Waalwijkse en Langsiraaise Courant Gemeenteraad Waalwijk. verwerpt 2 voorstellen van B. enW. Duurder gas en electriciteii. Raad van Loon op Zand En verder: Honden, Honden, Honden. MIJNHARDTJES bestrijders VRIJDAG 29 JUNI 1951 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VAN HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 52 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK. TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 66 TEL.-ADRES „ECHO" In de voltallige zitting van de gemeenteraad, die Dinsdag avond werd gehouden, waren de voorstellen betreffende de oprichting van een cursus V.M.T.O. aan de Nijverheids school en de verhoging der gas- en electriciteits-tarieven de voornaamste agendapunten. Er werd, vooral over dit laatste punt, vrij uitvoerig gediscussi eerd, maar het slot was toch dat deze voorstellen, evenals alle andere, z. h. st. werden aangenomen. Na ongewijzigde vaststelling der notulen werden de ingekomen stukken, waarbij zich te elfder ure ook de goedkeuring door Ged. Sta ten van de begroting 1951 had ge voegd, voor kennisgeving aangeno men, met uitzondering van het ver slag van de Gem. Licht- en Water bedrijven over 1950. De heer v. Heeswijk had n.l. in dit verslag gelezen dat als gevolg van de gewijzigde samenstelling van het nieuwe mijngas het gasver- liespercentage .tot 8 gestegen was, hetgeen het dubbele was van nor maal. Spr. kon niet nalaten zijn te leurstelling uit te spreken over het feit dat destijds vanwege de mijnen alle vooi'delen o.a. van hogere ca lorische waarde e. d. heel breed waren uitgemeten, doch dat zij niet hadden gewezen op de waarschijn lijkheid dat het percentage gasver- lies zou stijgen. Dat moet men toch uit de praktijk geweten hebben. Dit zou op het standpunt van de raad van invloed kunnen zijn geweest. Spr. heeft overigens geen kritiek op het verslag. Wethouder Smolders zei nog geen gelegenheid te hebben gehad met de directeur over deze kwestie te spreken. Ook hem was de bewus te zinsnede in het rapport opgeval len en hij zou deze uitspraak, n.l. dat dit hoge verliespercentage aan het mijngas geweten moest worden, niet gaarne onderschrijven. Dit mijngas kan er wel iets toe hebben bijgedragen dat de lekkages eerder aan de dag zijn getreden, doch ook bij eigen productie zouden deze zijn opgetreden. Het mag z. i. een geluk worden genoemd dat deze lekka ges door de gewijzigde samenstel ling van het gas zich ineens open baarden, want toen zijn er ook di rect radicale maatregelen genomen, waai'door thans het verliespercen tage tot beneden het normale van vroeger gedaald is. De heer v. Heeswijk dankte voor deze uiteenzetting, die hem volko men gerustgesteld had. De heer Brouwer zou, gezien de korte tijd die de raadsleden hebben gehad voor het bestuderen van dit verslag der Gem. Licht- en Water bedrijven, het tot de volgende ver gadering willen aanhouden. De raad gaat z. h. st. er mede ac- coord dat dit verslag de volgende vergadering weer aan de orde komt. Ontslagname wethouder M. J. P. van Loon. In verband met de ontslagname als wethouder van de heer M. J. P. van Loon, welk schrijven zich ook onder de ingekomen stukken be vond, stelde de voorzitter, burge meester Lambooy, er prijs op mede te delen dat zulks gebeurd is om gezondheidsredenen. Om die reden was hij immers al meermalen ver hinderd geweest de vergaderingen van de raad en van B. en W. bij te wonen en spr. achtte het volkomen begrijpelijk dat dit voor de heer v. Loon ten slotte aanleiding is ge worden voor zijn ontslagname. Spr. meende goed te doen hem in deze vergadering dank te brengen voor de zorg die hij aan zijn werk heeft besteed zover als hij kon en uitte de beste wensen voor zijn gezondheid. 3. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid H. J. J. van Velthoven. De stukken werden in orde be vonden en de raad ging met zijn toelating accoord. In de volgende vergadering zal de heer v. Veltho ven dus geinstalleerd kunnen wor den. Cursus V. T. M. O. Nijverheidsschool. 4. Voorstel tot afgifte noodzake lijkheidsverklaring inzake oprich ting van een cursus voorbereidend middelbaar technisch onderwijs aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken. De heer Meijs sloot zich aan bij de overige adhaesiebetuigingen voor dit initiatief van de Nijver heidsschool. De heer v. Heeswijk wilde deze eveneens onderstrepen en voegde daaraan tevens woorden van dank toe aan het adres van de initiatief nemers. Spr. achtte een dergelijke cursus van groot belang voor vele jongelui dit als gevolg van hun stu die-aanleg of door de maatschap pelijke positie van hun ouders geen middelbare school hadden kunnen volgen en nu toch een kans kregen zich op technisch gebied een goede positie te verwerven. Spr. meende echter, om misver stand te voorkomen, te moeten wij zen op het slot van het prae-advies van B. en W., waarin gesproken wordt over het speciaal belang dat in deze cursus gelegen is voor on- en minvermogenden, die geen mid delbaar onderwijs kunnen volgen. Immers, ook ons Middelbaar Onder wijs in Waalwijk heeft reeds vele jaren de on- en minvermogenden in de gelegenheid gesteld het Middel baar Onderwijs te volgen en velen van dezen zullen zich dit met dank baarheid herinneren, omdat zij zich daardoor tot een vooraanstaande positie konden opwerken. Spreker meende ook daarvoor hier in het openbaar dank te moeten brengen. De heer Brouwer sloot zich gaar ne aan bij diegenen die hun in stemming betuigden met dit initia tief en hoopte dat de toekomstige jeugd een open oog zou hebben voor de mogelijkheden die het mid- Naargeestige gedachten, tobbe rijen en angstgevoel worden verdreven door MIJN'riARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. delbaar technisch onderwijs hen biedt. Al kan niet iedere jongen een ingenieur van naam worden, zoals ons kleine landje er reeds velen heeft opgeleverd, toch kan dit on derwijs voor iedereen een waarde volle grondslag zijn. Hij hoopte dat de zienswijze zou baan breken dat men ook in een werkpak, mits goed geschoold, zich een goede positie kan verwerven en dat het niet per se via een kantoorkruk behoeft te gaan. De voorzitter hoopte ook dat deze cursussen een succes zouden blij ken. Aanvankelijk zal de deelname groot genoeg zijn, doch slechts de allerbeste leerlingen zullen in staat blijken na deze cursus met succes een M.T.S. of een middelbare vak school te volgen. Waar er ter plaat se echter ook een middelbare vak school is, meenden B. en W. dat het initiatief in elk geval gesteund diende te worden. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad er mee accoord de gevraagde noodzakelijkheidsverkla ring te geven. Verhoging gas- en electriciteits-tarieven. 5. Voorstel tot wijziging der ta rieven voor gas en electriciteit. (Zie prae-advies in ons vorig nummer). De heer Brouwer wilde een wij ziging van art. 11b der tarieven- verordening voorstellen, waardoor meerdere gezinnen met kinderen van de daarin genoemde reductie op de gastarieven zouden profite ren, doch wethouder Smolders merkte in zijn antwoord op, dat de ze kwestie buiten het onderhavige voorstel viel en daarom buiten be spreking diende te blijven. Het ging hier over een tariefsverhoging van 1 cent per m3 of resp. per kWh voor gas en electriciteit, een wijzi ging van de bepalingen'voor groot- gasverbruikers