L Wijde Wereld DE LmSETEM! Waalwijkse en Langsiraaise Courani NIEUWKUIJK VLIJMEN NEUSDEN SPRANG CAPELLE WASPIK RAAMSDONK Woonoord Sl. Norbertus te Elshout. RAAMSDONKSVEER UIT DE Commissaris der Koningin bezoekt MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 Uitgever YVaalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. -T ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 67 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO' De Indonesische regering heeft, nadat er ongeregeldheden wa ren uitgebroken in Priok, waarbij bleek dat er communistische activiteit in het spel was, krachtige maatregelen genomen. Zij heeft talrijke arrestaties laten verrichten onder het motief dat er voorbereidingen bleken te zijn getroffen om een staatsgreep te doen. Ook de kwestie van de opheffing der Nederlands-Indonesische Unie is sinds kort weer actueel. Na de ongeregeldheden in Priok onthulde het blad „Javapost" dat er plannen waren gesmeed tot omver werping van de regering in Dja karta en tot stichting van een Sov jet-regering. De gebeurtenissen in Priok, waarbij communistische em blemen werden gedragen, zouden een onderdeel vormen van de uit voering van deze plannen. Officiéél commentaar uit Djakarta op deze beweringen bleef achterwege, maar in de afgelopen week zijn er honderden arrestaties verricht op Java en Sumatra, met name in Dja karta en Medan. Onder de gearres teerden bevinden zich een aantal parlementsleden en de hoofdredac teur met 5 redacteuren van 't Chi nese blad „Sinpo". Dit blad heeft toen de tekst van het arrestatiebe vel, dat uitging van de procureur- generaal, gepubliceerd. Hierin wordt o.a. gezegd dat de afgelopen maand voorbereidingen zijn ge troffen om een staatsgreep te doen in Djakarta en omgeving, waarbij ministers en hoofdambtenaren zou den worden, ontvoerd. Eindelijk heeft ook de regering, na zeer lang gezwegen te hebben, gesproken over de massa-arresta ties. President Sukarno legde in een besloten zitting van het parlement een korte verklaring af over 't op treden van de politie. Daarna maakte de minister van voorlich ting bekend dat in Djakarta onge veer 100 personen, verdacht van tegen de staat gerichte communis tische activiteit, door de militaire politie zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich zestien linkse leden van het parlement, o.a. Rustam Ef- fendi, die voor de oorlog voor de communistische partij in onze 2e Kamer zitting had. Er werden nog meer maatregelen genomen om de veiligheid van de staat te waarborgen. Zo werd be kend gemaakt dat ieder die onwet tig in het bezit is van wapenen, zich blootstelt aan de doodstraf, le venslange gevangenisstraf of een gevangenisstraf van twintig jaar. De Indonesische politie zou be wijzen in handen hebben dat ter financiering van de ondergrondse activiteit door de Chinezen opium en goud worden gesmokkeld. De jonge staat Indonesië is gedu rende haar kortstondig bestaan niet gespaard gebleven voor moeilijk heden en het baart geen verwonde ring dat de regering in Djakarta tracht met paardemiddelen één van de ernstigste bedreigingen de kop in te drukken. Maar evenmin is 't verwonderlijk dat de moeilijkhe den er zijn. Niet alleen zijn die in- haerent aan een jonge staat, zo goed als aan elke jonge onderne ming, doch de geforceerde wijze waarop hij gesticht is, heeft ze nog meer voor de hand liggend ge maakt. Na de souvereiniteitsover- dracht was het leger niet het meest glorieuze deel van Indonesië, als er ook al iets