Wijde Wereld VR EDE Waalwijkse en Langsiraaise Courant Laaghartige critiek. Gemeenteraad Waalwijk UIT DE PRAE-ADVIEZEN Accounlantskantoof J.VAN DDK Amb onazent wist te Vught DONDERDAG 30 AUGUSTUS '51. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 68 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties soeciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" (Vervolg Prae-adviezen van ons vorig nummer). Prae-advies Nr. 451. Opriching „Mater Amabilisschool". Onder dagtekening van 10 Aug. 1951 zijn bij de Raad ingediend een tweetal adressen, beide verband houdende met de oprichting en sub sidiëring van een z.g. „Mater Ama bilisschool" en wel het een door het bestuur van de stichting Mater Amabilisschool-in-oprichting en t ander door het bestuur der R.K. Huishoud- en Industrieschool Het adres van laatstgenoemde school houdt het verzoek in om de bij de Nijverheidsonderwijs-wet voorge schreven noodzakelij kheidsverkla- ring te willen afleggen voor de uit breiding van het leerplan van die school met een Mater Amabilis school. Deze afdeling van de Huis houd- en Industrieschool wordt dan na toekenning ook van rijkssub- sidie door de gemeente gesubsi- diëerd als een gewone lagere nijver heidsschool, n.l. met 30 van de netto-kosten .terwijl ten laste van het Rijk komt 70% van de netto kosten. Het adres van de stichting in op richting, die zich speciaal met de ge noemde afdeling der Huishoud school zal occuperen, houdt 't ver zoek in om een een bijzondere ge meentelijke subsidie en wel van 15.per leerling per jaar voor de eerste 50 deelneemsters 12.50 per leerling per jaar voor de volgende 50 deelneemsters io per leerling per jaar .voor de leerlingen boven 100. Het lijkt ons noodzakelijk, zij het dan zeer in het kort, het doel van de Mater Amibilisscholen uiteen te zetten. Om een algemene term daar voor te bezigen, menen wij niet be ter te kunnen doen dan de woorden uit het verzoek der stichting te ci teren, namelijk „persoonlijkheids vorming van meisjes, werkend in bedrijven". De aanvankelijke ont werpster van de idee en van het program van deze scholen, Mejuffr. Schouwenaars (uit België) heeft ja ren lang gezocht naar een formule voor onderricht en leiding aan meisjes boven de 17 jaren en eerst na intensieve proefnemingen en ge stadige studie is zij tot een afgerond ontwerp gekomen. De meisjes, die overdag in fabrieken en werkplaat sen arbeiden, somtijds bovendien nog aan eentonig en geestdodend werk, missen iedere opleiding voor de speciale taak, die haar later in het leven wacht. De nood en de a- sociale toestanden, die in vele ge zinnen heersen, vinden dan ook vaak haar oorzaak in de omstandig heid, dat de vrouw niet voor haar taak berekend is, en zij is dat niet, doordat zij in de jaren vóór haar huwelijk niet voldoende daarop is kunnen worden voorbereid. De Mater Amabilisschool is er om dit tekort aan opleiding aan te vul len. Onnodig te zeggen dat hier een bij uitstek sociaal belang wordt ge diend, dat van niet te peilen invloed kan zijn op een zeer groot gedeelte der bevolking. Wie het gezin heeft, heeft de kern der maatschappij en de moeder is de leidster van het gezin. In vele gemeenten in ons land 'worden reeds Mater Amabilisscho- len in stand gehouden. Rijk en ge meente bekostigen het onderwijs. De werkgevers getroosten er zich financiële bijdragen voor en ook de meisjes zelf contribueren. De bij dragen van de fabrikanten zijn ech ter meer voor dat gedeelte van de opleiding, dat valt buiten het on derwijs in engere zin. Er zijn n.l. ook kosten van een eigen tijdschrift, van uitstapjes en