IETS OVER FOTOGRAFEREN Mugcfm Laogstraatse Schuttersbond 3e BONDSCONCOURS D.D.D. DOKIE DURF in Boris Baal duikt op o Uit de Langstraat DRUNEN VLIJMEN GEERTRUIDENBERG Qf HOE VREEMD 'T KAN LOPEN IN DE WERELD. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 IX] T 2 Zeer fraaie resultaten te Baardwijk E«n aardige bezigheid en méér U blijft opgewekt en onvermoeibaar niet de heerlijk verfrissende deeC' htete Door prachtig zomerweer begun stigd werd Zondag 29 Juli j.l. te v.m. Baardwijk het derde Bonds- concours van dit seizoen verscho ten. Zijn er de vorige twee con coursen goede resultaten bereikt, zoals verleden Zondag is er in geen jaren geschoten. „St. Ambrosius" was het die al keurig van wal stak met 21 punten; „St. Blasius" uit Heusden, die direct hierop naar de boom kwam, deed hier nog een puntje bij en kwam dus met 22 pnt. over de eindstreep. Maar „St. Ca- tharina" uit Herpt maakte aan alle illusies een einde door ook 22 pnt. te schiet**. „O.L. Vrouwe Schuts" was de held van de dag en wist alles te kloppen door 24 pnt. te schieten, van de 24 te behalen punten. Een unicum in het bestaan van de L.S.B. De eerste korpsprijs was de beloning voor dit fraaie succes. „St. Crispijn" uit v.m. Besoyen haalde 19 pnt. Een resultaat dat evenwel niet slecht is, maar dat toch enigszins afsteekt bij al die grote puntenaantallen. Tenslotte Vlijmen en „St. Joris" uit Nieuwkijk die 14 en 7 pnt. be haalden. Vanzelfsprekend zijn hierdoor al reeds goede punten geschoten voor de personele prijzen; 32 vierpunten en 23 driepunten. Geweldig! Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de oude garde ook pre sent was. De ere-voorzitter, dhr. A. v. Huiten, was niet alleen oogge tuige van de strijd, maar nam er zelf aan deel en boekte een behoor lijk resultaat, n.l. 3 punten van de vier. Ook het ere-bestuurslid, dhr. J. v. d. Wiel uit Elshout die 80 jaar is, nam nog deel aan de strijd. Maar ook de heer C. de Kort Sr. was pre sent, ondanks zijn ruim 70 jaren en behaalde vier punten. De wedstrijd om de wisselbeker overtrof dit alles nog. Ook hier be gon Baardwijk met 21 punten en Heusden met 22 pnt. „St. Jan" uit Kaatsheuvel nam dit niet en maak te er 23 van, zodat dit voor de be kerhouder Herpt een lelijke aanblik vertoonde. Zij lieten zich echter niet van de wijs brengen en scho ten, in schutterstermen uitgedrukt, „het gat vol", n.l. 24 pnt. Een resul taat dat, zolang er om de beker ge schoten is, nog niet was bereikt. Elshout boekte ook hier een goed resultaat met 22 pnt., evenals Vlij men met 18 pnt. Herpt bezit nu 107 punten en haar naaste concurrente Kaatsheuvel 101. Een verschil dus van zes punten, en er is nog maar één wedstrijd te schieten. Uitreiking prijzen. Om circa 8 uur verzamelden zich allen bij ,,'t Vosje", alwaar de voor zitter de aanwezigen hartelijk toe sprak, in het bijzonder de heer v. Huiten uit Waalwijk. De heer v. Huiten dankte voor de waarderende woorden tot hem ge sproken en prees de samenwerking en de goede verstandhouding die in de L.S.B. heerste. Onder toepasselijke woorden wer den daarna de korpsprijzen uitge reikt, waarna door de voorzitter van Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. „St. Ambrosius" de personele prij zen werden uitgereikt. Hierna kwam het einde van een in alle opzichten geslaagd schuttersfestijn. Rest nog te vermelden dat dhr. Verhagen uit v.m. Besoyen, ondanks zijn hoge ouderdom, op het terrein van de strijd aanwezig was. Prijswinnaars. Personeel. Achtereenvolgens van 1 t/m 20. 