Waalwijkse en Langsiraalse Courant M>2ak (Lic&t Heemkunde op Onsenoord. Binnen en buiten onze grenzen. BINNENLAND. aan de horizon. BUITENLAND. De Industrialisatie van Noordbrabant de Langstraat en TEGEN verhoogde gastarieven VOOR verlicht torenuurwerk Set Vr°ei?7' llie 'ig»'inS ™or- stelde), over de schrijfwijze van De Raad van Loon op zand is "N MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE' ECHO WHET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 67 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 GEORGANISEERDE VREUGDE. TEL.-ADRES „ECHO' Op Woensdag 15 Aug. j.l. organi seerde het blad voor jonge Katho lieken „Karakter" in Avifauna een „Dag van de vreugde", waarnaar enkele duizenden uit het hele land zijn opgetrokken om vreugde te maken. Men heeft nog al wat tegenwer king ondervonden voor het zo ver was; diverse mensen vonden 't on gepast om op deze feestdag van Maria ten Hemelopneming een dergelijk feest te vieren, anderen verzetten zich tegen de gehele op zet, weer anderen vonden 't vreemd om „een dag van de vreugde" te gaan organiseren, om een rede, waarom iedere dag een dag van de vreugde moet zijn. En 't doet ook inderdaad een beetje raar aan, wanneer men hoort dat men een dag van de vreugde gaat organiseren, dat men natuur lijk 's morgens naar de kerk gaat, dat men naar speeches gaat luiste ren, dat men gaat dansen, dat men naar een modeshow gaat kijken, maar een cabaret enz. enz. En het doet zeer verwaten aan wanneer men dan hoort hoe mensen zich op Avifauna afvragen: Wat zullen nu die andere jongeren doen, die zo dom zijn geweest om niet te ko men? Zullen die nu heel de dag in de kerk zitten te bidden en te me diteren? Die zullen toch ook wel vreugde zoeken? Natuurlijk, heren van Avifauna, die hebben zeker vreugde gezocht, maar die wilden zich niet laten dwingen naar een bijeenkomst, die in hun en onze ogen een belediging voor de vreug de is. Noem dit toch geen dag van de vreugde omdat er een cabaret is, omdat men er zo heerlijk elkaar van de dansvloer heeft gedanst, om dat Mr. Jan Derks met recht ove rigens het lichaam verheerlijkte, dat deze dag zijn grote triomf viert in de heiligheid van Maria, omdat Pater Wesseling sprak over de blij heid van het geloof. Dit zijn inder daad waarheden die ons hele leven blij moeten doen zijn, maar laat men in Godsnaam niet gaan trach ten nou eens een dag te laten zien hoe blij wij zijn, en laat die vreug de van ons zich alsjeblieft geen uit weg hoeven te banen in dansen en cabaret. Wij willen 't woord „Con currentie met de wereld" niet ge bruiken, maar wel het woord „re clamestunt". En tenslotte deze vraag: Organiseerde men deze dag nu werkelijk omdat men blij was, of opdat men blij was? is definitief. Wijzigingen zijn niet meer mogelijk. Dit om mogelijk misverstand te voorkomen, aldus de nota. DE BESPREKINGEN IN KAESONG. Nadat er accoord was bereikt be treffende de instelling van een commissie van vier leden inzake de demarcatie-lijn, is Vrijdag j.l. deze commissie voor het eerst bij elkaar gekomen. Naar verluidt zullen de delegaties geen besprekingen meer houden, voordat deze commissie in grote lijnen overeenstemming heeft bereikt. De afgevaardigden van de U.N.O. hebben zich bereid verklaard een gedeelte van het tot nu toe ver overde gebied aan 't Westfront te willen afstaan, maar het terrein in het Oosten willen zij onder geen enkele voorwaarde prijs geven. Ook de communisten zijn bereid tot en kele concessies. CHINESE SABOTAGE. In Korea is een „zeer geheim" rapport de gealieerden in handen gevallen, waarin het hoofd van het Sovjet-Russische nieuwsagentschap in Peking een vernietigende aanval doet op de communistische leider van China, Mao Tse Toeng en diens regering. Hij beschuldigt de Chine se communistische leiders er van de oorlog in Korea direct, metterdaad te saboteren. In het rapport wordt ook gesproken van een algemene ontrouw aan de richtlijnen van 't Kremlin, waaraan de Chinese lei ders zich schuldig maken en van een ontevredenheid van de bevol king, die meent dat China opzette lijk wordt verzwakt in een