excursies e.d. Voor dergelijke aangelegenheden, alsme de voor het contact tussen de meis jes enerzijds en de ouders en de werkgevers anderzijds, is een leid ster nodig. De bezoldiging van deze leidster valt tot nu toe niet onder de kosten, welke het Rijk ingevolge de Nijverheidsonderwijswet subsi- diëert. Toch is deze leidster onmis baar. Het is daarom in hoofdzaak voor dit doel, dat de extra-subsi die van de gemeente wordt ge vraagd. In dit verband delen wij mede, dat 't de bedoeling is met de school per 1 Sept. a.s. te beginnen en wel voorlopig met 40 leerlingen. De meeste werkgevers hebben hun medewerking toegezegd. Deze bestaat niet alleen in het verlenen van een bijdrage, doch ook in het vrijaf geven gedurende 4 uren per week. De organisaties van werkgevers en werknemers zijn door B. en W. over het verzoek om de noodzake lijkheidsverklaring af te leggen ge hoord en adviseren in gunstige zin. B. en W. stellen daarom voor: 1. De gevraagde noodzakelijkheids verklaring af te leggen. 2. Een extra subsidie per leerling toe te kennen, zoals is gevraagd. Prae-advies Nr. 452. Uitbreiding leerplan avond nijverheidsschool met practijk-schilderen. Door het bestuur der stichting „Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken" is onder dagteke ning van 23 Juli 1951 tot de Raad 't verzoek gericht de ingevolge de Nij verheidsonderwijswet gevorderde noodzakelijkheids verklaring te wil len afleggen terzake van uitbrei ding van het leerplan der avond school met practijk-onderricht aan schilders. Het bestuur zegt in zijn adres dat de behoefte aan practijk-onderwijs in dit vak reeds geruime tijd ge voeld is. Tot nog toe werd op de avondschool aan schilders alleen onderwijs gegeven in tekenen en in theoretische vakken. Indertijd werd van de gemeente in exploitatie ovei'genomen de gemeentelijke avondtekenschool, op het leerplan van welke school geen practische vakken voorkwamen, doch alleen tekenvakken. Sedertdien is aan de avondschool, der nijverheidsschool naast de theoretische en de te kenvakken practijkonderwijs in gevoerd voor smeden-bankwerkers, schoenmakers en timmerlieden. Op invoering van dit pnderwijs ook voor schilders is herhaaldelijk bij 't schoolbestuur aangedrongen. Het is dan ook de bedoeling van het bestuur daarmede zo mogelijk aan te vangen 1 October a.s. Het ligt in het voornemen gedurente 2 avonden van ieder 3 lestijden i.2Vz uur) practijkonderwijs te geven, zo dat er dan voor de theoretische en tekenvakken eveneens 2 avonden van ieder 3 lestijden overblijven. De installatie behoeft niet te wor den uitgebreid, daar de machines, gereedschappen enz. van de dag school kunnen worden gebruikt. Alleen de exploitatie-kosten van de avondschool zullen enigszins wijzi ging ondergaan. Voor het dienstjaar 1951 (1 October-31 December 1951) zullen de materiaalkosten hoger moeten worden geraamd en wel voor pl.m. 18 leerlingen 18 x 5. f go.en voor het dienstjaar '52 (6 maanden): 18 x 10.180.-. Van deze bedragen komt 30 ten laste van de gemeente. De extra- kosten zijn dus niet hoog en deze vorm van onderwijs is o.i. ongetwij feld van belang voor de leerlingen. Ook de besturen van de organisa ties van patroons ert werknemers door ons gehoord zijn deze me ning toegedaan. Prae-advies Nr. 454. Verhoging gas- en electrici- teitstarieven. In de vergadering van 26 Juni j.l. is o.m. besloten, op grond van de stijging van de gemiddelde kolen- prijs, waarop de aan onze gemeente door de Staatsmijnen berekende gasprijzen worden berekend, als mede op grond van de stijging van de kolenprijsbasis, waarop door de P.N.E.M. de electriciteit wordt be rekend, de gas- en electriciteitsta- rieven met 1 ct. per m3. resp. per kWh te verhogen. Op dat tijdstip kon niet worden voorzien, dat andermaal tot verho ging van de kolenprijzen zou wor den overgegaan. Intussen is deze verhoging een feit geworden en wel met ingang van 1 Augustus 1951. De kolenprijsbasis, waarop onze inkoop voor gas is gebaseerd, zal naar verwachting per -1 Aug. 1951 worden verhoogd van 31.30 per ton tot ca. 38.