deze keer uit. Een Schoenenrit door Brabant is geen rallye van Monte-Carlo, zodat we U niet kunnen vergasten op ver halen over spiegelgladde bergwegen of haarspeldbochten met uitnodi gend ravijn ernaast ,maar we kun nen U verzekeren dat het er soms beanuwd kan toegaan. Het kan U bijvoorbeeld gebeuren dat ge met een behoorlijk vaartje over een dijk langs de Waal sjeest en er op het nippertje voor behoed wordt in een verraderlijke bocht van die dijk af te duvelen, dank zij een kundig be stuurder. We kunnen evenmin ver tellen over vreemde landen, maar we zijn in plaatsen geweest die voor ons oor niet eens Nederlands aan deden en die toch in ons eigen Bra bantse land bleken te liggen. Hoe veel niet-rijders zullen ooit over Dassemus gehoord hebben? Noch tans ligt het midden in Brabant en er stond nog een tijd-contröle ver dekt opgesteld ook. Al wie zo'n rit op kaart of oriën tatievermogen een peuleschilletje vindt (het kunnen alleen „ondes- kundigen" zijn) raden we aan eens een keer zo'n evenement mee te maken ze zullen dan merken dat het geen peuleschilletje is vanaf een kaart de juiste wegen in het eigen land te volgen en even goed dat er veel aan hun aandacht ontsnapt. Maar ook zij die de schoonheid van Nederland niet ken nen of minachten hebben 'n Schoe nenrit nodig, en wie ogen heeft om te kijken zal verbaasd staan over datgene wat de natuur van Brabant biedt aan iemand die kijken wil. En dan denken we aan de prachtige bossen van West-Brabant, maar evengoed aan de weilanden van het land tussen Maas en Waal. Dit alles heeft zijn eigen bekoring, het is slechts een kwestie van opmerken en genieten. Men zal uit het bovenstaande be grijpen dat we onmogelijke spijt kunnen hebben de Schoenenrallye 1951 te hebben meegemaakt, on danks dat we af en toe met ons hoofd tegen het dak van de auto aanvlogen en ondanks dat we in en kele uren tijd meer stof „gevreten" hebben (zo is de term nu eenmaal) dan anders in een heel jaar. Boven dien hebt ge grote wegen. We kre gen de indruk dat tussen Maas en Waal iedere weg als „groot" wordt beschouwd waarop geen gras groeit. Van beide categorieën zijn er. De kleine wegen hebben dan op de gro te voor dat ze niet zo stoffig zijn. Ge hebt voorts dorpen en dorpen en soms komt ge er tegen die ge met een gerust geweten als „negorij" zoudt betitelen. Dit neemt niet weg dat ons gebleken is dat er overal vriendelijke mensen wonen en dat ook de Waalwijkse „Schoenenrallye" veel belangstelling trekt. Verder kunnen we U vertellen dat er in Giessen twee controle-posten vlak bij elkaar zeer verdekt stonden opgesteld, dat we in de eerste tijd- contróle Poederoyen-Loevestijn 22 minuten te laat binnenkwamen en dat we bij de volgende, Vier Ban nen, 3 minuten hadden ingehaald, dat de snelheden waarmee een schoenenrit kan worden verreden variëren tussen 0 en over de 100, dat er in Den Hout ontzaggelijk is ge wriemeld voordat iedereen de goe de weg had gevonden, dat je 't ene ogenblik met 5, 6 man op mekaar kon zitten, terwijl je een ogenblik Volgno. Strafp. Start- no.: NAAM 32. D. StibbeP. Pot later geen kip meer zag, uit welke kleine opsomming van grote en min der grote gebeurlijkheden men kan besluiten dat zo'n tocht geen flau- wigheidje is. Niemand hoeft dat trouwens op ons gezag aan te nemen, maar onze gastheren, die van wanten wisten, merkten op dat de rit „heel aardig, maar verrekt moeilijk" was. Het geen slechts de sportiviteit kan ver hogen. Zo zijn we, ondanks diverse puzz les, voordat we in Princenhage wa ren, om nog maar een enkele zwa righeid te noemen, en mede dank zij eau de cologne op ons hoofd en Dongense coca cola