THMT Wijde Wereld I Waalwijkse en Langstraaise Courant VAN HET LEGER NAAR DE NOMNEKES QRUNEN PERON ELSHOUT UIT DE SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Ovtrtreit alies VRIJDAG 5 OCTOBER 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 80 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" wanneer ze neljes de winkels van de Naar aanleiding van de Nationale Reclaseringsdag, die 4 October ge houden is, heeft onze speciale verslaggever deelgenomen aan een persexcursie waarbij het werk der Reclassering in de practijk werd getoond voor mannen op de Landkolonie van het Leger des Heils „Groot Ratelaar" te Lunte- ren, voor vrouwen bij de Zusters Dominicanessen in Huize „Maria Regina" te Stevensbeek. Ergens tussen Ede en Barneveld, onder Lunteren, staat een boeren hoeve. Een ruime, moderne stal, hoogoprijzende hooibergen, koeien cargens, paarden, mannen in manchester werkkleding, de kop pen bruin gebrandeen ouder wets boerenbedrijf, maar naar de laatste eisen gemoderniseerd. Nie mand die er iets bijzonders aan zou zien, wanneer niet op de wo ning die aan de rijweg staat, een bord prijkt „Leger des Heils". Die gebruinde landarbeiders zijn geen mensen uit de streek. Er zijn er onder die tevoren nog nim mer een paard hebbfen gemend, een steek hebben gespit en varkens en koeien nooit anders hebben bekeken, dan uitgebeend in slager hingen. Hier wordt practisch reclasse- ringswerk verricht. Deze mensen zijn of voorwaardelijk veroordeel den, óf onder toezicht van de re gering gestelden. Drankmisbruik heeft velen van hen in grote moei lijkheden gebracht, hen uit de maatschappij gestoten. Hier wor den ze door gestadige, gezonde arbeid in de vrije natuur weer langzamerhand in het goede spoor teruggebracht. Niet bij allen heeft dit werk suc ces Terwijl de een, in de maat schappij teruggekeerd, zich slaan de houdt en in alle opzichten een nieuw leven begint, komt de an der na korte tijd weer bij „Groot Batelaar* terug omdat de maat schappij te veel verleidingen biedt en hij telkens weer in zijn oude kwaal vervalt. Dat zijn de „vaste klantjes", die men toch weer houdt, omdat ze anders op Veen- huizen terecht zouden komen „Groot Batelaar" werd tijdens de bezetting door de boerenleider „Roskam" 'tot hoofdkwartier ge kozen. De gevolgen van die pro motie is het nog niet te boven. Zo dient thans de vroegere direc teurswoning tot huisvesting aan 24 verpleegden, maar reeds is bouwvolume verkregen voor de bouw van een nieuw tehuis, dat aan 60 man ruimte zal verschaf fen. Vrouwen op de weg terug. Van „Groot Batelaar" naar de stichting „Maria Regina" te Ste vensbeek bij Rosmeer is een hele ruk, een hele overgang ook. De Zusters Dominicanessen, in beur witte ordekleed, heten lachend de gasten welkom, die hier vergeefs zullen zoeken naar de sfeer van een klooster of gesticht. Fris zijn de kleuren, luchtig de gangen en vertrekken, overal bloemen uit de grote tuin. Meisjes, die zich ogen schijnlijk in niets van haar sekse genoten onderscheiden, lopen heen en weer en bieden koffie met koek aan het gezelschap, welks komst een blijkbaar welko me afwisseling vormt in de een dere gang der dagen. Men realiseert zich maar moei lijk, dat al deze meisjes het Leven, in een minder gunstige betekenis, beter kennen dan de meesten der bezoekers. Het zijn maar niet meis jes, die één keer een misstap heb ben begaan. Velen hebben 10 a 12 veroordelingen achter de rug, zijn debielen of psychopathen en de zusters proberen hen door de ook hier doeltreffende arbeidstherapie zowel als door morele beïnvloe ding weg te trekken uit die duis tere sfeer van „vroeger" en ze voor te bereiden lot een nieuwe start in het leven. „Als