Waalwijkse en Langstraatse Courant (J.s&eóm diztiót. (i) Een culturele raad noodzakelijk? Binnen en buiten onze grenzen. Binnenland. 9 Spionnage zo oud als de wereld. in Waalwijk Het volk en de kunst, MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951. Uitgever YVaalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 71 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties sneciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR WONINGBOUW. Vorige week heeft de Directeur- Generaal van de Volkshuisvesting, toen hij de eerste paal sloeg voor 'n nieuw complex van 928 woningen te Hoogvliet, een overzicht gegeven van de stand van zaken in de wo ningbouw, welk overzicht vrij somber was. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de beperking van dé investerin gen het laatst moet neerkomen op de productieve investeringen zoals de industrie. Het is een levensbe lang voor ons volk dat de industrie wordt uitgebreid. Op de minder productieve investeringen, zoals de woningbouw, zal dus allereerst be zuinigd moeten worden. Dit jaar zullen er waarschijnlijk nog meer dan 50.000 woningen wor den gebouwd, nadat er in het eerste halfjaar al 26.000 gereed zijn geko men. Hiermee werd de groei van het aantal woningen dat na de oor log gebouwd is voortgezet. De voor uitzichten zijn thans echter zeer somber de woningwetbouw zal door het ontbreken van geld zwaar worden getroffen en er zal een ver schuiving naar duurdere woningen, de premie-, wederopbouw- en vrije woningen komen. De gemeenten zullen zelf moeten uitzien naar mo gelijkheden om aan meer geld te komen, zei dr v. d. Meer. 't Is heel aardig dat er dit jaar al 26.000 woningen zijn gebouwd, jam mer, dat er voor de Langstraat weer vrijwel niets bij was! IS NIEUW-GUINEA „INDONESISCH UNO-brochure met verschillende fouten. Men is enigszins onthutst over een door de UNO uitgegeven bro chure, die de naam draagt „Vreed zame regeling in Indonesië". De brochure bevat namelijk een kaart van Indonesië, waarop Neder lands Nieuw-Guinea als een deel van de repoebliek Indonesia is aan gegeven, terwijl daarentegen dui delijk bleek dat Brits Noord-Borneo en Malakka niet tot Indonesië be horen. Men begrijpt dat men hierover in Nederlandse kringen lichtelijk ontstemd is. De Indonesische delegatie daaren tegen is op haar beurt ontstemd omdat in de brochure wordt gezegd: „Indonesië had onder Nederlands bewind de reputatie van een effi ciënt bestuur, betrekkelijk binnen landse rust en economische voor spoed. Het maakte in die tijd vor deringen op de weg van sociale vooruitgang". Van Indonesische zijde merkte men over deze zinsnede op, dat In donesië die reputatie gehad moge hebben, maar dat ongeschoolde ar beiders in de dertiger jaren per dag een cent loon ontvingen en dat oor logen en opstanden in Indonesië herhaaldelijk voorkwamen. Terwijl dus de Nederlanders en Indonesiërs ontstemd waren over de brochure .die intussen reeds over de 60 UNO- delegaties verspreid was, verklaar de de officiële voorlichtingsdienst van de U.N.O. dat de vergissing met het kaartje ontdekt was. De ver spreide brochures zouden slechts proefdrukken zijn geweest. Alles zal nu gecorrigeerd worden. Behalve het foutieve kaartje was er nog een andere factor die de Ne derlanders minder prettig aandeed. De gewapende actie tegen de repu bliek van Djokja werd „politie-ac- tie" genoemd. De Volkskrant o.a. tekent hierbij aan, dat uit het ge bruik van de aanhalingstekens bleek, dat oude opvattingen in de U.N.O. nog steeds hun invloed doen gelden, ondanks het feit dat een deel van de Amerikaanse