glorieus aan was. Een politiemacht moest nog ongeveer helemaal opgebouwd worden, zodat de handhaving van orde en veilig heid toen nog in statu nascendi ver keerde. Een paradijs voor bendes en destructieve elementen en dat ze het paradijselijk van de toestand begrepen, is de laatste jaren duide lijk genoeg gebleken. Dat daarvan behalve gewone, d.w.z. onpolitieke rovers, ook politieke rovers hebben geprofiteerd en profiteren, is lo gisch, maar daarom niet minder be treurenswaardig. Het is te hopen dat de Indonesische regering er op den duur op korte termijn zou die hoop toch ij del zijn in zal slagen niet alleen de politieke, maar ook de onpolitieke destructie met succes tegen te gaan. Is ze tot het laatste in staat, dan zal ook het eerste zeker gemakkelijker resul taat opleveren. Hoe het ook zij, uit het boven staande blijkt wel zonneklaar dat de Indonesische regering heus wel iets anders te doen heeft dan zich verschrikkelijk druk te maken over het bezit van Nieuw-Guinea. Presi dent Sukarno, die de Onafhanke lijkheidsdag op 16 Augustus bij voorkeur gebruikt om nationalisti sche redevoeringen af te steken, heeft ook dit jaar de gelegenheid aangegrepen en een van-dik-hout- zaagt-men-planken speech afgesto ken. Of wat is het anders als hij zegt dat de Unie maar moet worden opgeheven omdat Nederland Nw.- Guinea, dan betiteld als een deel van het nationale gebied van Indo nesië, nog steeds bezet houdt. Su karno noemde dit optreden een on vriendschappelijke daad, die Indo nesië ten volle het recht geeft de Unie met Nederland te verbreken. Afgezien van de vraag of dit „recht" gebaseerd is op juridische overwegingen dan wel op senti ment, lijdt het geen twijfel of de Indonesische aanspraken zijn zuiver van nationalistische aard. Praktische betekenis heeft Nieuw- Guinea niet, want Indonesië zou er even goed slechts geld op toe leggen als Nederland altijd gedaan heeft. Vervolgens is het aan geen twijfel onderhevig of Nederland kan, hoe arm het zelf ook is, beter Nieuw-Guinea tot een hogere ont wikkeling brengen dan Indonesië, dat zelf met haast onoverkomelijke moeilijkheden heeft te kampen. En tegenover dergelijke overwegingen van het gezond verstand legt een mateloos nationalistish sentiment toch maar weinig gewicht in de schaal. Voor Indonesië is het geen vraag of het wel nuttig is voor Nieuw-Guinea of het bij Indonesië komt omdat deze zaak enkel van Indonesisch standpunt wordt beke ken, voor Nederland moet het een vraag zijn of het Nieuw-Guinea, omwille van land en bevolking zelf, wel mag afstaan. Een andere vraag is natuurlijk of de Nederlands-Indonesische Unie zoals ze nu is wel waarde heeft voor beide landen. Heeft ze die niet, dan kan dat aan twee factoren liggen aan de structuur en aan de prak tijk, en het heeft er veel van weg dat beide factoren in het spel zijn. Wat de structuur betreft, heeft men het., er van het begin af aan op aangelegd om de Unie zo min mo gelijk aan haar naam te doen be antwoorden en in de praktijk heeft men zich niet ingespannen om de fout zo goed mogelijk te compen seren, integendeel, men heeft voor al van Nederlandse zijde wel ge tracht de tegenstellingen te camou fleren en vooral van Indonesische zijde niet nagelaten ze af en toe te verscherpen. Dit niet goed functio neren van de Unie wordt dan samen met de kwestie Nieuw-Guinea als grond genomen om het verdrag op te zeggen. Maar het is niet zoals „De Tijd" onlangs schreef, dat be langrijke internationale overeen komsten vaak voor ieder