DE L&ITCSTEMT DRUNEN CJ.e&etme dienst. (2) FEEST IN WASPIK-BOVEN VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN RAAMSDONKSVEER Van Opritschina naar MVD. WEK DE GAL [N UW LEVER OP U HOEFT NIET VAN DE REKENIN6 TE SCHRIKKEN... VROOM DREESMANN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 PATER PRIOR vierde zijn GOUDEN KLOOSTERFEEST DEN BOSCH OUDEN VAN DAGEN OP STAP. maskeren en als Plehve door ter roristen wordt gedood, wrijft hij zich de handen en noemt het de wraak voor Kisjinev, waar op aan stichten van deze minister een schrikkelijke Jodenprogrom heeft heeft plaats gehad. Lenin, de revolutionaire leider, komt eerst na zijn greep naar de macht met een schok tot de ontdek king, dat één van zijn naaste mede werkers, Malinovsky, al die tijd een agent van de Ochrana is ge weest. Maar de Ochrana duchtte veel meer de liberale oproerigen dan de uiterst linkse bolsjewisten en heeft er, onbedoeld alzo, toe meegewerkt dat het huidige Rus land een Sovjet-staat is geworden. Extra druk krijgt de Ochrana het tijdens Wereldoorlog I, waarin zo vele verdachte personen moeten worden geschaduwd. Het gaat niet goed met Rusland en overal spreekt men van verraad. De Keizerin is 'n Duitse prinses en men vertrouwt haar niet, zo min als Raspoetin, de wonderdoende monnik, die geheim zinnige avonturier die zulk een si nistere invloed op het Hof uitoe- Iwan de Verschrikkelijke, de Rusische despoot, stichtte reeds een spionnage-afdeling, de Opritschina, die leger en burgerij in toom moest houden. Later viel die taak ten deel aan Benckendorffs Gendarmerie, onder Nicolaas II weckte de Ochrana. Maar toen de Bolsjewisten het heft in handen kregen, gebruikte Lenin terstond de Tsjeka als instrument om zijn gezag te hand haven. Onder de namen Gpoe, NKVD en MVD is de Russische geheime dienst, eens het werktuig vart despotische Czaren, tot op de huidige dag blijven bestaan. Nicolaas I, Czaar aller Russen, was een somber, wantrouwend en heerszuchtig man. ZiJ" vo°rga"1®eJ' Napoleons grote tegenstander Alex ander Romanoff, hield er libeiale denkbeelden op na. Nicolaas daarvan niets hebben Toen dan ook een groep, bekend als de De- kabristen, bestaande uit officieren en intellectuelen, via een opstand probeerde de liberale gedachte te doen zegevieren, zorgde Nicolaas ervoor, dat die opstand met ijzeren hand werd onderdrukt en vele De- kabristen eindigden hun leven aan de galg of in Siberië. Dat zoiets kon gebeuren veront rustte Nicolaas en hij besloot zijn Russen goed in de gaten te laten houden. Hij wist zijn mensen goed te kiezen. Zoals hij eens een huza ren-officier had benoemd tot pre sident van de Heilige Synode, om dat deze, die zijn huzaren zo goed wist te drillen, ook met „monniken en papen" wel raad zou weten, zo koos hij zich thans Graaf Bencken- dorff en belastte hem met het com mando over een nieuw op te rich ten corps, de Gendarmerie. Rowan vertelt in zijn standaard werk „History of Secret Service hoe Benckendorff, ter audiëntie gaande'bij zijn keizerlijke meester, probeerde van deze enkele nadere instructies los te krijgen. Maar Ni colaas trok met theatraal gebaar n hagelwitte zakdoek uit zijn zak en bood die Benckendorff aan. Droog de tranen der verdrukten, sprak hij, en moge uw consciëntie even blank blijven als dit linnen. Waarop, zoals Rowen ironisch opmerkt, Benckendorff, die aan een half woord genoeg had, terstond be gon zorg te dragen voor een grote schare verdrukten en een niet te stelpen tranenvloed Wanneer deze geheime politie macht aan het werk gaat, draagt dat v/erk het stempel van de bureau cratie. In politieke processen ge schiedde steeds de gehele rechts pleging