Pers, o.a. de New York Times, haar zienswij ze geheel heeft gewijzigd, gezien de loop der gebeurtenissen. Tegenover Nederland schijnt men zich nog al iets te kunnen en durven permi- teren. GOEDE VOORTGANG OP NIEUW-GUINEA. In een verslag dat de Nederland se regering de Verenigde Naties heeft doen toekomen, wordt er op gewezen dat men op Nieuw-Guinea op verschillend gebied goede vorde ringen maakt en dat er een aanvang kon worden gemaakt met diverse ontwikkelingsplannen in 't belang van de autochtone bevolking. De ontwikkelingen van het eerste jaar van het bestaan van het gou vernement van Nieuw-Guinea moe ten bezien worden tegen de achter grond van de feitelijke omstandig heden op of om de datum van de souvereiniteitsoverdracht .over het eigenlijke Indonesië. De ontwikke lingsplannen op het gebied der so ciale toestanden houden o.m. 't vol gende in: Bevordering der dorps economie, ter voorkoming dat de economische toekomst der Papoea's alleen gezocht zal worden in loon dienst. Hierbij streeft men er naar de Papoea op te voeden tot land bouwer met een eigen bedrijf. Ook op het gebied van medische hulp wordt zeer intensief gewerkt. Voorts streeft men naar vernieu wing van het dorpsonderwijs, naar uitbreiding van het onderwijs in 't algemeen en van de vakopleiding in het bijzonder. Ook op economisch gebied heeft men vooral een open oog voor de landbouwmogelijkheden van dit rij ke land, dat tegenover de andere gebieden van Indonesië die tot de repoebliek Indonesia behoren, zal bewijzen dat de hedendaagse kolo nisatie van de Nederlanders zeer vruchtdragen en volkomen in het belang van de bevolking is. VOETBALPRIJSVRAAG „EEN—NUL". Niet minder dan 56 verdachten hadden zich Donderdag j.l. voor de Rotterdamse Kantonrechter te ver antwoorden wegens overtreding van de loterij-wet in verband met de voetbalprijsvraag „eennul"! Zo als bekend zijn de formulieren voor deze prijsvraag ook opgenomen in de weekbladen „Sport" en „Sport wereld", zodat ook een journalist uitgever moest terecht staan. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie zeide, dat deze prijsvraag verschilt van de andere pools door de grenzeloze mate van brutaliteit waarmee de hoofdfiguren zijn opge treden. Van alle uitgereikte foi'mu- lieren waren slechts vier procent gratis uitgereikte formulieren. Ex- werden hechtenisstraffen geëist en geldboeten van 5000.en lager. MARGARINE DUURDER. Volgens een bericht in het vak blad „Melk- en Zuivelhandel", zal de prijs van margai-ine worden ver hoogd. Dit is het gevolg van een overeenkomst tussen de margarine fabrikanten. Max-garine van de eer ste kwaliteit zal 54 cent per half pond gaan kosten. BRUINKOOLBRIKETTEN DUURDER. Ingaande 1 September zullen in aansluiting op de recente prijs wijziging voor steenkolen de prijzen voor bruinkoolbriketten worden verhoogd met 70 cent per eenheid van 100 kilo. nomische ontwikkeling in gevaar komt. De huidige periode van ver- 'sobering zal dan slechts tijdelijk behoeven te zijn, meent men. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, die als voorzitter van de Raad van de Organisatie van Europese Eco nomische Samenwerking dit besluit bekend maakte, zei: Wij bagatelli seren niet de krachtsinspanningen die nodig zullen zijn, doch wij ver trouwen er op dat Europa de no dige materiële en geestelijke hulp bronnen bezit om te slagen! Alle volken van het vrije Europa vra gen: Zullen we ooit vrij kunnen zijn van de vrees voor oorlog? Kun nen we hopen op een herstel waar geen materiaal-gebx-ek zal heersen? Zal sociale rechtvaardigheid een vi tale en