miWYK RECHTSZAKEN WACHTGELDREGELING WAALWIJKSCHE ANT00N TIELEN STOOMDRUKKERIJ - WAALWIJK. Nominatieve Staten en Tekenlijsten Gemeenteraad Waalwijk. HOE VREEMD 'T KAN LOPEN IN DE WERELD, BOEKBESPREKING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 JUNI 1951 6— kilden11^133 m8t meer ontwik" De voorgeschreven *IJn verkrijgbaar bij Openbare vergadering op Dinsdag 26 Juni 1951 te 19 Vz uur, ten ge meentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid H. J. J. van Velthoven. 4. Voorstel tot afgifte noodzake lijkheidsverklaring inzake oprich ting van een cursus voor voorbe reidend middelbaar technisch on derwijs aan de nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken. 5. Voorstel tot wijziging der ta rieven voor gas en electriciteit (prae-advies nr. 429). 6. Voorstel tot wijziging der bouwverordening. 7. Voorstel tot verhoging van het bedrag van de rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 8. Wijziging der begrotingen '50 en '51. 9. Voorstel tot vaststelling ener verordening inzake aanmeldings plicht voor waterpokken. 10. Voorstel tot verlengihg van de huur van het voormalig post kantoor op de Markt. 11. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening. Verhoging en wijziging der Gas- en Electrieiteilsverordening. De Commissie van Bijstand voor do» gemeentelijke Licht- en Water bedrijven heeft ons college geadvi seerd over te gaan tot verhoging en wijziging der gas- en electriciteits- tarieven. Op de eerste plaats zijn sinds de laatste wijziging dezer tarieven per 1 Januari 1950 de gemiddelde ko- lenprijs, waarop de aan onze ge meente door de Staatsmijnen bere kende gasprijzen worden gebaseerd, alsmede de kolenprijsbasis, waar op door de P.N.E.M. te Geertrui- denberg de electrische stroom wordt berekend, aanzienlijk gestegen (voor gas van 28.61 over 1950 tot 31.30 over 1951 voor electriciteit van 42.30 over 1950" tót f 51.— over 1951), tengevolge waarvan verhoging van de door onze ge meente geheven gas- en electrici- teitstarieven noodzakelijk is gewor den. Dit dringt temeer, waar ook nog andere factoren intussen een kostenverhogende invloed gehad hebben, n.l. de stijging van de om- zetbelastingzetbelasting van 3 tot 4 de nieuwe loonronde per 16 Maart j.L, benevens de stijging van de materiaalprijzen. Volgens berekening kan voor de ze verhoogde lasten volledige com pensatie verkregen worden door de tarieven voor gas en electriciteit met 1 cent per m3, resp. per kWh te verhogen. Ook na deze verho ging blijven de tarieven nog be langrijk beneden de maximumprij zen, zoals die door het Directoraat- Generaal voor de prijzen zijn toe gestaan. Wij stellen U mitsdien voor deze tariefsverhoging in te voeren en wel met ingang van 1 Juli 1951. Een logische consequentie van de stijging van de kolenprijzen is een daling van de reductie op de tariè- ven ten behoeve van de groot-gas- verbruikers (boven de 10.000 m3). De laatste alinea van artikel 12 be vat immers de bepaling, dat het be drag der reductie stijgt of daalt om gekeerd evenredig met de door de staatsmijnen berekende kolenprijs. Thans ontvangen de verbruikers van meer dan 10.000 m3 gas een reductie van 1 cent per m3 en die van meer dan 50.000 m3 gas een reductie van 2 cent per m3. Op ba sis van de verhoogde kolenprijs wa ren deze tarieven te verlagen tot resp. 0,8 cent en 1,6 cent, welke verlaging ongeveer overeenkomt met de kolenprijsverhogingen. De zoëven aangehaalde laatste alinea van artikel 12 heeft in de practijk het ongewenste gevolg, dat de reductie ook bij geringe wijzi ging van de kolenprijs steeds her zien moet worden, hetgeen zijn ad* ministratief-technische bezwaren met zich brengt. Waar geringe wij zigingen