KAATSHEUVEL 40-Jarig jubileum mALWYK L00N-0P-ZAND Revue fe Elshout TF* ffWHPÏVT TPT Coöp. Vereniging Broederhulp Gemeenteraad Waalwijk 1 1 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 2 «J u u uÉBtiaÊ0UBy aim CONCERT HARMONIE CONCORDIA AUTO-RIT OUDEN VAN DAGEN. EERSTE WERD EEN ENORM SUCCES amm. .Een grootse feestviering Enorme belangstelling De Coöperatieve Vereniging Broeder hulp te Kaatsheuvel viert feest. En er is reden tot feesten. Uit de nood der tij den geboren, is Broederhulp, bescheiden met een bakkerij begonnen, in 1911 uit gegroeid tot een lichaam, dat in het laat ste jaar een omzet had van 850.000. een groei, te danken aan een zaakkun dig beleid, een hoogst verantwoordelijke directie en een actief bestuur met een ledental, dat zich veilig voelt onder deze zaakvoering. In de parochiekerk van St. Joseph werd om 10 uur een plechtige Hoogmis opgedragen voor de levende en over leden leden van de Coöperatie, waarna om 12 uur in grote zaal van de Gilden bond een receptie volgde, waarop dui delijk bleek wat deze instelling te bete kenen heeft voor Kaatsheuvel en de aan gesloten gemeenten, voor de zakenmen sen en de autoriteiten. Een file van auto's bracht honderden naar de Gildenbondszaal waar een zee van bloemen reeds de eerste blijk van attentie te constateren gaf. De geestelijk heid van de drie parochies, Burgemees ter Mr. v. d. Heijden, de besturen van diverse verenigingen, waaronder we noe men die van K. B., het comité van Ouden van Dagen, de R.K. Middenstandsver- eniging, de K.A.B., de St. Vincentius- vereniging, het Wit Gele Kruis, de Cen trale Ned. Verbruikscoöperatie, de Ver. Coöp. Werkgevers, de Kring Oost Bra bant enz. enz., gaven hier blijk van attentie. Naast de prachtige bloemwerken wer den diverse cadeaux aangeboden, waar onder een prachtige klok door de direc teur van de Centrale Ned. Verbruiks coöperatie de heer Becktring. 's Avonds om acht uur werd een fees telijke bijeenkomst gehouden in het Gil denhuis, waarop de voorzitter van het feestcomité de heer G. Grootswag'ers een openingswoord sprak, met een hartelijk welkom aan allen, speciaal aan de nog aanwezige initiatiefnemers van de ver eniging. Was de gedwongen winkelne ring aanleiding tot de oprichting en ster ke groei der vakvereniging, als uitvloei sel hiervan kwam de coöperatie. Een woord van hulde aan de mensen die de coöperatie in al die tijden trouw bleven, doch ook een woord van dank aan de initiatiefnemers voor hun pionierswerk. Een woord van hulde aan het adres van het actieve bestuur, dat met een verant woordelijke leiding een omzet wist te halen van 850.000.in het afgelopen boekjaar. Spreker ziet de omzet in de naaste toekomst reeds stijgen tot een mil- lioen, wat hij een aardige surprise zou vinden voor het actieve bestuur. Dan spreekt hij een woord van hulde aan het adres van de heer Beerens, die met een onnavolgbare toewijding reeds 25 jaren de voorzittershamer hanteert. Hij betrekt in zijn hulde eveneens diens echtgenote en ook het personeel met de bedrijfslei der de heer v. d. Lee, die ontzettend veel voor de bloei van het bedrijf ge daan heeft. Wat de heer van der Lee voor het bedrijf deed is hier niet te zeg gen. Niet alleen is hij een groot zaken man met een niet te omschrijven ver antwoordelijkheidsgevoel, doch tevens man van tact en kunde als het er om gaat de talrijke moeilijkheden op te los sen, die een klantenkring van 875 leden vergt. Dan memoreert spreker, wat de Coöperatie deed voor Werkmansb'elan- gen, voor de gezinnen bij gezinsuitbrei ding, enz. De heer v. d. Lee vervulde hier een levenstaak, waarvoor alle leden hem hartelijk dank brengen. Dan worden de jubilarissen gehuldigd, waarvan er nog 14 vanaf de oprichting in leven zijn. Hét zijn: C. Roestenberg, M. Didden, Jac. van