1. G. v. d. Eijnde, Herpt; 2. A. v. Logten, Elshout; 3. M. Kops, Kaats heuvel; 4. C. de Kort Czn., Herpt; 5. J. v. d. Donk, Heusden; 6. A. de Kort Nzn., Herpt; 7. Chr. Klerks, Elshout; 8. H. v. Kuik, Kaatsheuvel; 9. W. Venis, Vlijmen; 10. A. de Kort Czn., Heusden; 11. W. Pullens, Baardwijk; 12. W. van den Broek, Baardwijk; 13. C. de Kort Czn., Herpt; 14. G. de Kort, Herpt; 15. G. v. Hemert, Heusden; 16. B. v. Balkom, K'heuvel; 17. A. v. Buul, Baardwijk; 18. J. v. d. Wiel, Dru- nen; 19. C. Elshout, Kaatsheuvel; 20. G. Bijnen, Baardwijk. Kasteleinsprijs werd gewonnen door W. Elshout te Nieuwkuyk. Standenlijst korpspunten na 3 wedstrijden. „St. Catharina", Herpt 66 pnt. „O.L.V. Schuts", Elshout 64 pnt. „St. Jan", Kaatsheuvel 61 pnt. „St. Ambrosius", Baardwijk 59 pnt. „St. Blasius", Heusden 58 pnt. „St. Crispinianus", Besoyen 53 pnt. „Juliana", Vlijmen 40 pnt. „St. Joris", Nieuwkuijk 26 pnt. Hierna volgen de uitslagen van de vrije kampioenen. C. de Kort Czn. 4 pnt. M. v. Leeuwen J. v. d. Wiel 4 pnt. W. v. d. Broek 4 pnt. P. Berkelmans 3 pnt. M. Kops 4 pnt. W. Elshout 1 pnt. Fr. Luijben 4 pnt. C. de Kort J. v. d. Wiel M. Kops P. Berkelmans W. v. d. Broek Fr. Luijben M. v. Leeuwen W. Elshout Standenlijst. wedstr. 12 p wedstr. 12 p wedstr. 12 p wedstr. 11 p wedstr. 10 p wedstr. 10 p wedstr. wedstr. 7 p. 5 p. Stand koningskruis strijden. A. de Kort Nzn. 3 W. Venis 3 L. v. Huiten 3 B. v. d. Hoven 3 G. v. Hemert 3 Fr. v. d. Wiel 2 J. v. d. Lee 3 W. de Louw 3 met 3 wed- wedstr. 12 wedstr. 11 wedstr. 10 wedstr. 10 wedstr. wedstr. wedstr. wedstr. P- P- P- P- 9 p. 6 p. 5 p. 4 p. 3 O 30) i i '""'ff Met een forse handbeweging sloot p,rof. Onsnor het raam. Hij hield er niet van, in zijn werk te worden gestoord, zelfs niet door gordijnen. Niet minder fors was de handbeweging die Mergel toepaste om de professor buiten westen te slaan. Onder die formidabele klap deed de professor hetzelfde wat een minder geleerd man zou hebben gedaan: hij zakte in elkaar. Mergel pakte daarop de geleerde op alsof hij een kind was en tilde hem met behulp van zijn collega puntbaard in de auto. „Durf is er al vandoor" zei hij spijtig. „Dat is jammer, ik had hem graag ontmoet", lispelde Anapoupos, terwijl beide mannen met hun vangst wegreden. J. v. d. Donk 4 p.; W. v. Kasteren 4 p.; A. de Kort Czn. 4 p. Totaal 22 pnt. Personeel. A. v. Bladel 2 p.; Jos v. Sprang 2 p. Korps. A. v. d. Gouw 3 p.; J. v. d. Meijs 4 p.; J. v. Engelen 3 p.; C. v. Muile- kom 4 p.; H. Engelen 2 p.; P. Ber kelmans 3 p. Totaal 19 pnt. Personeel. Duquesnoy 2 p.; W. de Louw 2 p.; H. de Louw 1 p.; H. v. Dongen 1 p.; Sjef Klerks 2 p. Korps. B. v. d. Hoven 3 p.; H. Molenschot 3 p.; Jos v. Gulik 3 p.; B. v. Kuik 4 p.; B. v. Balkom 4 p.; M. Kops 4 p. Totaal 21 pnt. Personeel. C. v. d. Ven 4 p.; W. Mikkers 3 p.; C. Elshout 4 p. Korps. M. Luijben 2 p.; W. Venis 4 p.; B. v. Eggelen 1 p.; J. Verboord 3 p.; C. v. Overdijk 0 p.; Fr. Luijben 4 p. Totaal 14 pnt. Korps. G. de Kort 4 p.; G. v. d. Eijnde 4 p.; W. de Kort 3 p.; A. de Kort Nzn. 4 