oorlog van Rusland. BRANDSTICHTERSBENDE ROND NIJMEGEN? Een opvallend aantal soortgelijke branden zijn de afgelopen week rond Nijmegen voorgekomen. Ver schillende boerderijen, schuren en hooimijten gingen in de vlammen op, vooral in de Ooy-polder, en men kan niet ontkomen aan de indruk met een georganiseerde bende te doen te hebben. Boeren en politie hebben zich verenigd in een brandwacht die dag en nacht speurt naar mogelijke aanwijzingen, maar tot nu toe is alles zonder enig resultaat geble ven; geen enkel spoor, geen enkele aanwijzing brengt de politie dich ter bij een oplossing van dit vraag stuk, dat momenteel iedereen in de buurt van Nijmegen bezig houdt. Vanzelfsprekend doen de dolste geruchten de ronde, terwijl vele nieuwsgierigen van heinde en ver dagelijks op een brandje staan te wachten. HANDELSVERKEER MET DUITSLAND WORDT HERSTELD. De resultaten van de besprekin gen die in Bonn hebben plaats ge had tussen Nederlandse en West- Duitse autoriteiten, zijn zeer gun stig te noemen. Van Duitse zijde zal de afgife van invoervergunningen belangrijk worden versneld. Hier door zal het mogelijk zijn de opge treden vertraging van de Neder landse invoer naar Duitsland en de achtergebleven Nederlandse inkom sten in het handelsverkeer met Duitsland in te halen. Verwacht mag worden dat in de komende weken van Duitse zijde de contin genten voor de maanden Septem ber en October reeds thans beschik baar zullen worden gesteld. HET JAPANSE VREDESVERRAG. Het definitieve ontwerp voor het Japanse vredesverdrag, zoals 't op de a.s. conferentie te St. Francisco vastgesteld zal worden, verschilt in weinig van het vorige; het grootste verschil schuilt hierin dat nu de Japanse souvereiniteit uitdrukker- lijk is vastgesteld. De Amerikaanse regering heeft vorige week aan de Russische re gering een nota doen toekomen, waarin er op wordt gewezen dat Rusland elf maanden de gelegen heid heeft gehad om zijn wensen in zake het vredesverdrag met Japan kenbaar te maken. Het ontwerp dat op 4 September aan de mogendhe den ter tekening wordt voorgelegd, Uit de rede, die minister Lief- tinck in de Eerste Kamer over het financiële beleid heeft gehouden, laten wij hier enkele punten vol gen: Er is veel critiek geoefend op het consoiidatiebeleid. Maar de binnen landse staatsschuld is sinds eind '47 aanzienlijk gedaald en de verhou ding tussen geconsolideerde en vlot tende schuld is veel beter gewor den; deze verhouding is hier gun stiger dan bijv. in België en Frank rijk. Het tekort op de betalingsbalans was in de jaren 1947'49 geleidelijk verbeterd (1566, 957 en 253 min.), in 1950 was het tekort door het zg. .ft.orea-eflect 1106 min. en de eerste helft van 1951 was het 725 min. De oorzaken zijn voornamelijk: de ach teruitgang van de ruilvoet (wegens de stijging van grondstof fenprij- zen), ue aankoopwoede en de han delspolitieke moeilijkheden vooral rnet Duitsland, in het binnenland de mobilisering van liquiditeiten en de ontsparmgen. Gelukkig, aldus de minister, be ginnen zich enkele verschijnselen te vertonen, die gegronde hoop op verbetering geven. De achteruit gang van de ruilvoet is tot stilstand gekomen, de hamsterwoede is ge luwd, de mobilisering van liquidi teiten heeft een grensgebied be reikt, in de ontsparingen is een ken tering gekomen. Er is dus meer licht aan de horizon en dit heeft zijn invloed op het beleid. Het besluit, 1,5 milliard per jaar voor defensie uit te trekken, is een ernstige zaak. Zijn wij, zo is er ge vraagd, zeker van buitenlandse hulp? Wij moeten een deel van de las ten zelf dragen, zo vervolgde de minister, en wij mogen rekenen op buitenlandse hulp, en wel in de vorm van additionele bewapening (boven de 6 milliard in vier jaar) en in de vorm van een bijdrage in dollars ten behoeve van het even wicht in de betalingsbalans. Wat deze dollarbijdrage betreft, zijn nog geen definitieve medede lingen te doen. Het wachten is op de beslissing van het Amerikaanse Congres. Maar de Nederlandse regering heeft de Amerikaanse regering de orde van grootte van het bedrag doen kennen, dat Nederland nodig