— per ton. Eveneens zal na 1 Aug. 1951 rekening moeten worden gehouden met een kolen prijsbasis voor electriciteit van ca. ei.per ton, terwijl een stijging verwacht wei'd tot 50.per ton. Volgens berekening kan voor de ze verhoogde lasten volledige com pensatie verkregen worden door de tarieven voor gas en electriciteit andermaal met 1 ct. per m3, resp. kWh te verhogen waarbij mag wor den vastgesteld dat na deze prijs verhoging onze tarieven nog belang rijk blijven beneden de door het Directoraat-Generaal voor de prij zen toegestane maxima. Prae-advies Nr. 455. Opening badhuis, vaststelling tarieven. In verband met het gereedkomen van het badhuis hebben B. en W. verschillende voorbereidende schik kingen getroffen voor het in exploi tatie brengen daarvan. Op de eerste plaats hebben B. en W. benoemd tot badmeester, met ingang van 1 Oct. a.s., de heer Reits- ma alhier, thans badmeester bij de zweminrichting het „Hoefsven" en als zodanig in de zomermaanden in dienst van de „Waalwijkse Zwem vereniging", terwijl hij in de win termaanden in dienstbetrekking was bij de gemeente. Het is de bedoeling, dat de heer Reitsma de dienstwoning boven 't badhuis betrekt. In een volgende vergadering hopen B. en W. de raad voorstellen aan te bieden aangaan de zijn bezoldiging, alsmede betref fende de huur van deze dienstwo ning. In de wintermaanden zal 't bad huis bediend worden door de heer Reitsma, die echter in het zomer seizoen zijn functie aan de Zwem inrichting zal blijven waarnemen, uiteraard voortaan in rechtstreekse dienst van de gemeente. Het ligt namelijk toch in de bedoeling de raad is hiermee in beginsel bekend om deze zweminrichting, na mo dernisering en uitbreiding, geheel in exploitatie over te nemen van de Zwemvereniging. Deze exploiteer de ze de laatste jaren eigenlijk toch reeds onder garantie van de ge meente. Terloops is de raad ook reeds meegedeeld, dat het in het voorne men ligt van B. en W. in de zomer maanden de dienst in het badhuis op te dragen aan een van de hulp keurmeesters van de Vleeskeurings dienst, waarvoor in de zomermaan den bij die dienst geen voldoende emplooi is. De betrokken ambtenaar heeft zich daartoe bereid verklaard. R. en W. hebben zich verder te beraden omtrent de vorm van ex ploitatie van het badhuis en achten het 't beste de exploitatie voorlopig rechtstreeks bij de gemeente te la ten en deze inrichting te brengen onder de directie van de Directeur van Gemeentewerken. Zodra de zwemgelegenheid „Het Hoefsven" zal zijn gemoderniseerd, kan dan nader worden overwogen om beide inrichtingen, namelijk badhuis en zwemgelegenheid, tesamen tot een gemeente-bedrijf te formeren. B. en W. hopen dat de raad zich hiermee kan verenigen en bereid zal zijn dienovereenkomstig te be sluiten. Voorts hebben B. en W. overwo gen welke tarieven zullen zijn toe te passen voor het gebruik maken van het badhuis. Daarbij dient ui teraard gelet te worden op de ex ploitatie-lasten, zoals die zijn ge raamd bij de indertijd opgemaakte exploitatie-begroting, doch tevens dient rekening te worden gehouden met elders toegepaste tarieven, fa ciliteiten voor minvermogenden, reducties (serie-tarieven) e.d. B. en W. achten het gewenst voor één dag in de week een goedkoop .tarief in te stellen en wel voor de Dinsdag. Uiteraard kan daarvoor bezwaarlijk een dag worden geko zen, die toch reeds druk bezet is. B. en W. hebben gemeend 't vol gende schema te kunnen vaststellen inzake openstelling. Er is bij aan gegeven welk tarief B. en W. ge dacht hebben daarbij telkens toe te passen. Dinsdag van 1013 en van 1519 uur; goedkoop tarief. Woensdag van 1013 en van 1519 uur; gewoon tarief. Donderdag van 1013 en van 15 20 uur; gewoon tarief. Vrijdag van 813 en van 1420 uur; gewoon tarief. Zaterdag van 813 en van 1420 uur; gewoon tarief. Op Feestdagen en op Dinsdagen na als Zondag gevierd wordende Feestdagen is het badhuis gesloten. Op Vrijdag en Zaterdag genieten personen van 15 jaar en ouder voor rang. Alles tesamen zal de inrichting dus normaal gedurende 44 uren per week geopend zijn. De volgende tarieven stellen B. en W. voor: Goedkoop tarief: kuipbad 35 ct.; douche-bad 15 ct. Gewoon tarief: kuipbad 50 ct.; douche-bad 20 ct. Kinderen beneden 15 jaar: kuipbad 25 ct.; douche-bad 10 ct. Op naam gestelde bonboekjes voor 10 baden: 10 kuipbaden ƒ4.50; 10 douche-baden 1.75. Handdoeken te huur a 10 ct.; zeep te verstrekken tegen kostprijs. Rijwielberging gratis. Prae-advies Nr. 456. Rekening-courant Bank voor Ned. Gemeenten. B. en W. stellen voor te besluiten tot verhoging van het maximum- crediet bij de N.V. Bank voor Ne- derl. Gemeenten tot f 1.000.000. doch tevens tot verlaging van het maximum-bedrag, waarvoor op de dienst 1951 kasgeldleningen mogen worden aangegaan, met 300.000. Geen woord is de laatste jaren misschien meer gebruikt en mis bruikt dan' het woord „vrede". En zelden of nooit heeft tegelij kertijd de wereld in een minder vredige sfeer geleefd dan juist nu. Toch bewijzen zowel het gebruik als het misbruik een be hoefte naar vrede, een behoefte die niet zal verdwijnen voor er op een of andere manier aan zal zijn voldaan. Het is de moeite waard zich te eigen mannen en voor duizenden midden van het tumult waarin wij die nauw met ons verwant zijn. Zij haast onafgebroken leven, af en toe j hoeven niet in gedachten terug te te bezinnen op datgene waarnaar wij eigenlijk streven. Het is niet al leen de moeite waard, het is zelfs noodzakelijk. Want door dat voort durend op zijpaden wandelen, be staat het gevaar dat we, het doel uit het oog verliezend, dit ook mis lopen. En dat zou het rampzaligste zijn wat de wereld "bij alle rampen die haar nu al treffen, zou kunnen overkomen. Hoe ziet men de vrede? Soms krijgt men de indruk dat oorlog wordt beschouwd als een recht streeks treffen tussen de grote mo gendheden, met de wapens wel te verstaan. Want men spreekt voort durend over het gevaar voor een derde wereldoorlog, alhoewel men de laatste tijd ook wel de opvatting tegenkomt dat de huidige situatie niet zo ver van een oorlogstoestand afblijft, al worden dan de wapens nog maar zeer bepex-kt metterdaad gebruikt. Niettemin klinkt het nog altijd wat overdreven nu al te be weren dat we aan de derde wereld oorlog bezig zouden zijn. Maar maakt het allemaal zo'n groot verschil? Het lijkt van niet. De angst, één van de schrijnendste symptomen van een oorlog, is er toch al. De krankzinnigste bewape ningswedloop die de wereld ooit heeft gekend, wordt gehouden om dat de partijen bang zijn dat de an dere sterker zal zijn als de bom eens volledig zou barsten. De wapens maken een ontwikkeling door als men zelfs in oorlogstijd misschien niet voor mogelijk had gehouden. En is de nood op vele plaatsen zo veel minder