Binnen en buiten onze grenzen. HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951. 6 NEDERLAND LEVERT BOTER AAN CANADA. Inlf l'n.MC,ï iheCft hem eerst een van de twee bij A. v. d. Staak in pacht zijnde percelen (t.w. Mid- delzeeg en Lange Zeeg). Ie. De pacht van alle vier bij C. v. d. Hoven in gebruik zijnde percelen voor 3 jaar te ver lengen; 2e. A. v. d. Staak gedurende 3 jaren in het bezit te laten van het perceel, gelegen in de Middelzeeg. Dit houdt der halve in, dat de pacht van het in de Lange Zeeg gelegen perceel niet verlengd wordt. 12. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van subsidie voor een aan de Vakschool voor Schoenmakers te geven avondcursus. In de vergadering van 30 Maart j.L is besloten tot het oprichten en instandhouden van een gemeente lijke avondschool machinaal schoen maken, welke in October a.s. zou aanvangen. Blijkens brief dd. 3 Au gustus 1951 van de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, Ir. Bloem te Breda, wordt voor de onderhavi ge oprichting geen toestemming verleend in verband met het niet bereiken van het minimum vereist aantal leerlingen van vijftig. Het niet bekomen van de Koninklijke goedkeuring houdt helaas ook in, dat voor het cursusjaar 1951/1952 geen rijkssubsidie is te verwachten. Momeneel hebben slechts 25 leer lingen zich voor de avondcursus aangemeld. Met B. en W. is voornoemde in specteur van mening, dat 'n avond cursus machinaal schoenmaken te Drunen zeker varf groot nut kan worden geacht, zowel ter plaatse als voor de omgeving. Ook het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft hiermee di rect instemming getoond door de lokalen en machines der Vakschool gratis ter beschikking te stellen. B. en W. verwachten bovendien dat deze cursus een toenemend be zoek van de dagschool zal stimu leren. De duur van de cursus is een half jaar, lopende van October tot April en zal gegeven worden twee avon den per week, waarschijnlijk op Dinsdag en Donderdag van 18.30 tot 21.30 uur. Het leerplan hiervoor zal nog nader worden vastgesteld in overleg met de leraar en de Com missie van Toezicht. Op voorstel van deze Commissie is als leraar aangezocht de heer J. V. Dumoulin te Waalwijk, oud-leraar aan de Rijksvakschool aldaar. De heer Du moulin is in principe bereid als le raar op te treden. Nu van het Rijk derhalve geen subsidie is te verwachten, komt het exploitatie-tekort geheel voor reke ning der gemeente. Deze exploitatiekosten zijn ge raamd op 1800. Het lesgeld wordt vastgesteld op 20.per cursus. De heer v. d. Wiel merkte op dat dit niet volgens afspraak was. Eer tijds was voor lesgeld vastgesteld 12.Spr. vond deze verhoging nog al veel. De voorz. zeide echter geïnfor meerd te hebben wat elders betaald moest worden en dan ligt Drunen met 20.lang niet hoog. De heer L. v. Drunen vond het beter het lesgeld vast te stellen op 20.en daar waar nodig een ze kere reductie te geven. Het voorstel van B. en W. werd in deze zin goedgekeurd. De voorz. deelde ook nog mee dat in overleg met Ir. Bloem, Inspec teur van het Nijverheidsonderwijs, men bezig is een nieuw leerplan op te stellen waarbij men ook 2 jaar dagschool zou kunnen krijgen, later dan aangevuld met avondschool. 13. Voorstel van B. en W. tot verpachting van de jacht op de ge meente eigendommen. Het voorstel werd ook een punt van kort, maar fel debat. Het prae-advies zegt hierover: In verband met het feit dat de pacht van de jacht op de gem. ei gendommen deels reeds thans be ëindigd is, anderdeels afloopt per 30 Juni 1952, volgt hieronder een over zicht van de verschillende jachtter reinen der gemeente, met de namen der pachters enz. Ie. Het gebied in de Zeeg, Hon derd Bunder, Drie Wielen enz. ter grootte van pl.m. 215 ha., is ver pacht aan J. Robeerst te 's-Bosch voor een pacht van 1.per ha. Deze pacht loopt eerst af per 30 Juni 1952. 