ze tegen een goeie jongen aanlopen", zegt Zuster Annie nuchter, „redden ze het meestal wel". Dans, nonnekc, dans. De meisjes zijn verdeeld in klei ne groepen, elk onder leiding van een tweetal zusters, die heel de dag „mee op en neer gaan", zo wel bij het afwassen als bij het groenleschoonniaken, in de strij- 'kerij als in de tuin. Zij onttrekken zich aan geen der werkzaamheden van de meisjes, maar nemen ook actief deel aan spel en ontspan ning. Onder leiding van de zusters heeft zich een zangkoortje ge vormd, worden toneelstukjes op gevoerd en zelfs volksdansen. ..Doen de zusters daar ook aan mee is een vraag die zich als vanzelf opdringt, maar het ant woord is reeds daar, want ook Zuster Anr.ie heeft de witte linnen schoentjes aangetrokken en hup pelt, terwijl haar zwarte sluier achter haar aanfladdert, lustig zingend mee rond in de kring „Nu neem ik al m'n levensdagen, altijd jonge meisjes op m'n wagen 1' Veterlei arbeid. Dit zijn slechts twee instellingen „Groot Batelaar" en „Maria Regi na" van de vele die zich bezig houden met de reclassering, die proberen de veroordeelden weer aan te passen aan het maatschap pelijk leven. Gedurende een vaak teleurstellende ervaring is men te ruggekomen van veel ongegrond en ook ongezond idealisme, meest gebaseerd op. de veronderstelling, dat de bouw van scholen de slo ping van de gevangenissen tot ge volg zou hebben. Heeft dit werk resultaat „De kleinste helft", zegt zuster Annie, „komt terecht", maar een barer medezusters, wat optimistischer, meent dat dit wel van de grootste helft gezegd kan worden, waarop ze eendrachtig besluiten het maar op „de helft" te houden. En dat resultaat is niet zo slecht, wanneer men zich het Bijbelwoord herinnert, dat er blijdschap is in de hemel over één zondaar die zich bekeert, méér dan over negen en negentig rechtvaardigen die geen bekering van node denken te hebben Lk. Nu dringt zich toch onweerstaanbaar de suggestie op, dat de hele vertoning van de opstand wel eens in elkaar ge zet zou kunnen zijn om die weinige wer kelijk oppositionele elementen onschade lijk te maken. Ook al is dit niet te be wijzen, dan blijft het tijdstip waarop cc opstand is uitgebroken, alsmede opzet en uitwerking en de snelle onderdruk king zeer frappant. Men zou zelfs mo gen zeggen dat het allemaal erg tam is geweest. De opstand brak uit, onmid dellijk proclameerde het vakverbond een algemene staking om de president te De- schermen, in de kortste keren was alles voorbij, de leider in het buitenland en een aantal ongewenste personen onder wie de socialistische candidaat voor het presidentschap, gearresteerd en alleen mevrouw Peron wat zwakjes op bed om dat ze zo geschrokken was. De heer Pe ron kan tevreden zijn, want het zal hem te minder moeite kosten om op 11 No vember onbedreigd met de overwinning te gaan strijken. Nochtans hoeft men niet noodzakelijk aan te nemen dat het een spel was. Ook de opstandelingen kunnen het een gun stig tijdstip voor hun actie gevonden hebben. Dan treft nog de dilettantische indruk die het zaakje maakt, doch dit is een factor waarvan men in de schaarse en misschien tendentieuze berichten niet een volkomen helder beeld heeft kunnen krijgen. Overigens is de beschuldiging dat de voormalige ambassadeur van de Verenigde Staten de hand in het com plot zou hebben gehad wel erg ver ge zocht en men heeft ze in Washington dan ook volmaakt belachelijk genoemd. Van welke kant men het initiatief ook acht uitgegaan, er is tenslotte maar één man die ervan geprofiteerd heeft en dat Peron. De democratie daarentegen heeft weer een van haar weinige veren moeten laten. Er zal gezuiverd worden, de klemmen zullen hier en