Woensel, H. de Jong, Wed. van Rooij, A. Hamers, Wed. Vesters, W. van Beers, A. Zwaans, Jos Vrinten, Jan Pols, Wed. Kleijn en G. Molenschot. Begonnen met 177 leden steeg het ledental tot 875 in het afgelo pen jaar. Voorzitter Beerens koh natuurlijk niet' nalaten ook een woord te spreken. Er is reden voor dankbaarheid op de eerste plaats, omdat God wasdom gaf aan het kleine plantje; er is reden voor dank baarheid tegenover hen, die het plantje in 1911 hebben uitgepoot. Aan deze dankbaarheid is uiting gegeven in de H. Mis deze morgen opgedragen. Waardering "komt toe aan de geeste lijke adviseur Pastoor de Klijn, voor de wijze waarop hij steeds in de bres stond waar het de instelling betrof. Spreker memoreert dan bij de oprichters speciaal Pastoor v. Heeswijk, de heer C. Roesten- berg en de eerste bedrijfsleider B. Ves ters» Er is reden van dankbaarheid voor al diegenen, die mét enthousiasme aan de oprichting medewerkten en reeds van ons heengingen. En als hij dan de nog levende oprichters herdenkt moet hij de namen noemen van de heren C. Roes tenberg, G. Molenschot en M. Didden. Bij zijn huldiging betrekt hij ten volle het personeel mét de bedrijfsleider en de overleden vriend Both, die jaren de ver antwoording droeg van de bakkerijafde ling. Hij brengt dank aan de Haka, de Ver. Ned. Coöp. Werkgevers en de Kring Oost-Brabant, aan de gemeentelijke en geestelijke autoriteiten, aan de feest commissie en de K.A.B. in Kaatsheuvel en Waalwijk en ook aan de filiaalhou ders te Loonopzand en Drunen. Hij releveert in het kort de goede ver standhouding die er momenteel te con stateren valt tegenover de R.K. Midden standsvereniging en de Boerenorganisatie en sluit met een beroep te doen op de leden, speciaal op de vrouwen, want door de coöperatie komt een betere toe komst. Dan sprak de heer Ant. van Wanrooij nog een woord namens de K.A.B., waar- i na het aangename deel van de huldi gingsavond volgde, op unieke wijze vfer zorgd door de humorist Bosch, die als oud-employe van de bakkerij menige leuke noot wist op te dienen, tot grote hilariteit van de volle zaal. Er is ge lachen, neen gegierd om de rake slagen en de comische scènes, die een paar uur vanaf het podium in de gezellige zaal rolden. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag volgen de feestavonden in Waalwijk en Kaatsheuvel, waarbij de kinderen tevens een middag verzorgd krijgen, alles onder leiding van de caba retier Aug. de Laat uit Tilburg. POLITIEHONDENSPORT. De heer Jos Jansen, lid van de dres- seerclub „Onze Verdedigers'' behaalde op de keuring voor het certificaat Po litiehond van de K.N.P.V. met zijn hond het certificaat met lof met 289 punten, waardoor hij is aangewezen om mede te dingen naar het kampioenschap politie hond 1951. Wij zijn benieuwd of dit jaar alweer Kaatsheuvel beslag zal leg gen op dit hoogste praedicaat, dat reeds meerdere jaren door onze Kaatsheuvelse dfesseurs behaald werd, n.l. door de he ren P. Kemmeren en J. v. d. Kaa. HARMONIE ST. JAN. Op de repetitie van Zondagmorgen werd besloten, dat de Harmonie St. Jan op Zondag 26 Augustus zal deelnemen aan het concours der R.K. Federatie te Soesterberg. Tevens zal deze gelegen heid worden benut om na afloop van het concours een klein uitstapje te maken in de mooie omgeving. Wij wensen het kranige, jeugdige corps, dat met zon onverdroten ijver is blijven oefenen en studeren om zich omhoog te werken, het beste succes. Op dezelfde bijeenkomst werd Zon dagmorgen de heer C. Labee benoemd tot 1ste secretaris van de Harmonie en de heer J. v. Dongen tot 2de secretaris. Uniek mooi was de avond, uniek fijn de gelegenheid en zeer groot de belang stelling Zaterdagavond in het Natuur park De Elteling, waar de Kon. Erk. Harmonie Concordia de bezoekers ver gastte