Waalwijkse en Langstraaise Courant GEMEENTERAAD DRUNEN DRUNENSE DUINEN BURGERLIJK ARMBESTUUR IN WASPIK hetrijke gebied per REORGANISATIE DE RAAD STELT CREDIETEN BESCHIKBAAR TOT EEN TOTAAL BEDRAG VAN f 28891,23 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 74e JAARGANG No. 75 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prjys 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 Oe meerderheid voor reorganisatie Na de opening, het vaststellen der notulen en het vaststellen van een TEL.-ADRES „ECHO" Verordening bctrcfende besmettelijke ziekten behandelde de raad van Waspik in zijn vergadering van Donderdagovond j.l. de kwestie van het Burgerlijk Armbestuur. In de vergadering van 14 Juni was B. en W. de vraag gesteld of 't wenselijk was wijziging te brengen in he't Sta tuut van het Burgerlijk Armbestuur. Met het Armbestuur zijn B. en W. na y,rijp beraad en ampele overwe gingen" tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding bestaat ïot wijziging, wel wil men de naam ver anderen. B. en W. stelden de raad derhalve voor de bestaande toestand te handhaven. Echter de raad was het hier in grote meerderheid niet mee eens. De heer Brokx begon met op te mer ken dat hem als Armineester in de be treffende vergadering van het Armbe stuur alleen gezegd was dat de naam veranderd zou worden. Over een wijzi ging van het statuut was helëmaal niet gesproken; de brief die het Armbestuur gezonden had als antwoord op de vraag van B. en W. of wijziging wenselijk was welk antwoord van het Bëstuur ontken nend luidde, was dus ongeldig. De burgemeester wees er op dat de brifef van B. en W. wel degelijk vroeg omtrent de wijziging van het statuut. De heer Brokx: Maar die brief is ons niet voorgelezen. De voorzitter: Ja, dat is een interne kwestie van het Bestuur. De heer Brokx: Dan is het schrijven van het Armbestuur in tik geval van nul en gener waarde. De voorzitter antwoordde hier echter op dat men dit nu niet kon beoordelen volgens dfc brief die door het Armbestuur ondertekend was ging men niet accoord met een statutenwijziging. De heer de Glas, die ook Armmeester is, kon zich niet anders meer herin neren of de brief was voorgelezen. Het bevreemdde de heer v. d. Brofek dat B. en W., die anders toch nog al vindingrijk waren, nu helemaal geen aan leiding gevonden hadden tot wijziging. De naamswijziging was maar bijzaak het ging niet om de naam van het kind, maar om het kind zelf. Een reorganisatie was wel degelijk gtwenst; spreker had het systeem zoals dat in Waalwijk was ingevoerd, goed bestudeerd. In het Waspiks'e Armbestuur was het met het oog op de landerijen zeer ge wenst, dat er ook een boer in het bestuur zat: bovendien zou feen protestant als lid van het Bestuur ook beter zijn voor een juistere verdeling onder alle bevolkings groepen. Het huidige Bestuur was te beperkt, ze zaten allemaal in en krin getje van 50 meter bij elkaar. Waspik- Boven was ook helemaal niet in het Be stuur vertegenwoordigd. De voorzitter repliceerde dat vroeger het bestuur bestaan had uit 5 man en dat de raad het toen zelf teruggebracht had tot 3 leden, omdat het bestuur dan soepeler zou zijn. Betreffende de keuze van de personen merkte hij op, dat de raad om de 5 jaar vrij was om te kiezen wie zij wilden. Ik geloof niet, zei wethouder v. Don gen, dat iemand over het verpachten van de grond van het Armbestuur te klagen heeft. Misschien mogen we het wel als voorbeeld stellen voor andere verpach ters. Maar waren er bepaalde klachten, hij zou die graag vernemen. Ja, als de raad een boer in het bestuur wilde heb ben, dan moesten ze die zelf maar kiezen. De heer B.rokx wees op het nadeel van een bestuur van 3 leden; ge bent veel te gauw uitgepraat, zei hij. En waar het zoveel geld ieder jaar betrof, vond hij 3 personen ook al te weinig. De voorziter vond dit geen argument. Een