daar wat meer aangedraaid worden en dictator Peron kan verder gaan tot ook zijn dag eens komt, zoals van alle dictators, spe ciaal in Zuid-Amerika. Ondertussen is een land dat dictatoriaal geregeerd wordt, zelden een gelukkig land. NU OOK IN NEDERLAND TELEVISIE. Dinsdagavond om kwart over 8 begon de eerste officiële Nederland se Televisie-uitzending. Na de 265 experimentele uitzendingen via de Eindhovense Philipszender, gaat nu officieel de Nederlandse Radio unie en de Radio-omroepen uit zenden. Men blijkt zeer goed tevreden te zijn over deze eerste uitzending. Vrijwel overal kwam het beeld, be houdens enkele kleinere storingen, Zeer goed door. Er werden natuur lijk enkele woorden gesproken door Mr. Cals, de staatssecretaris van Onderwijs, Kunst en Wetenschap, door 'prof. dr. Kors O.P., de voor zitter van de Nederlandse Televisie stichting; er werd een filmpje ver toond over de televisie in Dene marken. waar men deze dag ook voor het eerst officieel uitzond, er was een causerie over de televisie en tenslotte speelde men het tele visie-spel „De Toverspiegel". Engelsen roemde de kwaliteit van het beeld, waarvan de tinten beter waren dan in Engeland, en Ir. Phi lips zei: Hiermee doen we zeker niet voor Amerika onder. Ook van de zijde der bevolking bestond allerwege grote belang stelling voor deze eerste uitzending, die vanavond weer gevolgd zal wor den door de tweede en in de toe komst door zeer vele en steeds be tere uitzendingen. vanaf Zuid-Beveland naar de zand bank was gelegd. Hiermee was het leggen van 's werelds grootste gas lichter een feit. Men laat nu de lei ding enige tijd rusten totdat een zo groot mogelijke bedrijfszekerheid wordt verkregen. De lichter loopt van de Griete in Zeeuws-Vlaande- ren naar Baarland op Zuid-Beve- land. SNAUWDE GENERAAL HASSELMAN Enige tijd geleden verscheen in de Volkskrant een verslag van de inspectie-tocht van generaal Has- selman, bevelhebber van het leger in Nederland, naar de troepen die deelnamen aan de grote gecombi neerde manoeuvres in West-Duits- land. De verslaggever wees er toen op dat de generaal de officieren af snauwde en voor de dood-vermoei- de jongens geen woord over had. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Vorrink in de Kamer geïnformeerd. De minister ant woordde dat er geen sprake was geweest van afsnauwen. De gene- gepaste toon" zijn. Het is jammer dat-de minister geen termen aan wezig achtte om in deze zaak het hoor en wederhoor toe te passen, tekent de Volkskrant hierbij aan. VRIJWILLIGERS KEERDEN TERUG. Maandag bracht het Amerikaan se Troepenschip „Generaal Mac Rae" 405 vrijwilligers van het Ne derlandse Ko: ea-detachement in 't vaderland terug. Met de Nederlan ders werden ook 422 Belgen en 30 Luxemburgers gedebarkeerd. Prins Bernhard was o.m. ter begroeting aanwezig en hij dankte hen omdat zij de hele wereld hebben bewezen dat de Nederlandse soldaat tot de besten behoo.t die er zijn. „Uw voorbeeld en Uw houding hebben het Nederlandse volk op zijn best getoond. Gij hebt het aanzien van ons land voor de wereld doen stij gen", aldus de Prins. Daarna reikte hij aan commandanten en onder commandanten, ook voor hun man schappen, het Kruis voor Recht en Vrijheid uit. Het is in een ziekenhuis opgeno- men. Het jacht is Zaterdagmiddag ].L de haven binnengelopen. Sindsdien bleek uit niets dat zich mensen aan 1 boord bevonden, zodat de haven meester Maandag besloot zelf aan boord van het jacht te gaan. Hier trof hij twee vrouwenlijken onder een tafel aan, het stoffelijk over schot van een man op dezelfde* ta fel en het lijk van een andere man in een bed. De overledenen bleken afkomstig te zijn uit Doncaster, in Yorkshire. Het