of een dei- partijen minder gewaardeerde ele menten bevatten en dat niet zelden in de praktijk partijen laks of on willig zijn in het uitvoeren van ver dragen, maar dat dit nooit is aan vaard als rechtsgrond voor de op zegbaarheid van een overeenkomst. En het blad laat er dan op volgen „Het doet daarom enigszins vreemd aan, wanneer de hooggeleerde i schrijver (prof. Supomo) in een van zijn artikelen na een dergelijke ar gumentatie laat volgen, dat de sa menwerking tussen Nederland en Indonesië beter zou verlopen op een andeer rechtsbasis. Men kan toch moeilijk aannemen, dat aan Neder- i landse kant dan de verwachting zpu bestaan, dat soortgelijke redene- ringen niet zullen worden toege- 1 past op een nieuwe overeenkomst, wanneer ook deze niet meer in de Indonesische kraam te pas zou ko men". Dit is in ieder geval een ge dachte die het overwegen waard is, dunkt ons, en waarmee men met de I komende onderhandelingen wel de- I gelijk rekening mag houden. Ondertussen is prof. Supomo voor informele besprekingen met de Ne derlandse regering in ons land aan gekomen. We zullen zien wat deze opleveren. Het kan zelfs tot troost strekken dat de huidige verhouding in ieder geval onbevredigend is en het is niet zozeer te hopen dat deze naar de vorm als wel naar de geest wordt gewijzigd. Als er voor een betere geest een andere vorm nodig is, soedah. Dat prof. Supomo ook aan deze be sprekingen de kwestie „N.-Guinea" vastknoopt, geeft niet veel goeds te voorzien, evenmin als de stelling bij de Indonesische partij, dat de Unie moet verdwijnen, omdat ze de In donesiërs niet bevalt. Zijn er dan in deze geen twee partijen Enfin, we zullen afwachten. EGYPTISCHE KANAALZWEM MERS WEIGEREN HUN GELD PRIJZEN „Omdat Koning Faroek beledigd is" Tijdens een banket te Folkestone zijn de prijzen uitgereikt aan de deelnemers aan de Kanaalrace, die werd uitgeschreven door het En gelse blad Daily Mail. De Egyptenaren, onder wie de winnaar Mareeh Hassan Hamad weigerden deze prijzen te ontvan gen, als protest tegen aanvallen van de Britse pers op hun Koning Fa- roek. Een bedrag van ruim vijftien duizend gulden werd daardoor van de hand gewezen. NIEUWE VOORZITTER WOL-FEDERATIE. Tot voorzitter van de afdeling Noordbrabant der Nederl. Wol- Federatie werd benoemd de heer D. A. v. d. Schans, bui'gemeester der gemeente Eethen c.a. ADVERTEERT IN DIT BLAD Jan de Bont 90 jaar. In ons vorig nummer hebben we meegedeeld dat de bekende aan nemer, de heer Jan de Bont, bin nenkort 90 jaar wordt. Dit is niet op Maandag 27, maar op Donderdag 23 Augustus a.s. T.B.C.-vlucht. De gehouden T.B.C.-vlucht van de Postduivenverenigingen „De Zwa luw" te Vlijmen, „De Vredesduif" te Drunen en „De Gevleugelde Vrienden" te Nieuwkuijk is een groot succes geweest. Donderdag avond kon in het clublokaal 't batig saldo worden afgedragen aan de penningmeester van de T.B.C.-kas van het Wit-Gele Kruis te Vlijmen, groot 635.Dit bedrag werd in dank aanvaard onder een dank woord aan allen die hebben mee gewerkt om het bedrag bijeen te brengen. Visclub „Dc Hut". Op de gehouden vergadering van de visclub „De Hut", gevestigd in café Vismalen, werd besloten het jaarlijks onderling visconcours te houden op Zondag 2 Sept. a.s. in de Wielen achter „De Hut". Prachtige prijzen. Overplaatsing. Frater Medardus, die ruim tien jaar als Frater-onderwijzer aan de eerste klas der jongensschool alhier is werkzaam geweest, is met in gang van Zaterdag 18 Aug. j.l. als zodanig aangesteld aan de