als ze bij een groot scheeps gewapend conflict zou zijn? Wat moet men van het nu den ken? Dit is de vraag die herhaal delijk opkomt als men in de wereld rondkijkt. Wat we beleven is on mogelijk met het woord vrede te betitelen, voor het woord oorlog huiveren we als we ons herinneren wat we bijna allemaal aan den lij ve hebben meegemaakt, nog maar kort geleden. Maar ondertussen die nen we wel te bedenken dat voor millioenen mensen aan het andere eind van de aarde dit woord een maar al te harde werkelijkheid is, niet alleen voor een vx-eemd volk, evengoed voor hondex'den van onze De parochianen van de St. Cle- mensparochie hebben Zondag kun nen vernemen hoe naar aanleiding van de verhoging van de banken- pacht in die kerk, de ZeerEerw. Heer Pastoor een anonieme brief heeft gekregen. Het is niet onze bedoeling de kinderachtige bewe ringen in deze brief te weerleggen; wij willen enkel een krachtig pro test aantekenen tegen deze laffe wijze van critiek, waarmee de briefschrijver zich verlaagt tot een uiterst laaghartig individu. Wij zijn zelf ook wel eens het voorwerp geweest van een derge lijke achterbakse critiek. Wanneer er eens iets geschreven was dat niet strookte met de mening van een bepaalde lezer, dan kwam er een zeer boze brief met een hele boel allerminst lieve naampjes, en dan spuwde (sit venia verbis) de auteur zijn gal en haalde hij er alle mogelijke kleine pietluttcrigheden bij, die niets met de zaak uitstaan de hadden; wij lazen zo'n brief vluchtig door en verscheurden hem; deden niet de minste moeite ons te verweren, hoe gemakkelijk dit ook geweest zou zijn. Het geval waarmee we Zondag j.l. kennis maakten, is echter van geheel andere aard en van grotere importantie, omdat deze brief de figuur raakte van de ZeerEerw. Heer Pastoor en omdat het hier 'n zaak betreft die van groot gewicht is, in principe althans zeker. Er schijnen mensen te zijn, die denken dat de H.H. Geestelijken van een parochie van de wind le ven kunnen; dat een kerkgebouw, dat bovendien veel schade leed door de oorlog, geen onderhoud vraagt; die vergeten dat voor een pastoor, zowel als voor een kerk, de duurte ook geldt, dat voor hen de levensstandaard ook aanmerke lijk gestegen is. Desondanks is het stipendium, dat men voor een H. Mis verschuldigd is, omdat de ge lovigen nu eenmaal in hel onder houd van hun pastoors en kape laans moeten voorzien, niet of slechts met een gering percentage verhoogd. Desondanks zijn de prijzen voor de plaatsen, een van de voornaam ste bronnen van inkomsten voor de kerk, met name in v.m. Baard wijk tot voor zeer kort steeds het zelfde gebleven. En de beminde gelovigen, die zelf toch dagelijks aan hun eigen beurs ondervinden hoe duur 't le ven is, en die ook hun inkomen, al of niet evenredig, omhoog zien gaan in de wedloop van lonen en prijzen, blijven rustig 's Zondags hun armzalige cent (die nu zelfs voor een kind geen waarde meer heeft) in het kerkzakje of de schaal deponeren, en vergeten dat het gaan naar donkere jaren, voor hen zijn het permanent donkere dagen, waaruit ze nog meer dan wij naar het licht van de vrede verlangen. Men hoeft niet sentimenteel te zijn om dit alles eens te overwegen Integendeel, we zijn in dit opzicht misschien niet sentimenteel genoeg tegenover onze medemensen, voor al niet tegenover hen die ver af wonen. De mens sluit zich teveel in zichzelf of in een klein kringetje op, te weinig bekommerd om 't lot van anderen. Het eigen hachje is niet in gevaar, dus het zal nog wel niet zo'n vaart lopen. Of men kan zelf buiten schot blijven, wat gaat mij een ander aan? Zou dit