waren een echtpaar, een vrouw en een man. DE PERZISCHE OLIE-KWESTIE. Mossadeq, de fanatieke Perzi sche premier, zal Zaterdag naar New York vertrekken om de lei ding van de Perzische afvaardiging bij de Veiligheidsraad op zich te nemen. Zoals bekend, heeft de raad de Britse klacht tegen Perzië ont vankelijk verklaard, met tegen- stemming van Joego-Slavië en Rus land. In kringen van de Veilig heidsraad verwacht men dat 't niet raai heeft, waar het nodig was, ge paste opmei kingen gemaakt. Hier bij tekent de „Haagse Courant" aan, dat haar verslaggevers zelf gedurende twaalf dagen met de legers in West-Duitsland zijn op getrokken en dat zij het ten zeerste betreuren dat Minister Staf met de beantwoording der vragen niet heeft gewacht tot de troepen uit Duitsland terug waren. „Niemand had „show" van generaal Hassel- man verwacht, maar wel een waar derend woord, waar alle aanleiding toe was, aan het adres van soldaten en commandanten, die onder dik wijls de moeilijkste omstandigheden in touw waren. Zeker heeft onze collega van de Volkskrant niet op lichtvaardige wijze verslag gegeven van dit bezoek". Namens de regering sprak mi nister Staf, die alle gevallenen, spe ciaal de commandant Overste den Ouden, memoreerde. Hij prees de dapperheid en de moed van het detachement. Bij deze plechtigheid waren o.m. nog aanwezig, de chef staf generaal Hasselman, generaal Kruis en generaal Buurman van Vreede, benevens de beide voorzit ters der Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en dr. Kortenhorst. VIER OPVARENDEN DOOD OP EEN JACHT GEVONDEN. Aan boord van een luxe jacht, dat in de haven van Lowestoft, in het Engelse graafschap Suffolk, voor anker lag, werden de lijken van vier opvarenden aangetroffen. Het enige levende wezen aan Maar ia, wat een burger^snau- klein kind dat hui- lend op de vloer van het toilet lag. wen noemt, kan voor „het maken van opmerkingen op gemakkelijk zal zijn voor de Brit ten een meerderheid voor hun klacht te krijgen, daarom wil men aandringen op een comp. omis. Dinsdag hield Churchill zijn eer ste verkiezingsrede. „Attlee's bevel, zei hij, om het personeel van de oliemaatschappij te laten evacueren bewijst dat Attlee en de lord kan selier de plechtige belofte, die zij aan het parlement hebben gegeven, 'hebben geschonden". Mossadeq heeft gewonnen, zo vervolgde Churchill, hij heeft de geestkracht en de wilskracht van de mannen in White-hall doorzien. Hij wist dat zij alleen bluften toen zij hun krui sers, fregatten, torpedobootjagers enz. zonden, en stoutmoedige hoop volle verklaringen aflegden. Dit hoofdstuk is geëindigd. De natie heeft het geneesmiddel in handen: 25 October („de datum van de ver kiezingen voor het Lagerhuis"). Op 11 November worden in Argentinië verkiezingen gehouden voor het presidentschap. V orige week brak er een opstand uit, die echter allerspoedigst is onderdrukt. Het is verleidelijk tussen deze twee feiten verband te leg gen en dat bestaat zeker. Het is alleen de vraag van welke aard dit verband is. In ieder geval, bedoeld of toevallig, de mislukte staatsgreep is voo.r president Peron een ongetwijfeld welkome gelegenheid geweest om een aantal politieke tegenstanders althans tijdelijk onschadelijk te maken. President Peron is op dezelfde manier aan de macht gekomen als men nu ge probeerd heeft hem er af te helpen, na melijk door een staatsgreep. Hijzelf heeft het in T943 bepaald handiger en degelij ker aangelegd, want hij hééft zich stevig in het zadel gezet en zit er nog in. En hoe! Peron zal zijn regiem wel graag democratisch noemen, hij doet tenminste zijn best om het een schijn in die rich ting te geven. Daarom zijn bijvoorbeeld de