bestuur van 5 man werkte altijd stroever dan een van 3. Bovendien wa ren er nooit bepaalde klachten geweest. De heer de Glas vond dat het tot nu toe heel goed ging, het kon eigenlijk niet beter. Hij vond de heer van Dongen als onpartijdig beoordelaar wel geschikt om de boerenbelangen te behartigen. De heer Brokx bleef bij zijn standpunt. De heer van Dongen begreep de heer Brokx niet; steeds had hij drie mensen in het bestuur het beste gevonden, tot in de laatste vergadering, waar de brief van B. en W. bfesproken werd, toe. We hebben alleen gesproken over de naamsverandering, zei de heer Brokx. Hefel het schrijven is voorgelezen, ant woordde de heer van Dongen. Dat is niet waar, zei hierop de heer Brokx, waarop de hefer van Dongen ver zuchtte: Dan zullen we hier maar niet verder over uitwijden. In elk geval, het voorstel Van B. en W. werd tenslotte in stemming gebracht en werd verworpen: alle raadsleden waren tegen, alleen de heren van Dongen, de Glas en Kuysten waren voor. De heer van den Broek deed hierna dus het voorstel een commissie te benoe men waar alle leden van de raad voor waren. In deze commissie werden be noemd de heren v. d. Broek, v, Kuyk en v. Dongen, die allen hun benoeming aan namen. 1 I 1 Hierna werd het voorstel tot verho ging van het presentiegeld der raads leden aangenomen. Voortaan krijgt men voor een gewone vergadering 5.en voor een commissievergadering 2.50. Een voorstel tot vaststelling van een verordening op het veeartsenijkundig toe zicht op veemarkten ontmoette even eens geen tegenstand. In de "bouwverordening werd vervol gens een kleine wijziging gebracht. Aan de vereniging voor Hervormd Christelijk Schoolonderwijs zal men me dewerking verlenen bij de aanschaffing van leermiddelen tot een bedrag van 402.60: deze kleine uitgave zal gefi nancierd worden uit de lopende kas middelen c.q. Rekening-Courantmiddelen en zal voorlopig als ongedekt tekort in de begroting opgenomen worden. DIVERSE CREDIETEN. In verband met het toekennen ,van di verse credieten door de raad, mofest de gemeente-begroting 1951 gewijzigd wor den. Op de eerste plaats werd crediet ver leend voor de bouw van een brandweer garage op ten terrein aansluitend aan het marktterrein: de kosten van dit plan zijn beraamd op 20.000.De Bank voor Nederlandse Gemeenten hefeft zich bereid verklaard de bouwkosten tot ge noemd bedrag in Rekening-Courant te financieren. De heer de Glas vond dit wel iets te grootscheeps, en hoewfel de voorzitter al zei, dat het moeilijk anders kon, gezien de eisen die de tijd stelde aan de brand weer en alle voorzieningen dienaangaan de, bleef hij het erg duur vinden. Hij had echter een andere oplossing op het oog en daarom vroeg hij of dit punt niet uit gesteld kon worden tot de volgende ver gadering. De voorzitter zei daarop het zo te zullen doen: de raad zou het crediet in elk geval verlenen: dit was immers een te mooie kans om het geld te krijgen, maar voor aan de uitvoering van het plan werd begonnen, zou men de raad nogmaals horen. Vervolgens werd een crediet verleend voor het noodzakelijke onderhoud van het Gemeentehuis, het betreft hier de in wendige verzorging van het gemeente huis, schilderwerk, e.d., tot een bedrag van pl.m. 1650. Het crediet voor het uitbreidingsplan werd verhoogd met 2241.23, terwijl men voor het aanschaffen van brand- blusmiddelen een crediet van 2000. beschikbaar stelde. Het bij- en herstraten van de markt en het kermisterrein vroeg ook nog pl.m. 3000. Behalve het crediet voor de brand weergarage moet men de overige sommen financieren uit de lopende kasmiddelen c.q. Rekening-Courantmiddelen en moet men deze uitgaven voorlopig als onge dekt tekort in de begroting opnemen. Als dekking wil men voorlopig een 5-jaarlijkse bijdrage van de gewone dienst aanwenden. BEZWAREN TEGEN STRAATBELASTING. Er waren bezwaarschriften tegen