2e. Het terrein op het Run (na bij de Hoge Schijf) ter grootte van pl.m. 11 Vz ha., in pacht bij Mr. v. d. Heijden; pacht loopt af 30 Juni '52. 3e. Het gebied nabij de Lange Wiel, ter grootte van pl.m. 11 ha.; in pacht bij Mr. v. d. Heijden; pacht loopt af 30 Juni 1952. Voor het on der 2e en 3e genoemde jachtterrein wordt door de pachter een totale vergoeding betaald van 25.per jaar. 4e. Het Klinkertbos ter grootte van pl.m. 20 ha.; verpacht aan A. P. v. d. Lokkant ;pacht loopt af 30 Ju ni 1952. 5e. Het gebied gelegen in de Maaijen ter grootte van pl.m. 14 ha.; verpacht aan A. P. v. d. Lokkant; pacht loopt af 30 Juni 1952. Voor het onder 4e en 5e genoem de jachtterrein wordt een vergoe ding betaald van 62.50 per jaar. 6e. Het terrein op de Pessaert, groot pl.m. 50 ha.; verpacht geweest aan G. Droge te Tilburg en P. van Schijndel te Waalwijk voor 80. per jaar. De betreffende pacht is reeds beëindigd op 30 Juni 1951. 7e. Het gebied op de Zacht ter grootte van pl.m. 27 ha.; verpacht aan G. Droge te Tilburg, P. van Schijndel en A. Brok te Waalwijk voor 35.per jaar; pacht is be ëindigd op 30 Juni 1951. 8e. De Heistukken gelegen ten Zuiden van de spoorlijn, ter groot te van pl.m. 12 ha.; pachter S. van Sambeek te Waalwijk; pachtsom 5.per jaar; pacht is reeds be ëindigd per 30 Juni 1951. 9e. De Heistukken, gelegen ten Noorden van de spoorlijn, ter groot te van pl.m. 30 ha.; pachter M. Els-' hout; pachtsom ƒ8.per jaar; pacht eindigt per 30 Juni 1952. 10e. Enkele op de Pessaert ge legen percelen, afkomstig van wij len L. v. Herpt, ter grootte van pl.m. 4 ha.; verpacht aan J. B. Ver- wiel te Waalwijk; pachtsom 12. per jaar; pacht is beëindigd 30 Juni 1951. 11e. Enkele op de Pessaert ge legen percelen, afkomstig van de familie v. Seters, ter grootte van pl.m. 3 ha.; verpacht aan J. B. Ver- wiel te Waalwijk voor 9.per jaar; pacht eindigt 30 Juni 1952. 12e. De Voorste en Achterste Oudheusdense Weiden ter grootte van resp. 24 en 7 ha.; verpacht aan R. H. A. J. Verhoeven te Heusden tegen ƒ1.per ha.; pacht loopt van jaar tot jaar. Door M. Elshout wordt geen prijs gesteld op het behoud van de jacht op de Noordelijke Heistukken, zo hij in de plaats hiervan in aanmer king kan komen voor de jacht in de Maaijen en het Klinkertbos. Door H. de Wit is een verzoek in gediend om in aanmerking te ko men voor een jachtterrein. Ook P. Veltman heeft de wens hiertoe te kennen gegeven. De volgende personen zijn slechts in het bezit van een jachtakte: M. Elshout, G. v. Heivoort, Giersber- gen; R. v. d. Meijden, Giersbergen; Ant. Smits, Giersbergen; L. Bruur- mijn, Bosschen. Zoals de raad reeds bekend is, stelt de grafelijke familie d'Oultre- mont het zeer op prijs, zoals reeds van oudsher, wederom in het bezit gesteld te worden van jachtterrein. Ook de heer v. d. Heijden heeft te kennen gegeven gaarne in aanmer king te komen voor jachtterrein, gelegen ten Zuiden van de Vaar- sloot. In overleg met de rentmeester der grafelijke familie, dhr. Schreurs, die handelt in opdracht van de betref fende familie, zou hunnerzijds ac- coord gegaan worden met verpacht ting van alle terreinen aan Graaf d'Oultremont, gelegen ten Noorden van de Loonse Vaart en de Zuide lijk hiervan gelegen gronden aan Mr. v. d. Heijden. De Noordelijk van de Vaartsloot gelegen gronden omvatten: de per celen tussen Dijk- en Vaartsloot; Spie tussen Lange Zeeg en Vaart sloot; Lange Zeeg; Middelzeeg; Herptse Ven; percelen tussen Dijk en Sloot Lange Zeeg; percelen op de heuvel tussen Dijk en sloot Herptse Ven; percelen rond de Drie Wielen, ter grootte van in totaal pl.m. 103 ha. De ten Zuiden daarvan liggende gronden zijn genaamd: Honderd Bunder, de 24 percelen, Kivits- waard en het tegen het kanaal ge legen bos, totale oppervlakte pl.m. 112 ha. De heer v. d. Heijden