en om een uniform tarief voor schrikdraad-installaties. De heer v. Well meende dat aan een verhoging van het gastarief wef niet te ontkomen zou zijn. Een verlies van 8100.zoals vorig jaar moet voorkomen worden, al zullen de lekkages dit verlies wel in hoofdzaak veroorzaakt hebben. Maar van het electriciteitsbedrijf, dat vorig jaar nog 42.000.winst maakte, leek hem een verhoging niet noodzakelijk. De lichtbedrijven mochten z. i. niet op de eerste plaats •als winstobject beschouwd worden. Gezien de omstandigheden waarin de arbeidersgezinnen reeds verke ren, is spr. tegen een verhoging van het electriciteitstarief. De heer Kemperman sloot zich bij dit betoog aan. Met het oog op de hoge winst van vorig jaar, die zelfs boven de raming uit ging, zou hij een verhoging der electriciteits- tarieven nog eens willen aanhouden om te zien of deze wel nodig blij ken. Hij meende ook dat elders de tarieven van gas en electriciteit la ger zijn dan hier. De heer Verdoorn kon geen con crete cijfers noemen, doch had eveneens gehoord van lagere tarie ven in andere, zelfs kleinere ge meenten. Daarom en tevens gezien de gemaakte winst van vorig jaar, zou ook hij het electriciteitstarief op het bestaande peil willen hand haven. De heer v. Heeswijk zou gaarne een nadere motivering van B. en W. en de Bedrijfscommissie willen horen op dit voorstel. Speciaal het tarief voor schrikdraad-installaties is hem niet duidelijk. Er zijn hier een 40-tal van deze installaties, die echter op een paar na alle van Phi- lips-batterijen voorzien zijn. Als hij het goed begrijpt zou dit tarief al leen een extra belasting op een paar boerenbedrijven leggen, wier in stallaties op het electriciteitsnet waren aangesloten en een middel voor de Arbeidsinspectie om van de controle hierop, waarvan in de praktijk haast niets terecht kwam, af te zijn. Wethouder Smolders beantwoord en de verschillende sprekers. Te genover het betoog van de heer v. Well, die een verhoging niet ge rechtvaardigd achtte met het oog op de winst van vorig jaar, merkte spr. op dat men het voorstel van B. en W. moest zien in het kader van de gemeentebegroting. Toen deze in het najaar van 1950 werd opge maakt, is reeds gezegd dat met de hogere kolenprijzen en andere ver hoogde kosten rekening zou moe ten worden gehouden. Als de raad een begroting vaststelt dient hij ook er aan mede te werken dat de geraamde cijfers ook gehaald wor den en daarvoor is de voorgestelde verhoging van de tarieven met 1 cent noodzakelijk, wil men de ge meentebegroting niet in gevaar brengen. Wat het principe van winst uit gemeentebedrijven betreft, is men het er al jaren over eens dat een behoorlijke winst uit deze bedrijven billijk en noodzakelijk is. Over lagere tarieven in andere plaatsen wordt vaak gesproken zonder dat men rekening houdt met alle omstandigheden en bepalingen in die tarieven. Het gaat immers niet alleen over de prijs per m3 of kWh, maar ook over de verdere be palingen ten aanzien van het vast recht, de klassenindeling enz. Het komt bij nader onderzoek heel vaak anders uit omdat men niet goed ge oriënteerd bleek. Wat het tarief voor schrikdraad installaties betreft, dit achtte spr. slechts van minimale betekenis. De bedoeling is alleen het tarief van 6.per jaar toe te passen. Toe zicht op deze installaties is ook niet overbodig, gezien de dodelijke on gevallen die reeds zijn voorgeko men. Het is voorts niet mogelijk al het stroomverbruik van deze instal laties door de meter te controleren. Daarom zijn deze geringe kosten alleszins billijk te achten. Op verzoek van de heer v. d. Ho ven deelde wethouder Smolders nog mede dat in 1950 de gasafgifte 