van de kolenprijzen ook slechts geringe invloed uitoefenen op de hoogte van de 'reductie, stellen wij U voor om de binding van de grootte der reductie aan de kolen- pi ijzen als onnodig gecompliceerd te laten vervallen. Alleen belang rijke prijsstijgingen maken het ge wenst om de reductie opnieuw on der de loupe te nemen. Op de tweede plaats is het nodig m de tarieven verordening 'n apart tanef op te nemen voor schrik draadinstallaties. Ook in onze ge meente neemt het gebruik van deze installatie hand over hand toe Enerzijds vragen zij door hón ty pische aard meer toezicht van het elektriciteitsbedrijf dan een nor' ?Je "V,s! of bedrijfsinstallatie 1S het bij de meeste toe stellen niet mogelijk om al het stroomverbruik door de meter te doen aanwijzen. H?CKAib-idsinspectie heeft dan ook de bedrijven verzocht om haar te helpen bij het toezicht op deze in stallaties, terwijl de Vakgroep Electi ïciteits—bedrijven verzocht heeft om een uniform tarief voor stallaties toe te passen, c BENOEMING. Z. H. Exc. Mgr W. Mutsaerts heeft benoemd tot geestelijk advi seur der afd. Waalwijk van de Alg. R.K. Ambtenaren-vereniging de Z.Eerw. Heer J. J. C. Verbiesen, pastoor te v.m. Besoijen. UITSLAG EINDEXAMEN R.K.M.H.A.S. Voor het eindexamen 5-jarige cursus van de R.K. Middelbare Han delsavondschool slaagden alle can didates Het zijn Th. Boot, H. van Daalen, J. Dekkers, F. v. d. Gouw, C. Hesselberth, A. Horn, H. Jansen, C. Klijn, J. de Leijer, J. Molegraaf en A. IJpelaar. PROT. CHR. H.B.S. TE WAALWIJK. i lariei voor dragend, f '°e te passen' be' J*"-per jaar voor schrikdraad- mstallaties aangesloten achter een elektriciteitsmeter ■w'h'T- per,Jaar voor schrikdraad- installaties, direct met het net ver- ionden, dus zonder tussenschake ling van een electriciteitsmeter. in i'J steile" U voor deze bepaling n de onderhavige verordening op te nemen. 6 Tenslotte dient artikel 4, onder 4 van de verordening aangevuld té worden met een nieuw lid, luiden- ,,g. De extra kosten van de ruenst-installatie voor zover deze zich in niet-openbaar terrein, gele gen voor de rooilijn, uitstrekt en langer dan 5 meter is". In de nieuwe woonwijken im.- mers, waarbij de meer verspreide bebouwing wordt toegepast, komt r!?onc\'?°vi- blj de aanles van dienstleidingen zeer grote lengten voor rekening van het bedrijf moe ten worden genomen, daar in de verordening deze wijze van bebou wing niet is voorzien. Om deze abnormaal hoge kosten enigszins te beperken, stellen wij U voor bovengenoemd lid aan arti kel 4 toe te voegen, waardoor ten laste van de aanvrager komt het gedeelte van de dienstinstallatie, o at zich uitstrekt in niet-openbaar terrein vóór de rooilijn en langer is dan 5 meter. Bij het gehouden toelatingsexa men werden toegelaten tot klasse I de volgende jongelui(meisjes zijn aangeduid met x) D. J. Bourgogne te Kaatsheuvel W. L. Bretveld te 's-Bosch. E. W. v. d. Dussen te Dongen. x N. v. d. Dussen te 's-Gravemoer B. v. d. Dussen te 's-Gravemoer J. A. Elsman te Capelle. H. J. v. Herwijnen te Waalwijk. A. v. d. Hoek te Dongen. C. M. v. d. Hoven te Capelle. x A. J. Kolkert te 's-Gravemoer. J. E. Korteweg te Waalwijk, x M. J. Rijken te Capelle. J. Rijken te Capelle. A. M. van Seist te Waalwijk, x P. C. Sluymers te Vlijmen. G. F. Stein te Capelle. x G. W. A. Streefkerk te Sprang. G. J. A. Vos te 's-Hertogenbosch. NED. HERV. KERK. bijeenkomst zal worden gehouden. De plaatsen Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Drunen en Waspik zullen worden geautomatiseerd. JAARVERSLAG R.K. HUISHOUDSCHOOL. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 28 JUNI A.S. De z.g. „todden-actie" voor de N. H. Kleuterschool heeft tot dus verre 284.34 opgebracht, behalve nog bizondere giften uit de ge meente. In September zal een Jeugd club van meisjes van 12-16 jaar worden opgericht onder leiding van Mevr. L. de Rooij-Sandbrink en Mej. H. Schoondermark. Mevrouw Jens-Muller verleent hieraan hare medewerking. Op Zaterdag 30 Juni zal te Waalwijk een Ringmiddag gehou den worden van de Meisjesclubs uit Waalwijk, Waspik, Heusden, Dongen, Helvoirt, Hilvarenbeek, Tilburg en Uitwijk. Na een bijeen komst in de Ned. Herv. Kerk, waai de presidente van 't meisjeswerk in Brabant, Mevr. Mortier, opent, wordt een toespraak gehouden door Mej. M. Hankart, regionaal secre taresse van het C. J. V. F. en Meis- jesverbond, waarna een groot bui tenspel in een weide, welwillend afgestaan door de heer Kuijsten, waar verschillende spelen, zang nummers enz. zullen worden uit gevoerd. Het ligt in de bedoeling om einde November-begin December een Bazar te houden voor kerkelij ke doeleinden. NIJVERHEIDSSCHOOL. Wij wijzen nogmaals op de open bare lessen en tentoonstelling van werkstukken der leerlingen van de Nijverheidsschool vóór Waalwijk en omstreken, op Dinsdag en Woens dag in de school aan de Engelse straat te Waalwijk. Voor nadere bizonderheden men de verspreide biljetten achterstaande advertentie. TELEFOON WORDT AUTOMATISCH. De automatisering van het tele foonnet in de Langstraat zal op 17 Juli a.s. een feit zijn. De inwerking stelling hiervan zal met enige plechtigheid geschieden, waartoe in de voormiddag in Waalwijk een zie en Wij ontvingen 't jaarverslag 1950 van de R.K. Huishoud- en Industrie school voor Waalwijk en Omstre ken. Hieruit blijkt dat op 31 De cember 1950 de school werd bezicht door 322 leerlingen en wel 171 voor de opleidingen en 152 voor de cur sussen. Hiervan kwamen 190 leerlin gen buiten Waalwijk. Drunen stond aan de spits met 39 leerlingen, ge volgd door Kaatsheuvel met 29, Waspik en Sprang-Capelle beide met 21. Er kwamen verscheidene leerlin gen van ver buiten Waalwijk, o.a. Hilvarenbeek, Lisse en Zeist. Er werden in 1950 in totaal 46 di ploma's uitgereikt, waarvan 15 z.g. getuigschriften gezinsverzorgster. In het verslagjaar werd de school uitgebreid met de opleiding tot schoenstikster; een opleiding die voor Waalwijk en omgeving van 't grootste belang is. Mej. v. Laarhoven werd als lera res aangesteld. Eind September na men de lessen een aanvang. Het leerplan en de levering van materi aal werd in overleg met een com missie uit de industrie vastgesteld. Op 6 October werd deze afdeling officieel geopend. De Fabrikanten- bond zegde alle medewerking toe. Het verslag merkt op dat het aan tal leerlingen dat zich opgaf voor de avondopleidingen, groter was dan geplaatst kon worden. Zoals bekend, wordt deze cursus gedurende 4 middagen per week of twee avonden per week gegeven. Het verslag deelt mee dat de fabri kanten tevreden waren over 't werk van deze cursus. Verder werden in het verslagjaar buiten de normale opleidingen en cursussen was- en kooklessen ge geven aan kraamverzorgsters van het Wit-Gele Kruis. Over de oprichting van een Ma ter Amibilisschool in Waalwijk zegt het verslag „De oprichting van de Mater Amibilisschool is afhankelijk van de medewerking van de be drijfsdirecties, die hiervoor een hal ve dag in de week de meisjes moe ten missen, die uren die ze verlet ten doorbetalen en ook nog voor 'n deel het lesgeld geven." Men hoopt in September met een dergelijke school in Waalwijk te be ginnen. Verschillende feestelijke gele genheden werden in 1950 met de leerlingen gezellig gevierd. Per 31 Augustus werd aan de godsdienstleraar, kapelaan Heer- kens, eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd de WelEerw. Heer J. J. Lempens. 