is dan voor nemens de jacht bij de Lange Wiel te laten gaan. In een vorige raadsvergadering werd reeds gesproken over een ver hoging van de pacht met 15%. Deze verhoging vinden B. en W. alleszins billijk en redelijk. Om deze reden stellen B. en W. de raad dan ook voor tot verhoging met gemeld per centage te besluiten. Aangaande het jachtterrein nabij de Pessaert, in pacht geweest bij de heren Droge en v. Schijndel, achten B. en W. het wenselijk dit wederom aan dezelfde personen in pacht te geven. Indien dit bijv. aan de jacht akte-houders in Drunen zou worden verpacht, heeft dit tot gevolg dat: le. vergoeding voor eventuele schade practisch niet te verhalen zal zijn; 2e. het aangrenzende jachtterrein onder Waalwijk, waarmee het on derhavige terrein als het ware één geheel vormt, belangrijk zal worden benadeeld. Indien de nabij de Pessaert lig gende gemeentegronden aan alle jagers uit Drunen, in combinatie, zouden worden verpacht, is het te voorzien dat de wildstand ter plaat se zodanig wordt bijgehouden, dat er van jachtterrein feitelijk geen sprake meer is. Beter lijkt het B. en W. de even tuele pachters Dröge en v. Schijndel de verplichting op te leggen twee keer per jaar, in combinatie met de ürunense jagers, een drijfjacht te houden. Bovendien kan daarnaast de gemeente de bevoegdheid nog aan zich houden vergunning te ver lenen aan personen tot het schieten van konijnen, wanneer blijkt dat er veel wild is en te veel schade wordt toegebracht. Ten aanzien van de overige ter reinen hebben B. en W. de eer de raad voor te stellen over te gaan tot verpachting aan de oude pach ters, met uitzondering dan van de jacht in de Honderd Bunder, Zeeg enz., welke dan toebedacht zou kunnen worden gedeeltelijk aan Graaf d'Oultremont en gedeeltelijk aan Mr. v. d. Heijden. De heer v. d. Wiel was echter van mening dat de raadsleden als on mondige kinderen werden be schouwd. Het staat hier wel mooi op pa pier, maar volgens spr. had er meer overleg moeten zijn. Het jachtter rein nabij de Pessaert zat de heer v. d. Wiel zwaar. Er werd veel schade aangericht door het wild en de heren zullen het wel vergoeden, maar ze kunnen dat nooit voor de volle 100%. Waarom zijn de Dru- nense jagers niet gevraagd en biedt een huidige regeling zoals wordt voorgesteld voldoende waarborgen? De voorz. lichtte een en ander uitvoerig toe, maai' er zijn, aldus spr., vele wegen die naar Rome lei den. De heer v. Drunen was van me ning dat het feit dat men de pach ters de verplichting oplegt om twee keer per jaar in combinatie met de Drunense jagers een drijfjacht te houden en daarnaast de bevoegd heid, indien noodzakelijk, meerdere vergunningen uit te geven, vol doende waarborgen biedt. De heer v. d. Wiel: Als daar de hand maar aan wordt gehouden. De heer Knippels: Daar moet men op kunnen vertrouwen. De heer v. Drunen: Anders heeft het geen zin verder te praten. De voorz.: Vorig jaar zijn verschil lende vergunningen uitgegeven. De heer v. d. Wiel: De voorzitter had meer overleg moeten plegen met Drunense jagers. De voorz.: De jagers in Drunen hadden zoveel solidariteit moeten gevoelen dat zij zelf bij elkaar kwa men. Ik heb als burgemeester meer dingen te doen dan de jacht te ver pachten. De heer v. d. Wiel: Als U iets op U neemt, moet U het volbrengen; dat doe ik ook, en anders neem ik het niet op me. De voorz.: v. d. Wiel, ik roep U tot de orde; ik eis dat U dit gezegde terug neemt. De heer v. d. Wiel: Ik neem niets terug. De voorz.: Ik ontneem U 't woord. De voorzitter maakte er een ein de aan. Daarna volgde stemming. Het resultaat was: 8 vóór, 3 tegen. Weth. v. Sprang motiveerde zijn stem, doch het lid L. v. Drunen vond dit onzin, het ging slechts om het vóór of tegen. Aan de orde was verder: Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeentebegroting (en bedrijfsbegroting) 1951. BegrotingswyV.iging 1951. 