1.943.000 m3 bedroeg en de electri- citeitsafgifte 2.270.000 kWh. Indien een tariefsverhoging van 1 cent, waarmee men toch reeds lang ach ter de kostenverhogingen aan komt, niet werd doorgevoerd zou dit de geraamde opbrengst ver achteruit brengen. Men blijft hiermee toch nog ver beneden de door de prijs- beheersing toegestane verhoging. De heer v. Well verklaarde ook na deze toelichting tegen de ver hoging van het electriciteitstarief te zijn Het voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening dat de heer van Well geacht werd te hebben tegen gestemd. 6. Voorstel tot wijziging dei- bouwverordening. Deze wijziging betreft de voor schriften voor minimum opper vlakte en inhoud van de woning en de vertrekken en de onderlinge verbinding dezer vertrekken. Het hoofd van de directie voor Weder opbouw en Volkshuisvesting acht uniforme bepalingen voor alle ge meenten ten deze zeer gewenst. De heer v. Heeswijk kon als voor- zitter van de Woningcommissie niet nalaten in dit verband te wijzen op het nijpende woningtekort dat hier heerst, waarvan de meesten zich geen denkbeeld kunnen vormen. Hij betreurde het dat onder deze omstandigheden de woningbouw- voorschiften zo streng gehandhaafd on geformuleerd moeten worden. Er werd onlangs een tekening over gelegd voor een houten woning die van alle gemakken was voorzien en waarnaar velen die reeds gehuis vest zijn hun vingers zouden afbij ten. Maar dit landhuis, dat op 9500.zou komen, mocht niet ge bouwd worden op grond van de bouwverordening. Iedere mogelijk heid diende z.i. aangegrepen te worden om woonruimte te schep pen, al was het maar dat dergelijke houten woningen in een tuin of i.d. mochten worden gebouwd. Velen zouden deze prefereren boven de barakken waarin ze nu noodge dwongen moeten huizen. De voorzitter zeide er beter dan wie ook van overtuigd te zijn dat de woningnood ernstig is en dat al les moet worden gedaan om meer woongelegenheid te scheppen. Maar volgens de tegenwoordige bepalin gen kan men dit met houten wo ningen niet bereiken. Onze gemeen te heeft een richtcontingent van 45 woningen. Vroeger was er sprake van een bouwvolume en behoefden de woningen van eigenbouwers en de woningen met herbouwplicht niet hiervan te worden afgetrok ken. Maar thans moet alles wat huis is worden afgetrokken, dus voor iedere houten woning zouden we een ander huis minder kunnen bouwen. Het betreft hier een lan delijke regeling, waarmede men wil voorkomen dat het woningpeil om laag zou gaan. Ook al zou bij uit zondering de bouw van een houten woning worden toegestaan, dan gaat zulks ten koste van een an dere woning, terwijl de voorwaarde wordt gemaakt dat de woning van tijdelijke aard is, uiterlijk slechts voor 5 jaar. Het ligt voor de hand dat het voor de betrokkenen een kostbare woning wordt. In de prac- tijk is gebleken dat aan dergelijke woningen ook veel onderhoudskos ten komen en een collega-burge meester verzekerde spr. dat hij er nooit meer aan zou beginnen. Z. h. st. werden de wijzigingen van de bouwverordening hierna aangenomen. De overige agendapunten gingen verder zonder discussie, na een paar korte toelichtingen onder de hamei- door. Het waren de volgende pun ten 7. Voorstel tot verhoging van het bedrag van de rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 8. Wijziging der begrotingen '50 en '51. 9. Voorstel tot vaststelling ener verordening inzake aanmeldings plicht voor waterpokken. 10. Voorstel tot verlenging van de huur van het voormalig post kantoor op de Markt. 11. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening. Na goedkeuring van deze punten z. h. st., werd de vergadering door -de voorzitter op de gebruikelijke wijze met gebed gesloten. De vroede vaderen van Loon- opzand hebben Dinsdagavond blijkbaar gedacht 't Is toch slecht weer, laten we 't maar gezellig maken en genoeglijk met elkaar gaan zitten praten over honden. En aan die ge* dachle hebben ze meteen uit voering gegeven ook. Ze wa ren op een gegeven moment zo in honden-zaken verwik keld, dat Uw verslaggever eik- moment verwachtte dat de ge achte raadsleden tegen elkaar zouden beginnen te blaffen, maar dat viel nog mee. Om even over zeven opende de voorzitter, Mr II. J. Th. v. d. Heij den de openbare vergadering niet de christelijke groet. Alle leden waren aanwezig. De notulen van de beide vorige vergaderingen werden ongewijzigd gearresteerd. Ook over de ingeko men stukken, alle goedgekeurde raadsbesluiten, had niemand iets te zeggen. Gasverordening. De nieuwe gasverordening was dit lot niet beschoren. Er ging heel wat over uit voordat die nieuwe verordening goedgekeurd was. De heer Mallens was de eerste spreker. Hij had verscheidene judi- dische en technische bezwaren te gen de redactie van verschillende artikels. Zo tegen artikel 0, waarin gezegd wordt dat de hele dienst leiding, ook die door de bewoner van een aangesloten perceel zelf wordt aangelegd, eigendom blijft van de gemeente. Hier had spreker ernstig bezwaar tegen. De dienst leiding die de bewoner liet aan leggen, moest ook zijn eigendom blijven. Verder attendeerde spr. op enkele taalfouten in de verorde ning. Hij had ook bezwaar tegen de heffing van 30% extra lasten bij aanleg van leidingen in de wo ning van de verbruiker. Het is toch de bedoeling van de gasfabriek om zoveel mogelijk gas te verkopen en daarom moet de kostenberekening coulant zijn, meende de heer Mal lens. Hij had ook bezwaren tegen de prijsvaststelling door de directeur wanneer huisinstallaties door de gemeente worden overgenomen. Hier kan onenigheid over bestaan en daarom zou de heer Mallens de beslissing hferover liever aan de raad zien. Bij af- en aansluiting in geval van wanbetaling wordt 3.geheven. Ook dat vond spr. niet goed. Soms kan dit bedrag te veel, soms te weinig zijn en daar om zag bij liever geen uniform ta rief. Tegen het feit dat schade aan de leidingen e.d. nooit ten laste van de gemeente kon komen, had spr. ernstige bedenkingen, omdat de schade ontstaan kon zijn-door b.v. nalatigheid van een ambtenaar en buiten de schuld van de ver bruiker. „Om de bekende redenen" heeft hij verder bezwaar tegen de bepaling dat alle beslissingen om trent de verordening in handen van B. en W. kwamen. Die moes ten aan de raad komen. De heer Grootswagers had ana loge bezwaren tegen de verorde ning. De voorzitter: Dat de dienstlei ding eigendom van de gemeente blijft, is ook in 't belang van de verbruiker. Wanneer dit niet zo was, zou men eigenhandig iets aan de leidingen kunnen wijzigen en dat is natuurlijk uit den boze. Nu blijft die onder toezicht van de ge meente en eventuele reparaties en vernieuwingen worden dan ook door de gemeente verricht. Een dergelijke bepaling staat in alle verordeningen van openbare nuts bedrijven. De taalfouten zullen veranderd worden. De voorzitter was er blij over dat de heer Mallens hierop had geattendeerd. Die 30% is dezelfde bepaling als in de oude verordening. Alleen was het vroeger 20%, maar de verhoging is wel verantwoord. Deze vergoeding wordt alleen ge heven bij reparaties e.d., die ach ter de meters worden verricht. Dit is eigenlijk de taak van de gasfitter en om de verbruikers aan te spo ren naar een fitter te gaan voor reparaties, wordt deze 30% gehe ven. Dat is dus in 't belang van de verbruiker en van de middenstand. •la, en