Waalwijkse en Langstraatse Courant Regering in gebreke. 1 LEI S STH III KING ATLAS DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUUK VLIJMEN HAARSTEEG NEUSDEN SPRANG pepermunt SPRANG-CAPELLE CAPELLE De natuur in met de natuurzuivere met de nieuwe m Nationale reserve moet moderne eenheid worden. SANAPIRIN keert pij- nen, maakt fit en veer- krachtig. t-11 VRIJDAG 22 JUNI 1951. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK 74e JAARGANG No. 50 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO". Op de vergadering in de Brabant se Volkshogeschool van het Provin ciaal Comité „Steun Wettig Gezag" is ernstige kritiek geuit op het be leid van de regering ten aanzien van het instituut der Nationale Re serve. Nu, dat de kritiek wel ver antwoord was bleek o.a. uit de me dedeling dat er 10.000 aanmeldingen waren, terwijl de regering had be kend gemaakt dat er nog geen 1000 vrijwilligers zouden zijn, hetgeen nog al verschil maakt. De voorzitter van de S.W.G., bur gemeester Raaij makers, was er zeer verwonderd over dat de gedachte, die S.W.G. bij de mensen tracht bij te brengen, wel bij de bevolking is doorgedrongen, maar blijkbaar nog niet bij de regering. Hij sprak over de défaitische geest van het Neder landse volk, waarvan de Indonesi sche kwestie en de langdurige re geringscrisis mede de oorzaak wa ren. De voorzitter had ook kritiek op de afwachtende houding van an dere organisaties, met name de gro te vakverenigingen. De militaire adviseur van de K.V.P., luitenant-kolonel J. J. Fens, sprak over de militaire situatie in Europa en meer in het bijzonder van Nederland. In 1954 kan ons land vijf mobilisabele divisies hebben, die inderdaad gemobiliseerd moeten kunnen worden bij een onverhoop te aanval door de Sovjet-Unie. Daarvoor moet Nederland de be schikking hebben over troepen die een afweerscherm tegen de agres sor kunnen vormen. Een diensttijd van 20 maanden is daarvoor nood zakelijk. Als de diensttijd 16 maan den blijft, hebben we op het eind van 1953 nog niet eens één parate divisie. De minister, aldus overste Fens, heeft gesproken van een diensttijd van 20 maanden wanneer de omstandigheden daartoe nopen. Maar als er ooit van dwingende omstandigheden gesproken kan worden, dan is het wel nu! Het blijkt echter dat de Amerikanen niet zo vlot zijn met hun wapenhulp als verwacht werd. We moeten evenwel tonen dat Nederland als volwaardige verdedigingspartner recht heeft op spoedige hulp. De heer Fens deelde mee dat vol gens de nieuwste betrouwbare ge gevens Rusland momenteel be schikt over een parate troepen macht van 4.000.000 (vier millioen!) man, waarvan bijna 3 millioen in het leger. De satelliet-staten zullen over een paar jaar 85 divisies heb ben, gelijkwaardig aan de Russi sche. Aan het eind van het congres werd een telegram naar de regering gestuurd, waarin met klem werd geprotesteerd tegen de afbraakpo- litiek van de regering. Zoals be kend, is de Minister van Oorlog te ruggekomen op z'n verklaring van de vorige week en heeft hij thans meegedeeld dat de Nationale Reser ve zal blijven bestaan. De practische kant. Er zullen maar weinig mensen zijn, behalve de regering dan tot voor kort, die niet overtuigd zijn van de bestaansnoodzaak van een burgerlijke verdediging. Burgerlij ke verdediging wil hier zeggen een militaire organisatie uit burger- vrijwilligers die tot taak krijgt de verdediging binnenslands te orga niseren en in tijd van nood bepaal de op'drachten in het binnenland uit te voeren. Het behoeft geen betoog dat we nooit een leger krijgen dat kan zor gen voor de binnenlandse veilig