schriftelijk, de beklaagde kreeg noch zijn aanklager, noch zijn verdediger te zien. Dit bracht na tuurlijk geweldige vertragingen en een nog geweldiger papierlawine met zich mee en stempelde ook het werk der geheime politie. De agenten van deze dienst heb ben het dan ook buitengewoon druk met het schaduwen van allerlei „verdachte" personen. De kleinste kleinigheid ontsnapt niet aan hun aandacht. Men weet in welk cos- tuum de aldus geschaduwde des morgens zijn woning verliet, met wie hij heeft gepraat, in welk huur rijtuig hij heeft gereden en in wel ke winkel hij sigaren heeft gekocht. Niemand, die niet het risico loopt dat op een goede dag de spionnen van de geheime politie zijn gangen volgen en op een kwade dag de aan zegging krijgt om binnen vier en twintig uur naar een onherberg zaam plaatsje in Siberië te vertrek kenals hij niet zonder vorm van proces wordt opgepakt en on dergebracht in de beruchte duistere en vochtige kazematten van de Peter- en Paulsvesting, die bij vloed onder water lopen- Nicolaas I heeft, dank zij of on danks deze activiteit van zijn ge heime politiemacht, zijn leven op zijn bed kunnen beëindigen, maar zijn opvolger, Alexander II, bekend als „de bevrijder der Lijfeigenen", moet van al dit ondergrondse ge doe niets hebben. Hij probeert het zonder geheime politie. Maar hij wordt het slachtoffer van zijn libe rale denkbeelden. De verdrukte Polen zien ook in hem de tyran en plegen een aanslag. De Kozakken van zijn escorte vallen dood en ge wond ter aarde. Alexander stapt dapper uit zijn rijtuig om te zien hoe het met zijn soldaten gaat. Dan valt hij zelf Zijn opvolger heeft zijn les ge leerd en verdubbelt meteen de ac tiviteit der geheime politie en dan komt de Ochrana, de geheime staatspolitie in actie, die vooral be rucht is geworden door het veel vuldig gebruik van agents provoca teurs. fent. De Ochrana gaat dan ook alle gangen van deze heilige man na, maar Nicolaas II stelt er helemaal geen prijs op te weten op welke onheilige manier zijn geestelijke raadsman de dagen en nachten doorbrengt. Doch alle activiteit van de Ochra na kan niet voorkomen dat het kei zerrijk ineenstort. Nicolaas vindt met heel zijn gezin een verschrik kelijk einde in een kelder te Jeka- terinenburg, waar bolsjewistische terroristen, bevreesd geworden door de nadering der witte legers, hem vermoorden. Het Czaren rijk is ineengestort, de Ochrana is verdwenen. Maar het tijdperk der vrijheid voor Rusland breekt niet aan. De gematigden leg gen het af tegen de extremisten, Kerensky delft het onderspit tegen Lenin. En die vindt in de ijskoude Dzjerjinsky de man, die bij vergis- U zult 's morgens „kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zaclit middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. sing enkele duizenden politieke ge vangenen laat mitrailleren, de idea le leider voor zijn eigen geheime politie, de Tsjeka. Herhaaldelijk wisselt deze instelling van naam, maar thans, onder Lenins opvolger Stalin, is de Russische MVD actie ver dan ooit. In het Keizerlijke Rusland vindt men dan in alle steden de gehei me revolutionaire genootschappen, waarin vooral de studenten een grote rol spelen. In die genootschappen worden de agents provocateurs „geplant", zij maken alle beraadslagingen mee, spelen vaak zelfs een leidende rol, om op het juiste moment de samen zweerders aan de politie te verra den. Berucht is als zodanig geworden Azeff, één der „azen" van de Ochra na, maar ook één der meest voor aanstaande revolutionaire leiders, een koelbloedig en fanatiek terro rist, wiens dubbelleven een psycho logische studie waard zou zijn. Azeff levert zonder