1 October werden twee nieuwe leerkrachten aangesteld, n.l. Mej. J. Verwiel, lerares naaldvakken en mej. M. P. H. v. Helvoirt, jeugdleid ster. ma B (Onderwerkmaken) wordt afgenomen in de Vakschool voor Schoenmakers te Dongen en wel op 3U en 31 Juli a.s.; het examen Twee de Deel Diploma B (Onder Rijks- toezicht gediplomeerde Maatschoen- maker) zal op 6, 7, 8 en 9 Augustus a.s. te Den Haag worden afgeno men. Tot examinator tweede deel diploma B is o.m. benoemd de dir. van de Vakschool voor Schoenma kers te Drunen, de heer C. J M Rechters. IN BEWARING OF GESTOLEN? Voor de Bredase rechtbank diende gisteren de zaak tegen zekere P .G. uit Sprang-Capelle, in wiens huis vorig jaar een aantal schachten voor schoenen werden aangetroffen, die de schoenfa brikant P. van W. in Kaatsheuvel als zijn eigendom herkende. G. bfeweerde in dertijd dat hij de schachten in bewaring had en had ontvangen van een zekere A. v. d. S., die op de fabriek van P. van VV. werkte. Hij zou toen ook ver klaard hebben dat hij wel dacht dat ze van diefstal afkomstig waren. Voor de rechtbank ontkende hij even wel deze verklaring gedaan te hebben! zou bij hem de veronderstelling heb ben gewekt dat hij die schachten (met de leesten!) had gekregen ter aanvulling van zijn loon. De fabrikant verklaarde dat hij nooit schachten en leesten ten ge schenke gaf en ook de president vond dat verhaal nogal onwaarschijnlijk. S. kwam onder ede getuigen dat hij nooit schachten aan G. in bewaring had gegeven. Het enige dat hij vroeger ver klaard had was, dat hij een paar afge keurde schoenen aan G. had verkocht. S. wilde alleen de eed afleggen als de president verzekerde dat geen enkele verklaring tegen hem zou worden aange wend. De president gaf die verzekering. Zo stonden dus twee geheel verschil lende verklaringen tegenover elkaar en de zaak werd er niet gemakkelijker op toen uit geen enkele verdere verklaring bleeK of S. de schachten nu geleverd had ja of nee. De officier moest dan ook bekennen dat het een moeilijke puzzle was. In ieder geval waren de schachten bij C. aangetroffen en de eigenaar verklaar de ze niet geschonken te hebben. Trou wens ook G. zelf zei de schachten niet van de fabrikant te hebben ontvangen. De officier concludeerde dat hier 'van diefstal gesproken kon worden en eiste een gevangenisstraf van 3 maanden. Uitspraak op 4 Juli; ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is toegekend He ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan A. M. Buys te Heusden, lid van het da gelijks bestuur van het Waterschap Herpt en het Herptse veld en Heemraad van het Waterschap „De Hoge Maasdijk van het bovenland van Heusden". EXAMENS VOOR LEERBEWERKING. 't Examen voor Diploma A (On der Rijkstoezicht Gediplomeerd Schoenhersteller) zal dit jaar wor den afgenomen in de Gemeentelij ke Vakschool voor Schoenmakers te Drunen op 22, 23 en 24 Augustus a.s., het examen eerste deel Diplo- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 2). Naar het Engels. HOOFDSTUK I. Eigenaardig hè, maar ik denk altijd aan Denis als aan een kleine jongen, zei Mrs. Hopemere. Hij is toch al twintig, tante, en we houden van elkaar als broer en zuster. Maar vindt u hem de laatste tijd niet wat verkwistend Wat wordt jij toch wijs, Alicia. Wil je wel geloven dat het mij nog als de dag van giisteren heugt, dat je hier gebracht werd na de dood van je vader. Dat Denis wat schul den heeft, nu, daar kan een meisje niet zo over oordelen. En het komt mij voor, kindje, dat je de laatste tijd wat van je eenvoud verloren hebt! Je kunt toch niet verwachten dat hij je steeds met dezelfde hof felijkheid behandelt als bijvoor beeld Harold Chesney Alicia had heel goed gemerkt dat haar knappe