blijvende factor in ons leven zijn? Wij geloven vast dat het ant woord op al deze vragen „ja" luidt, aldus de minister. Maar dit zal ech ter het maximum vragen van de in dividuele en collectieve krachtsin spanningen". In de afgelopen drie jaren van samenwerking in de O.E.E.S., is reeds meer bereikt dan men had kunnen verwachten. De industriële productie is in die jaren reeds met 45% en de agrarische met 25% ge stegen. Hierdoor is de uitvoer met 91% omhoog gegaan. Het dollarte kort is teruggelopen van 8 milliard in 1947 tot 1 milliard in 1950. In het bijzonder wordt bij de ver klaring van de 18 landen betreffen de het „vijfjarenplan" aangedron gen op opvoering van de productie van steenkolen, electriciteit en staal. Europa moet een middel vin den om het zonder de dure import van Amerikaanse kolen te stellen. Hierover zullen het alle huismoe ders ook wel eens zijn. DUITS BEZIT IN HET BUITENLAND. De hoge commissie keurde vorige week, ondanks zeer krachtig Duits verzet, een wet goed, die bepaalt, dat practisch alle Duitse bezittin gen, voornamelijke waardepapieren, in het buitenland, die daar voor herstelbetalingen in beslag zijn ge nomen, definitief voor Duitsland verloren zijn. De waarde van deze buitenlandse bezittingen wox-dt op 8 millioen mark (ongeveer 9 milliard gulden) geschat; zij zullen niet tegen Duitse schulden mogen worden afgeschre ven. Een meer prettig bericht voor de Duitsers was, dat de meeste geal- liëerde beperkingen voor de West- Duitse industrie, vorige week for meel ingetrokken of vex-zacht zijn. Aan deze beperkingen echter werd de laatste maanden niet streng meer de hand gehouden. IN PERZIË NOG NIETS VERANDERD. Wanneer we het voornaamste nieuws in het kort vermelden, dan mogen we nooit de toestand in Per- zië overslaan, omdat dit één van de belangrijkste politieke problemen is die momenteel aan de orde zijn. Er is echter sinds ruim een week nog niets veranderd ;er is nog geen straaltje licht doorgedi'ongen in de donkerte van het onbegrip en de te ver doorgevoex-de en volkomen mis plaatste nationale bewustwording, die het land naar de chaos voeren. Hiervan is Mossadeq ook wel over tuigd, zoals blijkt uit het onderhoud dat hij had op het einde van de vo rige week met de Amerikaanse am bassadeur; maar desondanks heeft hij zijn standpunt nog op generlei wijze gewijzigd. Na zijn ondex-houd met de Sjah van Perzië dacht de Amerikaanse ambassadeur dat deze nog wel hoop heeft op een gunstige ontwikkeling; hij verwacht naxnelijk ontwikkelin gen „binnen de regering", die het openen van nieuwe besprekingen zullen bespoedigen. De mededelin gen dat de oppositie in de Majlis aan kracht wint, blijven aanhouden. Reeds zouden twintig stemmen ver zameld zijn tegen Mossadeq, wan neer deze de vertrouwenskwestie zou stellen. Intussen is Perzië als vijfde Olie producerend land verdrongen door het naburige Koeweit, waar de An- glo-Iraanse Oliemaatschappij ook een concessie heeft. Hier bleek de Juli-productie reeds meer te bedra gen, dan Perzië in zijn beste maan den heeft geproduceerd. Spoedig zal Koeweit als het zo doorgaat ook Arabië en Rusland passeren. EGYPTENAREN IN HONGERSTAKING. Zeven Egyptenaren, die sinds Zondag in hongerstaking zijn „tot dat Egypte het verdrag met Enge land opzegt", hebben 't hele Egyp tische volk opgeroepen om aan staande Dinsdag 24 uur te vasten. EUROPESE PRODUCTIE ZAL MET 25% VERHOOGD WORDEN. Zodoende brengt de bewapening de economie niet in gevaar. De 18 Marshall-landen hebben be sloten er naar te streven in de ko mende vijf jaren de industriële pro ductie met 