straatbelasting binnengekomen van C. Claassen, A. Faro, P. van Loon Dzn., Ca. Versteeg, Ca. Aa. Versteeg, J. Ver steeg Hzn. en W. Versteeg Hzn. allen uit s-Gravenmoer; het prae-advies van B. en W. verklaarde, dat als enig cri terium voor het het al of niet betalen van straatbelasting gold, dat het perceel moet belenden aan of uitgang moet heb ben op een openbare land- of waterweg in de gemfeente. Aan deze voorwaarde voldeden alle percelen van de reclamanten, behalve enige percelen van de heer W. Versteeg Hzn., die gelegen waren in „Over de Vaart: behoudens deze laatste werden dan ook alle andere percelen voor straat- belasting in aanmerking komend ver klaard. Hierna werden aan Wed. C. de Rooy- Heyblom, de Wed. M. Zwaans-Mateij- sen en aan C. J. Vervoort premiën toe gekend voor het treffen van voorzienin gen bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte. Naar aanleiding hiervan wees de heer Brokx op een artikel in ons blad van vorige week, waarin gewezen werd op de moeilijkheden op het gebied van de woningen in Waspik en hij attenteerde er op dat hier kastelen, kazernes van huizen stonden, waar dikwijls maar 2 of 3 mensen inwoonden. Hij vroeg of hier nu niets aan gedaan kon worden. De voorzitter ontkende dit: Niemand kan hier iets aan doen; de mensen moe ten zelf zo veel sociaal gevoel hebben dat te doen. Eventueel kan er natuurlijk samenwoning gevorderd worden, maar de meeste woningzoekenden willen van een gedwongen samenwoning geen ge bruik maken. Aan G. Heesters en H. Nerings werd een tegemoetkoming verleend tot het volle bedrag in de kosten van vervoer van hun kinderen naar de school voor B.L.O. te Waalwijk, terwijl aan C. Dek kers 50 /o van de kosten zou worden vergoed. Vervolgens besloot men tot ten bedrag van 78.208.tegenover de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank garant te blijven t.b.v. de N.V. Waterleidingmij. Noord-West-Brabant. Zeer voordelig, voor 2% n.l., kon de gemeente een Rekennig-Courant-over- eenkomst aangaan van 150.000.—, aangezien het moeilijk is geld op te ne men de laatste tijd, aarzelden de raads leden niet, hier hun goedkeuring aan te geven. RONDVRAAG. v De voorzitter behandelde hierna nog enkele schriftelijke vragen van de heer Brokx, die als eerste punt onder de aan dacht bracht een woningruil tussen de Bernhardstraat en de Carmelietenstraat. De burgemeester antwoordde hierop dat B. en W. bevoegd waren uitvoering te geven aan de woningwet, terwijl de wo ningcommissie een adviserende taak hierin had. De heer Brokx had hierop een minder vleiende uitdrukking voor de woning- commisie. Steeds moest men trachten Waspik en Waspik-Boven als èèn te zien. Zoals dit nu weer gebeurde was het fout. De volgende vraag van de heer Brokx was betreffende de telefoongids, waarin de gemeente Waspik niet meer opge nomen was. Hij vond dit een degradatie; men vroeg wel eens aan hem „Woonde voort in Capelle"? De voorzitter antwoordde hierop dat dit zuiver ten kwestie van technische aard was. Zovfeel andere grote ge meenten waren ook bij een ander net aangesloten. De derde vraag van de heer Brokx betrof de heer Lambooy, wieens verzofek om vrijstelling van schoolgeld was afge wezen. Wat gebeurt fer wanneer de heer Lambooy niet betaalt? Een dwangbevel, zei de voorzitter. De hefer Brokx vond het jammer, dat Lambooy de dupe werd van een fout die doqr de raad was gemaakt. Maar de raad had eenmaal dit besluit genomen en kon hier mofeilijk weer op terugkomen, aldus de voorzitter. De heer Lambooy moest maar eens overleg plegen met de gemeente-ontvanger. Hierna werd deze goed bestede verga dering gesloten. De verlenging der pacht-overeenkomsten en de verpachting der Jachtgrondén leverde langdurige en felle debatten. De Vaksphpol-avondcursesen wordt door de gemeente gesteund waar geen rijkssubsidie verkregen kan worden wegens het gering aantal leerlingen. Dei raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize, onder voorzit terschap van de E.A. heer Burgemeester Snels. De raad was voltallig. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De ingekomen stukken, t.w. besluiten van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring van verschillende raadsbesluiten, werden alle voor kennisgeving anageno- men. Aan de orde was verder het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in trekking van het raadsbesluit van 30 No vember 1950, houdende wijziging van de begroting 1951, zulks met betrekking tot de voorgenomen verbetering van de Duinweg. Hierover zegt het prae-advies In de .raadsvergadering van 30 No vember 1950 werd besloten tot het be schikbaarstellen van een crediet, zulks ten behoeve van de verbetering van de Duinweg, t.w. het gedeelte tussen Grote straat en Kanaal. Ondanks onze bemoei ingen zijn wij er niet in kunnen slagen de daaruit voortvloeiende begrotingswij- ziging goedgekeurd te krijgen. Gedepu teerde Staten zien de noodzaak tot af doend herstel absoluut niet in. Zij zijn de mening toegedaan, dat de bestaande verharding ruim voldoende is en gfcschikt is te achten voor alle verkeer, dat van deze weg gebruik maakt. Bovendien vrezen zij, dat de voor de verbetering nodige kosten bfelangrijk hoger zullen worden, omdat ook het gedeelte ten Zui den van het kanaal in zeer slechte toe stand verkeert. Op grond hiervan achten zij de voorgestelde kapitaalsinvestering niet vferantwoord, weshalve door hen geen goedkeuring verleend wordt. Als gevolg van het vorenstaande zal het derhalve nodig zijn de weg zo goed mogelijk te onderhouden en in zo goed mogelijke staat te houden. Ons voornemen is verder in deze aan gelegenheid de hulp in te roepen van de Stichting „Brabants Centrum" en te trachten op deze wijze alsnog Gedepu teerde Staten tot een andere zienswijze te brengen. Het is, aldus de voorzitter, niet zonder pijn, dat wij dit hier neerschrijven. Maar de voorzitter was van mening dat, hoe onprettig het ook moge zijn, er weinig aan te veranderen valt. Spr. kon zich het standpunt van Ged. Staten niet geheel indenken, waar het hier tevens betrof een weg die rechtstreeks leidt naar een van de mooiste plekken van natuur schoon in onze omgeving. Een beroep op de Kroon voor dezte zaak vond spr. ook niet geschikt, omdat deze zaak dan toch nog zal moeten lopen over de in stanties die nu afwijzend hebben be schikt. De heer van Drunen was het niet ge heel met de voorzitter eens. Enkele jaren gëleden heeft men aan deze weg pl.m. 8000.kosten gemaakt, door het in rijden van puin voor het aanbrengen van een harde onderlaag. Het plan was en daarop was alles gebaseerd, om er bin nen enkele jaren een wegdek op te leg gen, maar steeds is dit plan geboycot. Thans staan wij voor het feit dat het definitief is afgewezen. Maar het gevolg is dat de harde onderlaag binnen enkele jaren geheel stuk zal zijn, wat dan weer grote kosten met zich mede zal brengen. Afgezien nog van het feit dat deze weg belangrijk genoeg is om goed onderhou den te worden, betekent de weigering van Ged. Staten voor de gemeente nog een schadepost van 8000. De overige leden waren het mfct spr. geheel eens. De heer L. van Drunen was van oor deel dat mogelijkerwijze misschien bij Ged. Staten weinig in deze kon worden bereikt, maar meende het toch goed ge zien, als de raad weigerde haar goed keuring aan deze beslissing te geven waardoor men toch zijn stem in het ka pittel liet horen. De raad weigerde dan ook haar goed. keuring aan dit besluit te geven. Punt 4 der agenda was het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van medewerking ingev. art. 72 der L.O. wet t.b.v. de Bijz. Meis jesschool te Drunen, voor de aanschaf fing van een keukentafel, 2 gasstellen, enig keukengerief, een vlag en 4 zit plaatsen, een en ander ten behoeve van het V.G.L.O., zulks in vferband met de toename van het aantal leerlingen. De kosten worden door genoemd bestuur begroot op 462.