zal hebben; zij heeft daarbij mee gedeeld dat zij, zo er tot een ander bedrag zou worden beslist, haar militaire en civiele programma na der zou moeten herzien. De regering acht het intussen on verantwoord, in afwachting van de beslissing, niet reeds met de uit voering te beginnen. „Sanering" betalingsbalans. Sprekende over het zg. sanerings plan voor de betalingsbalans, schet ste de minister de totstandkoming van het regeringsprogramma van Maart j.l.: beperking van consump tieve productieve uitgaven van pu bliekrechtelijke lichamen, consump tiebeperking in de civiele sector door subsidieverlaging en belas- t ing verhoging, investeringsbeper king en daarnaast expansie in de militaire sector. Een quantificering leent zich echter niet tot concrete publicatie. Zolang de buitenlandse hulp een onzekere factor blijft, kan de re gering niet een voorziene balans afsluiten, zodat het beleid moet lij den, hoezeer de regering dit be treurt, aan het euvel van een niet voldoende hechte basis. De voorgenomen maatregelen moeten intussen worden gereali seerd, terwijl men steeds gereed moet blijven met verdere maatre gelen. Deze zijn uiteraard niet voor aankondiging geschikt. De voornaamste instrumenten voor de regering zijn: bezuiniging, waarmee men zich bij het ontwer pen van de begroting-1952 bezig houdt; heffing van zware belasting, waarbij afwijking of verlichting van de aanhangige ontwerpen niet aanvaardbaar is; en credietbeper- king, ten aanzien waarvan het be kende wetsontwerp aanhangig is. Bij het opstellen van haar pro gramma heeft de regering zich op het standpunt gesteld dat niet bij voorbaat vaststond dat die instru menten zouden worden gebruikt; men zou ze gaan hanteren wanneer men bij ongebruikt laten geen be vredigend resultaat zou kunnen be. x-eiken. Meent men, dat de regering te lang wacht? Waar het op aan komt is de deviezenreserve. Wat dit be treft is onze positie veel gunstiger dan bijv. die van West-Duitsland. In 1945 had Nederland 732,5 min. aan goud en vrije deviezen; thans hebben wij 1457 min. (waarin ech ter 180 min. wegens herwaardering van goudvoorraad en 130 min. aan teruggekomen geroofd goud). Het eerste jaar van ons lidmaatschap van de E.B.U. hebben we een ern stig debet, maar dit hoeven we niet van de deviezenvoorraad af te trek ken, omdat we het kunnen beschou wen als buitenlands crediet, zoals dat ook vroeger, maar toen bilate raal, bestond. Met het oog op de deviezenvoor raad meent de regering, dat op dit ogenblik nog niet tot deliberalisa- tie moet worden overgegaan. Zij hoopt, dat indirecte maatregelen effect zullen hebben. te ontdekken en te onderzoeken is een van de taken van de vereni- gmg. erder was er nog niets op deze expositie van oude gebruiken, die tnans nog leven bijvoorbeeld, van eventuele dialectonderzoeken, van volks, en kinderliederen, enz] enz. el zagen we een uitgebreide collectie gravures en oude kaarten die zeer veel interessante gegevens bevatten over de vroegere tigging van verschillende plaatsen (of hoe de plaatsnamen, enz. enz dTil??™ Tr Ve.el «««evens over de watersnoden in Haarsteeg en meuwkuyk, gegevens over de pei- hngen naar fundamenten van oude kloosters en kapellen, die in deze omgeving een veelvuldig, interes sant, maar ook kostbaar object kunnen vormen voor eventuele verdere onderzoekingen. Men ver telde ons over de methode om deze g;e(st,en7,c ontdekken, n.l. door luchtfoto s Zo waren er luchtfoto's van de abdy Onzenoord en de om geving, waarop midden in een weiland 'n wit plekje te zien was men ging graven en men vond de resten van een oude molen Zo heeft men ook met behulp van wi chelroeden, aan de hand van oude gegevens en door middel van bo- nngen nauwkeurig de ligging kun. n FruP' de fun(,amenten n Eethen, Giersbergen, Onsenoord en I. shout, waar zich vroeger kloosters, uithoven of kapellen van de Cisterciensers bevonden. Voorts bevonden er zich een col lectie gebruiksvoorwerpen van de i ietdekker en de mandenmaker, zeer fraaie haardstenen, gevelste nen, de oude boerenklederdracht, de „schatten" van de diverse gil den welke