tante een beetje ja loers was op de bewondering die zij ondervond. Wat Denis betrof scheen tante Fanny nu eenmaal met blind heid geslagen. Zij stond op, trad aan de vleugel en begon een wals te spelen. Mrs. Hopemere luisterde. Ze hield heel veel van Alicia, en was steeds als een moeder voor haar ge weest. Het jonge meisje had een ei gen inkomen en was dus onafhan kelijk van haar tante. Haar verhou ding was steeds uitstekend geweest. Mr. Chesney, kondigde een be diende de gast aan. Mr. Chesney was een lange knap pe man van middelbare leeftijd. Zijn verschijning, zijn hoffelijke manieren en zijn ruim inkomen maakten hem ondanks zijn veer tig jaren tot een zeer verdienste lijke partij. Mr. Legarde had 'n boodschap voor u, Miss Corrigall, zei hij, en omdat ik toch deze kant uitging, beschouowde ik dit meteen als een excuus om hier even aan te lopen. Wat verlangde die persoon Nu, hij wilde u laten weten dat een arm vrouwtje, in wie u leven dig belang stelt, ernstig ziek is. Ivy heet zij. Och, ouwe Ellen Ivy Ja, en zij moet naar u gevraagd hebben. Dan ga ik dadelijk. Neen tante dan wacht ik ook niet op de thee. Chesney scheen zich nu opeens een afspraak te herinneren, stond ook op en zou het als een voorrecht beschouwen om Miss Corrigall naar het huis van vrouw Ivy te verge zellen. HOOFDSTUK II. Toen Chesney het hek achter hen sloot, dacht zij onwillekeurig: Wat was Hollthorne toch een vriendelij ke woning. Zo geheel overgroeid met klimroosjes en met dat mooie gave gazon en de diepbruine beu ken. Zo uitnodigend stonden daal de drie tuinstoelen van tante, van Denis en van haar. Ineens liep haar een rilling over de leden. Denis zou toch niet de verkeerde weg opgaan? Ze zou er met Mr. Chesney eens over spreken. Harold was nu wel niet zo'n oude vriend van de familie daar hij eerst drie maanden geleden van zijn West-Indisch landgoed was teruggekeerd, maar hij scheen toch waarlijk belang te stellen in hem. En een man van zijn ervaring en leeftijd zou Denis misschien weer geheel in het rechte spoor kunnen brengen. Dus begon zij Ik wilde u over iets spreken, Mr. Chesney. Het zal mij een eer zijn, Miss Corrigall. Het is over Denis. Tante, of liever is, heb mij de laatste tijd wat ongerust gemaakt over hem. Ik zal u dan ook eerlijk zeggen dat ik geruchten heb gehoord over uw neef. Alicia werd bleek bij de gedachte dat Denis misschien z'n goede naam al verspeeld had. Neen, zo erg is het nog niet. Maar uw neef geeft wat veel geld uit en schijnt graag de grote heer uit te hangen. Hij doet veel aan wedden en bridgen en verliest ge woonlijk. Maar u moet het niet al te erg opvatten, Miss Corrigall. Ik wed en bridge ook. Ja, maar u is rijk en Denis is maar klerk aan een bank. Als hij meerderjarig is, zal hij niet veel meer bezitten. Oom heeft tante Fan ny niet veel nagelaten. Ze heeft het genoeg om kalm te leven op Hollt horne. Ik beloof u dat ik een oogje zal houden op Denis. Hij weet niet hoe gelukkig hij is. Gelukkig —Ja, ik had wel vijftig maal in schulden kunnen raken eer iemand er zich zo liefderijk om bekomme ren zou. En als ik nu in andere na righeid raakte, zou je daar iets om geven, Alicia? Het zou mij erg spijten voor u en voor iedereen, Mr. Chesney. Kijk daar zijn wij al bij Callenby Wood. Het huisje van ouwe Ellen is niet ver meer af. Antwoord mij eens oprecht, Alicia, zei hij, de arm om haar heen slaand, heb je mij een klein beetje lief Ja. Hij overdekte haar met kussen en het volgend ogenblik had zij zich losgescheurd uit z'n omarming en vluchtte ze naar het huisje. was. voor- meis- HOOFDSTUK III. Ellen's woninkje was zeer laag van verdieping, zodat Alicia zich bukken moest terwijl ze binnentrad. Ellen zat bij