St. Denis- school te Tilburg. Bedankt voor de gemeenteraad. Naar wij vernemen heeft de heer Spanjers bedankt als lid van de ge meenteraad. Spaarkassen. Deze week worden in de café's de kermispotten terugbetaald. Dit gaat gepaard met de oude traditie: een teeravond. Dat betekent de inzet van de kermis die op 25, 26, 27 en 28 Aug. a.s. wordt gehouden. Het nieuwe plein. Het nieuwe plein te Vlijmen be gint er zo langzamerhand netjes uit te zien. Enkele winkels zijn reeds geopend. Op Zaterdag 25 Aug. zul len alle winkels geopend zijn, zijnde 11 stuks. Met deze winkelstraat is het centrum van Vlijmen een heel stuk vei'fraaid. FESTIVAL. Het festival dat ter gelegenheid van het 45-jarig béstaan der Heusdense Fanfare is gehouden, heeft zich, vooral Zaterdag in een grote belangstelling mo gen verheugen. De jubilerende vereniging begon vori ge week Maandag mét een receptie in de benedenzaal van Café De Gouden Leeuw, waarbij behalve het voltallige bestuur, ook alle leden der vereniging aanwezig waren. De gelukwensen welke hier werden aangeboden, golden niet al leen de vereniging zelf, maar tevens ook de voorzitter de heer A. Bax, die tevens dc dag herdacht dat hij vóór 45 jaar als lid tot de Heusdense Fanfare toetrad. Na de druk bezochte receptie werd door de Burgemeester, die met Weth. Buijs tegenwoordig was, de voorzitter gehuldigd. In zijn toespraak somde de Burgemeester o.a. de vele goede kwali teiten op van de heer Bax als voorzitter van deze vereniging en stelde hem als voorbeeld ter navolging voor allen; dit zou volgens spr. de vereniging zeer ten goede komen. Tot slot van zijn toespraak overhandigde de Burgemeester namens de leden aan de jubilaris een geschenk, waarbij hij de hoop uitsprak dat de ju bilaris de léiding der vereniging nog vele jaren zou mogen handhaven. Hierna dankte de jubilerende voorzitter alle aanwezigen voor de betoonde belangstel ling, vooral de Burgemeester en de be sturen van de andere verenigingen en sprak de hoop uit, de vele wensen die hij had mogen ontvangen, ook te zullen kunnen volbrengen. Dinsdag werd door de jubilerende ver eniging zelf het avond-concert verzorgd, waarbij door Wethouder Groen een ope ningswoord werd gesproken. Nadat deze de vereniging een succesvol festival had toegewenst, dankte de voorzitter voor de gesproken woorden en sprak de hoop uit dat Heusden trots zou mogen zijn op dit festival. Woensdag werd medewerking ver leend aan het festival door de gemengde zangvereniging Levenslust uit Herpt, het dubbelmannenkwartet Cantabile, Heus den, het gemengd koor Con Amore uit Wijk en Aalburg en de gemengde zang vereniging Togido uit Aalst. Het avond concert werd verzorgd door de Harmo nie Sc. Cecilia uit Haarsteeg. Donderdagavond concerteerde de Har monie St. Caecilia uit Ammerzoden. Vrijdagavond verzorgde de muziek vereniging uit Orthen het avondconcert; deze vereniging, waarvan de leden allen gestoken waren in prachtige uniformen, maakte, alvorens zij zich naar het feest terrein begaf, een muzikale rondwande ling door de stad, dié veel publiek op de been bracht. Zaterdag werd aan het festival me dewerking verleend door de Zangvereni ging Uitspanning door Inspanning uit Elshout, de Harmonie De Eendracht uit Herpt, het gemengd koor O.B.K. uit Kerkwijk en de Fanfare Excelsior uit Genderen. De Fanfare Oefening en Uit spanning uit Wijk en Aalburg verzorgde het sluitingsconcert. Heusden mag met trots terugzien op een schitterend geslaagd festival. BEEN GEBROKEN. Tijdens een voetbalwedstrijd