heid en z'n aandeel aan het front kan leveren. Aan het eind van 1954 hebben we vijf divisies, dat is nog geen 100.000 man. Dat is ons aan deel aan landstrijdkrachten dat we de geallieerden kunnen leveren in geval van agressie. Willen we een behoorlijk aandeel hebben in een onverhoopte oorlog, dan moeten we ons hele leger inzetten aan 't front; voor de verdediging thuis blijft practisch niets over, behalve mis schien de luchtafweer. Wanneer de Sovjet-Unie in Eu ropa zou aanvallen, dan krijgen we onmiddellijk een front midden in Duitsland, een paar honderd kilo meter van onze landsgrenzen. In dat geval zal het Nederlands ach terland van grote tactische waarde worden voor de oorlogvoering door de uitstekende havens en de vlieg velden. En als dat niet genoeg is, kunnen langs de hele Noordzeekust kunstmatige havens worden aange legd of de schepen kunnen op de rede lossen. Het is duidelijk dat ons leger niet in staat is om naast de frontdienst nog de bescherming van havens, vliegvelden, industriecen tra e.d. op zich te nemen. Daarvoor dient de Nationale Reserve. Maar dit is een omvangrijke taak, die een uiterst modern en uitste kend getraind legerkorps eist. Na tuurlijk blijft'de luchtverdediging in de lucht en vanaf het land af weer, radar, berichtendienst in handen van het leger, maar de be scherming van vorengenoemde ob jecten zal een taak worden van de Nationale Reserve. Wil dit een ef fectieve bescherming zijn, dan moet de Reserve onderdeel worden van het leger en onder centraal com mando worden gesteld. Misschien niet onder de commandant van de troepen te velde, dan toch onder een commandant die nauw contact met de bevelhebber te velde on derhoudt. De voornaamste taak zal zijn op te treden tegen binnenlandse ter roristen, saboteurs en wat er nog meer komt kijken en tegen vijan delijke parachutisten. Hiertoe zal er dus een nauwe samenwerking noodzakelijk zijn met de luchtmacht en de luchtdoelartillerie, die voor de luchtafweer zorgen. Bovendien zal dan de Nationale Reserve in bewapening en training gelijkwaardig moeten zijn aan de te verwachten vijandelijke para chutisten of luchtlandingstroepen. Dergelijke troepen zijn de beste krachten van een leger, dat staat vast, en ze beschikken over wapens die een ontzaggelijke vuurkracht hebben. Bovendien kan men er op rekenen dat ze uitstekend getraind zijn in gevechten zonder vuurwa pens. Als we zo'n landing met succes willen bestrijden, dan zal de Na tionale Reserve moeten beschik ken: le. Afweerwapens: handvuurwa pens (w.o. veel automatisme), pant- serafweergeschut, lichte artillerie e.d. 2e. Aanvalswapens: lichte tanks, carriers, pantserwagens enz. Wanneer de Reserve hierover niet beschikt, dan is zij ten enen male ongeschikt om tegen lucht landingstroepen op te treden, want die beschikken over minstens het zelfde materiaal. Daarenboven zal de Nationale Reserve moeten beschikken over reserve-troepen, die uiterst snel in heel Nederland moeten kunnen in grijpen. Een inlichtingendienst is daarbij noodzakelijk, evenals een goede verbindingsafdeling. Het lijkt er op alsof dan de Na tionale Reserve nog beter getraind en uitgerust moet zijn dan de on derdelen die naar het front gaan. Dat is ten dele waar. De Nationale Reserve kan weliswaar elite-troe pen verwachten, maar het optreden daarvan is altijd gelocaliseerd en hun aantal beperkt. Dat is natuur lijk met de troepen aan het front niet het geval. Daarom moet de Nationale Reserve voor een goed deel gelegerd worden in de omge ving van die plaatsen en streken waar landingen vanuit de lucht ver wacht kunnen worden om des