betreffende die extra kos ten van 3.Het is moeilijk te bepalen. De heer Mallens heeft zelf gezegd dat bet soms te veel, soms te weinig kan zijn. Daarom heeft B. en W. een uniform tarief vast gesteld. De tweede ronde. In tweede instantie bleven de bezwaren van de heer Grootswa gers bestaan. Ook de heer Mallens was nog lang niet overtuigd. In de verordening staat dat de dienstlei ding eigendom blijft van de ge meente, maar de verbruiker moet het stuk vanaf de rooilijn tot zijn buis betalen. Dit vond de heer Mallens niet juist. iDe voorzitter Men kan wel 30 meter achter de rooilijn een buis gaan bouwen. De extra 30 meter zouden dan ten laste van de ge meente komen. Men zal begrijpen dat dit niet kan. De bepaling is dat de verbruiker betaalt voor de ex- ra kosten die de gemeente maakt. Hel is toch onmogelijk dat een ge deelte van de dienstleiding geen eigendom is van de gemeente. Maar de heer Mallens z'n bezwa ren waren hierdoor niet weggeno men en hij vroeg stemming over bet voorstel. De heren v. Laarhoven, Groot swagers, v. Kuvk en Malleus wa ren er tegen, zodat het voorstel van B. en W. met 11 stemmen voor was aangenomen. Punt 4. voorstel tot aankoop van grond van J. de Brouwer in de Mgr Völkerstraat werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter hoertje alleen een paar vragen over de grootte van het perceel te beantwoorden. Het geen hij deed. Moeilijkheden rond de Dongense weg. Als gevolg van een wijziging van bet uitbreidingsplan en de onge wenstheid om ten Noorden van de weg Do ngen sest r—Berk d ijkscst r. nog huizen te bouwen, stelden B. en W. voor de gronden hier niet te kopen, maar inplaats daarvan grond te kopen ten Zuiden van de ze weg. De heer Beerens betreurde het dat er niet eerder van deze gron den gebruik was gemaakt. Hij vond het jammer dat er nu maar aan één kant werd gebouwd want men moest toch riolering, waterleiding e.d. gaan aanleggen en de nieuwe weg bestraten. Deze beslissing van hogerhand is dwaasheid, meende spreker. Verder had hij bezwaar tegen het feit dat er al op gronden werd gebouwd voordat deze door de gemeente waren betaald. Hij gaf B. en W. in overweging in de toe komst eerst de gronden in eigen dom te verkrijgen en dan pas te bouwen. De heer Mallens was verbaasd dat de gemeente daar woningen had gebouwd. Hy „vermeende" zelfs dat zulks verboden was Bo vendien, aldus de heer Mallens, houdt B. en W. in dit voorstel re kening met het uitbreidingsplan, terwijl dat plan er nog steeds niet is. Ik begrijp heus niet dat er daar niet gebouwd wordt. We hebben toch besloten om daar te bouwen en dus gaat het hier over de uit voering van een raadsbesluit. De heer v. Kuyk is het met de vorige sprekers roerend eens. De voorzitter Het uitbreidings plan komt zo spoedig mogeiyk. Het is de bedoeling dat er een nauwere band komt tussen Berkdijk en Kaatsheuvel. Wij lopen in geen en kel opzicht vooruit op een besluit betreffende de wijziging van het uitbreidingsplan. De bebouwing van de Noordzijde van de weg kan in het uitbreidingsplan worden opgenomen. Wanneer er ergens op nog niet betaalde grond wordt ge bouwd, is er altijd een contract. U behoeft zich hierover niet bezorgd te maken, meneer Beerens. Ten aanzien van de opmerkin gen van de heer Mallens zei de voorzitter Wij stellen de raad thans voor terug te komen op het besluit betreffende de aankoop van grond aan de Noordzijde en dezelf de grond aan de Zuidzijde te ko pen. Als de raad dit niet aanneemt, moet hy 't zelf weten. De heer Grootswagers deelde mee dat er bij sommige eigenaren ontstemming bestond over de gang van zaken. De voorzitter De mogelijkheid tot bebouwing van de grond is uit drukkelijk bepaald. Er kan eventu eel ook schadevergoeding worden gegeven. Maar er wordt geen scha devergoeding gegeven wanneer de eigenaar op eigen risico de grond gaat beplanten. De heer Mallens Maar men gaat toch geen grond bebouwen voor die betaald is. van sterke pijnen De voorzitter Wij kunnen niet anders. We mogen de grond niet betalen voor de Gedeputeerde Sta ten er hun goedkeuring aan hech ten en een dergelijke beslissing kan wel twee jaar duren. Daarom gaan we bouwen, zoals ook gecontrac- tueerd is. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen. De heren v. Laarhoven, Mallens, Grootswa gers, Elshout en Beerens waren er tegen. Wie zal dat betalen 7 Pu,nt 0 behelsde een voorstel tot verhoging van de bestaande reke ning-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten met 500.000.De oude rekening was 400.000.zodat in totaal 900.000.werd geleend. In het prae-advies werd meege deeld dat deze nieuwe lening be- .doeld was voor de financiering van de bouw van de brandweer kazerne, woningwetwoningen, rio leringswerkzaamheden en de uit breiding van het waterleidingnet. De heer Mallens sprak er z'n er kentelijkheid over uit dat B. en W. in tegenstelling tot de vorige keer, thans meedeelde waarvoor de le ning bestemd was. De heer Mallens vroeg zich echter af hoe de ge meente voor 1 Augustus aan geld moest komen, want lot die datum liep de lening. De voorzitter Als we geen geld hebben, moet de Bank van Neder landse Gemeenten maar zien hoe ze er aan komt. Overigens was de mededeling over de bestemming van de lening geen tegemoetkoming aan de wensen van de heer Mal lens. Bij de vorige lening boefden we bet niet mee te delen, maar deze keer wel. Dat was alles. De raad vond het voorstel ver der goed. ,,Ik kan U niet verstaan". Het volgende punt was 'n voor stel over de controle op het gelde lijk beheer e.d. Dit besluit was no dig om uitvoering te geven aan de nieuwe bepaling van de gemeente wet. De heer Mallens Ik ben er blij om dat deze controle komt. He voorzitter Ik kan u niet ver. staan. De heer Mallens Het is jammer dat ik op deze plaats zit, ik kan U ook niet goed verstaan. De voorzitter Dan zullen we harder spreken. De heer Mallens U zegt De voorzitter Dan zullen we barder spreken. De heer Mallens Laten we dai doen. Behalve enkele technische op merkingen van de heer Mallens heeft er verder niemand bezwaar tegen. En toen Honden De hele gemeenteraad heeft blijk baar een zwak voor honden. Bijna alle leden hadden tenminste be zwaren tegen de vaststelling van de hondenbelasting. B. en W. had iedere hondenbezitter aangeslagen in het hoogste tarief en daarbij dc mogelijkheid open gelaten om te reclameren. Dit was door een aan tal hondenbezitters gebeurd. Een aantal van die reclames was ont vankelijk verklaard, maar dc rest 60 in getal niet. De voorzitter deelde mee dat er 60 gevallen waren afgewezen en dat het dus ondoenlijk zou zijn om geval voor geval te bekijken. Maar daar was de heer Groot swagers het helemaal niet mee eens. Men was heel willekeurig te werk gegaan, vond bij en daarom moesten de gevallen liever stuk voor stuk worden bekeken. Ieder een moest 7.50 bijbetalen en dat vond hij helemaal niet goed. Door verschillende mensen was een be roep op de raad gedaan en daarom was het beter elk geval apart te bekijken. Beerens Sommige hondeneige naars verrichten nuttig werk in dresseerclubs enz. Dat is toch in 't algemeen belang. Overigens moest B. en W. zich niet de bevoegdhe den van de raad aanmatigen. Hij had ernstige bezwaren tegen (ie manier van behandeling. De heer Mallens had dezelfde be-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5