p.; A. Verhoeven 3 pnt.; C. de Kort Czn. 4 p. Totaal 22 pnt. Personeel. C. de Kort Sr. 4 p.; Th. Buijs 4 p.; A. v. d. Wens 3 p.; Jan de Kort 3 p.; M. Wolfs 3 p. Korps. A. Fitters 4 p.; J. v. d. Wiel (Dru- nen) 4 p.; A. v. Logten 4 p.; P. v. Dommelen 4 p.; B. v. d. Lee 4 p.; Chr. Klerks 4 p.; totaal 24 p. W. Klerks 3 p.; G. v. Keulen 4 p.; Joh. Klerks 2 p.; M. Tausch 3 p.; J. v. d. Wiel (Elshout) 0 p.; E. de Haan 2 pnt. Uitslagen. Korps. L. v. Huiten 3 p.; Th. Pullens 4 p.; A. v. Buul 4 p.; W. Pullens 4 p.; J. Baaijens 2 p.; W. v. d. Broek 4 p. Totaal 21 pnt. Personele. G. v. Heesch 3 p.; G. Bijnen 4 p.; A. v. Huiten 3 p.; Sj. v. Huiten 1 p.; J. v. Reijnen 2 p.; A. v. d. Water 3 p.; C. de Jong 4 p.; J. Kleiberg 3 p.; Nic. Klerks 1 p.; H. de Jong 1 pnt. Korps. L. v. d. Wiel 0 p.; J. v. d. Lee 3 p.; G. v. Eggelen 1 p.; W. Elshout 1 p.; Ivo v. Buul 2 p.; A. Merkx 0 p. Totaal 7 pnt. Korps. G. v. Hemert 4 p.; S. v. Eeuwijk 3 p.; J. v. Berge Henegouwen 3 p.; Het valt niet te miskennen dat er juist in deze vacantie-maand veelvuldig wordt gefotogra feerd. Velen trekken er met hun camera op uit en willen op deze wijze de beste en aange naamste herinneringen bewa ren aan hun vacantie-verblijf in binnen- of buitenland. Im mers, aan ieder kiekje zit een persoonlijke herinnering ver bonden die, naarmate men ou der wordt, meer kleur krijgt; men leeft als het ware bij het zien ervan een ogenblik weer in het verleden. Daarom juist is fotograferen zo'n bijzonder aardige bezigheid. Maar, er zit nog veel meer aan vast: mis schien is geen enkel hulpmiddel zo geschikt om te leren in de natuur te „zien" als juist het fotograferen. Het glazen oog van de camera is een gewillig object, dat zich leent voor allerlei kiekjes, doch het heeft het oog van de maker nodig om werkelijk iets schoons te voorschijn te kunnen brengen. Het zo maar' lukraak afknippen zonder meer, heeft volstrekt geen zin. Immers, er ontstaat dan een serie afdrukjes, waarvan een deel niet scherp, een tweede onbelicht is en een derde deel je geweldig tegenvalt. Dit geeft natuurlijk geen enkele voldoening. Ga daarom tactisch te werk en weet altijd wat je doet. Fotograferen is werken met licht. Ieder ding om ons heen vangt licht op van de zon en kaatst het direct of indirect weer terug. Het maken van foto's is dan ook vol komen afhankelijk van het licht. Feitelijk gaat het er om sterke of zwakkere lichtbundels op te van gen op de gevoelige laag van de film. Nu geven de gewone foto's geen kleuren weer. Alle kleuren in de natuur worden op de kiek dus wit of zwart, of een schakering van grijs tussen die beide uitersten. De ull,goi* werking met licht wordt bereikt door gebruik te maken van de ef fecten door het licht teweeg ge bracht: sterke afwisseling van scha duwpartijen met verlichte plekken, weerkaatsing van zonlicht op wa ter, op takken, daken etc. Kleurgevoeligheid. In de fotohandel zijn films van verschillende prijzen verkrijgbaar. Over het algemeen geldt echter: hoe duurder de film, hoe kleurge- voeliger en sneller deze is. Met „sneller" bedoel ik dan, dat er ook met weinig of geen zonlicht toch een goed resultaat valt te boeken. Na tuurlijk kan men bij donker weer ook gebruik maken van een gewo ne film en deze dan langer dan ge woonlijk belichten. Het