1. Bij Uw besluit van 4 Augustus 1950, goedgekeurd door Ged. Sta ten 11 October 1950, G nr. 43495, werd ten laste van de gem.begro ting 1950 (11e wijziging) een cre- diet toegestaan van 4500.voor het massa-onderzoek op T.B.C. in deze gemeente. Om organisatori sche redenen kon dit onderzoek in 1950 niet metr plaats vinden. Thans hebben wij bericht ontvan gen van de Stichting „Sotu", die het onderzoek in deze gemeente zal verrichten, dat op 25 Septem ber a.s. een aanvang met het on derzoek zal worden gemaakt. In middels hebben wij meer concrete gegevens ten aanzien van de kos ten verkregen. De kosten van on derzoek bedragen (gespecificeerd) vongens opgave van de „Sotu" ten laste van de gemeente 2550. Bij deze begroting werd uitge gaan van de gedachte, dat pl.m. 80% van de totale bevolking of 4500 personen aan het onderzoek zullen deelnemen, terwijl aan iede re persoon, behoudens uitzonde ringen, een bijdrage van 1.zal worden gevraagd. Deze uitzonde ringen betreffen gezinsleden van b.v. noodlijdende gezinnen, rente trekkers van de Noodwet Ouder domsvoorziening e. a. Bij het in 1950 geraamde crediet werd uitgegaan van de gedachte, dat de kosten per onderzoek 1. zouden bedragen, hetgeen echter later onjuist is gebleken. ,Op grond van het vorenstaande hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen ten laste van de begro ting 1951 een crediet te willen beschikbaar stellen van 6550. ten behoeve van het röntgenolo- gisch borstonderzoek van de be volking. Opgemerkt wordt, dat 't onze opzet is, de kosten zo laag mogelijk te houden en waar dit maar enigszins kan de uit gaven te besnoeien. Voorts o. m. dat liet Ryk een voorschot van 10.000 voor de woningwetwoning in de Toren straat verleent, die dit bedrag aan totale kosten vraagt. Op 't kampeerterrein zal een pomp geslagen worden, waarvan de kosten 224 bedragen, waar voor bij de kampeervergunning 0.10 wordt gevraagd. De motorspuit van de brand weer is niet in orde. Op advies van de Rijksinspectie te Breda is deze naar Stork in Hengelo ge transporteerd voor onderzoek (defect aan motorpomp). Hier zijn de juiste gebreken geconstateerd. De juiste kcysten kon men vooraf niet meedelen. Aldus bet prae-advies. Wat het massa-onderzoek betrof was de voorzitter van mening dat bet inderdaad een massa-onder zoek zou worden, gezien de grote belangstelling. De motorspuit bij de brandweer is inmiddels geheel gemaakt tegen een lagere prijs dan eigenlijk eer tijds werd begroot. Deze middag was juist proef gedraaid lot volle tevredenheid. De raad gaf haar goedkeuring aan deze wijzigingen. Tot slot was nog aan de orde Reclame schoolgeld}, waarna de vergadering met gebed werd ge sloten PRODUCTIVITEITSVERHOGING. Extra productietozname van 10 pCt. noodzakelijk. Prof. Albregts, minister zonder portefeuille, heeft tijdens een di ner te Hilversum, dat werd aan geboden door de kring van Am sterdamse industriëlen en de Am sterdamse industrievereniging ter gelegenheid van het bezoek van leden van de Eerste en Tweede Kamer aan Nederlandse indu strieën, een rede gehouden, waar aan wij het volgende ontlenen Bij vraagstukken als de bevor dering van de productiviteit gaat het om het afwegen van belangen in die zin, dat de productiviteit niet de enige maatstaf is waaraan de welvaar mag worden afgeme ten. De regeringspolitiek is ge richt op verschillende doeleinden, die het noodzakelijk maken, dat de onderscheidene elementen van het beleid op harmonische wijze op elkaar worden afgestemd. Het ware op grond hiervan onjuist, indien men de opvoering van de productiviteit niet zou beschou wen tegen de echtergrond van de sociale, economische en financië le politiek, welke door de regering wordt Voorgestaan. Het is de taak van regering en volksvertegenwoordiging de syn these