op een avondconcert, zoals mu- ziekminnend Kaatsheuvel in geen jaren genoten heeft. lNog slechts enkele weken fungeert de heer Fr. v. Abeelen als di recteur van dit bij uitstek beschaafde corps, doch de samenwerking tussen de leiding en de executanten liet niets te wensen ever. Er werd gereageerd op de minste aanduiding van de dirigent, zo dat we een uitvoering konden beluiste ren, die tot in de kleinste onderdelen verzorgd was. Speciaal viel ons hierbij op de soepele beschaafde toon van het corps, die begrijpelijk voor een zeer groot deel te danken is aan een bezetting van nieuwe instrumenten voor het gehele koor, waarbij een stemming wordt be reikt, die de volmaakste zuiverheid be nadert. Het eerste deel van het pro gramma bestond uit de mars The voice of the gans man van Alford; de ouver ture Phèdre van Massenet; de wals Le gende de la föret van Strauss en de sym- phonie Finlandia van Sebelius, waarvan het laatste de echte muziekkenners wel het meest voldeed. Na de pauze was het Sinfonia van J. Chr. Bach, dat in stem ming en uitvoering voor de hoorders een openbaring was. Dat was geen harmo nie, doch zuiver een orkest, dat hier executeerde. Dan volgde nog de ouver ture Oberon van C. M. Weber, de fijne gracieuse polka pour 2 clarinetten Ba dinage van Avon en als slot de immer mooie mars van Alford Colonel Bogey. Alles bijeen een concert, waardoor wij het joviale corps uit Loonopzand harte lijk dank en hulde verschuldigd zijn. De belangstelling voor de auto-rit van de Ouden van Dagen is dit jaar vooral niet minder dan 't vorig jaar. Zowel van particuliere zijde als van de kant der plaatselijke verenigingen blijft de steun toestromen. De bakkers verklaarden zich weer spontaan bereid tegen kostprijs voor de nodige broodjes te zorgen; de slagers boden weer gratis de belegging aan; de coöperatieve vereniging Broeder hulp zegde evenals het vorig jaar weer een fijne verrassing toe. Op de auto bezitters kan weer gerekend worden, doch de heer Jan Kéinmeren wacht zeer gaarne spoedige opgave af, daar deze week met de regeling wordt begonnen. AGENDA. Maandag 8 u. n.m. Repetitie Kon. Erk. Harmonie Apollo. Woensdag u. n.m. Apollo Theater: De Stad onder dreiging. Toeg. 18 jaar. Woensdag 8 u. n.m. Repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. CIRCUS VAN BEVER IN KAATSHEUVEL. Zoals wij reeds ons vorig num mer hebben aangekondigd, zal het bekende circus van Bever, dat een 75-jarig jubileumi-toiilrnee maakf, ook onze gemeente bezoeken en wel op 24, 25 en 26 Aug. a.s. Het jubi leum-programma bevat een 24-tal van de allerbeste nummers die een goed circus kan bieden en de be woners van Kaatsheuvel en omge ving staan een paar prachtige avonden te wachten. Wij geven een recensie uit een der Eindhovense dagbladen over het optreden van dit circus daar ter plaatse, die spreekt voor zich zelf en behoeft geen verder com mentaar Een der hoofdattracties van de Eindhovense kermis is zeker wel het hier zo goed bekende nationale THE GREAT HARDER met zijn Afrikaanse Leeuwen circus van Bever, dal gedurende 4 dagen aan de Kronehoefstraat (achter Woensel-kermiisterrein) zijn tenten heeft opgeslagen. Zondag avond had zich een volle tent rond de piste verzameld om de gala-pre mière bij te wonen. Circus van Bever herdenkt dit jaar zijn 75-jarig bestaan en het programma was werkelijk dit ju bileum waardig, met een 24_tal nummers, die in wervelende vaart werden afgewerkt. Een stijlvol, voornaam en vaktechnisch uitste kend verzorgd programma, dat ge opend werd door een nummer niet vier Afrikaanse leeuwen, van cir cus Robert Bros, dat door een uit dagende Zweedse dompteur met grote onverschrokkenheid gebracht werd, een nummer dat dergelijke dierenvertolking bij grote circus sen verre overtreft. Dan zijn er de