te sneller te kunnen optreden en zo mogelijk vóór de landing een feit is. Ondersteuning van de tactische luchtmacht is daarbij onontbeerlijk, maar dat zal wel geen moeilijkhe den opleveren. Het optreden tegen' saboteurs e.d. zal zeer beperkt zijn en in het grootste deel van 't land door de politie en eventueel bur gerbewaking kunnen worden ter hand genomen. Zo gesteld, zal een Nationale Re serve van om en nabij de 10.000 man te klein zijn. En de oefeningen zoals die tot nu toe zijn gehouden, onvoldoende. De training volgens een of ander Infanterie-voorschrift is onvoldoende. De militair van de Reserve moet veelzijdig opgeleid worden, met daaraan vast, een op leiding ten behoeve van de speciale taak die de Reserve straks zal krij gen, straat- en bosgevechten enz. Pas wanneer aan deze voorwaar den is voldaan, zullen we een Na tionale Reserve bezitten die aan z'n doel beantwoordt, en zoals 't er nu bijstaat, zijn we zover nog lang niet. se: Naar het Festival. l)e Kon. Harm. De Volharding en dc harmonie Beatrix zullen Zon dag a.s. deelnemen aan het festival te Engelen. Turnsportdag. De organisatie van de grote turn sportdag, welke op 22 Juli a.s. ter gelegenheid van het 40_jarig be staan der gymnastiekvereniging S.H.J. zal worden gehouden, is in volle gang. De diverse comité's zijn reeds aan het werk getogen. Men verwacht voor deze dag, nu er dit jaar geen bondsdag wordt gehou den, een grote belangstelling. Tal rijke inschrijvingen zijn dan ook reeds binnen en men verwacht 'n deelname van pl.m. 1500 man. Komende week zal het definitie ve dagprogramma worden vastge steld. Jaarvergadering Stoomzuivelfabr. De Coöp. Eerste Langstraatse Stoomzuivelfabriek hield dezer da gen haar algemene jaarvergade ring. Deze jaarvergadering was niet druk bezocht. Inlichtingen werden gegeven over de balans en de rekening van lasten en baten. Per procent vet werd in het afgelopen jaar uitbe taald 5.48 p. 100 kg. melk f 18.95. De boterproductie bedroeg 201467 kilogram met een opbrengst van 859.937.54. Met meerderheid van stemmen werd besloten tot de aanschaffing van een kannenwasmachine waar van de prijs pl.m. 33.000.zal bedragen. De boeken waren door de ac countantsdienst van de Brabantse zuivelbond gecontroleerd. Door de directeur werd tot slot nog mededeling gedaan over on- derraelkpoeder en weidepoeder. Met de oudjes op slap. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal in Juli a.s. het comité dat het vorig jaar de oudjes uit onze gemeente een reisje, inclusief een gezellige middag aanbood, dit jaar hetzelfde doen. De waardering van de zijde der oudjes zowel als van de gehele bevolking heeft het comité hiertoe doen besluiten. De route van de tocht is reeds uitge stippeld, afgewisseld met enige at tracties. De autobezitters, die het vorig jaar spontaan hun medewer king verleenden, zullen dit jaar hetzelfde doen. Komende week zal er ook een huis aan huis collecte worden gehouden om het een en ander te financieren. Om dit mooie werk voort te zetten, heeft het co mité de hulp en steun van alle in woners nodig, op welke steun het dan ook rekent. Politiehondenivedstr\jd. Begunstigd door prachtig zomer weer is op Zondag 17 Juni j.l. de 2e politiehondenwedstrijd gehou den om de v. Hoek-wisselbeker op het terrein van de politiehonden vereniging „De Verdediger". De publieke belangstelling was groot. De wedstrijd werd gehouden onder auspiciën- van de Brabantse Bond. De schenker van de wissel beker, kapitein v. d. Hoek, gaf van zijn belangstelling blijk door zijn aanwezigheid. De uitslag van de wedstrijd was als volgt 1. J. v. d. Kaa, Kaatsheuvel. 