in onze maag, maar niet het minst, het moet nog eens gezegd, door de voortreffelijke rij- en oriënteringskunst van dhr. Van der Meer en zijn zoon, veilig in Waalwijk teruggekomen. Evenals 's morgens was er veel belangstelling en het zal ons sterk tegenvallen als deze rit geen tradi tie wordt. De Automobielclub „De Langstraat" heeft getoond in staat te zijn tot 'n organisatie die uitstekend klopte. Daarvan neemt de vereniging „Waalwijks Belang" ook nog 'n deel voor haar rekening, want tot de oprichting van deze club heeft zij de eerste stoot gegeven en het was dan ook de voorzitter, de heer J. Timmermans, die bij afwezigheid van de burgemeester de eerste deel nemer om 12.01 uur weghielp. 's Avonds had in Hotel Verwiel, onder veel gezelligheid, de mede deling van de officieuse uitslag plaats door burgemeester Lambooy. Deze is als volgt: 1 22 2 23 3 48 4 65 5 66 6 67 7 75 8 89 9 99 10 118 11 121 12 121 13 122 14 148 15 148 16 154 17 162 18 180 19 196 20 227 21 255 22 256 23 263 24 266 25 284 26 298 27 314 28 314 29 317 30 322 31 325 32 328 33 345 34 346 35 346 36 351 37 364 38 385 39 403 40 410 41 422 42 430 43 454 44 469 45 470 46 474 47 485 48 508 49 515 50 529 51 540 52 553 53 558 54 561 55 568 56 573 57 585 58 592 59 596 60. 607 61 743 62 746 63 775 64 836 65 865 66 912 67. 938 68 1065 53. G. v. StokkumJ. Gompen 59. Seegers 63. Th. Koks 48. H. van MilE. Elzas 61. W. v. d. WansemP. Oosterbaan 33. M. ElshoutA. v. d. Heijden 42. E. van LanschotIr v. d. Veen 78. SollartHenderson 55. H. SpijkermanH. Verwiel 52. A. Schalken Mevr. Schalken-v. d. Schaaf 77. BrandsSteenbergen 51. A. v. d. SchootDr. Bruysten 46. R. BraunA. Slaats 56. H. KnapenMevr. J. Knapen 37. A. HesselsMevr. P. Hessels 1 70. A. Smulders-Vollaers 45. G. v. d. WerffMevr. v. d. Werff 22. M. VehmeijerJ. Dekker 69. Mej. A. C. van Dongen 58. F. EibersJ. Vloemans 57. L. MartinL. van Bommel 75. Hermansv. Crfeij 26. C. van WijckJ. v. d. Wee 44. C. van HuitenA. van Huiten 64. Chr. VinkenDe Vaan 6. C. MarxLoman 28. H. v. d. MeerJ. v. d. Meer 17. A. HoffmansMevr. H. Hoffmans- v. d. Ven 43. H. v. d. WielR. Horbach 24. M. SchoepG. Klerks 2. A. HoyngS. Zanten 5. H. LeijtensL. Ermerins 67. C. M. Wintermans-Hóffmans 20. V. WeijersA. Schaap 12. J. van WijngaardenH. Verhagen 62. A. de KortH. de Kort 11. J. van HeeswijkH. Heerings 38. G. ZwolleD. Leerdam 49. J. MartinMevr. MartinGooskens 40. Dr van VeenMevr. van Veen 76. v. d. WouwDekkers 14. A. WolfertMevr. S. Wolfert 10. B. HendersonMevr. H. Sollart 23. J. SchalkenMevr. M. Schalken 72. Verschoorvan Zundert 9. P. SmeltL. van Oudheusden 25. L. v. d. HeijdenH. v. d. Heijden 80. v. d. LaanMevr. v. Ooy 4. A. van LoonN. van Loon 30. A. BrandsA. Schaap 13. L. v. d. BergCh. Noten 34. A. DupontC. Meijs 7. H. Vale—Mevr. C. Vale 21. H. Hendriks 16. Mevr. RoxMevr. v. d. Wal 15. L. VerversA. Ververs 8. F. van EetenA. Rox 73. v. d. Schootv. d. Schoot 19. A. RoosP. Roos 74. v. WellVloemans 41. Baronesse HeemstraMevr. Bitter 3. P. v. d. GraafC. Scholt 39. Mevr. MustersP. Vloemans 27. M. WillemsA. Burgering 66. A. C. A. SnelsVan Liempt 65. W. Oosten 1. Mevr. B. WiltonMevr. A. Ffieringa1 Woonplaats Vught Waalwijk Riel Haarlem Waalwijk 's-Gravenhage Drunen 's-Gravenhage Waalwijk Kaatsheuvel Tilburg 's-Hertogenbosch Tilburg Arnhem Tilburg 's-Gravenhage Baarveld Oud-Beijerland Waalwijk Eindhoven Kaatsheuvel Waalwijk Kaatsheuvel Amsterdam Amsterdam Waalwijk Oisterwijk Waalwijk Veghel Waalwijk Duizel Waalwijk Steenwijk Eindhoven 's-Gravenhage Eindhoven Nijmegen Terneuzen Rotterdam Kaatsheuvel Waalwijk Waalwijk Waalwijk Druten Veghel Vught Arnhem Waalwijk 