Wijde Wereld 1 Waalwijkse en Langstraatse Courant EEN KONING TELEFONEREN AUTOMATISCH 40 JAAR GYMNASTIEK VERENIGING S.H.J. TE DRUNEN m De tragiek van WAALWIJK EN OMGEVING ArïH UIT DE Lekker is geen luxe! „Nu hoeven we niet meer zoveel te mopperen tegen de telefonistes". VRIJDAG 20 JULI 1951. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 58 'Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK. TEL. 38. OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 66 TEL.-ADRES „ECHO" Nadat Maandag' Koning Leopold III afstand had gedaan van de troon, heeft Dinsdag zijn zoon Boudewijn, Koning der Belgen, de eed op de grondwet afgelegd. België en Nederland zijn door vele banden te nauw met elkaar verbonden, dan dat deze gebeurtenissen door ons allen niet met grote deer nis enerzijds en grote sympathie anderzijds zijn ge volgd en dat wij allen niet liet.beste wensen voor de jeugdige koning, die nu de zware last van een koningschap op zijn te jonge schouders voelt drukken. optreden en waardig in zijn hou ding. Eenmaal zal hij aartsbisschop van Nederland zijn, en evenals de vorstelijke gestalte van de kardi naal, vooral in de bezetting, een krachtgevénd voorbeeld was voor alle katholieken van Nederland, zo zal ook de nieuwe bisschop wijs en waardig in de toekomst 't primaat schap van de Nederlandse Katho lieke Kerkgemeenschap vervullen. De ogen gericht op Spanje. Het zal er toch naar alle waar schijnlijkheid wel van komen dat Amerika Spanje gaat betrekken in de verdediging van West-Europa. De chef van de Amerikaanse vloot- operaties, vergezeld van de Ameri kaanse ambassadeur in Madrid, heeft dezer dagen een zeer geheim onderhoud gehad met Generaal Franco. Bekend is dat Amerika het plan heeft om te trachten vlootba- ses in Spanje te krijgen. Enige tijd geleden zijn er in Italië „vooruit geschoven" bases ten dienste van de Amerikaanse vloot afgestaan en nu willen de Amerikanen in Spanje Het zou weinig zin hebben hier in het kort de trieste historie van het Belgisch koningschap in de laat ste tien jaren nog eens te memo reren. Groots en met de ware zich zelf verloochenende vaderlandslief de heeft Koning Leopold, de tragi sche leider van een te verdeeld volk, de eenheid van het land weer hersteld, door afstand te doen ten gunste van zijn zoon; te zeer was hij een teken van de tegenspraak geworden. De geschiedenis zal de verhoudingen in het juiste licht en de juiste proporties zien; maar het kan bijna niet anders, of de gestal te van Koning Leopold zal edel en groots zijn voor het nageslacht; en tragiek verleent historische figuren een nog grotere allure. Le roi est mort vive le roi De koning is heengegaan. Leve de nieuwe koning België heeft ondanks alles Maandag het tragi sche van de troonsafstand gevoeld en begrepen, en vooral Vlaanderen, dat als het ware gevochten heeft voor zijn koning Leopold, ging ge drukt onder deze gebeurtenis. Maar toch heeft men de zoon, Eoudewijn, een enthousiast welkom bereid en spontaan hebben de Brusselaren hem toegejuicht, toen hij als jonge koning door de straten van de hoofdstad reed. Wij, die de weldaad kennen van een geliefd Vorstenhuis, van een dynastie, die alle denkbare tegen stellingen weet op te heffen en de eenheid in het land zo vast en ze ker weet te handhaven, wij kunnen niet anders dan voor het nauwver- wante België hopen, dat de figuur van Koning Boudewijn in staat zal zijn de tegenstellingen te doen sa mengaan en de politieke eenheid van het land te bevorderen, al geeft de houding der links-socia listen te denken. Als Koninklijke Prins heeft Bou dewijn een jaar de gelegenheid ge had zijn volk te leren kennen en zijn volk heeft hem leren kennen als een zeer ernstige jongeman, met een helder inzicht, een groot doorzettingsvermogen, die zich door nauwgezette studie goed op de hoogte heeft gesteld van de toestan den in zijn Koninkrijk. De plechtig heden waarmee deze twee gebeur tenissen zijn gepaard gegaan, waren sober en stijlvol, en de troonsbestij ging kende