tussen de onderscheidene doeleinden te bepalen. Het Nederlandse bedrijfsleven is naar zijn mening voor een zwa re maar niet onoverkomelijke taak gesteld. In de vervulling er van zal aan de ondernemers een essen tiële functie, toevallen. In bepaal de opzichten eist dit een samen gaan als bedrijfsgenoten, een open staan, meer dan voorheen, voor elkaar. In andere opzichten vraagt het van de ondernemers een alleen-t gaan, een anderen voor willen zijn. een streven om in de eigen prestaties boven concurrenten uit te munten. BEDRIJVEN ZULLEN VOOR 1 MILLIARD MILITAIRE ORDERS KRIJGEN. Op het ogenblik heeft het Ne derlandse bedrijfsleven, zoals be kend, voor circa een milliard gul den militaire orders onderhanden ten behoeve van de Nederlandse land-, lucht- en zeestrijdkrachten. Van het totaalbedrag van zes mil liard gulden, dat voor de defensie uitgaven in de komende vier jaar is geraamd, zal, zoals men weet, ruim drie milliard voor binnen landse orders worden besteed. Nederland heeft met Canada een contract afgesloten voor de levering van 500 ton boter. Hoewel Nederland een optie voor extra leveranties kon krijgen, werd de ze niet aanvaard, omdat men vreesde deze bestelling niet le kun nen honoreren. 28 INDONESIËRS VERMOORD. Door terroristen van de Dar oei Islam. 28 Indonesische burgers zijn vermoord en twaalf anderen ge wond door een bende van onge veer 200 terroristen, die met ma chinegeweren een aanval deden op de West-Javaanse stad Tjipa- ray, zo werd door de Indonesische militaire autoriteiten meegedeeld. De aanvallers staken 50 huizen in brand, plunderden het plaat selijke ziekenhuis en de officiële gebouwen en verschaften zich ten slotte toegang tot de gevangenis, waar zij enkele politieke en mis dadige gevangenen de vrijheid hergaven. De plaatselijke politie, die nu meriek in de minderheid was, verloor elf man aan doden, ter wijl een der aanvallers zou zijn gedood. Uit Bandoeng arriveerden poli- tie-troepen met de stalen helm op, die de terroristen na een schrik bewind van vier uur, uit de stad verjoegen. .Volgens waarnemers |zyn d« ter roristen waarschijnlijk aangeslo ten bij de extremistische Daroei- Islam-organisatie, die streeft naar vervanging van de huidige demo cratische regering door een theo cratisch regiem. JONGETJE ONDER MEELZAKKEN OMGEKOMEN. Tragisch ongeluk te Zevenbcrgschoek. Op tragische wijze is Woensdag middag het vierjarig zoontje van de familie v. T. te Zevenbergse bock om het leven gekomen. Men trof het stervende kind in de schuur van zijn grootvader, de lieer J. K., waar hij onder twee meelzakken was bedolven. Ongeveer een uur tevoren was het jongetje van huis gegaan om bU zijn grootouders te gaan spelen. Hij was in de schuur van zijn grootvader terecht gekomen, waar een voorraad rogge lag opgeslagen. In een van de zakken was een gaatje. I)it trok de aandacht van bet jongetje. Hij is met zijn vinger in het gaatje gaan peuteren, waar- door de zak plotseling leeg begon te lopen, lwee zakken, die er bo ven op stonden, gingen schuiven en kwamen op het jongetje te- half uur later gebonden. I)e le vensgeesten waren toen nog niet geheel geweken, maar kunstmatige ademhaling baatte niet meer. SCHIETPARIJ IN STATEN VAN BELGISCH,-BRABANT Twee personen gedood. Tijdens een gehouden zitting van de Staten van Belgisch Bra bant heeft een leraar, tegen wie n voorstel tot ontslag wegens wan gedrag was ingediend, een revol ver getrokken en na eerst een van zyn chefs te hebben doodgescho ten, ook de hand aan zichzelf ge slagen. Een lid van de Staten werd ern stig gewond bij de schietpartij en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Tegen de schuldige in dit mis drijf, de heer Tchetcehuokine, die leraar was aan het centrum voor onderwijs, was een voorstel van afzetting wegens tuchteloosheid ingediend door de centrale