's-Gravenhage Kaatsheuvel Rotterdam Rotterdam 's-Gravenhage Waalwijk Kaatsheuvel Best Waalwijk Ouderkerk 's-Gravenhage Ronde van Waalwijk Vanaf de 71ste ronde werd de wedstrijd gedragen door twee renners: Plantaz en Braspenning. Twee renn.ers die met de regelmaat van een uurwerk de overwinning uit hun pedalen stampten en dan ook een ronde vóór het peloton over de eindstreep gingen. Eijna tot half course is het pelo ton bij elkaar gebleven. In het be gin lag Toon v. Es, die een uitste kende course heeft gereden, vooraan, maar tot een uitlooppoging kon hij het niet brengen, het peloton liet hem daartoe geen kans. In de 12e ronde leek het of er enige tekening in de strijd kwam, v. d. Stappen' en A. Braspenning liepen wat uit, maar vrij spoedig had het peloton hen in een matig tempo weer ingehaald. De Leonora-man Ligtvoet heeft gerui me tijd vooraan in het peloton ge zeten en zelfs een paar maal aan de kop, waardoor hij ook een paar pre mies in de wacht sleepte. Het is daar om dubbel jammer dat hij door een val de strijd moest opgeven. De Bosschenaar De Veer kwam in de 14e ronde naar voren en liep uit. Geruime tijd lag hij een eind voor op het peloton dat hem in een ma tig tempo volgde. Het bleek even wel dat De Veer z'n krachten had overschat. Op een gegeven moment lag hij weliswaar een halve baan- lengte voor, maar op het einde van de wedstrijd zakte hij danig af. Pas in de 40ste ronde kreeg de strijd meer spanning. De renners hadden elkaar tot dan toe zo zorg vuldig bewaakt d;at een uitlooppo ging bijna niet voorkwam. De Veer was steeds aan de kop gebleven, aanvankelijk alleen, maar later kreeg hij gezelschap van Ligtvoet en Van den Heuvel. In de 49ste ron de zat een groepje van vier renners een eind voor het peloton uit, uit welke groepje De Veer zich los maakte en aangelokt door een pre mie van tien gulden ging proberen om het peloton in te halen. Pas in de 58ste ronde werd de strijd meer emotioneel. Op kop za ten De Veer, Braspenning en Ver straete, gevolgd door Rox en Plan taz. Uit het peloton kwamen Fitters uit Waspik, die weer uitstekend heeft gereden, de l'Or en Ligtvoet. De halve wedstrijd was in 1 uur en 20 min. gereden. En bij het ingaan van halfcourse was 't laatste groep je van Fitters weer op het peloton terug gevallen. Van Oers en Berg mans gooiden er in het peloton een schepje bovenop, zodat er een lang veld van renners ontstond. In het peloton zelf voltrokken zich regel matig veranderingen, maar geen renner kreeg de kans om zich naar voren te werpen. In de 71ste ronde kwam 't groepje van vier Plantaz, Verstraete, Braspenning en Rox een eind voor het peloton te liggen. Tussen hen en het peloton lag nog De Veer, maar het was duidelijk dat z'n krachten verbruikt waren en hij viel spoedig op het peloton terug. In de 70ste ronde lag dit kleine groepje bijna een halve baan op 't peloton voor. Uit het langgerekte peloton probeerde een nieuw groep je de uitlopers te bereiken; dit groepje werd aangevoerd door de winnaar van de Ronde van Waspik, Van Oers. Toen kwam de ronde waaruit de winnaars zich naar voren stortten. Braspenning en Plantaz lieten de rest achter zich en gingen er van door. Op dat moment lagen ze 47 seconden op het peloton voor en van toen af hebben ze hun voorsprong regelmatig vergroot. Voor het pelo ton bleven nog geruime tijd Rox en Vertraete, maar de uitloop van Bras penning en Plantaz was hun te machtig. Uit het peloton probeerden nog Verhoeven en Geluk los te ko men, maar voorlopig slaagden zij daar niet in. In de volgende ronden kwam er geen verandering in het veld. De twee koplopers vergrootten lang zaam, maar