van j.l. Zaterdagmiddag had de keeper van de voetbalvereniging S.D.O. alhier, de lieér T. Haverhals, het ongeluk zijn been te breken. Na voorlopige behandeling werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. PLEZIERREISJES. J.l Woensdag werden door verschil lende verenigingen plezierreisjes per autobus gemaakt. De leden der Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior gin gen naar de Ardennen en genoten volop zowel van de reis als van de schitterende omgeving in België. De leden van de Afd. Sprang-Capelle van de Néd. Chr. Werkmeestersbond en van de Afdeling Sprang van de Chr. Bedrijfsgroepen- Centrale bezochten met hunne dames o.m. Amsterdam, Voldendam, Marken, Den Haag en Scheveningen, terwijl door de laatsten in de heenreis ook het Va- cantie-Centrum van de bond te Drie bergen wérd aangedaan. De gezelschappen keerden te omstreeks middernacht behouden en hoogst voldaan over het genotene terug. N.E.O. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van haar gehéel vernieuwde terrein speelde N.E.O. Zaterdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen R.K.C. uit Waalwijk. Het was een goede wed strijd, waarin door N.E.O. tegen het sterkere R.K.C. goed partij werd gegé- ven. N.E.O. moest met 2—0 in R.K.C. haar meerdere erkennen. Beroepen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. Lamens te Elspeet. Hengelsucces. Op het 15 Aug. 1.1. te Wijk en Aalburg door de hengelsportvereni ging „Maaszicht" georganiseerd In ternationaal Hengelconcours be-, haalde de Capelse hengelclub „De Maasmond" de 7e korpsprijs: een medaille. Zangkoör van St. Theresia. Zoals bekend, maakte het zang koor van de St. Theresiakerk on langs een uitstapje naar Zuid-Lim burg. Door 't welslagen dezer reis heeft men de smaak te pakken ge kregen en een reisclub opgericht, waarbij .zich vrijwel alle leden aan sloten. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het diplo ma Ned. Handelscorrespondentie onze plaatsgenote mej. Bia van den Born. Uitstapje. Het is vacantie- en reistijd ook in onze gemeente. I)e Gidsen kam peerden van 411 Aug. in Zuid- Limburg, de zangertjes maakten 'n touringcar-uitstapje naar Burgers Dierenpark te Tilburg en 't Sport-» park aldaar. Dat men zich goed amuseerde, behoeft niet gezegd. Wit-Gele Kruis. De collecte voor het Wit-Gele Kruis bracht 35.90 op. De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, Prof. Dr. de Quay, bracht vorige week Vrijdag een bezoek aan het op- vangscentrum St. Norbertus te Elshout op een tournee langs verschillende andere opvangscentra in de provincie. De Commis saris was vergezeld van de Nederlandse pers, dhr. de Leeuw, vertegenwoordiger van de regering, terwijl ook de geestelijke verzorgers en het comité van toezicht bij deze bijeenkomst te Elshout, waar de heer de Leeuw een uiteenzetting gaf over de opvangscentra en de diverse problemen, aanwezig waren. MAATSCHAPPELIJKE ZORG IN HANDEN VAN PARTICU LIER INITIATIEF. In zijn uiteenzetting wees de heel de Leeuw er op dat de regering er naar streefde de maatschappelijke zorg voor de gerepatriëerden ge heel in handen van het particulier initiatief te leggen. Deze mensen vroegen zeer veel zorg en nog te veel moest de overheid bijspringen, terwijl de overheid toch geen reke ning kon houden met de levensbe schouwing van de gerepatriëerden. Daarom waren er nu ook-geestelij ke verzorgers, terwijl er ook, zoals hier in Elshout, bijv. comité's van toezicht waren. In Elshout bestaat dit comité