verkiezingen van 11 November ge. ensceneerd en daarom schermt de pre sident graag met de ontroerende trouw van de arbeidersbeweging. Deze schijn van democratie bedekt echter het wezen van dictatuur. Want het is duidelijk dat Perons regiem in wezen dictatoriaal is. Er is in naam een oppositie, ze zal er ook wel in werke lijkheid zijn, doch ze heeft niets in te brengen. De pers wordt beheerst door de regering en men hoeft maar even terug te denken aan het geval met „La Pren- sa" om in te zien wat dit betekent. La Prensa was het enige blad dat zich nog tegen de regering durfde te uiten, Peron organiseerde een spontane volksbewe ging, die de laatste oppositionele stem tot zwijgen bracht. De regering beheerst ook de radio en het vakverbond, de po litie is straf georganiseerd en de leiding van leger en vloot is in handen van vertrouwde handlangers van de presi dent. Een aparte plaats neemt de charmante mevrouw Peron in, toch niet zo char mant of ze staat haar man trouw ter zijde bij zijn politieke manoeuvres. Of ze dit doet uit pure liefde dan wel uit po litieke aanleg is een vraag die men kan trachten te beantwoorden, doch ze blijft van ondergeschikt belang. Men kan en moet het heel mooi vinden dat Evita zich bezighoudt met sociale zorg, maar daar voor hoeft men haar politieke activiteit, die niet zo fraai is, niet te negeren. Zij is nog niet zo lang geleden candidaat gesteld voor het vice-presidentschap, of liever ze heeft ongetwijfeld zichzelf can didaat laten stellen. Later heeft ze zich echter teruggetrokken onder invloed van de oppositie, die toch nog bleek te be staan. DE BENELUX IN GEVAAR. Prof. Keesing heeft dezer dagen in een afscheidscollege aan de Ge meentelijke Universiteit van Am sterdam gesproken over de Bene lux. Wij gaan enkele spannende da gen tegemoet, zei de professor. Binnen enkele dagen zal een op lossing moeten worden gevonden voor het probleem, dat is ontstaan, omdat België er in het kader van de Europese Betalingsunie te gun stig voorstaat. De professor wees er op dat de Benelux tot nu in stand gehouden was kunnen worden door de Marshall-hulp. Na afloop van de hulp van het Marshall-plan moes ten België en Nederland hun Bene lux afhankelijk maken van de Pa- rijse voorschriften van de Europese samenwerkende landen. O.m. werd afgesproken dat de samenwerkende landen elkaar dezelfde vrije invoer- percentages zullen toestaan. Neder land heeft echter voor België een uitzondering gemaakt en aan dat land een grotere invoer toegestaan dan aan de andere landen. Dit wordt Nederland kwalijk genomen en de Benelux is opnieuw in ern stig gevaar. GROOTSTE GASLICHTER TER WERELD. Dinsdagmorgen begon men aan het leggen van een drie-voudige pijpleiding door de Westerschelde ten behoeve van de gasvoorziening in Midden-Zeeland. Twee sleep boten begonnen om een uur of tier. de I6V2 kilometer lange slang in het water te trekken. In de mid daguren werd het einde van de buisleiding op de zandbank, de Rug van Baarland, gedeponeerd. Te on geveer middernacht begon men dit stuk leiding te lassen aan het ge deelte dat reeds enige tijd geleden OPENING AVONDCURSUS MACHINAAL SCHOENMAKEN. Dinsdagavond werd in de gemeentelij ke vakschool voor schoenmakers door de E.A. heer burgemeester Snels een avond cursus geopend in machinaal schoenma ken. Aanwezig waren hierbij de leer lingen en verschillende ouders, de com missie van toezicht en verschillende fa brikanten. Het gold hier de opening van de eerste cursus machinaal schoenmaken welke aan deze school wordt gegeven. Na een algemeen openings- en wel komstwoord door de Directeur, kreeg de E.A. heer burgemeester Snels het woord, die zei met een zekere trots