steeds zeer spectaculaire paarden- numiners door de lieer en mevrouw van Bever vertoond, alsmede het hogeschoolrijden door Eu géne Ka- roly. Voorts is er een ijzingwek kende vliegende trapèzestunt ,,The flying meteors", waarbij één tra péze werker een dubbele salto mor. tale maakt. Geestig is vooral hel nummer van Mevr. Katje van Bij- nen-Sobolewsky, met haar voetbal spelende honden, die de kleurige ballons in het net moeten werken. Ook de leuke hondenrevue van Rosa staat op internationaal peil. Will Ernst is een knap equilibrist op het slappe koord en de jong leur Wrato is enig in zijn vlugheid. De Bento's clowns, de vliegende schijf en de Cubaanse springers Marchany, die als een wervelwind door het circus buitelen, kregen terecht veel applaus. Tijdens de pauze kan men de jongste aan winst, twee olifanten en twee ka melen, bewonderen, die ook in het programma optreden. Qircusflievend Eindhoven moet dit perfecte jubileumprogram Van Bever niet missen. Het is een echt circusfestijn, dat de kroon zet op het circuswerk van 75 jaar. Rit Ouden van Dagen. Gelijk dit op vele andere plaat sen het geval is, zal Loon op Zand's Belang alhier ook een rit voor Ou den van Dagen organiseren en wel op Zaterdag 1 Sept. a.s., 's middags van 2 tot pl.m. 5.30 uur. Alle inwoners van Loon op Zand van 70 jaar en ouder komen hier voor in aanmerking. De tijd voor opgave sluit op Woensdagavond a.s. 22 Aug. 's avonds om 7 uur. Het belooft voor onze oudjes een prettige dag te worden. Stichting Begrafenisfonds. Bedoelde stichting hier ter plaat se is voornemens, ingevolge de be sluiten op de onlangs gehouden al gemene vergadering genomen, de stichting om te zetten in een offi ciële vereniging, met statuten, huis houdelijk reglement enz. Dezer da gen zullen de statuten aan Zijne Hoogw. Exellentie de Bisschop van 's-Bosch worden aangeboden, ten einde hierop de Bisschoppelijke goedkeuring te verkrijgen, waarna ook de Koninklijke bewilliging zal worden verzocht. De nieuwe vereniging zal staan onder de bescherming van de H. Willibrordus. Slechts 80 van de on geveer 400 gezinnen zijn nog geen lid. Binnen enige tijd zal een laat ste poging worden aangewend om ook deze tot toetreding te bewegen, waarna met 1 Mei 1952 de moge lijkheid tot toetreding zonder bij komende kosten definitief zal wor den afgesloten. In aansluiting op ons bericht van Vrij dag j.l. betreffende het 40-jarig priester feest van de ZeérEerw. heer Pastoor 't volgende Het nieuwe parochiehuis heeft pl.m. 300 prachtige zitplaatsen, die alle vol doende zicht bieden op hetgeen ten to nele wordt gebracht, en is zeer com fortabel ingericht, terwijl voor de inuzifek een plaats is ingeruimd op het balcon. Het toneel. We zijn de eerste avond in de gelegenheid geweest de opvoering van de revue bij te wonen. Met bewon dering hebben we staan kijken naar het geen hier gewrocht is. Een toneel van zulke afmetingen en met zulke prachtige decors, dat menig beroepstoneel er ja loers op kan zijn. Behalve aan de be kwame handen van vaklui en van leken is dit werk te danken aan de goede har monische parochiële gemeenschapszin. Alles te samen genomen kan men hier spreken van een geweldige verbetering op schier elk gebied, door eendrachtige samenwerking en offerzin. Een schitte rend pand, de parochie Elshout waardig. Woensdagavond is dan de eerste op voering van de revue geschied. Het is, aldus de heer v. d. Brink een experiment. Het is de eerste keer dat in Elshout zulks geschiedt en ik ben zeer benieuwd of het zal slagen. De heer van den Brink is de schrijver van Elshouts eerste revue: „En gij geleuft dè". De heer v. d. Brink is niet de persoon die gaarne geprezen wil worden. Maar met het schrijven van deze revue heeft hij Elshout iets gegeven dat be wondering afdwingt. Iets