niet één van de oorzaken zijn dat de mensheid in zulke ongelukkige om standigheden verkeert? Wie alleen vrede zoekt voor zichzelf, loopt veel gevaar de verkeerde vrede te vin den en daardoor zijn medemensen ongelukkig te maken. Oorlog, noch vrede. Vroeger koos men tussen beide, tegenwoordig be staat er iets wat men betitelt als gewapende vrede of koude oorlog, eigenlijk belachelijke benamingen, die evenwel het absurde van de toe stand scherp weergeven. Het is een vrede waarin men uit alle macht wapens smeedt om hetzij op 't ge schikte moment tot de aanval over te gaan, hetzij klaar te zijn om een eventuele aanval te keren. Het is een oorlog die met het scherpe wa pen van het woord gevoerd wordt, dat meer de geest wondt dan het li- chaam en dieper treft dan het ma teriële wapen. Dit heet dan koude oorlog. En toch stx-eeft men naar vrede, zowel van de ene als van de andere kant. Maar hoe verschillend kan 't Administraties Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen, Grotestraat 180. Tel. 2475 WAALWIJK (in gebouw Nederl. Handelmaatschappij.) stipendium (weet ge dat dit in het Nederlands aalmoes betekent) voor een H. Mis het uiterste minimum is. Als de parochianen 't inkomen eens kenden dat een pastoor en een kapelaan van rijkswege genie ten Maar o wee, wanneer de geeste lijke overheid zeer tot haar eigen ongenoegen ook zich eens gedwon gen ziet zich met materiële zaken in te laten, omdat een kerk en een geestelijke nu eenmaal niet bestaan en leven kunnen zonder de nood zakelijke materiële voorwaarden, dan ontsteekt men in heilige ver ontwaardiging, dan wil men niet redelijk zijn, dan is men blind voor ieder nuchter feit en doof voor ie der redelijk argument. Dan zijn er zelfs, die anonieme brieven schrij ven. Dat men ertiek heeft en die ook uit, is een zeer goede gewoonte in een democratische maatschappij als men die verstandelijke en rede lijke critiek maar wilde luchten op een goede manier en bij de juiste personen. Maar wanneer men volkomen ongegronde critiek levert en men uit die critiek op een achterbakse manier, zonder eerlijk en openhar tig zijn mening te durven zeggen, dan bewijst de betreffende persoon hiermee reeds, dat hij zelf ook niet overtuigd is van de waarde van zijn argumenten. Daarom zien we altijd dat een anonieme brief voor de schrijver slechts een middel is om zijn rancune tegen iemand te kunnen luchten, om persoonlijke (wraak)gevoelens te kunnen uiten. Men kan een schyver van een anonieme brief zonder meer en priori als laf betitelen en als zeer klein En deze wijze van critiek is zeer misplaatst en allerminst getuigend van een constructieve geest, die serieus mee op wil bouwen wal hem ter harte gaat. Wanneer iets ons critiek ontlokt dan betekent dat, dat wij belang stelling hebben voor hetgeen ons reden geeft lot opmerkingen dan zullen wij de juiste methode vin den om onze opbouwende aanmer kingen vruchtbaar te doen zijn. Leveren wy de hierboven ge wraakte anonieme, laffe en onge zonde critiek, dan scheppen wij een sfeer, waarin iedere opbouw onmogelijk is, en doen wij de goe de zaak O]) een ernstige manier af breuk. Onze democratische maatschap pij heeft behoefte aan onze critiek, omdat wij deze maatschappij ma ken; maar laat onze critiek dan voortkomen uit een gezonde be langstelling en uit een streven de wereld beter te maken. worden dat het Westen de juiste weg bewandelt? Het is moeilijk te beoordelen, daar de vrije wereld wordt gedwongen het principe „Wilt ge vrede, bereid u dan voor op de oorlog" in practijk te bren gen. Maar als men het dan toch over principes heeft, is