regelmatig huh voor sprong en het groepje Van Oers kon hen niet inhalen. Het peloton bleef goed bij elkaar. In de 75ste ronde hebben de twee koplopers het peloton bijna inge haald, nog een 30 meter scheiden hen van de achtersten. Het is duide lijk dat ze de volgende ronde vóór zullen liggen en inderdaad bereiken ze in de 76ste ronde het peloton en ze gaan meteen naar voren! Verscheidene renners verlaten meteen het peloton om de afstand die hen van de koplopers scheidt te verkleinen. Ze slagen er niet in, al leen Arie v. Geluk heeft voldoende reserves bewaard. In de 85ste ronde is alles nog bij elkaar. Braspenning en Plantaz zit ten vooraan in het peloton; Geluk probeert er tussen uit te komen, maar dat lukt hem pas als er nog een twintig ronden te rijden zijn. De twee koplopers komen op kop te liggen en sleuren het peloton mee naar voren. Van Es, die tot nu toe dapper heeft gereden, wordt kenne lijk vermoeid en zakt terug; in de laatste tien ronden wordt hij voor de tweede maal gedubbeld, maar hij geeft de strijd niet op. In de 100ste ronde, met nog 39 renners in het veld, trekken Verwij meren, Wille- kes en Joosen naar voren, maar nog geen vier ronden later zit alles weer bij elkaar. Geluk ziet dan z'n kans schoon en hij trekt er stevig tussen uit. Hij kromt z'n rug en met een prima techniek schiet hij naar voren om nummer drie te worden. Met nog 5 ronden voor de boeg kunnen ook Van Oers en Vertraete het pe loton verlaten, spoedig gevolg door Verwijmeren. De grote groep, die nu dicht op elkaar zit, giert achter hen aan, maar Geluk is niet meer in te halen. Hij overvleugelt zelfs de ach terste renenrs van het veld, o.a. van Es. Met nog 4 ronden voor de boeg is het peloton wat uit elkaar gerukt. En dan gaat het op de eindstreep af. Braspenning en Plantaz houden zich even in om de baan vrij te hebben voor de eindspurt die de beslissing zal moeten brengen. De beide ren ners rijden uitstekend, met machtige pedaalslagen storten ze zich naar voren en het is Plantaz die als eer ste de finish doorgaat. Braspenning zat vlak naast hem. De uitslag van de eerste 15 is: 1. Plantaz; 2. Braspenning; 3. Ge luk; 4. Van Oers: 5. Verstraete; 6. Verwijmeren; 7. Willekes; 8. v. d. Velden; 9. Roelofs; 10. Van Hassel; 11. Van Haren; 12. Groffen: 13. De Gans; 14. Spierenburg en 15 v. d. Velden. De Nieuwelingen. 's Morgens waren de Nieuwelingen aan bod geweest. Bij groep A heeft Koenen van de Kaatsheuvelse Wie lerclub de eer van z'n vereniging op grandioze wijze hooggehouden. Hij heeft een uitstekende course gere den en werd als achtste geklasseerd. Van Leonora was het G. v. Es die de strijd tot een prima einde heeft gebracht. Hij werd elfde. De uitslag is: 1. Vermeulen; 2. Willekes; 3. Van de Kloot; 4. De Pij per; 5. Van Vliet; 6. Laurijssens^ 7. Verhoeven; 8. Koenen; 9. Goossens; 10. Van Beers. In de B-klas hebben Wolfs uit Vlijmen en Van Hooren uit Waspik een uitstekende beurt gemaakt. Zij hebben de 40 km. moedig en tech nisch zeer goed gereden en Wolfs kon zich zelfs bij de eerste tien voegen. Het is heel jammer dat in deze wedstrijd net voor de jury-tent een ernstige valpartij ontstond, waardoor verscheidene renners ver wondingen opliepen. Hier was de uitslag: 1. Coone; 2. Hermus; 3. De Jager; 4. Pauw; 5. Verhoeven; 6. Oèlen; 7. Maas; 8. Van Heesch; 9. Wolfs; 10. Van den Dungen; 11. M. Vink; 12 v. Hooren. DE LMGSTBMT WITGELE KRllIS. Het Wit-Gele Kruis afd. Drunen hield Zondag na de Hoogmis haar algemene jaarvergadering. Deze vergadering werd bijgewoond door de Hoogeerw. heer Deken Rooijackers en de Edelachtb. heer Burgemeester Snels. De voorzitter, Notaris Schreurs, heette bij de opening allen van harte welkom. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de secr.-penningmeester, nemen wij het volgende Er werden 3 bestuurs- en één algeme ne vergadering gehouden. In het bestuur kwam geen wijziging. Het ledental steeg met 18 tot 673. Door de eerw. Zusters wijkverpleegsters, werden 5455 huisbe zoeken afgelegd; 987 personen bezochten de kliniek. Uit het magazijn werden 484 maal artikelen uitgeleend. Onder toezicht stonden 1079 zuigelingen. He t aantal huisbezoeken was 1343. Bij het consulta tiebureau werden 80 baby's ingeschre ven; 23 zittingen werden gehouden. Het aantal bureauconsulten bedroeg 662. Uit Elshout werden 14 baby's inge schreven en bedroeg het aantal consul ten 103. Tuberculosebestrijding. Ingeschreven stonden 31 gezinnen met 38 patiënten. Nieuw ingeschreven gezinnen 12 met 15 patiënten. Zeven patiënten werden in 'n sanatorium en zeven patiënten in een ziekenhuis opgenomen. Aan de wijkkraamverzorgster de Wolff is op haar verzoek per 1 Juli 1950 eer vol ontslag gegeven en in diens plaats werd met ingang van 1 Oct. benoemd Zr. Verweijen. Bij 19 kraamvrouwen werd interne hulp verleend; 85 kraam vrouwen ontvingen wijkhulp. Door sa menloop van omstandigheden moest in 3 gevallen hulp van buiten worden in geroepen. Vanaf heden kan in geval van nood hulp worden verleend door het Kraamcentrum uit Waalwijk. De rekening van lasten en baten van het W.G.K. sloot mét een nadelig saldo van 563.03. Het bestuur heeft thans maatregelen genomen om het jaarlijks te rugkerende nadelige saldo te voorkomen. De voorzitter deed hiervan mededeling. De balans per 31 Dec. 1950 bedroeg 4003.71. De rekening van lasten en baten over 1950 van de T.B.C. sloot met een voordelig saldo van 711.90. Van de baten vermelden wij: Subsidie W.G. Kruis Drunen 250; Elshout 75; Rijkssubsidie 741; Em- mabloemcollecte 54; Vrijwillige bijdra ge 100; Burg. Armbestuur 807; Par ticuliere bijdrage 110; Duivensportver. 439.25; Prov. Verpleegfonds 253. De exploitatierekening van het Con sultatiebureau sloot met een bedrag van 264.12; de expl. rekening Kraamzorg sloot met een bedrag van 3598. Het verslag werd onder dank aan de secr.-penningm. goedgekeurd. De voor zitter bracht ook dank aan de zusters- wijkverpleegsters, die in het afgelopen jaar zulke uitstekende diensten hebben bewezen. De periodiek aftredende bestuursleden Dr. v. d. Wouw, W. Luypen en C. v. Delft werden herkozen. Bij de mededelingen bracht de voor; zitter de vergadering nog eens in her innering de telkens terugkerende nadelige van de zeer dure kraamhulp. Toen ech ter indertijd de kraamhulp werd ingesteld op verzoek der leden, heeft men een tijdelijke dierïst opgericht, in afwachting van het tijdstip dat het opleidingscentrum van het W.G. Kruis te Waalwijk zou gaan werken. In Oct. a.s. zullen de meis jes van dit centrum geheel gereed zijn voor het werk. Overeenkomstig- de wens van het hoofdbestuur stelde het bestuur voor bij dit centrum te Waalwijk aan te sluiten, welk centrum ook de volledige zekerheid biedt dat men te alle tijde geholpen wordt, terwijl deze vorm van kraamverzorging voor de afdeling ook veel minder kostbaar is dan de dienst waarover wij thans beschikken. De thans dienstdoende wijkzuster Ver weijen zal dan per 1 Oct. eervol ontslag kunnen worden verleend. Zr. Verweijen is, aldus de voorz., toen zij in dienst kwam volledig op de hoogte gebracht van de tijdelijke toestand. Reeds is con tact gezocht met het Centrum te Waal wijk, in welk verband Zr. Verweijen zou kunnen werken. Op voorstel van het bestuur wérd be sloten voor interne hulp Zr. Engels in dienst te houden. De vergadering was liet volledig met het voorstel van het bestuur eens; er waren leden die reeds ondervonden had den hoé goed het centrum in Waalwijk werkt. De voorzitter had ook alle lof. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt en hierna sloot men de verga dering. 40-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR G. BECX. Parochianen gaan hun beminde herder op hartelijke wijze huldigen. Op Zondag 10 Juni a.s. zal pastoor G. Becx alhier zijn 40-jarig priesterfeest vieren. De jubilaris werd in Tilburg ge boren. Hij ontving de priesterwijding in 1911 en werd achtereenvolgens kapelaan te Best, Beneden Lunnen en Zevenber gen. In Aug. 1931 werd hij pastoor te Nieuwkuijk. Van zijn 40-jarige priester loopbaan vervult hij dus al 20 jaar het pastoorsambt alhier. Er is een comité gevormd dat de no dige voorbereidingen treft om dit 40-ja- rig jubileum feestelijk te vieren. Alle pa rochianen en alle plaatselijke verenigin gen verleenden hiervoor spontaan hun medewerking. Nieuwkuijk zal op 10 Juni zijn pastoor gaan huldigen en hém dank brengen voor alles wat hij als pastoor gedaan heeft voor zijn parochie en voor het geestelijk welzijn van zijn parochia nen. En de pastoor heeft dit inderdaad verdiend. Tal van organisaties kwamen door zijn bemoeiingen tot stand en voor al was hij de stuwkracht van de boeren- organisaties. Het tot stand komen van de R.K. Landbouwhuishoudschool alhier is voor een groot deel aan zijn initiatief te danken. Vooral ook was hij de milde gever aan de armen, die bij hem nooit tevergeefs aanklopten. Ook was hij een echte kindervriend en de kinderen zullen dan ook hun geliefde herder een aparte hulde brengen. Zeer jammer echter is ook deze ijver volle priester niet van rampen ver schoond gebleven. Na een zegenrijke ar beid van 9 jaren, brak de tweede wfereld- 't zicht van de komende vrede, werd zijn prachtige kerk door brand geheel ver woest, met geheel haar inboedel, alsme de de mooie pastorie. Plotseling hierdoor van alles beroofd stond toen de pastoor voor een zware en moeilijke taak. Maar energiek heeft hij het werk aangepakt. Het patronaatsgebouw werd voorlopig tot kerk ingericht en al was de oplossing dan ook niet ideaal, men heeft er zich tot op heden mee kunnen redden. De plannen voor een nieuw Godshuis en pastorie liggen echter gereed. Moge het de jubilaris gegeven zijn het komende nieuwe Godshuis nog vele jaren te ge bruiken, waarmede tevens dan ook de noodtoestand van Nieuwkuijks parochia nen zal zijn opgelost. Naast het aan te bieden cadeau zal dit ook zeker de wens van alle parochianen zijn die ze bij ge legenheid van zijn 40-jarig priesterfeest aan hun pastoor willen aanbieden. PROCESSIE. Zondag na de Hoogmis had alhier de jaarlijkse Sacramentsprocessie plaats, die door omstandigheden een week moest worden uitgesteld. Aan deze processie, die jaarlijks in de openlucht wordt gehouden, neemt bijna de gehele bevolking deel. Onder het zin gen van t „Louda Jerusalem Dominum", we~d naar het rustaltaar getrokken, waar n korte predicatie gehouden werd. Na 't zingen van het Tantum Ergo en de ze gen met liet Allerheiligste werd deze in drukwekkende plechtigheid besloten. FEESTAVOND. Aan de leden van de harmonie ,die onlangs op het groot nationaal concours te Millingen in de afdeling Uitmuntend heid een le prijs wisten te behalen, werd Zaterdagavond in café J. v. Oijen een feestavond aangeboden, als beloning voor de vele opofferingen die zij zich hebben moeten getroosten om dit succes te behalen. Als gasten waren daarbij uit genodigd het bestuur van de Posthar- monie uit Den