nadeel is echter dat er buiten meestal iets beweegt: bladeren e.d. Bij een lan ge belichting kunnen dan onscher pe of dubbele afbeeldingen ontstaan wat vanzelfsprekend erg lelijk kan zijn. Bovendien is een belichting, langer dan een vijfentwintigste se conde, uit de hand buitengewoon moeilijk. Hoe te fotograferen? Er zijn nog altijd mensen die van mening zijn dat men juist, om een heldere mooie foto te krijgen, moet fotograferen met de zon pal in de rug. Dit is natuurlijk absoluut ver keerd, want men moet tegen de zon in fotograferen. Uiteraard mag daarbij het felle zonlicht niet bru taal in de lens vallen; dit zou de film totaal zwart schroeien. De op lossing is echter eenvoudig: men kiekt van onder een boom uit, of men maakt gebruik van een zgn. „lenskapje". Door te fotograferen tegen de zon in krijgen de dingen meer schaduw en komt er dus te kening in het landschap. Trouwens door al dat aanstromende licht ver liezen de kleuren hun felheid en elk voorwerp komt vol schaduw met een scherp lichtlijntje er langs. Wanneer fotograferen? Zeer velen gebruiken hun toestel bijna uitsluitend in de zomer. Toch is dit niet het geschiktste jaargetij de om te fotograferen, want het mooiste licht hiervoor hebben we in de maanden Maart-April en Sep tember-October. 's Zomers staat de zon voor het maken van een goed geslaagde op name te hoog aan de hemel (de schaduwen worden dan kort en pik zwart) terwijl de volle, donkere bladerkroon van de bomen niet bij zonder mooi tot z'n recht komt. De beste tijden om te fotograferen in deze maand zijn dan ook: 's mor gens heel vroeg of 's avonds laat (bij ondergaande zon). In het voorjaar en najaar en ook in de winter (met z'n sneeuw- pracht) zijn nochtans de geschikt- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Naar het Engels. 14) Alicia bleef op de heuveltop zit ten nadat Idris bij haar weggegaan was. Er lag een ongebruikte steen groeve aan de kant van „Stoncy Hill" het dichtst bij „Greenlands"' en even later liep hij in die rich ting voort. Ze stond aan de rand en keek in de giftige, zwarte poel, die tussen de rotsen lag. Van daar dwaalden haar blikken over de velden, tot ze heel in de verte de toren van „Greenlands" gewaar werd. Ineens merkte zij dat een geza deld paard alleen stond tussen een groepje bomen, die de overgang vormden van de groeve naar de wég, en tegelijkertijd herinnerde zij zich, hoe ze Chesney wel had horen zeggen dat „Parel", zijn zwart paard, overal op hem wach ten bleef. Wat was dat Daar weerklonk ineens een doordringende gil in de groeve. Waren er soms toch 'n paar kinderen binnengedrongen, on danks de waarschuwing, dat het er niet veilig was Alicia liep er snel heen, tot z<? het punt bereikte, vanwaar ze kon afdalen. En terwijl ze met levens gevaar langs de steile rotswand naar beneden klom, hoorde ze het paard zacht hinniken, waarschijn lijk ter verwelkoming van zyn meester. E2en ojMjnblik later reden ruiter en paard weg. Alicia zette haar afdaling voort en trad de groeve binnen. De zol dering daarvan was van een ander soort steen dan de wanden en brokkelde daardoor veel eerder af. Dan waren er ook diepe poelen. Ze stond nu juist voor zo'n poel. De kreet had ze intussen niet meer gehoord. Alle moed bijeenrapend, bracht ze de hand aan de