enig gewe tensbezwaar zijn mede-samenzweer ders aan de tyjlitie uit, weet zelf buiten verdenking te blijven en strijkt een alleszins behoorlijk Ju dasloon opmaar Azeff steekt ook geen hand uit om 't door hem zelf on touw gezette complot tegen de gehate minister Plehve te ont- Jubilé. De Eerwaarde Zuster Maria Eva- rista (in de wereld Mej. Henrica v. Bladel) hoopt op 23 Sept. a.s. haar diamanten kloostérfeest te vieren. In 1891 trad de jubilaresse in de orde van de Zusters van Barmhar tigheid te Ronsse (België). Haar 60-jarig kloosterleven wijd de zij geheel aan de krankzinnige- verpleging. De jubilaresse bracht 25 jaar door in het gesticht Voor burg en 36 jaar in Reinier van Ar- kel te 's-Bosch. Het zal de jubilaressedie dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Gem. Vakschool voor Schoenmakers te Drunen. De uitslag van het examen diplo ma A (Onder Rijkstoezicht gedi plomeerd Schoenhersteller) is als volgt: Diploma A Th. F. Brok, Tilburg; J. P. H. Jan sen, Tilburg; C. A. Nieuwlands, Til burg; E. Otten, Tilburg; W. G. P. v. d. Velden, Kaatsheuvel; J. W. v. Woensel, Kaatsheuvel; C. Boude- wijns, Son; C. H. Dikmans, Tete- ringen; A. C. Deleij, Breda; C. J. Geus, Steenbergen; C. J. M. van Gorkum, Dongen; C. W. Govus, Ul- venhout; A. C. Koks, Vlijmen; P. C. J. Leenaarts, Hoogerheide; A. J. de Roy, Udenhout; F. M. Verhulst, Dorst; A. C. M. de Vries, Waalwijk. Diploma Schoenmakers-Gezel C. P. M. v. Besouw, Gilze-Rijen; J. A. M. Blaus, Goirle; W. K. Bus ter, Tilburg; J. H. Dirven, Geer- truidenberg; P. C. H. Gommers, Raamsdonksveer; L. H. de Roy, Udenhout; T. P. Roza, Veen. Aantal candidaten: 31. Afgewezen: 7. Examen-commissie: H. v. Digge len, voorzitter, Haarlem; J. v. d. Cruysen en P. Carton, Breda, leden. J. P. v. Duyne, Den Haag, Rijks gecommitteerde. Openluchtspel wordt Zaterdag- en Zondagavond a.s, her-opgevoerd. Het openluchtspel „Koren met Aren van Goud" zal, naar wij ver nemen, Zaterdag- en Zondagavond a.s. worden her-opgevoerd, telkens 's avonds om half acht. Hopelijk zullen nog enkele mooie na-zomerse dagen de opvoering van dit zeer prachtige spel begunstigen. Ontwikkelingsavoriden K.A.B. De K.A.B., afd. Drunen, heeft voor het komende winterseizoen haar ontwikkelingsprogramma reeds gereed. Het algemeen onderwerp van dit programma is: „Wij en het communisme". Diverse bekende sprekers zullen deze winter Drunen weer bezoeken. In totaal staan zes Ontwikkelingsavonden op het pro gramma. Wij komen op een en an der nog nader terug. Massa-doorlichting. In het kader van de T.B.C.-be- strijding bestaan alhier ernstige plannen om te komen tot een door lichten van de gehele bevolking. Men hoopt van gemeentewege in samenwerking met de Sotu, nog deze maand de plannen te verwe zenlijken. Gisteren is in hotel Vissers een vergadering gehouden waarop de vertegenwoordigers der Vak- en Standsorganisaties aanwezig waren. Wij zullen hiervan in ons volgend nummer verslag doen. en P. M. Merkx 25 j. te Drunen; C. J. Ververs 24 j. te Waalwijk en C. E. Klijn 29 j. te Drunen; H. de Brouwer 23 j. en H. Cl. van de Wiel 23 j., beiden te Drunen. Gehuwd: H. v. Rooij 26 j. te Am sterdam en Chr. M. v. Drunen 29 j. te Drunen; J. J. Hosemans 43 j. te 's-Bosch en W. L. Kuijpers 32 j. te Drunen; A. J. Fitters 28 j. te Heus- den en J. A. Lommers 27 j. te Drunen; H. Chr. Brok 33 j. en P. C. J. v. Huiten 29 j., beiden te Dru- •nen; G. Baks 31 j. te Meeuwen en W. J. Biekens 27 j. te Drunen; M. •T. v. Drunen 26 j. en J. A. Spee 25 j., beiden te Drunen; J. B. Smulders 32 j. te Loon op Zand en C. van Drunen 26 j. te Drunen; H. J. v. Logten 23 j., en F. v. Gils 21 j., bei den te Drunen; C. J. Ververs 