— totaal. De raad verleende hieraan zijn goed keuring. Verder was aan de orde 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een voorschot aan de 2 Meisjesscholen (Drunen en Elshout) ten bate van het vakonderwijs voor de ge meentelijke vergoeding voor het vakon derwijs voor het jaar 1951, tot een be drag van resp. 370 en 780. Ook hiervoor gaf de raad zijn toestem ming. Het voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de akte, waarbij recht van opstal is verleend voor de bouw van de noodwoning van J. W. Luijpen en Th. Melis, werd vlot afgehandeld. Het gold hier een wijziging in verband met her bouw. Op de vraag van de hee.r v. d. Wiel of de bestaande noodwoning als woon ruimte verloren ging, antwoordde de voorzitter dat dit bij ieder geval op zich moest worden bekeken. Hier lag de si tuatie evenwel gunstig. Aan de orde was verder 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van het gemeentelijk aandeel in de kosten van splitsing van het pand Grotestraat 188 (Wed. C. v. Logten). Tot het geven van deze premie stemde de raad toe. De gemeentelijke bijdrage is 525.De heer v. d. Wiel merkte evenwel op, dat er voldoende toezicht zou zijn, dat het een dusdanige splitsing zou zijn dat er twee permanente wonin gen zouden tot stand komen. De voor zitter antwoordde dat dit zeer zeker zou geschieden. Over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de plaatselijke politieverordening werd niet veel gesproken. Deze wijzigingen hadden o.a. betrek king op het volgende. In de Algemene Politieverordening voor de gemeente Drunen wordt verwe zen naar de wegenverkeerswet. In ver band mfet het feit, dat per 1 Jan. 1951 een nieuwe wegenverkeerswet in wer king is getreden, zijn deze artikelen niet in overeenstemming met de nieuwe be palingen. Wijziging hiervan is derhalve thans noodzakelijk geworden. Vervolgens wordt het gewenst geacht aan personen, die in speciaal daarvoor bestemde gelegenheden (hotels e.d.) nachtverblijf verschaffen aan niet tot het gezin behorende personen, de plicht op te leggen de namen van de bij hen ver blijvende personen aan de politie op te geven. Meer en meer wordt de laatste tijd door jeugdige personen overgegaan tot opkopen en inzamelen van oude mate rialen. Uit paedagogisch oogpunt ont moet dit uiteraard bezwaren. In verband hiermede verdient het aanbeveling in de algemene politieverordening een bepaling op te nemen, welke aan personen bene den de leeftijd van 18 jaar het opkopen en inzamelen van oude materialen ver biedt. Tenslotte verdient het aanbeveling het verbod tot het onbeheerd laten staan van fietsen uit te breiden tot fietsen met hulpmotor. De raad verleende hieraan zijn goed keuring. Verder was aan de orde: Aanbieding gemeenterekening (met bedrijfsrekening) over 1950, met voorstel over te gaan tot benoeming van een commissie van on derzoek. In de commissie van onderzoek wer den gekozen de leden J. Knippels, A. v. d. Wiel en J. v. Wezel. Aan de orde was verder de periodieke aftreding van de leden der adviescom missie Woonruimtewet. De uitslag der stemming was als volgt: Chr. Muskens 6, J. v. Drunen 8, A. Kamp 11, H. Maas 8, Fr. Elshout 11, H. de Wit 10, Notaris Schreurs 5, C. Klijn 3, A. v. d. Wiel 3, G. Merkx 1. Alle aftredende leden werden herko zen. i Natuurmonument of recreatiegelegenheid voor velen. Ieder jaar krijgt de naam Drunen meer bekendheid, omdat ieder jaar meer mensen de onvervalste schoonheid van de Drunense en Loon se Duinen Ieren kennen en het kennen van de Ze schoonheden brengt onherroepelijk mee, dat men ze ten zeerste waardcrt en jat men er ten zeerste van geniet. Al is dit gebied niet rijk aan in dustrie-vestiging®- en agrarische moge