admi nistratieve commissie van deze provinciale inrichting. De leraar had tegen dit' voorstel beroep aan getekend bij de Staten en werd bijgestaan door twee advocaten. Nadat de leraar, een genaturali seerde Rus, uitleg had gegeven, richtte hij zich op een gegeven ogenblik tot de onder-directeur van de school met „Ik geef U 5 seconden om uw beslissing in te trekken'Toen de onder-directeur daarop repliceerde met „ik heb niets in te trekken", antwoordde de Rus „lk heb onweerlegbare documenten, ik zal U het docu ment tonen". Vervolgens haalde hij twee re volvers uit zijn zak, waarmee hij 26 schoten afvuurde, op de direc teur en de onder-directeur van de school. De onder-directeur van het Cen trum werd hierbij bijna op slag gedood. Daarna pleegde Tchetce huokine zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te jagen. FEUILLETON van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGF.RS. VERTALING VAN P. OREILLE. 7) Waarom niet vroeg John Quincy. Omdat het oude spoor jou al tijd goed was. In jou heeft nooit iets getrild. Of wel Heb je wel eens vergeten om naar bed te gaan omdat, bijvoorbeeld, jij jong was en de maan scheen op het strand, waar de zuidelijke zee tegen aan spoelde Ooit verliefd geweest op het verkeerde meisje Natuurlijk niet, zei John Quincy stijf. Ooit gevochten met een zeeman 'n ouderwetse, met vuisten als vliegende hammen? Ooit op mensenjacht geweest, en als je je prooi in het nauw gedreven had, hem besprongen met geen ander wapen dan je blote handen? Ooit De soort van man die u beschrijft, viel John Quincy in, kan ik niet bewon deren. Allicht niet. En toch dat zijn voorvallen uit mijn eigen verleden, mijn jongen. Hij keek John Quincy droevig aan. Ja, ik moet me in je vergist heb ben. Je bent toch een oude Puritein. John Quincy verwaardigde zich niet om te antwoorden. Er blonk een vreemd licht in de ogen van de oudere man lachte Roger hem heimelijk uit? Het schten zo, en het gaf de jongen ergernis. Maar hij vergat zijn ergernis, toen zij een vrolijke, geestige revue gingen zien, en bij het verlaten van de schouwburg waren Roger en hij weer de beste vrien den. Toen zij in de auto stapten, gaf Roger de chauffeur een adres op de Rus sische heuvel. Dan s huis in San Francisco, legde hij uit en stapte in bij John Quin cy. Elk jaar brengt hij er een paar maanden door. Hij heeft meer geld dan ik. O, zei John Quincy, de boodschap waarover u sprak? Roger knikte. Hij liet boven in de li mousine een licht aangloeien en haalde een enveloppe uit zijn zak. Lees deze brief eens, die werd me twee dagen ge leden bezorgd door een tweede officier van de President Tylers. „Beste Roger! Je kunt me een grote dienst doen jij en de discrete jongen uit Boston, die op weg naar hier bij je legeren zal. Allereerst doe John Quincy mijn groeten en zeg hem, dat hij mijn huis als het zijne moet beschouwen, zolang hij op de Eilanden is, daar zal hij me een groot genoegen mee doen. Nu de boodschap. Je hebt een sleu tel van mijn huis op de Russische Heuvel. Ga er heen liefst des avonds, als de huisbewaarder uit is. De electrische stroom is afgesloten, maar in de provisiekamer zul je kaarsen vinden. In de rommelkamer op de bovenste verdieping staat een oude bruine koffer. Gesloten, waar schijnlijk verbrijzel het slot in dat geval. Onderin vind je een oude geldkist van Ohiahout met koper beslag. Initialen T.M.B. Pak die in en neem ze mee. Het is nogal een vracht, maar je kunt het wel. Laat John Quincy de kist tussen zijn ba gage verbergen en op een donkere nacht als het schip ongeveer halver wege is, kalm overboord gooien. Laat hem zorgen, dat niemand het ziet. Dat is alles. Maar zend mij een bedekt telegram als je de kist hebt, en laat hij het me per radio weten, als ze in zee ligt. Dan zal ik rustiger slapen. Geen woord erover, Roger, tegen