24 j. te Waalwijk en C. E. Klijn 29 j. te Drunen; J. van den Brandt 28 j. te Vlijmen en P. M. Merkx 25 j. te Drunen. Koningin Willielmina-fonds. Onder voorzitterschap van dhr. L. v. Drunen is alhier opgericht 'n comité dat zich ten doel stelt de oprichting van een plaatselijke af deling van het „Koningin Wilhel- mina-fonds". Binnenkort zal dit comité met een ledenwervings actie beginnen. Verwacht wordt dat ook in Drunen velen, door lid te worden van genoemd fonds, de ge vreesde ziekte „kanker mee zullen bestrijden. Het fonds heeft voor de kankerbestrijding niet alleen be hoefte aan zo nu en dan een collec te, maar aan een blijvende finan ciële steun. Jaarlijks heeft het Koningin Wil- helmina-fonds ruim een milliqen gulden nodig voor de bestrijding van genoemde ziekte, waaraan on geveer per jaar 14.000 mensen sterven, hetgeen neerkomt op een sterfgeval per drie kwartier. Geeft U daarom straks op als lid of contribuant van het Koningin Wilhelmina-fonds. Bestrijd het leed dat kanker heet. Kolenbond. Maandagavond j.l. werd in de Gymnastiekzaal een vergadering gehouden voor de leden der K.A.B. en de leden der voormalige kolen- coöperatie, afd. Drunen. De verga dering was druk bezocht. Aanwezig was o.m. de kringbestuurder, dhr. Handgraaf. De kolencoöperatie, afd. Drunen, is enkele maanden geleden geliqui deerd. Het bestuur der K.A.B. vond het echter nodig deze zaak nog eens te bezien en de mogelijkheden te bestuderen om alsnog op de oude regeling door te gaan. Nadat de heer Handgraaf de his torische groei der kolencoöperatie had besproken en de mogelijkheden had verteld om alsnog een kolen coöperatie te stichten, besloot men na enig debat, in principe de afde ling opnieuw op te richten. De N.C.B. heeft op verzoek van de K.A.B., afd. Drunen, een regeling ter plaatse ontworpen, waardoor zij als leverancier van kolen zal kun nen optreden. Het bestuur der K.A.B., afdeling Drunen, zal alles doen wat mógelijk is om de her-oprichting een feit te doen zijn. Burgerlijke Stand over Augustus 1951. Geboren: Tadeusz, zv. T. Frody- ma-v. d. Plas; Anna M. C., dy. M. Chr. v. Delft-Gommans; Petrus G. E. M., zv. G. M. v. Drunen-Ver- hoeckx; Diederick Th. C. M., zv. M. M. H. Lips-Canters; Cornelia M., dv. L. v. Delft-Klerx; Antonie L. J., dv. P. J. A. Willemse-Hesselmans; Petrus A. W., zv. J. C. Fitters- Smits; Cornelis M. M., zv. J. H. Bruurmijn-v. d. Aa; Johanna H. M., dv. Th. Jehoel-van de Water; Leo- nardus M., zv. L. A. Pulles-v. Hees- wijk; Paulus P. X. R., zv. J. J. A. M. Lcenaarts-Wolfstein; Anna M. G„ dv. D. H. Ch. v. d. Brink-v. d. Vel den; Martinus J., zv. L. Musters-v. Son; Jacoba A. M., dv. C. Smits-v. Drunen; Maria A. A. H., dv. A. J. C. Pijnenborg-v. Ermen. Overleden: Hendrikus A. Koks 25 j., echtgen. van J. A. van de Ven; Adrianus G. Kuijs 6 j., zv. A. C, Kuijs-v. Helvert. Huw.-aangiften: G. Baks 31 j. te St. Mich. Gestel en W. J. Biekens 26 j. te Drunen; A. J. Fitters 28 j. te Heusden en J. A. Lommers 27 j. te Drunen; H. J. v. Logten 23 j. en Fr. v. Gils 21 j., beiden te Drunen. J. van den Brandt 28 j. te Vlijmen Uitstapje Ouden van Dagen. Dinsdag maakten de Ouden van Dagen een uitstapje. Verschillende plaatsen werden bezocht. De deel name was zeer groot, 109 perso nen, plus comité en de Edelachtb. Heer Burgemeester van Hout, Met 20 luxe wagens en een bus werd de reis gemaakt. Op verschillende plaatsen verleende de verkeers politie medewerking. Aan de grens van Roermond, waar de eerste aanleg was voor het gebruiken van een verversing, werd de* stoet afgehaald door de verkeerspolitie. Om elf uur werd de Stoet weer opgesteld en vertrok toen naar Valkenburg, waar