25% te verhogen. Wordt dit doel bereikt, dan kan voldaan worden aan de eisen die de bewape ning stelt, zonder dat Europa's eco- De recente „verdwijningen" van atoomgeleerden en diplomaten, de hoogverraad-processen in verschillende landen, hebben op nieuw de aandacht gevestigd op de machinaties van de machten achter de schermen, die, gehuld in het duister der geheimzin nigheid, strijden om het bezit van staats- en militaire geheimen. Reeds de oudste geschiedenis spreekt ons van spionnage. De da den van die spionnen zijn soms roemrijk en heldhaftig, soms walchelijk en verachtelijk. Niet alle spionnen kan men scheren over één kam. In een serie artikelen in dit blad willen wij enkele van de meest sensationele spionnage-zaken uit het verleden belichten. In de Engelse film „The Infor mer" die speelt tijdens de tx-oebelen in Ierland, komt de aanbrenger bij de commanderende Britse officier zijn verradersloon halen. De En gelsman telt de bankbiljetten uit, legt ze op tafel en schuift ze hem met zijn rotting toe.... een gebaar dat duidelijk tekent de verwachting van de krijgsman voor de spion. Toch, zoals er spionnen zijn die de levens van honderdduizenden op hun geweten hebben, zijn er ande ren die de levens van tallozen heb ben gex-ed. De motieven, die leiden tot dit duistere beroep, verschillen even zeer als de persoonlijkheid. Men vindt onder de spionnen obscure elementen: beroepsavonturiers, psy- chopathen»misdadigers, px-ostituées, de kleine aanbrengers als kellners, portiers en concierges, de ambtena ren en officieren die, hetzij ter wille van vuil gewin, hetzij omdat ze door chantage werden gedwongen, hun vaderland verraden. Maar daartegenover staan velen die handelen uit pure vaderlands liefde, militairen en burgers die de zwaarste beproevingen dapper door stonden aan het geheime front. Mensen die wisten dat geen gezant of consul te hunnen bate zou inter veniëren, dat hun eigen regering hen zou moeten verloochenen, wan neer hun werkzaamheden werden ontdekt. De beste voorbeelden daar van vormden wel de illegaal strij dende Nederlanders, die bijzonder heden over versterkingen en troe penverplaatsingen doorseinden naar Engeland. Maar de mensen die zich, om wel ke redenen dan ook, geven aan dit werk, zijn geen mensen van twaalf in het dozijn en de geschiedenis van sommigen der meest-prominenten is dan ook wel waard aan de ver getelheid te worden ontrukt. Spionnage is bijna zo oud als de wereld. In het allereerste geschiedboek van het Oude Testament hebben de broeders van Jozef het al kwaad te verantwoorden, wanneer ze worden beschuldigd van spionnage aan de grens. Mozes, die het volk Israël door de woestijn leidde naar Pales tina, gebruikte „verspieders" om dit „land van melk en honing vloei ende" te verkennen en bekend is 't verhaal van het tweetal dat terug keerde met een enorme druiven tros, hangend aan een draagstok tussen hen beiden. Mozes' opvolger Jozua, zendt z'n spionnen naar Je richo, die daar prompt worden her kend en gered door een pi'ostituée, die hen, op belofte van lijfsbehoud, langs een touw over de stadsmuur laat ontvluchten. Heel de geschiedenis door stuit men op de daden van spionnen en geheime agenten. Vooral de auto ritaire vorsten gebruikten zulke lieden niet alleen om te weten wat er in andere rijken gebeurde, maar ook om hun eigen ministers en ge neraals en zo mogelijk de hele be volking, te bespionneren. Een érg voorzichtige zorgde dan ook nog voor een spionnenleger, dat toezicht hield op de spionnenDaarbij hadden de meeste grootwaai'dig- heidsbekleders nog een