uit de Zeereerw. Heer Pastoor Versteegh, de Edelachtbare Heer Burgemeester Snels, de Wel edel Zeergel. Heer Dr. van der Wouw en de Weled. Heer van den Brink, hoofd der school. Het woonoord St. Norbertus te Elshout had een capaciteit van 140 personen, terwijl er momenteel 111 personen in ondergebracht waren. In hoofdzaak waren dit nu militai ren en hun gezinnen, die hier in de omgeving in garnizoen lagen en zo spoedig mogelijk definitieve huis vesting zouden krijgen. Het lag in de bedoeling van de regering om in dit woonoord een stop- en nopcursus te geven, waar voor de vrouwelijke arbeidskrach ten zich beschikbaar konden stel len. Deze vrouwen en meisjes kre gen dan een scholing van 7 a 8 maanden en konden dan geheel zelfstandig hun beroep uitoefenen. Momenteel waren er nog moeilijk heden met de fabrikanten in Til burg, die van mening waren dat een cursus, alleen wanneer er 100 men sen aan deel namen, bevredigende resultaten zou hebben en lonend zou zijn. Daarnaast streefde men in samen-' werking met de Gewestelijke Ar- beidsbureaux er naar, zoveel moge lijk mensen werkgelegenheid te verschaffen. Hier in Elshout was de heer van Esch de grootste kracht van het woonoord, niet alleen was hij de be heerder er van, maar bovendien hielp hij de mensen op alle moge lijke manier, hierbij gesteund door Mevr. v. Esch. Ook de burgemeester spande zich bijzonder in om bij de diverse be drijven de nodige goodwill te scheppen voor een opname van deze mensen in het bedrijf. Ook de geestelijke verzorgers, zo wel protestant als katholiek, deden bijzonder belangrijk werk, zij bo den hulp bij iedere-moeilijkheid die van enige importantie was. En al deze mensen werkten zo nauw mogelijk samen in hun zorg voor de gerepatriëerden. Niettemin bleef men er naar streven de ge repatriëerden zo spoedig mogelijk een eigen huis te geven. In totaal kregen er nu maandelijks 100 een eigen huis. Er werd nog gesproken over de verhouding tussen de gerepatriëer den en de bevolking van Elshout. Men deelde ons mede, dat deze zeer goed was, vooral via de kinderen kwam het contact met de bevol king tot stand. En als voorbeeld van de opname van deze mensen tot op zekeré hoogte in de dorpsgemeen schap, wees men op de revue die onlangs bij gelegenheid van het Priesterfeest van de pastoor was opgevoerd; hier werkten ook ver schillende mensen uit het woon oord aan mee. Hoe deze mensen zelf zich aan passen? Pater Raaymakers zei, dat deze mensen over heel de linie in een soort tussenperiode leven. Ze willen allemaal ergens anders naar toe, zei hij, waar ze in vrede kun nen leven met een warme zon op hun hoofd. En hun houding van thans is er een van „ja, 't zal wel moeten". MEER BEGRIP. Sprekend over de katholieke geestelijke verzorging van de ge- repatrieerden wees Pater Raay makers op de verwijdering, die er automatisch ontstond tussen de mensen hier en de geestelijke ver zorgers. Er is veel wederzijds on begrip. Vrijwel iedereen die ietwat bruin is aangelopen, wordt hier voor Ambonees aangezien en naarmate de kleur oploopt stijgt het vermoe den dat de betreffende personen zich wel zullen uiten in een of an dere hottentcttentaal, bijgevolg gaat men elkaar maar uit de weg. Bo vendien kan de Nederlander zich moeilijk ontworstelen aan de idee, dat iemand, die anders gekleed is als hij, per se iets raars moet zijn. Ook de Indische mensen hebben hun moeilijkheden te overwinnen, speciaal hun terughoudendheid en vreesachtigheid, die mede oorzaak zijn van een zekere