deze cursus te openen. De Vakschool is wel eens 't zorgenkind der gemeente genoemd, eerder aldus spreker is zij het troetelkind. Het kweken van vakbekwame mensen voor de schoenindustrie is van groot be lang en heeft steeds de volle aandacht van het gemeentebestuur. Het verheugde spreker dat er van de zijde der fabrikanten zulk een grote be langstelling bestaat voor het vakonder wijs, dat in het nabije verleden zozeer gesteund werd en thans nog steeds van deze zijde de volle aandacht heeft. Men zou daarin van de zijde der fabrikanten, aldus spr., een welbegrepen eigenbelang kunnen zien, maar eerder zag spreker daarin de goede saamhorigheid en soli dariteit om vakbekwame mensen te kwe. ken die de gehele industrie ten goede zou komen. Het verheugde spreker ook dat er van de zijde der jeugd een behoorlijke belang stelling bestond en dat velen zich met ernst willen voorbereiden op de taak welke hun in de industrie wacht. De hoop uitsprekende dat deze cursus zowel voor leraren als leerlingen zou mogen slagen, verklaarde spr. de cursus voor geopend. Het woord werd ook nog gevoerd door de voorzitter van de commissie van toezicht de heer L. v. Drunen. Deze zei o.m. het volgende en richtte zich meer speciaal tot de E.A. heer Bur gemeester Sinds Uw ambtsaanvaarding gaan Uw Burgervaderlijke zorgen uit naar alle ge meentenaren zonder onderscheid. Uw bij zondere belangstelling heeft het onder wijs. Het vakschoolonderwijs bezit wel een uitzonderlijke plaats in Uw hart. Op gezette tijden heeft U Uw stem laten horen over de noodzakelijkheid van het vakonderwijs. U organiseerde een tentoonstelling om te laten zien wat goed vakonderwijs ver mag, om zodoende meer belangstelling daarvoor te wekken. Ik meen te weten dat U zelfs op een vergadering van de K.A.B. heeft gesproken over het nut en de noodzakelijkheid van vakschoolonder wijs. Mijnheer de Burgemeester: een hiaat heeft U aangevuld in de dagschool voor schoenmakers, door naast vakopleiding en voortgezet lager onderwijs toe te voe gen het Godsdienstonderwijs, wel we tende, dat 't geluk van de mens afhangt van de kennis der eeuwige waarheden en de belevenissen daarvan. Zonder be leven geen waar geluk en zonder kennis geen beleven. Mijnheer de burgemeester, zo pas neett U geopend een cursus machinaal schoen maken. Daarmee heeft U een daad ge daan die in 't nageslacht geprezen zal kunnen worden, wanneer de school goed begrepen wordt, vooral bij het begin van haar bestaan, door de vakgenoten, dus zowel fabrikanten als arbeiders en ook door hen die jeugdige vakgenoten in huis hebben. Mijnheer dr burgemeester, het is door mij al eens meer gezegd, de schoenin dustrie leeft nog steeds op de vakken nis van de oude handwerkers. Dat leger, het is thans nog maar een legertje, wordt steeds dunner en t zal niet lang meer duren of de laatste oude handwerker zal verdwenen zijn. Met het noodzakelijke gevolg dat de schoenen in kwaliteit en sierlijkheid zullen achteruit gaan, en dit juist in een tijd, dat aan het product de hoogste eisen gesteld zullen worden. Mijnheer de burgemeester, daarom is het voor mij als schoenfabrikant en als voorzitter van de commissie van toe zicht een grote vreugde, dat naast onze dagschool, waar onderwijs wordt gege ven in handwerk, is opgericht een cur sus in machinaal schoenmaken. Moge deze cursus aan alle verwach tingen beantwoorden en dat zal zij, wan neer alle vakgenoten hun volle steun en medewerking aan deze school zullen ge en Vakexamens voor de Schoenmakerij. Deze cursus telt 20 leerlingen. Bij deze ooening waren tegenwoordig van de Vakgroep de heren Hoskaino en van Bavel. De cursus staat onder leiding van do heer Swanenburg. BURGERLIJKE