mond en riep zo hard ze kon: Coo-ee Coo-ee Geen ander geluid volgde dan de echo tegen de zoldering en wan den. Ineens herinnerde zij zich dat ze nog het zaklantaarntje bij zich droeg dat Denis haar gegeven had. Ze knipte het aan en.zag daar een hoopje edelstenen flonkeren.. Onmiddellijk herkende zij een dia manten halssnoer en oen prachtige ketting van saffier en amethysten, die zich onder de ju,welen van haar tante bevonen. Ze hukte zich om ze op te rapen enschrok van het bloed dat er aan kleefde. Er waren voetafdrukken op de korrelige aarde en in het zand op de bodem van de groeve; ook la gen er rafels van vrouwenkleren, of er daar een worsteling plaats had gehad. IJlings nam Alicia weer de vlucht uit de groeve. Nog even wierp zij een angstvallige blik op de poel en er kwam beweging in het water, door iets wat langzaam naar de oppervlakte steeg. Het was een vrouwengelaat, waaraan de dood nu nog een mystieke schoon heid verleende. Een eind verder dreef een vrouwenhoed. Alicia hield stil bij het hek van de pastorie, waarop zij even de ar men rusten liet. De nevelige och tend had plaats gemaakt voor een heldere, zonnige middag. Er was altijd iets vredigs en tegelijk iets zomerachtigs in die woning, want de grasperken waren steeds groen en er bloeiden altijd wel enige bloemen. Nu op bet ogenblik blonk de met klimop begroeide voorge vel in het volle zonlicht. Uit de sa lon klonk pianospel ter begelei ding van een krachtige mannen stem. Ruth, daar komt Miss Corri- gall riep Mrs. Legarde, die bij het venster stond. Ga jij haar eens gauw tegemoet en zeg dat Mr. Chesney en Mr. Forde hier zijn. Ruth liet de naam van Harold achterwege en vroeg op haar kal me manier Kom je niet binnen, Alicia Forde is hier. Alicia gaf gevolg aan de uitnodi ging, want ze voelde zich best in staat gewoon te praten. Als de domine thuis is, zal ik hem alleen te spreken zien te krij gen, overlegde zij. Hij zal wet we ten wat ik doen moet. De eerste die ze ontmoette, was Chesney. Hij had de hand verbon den en zei even later U moet mij maar excuseren dat ik u de cake aangeef met de linkerhand. Ik heb vanmorgen de rechter nogal lelijk bezeerd aan 'n gebroken ruit in de orangerie. Toen Harold weg was, vroeg Ali cia de domine even alleen te spre ken, en Mr. Legarde ging haar voor naar zijn studeerkamer. Ik wil het geloven, kind, dat je heel erg ontsteld bent door het geen je gezien hebt, en toch ben ik er zelf niet zozeer door verrast, want het lijk van de arme vrouw werd reeds gevonden door een be diende van Greenlands. Het arme schepsel was aangenomen door Mr. Chesney om typewerk te ver richten en kwam een paar avon den geleden in Wyviton aan. De huishoudster van Mr. Chesney zorgde goed voor haar en zij kreeg een ruime betaling. Maar vanoch tend was zij tot grote bevreemding van de bedienden uit het huis ver dwenen en ze brachten Mr. Ches ney er van op de hoogte. Ik begrijp nog niet hoe 't ongelukkige schep sel er van wist dat de juwelen in huis waren, maar er bestaat geen twijfel aan dat zij er enkele van gestolen heeft en er mee vandoor gegaan is. Chesney heeft een nauw keurig onderzoek naar haar laten instellen. Een van zijn onderge schikten kwam op de gedachte om eens een kijkje te gaan nemen in de groeve en daar werd op