gegeven waar aan door velen nog lang dankbare her inneringen zullen worden bewaard. Hiermede willen we in geen enkel op zicht iets te kort doen aan zijn staf van naaste medewerkers. Zij allen hebben getoond uit het goede hout te zijn gesne den. Zij hebben blijk gegeven een hel dere kijk te hebben op de samenstelling en afwerking der decors, maar bovendien de kunst te bezitten om hetgeen ingestu deerd werd voortreffelijk voor het voet licht te brengen. De parochie Elshout beschikt over zeer goede krachten, zo wel mannelijke als vrouwelijke, dat is deze avond overduidelijk gedemon streerd. Vermeld zij, dat èn decor èn costuums, de belichting, die perfect in orde was, kortom het geheel een schit terende aanblik bood, waarvoor de me dewerkers een bijzonder woord van lof toekomt. Vermeld zij verder dat aan deze revue 60 personen, groot en klein, hun mede werking verlenen. Te 7 uur precies werd een aanvang gemaakt met de opening door dhr. v. d. Brink, gevolgd door een kort proloog. Voor de pauze kreeg men eerst de le gende van de Wonderbare Moeder van Elshout te zien. De legende van het zaaien van het vlas en de dorst van de boer die dit vlas zaaide, en een dag later bij zijn terugkeer op zijn akker het vlas rijp aantrof en hierbij plechtig de belofte deed een kapelleke te laten bouwen voor O.L. Vrouw, die hem zijn dorst leste. Geheel de zaal werd geboeid door de declamatie van dit stuk, waarvoor men alle lof toekomt. Vervolgens een korte weergave van de vervolging der Cisterciëncers van de Mariëndonck en de verwoesting van hun klooster door de Geuzen. Hoe heerlijk deed hier het gevoelvolle spel van de Prior en Broeder Joannes aan. Een stuk je spel met weinig woorden, maar daar door des te treffender. Uit het grijze verleden werd verder voor het voetlicht gebracht de 650 jaar oude schutse van O. L. Vrouw. Met de kleurschakeringen van het licht vormden de vendels die waren op gesteld en de vendelzwaaiers een prach tige aanblik.. Ook Katholiek Thuisfront was niet vergeten, en Driek, die de luchtbrug verzorgde, had voor de vrolijke noot gezorgd. Een openbaring was voor vele aan hoorders de solozanger dhr. v. Delft, die alles boeide door zijn zangnummers; tij dens deze nummers konden we een speld horen vallen. In de smaak viel ook de eerste klas in het oude schooltje van vroeger, waar bij de lachspieren danig in beweging kwamen. Maar meer nog kwam dit tot uiting toen de drie vrolijke jongens voor het voétlicht kwamen als brave kermis- vierders, met hun vrolijk gezang: „ik zoek het in den hoek", „ik bekijk het aan den dijk" en „ik werk me in 't zweet, op de scheet", waarbij Drieka met een vrolijke rol het hare tot het plezier bij droeg. Zeer in de smaak vielen ook de volks dansen, die goed waren verzorgd. Na de pauze kwam Driek met zijn vliegtuig op het toneel, die naar Canada emigreerde, zijn vrouw in grote versla genheid achterlatend, waarna de ronde van Elshout werd verreden, waarbij Dekkers, een rijwielvirtuoos van Leonora, aan de start verscheen en een flinke spurt over het toneel maakte. Dit werd gevolgd door een prachtige declamatie en een meer ernstig tafereel van het af scheid van een vertrekkend militair naar Indië. Menigeen kwam door dit tafereel onder de indruk. De Indië-scène, betrekking hebbende op de KNIL-emigranten, werd gespeeld door de Indische families, Mej. de Leeuw en de kinderen van het Opvangcentrum Norbertus, waarna hulde werd gebracht aan de gerepatrieerde militairen uit onze parochie, waarbij de Kerkelijke fanfare het Wilhelmus speelde. Ook de dakpannen-geschiedenis van 't nieuwe parochiehuis bracht een lachsal vo teweeg onder het publiek. Deze scène speelde zich af in een luierwinkel van H. Wolfs in de Ooievaarstraat. Tot slot van de avond boden de klei ne kinderen een mooie bloemenhulde aan de jubilaris, waarbij de jubilaris op het toneel werd gehaald door een tweetal bruidjes, die hem na afloop en een dank woord van de jubilaris, weer naar zijn zitplaats terugbrachten. De conferencier was in goede con ditie. De Kerkelijke Fanfare verleende deze avond haar medewerking. De parochianen en allen die deze revue hebben gezien, zullen nog lang hieraan terug denken. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 23 Augustus a.s. om 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten var; behandeling: 1. Vaststelling van de notulen dei- vorige twee vergaderingen. 2. Ingekomen stukken, o.m.: a. Van de Ged. Staten. Verdaging beslissing omtrent 't ingezonden raadsbesluit van 27 Febr. 1951 tot aankoop van grond van de Kinderen P. J. Mombers. Verdaging beslissing omtrent 't ingezonden raadsbesluit van 26 April 1951 tot aankoop van een woonhuis met schuurtje, erf en tuin te Besoyen, van 't R.K. Kerkbestuur aldaar. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 April 1951 tot overdracht van terrein aan het R.K. Kerk bestuur der parochie van de H. Antonius te Waalwijk, voor de bouw van een bijzondere u.l.o.-school voor jongens. Goedgekeurd uitbreidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Febr. 1951. b. Van de Woningbouwvereni ging „Baardwijk". Verslag en balans/rekening van verlies en winst over '50. c. Van A. J. van ,Hilst, alhier. Verzoek teruggaaf van ver- lofsrecht wegens intrekking van zijn verlof-A na ingedien de afstandsverklaring. d. Van de Directeur van het Slachthuis en de Vleeskeu ringsdienst. Verslag over 1950. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet aan 't Bestuur der R.K. Jongens-u.l.o.- school in de St. Antoniusparochie voor aanschaffing van leermid delen ten behoeve van het 3e leerjaar en van meubelen voor dat leerjaar en voor twee andere lokalen, alsmede voor aanleg van een gasverwarming in het nieu we schoolgebouw. (Prae-advies m\ 447). 4. Voorstel tpt beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet aan 't Bestuur der R.K. Meisjesschool aan de St. Crispijnstraat te Waal wijk, voor het aanschaffen van benodigdheden ten behoeve van het 8e leerjaar. (Prae-advies nr. 448). 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden aan het Bestuur der R.K. Meisjesschool te Waalwijk (centrum) voor aanschaffing van benodigdheden voor 2 nieuwe schoollokalen. (Prae-advies nr. 449). 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet aan het Bestuur der R.K. Jongensschool te Baard wijk, voor herstel van oorlogs schade aan die school. (Prae- advies nr. 450). 7. Voorstel tot afgifte van een nood zakelijkheidsverklaring aan het Bestuur der R.K. Huishoud- en Industrieschool alhier, voor het inrichten van een z.g. Mater Amabilisschool, alsmede tot toe kenning van een extra-subsidie ten behoeve daarvan. (Prae-ad vies nr. 451). 8. Voorstel tot afgifte van 'n nood zakelijkheidsverklaring aan het Bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, voor het inrichten van een schil derscursus aan die school. (Prae- advies nr. 452). 9. Voox-stel tot wijziging der salaris- verordening 1947. (Prae-advies nr. 453). 10. Voorstel inzake verhoging dei- gas- en electriciteitstarieven. (Prae-advies nr. 454). 11. Voorstel tot vaststelling van de tarieven van 't badhuis. (Prae- advies nr. 455). 12. Voorstel inzake verhoging van het maximum-crediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. (Prae- advies nr. 456). 13. Wijziging der begroting 1951. 14. Benoeming van een lid der com missie voor het gemeentelijk woningbedrijf. PRAE-ADVIEZEN. Prae-advies nr. 447. Inrichting 3e klas R.K. Jongens-u.l.o.-school. Door het bestuur van de R.K. u.l.o.