privé-in- lichtingendienst, zoals de gunstelin ge van de Franse Koning, Madame de Pompadour. Napoleon voerde de efficiëncy van zijn geheime dienst zo hoog mo gelijk op. Eerst stond ze onder lei ding van Fouché, de voormalige priestei-, die tijdens de Revolutie één der felste terrox-isten was. Maar Fouché viel in ongenade toen hij op eigen houtje, met de befaamde spe culant Ouvrard, met Engeland ging onderhandelen en werd vervangen door Savary. Savary deed het zo mogelijk nog beter dan Fouché, maar tijdens zijn bewind bleek hoe zelfs de best-in gelichte geheime dienst kan falen. •Een lichtelijk getikte generaal die in particuliere inrichting verbleef, wist er uit te komen, zag kans het bevel over Parijs over te nemen en ■zelfs de grote Savary achter de tra lies te zetten. Enkele uren was deze maniak heer over Parijs. Napoleon, ver in Rusland, brieste toen hij ge waar werd hoe wankel in werke lijkheid zijn gezag was en zette Sa vary af. Ook Napoleons potdichte „spionnage-systeem vermocht zijn dictatuur niet te redden Onlangs verscheen in het Dagblad „De Stem" een artikel on der de titel: „Is Waalwijk niet rijp voor een culturele raad?" Daarin werd enerzijds critiek uitgeoefend op de huidige cultu rele leiders, terwijl er anderzijds werd gepleit voor de oprich ting van een Culturele Raad, die tot taak zou hebben de opvoe ding van het volk tot de kunst en de coördinatie van de plaat selijke culturele manifestaties. Het lijkt ons nuttig naar aanlei ding van dit artikel enkele aantekeningen te maken. De militaire attaché's, aan de bui tenlandse ambassades verbonden, hebben zich meestal ijverig met spionnage bezig gehouden. Tijdens bet beruchte Dreyfus-proces bleek, dat de Duitse attaché Von Schwarz- koppen in verbinding stond met de verrader Esterhazy. Vooral de Rus sische attaché's sloofden zich uit en deden dat dikwijls zo onhandig, dat ze in de gaten liepen. Meestal kre gen ze dan een wenk dat hun ver blijf niet langer op prijs werd ge steld en de oude Keizer Franz Josef negeerde eens tijdens een receptie de Russische attaché zo duidelijk, dat deze heer direct de consequentie trok en naar huis ging om zijn kof fers te pakken. Tijdens Wereldoorlog I waren de neutrale landen: Zwitserland, Span je, Nederland en de Scandinavische landen, ware broeinesten van spion nage. Ook in ons land werd dit duis tere spel gespeeld en verscheidene avontuurlijke en niet al te cons ciëntieuze Nederlanders pro'oeex-den er een extraatje mee te verdienen. Soms kwam het tot geheimzinnige vuurgevechten aan de grens, waar de Duitsers een prikkeldi'aadver- sperring-onder-stroom hadden op gericht en waar gewapende hand langers klaar stonden om de spion er veilig doorheen te helpen en de Duitse grenswacht op een afstand te houden. Grote opschudding bracht in die tijd het proces-Edith Cavell tegen de Engelse verpleegster die Belgi sche krijgsgevangenen had helpen ontvluchten. De Duitsers wilden Wanneer iemand beweert dat in Waalwijk de cultuur min of meer kunstmatig in het leven wordt ge houden, kan men daar tot op zekere hoogte mee instemmen. Tot op ze kere hoogte, want wij geloven dat de zaak zo wat simplistisch wordt gesteld. Het culturele leven van Waalwijk vormt een heel complex van pro blemen, waarover iedereen 't mis schien alleen in zoverre eens is dat het schoner kan bloeien dan het op het ogenblik doet. De oorzaken van de tejeorten, zowel in de passieve als in de actieve kunstbeoefening, op te sporen is echter niet zo een voudig. Mag men er een persoon of een groep personen voor aanspra kelijk stellen? Wij geloven van niet, al