de mid dag het lijk gevonden. Wat je ver denkingen van Mr. Chesney betreft beste Alicia, zie je niet in hoe on rechtvaardig en wreed die zijn Dit is geen verwijt, kind, want je bent geheel overstuur. Wat deed zijn paard dan daar in het kreupelbos Mr. Chesney hielp me zelf met het onderzoek. Hij veronder stelt dat de ongelukkige nog maar een klein eind van de weg naar Wyviton had afgelegd, toen ze tot de ontdekking (kwam dat ze achter volgd werd en dat toen de nood lottige gedachte bij haar opkwam, om zich te verbergen in de groeve. En toen zou Mr. Chesney haar daar gevolgd zijn Neen, neen. Een van de be dienden van Greenlands zei ik im mers, was op de inval gekomen om in de groeve te gaan kijken. De ar me kerel schrok geweldig. Heeft iemand de vrouw horen schreepwen, toen zij in het water viel Neen. Je moet niet vergeten dat het lijk pas op de middag ge vonden is. Als ze het lijk en de juwelen niet vonden voor de middag, wat zag ik Mr. Chesney dan dragen, toen hij te paard wegreed? Dat moeten, wel alle juwelen geweest zijn. Schrik en opwinding hebben je zeker geheel van streek gebracht Alicia. Hij heeft geen van de ver miste juwelen teruggevonden, maar ze waren ook niet alle weg, enkele maar. Een paar die hij genoemd heeft. Wie heeft u dit alles verteld Mr. Legarde *\lr' Chesney zelf- Hij is opzet telijk hier gekomen om er met mij over te praten. En heeft hij u ook verteld hoe de juwelen in zijn huis kwamen? Ja. Hij erkende grif dat hij in sommige opzichten wel wat weinig zakelijk was te werk gegaan. Hij was van plan geweest om gisteren je tante te verzoeken of hij de ju welen eens mocht laten zien aan een vriend, die weer heel gauw bij hem weggaat. Maar hij vond je tan te zo druk bezig voor de bazar, dat hij maar vast zelf de sleutel ging halen en het hem later totaal door het hoofd geschoten was het haar nog te vragen. Halverwege Wyviton viel hemzelf dit toch ook op, maar daar zijn vriend de volgende dag al wegging, dacht hij dat het waar schijnlijk beter zou zijn dat hij da delijk op de bank aanging en de ju welen meenam. Dit had hij wel niet moeten doen, maar hij kent Mr. Wintrop goed en in verband met de intieme relatie tot je tante, is het nog al begrijpelijk, vind je niet? Alicia moest zich wel gewonnen geven en ook genoegen nemen met het voorstel van Mr. Legarde om even te rusten op de kamer van Ruth en een boodschap te zenden aan Mrs. Hopemere. Toen ze waar lijk wat geslapen had, zag ze Ruth bij het bed zitten lezen. Het is hier altijd zo vreedzaam in huis, zei ze dankbaar. Ik geloof dat je allen hier heel gelu Ineens viel zij zichzelf in de rede, want ze wist er één die toch zeker niet gelukkig was Wordt vervolgd. heden het meest ideaal om met de camera op jacht te gaan. Welke belichting? Een voorwerp, dat vlakbij is, vangt veel minder licht op dan iets dat ver af is, en alles wat daar tus sen is, naar evenredigheid. We die nen er dus rekening mee te hou den dat een landschap een kortere belichtingstijd vraagt dan b.v. een hond op een paar meters afstand: Wanneer we iets te kort of te lang belichten, levert dit een te „dun" of een gesluierd negatief op. Het is dus zaak hieraan veel aandacht té besteden en de belichting goed de baas te worden. Een paar tips. Verzuim niet na iedere opname