bij lange niet de luister, die de troonsbestijging van Konin gin Juliana kenmerkte. Toch heeft de volksvertegenwoordiging de troonrede van de jonge Koning uit bundig toegejuicht en het Brusselse volk was opgetogen en riep „vive le roi", leve de koning; maar vooral in Vlaanderen werd deze gebeurte nis nog te zeer overschaduwd door de vorige dag, die het hoogtepunt en tevens, naar wij hopen, het laat ste bedrijf was van de tragedie die zich rond het Belgische koningschap heeft afgespeeld. De opvolger van Kardinaal De Jong werd bisschop ge wijd. Zijne Eminentie Johannes Kardi naal de Jong, de prinselijke leider van de Nederlandse Katholieken, naar wiens edele figuur iedereen in Nederland opziet als naar één van de allergrootsten van ons land, zal zich vrijwel geheel uit het bestuur van het aartsbisdom gaan terug trekken in de eenzaamheid van een klooster. Enige tijd geleden werd tot zijn opvolger benoemd Mgr. Bern. J. Alfrink, die Dinsdag in de Metropilitaankerk te Utrecht in een plechtigheid met al de rijke luister van de eredienst tot bisschop is ge wijd door de pauselijke internun tius Mgr. Paolo Giobbe. Mgr. Al frink die, voor hij tot deze hoge waardigheid geroepen werd, hoog leraar was aan de Universiteit in Nijmegen, zal als coadjutor, als mede-helper, de kardinaal ter zijde staan. Uit de afscheidsbrief die de kardinaal tot de gelovigen van zijn diocees richtte en waarin hij zegt „Eenzamer te zullen zijn dan ooit", blijkt echter dat hij zijn bestuur van het bisdom tot een minimum zal beperken en dat Mgr. Alfrink hem dus in practisch alle bestuursfunc ties zal opvolgen. Evenals kardinaal de Jong is de nieuw gewijde bisschop een man van de wetenschap, wars van alle uiterlijkheid, die slechts het inner lijke laat gelden, krachtig in zijn zgn. „achterhoede-bases" inrichten. Verwondering hoeft 't niet te wek ken dat Engeland en Frankrijk er absoluut tegen zijn dat Spanje bij het Atlantisch Pact wordt betrok ken, zij zijn er zelfs tegen dat Ame rika met Spanje een afzonderlijk verdrag sluit. Maar wat is van deze uitlatingen van Londen en Parijs het gevolg? Waren de besprekingen die in Ma drid gevoerd zijn slechts bedoeld als terreinverkenningen, thans echter is het Congres erg verontwaardigd over deze reactie en heeft men een actie ontketend en wil men door middel van een wet de regering verplichten een verdrag met Spanje te sluiten. Engeland moet zich hier buiten houden, meent men; Ameri ka moet ieder land dat tegen het communisme strijdt, steunen. Ver wacht wordt dat het Spaanse kabi net duchtig zal worden gereorgani seerd door Franco; op het moment waarop wij dit schrijven is hiervan echter nog niets bekend. De wapenstilstand in Korea. En nog steeds duren de wapen stilstandsbesprekingen in Kaesong voort. De berichten die ons hier over bereiken zijn echter erg schaars en zo vaag, dat we er niet veel wijzer van worden. Steeds wordt maar gecommuniceerd dat er vorderingen zijn; men praat nog al tijd over de agenda, maar het schijnt dat men nog niet over één punt overeenstemming heeft be reikt. Dan weer zijn de besprekin gen vriendschappelijk, dan weer gedwongen vriendschappelijk en soms ernstig, bijna grimmig, naar verluidt. Intussen gaan de communistische troepen door met zich in te graven, terwijl de grote troepenconcentra ties en aanvoeren in flagrante te genstelling zijn met het verlangen naar een wapenstilstand. Enfin, hier past slechts een af wachtende houding in een volslagen onzekerheid omtrent de toekomst. mee over het aantal abonné's. Dit bedroeg op 2 Januari 1951 in geheel Nederland: 500.000, in het district Den Bosch waren er op 17 Juni '51: 30.000 en in de sector Waalwijk wa ren er dit op 1 Januari '51 1300 en binnenkort zouden dit er 1450 zijn. Wijziging tarieven. Zoals velen reeds bekend zal zijn, zijn ook de tarieven gewijzigd. Eerst berustte het tarievenstelsel op 5 zones, d.w.z. dat de tarieven af hankelijk waren van de afstand, maar de werkelijke kosten voor de P.T.T. waren dikwijls heel anders. Daarom had men nu een a, b en c- tarief ingevoerd, dat de tarieven verdeelde al naargelang men ge sprekken voerde in de sector, met een ander district enz. In het alge meen zou dit geen verhoging van de werkelijke kosten met zich bren gen. Tot slot sprak de heer Ir. Verwey de Winter de hoop uit, dat de auto matisering zou bijdragen tot de ont wikkeling van deze streek. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer van Heesbeen, Het moge met de verbindingen van Waalwijk en de gehele Langstraat treurig zijn gesteld, Dinsdag is het begin gemaakt van een verbinding, de automatisering van de telefoondienst, die, naai? de burgemeester van Waalwijk hoopte, de eerste zou zijn van een reeks verbindingen die Waalwijk en de Langstraat uit hun isolement zouden verlossen. Inderdaad is dit een prach tige verbetering en wij behoeven U niet te vertellen ten gunste van wie de vergelijking uitviel, die de heer v. Heesbeen trok tucsen de N.S. en de P.T.T. Vele genodigden waren in de trouwzaal van het raadhuis bijeen gekomen waar de indienststelling van de nieuwe automatische tele fooncentrale ingeleid zou worden door een officiële bijeenkomst. Wij troffen er aan de burgemees ter, wethouders en wnd. secretaris van de gemeente Waalwijk, verte genwoordigers van de gemeentebe sturen van Waspik en Sprang-Ca- pelle, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, voorzitter en se cretaris van Waal wij ks Belang, ver tegenwoordigers van de Midden standsvereniging uit Waalwijk, Waspik enz., en een aantal P.T.T.- autoriteiten, onder wie de heer Ir. Verwey de Winter, de directeur van de districten Eindhoven en 's-Bosch en de directeuren van de P.T.T.- kantoren in Waalwijk en Kaatsheu vel. De burgemeester van Waalwijk verwelkomde hen allen hartelijk en verklaarde lang naar deze dag te hebben uitgezien. Ook voor de ziels- en de gemoedsrust zou de au tomatisering een verbetering zijn; nu hoefde men niet meer zo te mop peren tegen de telefonistes, die, al dus de burgemeester, als meisje te genover man, wel eens van ons ge dacht zullen hebben: Kun je dat niet een beetje vriendelijker zeg gen. Hij roemde de service van de P.T.T. en wees er op dat men hier niet zo enthousiast was over de ver bindingen: het goederentreintje dat er nu nog af en toe liep was zonder meer belachelijk, de weg vanuit 't Westen telde 90 bochten en de wa terverbinding was al niet veel be ter. Nu echter ging men hier een verbinding tot stand brengen, waar van hij hoopte dat ze de eerste zou zijn van een reeks goede verbindin gen. Hierna voerde Ir. Verwey de Win ter het woord, die een korte schets gaf van de ontwikkeling van het telefoonwezen. Ongeveer een vijftig jaar geleden ging het getal der te- lefoon-abonné's sterk stijgen en rond 1910 begon men in de grote steden met het locale automatische verkeer. De automatisering van het interlocaal verkeer bracht heel wat groter moeilijkheden met zich, maar in 1930 begon men toch aan een program dat geheel Nederland be sloeg en dat in 1946 uitgevoerd zou zijn, maar de oorlog en de duurte van het materiaal waren er de oor zaak van dat dit plan, hopenlijk, eerst in 1960 verwezenlijkt zo^i zijn- Vooruitzichten Langstraat. voerde het woord namens het be drijfsleven en bracht hartelijk dank aan de P.T.T. Hij constateerde enorme verschil len tussen twee nationale nutsbe drijven, n.l. de N.S. en de P.T.T. De P.T.T., in tegenstelling met de N.S., schuwde niet om zeer kostba re installaties in bedrijf te stellen, want ook hier geldt, als in elk be drijf: „de cost gaat voor de baet uit". Hij sloot zich gaarne aan bij de woorden van de burgemeester, waarin hij de hoop uitsprak dat deze prachtige verbetering zou ge volgd worden door betere verbin dingen per spoor, over de weg en te water. Want daarmee is het in de Langstraat droevig gesteld. De nieuwe Centrale. Wij zijn toen de nieuwe centrale in het gebouw van de P.T.T. aan de Winterdijk wezen bezichtigen. Wij zijn allerminst technisch