voor allen een diner klaar stond. Om drie uur werd, begeleid door rijkspolitie uit Maastricht, een rondrit ge maakt door klein Zwitserland, waarna werd doorgereden tot Sittard. waar wederom verversin gen werden aangeboden. Van Sit tard werd de terugtocht aanvaard langs kolenmijnen naar Valkens- .waard, waar wederom een con sumptie werd aangeboden. Het ging er overal gezellig naar toe, zodat de tijd voor het vertrek te vroeg was aangebroken. Om tien uur 's avonds kwam de stoet weer Vlijmen binnen. Alle claxons van de auto's schetterden door het. dorp. Heel Vlijmen liep uit om de Ouden van Dagen te begroeten. Allen gingen naar het Patronaats gebouw, waar ze nog eens op koffie en consumptie werden ont haald. Namens de Ouden van Da gen sprak Burgemeester van Hout dankwoorden aan het comité en aan allen die hebben medege werkt om deze dag te doen sla gen. Het comité brengt langs deze weg haar dank aan verkeerspoli tie en Rijkspolitie, vooral van Roermond, Maastricht en Eind hoven, voor de bijzondere mede werking. Visclub „De Hut". Zondag hield de visclub De Hut haar jaarlijks visconcours in de wiel achter café Vismalen. Na spannende strijd behaalde M. Pa rijs de eerste prijs en werd voor het seizoen 1951-1952 tot Koning uitgeroepen. II. Caron werd twee de, met gering verschil, 's Avonds werden de prijzen in café Visma len door de voorz., de heer C. v. d. Meijden, uitgereikt. Na afloop bleef men nog enkele uren gezel lig bijeen. Toneel. Door de toneelvereniging Ernst en Luim is reeds enige tijd in studie genomen het toneelspel in 3 bedrijven „In een andere we reld", van de bekende toneel schrijvers Joh. Blaaier Sr. en Jr. Dit vrolijke blijspel in 3 bedrijven zal op 28 October en 4 Nov. a.s. onder regie van P. v. O ij en voor het voetlicht worden gebracht in de zaal ,,De Harmonie" van J. v. Oijen. Concert. Zondag j.l. werd door de man- nenzangvereniging, in samenwer king met het dameskoor Levens vreugd, beide gevestigd in café M. Achten, in de tuin van genoemd café aan haar donateurs en ho noraire leden een zang- en mu ziekavond aangeboden. Naast on ze plaatselijke harmonie St. Ce cilia werd daaraan nog medege werkt door verschillende muziek- en zangverenigingen uit de omlig gende plaatsen. E.H.B.O. De E.IT.B.O.-vereniging hield dezer dagen in haar verenigings lokaal .bij G. Kolen een algemene ledenvergadering, die zeer druk was bezocht. Op deze vergadering werd door cle secretaresse een gespecificeerd verslag uitgebracht over de in komsten en uitgaven van de fees telijkheden die op 2. 4 en 5 Au gustus j.l., ter gelegenheid van 't 15-jarig bestaan van genoemde vereniging zijn georganiseerd. Besloten werd om aan de do cent Dr. Martens ter gelegenheid van diens 50e verjaardag een ca-' deau aan te bieden. Belangrijke vergadering. In café M .Achten hield Maan dagavond onder voorzitterschap van W. Pulles Az. de Jongvee-ver zekering een algemene ledenver- Zondag j.l. vierde Pater Hono- rius Gelissen, Prior van 't klooster der ongeschoeide Carmelieten te Waspik-Boven zijn gouden Kloos- terfeest. De parochie van de H. Theresia heeft hem een onvergete lijk stijlvol feest bereid, waaruit nog eens te meer bleek wat Pater Honorius voor de parochie heeft be tekend. Hij zelf heeft deze parochie gesticht, de kerk gebouwd en het klooster; hij bouwde een bewaar school, legde voetbalterreinen aan en zorgde voor grond voor de bouw van eventuele lagere scholen. In 1930 werd hij rector en prior; tot 1945 bleef hij rgetor van de kerk. Thans is hij de wijze en voor beeldige prior van het klooster. De dames van de Missienaaikring en de Congregatie en de heren van de Voetbalclub en Toneelclub, had