zijn er natuurlijk verschijnselen waarvoor bepaalde mensen verant woordelijk zijn. Nu is het ons even wel om het geheel te doen. De Kunstkring in gebreke? Eén van de bezwaren van de schrijver van het hierboven ge noemde artikel is, dat er geen cul turele daden worden gesteld die de bevolking in haar geheel bezielen, dat men nog steeds niet de weg heeft gevonden naar het hart der bevolking. Dit zou te wijten zijn aan het feit, dat de culturele leiders in casu het bestuur van de Waal wijkse Kring voor Kunst en We tenschap weinig of geen contac ten hebben met de bevolking als zodanig. Zijn dit bezwaar en deze conclusie echter wel volledig door dacht? Formuleringen als „de be volking in haar geheel bezielen", „de weg naar het hart der bevol king vinden", „contact met de be volking als zodanig" lijken ons in ieder geval in dit verband niet heel gelukkig. Waar vindt men tegen woordig nog culturele daden die de bevolking in haar geheel bezielen? Het muziekconcoui-s in Kerkrade was er zo een, maar was dat om de culturele manifestatie als zodanig? We hoeven ons niets wijs te maken, het karakter en de aankleding maakten de gebeurtenis meer tot een feest dan het culturele aspect. En ten enen male onjuist lijkt 't ons het bestuur van de Kunstkring de schuld te geven van de huidige stand van zaken. De Kunstkring vervult haar taak, in het kader van haar doelstelling, op uitnemende wijze. Dat niet bx-edere lagen van de bevolking aan deze passieve kunstbeoefening deelnemen, mogen we haar niet verwijten. Dat veel van wat zij gebi'acht heeft langs de bevolking is heengegaan en slechts de belangstelling ti'ok van die maatschappelijke groeperingen waartoe de initiatiefnemers zelf be horen, is maar ten dele juist in zo verre het een eenzijdige voox'stel- ling is. Op de eerste plaats zij op gemerkt dat het bestuur van de Kring zijn uitex-ste best doet om de uitvoeringen voor zo velen als mo gelijk is toegankelijk te maken; men hoeft er niet aan te twijfelen dat de prijzen op zijn laagst zijn. Daaraan ligt het echter niet, het ligt aan degenen die niet komen zelf. Dit wordt bewezen door 't feit dat, als er b.v. een kamermuziek uitvoering is, ook „die maatschap pelijke groeperingen, waartoe de initiatiefnemers zelf behoren" ge woonlijk maar slecht vertegenwoor digd zijn. En anderzijds, hoe druk zou het volksconcert door Het Bra bants Orkest bezocht zijn geweest (ondanks de minimale toegangs prijs), als het volledig aan ieders eigen initiatief was overgelaten al dan niet te komen? De kern van de zaak. Nee, wij zijn er van overtuigd dat de kwaal heel wat dieper zit. Voor eerst zit het in het karakter van de huidige cultuur dat ze in doorsnee niet de bevolking in haar geheel be zielt. Dat is niet alleen in Waalwijk of in Brabant, maar ook elders. Wij willen niet zeggen dat dit goed is of dat er geen uitzonderingen zijn, doch die bevestigen o.i. de regel. Zo goed als maatschappelijke standen, zijn er ook cuitux-eie standen, die soms dwars door de maatschappe lijke groeperingen heen lopen. Wij menen met deze onderscheiding dicht tot de kern van het vraagstuk, zoals het hier in Waalwijk ligt, te zijn genaderd. Van kunst tot Kunst. Hier nu ligt een taak voor de amateurverenigingen, zowel de» to neelclubs als de harmonieën en de zangkoren; vooral voor de leiders van deze verenigingen. Men kan er over kxagen dat er in het culturele leven van de bevolking weinig vaart zit, niemand zal dit ontken nen; dat een of andere toneelver eniging aan bloedarmoede lijdt, dat betreffende de haronieën er ai niet veel meer om op te roemen