de kachel, waarin nog een klem vuurtje brandde. Ter ver welkoming stak ze beide armen uit. f.ealtijd nog een soort waar digheid over zich en bezat nog een zekere mate van schoonheid. De mooie, gitzwarte ogen en iets in de vorm van haar gezicht verraadden naar zigeunerafkomst. Zij heette in de streek dan ook algemen „Nell de zigeunenn Ze bezat de gave, de toekomst te voorspellen. Ellen en Alicia waren al goede ^ienu/?ne!? geweest van het eerste ogenblik, af dat het jonge ding bij haar tante in huis gekomen Ellen had onmiddellijk grote liefde gevoeld voor het kleine je met de donkere krullen. Dit was zeker omdat Alicia ook wel wat van een zigeunerinnetje had. Alicia vond zoiets pikants in het praten met Ellen, wat zij mis"e in T kindje, ik heb een oproep ge- io?' Vajlavond of van nacht ga ik drukwekkend.6WeSten' hetin" enAsniktek^amPte Zich 8an haar vast O, maar liefste Ellen, zo oud ben je nog niet. Je moet niet heen gaan en mij achterlaten. Ellen Ivy stamde af van een zi geunerkoning en beschouwde zich geheel als Alicia's gelijke, zo niet haar meerdere. Ze streek haar dan ook over de donkere krullen en zei: Ja, toch heb ik duidelijk een oproep gehad en dies moet ik gaan, kindje. Maak je over mij niet be zorgd, ik zal gelukkig zijn. Maar de stem zei ook dat ik jou waarschu wen moest dat er een dreigend ge vaar boven je hoofd hangt. Wordt vervolgd. HALEN MAAR, JONGENS De schoenfabriek der fa. Bloch en Stib- be schijnt een bizondere aantrekkings ki acht te bezitten voor mensen, die het met n mijn en dijn niet zo nauw nemen, v oor de Bossche rechtbank stonden ten minste verschillende arbeiders van die fabriek terecht die er schoenen en an dere materialen hadden gestolen. L. v. d. W. uit Vlijmen verklaarde dat hij voor ruim 500.aan schoenen had mee genomen omdat hij de kinderen van z'n broers en zusters van schoenen wilde voorzien. Hetgeen natuurlijk een zeer nobel streven is. mits het niet op de manier van L. v. d. W. gebeurt. De pre sident Mr. Huizinga vond bovendien dat je daarvoor niet een hele schoenwinkel ■n je huis hoeft te hebben. Mr. Huizinga wees bovendien op de coulante wijze waarop de arbeiders van die fabriek aan schoenen kunnen komen. Hij eiste 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger wees op degelijke controle en vroeg de in vrijheidstelling van verdachte, omdat die al een tijd in voorarrest had gezeten, maar dat verzoek werd afgewezen. De andere gasten waren zekere H. P. uit Den Bosch, die met 6 paar naar huis was gegaan, waarvoor hij 3 maan den voorwaardelijk en 25 boete tegen zich hoorde eisen en zekere E. S. even eens uit Den Bosch. Deze had het meer in t klein gedaan en zich beperkt tot een hoeveelheid veters, stikzij en garen. De president vroeg deze verdachte of hij verzamelaar was, maar dit wist hij zelf niet. Afgezien hiervan eiste de of ficier 3 maanden voorwaardelijk en 40 boete. De uitspraak is over 14 dagen. Van Uitgeverij Kluitmans te Alkmaar ontvingen wij „De Klompenmaker en de Prinsesdoor J. Stamperius. Het gaai ovfcr een prinsesje dat geen enkele schoen kan dragen en tenslotte met de paar klompjes van een arme klompenma ker tevreden wordt gesteld. Het ver- haaltje is blijkbaar voor kleine kinderen bedoeld, maar de schrijver is er toch niet in geslaagd zich in die sfeer in te leven; het is alles samen nog al stijf. Om en kele voorbeelden te noemen, in een kin derboekje gebruikt men toch geen woor- denals: benevens, nevens, weder, gezeten fc.d., en uitdrukkingen als: des avonds enz., zij zelve, hij en de zijnen. En wat moet men zeggen van zinnen als: Nu ving de arbeid eerst recht aan? Het zijn maar enkele grepen. Bovendien is het Nederlands van Stamperius niet