2. A. v. Nieuwstadt Kaatsheuvel 3. H. Kuis, Drunen. 4. J. Aarts, Drunen. 5. W. Groenendaal, Kaatsheuvel. 6. J. Duister, Waalwijk. 7. J. Nclis, Drunen. Veilingbericht van 20 Juni 1951. Aardbeien 50—100 per kg.; aard appelen 33—44; Andijvie 20—38; Asperges 70—200; alles per kg Bloemkool 10—26 per stuk; Snij bonen 140160; Princessebonen 130—167; Tuinbonen 20—37; Erw ten 50—73; Peulen 6092; Stam- bonen 100135; gedopte aardbei en 122126, alles per kg.; kom kommers 15—29 p. stuk; kroten o10 per bos; Savoye kool 10 17; spitskool 13—19, alles per kg bospeen 25—42 per bos; rabarber 4—10 per kg.; selderie 3—7 per «oS'cf'a Per stuk; spinazie Ia t?,malen 80114; sjalotten 3045, alles per kg. LANGSTRAATSE BOND VAN HANDBOOG-SCHUTTERS. Bovengenoemde bond organiseerde haar derde concours van dit seizoen op de banen van Ons Genoegen. Globaal genomen is er niet zo goed geschoten als bij het bondsconcours op 3 Juni te Baardwijk, waar E.M.M. de kroon spande met 295 punten. Deze zelfde ver eniging die toen D.W.Z. op de knieën dwong, moest nu genoegen nemen met 264 punten. Een verschil van 31 punten dus. D.W.Z. had ook niet zo'n goede dag, maar goed genoeg om haar naaste concurrent E.E.M. I met 7 punten vfer- der terug te wijzen. Zij schoot 271 pun ten. In totaal verzamelde zij op de drie concoursen 841 punten. E.M.M. heeft nu in totaal 802 punten. Een totale ach terstand dus van 39 punten. Ons Genoegen, die op haar eigen ba nen schoot behaalde 227 punten. De enigste van de zestallen die 25 winst punten wist te boeken bij haar vorig concours. Totaal bezit 632 punten. Victoria handhaafde zich door 260 punten te vergaren. Haar bezit is na het derde concours 719 punten. C. C., ook een van de zestallen die winst boekte, maar liefst 26 punten meer dan vorig concours. Met haar 223 pun- ,Ze^nU wist te behaIen- bezit ze totaal 610 punten. Constantia bleef 31 punten beneden haar vorig concours; 231 punten was naar oogst en in totaal bezit ze nu 751 punten. Hier volgt de standenljst van de eerste zestallen in volgorde De Wets Zonen, Drunen 341 D Eendracht Maakt Macht, Baardwijk Constantia, Drunen Victoria, Elshout Ons Genoegen, Herpt Claudius Civilis, Haarsteeg 302 p. 751 p. 719 p. 632 p. 610 p. (Mijnhardt) reinigt maag en ingewanden van j kwade stoffen. 40 ct. 1 q|d. Hoogste schutter N. v. Bladel van LJ.W.Z. I, 58 p.; hoogste schutter P onoeren van E.M.M. I, 58 p.; J. Brok van Constantia I, 48 p.; A. van Herpt van Victoria I. 60 p.; A. Verhoeven van Ons Genoegen I, 52 p.; Th. Walk va nClaudius Civilis I, 55 punten. Een bijzondere prestatie leverde A. v. Herpt, die 4 punten per schot noteerde en de 60 punten vol schoot. De tweede zestallen Hier bleef E.M.M. II de baas met 188 punten, zij het dan met verschil van 1 resp' op Constantia II en D.W.Z. H, resp. 187 en 185 punten. Victoria 162 punten, Ons Genoegen met 83 punten en Claudius Civilis met 123 punten. Hier is de standenlijst na 3 concoursen: D.W.Z. II, Drunen 620 p. E.M.M. II, Baardwijk 599 p Const. II, Drunen 54s n Vict. II, Elshout 447 p C. C. II, Haarsteeg 382 n o. G. II. H&rpt m p! Hoogste schutter D.W.Z. II J de Brouwer 41; E.M.M. II Glaudemans 57; Const. II M. Pulles 44; Vict. II Th. v. d. Besselaar 37; C. C. II A. Kuis 34; O. G. II G. de Wilt 25. Derde zestallen na 3 conc. Constantia III D.W.Z. III Victoria III E.M.M. III, 2 conc., H. Hoogste schutter Const. Ill Fr. Berg mans 30 p.; D.W.Z. Ill J. v. Drunen 30 p.: Vic. Ill M. Smetsers 36 p. Hoogste schutter van het gehele bonds concours A. v. Herpt van Victoria I met 60 punten. Allen schoten 15 pijlen. Afgevaardigden G. de Wilt, O.G. te Herpt J. de Vaan, C.C. te Haarsteeg L. Verhoeven, Vic. Elshout H. de Kruif D.W.Z. Drunen A. v. Rooij, E.M.M. Baardwijk j v. Het volgende Bondsconcours is vast gesteld op Zondag 1 Juli bij Claudius Civilis te Haarsteeg. 