den in een buitengewoon eendrach tige samenwerking vooi* een prach tige versiering, zowel in als buiten de kerk gezorgd, toen de feesteling naar de kerk werd geleid, waar een plechtige vier-heren-hoogmis werd gecelebreerd. Op zeer goede wijze zong het zangkoor de driestemmige mis van Perosi, onder leiding van de heer Hommel uit Raamsdonk. De predicatie werd gehouden door Pater Rector, die tevens organist was. Na de Mis werd een Cantate ten gehore gebracht, waarover ieder een opgetogen was. Daarna was er een receptie, waarop Pater Prior werd toege sproken door de heer W. Smits, de voorzitter van het zangkoor, namens dit koor en namens de gezinnen. Mej. Rika Remmeren vertolkte in een aardige speech de gevoelens van de jonge meisjes uit de paro chie. Op deze receptie kwamen o.m. de burgemeester, de H.H. Geestelijken uit Waspik en omgeving en de har monie „Volksvlijt en Volksver maak" hun opwachting maken. En dan kwamen er nog 500 parochia nen, buiten de kinderen, de jubi lerende Prior hun gelukwensen aanbieden. Bovendien gaven zeer veel mensen door hun cadeaux in diverse vorm blijken van grote be langstelling. In de middaguren was er een Lof met assistentie, waarin het koor wederom voortreffelijk de meer stemmige gezangen zong. Zo heeft de parochie van de H. Theresia op ondubbelzinnige wijze haar waardering getoond voor het vele goede werk dat Pater Hono rius voor de mensen van Waspik- Boven heeft gedaan en in hem werd heel de Orde der Ongeschoeide Carmelieten geëerd om de zegen rijke arbeid die zij tot heil van de parochie heeft verricht. gadering. Als enigste en belang rijkste punt stond op de agenda, te komen tot het bouwen van een glascel om de zo gevreesde schurft onder het jong vee tegen te gaan en uit te roeien. Nadat de voor zitter de leden, in het belang van de veestapel in het algemeen en ook in het belang van iedere vee houder,'het grote nut van zo'n gasccl had uiteengezet, werd na een gehouden stemming unaniem besloten tot het bouwen daarvan over te gaan. Ook zullen veehou ders, die niet bij genoemde ver zekering zijn aangesloten, tegen een zeker tarief in staat worden gesteld hun besmette vee te laten behandelen. Door de leden werd aan het bestuur de machtiging verleend, om naar een geschikte plaats uit te zien en de bouw aan te besteden. want vrijblijvend geven wij U van te voren prijsopgaaf voor vernieu wing of reparatie van Uw vloerbe dekking, gordijnen, lopers enz. Ook het opnieuw opmaken en stofferen van Uw huiskamer- en salonmeu belen willen wij gaarne eens met U bespreken en als Uw matras zijn beste jaren achter de rug reeft, hoeft U hem geen nacht te missen om hem weer opgeknapt en als nieuw terug te krijgen. In onze behangerij, meubelmakerij, beddenmakerij, zowel als op het gordijn-atelier hebben wij zeer be kwame medewerkers, stuk voor stuk vakmensen. Een briefkaartje of een telefoontje (8333, toestel 43 of 72) en onze ad viseur komt bij U langs om U vrij blijvend alle inlichtingen te ver strekken. afd. Complete woninginrichting „Doklaan" te water gelaten. Op de scheepswerf van de firma De Haan en Oerlemans werd te water gelaten 't motorschip „Dok- laan" van de N.V. Stoomschip „Hanna" te Rotterdam. Het schip is gebouwd onder spe ciaal toezicht van Lloyd register of Shipping en is geschikt voor alge mene vrachtvaart en het vervoeren van hout en vóór Atlantische vaart. Het wordt uitgerust met een M. A. N. scheepsdieselmotor van 650 PK. Het heeft een laadvermogen van 850 ton en een inhoud van 499 bru to registerton. De echtgenote van een der directeuren der rederij ver richtte de doopplechtigheid, waar na het schip, precies oP de daarvoor