onderlegd en misschien viel daarom onze mond meerdere malen open toen wij het apparaat zagen met zijn duizenden kleine draadjes, zijn 2800 meter loodkabel, zijn 3 km. draad, zijn minstens een half millioen sol deringen, zijn zekeringen, zijn ge heel automatisch controle- en alarm systeem. De apparatuur is vervaardigd door de Nederlandse Standard Elec tric Maatschappij, waarvan de di recteur ook onder de genodigden was, en het materiaal dat er in ver werkt zit is voor 75% Nederlands fabrikaat. De capaciteit is berekend op 1200 abonné's, in Waalwijk zijn 700 abon né's, dus men kan voorlopig voor uit. Bovendien is de aanbesteding voor de verbouwing en uitbreiding van het gebouw juist de deur uit. Om 1 uur nam de burgemeester van Waalwijk een telefoon van de taak en hiermee stelde hij de nieu we centrale in dienst. De Lang straat mag zich gelukkig prijzen dat de P.T.T. haar zo goed heeft be dacht en op deze Wijze een verbin ding heeft tot stand gebracht die voor het economische leven niet anders dan zeer bevorderlijk kan zijn. Alle hulde aan de energieke P.T.T. en z'n staf. voor de Het gehele land .was in 19 distric ten verdeeld, die weer onderver deeld waren in max. tien sectoren. De sector Waalwijk was nog niet volledig, vandaag werden pas 5 van de 9 centrales in dienst gesteld, n.l. Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Drunen en Capelle-Waspik. We moeten bovendien nog enige maanden met telefonistes werken. Wanneer het vol-automatische ver keer geheel mogelijk zou zijn, dan hadden we moeten wachten tot Sep- Hel ligl voor de hand. dal U in deze lijd graag koude schotels op lajel brengt. Er zijn immers volop toma ten en komkommers en u hebt ivel bijna dagelijks restjes, die uitstekend ge schikt zijn om koud te ver werken. Dal is bijzonder smakelijk te doen met De Cjruyter s mayonnaise. Werkelijk een heerlijkheid en een groot gemak De Gruyter's mayonnaise kunt U krijgen in potten van 85 en 150 cent. Deze mayonnaise is heel voor delig in het gebruik en bovendien zorgt 10% kor ting ervoor, dal lekker geen luxe meer is. Neem eens de proef met een potje! tember, maar het leek dienstig nu reeds te beginnen. In September zal dan hopenlijk het uitgaande inter locaal verkeer mogelijk zijn, met dien verstande echter dat 60% van het totaal aantal abonné's in Neder land automatisch bereikbaar zal zijn en in December hoopt men ook het inkomende interlocaal verkeer mo gelijk te maken. De directeur van het district deel de vervolgens nog enkele gegevens ST. HERMAN JOZEF" GAAT JUBILEREN. Grootse viering met een Jubileum- Tui nsportdag, waaraan pl.m. 1500 turners en turnsters zullen deel nemen. De R.K. Gymnastiek- en Atle tiekvereniging „St. Herman Jozef uit Drunen gaat Zondag 22 Juli a.s. haar 40-jarig bestaan herdenken met een grote jubileum-turnsport- dag; 1500 turners en turnsters uit 't Bisdom Den Bosch zullen Zondag a.s. de schoonheid van de turnsport ten toon spreiden en daarmee S.H.J. en de Drunense bevolking een onvergetelijke dag bezorgen. Vijftien grote turnverenigingen uit het Bisdom 's-Bosch stelden er een eer in het feest van S.H.J. mee te mogen opluisteren. St. Herman Jozef immers is in de veertig ach ter ons liggende jaren in het bis dom een begrip geworden van een goed geordende ploeg, een gevrees de en sportieve tegenstander, een goede en gezonde vereniging. Het is goed het grote nut en de beteke nis van een goede R.K. Gymnas tiekvereniging voor een gemeente als Drunen, bij deze nog eens te onderstrepen. De gezonde gymnas- tieksport staalt de spieren, maakt het lichaam lenig, krachtig en houdt het gezond. En in een gezond li chaam zal een gezonde ziel wonen, 't Is feest bij S.H.J., dat 40 jaren lang een belangrijke bijdrage aan de geestelijke en lichamelijke vor ming voor de Drunense jeugd be tekende. Dat de jeugd van Drunen uit de grote verscheidenheid der takken van sport aan de turnsport haar on verdeelde belangstelling schenkt, is een verheugend feit. S.H.J. viert z'n 40-jarig