schatten jammer genoeg niet meer zo erg kostbaar en tal rijk zijn. Daar waren nog specima van de huidige folklore en dan mag na tuurlek Piet van Oven uit Vlijmen niet ontbreken. We zagen hem op verschillende foto's in carnavals cos tu urn, terwijl ook zijn beroemde „Schnitzel tafel met vers niet ont brak. Dit had hij gemaakt in 1939, toen de grote controverse was tus sen de burgemeester van Vlijmen en de burgemeester van Den Bosch over de vuilnisbelt in het Bosschc- veld. De burgemeester van Vlijmen stuurde toen een rat naar Den Bosch en prompt stuurde de bur gemeester van Den Bosch ze terug met tien jongen. Daarover maakte I iet van Oven toen zijn bekende schnitzeltafel, waarvan hel origi neel thans in t openluchtmuseum in Arnhem is. Dan moeten we nog even ver melden de voorwerpen die de be oefenaars van het edele ambacht in Groot-Vlijmen hebben vervaar digd. Vooral het smeedwerk, waar- Wij mogen vertrouwen dat velen onzer lezers met belangstelling on ze artikelen over de industrialisatie van Noord-Brabant hebben gelezen, die wij schreven aan de hand van het belangrijke rapport van het Economisch Technologisch Instituut te Tilburg terzake. Zij zullen evenals wij daaruit de conclusie hebben getrokken dat er op dit gebied heel wat is geschied en nog geschiedt. Als we plaatsen zien als Oudenbosch, Oosterhout, Roosendaal e.d. in het Westen, .en, Veghel en speciaal 's Bosch niet te vergeten in het Oosten, dan moet men constateren dat men werkelijk niet heeft stilgezeten en naarstig streeft naar het opgezette doel en met goed succes. Anderzijds zal het hierbij opge vallen zijn dat in Waalwijk en de Langstraat van deze industrialisa tie van de vestiging van nieuwe industrieën vrijwel in het geheel geen sprake is geweest. Wij zouden toch de vraag durven i w i of ,een centruui-gemeente ais Waalwijk, met een ruime om geving van reserve aan mannelijke werkkrachten, voorts Kaatsheuvel, Drunen, Waspik, Sprang-Capelle e.m.a. niet voor de vestiging van een andere industrie, dan juist die van schoen en leder, in aanmerking komen. Met uitzondering van industrieën die veel vrouwen-arbeid vragen, is onze gemeente en onze streek o.i. aangewezen voor de vestiging van zware industrieën, houtbewerking e.a. met veel mannenkracht. De vraag stellen is, menen wij, ze bevestigend 'beantwoorden en wij zouden de autoriteiten op het hart willen binden ten deze op hun qui-vive te zijn en te blijven. van ook het grootste aantal voor werpen aanwezig was, was onge I wij fel <1 zeer knap. Zo is er op deze tentoonstelling zeer veel wetens waardigs te zien en krijgt men een goed beeld van de werkzaamheid van de heemkundevefeniging, We keken uit op de binnenplaats van het klooster, waar enkele pa Iers druk doende waren met de ge hele nieuwe aanleg; in de verte boven de mooie bomen, 'die rond Onsenoord staan, pluimde de rook wolk van de trein, die voor de overweg in Nieuwkuijk stond te wachten, totdat de conducteur de bomen had gesloten. Wij dachten: verdiende ook dit armzalige trein tje geen plaats op een heemkunde- tentoonstelling, naast de eeuwen oude brandspuit van de gemeente Vlijmen Bij alle mogelijke gelegenheden hebben wij reeds geschreven over de activiteit van het klooster On senoord op alle mogelijke gebied en niet het minst waar het betreft het culturele leven van de streek, die zich niet gelukkig genoeg kan prijzen een dergelijk klooster op haar grondgebied te hebben. Het gebied van de cultuur is zeer uit gestrekt en alle mogelijke aspecten van het geestelijke leven kan men tot dit gebied rekenen. Ook de be oefening van de heemkunde, de kennis en het streven naar de ken nis van de eigen grond, de gebrui ken en gewoonten van de eigen streek, kortom de kennis van alle eigenaardigheden van de eigen om geving. Men zal zo een grotere liefde krijgen voor z'n eigen streek, meer waardering en begrip voor wat de voorvaderen ons nalieten als een kostbaar erfdeel. Het bevorderen van de heem kunde is bijgevolg wel degelijk een culturele arbeid, omdat men niet alleen de louter materiële objecten in studie neemt, maar ook en