is, dat achter de. zanggezelschappen ook al niet veel vaart en bezieling zit. Ie der die ox-en en ogen heeft, zal dit ae schrijver in „De Stem" beamen, maar zolang de leiders van deze ge zelschappen b.v. geen gehoor geven aan een uitnodiging van de Kunst kring om een uitvoering bij te wo nen en hun leden er niet toe aan sporen om er ook gevolg aan te ge ven, gewoon om iets te leren, zal dit niet veranderen. Laat men niet menen dat dit iets bijkomstigs is, zichzelf en elkaar opvoeden is heel voornaam. Dan kunnen de toneel verenigingen zich op een behoorlijk peil handhaven of een behoorlijk peil bereiken, de harmonieën tot bijzondere prestaties komen en hoe ven de zanggezelschappen niet meer alleen op opera-kost te teren. Zo ontstaat er een wisselwerking tus sen passieve en actieve kunstbeoe fening: door zelf de kunst passief te beoefenen natuurlijk niet alléén daardoor zullen de amateurver enigingen hun peil kunnen verho gen, waardoor ze op hun beui't hun publiek opvoeden tot een hogere culturele „stand". Op deze wijze kan de weg naar de grote Kunst langs de kleine kunst lopen. Niet noodzakelijk, wel nuttig. Het dunkt ons dat dit kan gebcu- xen zonder Culturele Raad. Met deze opmerking willen wij geens zins het nut van een dergelijke raad ontkennen, maar wij zijn er van overtuigd dat dit nut meer in het practische dan in het ideële vlak ligt. Een Culturele Raad kan goed werk doen door de inderdaad te zeer versnipperde la-achten te coör dineren. Waarbij men voor 't ogen blik de vraag in het midden moet laten of zij de tegenstellingen moet doorbreken of pas kan werken als de tegenstellingen doorbroken zijn. Vooralsnog staan wij hier sceptisch tegenovex-. Dat er iets hapert, staat vast, maar dat is een vraagstuk apart, waarover men zomaar niet uitgepraat raakt. Het scheppen van behoefte. Culturele verheffing is echter niet te bereiken met plannen, maar groeit uit een behoefte en die be hoefte moet geschapen wox-den. Dat is geen werk voor één seizoen, maar misschien van vele jaren. Als ieder die er iets toe kan bijdragen dat ook doet, hoeven we er echter geenszins hopeloos tegenaan te kij ken. Dan zal er een bredere cultu rele elite ontstaan, en van dat woord hoeft niemand te schrikken. „een voorbeeld stellen", maar ze hebben er hun eigen zaak veel kwaad mee gedaan en de Geallieer den prachtig propaganda-materiaal verschaft. In Wereldoorlog II werd de ge heime oorlog met grote felheid ge voerd. Voor ons begon het al toen mannen in Nederlandse uniformen probeerden de Duitsers te helpen bij het forceren van de bruggen. In die tijd leidde de later vermoorde admiraal Canaris de Duitse gehei me dienst, speelde Schreieder zijn „England-spiel", werden geheime agenten „gedropt", kwamen door de fadio geheimzinnige boodschappen die wezen op grote activiteit. Naast de oorlog met de wapens is steeds de geheime oorlog gevoerd. Vele wapenfeiten van dit duistere leger zijn mettertijd bekend gewor den. In de volgende artikelen willen we dan ook nader belichten de ac tiviteit van de Russische geheime politie, de figuur van Mata Hari, 't lage verx-aad van Alfi-ed Redl en 't patriottisme van „The Dark Inva der" Kapitan-Leutnant Von Rinte- len. Begin October zal wederom 'n Nederlands aanvullingsdetachement ter sterkte van ongeveer 75 man, per schip uit Rotterdam naar Ko rea vertrekken. Onder deze nieuwe vrijwilligers bevinden zich zowel oud-militairen, als jongemannen die nimmer in militaire dienst waren en die te Schoonhoven een speciale opleiding ontvangen.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5