bestaan met 'n leden tal van 200. Het past ons zeker om bij de vie ring van dit 40-jarig bestaan even een terugblik te werpen op 't ver leden. De R.K. Gymnastiekvereniging werd op 10 Oct. 1910, ondanks veel tegenwerking, als onderdeel van de jongenscongregatie opgericht door wijlen de heren Leo Sikkers en J. v. Son. Wij mogen wel hulde brengen aan deze twee personen die, ondanks veel tegenwerking en moeilijkheden, taai hebben doorge zet en het nut van een dergelijke vereniging voor Drunen toen reeds inzagen. St. Herman Jozeph dankt zijn naam aan de eerste geestelijke ad viseur, wijlen kapelaan Herman Jo seph v. Keulen, die bij de oprichting en in de eerste jaren van het be staan veel voor S.H.J. heeft gedaan. Als eerste leider trad op de heer L. v. Drunen, thans lid van de Ve teranen-club „Ons Huis" te Waal wijk. Het bestuur der Jongens-con gregatie, die aanvankelijk ook de gymnastiek mee bestuurde, voelde in het begin echter zeer weinig voor deze vereniging, waardoor 't S.H.J. wel eens aan steun ontbrak, welke een jonge vereniging ook in die dagen nu eenmaal nodig had. Maar het enthousiasme bij de leden en de leiders heeft de vereniging door de moeilijke jaren heen geholpen. Grote steun heeft S.H.J. ook gehad aan de Eerw. Broeder Paulus, die door het bestuur der Jongens-Con gregatie belast was met het toezicht op de gymnastiekvereniging. Dat Broeder Paulus meer deed dan toe zicht houden, heeft S.H.J. alleen maar tot voordeel gestrekt. Met de oefenlokaliteit is 't S.H.J. ook niet altijd voor de wind gegaan. Begonnen werd in schrik niet een paardenstal; later verhuisde men naar een loods bij de* Eerw. Broeders die beter voor oefening geschikt was, tot men in 1938 het prachtig nieuwe gymnastieklokaal in gebruik nam. Dat dit lokaal ook thans weer voor andere doeleinden gebruikt moet worden, valt alleen maar te betreuren. Naast de gymnastiekvereniging werd bij S.H.J. ook een athletiek- club opgericht en in 1947 werd tevens begonnen met een afdeling Dames, waarvoor veel animo be stond. De ups en downs die elke vereniging kent, heeft ook S.H.J. meegemaakt. Soms moesten vele en grote moeilijkheden overwonnen worden. Wij mogen zeker wel een woord van hulde brengen aan de in dit verslag niet genoemde' leiders en bestuurders, die door de jaren heen de vereniging hebben geleid en be stuurd. Het is voor een groot deel ook aan deze onbekende werkers te danken dat Drunen thans een turn vereniging bezit die bij de beste en de grootste van het Bisdom gere kend mag worden. Zonder iemand te kort te doen, menen wij nog een persoon hier te moeten noemen en hulde te bren gen, aan wiens arbeid en leider schap S.H.J. voor een groot deel zijn bloei te danken heeft, n.l. de huidige leider, de heer M. Kuys, die reeds meer dan 25 jaar zijn beste krachten voor de vereniging geeft. Thans gaat S.H.J. zijn 40-jarig bestaansfeest vieren. Zij doet dat op een waardige en haar meest ge- eigende wijze, n.l. met een grote turn-manifestatie. Moge deze grote turn-sportdag een feest worden, S.H.J. bij haar 40-jarig bestaan waardig. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: 8.30 u. Aanvang der zaalwed strijden in het gebouw der Veiling (niet voor 't publiek toegankelijk). 12.00 u. Turnmis. 1.30 u. 2.30 u. 2.30 u. 3.30 u. Receptie door S.H.J. in 'hotel Vissers. Ontvangst op meentehuis. het Ge- Marswedstrijd met défi lé. Vertrek marswed strijd vanaf de Remise. Turndemonstraties op 't (voetbalveld van D.V.C. Deze demonstraties zul len bestaan uit vrije oe feningen voor Dames en Heren, toestel-turnen, ballet etc. Deze demon straties worden opgeluis terd met muziek. De deelnemende verenigingen zijn: Kunst en Kracht, Waalwijk; K.G.V., Kaatsheuvel; O.W.S., Waalwijk. O.S.S. Volo, 's-Hertogenbosch; Excelsior, Nijmegen; Sparta, Eindhoven; H. T. 35, Mierlo Hout; Braakhuizen, Geldrop; O.N.A., Eindhoven; Tongelre, Eindhoven; Voorwaarts, Zeelst; Uno Animo, Mierlo; St. Antonius, Beek.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1