-school voor jongens is een verzoek ingediend om medewerking ingevolge art. 72 der Lager-Onder- wijswet 1920 voor de installatie van de 3e klasse, alsmede van het na tuurkunde- en tekenlokaal en van een spreekkamer, tevens dienst doende als dokters- en lerarenka- mer. Voorts wordt medewerking gevraagd voor de aanleg van een gasverwarming in 't nieuwe school gebouw. De school is in 1949 opge richt en begon toen alleen met een eerste klas. In 1950 is de 2e klas ingericht, terwijl thans gezorgd moet worden voor de 3e klas. Aan vankelijk was de school gehuisvest in lokalen van de reeds bestaande lagere school. Dit jaar is een nieuw gebouw gesticht, dat thans bijna ge reed is. Volgens de voorlopig opgemaak te begrotingen belopen de kosten van: a. aanleg der verwarmingsinstal latie ƒ4034. b. meubilair voor bovengenoemde vertrekken 6899.25; c. boeken en leermiddelen voor de 3e klas 3312.50. Totaal 14245.75. Prae-advies nr. 448. Leermiddelen 8e leerjaar R.K. Meisjesschool St. Crispijnstraat 83. Bij schrijven van 29 Juli 1951 wendt het bestuur van de R.K. Meisjesschool St. Crispijnstraat 83 zich tot de raad met het verzoek ingevolge art. 72 der Lager-Onder- wijswet 1920 medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van en kele leerboeken voor het 8e leer jaar der school, tot een bedrag van 50.35. Aanvankelijk werd een veel uitgebreider aanvraag ingediend, doch deze is weer ingetrokken. Het ligt n.l. in de bedoeling de leerlin gen, die zich voor v.g.l.o. opgeven, successievelijk over te hevelen naar de R. K. Huishoudschool, u.l.o.- school e.d. De leerlingen die een maal op de school zijn en het 7e en 8e leerjaar willen afmaken, zullen daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Zodoende blijft van de aan vankelijke aanvrage slechts weinig over. Prae-advies nr. 449. Installatie nieuwe lokalen R.K. Meisjesschool, Grotestraat 244. Door het bestuur der R.K. Meis jesschool, Grotestraat 244, is tot de raad een verzoek gericht om mede werking voor de aanschaffing van borden, gordijnen, lampen, matten e.d. voor de twee nieuwe lokalen van het schoolgebouw. Banken wer den reeds aangeschaft krachtens 't besluit van de raad van 31 Augus tus 1950. Overgelegd wordt een begroting, opgemaakt tot een bedrag van 844 gulden. Het advies van de Inspect teur van het Lager Onderwijs hier omtrent luidt gunstig, waarvan de kosten zijn begroot op 112. omtrent luidt gunstig, evenwel met uitzondering voor de aankoop van twee klokken, waarvan de kosten zijn begroot op 112. Een bedrag van 732.wordt voorgesteld. Prae-advies nr. 450. Herstel oorlogsschade Jongensschool Baardwijksestraat. Door het Bestuur der R.K. Jon gensschool aan de Baard wij ksestr. is aan de raad medewerking ge vraagd voor herstel van schade, ge leden aan gebouw en inventaris door bezetting en oorlogshandelin gen. Het legt daartoe over een 4-tal schade-rapporten, opgemaakt door een deskundige tot een totaal van 10559.52. Bij raadsbesluit van 26 Sept. 1946 werd reeds medewerking verleend voor het aanbrengen van herstellin gen en wel tot een toen geraamd bedrag van 4601.75. Uitbetaald is deswege op de dienst 1947 in totaal 4370.96, terwijl het schoolbestuur rechtstreeks van het rijk ontving een voorschot van 1000.Totaal dus 5370.96. Blijft: 5188.56. B. en W. stellen voor de gevraag de medewerking te verlenen en het nodige crediet beschikbaar te stel len tot een zodanig bedrag als de Inspecteur zal adviseren. GESLAAGD. De heer J. v. d. Hogen, onderwij zer aan de Don Bosco-school alhier, slaagde voor de tweede keer in een maand. Haalde hij kort geleden het diploma handenarbeid, nu onlangs slaagde hij voor het hoofdakte examen. BENOEMD. Een van de twee vacatures ter secretarie is aangevuld met de be noeming van de heer C. Suermondt alhier.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2