lijkheden het is rijk aan recreatie- mogelijkheden en deze mogelijkheden zijn zeer goed te verwezenlijken zond cr dat fot natuurmonument als zodanig geweld wordt aangedaan. RIJKE MOGELIJKHEDEN. Enige tijd geleden is er gespro ken over plannen, om te komen tot z.g. recreatie-gemeenschappen, d.w.z. enkele gemeenten zouden samen de gelegenheid tot ontspan ning van hun inwoners verzorgen en zo werden er ook suggesties gedaan om het gebied der Dru nense en Loonse Duinen te doen exploiteren door enkele gemeen ten, waaronder Drunen, Loonop- zand, Waalwijk e.m.a. Maar aan stonds hoorde men stemmen uit het kamp der Vereniging lot Be houd van Natuurmonumenten, dat men zich niet moest vergr'jpen aan deze ongerepte natuur, dat 't zonde was een van deze zeldzame gebieden aan de vernieling en ver nietiging prijs te geven. Wij kunnen een dergelijke hou ding volledig begrijpen wanneer wij zelf 'ns door die eenzame schonen duinen dwaalden, dan schone duinen dwaalden, dan dachten wy ook wel eens ge- weinig hekend is, dat er nog niet zo veel mensen komen, nu kun je tenminste rustig en ongestoord van al dit schoons genieien. Maar in feite is een dergelijke gedachte gang zeer egoïstisch, omdat zij zo veel anderen zonder ineer buiten sluit, en niet dit zeldzaam mooie gebied laat binnengaan. Bovendien zo te denken heeft geen enkele reden laat dit gebied nu eens meer en meer „ontdekt" worden door de toeristen, wat dan nog het is zo ontzettend uit gestrekt. Neem bijvoorbeeld Bos en Duin eens, daar kan het soms al geweldig druk zijn, trouwens ook op de Roestelberg en bij Giers- bergen, maar merkt ge daar nog iets van wanneer ge 'n twee, drie honderd meter verder de duinen in loopt Daarom, voor ons staat het vast dat een openstellen van de Duinen voor het grote toerisme, slechts tot gevolg zal hebben dat de rand gebieden druk bezocht worden maar het binnenste van dit schone rijk zal slechts bezocht worden door de tnou,we minnaars van de natuur, die niet zo maar eens voor een dagje „buiten" zijn. WELVAART VOOR DE STREEK. Het bevorderen en intensiveren \;an het vreemdelingenverkeer in onze mooie stretk kan slechts gunstig zijn voor de welvaart van de streek. Met name voor de mid denstand, maar ook voor de in dustrie, wier naam op zo'n manier uitgedragen zal worden. Hier zou den meer, veel meer hotels, res taurants en pensions moeten ko men, meer en grotere speeltuinen, badgelegenheden desnoods. En niet op de laatste plaats zou den de wegen verbeterd moeten worden en aangelegd moeten wor den waar ze niet zyn. Want momteel is het niet die toegangswegen tot de duinen droevig gesteld. Geen enkele is er goed, enkele slechts zijn er ver hard, er wordt wel eens aan ge werkt, zoaJs aan de weg naar de Roestelberg van het Loons hoekje uit en de weg naar Giersbtrgen, om de twee enige te noemen, die vanaf het Noorden een auto met goed fatsoen tot aan de zandver stuivingen kunnen brengen, maar goed zijn deze wegen allerminst. Enkele goede fietspaden door de bossen (geen enkele van de vele is er nu, die goed is te noemen) en door de duinen, zijn meer dan een wens, ze zijn noodzaak. Och, we hebben er al zö vaak over ge sproken, maar werkelijk, ge kunt niemand die hier in de bossen en de duinen komt, of die hier 'ns een fietstocht wil maken, spreken, of hij klaagt over de slechte we gen en paden. Het zou alles waard zijn, wan neer bijvoorbeeld ,de g^mefentjen/ wier gebied aan de duinen grenst, tot een vergelijk konden komen en de middelen en de manier kon den vinden de schoonheid van de Drunense en Loonse Duinen be kend te maken in een steeds gro tere kring en de mensen in de ge legenheid te stellen van deze schoonheid te genieten. Hier kan samenwerking van gemeenten van groot belang zijn Bovendien blijft men dan baas in eigen huis en kan men dan van het begin af aan zelf de teugels in handen houden en