het geoorloofd te betwijfelen of de democratie wel principiëel juist handelt om de vx'e- de te bereiken. In vele opzichten is het zelfs gex'echtvaardigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. Im mers, hoe kan de ware vrede anders gevestigd worden dan in christelij ke geest? En dat deze nog lang niet in alle lagen van de democratische staten is doorgedrongen wordt da gelijks in de practijk bewezen. Daax-om moet het ons ideaal blijven een christelijke vrede te stichten, maar moeten we ons voor 't ogen blik tevreden stellen met een com promis dat het christelijk element niet principiëel uitsluit, doch een zo breed mogelijke basis heeft, om dat men nu eenmaal moet trachten samen te werken. Of het zal lukken? Volledig nooit zolang niet beide partijen hetzelfde doel op de juiste wijze nastreven en het ziet er niet naar uit dat dit in de naaste toekomst zal gebeuren. Dit is eigenlijk het tragische van de doel zijn door een zelfde woord aan- toestand, dat men kan spreken en geduid. Men kan gerust in de ,,op- ï-echte vredeswil" van de Sovjets geloven, als men het maar met hun interpretatie houdt. Eertijds sprak men van de Pax Romana; in dezelf de geest zou men heden ten dage van de Russische vrede kunnen spreken. Als men echter het karak ter daarvan moet afleiden uit het geen ze ons dagelijks te zien geeft, geeft het woord vrede toch wel mo gelijkheid tot zeer uiteenlopende uitleg. Mag daartegenover beweerd schrijven over de vrede zoals die zou moeten zijn, maar dat er geen uitweg is, als er geen ommekeer komt. Roeiend met de riemen dié beschikbaar zijn, kan het Westen slechts zich wapenen om niet ten offer te vallen aan de Russische vrede en ondertussen zich oriënte ren op de enige ware vrede, de christelijke, in de hoop dat dit ide aal eenmaal bereikt aal kunnen worden. Drie Kei-ese raddraaiers dodelijk verwond. In vervolg op ons kort bericht van l.l. Mandag vernemen we nog het volgende In het Ambonezenkamp „Lunet ten" te Vught hebben gisteren ern stige ongeregeldheden plaats ge vonden, waarbij drie Kei ezen zo zwaar werden gewond dat voor hun'leven wordt gevreesd. Volgens de commissaris der ko ningin, Prof. de Quay, zou de twist zijn oorzaak hebben gevonden in het feit, dat de in het kamp aan wezige Ambonezen een meer pro- pressievc politiek voorstaan dan de eveneens in het kamp aanwezi ge bewoners der Kei-eilanden, die voor 't grootste deel katholiek zijn. De naaste aanleiding van de twist zou volgens de sociale leider van het woonoord „Lunetten", de heer Scheffer, liggen in het feit dat een Ambonees had verklaard dat een Keiees was binnengekomen met een revolver. Op dit gerucht zou tenslotte een strijd zijn ont staan, waarbij ongeveer 400 per sonen waren betrokken en waarbij zoals gemeld, drie personen ern stig werden gewond. Bij het onderzoek, dat gisteren na de rel door de politie in 't kamp werd ingesteld, kwam allerlei moordtuig voor de dag. Tot de in beslag genomen wapens behoorden 'n handgranaat, messen, klewangs dolken, terwijl eveneens een boks beugel werd ontdekt. De verwondingen, die de zwaar gewonden, die naar het ziekenhuis te Vught zijn overgebracht, hebben opgelopen, werden toegebracht met messen en klewangs. Gisteravond weer rush. Gisteravond laat was de toestand in het kamp weer rustig en de meeste bewoners van het kamp begroetten de burgemeester van Vught met een vriendelijk „dag, toewan burgemeester". Nader moge worden vermeld dat de meeste inwoners van 't grootste Ambonezenkamp in Nederland (4000) zeer rustig zyn en zich in f

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5