413 p. 303 p. 294 p. 257 p. 17 p. 11 p. 35 p. 28 p. 4 p. HEEMKUNDEKRING. Buitengewoon geslaagde bijeenkomst op Onsenoort van de Heemkundekringen De Kleine Meijerij, Waalwijk en Onsen oort te Nieuwkuijk, op het Cisterciënser- klooster Mariënkroon, waar de Heenv kundekring „Onsenoort haar domicilie heeft. Deze bijeenkomst beoogde een nadere kennismaking met de genoemde kringen met elkaar om eikaars werkwijze en opvattingen omtrent heemkunde te leren kennen en te waarderen. De voorzitter van de heemkundekring Onsenoort Dr. Pascalis Vermeer heette de gasten van harte welkom en hield een algemene oriënterende inleiding op de heemkunde. Hierin belichtte hij voor al de zin van de geschiedenis en de diepe christelijke waarde van de heemkunde. De inleider betoogde hoe ook de heemkunde bij zijn werk diep bewust moest zijn dat alles opgenomen is in een samenhang, die ons verbindt met de door God beschikte zin van het verleden en de toekomst. Het kwam reeds vlug tot een leven dige gedachtenwisseling, waaruit bleek dat de kring Helvoirt als het voorwerp van de heemkunde eerder het zuiver historische eigërL'documentaire zag. Wat zij aan warmte en leven mis sen bij hun opvattingen wordt zo dat mogelijk is, vergoed door de scherp cri- tisch historische inslag bij hun werk methode. Na een vruchtbaar debat werden de resultaten der verenigingen besproken en toegelicht. Hierna hield Pater Tarcisius op de hem eigen wijze een kijk op de meer practische zijde van de heemkunde. Al lereerst gaf deze in een aantal duidelijke voorbeelden de noodzakelijkheid van samenwerking aan. Zo noemde hij o.a. het gemeen hebben van de uitoefe ning van de natuurkunde en samenlo pen van verschillende historische feiten, waarbij ook de folklore niet vergeten werd. Een duidelijk inzicht wferd gege ven over de werkwijze van het opspo ren van funderingen met behulp van wichelroede en luchtfoto's. Geheel zijn betoog legde hij hierna samen in een schitterende uitgewerkte verzameling van landkaarten en oude gravuren, die een buitengewone belangstelling hadden en waardoor nog meer dan door zijn woord de belangrijkheid van samenwer king werd in beeld gebracht. Na deze uiteenzetting begaven de le den zich naar de kerk tot het bijwonen van de Vespers, waarmede ook 'n Heem kunde daad van groot belang werd ver richt. Hierna bood de Heemkundekring Onsenoort haar gasten een echte Bra bantse koffietafel aan, wat door de gas ten natuurlijk zeer op prijs werd gesteld. Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de heer van Iersel, van de Heem kundekring „De Kleine Meijerij" uit Hel voirt hun gastheer voor deze buitenge wone leerzame Heemkunde bijeenkomst en sprak de wens uit, dat het niet bij deze eerste bijeenkomst zou blijven, maar dat we in de naaste toekomst nog meer dere zulke buitengewone leerzame bij eenkomsten zouden houden. Namens de Heemkundekring Waalwijk dankte de heer van Beers uit Loon op Zand en zegde namens zijn kring aller medewer king toe. Deze gecombineerde bijeenkomst was dus zeker vruchtbaar en kan stimulerend werken voor de verenigingen. Met een kort maar hartelijk dank woord sloot de voorzitter van de Heem kundekring Onsenoort deze buitenge wone geslaagde bijeenkomst. NAAR LOURDES. Vrijdag 22 Juni gaat een extra trein vanuit Utrecht naar Lourdes. Twee pa tiënten uit Vlijmen zullen door bemidde