anders loopt men het gevaar en dit gevaar is heus niet denkbeeldig, dat het tourisme de overheid en de be volking hier over het hoofd groeit. A "'Vi HOE HET DIT JAAR WAS. Verre van ideaal is het afgelo pen seizoen geweest, wat het weer betreft en vanzelf heeft dit zijn terugslag op het tourisme. We zijn eens op Giersbergen wezen infor meren en daar vernamen wy dat echter het aantal kampeerders nog groter was dan vorige jaren. De boeren die grond hebben liggen „aan de duinenaan" hebben bijna allemaal hun stuk verhuurd aau verkennersgroepen dan waren er nog welpen en gidsen, die on derdak vonden in de schuren er is een grote groep grote-stadskin- deren geweest en aJle mogelijke andere jeugdverenigingen. En dan waren er nog de dagjesmensen, de reisgezelschappen, de bussen met kinderen, die 'n dagje kwamen vooral de nieuwe speeltuin by „De Drie Linden" zal dit soort bezoek zeer zeker doen toenemen. Ook „Ten Eijck" trok terecht vele bezoekers. Ook waren er vele kampeerders op het mooie kampeerterrein van de gemeente Drunen, op de Klin- kert, de Pessert en de Fellcnoort in Kaatsheuvel by „de Juul" en omgeving en bij Bosch en Duin. Het toerisme beperkt zich hier voornamelijk dus tol kampeerders en dagjesmensen het grote echte vreemdelingenverkeer is er nog niet, maar alle tekenen wijzen er op dat het zal komen, dat het hier een belangrijk centrum kan wor den. Dit kan een zegen zijn voor de streek in materieel opzicht, die hoeft geen nadeel en geen „pest" te zijn op het gebied van het na tuurschoon en de goede zeden, wanneer de gemeentebesturen alle gezamenlijk, niet langer aarzelen alles te stimuleren en in goede banen te leiden. Punt 11 der agenda, het voorstel van Burg. en Weth. tot verlenging van en kele pachtovereenkomsten, werd een punt waarover zeer lang werd gediscussieerd. Het. feit deed zich n.l. weer voor dat de pachtcommissie op grond van een besluit eertijds door de raad genomen om geen grond toe te kennen aan hen die reeds in loondienst zijn, grond ont nam aan S., vader van 8 kinderen, die gedeeltelijk in loondienst is. S. had nog een schrijven ingediend, waarin hij als nog vroeg, gezien de toestand waarin hij algemeen verkeerde de pacht te ver lengen. De heer Knippels kwam de lans bre ken voor dit speciale geval, dat volgens spr. niet zonder meer gepasseerd mocht worden. Ook de heer L. v. Drunen en H. Maas vroegen in deze zaak enige soepelheid. De heer v. d. Wiel was het met deze heren, geen leden der pachtcommissie, niet eens. De raad heeft eertijds beslo ten, op verzoek van de N.C.B., om gezien de moeilijkheid om aan grond te komen, voor de boeren, loontrekkeoden de ge meentegrond te ontnemen. Spr. zeide nu consequent te moeten zijn: wanneer men hier toe zou geven, komen straks alle anderen die hun land om deze reden moesten afgeven. Als men in dit geval toegaf, waar was dan het einde. Hierover werd zeer uitvoerig en lang gedebateerd. De raadsleden Ploegmakers, R. van Drunen, Knippels, v. d. Wiel, v. Wezel en L. v. Drunen gaven hierop hun visie. De voorzitter deed tenslotte het voorstel om deze zaak opnieuw terug te wijzen naar de pachtcommissie, die dan ook bevoegd zou zijn een bindende uitspraak te doen in deze zaak. De heer v. d. Wiel was echter van mening dat de pachtcommissie in deze niet alleen kon beslissen, maar dat deze bij de raad lag. De commissie had alleen een advies uit te brengen. Het voorstel van de voorzitter werd evenwel met 8 tegen 3 stem men aanvaard. De raad had juist een uur nodig voor deze stof. Aangenomen werd wel op advies van de Pacht-commissie: a. de pachtovereenkomst van twee bij C .v. d. Hoven in huur zijnde percelen niet te verlengen, zodat derhalve wel verlengd worden de pacht van twee andere bij hem in gebruik zijnde percelen; b. niet tot verlenging over te gaan

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5