niemand. Je begrijpt me, nietwaar? Soms moet het dode verleden wat geholpen worden om zijn doden te begraven. Je neef, Dan." Plechtig overhandigde John Quincy de brief weer aan Roger, die hem in stukjes scheurde en door 't open raampje gooide. Nu, zei John Quincy. Verder wist hij niets geschiks te zegen. i Heel eenvoudig, glimlachte Roger. Als we zo gemakkelijk die arme Dan kunnen helpen om beter te slapen, moe ten we het doen. Ja. dat zal wel, zei John Quincy onzeker. Zij waren nu op de Russische Heuvel en snelden voort door een stille avenue met prachtige herenhuizen. Roger leunde voorover. Tot aan de hoek, zei hij tegen de chauffeur. We lopen terug, legde hij John Quincy uit. Het beste is, om de wagen niet voor het huis te laten staan, dat zou achterdocht kunnen wekken. Nog wist John Quincy niets te zeggen. Zij stapten uit bij de hoek en wandelden terug. Voor een groot huis stond Roger stil. Hij keek voorzichtig naar alle kan ten en liep toen met verrassende snel heid de stoep op. John, kom mee, riep hij zacht. John Quincy kwam. Roger ontsloot de deur en zij stapten een donkere ves tibule binnen. Daarachter, nog donker der, was een grote hal en een brede trap was vaag zichtbaar. Hier en daar stond een meubel in wit overtrek, als 'n spook, verlaten, maar geduldig. Roger haalde lucifers te voorschijn. Ik had plan mijn zaklantaarn mee te nemen, maar ik heb het glad vergeten. Wacht hier, ik zal die kaarsen in de provisiekamer gaan opdiepen. j Hij verdween in 't donker. John Quin cy deed een paar voorzichtige stappen. Hij was op het punt om op een stoel te gaan zitten maar het leek o? hij op de schoot van een geest terecht kwam. Dus bleef hij midden in de hal staan wachten, stil, doodstil. Het donker had Roger ver zwolgen, geluidloos. Eindelijk kwam Ro ger terug met twee brandende kaarsen. Ieder een, zei hij. John Quincy hield de zijne omhoog. Het flikkerende gele vlammetje maakte de schaduwen nog dieper en gaf weinig licht. Roger ging voor, de grote trap op, toen een smallere. Onderaan een derde trap, in een bedompte gang, stond hij stil. We zijn er, zei hij. Deze voert naar de rommelkamer, onder het dak. Foei, ik word te oud voor dit soort dingen. Ik had een beitel mee moeten brengen voor dat slot. Ik weet wtel gereedschap te vin den, in een minuut ben ik terug. Ga jij vast boven de koffer zoeken. Ja-a, goed, zei John Quincy. Weer liet Roger hem alleen. John Quincy aarzelde. Er is iets in een onbe woond huis, dat de sterkste van streek brengt maar onzin! Hij was een grote kerel. Glimlachend ging hij de smalle trap op. Hoog boven zijn hoofd flikkerde de gele kaarsvlam op de bruine balken. Boven aan de trap stond hij stil. Duister nis overal Vreemd, zoals planken kra ken, zelfs al loopt er niemand over. Ach ter hem kraakte er nu een. Hij wilde zich omkeren, toen een hand achter hem de kaars uit zijn vin gers sloeg. Uitgedoofd viel ze op de grond. Dit was toch onbeleefd. Zeg, rifep John Quincy, wie ben je Een smal maanlicht viel door een raampje verderop en plotseling tekende zich tussen dat licht en John Quincy de gestalte van een man af. Iets zei hem, dat hij zich gereed moest houden maar het was al te laat. Een vuist kwam tegen zijn gezicht en John Quincy uit Boston viel te midden van allerlei rom mel in een zolderkamer te San Francis co. Eèn seconde maakte hij iets als een botsing met planeten mee toen kletter den grote voeten de trap af en daarna lag hij alleen tussen de overblijfselen. Hij stond op, echt boos en begon zijn jas, de trots van zijn kleermaker, af te klopen. Roger kwam. Wie was daar, vroeg hij ademloos. Er ging iemand de achtertrap naar de keuken af. Wie was dat? Weet ik het? vroeg John Quincy met vergeeflijke knorrigheid. Hij heeft zich niet voqrgesteld. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6