vastgestelde tijd, rustig te water gleed. Proefvaart. Het motorschip Neeltje B, ge bouwd op de scheepswerf van de la. De Haan Oerlemans te Heus den, heeft op de Noordzee met goed gevolg proef gevaren. Op de ge meten mijl werd een snelheid be reikt van 10.65 mijl. In dit schip werd een Bronsmotor geplaatst van 500 pk. bij 320 omw. De Neeltje B heeft een draagvermogen van 808 ton en een bruto registertonnage van 499.70. Dit is het vijfde schip dat xia de oorlog door de fa. De Haan Oerlemans voor de N.V. Gebr. Broere te Dordrecht is ge bouwd. Geslaagd. Rij het Ie Tilburg gehouden examen slaagde Mej. C. Kuijs Wd. voor het diploma Gezinsverzorg ster. Dit is de tweede uit dit ge zin die dit diploma verwierf. Actie Winkeliers. De gelukkige prijswinnaar van de actie der Heusdense winkeliers is de heer van Mersbergen Uit Genderen. Zoals bekend bestond de prijs ilit een zevendaagse gra tis vacantie voor twee personen, maar daar de fain, van Mersber gen om gezondheidsredenen hier van geen gebruik kan maken, zul len zij tot een bepaald bedrag waardebons ontvangen, welke be steed kunnen worden bij de aan gesloten winkeliers van de Actie Winkeliers Heusden. Hengelconcours. De Heusdense Hengelsportvere niging behaalde op het j.l. Zondag te Tilburg gehouden Internatio naal Hengelconcours (1e tweede korpsprijs. Deze bestond uit een prachtige beker. De tweede per sonele prijs, bestaande uit een damesrijwiel, werd behaald door de lieer J. v. d. Donk. Winkel-uitbreidin'g. J.l. Zaterdag heeft de heer R. de Wit alhier zijn al reeds jaren bestaande textielzaak uitgebreid met een fraai ingerichte winkel voor heren- en jongensconfectie. Hiermede is er aan de tekortko ming op het gebied van confec- tiekleding in onze stad een eind gekomen. Wij wensen de heer de Wit veel succes met deze nieuwe zaak. Burgerlijke Stand. Over de maand Augustus. Geboren Margaretha M. M. <1. v. F. G. A. Schreuder en E. H. A. H. Leijten. Maria H. d. v. M.' M. de Hart en A. C. Bruijsters. Hendrika M. d. v. J. Struijk en H. M. Strasters. Maria J. d. v. N. Smolders en J. A. Kuijpers. Petrus J. Th. z. v. D. W. A. Krols en W. J. M. Schoenmakers. Gehuwd W. F. van Wijk 28 j. te Eindhoven en A. M. Baaijens 23 j. alhier. J. van Wijk 31 j. en M. J. W. Raaijens beide alhier. Overleden J. M. Brok 39 j. J. Bax wedr. van A. van der Beek 72 j. A. J. A. H. M. Grijns, echtg. van S. M. H. Clout 67 j. M. W. van de Weéken wed. v H. van Herwaarden 80 j. J. D. Bax ecfhtg. v. Eike Sodderland 74 j. W. A. E. Neef wed. van Rut van der Steenhoven 82 j. De Ouden van Dagen uit onze plaats maakten ook dit jaar op 31 Aug. hun jaarlijks uitstapje. Voor afgegaan door een agent der ver keerspolitie, die de stoet per motor begeleidde, zette de colon ne, bestaande uit een 22-tal auto's, zich vanaf het Heereplein in be weging. Ditmaal was de tocht naar Es beek, alwaar, zover het weer 't toeliet, genoten werd van de vrije natuur. Via Eindhoven werd koers gezet naar Vucht. Des avonds te 8 uur arriveerden de oudjes aan de grens onzer gemeente. Het was een aangename verrassing dat ze hier werden opgewacht door de Kon. Harmonie De Eendracht, die de stoet voorafging naar het eind punt van deze goed geslaagde tocht. Een woord van dank aan het comité, de auto-bezitters en allen die aan het welslagen van deze tocht medewerkten, is wel op zijn plaats. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot P. Gommers behaalde te Drunen zijn diploma Vakbekwaamheid schoenhersteller. SCHEEPVAART. Gedurende de maand Augustus passeerden de rolbrug over de Donge alhier 1954 schepen met een inhoud van 302772 ton.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6