ling van de plaatselijke K.A.B. aan deze bedevaart deelnemen. Zuster Paardeko- per zal eveneens de reis meemaken. Za terdagmiddag 30 Juni worden de deel nemers te Den Bosch terug verwacht. E. H. B. O. In verband met de viering van haar 15-jarig bestaan kwam genoemde ver eniging in "vergadering bijeen. Bijna alle leden alsmede de docent Dr. Martens waren daarbij tegenwoordig. Na opening met de Chr. groet gaf de voorzitter dhr. Fr. v. d. Brandt, een overzicht van de plannen zoals die in middels door het bestuur waren uitge stippeld. Als datum voor de viering van dit 3e lustrum werd vastgesteld de E.H.B.O.-Zondag, zoals die ieder jaar landelijk wordt gevierd, n.l. de 12e Zon dag na Pinksteren, die dit jaar valt op 5 Augustus. Op feestelijke wijze zal de herdenking plaats vinden; er werd een voorlopig plan opgesteld, waaraan wij 't volgende ontlenen. Op Donderdag 2 Aug. zal aan de nieuwe leden het diplo ma worden uitgereikt, waarbij naast di verse vooraanstaande personen een spreker zal worden uitgenodigd. Zater dag 4 Aug. zal als propaganda-avond worden ingesteld, die speciaal is be doeld om de bevolking in nauwer con tact te brengen met genoemde vereni ging. Voor deze avond, die dan voor iedereen toegankelijk is, zal worden uit genodigd de hoofd-mijnarts Dr. Creijton, om een lezing te houden over de bur gerlijke verdediging. Op Zondag 5 Aug. zal de dag wor den begonnen met een H. Mis voor het welzijn van de leden, met algemene H. Communie, waarna gezamenlijke koffie tafel in het verenigingslokaal. Van 12 2 zal er een receptie worden gehouden, daarna zal er een wedstrijd plaats heb ben tussen ploegen uit Holland en Bra bant, waarvoor fraaie prijzen zullen worden beschikbaar gesteld, waarna een gezellige avond het geheel zal besluiten. Op een en ander hopen we nog nader terug te komen. UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN. Op Dinsdag 10 Juli a.s. zullen de ouden van dagen hun jaarlijks uitstapje maken. In verband met de organisatie van deze reis, moeten de ouden van da gen (boven 65 jaar) dié aan dit uitstapje willen deelnemen, zich uiterlijk morgen, Zaterdag 23 Juni, opgeven bij één van onderstaande adressen: J. H. Roza, A. Verschuur, Jac. Groen en C. Kuijsten ft Heusden; J. v. Bommel te Hedikhuizen en A. van Bladel te Oudheusden. GESLAAGD. Voor het door de Vereniging van Le raren in Handelscorrespondentie, Boek houden en Stenografie gehouden examen, slaagden voor het kantoordiploma Steno grafie Nederlands onze stadgenoten de dames R. Kuypers en A. Gijswijt. Zij genoten hun opleiding bij het Instituut Biermans te Den Bosch. NOG SLECHTS ÉÉN. Door drukkere werkzaamheden in de verschillende industrieën te Heusden, heeft men aan verschillende personen uit onze gemeente weer werk kunnen verschaffen, zodat er nog slechts één werkloze staat ingeschreven; hogelijk dat men ook voor dezë persoon spoedig een geschikte werkgelegenheid zal vinden. GROOT CONCERT. Morgenavond om half 8 zal op de Vismarkt alhier, ten bate van het An jerfonds, een groot concert worden ge geven, waaraan door alle verenigingen uit Groot Heusden medewerking zal worden verleend, o.a.: Heusdense Fan fare, Dubbel Mannenkwartet Cantabile uit Heusden; Harmonie De Eendracht, de Gemengde Zangver. Levenslust en de Gymnastiekclub van de R.K. Boerinnen- bond uit Herpt, welke laatste vereniging enkele reidansen zal uitvoeren. Tussen de verschillende nummers zal gecollec teerd worden voor het Anjerfonds. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente zal in open bare vergadering bijeen komen op Dins dag 26 Juni a.s. des avonds om 8 uur. ANJER-COLLECTE. Woensdag 27 Juni a.s. zal in onze ge meente de Anjer-collecte worden gehou den. De harmonie Marijke zal hieraan haar medewerking verlenen, door des avonds een muzikale rondwandeling door ons dorp te maken, gedurende wélke rondwandeling door een aant-.il dames- collectrices die zich hiervoor beschik baar stelden, bij de ingezetenen een bij drage zal worden gevraagd voor het Prins Bernhard-Fonds. ORANJEVERENIGING. Zoals wij reeds médedeelden organi seert de Oranjevereniging Juliana alhier op Zaterdag 30 Juni feestelijkheden op een terrein aan de Oudestraat, bestaande in kinder- en volksspelen. Hoewtl er nog tot a.s. Maandag gelegenheid tot inschrij ving voor deelname bestaat, kunnen wij reeds mededelen dat reeds een groot aantal inschrijvingen binnen kwamen; vooral onder de schooljeugd bestaat er veel belangstelling voor de kinderspelen. KING U krijgt de nieuwe KING-atlas door op een gewone briefkaart 6 ets naast de postzegel nog 3 postzegels van 25 cis te plak ken, hierop duidelijk Uw naam en adres te vermelden en deze te zenden aan TONNEMA te SNEEK. Meerdere exemplaren in één zending alleen na overmaking van 75 ets per exemplaar op Giro 16115 of per postwissel. Natuurlijk zal de Harmonie Marijke haar belangeloze medewerking bij deze feestelijkheden verlenen, door zowel dc kinderspelen des middags, als de volks spelen des avonds, met muziek op te luisteren. N.E.O. A.s. Zaterdagmiddag gaat N.E.O. I naar Vlaardingen, om voor de K.N.V.B.- Beker-competitie een voetbalwedstrijd te spelen tegen de Zwaluwen aldaar. Een groot aantal supporters zullen de réis meemaken om de spelers in deze match aan te moedigen. Wij wensen NEO veel succes in Vlaardingen. COMMISSIE WOONRUIMTEWET. De gewone vergaderingen van de commissie woonruimtewet op de eerste Maandag van de maand, zullen voor de maanden Juli en Augustus niet plaats vinden. Ingezetenen kunnen zich voor woonruimte-aangelegenheden ten alle tijde schriftelijk tot Burgemeester en Wethouders wenden, waarna zij zo no dig zullen worden opgeroepen. Tweede ronde Zomer-lustrumtournooi De Vrije Pion. In het Stationskoffiehuis Pruijssers werd Maandagavond de tweede ronde gespeeld van het door de schaakver. De Vrije Pion georganiseerde schaaktour- nooi. De strijd is thans, door enige ver rassende uitslagen in deze tweede ronde, uiterst spannend geworden en het valt te verwachten, dat volgende week Maan dagavond, wanneer de laatste ronde ge speeld wordt, in meerdere groepen twee of drie spelers met een gelijk puntenaan- tal zullen eindigen, wel een bewijs, dat de deelnemers aan dit tournooi bezield zijn met het vaste voornemen elkander geen puntje cadeau te doen. De uitslagen van deze tweede avond, voor zover bekend, luidden als volgt: Holscher, DongenP. Kuijsten, Waal wijk ViYl> C. Cuirijns, CapelleLeij- ten, Dongen 01; Smits, DongenM. Goudberg, Waalwijk 01; S. Y. Oer- lemans, CapelleSnels, Dongen, niet be kend; Dr. Winterwerp, Vrijh.CapelleJ. Benschop, Capelle, afgebroken; W. Goedhart, CapelleVrijhoeven, Waal wijk YiYi\ H. Bogers, CapelleP. de Hoop, Waalwijk 10; W. Kieboom, Vrijh.-CapelleJ. Rosenbrand, Capelle YiY> P- de Mol, WaalwijkA. Rij ken, Capelle 01; J. v. Tilborgh, Ca pelleH. Oerlemans, Capelle 10; H. Smith, SprangAd. Pruijssers, Capelle VlVl'< H- van Oversteeg, SprangJ. de Bruijn, 's-Gravemoer 01; J. Muis, Ca pelleC. Minnaard, Capelle 10; Kuij- pers, Vrijh.-CapelleJ. Pruijssers, Ca pelle 10; Ad van Óversteeg, Vrijh. CapelleD. de Vries,Sprang 10; F. Klerkx, WaalwijkC. Rempt, Vrijh. Capelle 10.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5