Bosch, waarvan de di recteur dhr. A. v. d. Heijden eveneens directeur is. De voorzitter van de harmonie dhr. J. van Halder, bracht in zijn openingswoord dank aan de directeur voor zijn onver moeide ijver om het corps tot zulk een prestatie op te voeren. Verder dankte hij alle leden die door hun medewerking en hun activiteit zoveel hebben bijgedra gen tot het behalen van dit succes. Na mens het bestuur bood hij de vereniging een muziekstuk aan. Het lid F. v. Oijen sprak namens alle werkende leden de directeur toe. Hij fe liciteerde hem met het behaalde succes en prees zijn grote talenten als direc teur en als muziekkenner, daardoor is het, aldus spr., mogelijk op te klimmen tot de hoogste sport van de muzikale ladder. Namens de leden bood hij hem een fraaie actetas aan. De avond werd verder met muziek voordracht en dans gevuld en bleef men nog lange tijd ge zellig bijeen. AANBESTEDING. Vrijdagmorgen had in het Fratershuis de aanbesteding plaats van het school gebouw en het gymnastieklokaal.Archi tect dhr. J. Luijben. Hoogste inschrijver Berkel, totaal 171.500 voor beide ge bouwen, laagste inschrijver Schans Vught, school 96.500, gymn.lokaal 41.000, totaal 137.500. Laagste in schrijver school Hurkmans Veghel 94.800, gymnastiek 43.000, totaal 137.800. Inschrijving aannemers uit Vlijmen: v. Bokhoven 103.000, gymn. lokaal 50.000, totaal' 153.000; Ver boord school 98.000, gymn. lokaal 47.000, totaal 145.000; van Oijen school 95.490, gymn. lokaal 45.490, totaal 140.980. 'Er waren 24 inschrij vingen. K. A. B. Woensdagavond zal in het patronaat een propagandavergadering worden ge houden om te komen tot oprichting van een Gezinszorgfonds. Spreker dhr. Fr. v. Bakel, dioc. bestuurslid K.A.B. Aanvang 8 uur. Allen zijn welkom. H. HART-HULDE. Zondag 3 Juni werd een H. Hart-hul- de gehouden; de stoet werd opgesteld om 4 uur op het Marktplein en trok door de Achterstraat, langs de jongensschool, Prins Bernhardlaan en zo naar het Kerk plein, waar de hulde begon met een lied. Daarna werd een predicatie gehouden. De stoet was opgesteld als volgt: 1 Misdienaars met Kruis, begeleid door ruiters; 2 Groep bruidjes; 3 Schoolgaan de meisjes met Eerw. Zusters en onder wijzeressen; 4 Schoolgaande jongens met Eerw. Fraters en onderwijzers; 5 Vrou wen en meisjes, ongeorg. zowel als ge organiseerd, met vaandel; 6 De drie Schutsen met eigen vaandel; 7 O. L. Vrouw, omringd door bruidjes; 8 Har monie; 9 Kerkkoor; 10 Mannen en jon gens ongeorg. zowel als georganiseerd, met vaandels; 11 Sluiting, Ruiters van de Rijvereniging. Er was grote deelname. Zondag nam de nieuweling Tini Wolfs deel aan de Ronde van Waal wijk. Het kleine parcours lag Wolfs niet al te best, alhoewel hij steeds in de kopgroep te vinden was. Hij, werd negende in een zeer sterk veld van renners. Een mooi succes. De amateur Libregts reed voor al in het begin zeer goed, doch verg de te veel van zijn krachten. Door steeds een jacht in te zetten viel hij op het laatst af en kwam zodoende niet mee in de prijzen, al reed hij de ronde geheel uit. Volgende keer beter. E.H.B.O.-EXAMEN. A.s. Donderdag 7 Juni zal in de open bare school alhier het examen worden afgenomen ter verkrijging van het E. H. B. O.-diploma; 17 cgndidaten hebben zich hiervoor opgegeven. Het examen zal worden afgenomen door Dr. Schim mel uit 's-Bosch. GEVONDEN EN VERLOREN. Bij de Opperwachtmeester Groepscom mandant van de Rijkspolitie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de vol gende voorwerpen: Gevonden: een nieuwe lederen dames handschoen; een kinderschoentje en twee

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2