voor al achter de materie de geest zoekt van de tijd waarin zij werden ge bruikt en van de mensen die hen gebruikten. We schreven al meermalen ook over de culturele vereniging On senoord en over de Heemkunde- vereniging, en onze lezers hebben zeer dikwijls de resultaten van het onderzoek van deze vereniging in ons blad kunnen lezen. Deze dagen organiseert de heem- kundevereniging een tentoonstel ling in enkele zalen van de kloos terschool. Een tentoonstelling organiseren over het eigen heem lijkt ons een paskwil; welke richtlijnen zalmen hierbij volgen, tot hoever strekt men het heem uit, wal beschouwt men als specifiek voor het eigen heem en vervolgens wat toont men waard op een dergelijke tentoon stelling geëxposeerd te worden. Niettemin, de tentoonstelling op Onsenoord is een aardige repre sentatie van wat er aan oude voor werpen schuilt onder de bevolking van deze streek. Ongetwijfeld ech ter is er nog vele malen zo veel meer onder de bevolking, maar dit De meeste punten die in de raadsvergadering van de gemeente Loon op Zand op Vrijdag j.l. behandeld werden, vergden nog al wat besprekingen en over deze punten werd steeds stemming geëist. De discussie gaf sommige heren zelfs aanleiding zich op minder vleiende en vriendelijke wijze uit te laten over hun collegae raadsleden. Zo was er nog al deining over de punten betreffende de ver hoging van de gastarieven, die werd afgestemd, terwijl de kwestie van het torenuurwerk was uitgegroeid tot een princi- P»ële kwestie tussen de verschillende fracties in de raad. Discussie rond inrichting nieuwe school. Er was een bericht van verhinde ring binnengekomen van de heer v. Laarhoven. De notulen van twee vorige vergaderingen werden, na een drietal kleine rechtzettingen door de heer Mallens, vastgesteld. De aanvraag om gelden voor een aantal nieuwe schoolbanken voor de R.K. Jongensschool St. Bernar- dus, werd na een kleine zakelijke vraag van de heer Mallens toege staan. Meer bezwaren had men tegen 't voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen voor de in richting en installatie van de nieu we R.K. Meisjesschool St. Maria. De heer Mallens deelde mee met verbazing kennis te hebben geno men van dit voorstel. Hij trof hier uitgaven aan die onder „onderhoud" gerubriceerd moesten worden en geen aanschaffingskosten waren en bijgevolg onder een ander artikel vielen. Hij vroeg zich voorts af waarom er ineens zo'n massa nieuwe leer middelen moesten worden aange schaft. Een bepaalde school werd niet meer gebruikt en een nieuwe werd in gebruik genomen; waarom kon men de oude leermiddelen dan niet overnemen? Bovendien had de heer Mallens bezwaar tegen een gedeeltelijke in diening van dit voorstel uit 't oog punt van jurisprudentie. Hij wilde wel tegemoetkomen, maar waarom had men niet getracht het advies hoofdinspec- van de bouwkundig teur te bespoedigen. De heer de Cock vond het bedrag voor het reviseren van de school banken erg hoog. Ook hij vroeg waarom men nieuwe leermiddelen nodig had. De voorz. repliceerde met er op te wijzen dat er vroeger geen spra ke was van een zelfstandige school, de school had steeds onder de St. Theresia-school geressorteerd; de heren gingen dus van een verkeerd standpunt uit. Men had zelfs het recht een geheel nieuwe inrichting te vragen; ook het gemeentebestuur had niets over het oude materiaal te vertellen; niettemin was de St. gedeelte van de oude leermiddelen Theresia-school bereid geweest een af te staan. Het betrof hier dus een volkomen nieuwe school en geen enkel bezwaar kon tegen het aan schaffen van deze nieuwe leermid delen worden ingebracht. De heer Mallens vond dit alle maal heel aardig gezegd, maar hij was het er in genen dele mee eens. In het verleden had men steeds te maken gehad met een aanvraag als voor twee afzonderlijke scholen. De voorzitter had zelf ook gesproken over een bestaande school. De voorzitter merkte nog op dat G. S. het gevraagde toch zouden toestaan, ook al verwierp de raad de aanvraag. De heer Mallens vroeg stemming. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heren Van We weten wel dat de Langstraat, qua verbindingen, wegen enz., nu eenmaal ligt in het hoekje waar men de klappen krijgt, maar vra gen ons toch af of dat ook moet gelden voor het terrein dat we thans bespreken. Wij zijn eiLvan overtuigd dat, als onze belangen met klem van goede argumenten ter bevoegder plaatse worden voorgedragen, men succes moet hebben, temeer waar de di recteur van het E.T.I. zo bij uitstek op de hoogte is met de noden en de behoeften van de vroegere plaats zijner inwoning en de gehele streek. Hopenlijk zullen wij dan ons aan deel krijgen in de industrialisatie van onze provincie, in het belang van ons gewest, maar niet minder m dat van Waalwijk en de Lang straat. Tenslotte willen wij ter illustra tie nog even aanhalen wat wij el ders lazen over de industrialisatie van een gemeente als Veghel in een klein aantal jaren: „Daar kwam de Alweco voor hijs en transport werktuigen, de machi nefabriek van Van der Landen, de betonfabriek Jubo, de Micres-siga- rettenpapier fabriek, de uitbreiding van Jansen-de Wit, het Imperna- confectiebedrijf, de van de Wiel's schoenfabriek, het Theuco-confec- tiebed. ïjf. De centrale Melkpro- ductenfabriek „De Meijer ij" voor Uost-Brabant breidde voor 100% vut en is met nieuwe grote uitbrei dingen bezig". Wanneer men iets dergelijks leest over Veghel, dan vraagt men zich af: kan dat hier ook niet en men wordt een beetje jaloers op zo een plaats, die bereikt heeft wat hier nog steeds een vrome wens is. Kuik, Grootswagers, Elshout en Mallens. Vervolgens werd aan Mej. Maas eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de lagere school te De Moer. Woning- of Brand weerkazernebouw. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van 50.000.ter financiering van een brandweergebouw in Loon op Zand. De heer Beerens vond een geld lening voor de woningbouw prac- tischer, de woningbouw immers was veel urgenter. De heer Mallens vroeg zich af wie de geldschieter was en waarom de lening slechts voor 10 jaar gold Bovendien vond hij het aller minst noodzakelijk dat bij de bouw van de kazerne de bouw van een woning voor een politie-agent inbe grepen was. De gemeente was al- lei minst aangewezen om te bouwen voor een agent van de rijkspolitie. De voorz. antwoordde dat men niets had aan ƒ50.000.voor de woningbouw; dit bedrag was veel te gering. De raad had echter reeds besloten tot de bouw van een brandweerkazerne, wanneer de ge meente dus geld kon lenen, dan was het logisch dat het hiervoor besteed werd. De geldschieter wenste onbekend te blijven. En wat betreft de termijn voor 10 jaar, men moest blij zijn het voor tien' jaar te kunnen krijgen. Terzake de woning voor de poli tie, merkte de voorz. op, dat de raad hiertoe reeds besloten had. De heer Beerens antwoordde dat de raad ook besloten had uitvoering te geven aan het bouwplan 1951. De voorz. bleef er bij dat 50.000 gulden daarvoor veel te weinig was. De heer Beerens vroeg of er dan geen gedeelte van het bouwplan uitgevoerd kon worden; desgelijks vroeg ook de heer Mallens en bo vendien of het niet mogelijk was een grotere lening te sluiten en hij noemde enkele gemeenten wie dit wel was gelukt. De voorz. antwoordde op zijn beurt dat de bouw van een klein aantal woningen dergelijke bedra gen met zich bracht dat dit nooit goedgekeurd zou worden. De heer Mallens moest maar eens pro beren ergens geld te krijgen, dat zou hem niet lukken. Mij niet, maar de gemeente wel, zei de heer Mallens, die ook nog op merkte dat de kleine gemeenten met hun kleine kwantum woningen dan wel zeer gedupeerd waren. Hij vroeg stemming. Acht heren stemden voor 't voor stel en de heren v. Kuik, Elshout, Grootswagers, Mallens en Beerens stemden tegen. Onverkwikkelijke uitlatingen. De heren W. Sins, J. Kemmeren en C. van Rooij hadden een verzoek ingediend om het punt betreffende de verlichting van het torenuur werk welk voorstel in de vorige vergadering was verworpen, nog maals te behandelen. En zij moti veerden hun verzoek met er op te wijzen dat. toen verschillende te-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5