vervreemding van elkaar. Als van hun kant meer energie werd opgebracht en van onze kant meer begrip en toenadering, dan kwamen we over heel de linie een aardig eind in de goede richting. TOEKOMST. We hebben enkele gezinnen in 't woonoord bezocht. Het viel ons op dat de mensen zeer beleefd waren, ook en vooral de kinderen, die stuk voor stuk verduiveld aardig zijn, die zeer leergierig zijn en zoals de pastoor van Elshout zei, het even als hun vaders en moeders veruit winnen van de Nederlandse kinde ren en volwassenen, waar het be treft voorkomendheid en beleefd heid. Het laatst bezochten wij een jong soldatenvrouwtje met twee kinde ren. Haar man was naar Korea ge gaan en enkele Weken geleden had zij bericht gekregen dat hij gewond was, gelukkig niet ernstig. „Ik had niet graag dat hij ging, mijnheer; maar hij zei: ik ben nog jong, ik moet voor onze toekomst zorgen en voor die van de kinderen. En we hadden het erg moeilijk; mijn man was maar net korporaal en 80.is niet veel, mijnheer. We kregen 150.kledinggeld en een wintermantel voor mij kostte al ƒ90.dat ging toch niet meer. Mijn man moest wel onze toekomst en zijn carrière proberen te ver beteren". Zo sprak dit erg jonge vrouwtje, dat haar man niet erg graag miste en zeker nu hij gewond was hoopte, dat zij hem gauw terug zou hebben. Zij was dapper en schikte zich in de toestand. Zij klaagde niet, zij had het heel goed hier en de heer v. Esch hielp haar op alle mogelijke wijze; ook het eten was heel goed, zei zij. Een andere vrouw, die veel had meegemaakt in Indië, zei ook: Wij moeten maar geduldig afwachten tot we een eigen huis hebben. En zo is de houding van de mees ten van deze mensen er een van berustend afwachten, niet zonder optimisme. Maar de moeilijkheden rond het probleem van deze gerepatriëerden zijn nog zeer talrijk en velen er van vragen om een spoedige oplossing. Aanbesteding. Voor het maken van riolerings- en bestratingswerken t.b.v. 60 wo ningen aan de Oosterstraat te Bre da was de fa. Elshout en de Bont de laagste inschrijfster v. 12.720. Fietstocht. De wielervereniging Raamsdonks- veer organiseerde op 15 Aug. j.l. een fietstocht. Voor de start, die plaats vond om half tien, werden de deelnemers (sters) toegesproken door burgemeester Prinssen die het werk van de organisatoren prees. Hij hoopte dat het aantal liefheb bers^ het volgend jaar nog groter moge zijn. Hierna zette de stoet van ongeveer 70 personen zich in bewe ging, om via Made, Oosterhout en Breda op te trekken naar het Mast bos. Ook Rijsbergen werd aange daan. Er werd genoten van de bos rijke natuur. Een woord van dank is wel op zijn plaats voor de politie, die onderweg het verkeer in goede banen hield, alsook voor de expedi teur Adriaanse die zijn vrachtwa gen beschikbaar stelde, en de rij wielherstellers die enkele manke menten geheel belangeloos herstel den. De deelnemers waren ook al len zeer tevreden. Santos, Dezer dagen werd een jaarlijkse collecte gehouden ten bate van Santos. De opbrengst daarvan zal nog nader worden bekend gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Theresia W. G. H., dv. G. J. Bouwens-v. d. Pluym; Josep- hus A., zv. A. M. v. Strien-v. Strien; Teuntje J., dv. A. C. Timmermans- Barel; Johanna A. M., dv. J. van Mook-Kanters; Neeltje, dv. C. Ruy- tenberg-Hoegee. Overleden: Maria Verschure, 82 j.; Hendrica v. Raamsdonk, wed. van J. Broeders 77 j. Gehuwd: P. v. d. Steen 27 j. en A. M. Blom 25 j.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1