dadelijk door te draaien. Er bestaat dan namelijk veel minder kans twee opnamen over elkaar heen te krijgen. Bekijk vervolgens het te fotograferen voorwerp eerst eens mwLe^n 00g" camera doet het zelfde en we zien dat de diepte er uit verdwijnt. Veelal komt men dan tot de ontdekking dat het voorwerp te „vlak van tekening is of nog ge noeg werking "Behoudt om een goe de foto te kunnen opleveren. voorkom» dat muggen U stoken. Het fotograferen met een gewone box-camera gaat al heel best. Voor een beginneling is 't zelfs aan te bevelen een dergelijk toestel te gebruiken. Ook ik zelf heb me tot nu toe beperkt tot een eenvou dig box-camaraatje. Uiteraard zijn de mogelijkheden van de box-came ra aan bepaalde grenzen gebonden. De lens laat b.v. geen opnamen toe zodra er weinig licht is. Heeft men echter eenmaal de mogelijkheden van de aloude box-camera voldoen de onder de knie, dan is 't gewenst een duurder toestel aan te schaffen. A. v. Pas. Geslaagd. Aan de Ambachtsschool te Den Bosch slaagden onze plaatsgenoten A. Merkx en C. van Wezel voor het einddiploma Motorrijtuig- en Rij- wielherstellen; Chr. Tielemans en Fr. Rechters voor het eindiploma Smeden-Bankwerken en A. v. Lies hout voor het einddiploma Timme ren. Geslaagd. Onze plaatsgenoten A. Peijnen- borgh en W. van den Bosch slaag den aan de Ambachtsschool te Den Bosch resp. voor het einddiploma Electrotechniek en Smeden-Bank werken. Afscheid Onderwijzer. Onder zeer grote belangstelling recipieerde Zondag j.l. in een met bloemen en palmen versierde zaal van het Parochiehuis de Weled heer Mulders, die per 1 September a.s. het onderwijs, als hoofd der.R.K. Jongensschool, gaat verlaten. Van deze gelegenheid hebben velen, en speciaal zijn oud-leerlin gen, gebruik gemaakt om de schei dende onderwijzer nogmaals te danken voor het vele, dat hij voor hen gedaan heeft. School-tentoonstelling. Zaterdag en Zondag j.l. organi seerden de Eerw. Zusters een ten toonstelling van Fröbelschool L.O.- V.G.L.O. naai- en kookschool. Vele klassen waren hiertoe ingericht. Het is moeilijk uit te maken wat wel de meeste belangstelling trok, want het werk van de kleintjes, het fröbelwerk was niet minder de moeite waard te bezien alswel het fijne werk der groten, zoals van de naaischool. De kookschool trok wel in het bijzonder de aandacht, als mede ook de huishoudafdeling. Vooral Zaterdag-avond was erg aantrekkelijk, daar er toen patates frites werd gebakken en uitgedeeld. Zowel Zaterdag als Zondag werd van de gelegenheid om deze ten toonstelling te bezoeken een zeer druk gebruik gemaakt. Onder de vele bezoekers gaven ook de burge meester met zijn vrouw, de rector, de pastoor en kapelaan blijk van hun belangstelling. De Eerw. Zusters mogen niet al leen terugzien op een in elk op zicht geslaagde tentoonstelling, doch tevens er van overtuigd zijn, dat hun onderwijs zeer vruchtdra gend is. Burgerlijke Stand. Week van 23-29 Juli. Geboren: Antonius M. P., zv. P. W. den Ridder-Luijten; Helena M. A,, dv. J. Thijssen-Toebak te Oos terhout; Jacobus A. F., zv. Th. W. Zijlmans-v. Dongen. Overleden: Geen. Gehuwd: Geen. Ingekomen: Geen. Vertrokken: J. G. A. Nilessen naar Leeuwarden; J. W. Bos naar Arnhem; E. J. M. Bos naar Arn hem.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2