hele maal zuiver. Het is jammer, want het gegeven is aardig en de plaatjes zijn hei ook. Van dezelfde uitgever ontvingen wij „Teelke van de Brugwachter" door Eli a Stelli, voor kinderen tussen 8 en 12. Dat Is een fris en vlot boekje over een klein meisje uit Twente. Het is maar een epi sode, aardig verteld, maar we krijgen de indruk dat het voor de leeftijd waarvoor het bestemd is, wat moeilijk is. Waar schijnlijk hebben ze niet veel begrip van de folklore en van het dialekt. Maar voor ouderen lijkt het ons niet alleen leer zame maar ook aantrekkelijke lectuur. Met veel plezier zullen oudere meisjes (en jongens) „Toen het October werd" van Mona Bos lezen. Het is een roman netje zoals er velen zijn, maar dat neemt niet weg dat het beste ontspanningslec tuur is. Het gaat over een meisje dat privé-secretaresse is bij een oudere man, maar al spoedig in kennis komt met twee neven van de „Baasen dan begint de romantiek pas voor goed. Er zijn ups en downs, en tegen het einde zou je haast denken dat het definitief „down" wordt. Hoe gelukkig de afloop is hoeven we niet te vertellen. De stijl is vlot, niet overdreven, de types zijn wel allemaal erg sympathiek, maar toch blijven het mensen van vlees en bloed. Een enkel weemoedig trekje maakt het met de ro mantiek en de humor uitstekend geschikt om de lezer (es) enkele uren volkomen „zoet" te doen zijn. Ook die is een uit gave van Kluitmans in Alkmaar. De verzorging der boeken is, als altijd schitterend. DINSDAG 17 JULI BISSCHOPS WIJDING MGR ALFRINK. Mgr dr B. J. Alfrink, de nieuw benoemde hulpbisschop van kardi naal De Jong, zal op Dinsdag 17 Juli in de Metropolitane kerk te Utrecht tot bisschop worden gewijd. Bij de plechtigheid der bisschops wijding zal als Consecrator funge ren de Apostolische Internuntius te 's-Gravenhage, mgr P. Giobbe; me- de-consecranten zijn mgr dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond en mgr dr Jan Olav Smit, titulair bisschop van Paralus en kanunnik van Sint Pieter te Rome. EXTRA KINDERBIJSLAG VOOR GROTE GEZINNEN VERWORPEN De Tweede Kamer heeft met 52 tegen 28 stemmen het regerings voorstel verworpen om extra steun tc verlenen aan de grote gezinnen. De minister had duidelijk gemaakt dat deze extra getroffen waren dooi de laatste prijsverhogingen. Dit voorstel dat met kracht door de ka tholieken werd verdedigd, is ten slotte verworpen met alle stemmen tegen behalve die van de katholie ken. Alles van P.v.d.A., V.V.D. tot Anti-Rev. en Chr.-Hist en commu nisten (natuurlijk) stemden tegen. De kinderbijslagen worden nu, dank zij enkele andere verhogingen, als volgt 46 cent per dag voor het eerste kind, 51 cent voor het twee de en derde en 67 cent voor 't vier de en alle volgende kinderen. De regering had voor het derde kind 54 cent en voor de vierde en de vol gende kinderen 69 ct. willen geven. SERVICE VAN PTT IS DROEVIG. „Met de service van de PTT is het tegenwoordig droevig gesteld. Behoudens in de grootste plaatsen van ons land komt de post, die Vrij dagavond is gepost, pas Maandag avond bij de geadresseerden. De Spoorwegen gaan de laatste tijd weer service bieden aan de klanten, maar bij de PTT, die geen concur rentie kent, gelooft men het tegen woordig wel. Als het zo doorgaat, is de tijd niet ver meer dat de post bestelling van Maandagmorgen ver valt, omdat er dan toch practisch mets te bezorgen is. Want de post die Vrijdagavond nog wel met de nachtposttreinen meegaat, wordt pas in de loop van de Maandag ge sorteerd." Dit is een korte samenvatting van de grieven tegen PTT, die in een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordoost-Gelderland te berde kwa men.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6