STAND over September 1951, Geboren: Franciscus C A zv J Fr Hombergen en C M v d Lee Gerar- dus C M zv C J v Riel en H M van Gorcom Laurens J M zv J G de Kort en A M Pullens Adrianus M J zv A v Heeswijk en M Boons Leonar- dus W zv A J v Kooij en J v Delft Maria J dv H A Pullens en H Vermeu len Theodoor J Chr M zv W H de Kort en J A Bruijsters Adrianus C M zv H J Muskcns en J E Verhoeven Annie M Th dv A C v Mook en C M v Weert Johanna A G dv L J Knip- pels en P Snelders Johannes J M zv A J Lommers en H J Klomp Marian ne G H A dv F L v d Lee en J A Th v Huiten Theodora J H dv P F v d Zande en J F v Diem Johannes A A zv A v d Sanden en J M v Zon. Overleden: Henricus A Leijsten 83 j echtg v A Kreil Wilhelmus A Brok 19 j zv A H Brok en W M v Oers Antonius van de Wiel 88 j echtg v M d Oetelaar. HuwelijkHubertus de Brouwer 24 j en Huberdina Cl van de Wiel 23 j, beiden alhier. Huwelijks-aangiften: Petrus J Tim mermans 29 i te Ammerzoden en Hendri- ka J v d Wiel 22 j alhier Antonius H v d Aa 26 j en Anna de Laat 26 j, beiden alhier Hendrikus v Son 30 j en Gijsberdina E van Logtcn 28 j, bei den alhier. Ik kan LI de verzekering geven namens leraren en commissie van toezicht, dat zij alles zullen doen, om van de vak school en cursus machinaal schoenma ken een school te maken welke alle ver. wachtingen overtreft, tot welzijn van de cursisten, tot vooruitgang van het fa brikaat en tot zegen voor dc Drunense gemeenschap. Mijnheer de burgemeester, ik dank U hartelijk namens de Drunense vakgeno ten, dat U deze cursus heeft willen in stellen en mijnheer Mctiyman voor het vele werk dat hij heeft gehad en gedaan bij de voorbereiding daarvan. Tot slot deed Burgemeester Snels nog enkele mededelingen aangaande het leer plan voor de toekomst. In de toekomst wil men naast de drie-jarige cursus, ook nog een twee-jarige dagcursus beginnen, waarop dan direct moet aansluiten een avondcursus. Dit plan is speciaal ont worpen voor hen die de verdiensten van hun kinderen spoedig verwezenlijkt moe ten zien. Spreker vestigde er speci aal de aandacht op dat de grondige 3- jarige opleiding ook zal blijven bestaan. Hierna kon de cursus een aanvang nemen. Men is begonnen met 25 leerlingen. Het lesgeld bedraagt 20.De totale kosten per leerling zijn begroot op 50. De overheid legt er per leerling dus 30 bij. CURSUS DIPLOMA A. Dinsdagavond werd in de gemeente lijke vakschool alhier door de E.A. heer Burgemeester Snels eveneens een cursus geopend voor opleiding voor Diploma A. Deze cursus wordt gehouden onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding STATIEDAG O.L.V.S. Zoals gemeld in ons blad van Maan dag j.l. vierde O.L.V.S. Zaterdag 29 September haar Statiedag. 's Morgens om kwart over 7 uur kwamen de gilde- broeders in tenue bijeen in het stamcafé en al vendelend en trommelend werd op getrokken naar het Godshuis, om daar een H. Mis bij te wonen voor de over leden gildebroeders en om dc eer te bren gen aan de Allerhoogste en aan de Won derbare Moeder van Elshout, Bescherm vrouwe van het Gilde. Na deze H. Mis verzamelden allen zich rondom de kof fietafel. Tevens werd een korte vergade ring gehouden en maakte de kapitein van de gelegenheid gebruik om namens O.L.V.S. de hoofdman te feliciteren met diens 80ste naamdag. Hij sprak de hoop uit dat de hoofdman nog vele jaren in het midden der gildebroeders mocht zijn in een goede gezondheid. Hij bracht hem dank voor al het goede werk in al die jaren voor de Schutse gedaan en bood hem een kistje sigaren aan. Op zijn eigen eenvoudige manier bracht de hoofdman dank. Men ging zich hierna opmaken om te sch'eten. Hij die de eerste prijs zou winnen zou tevens Koning worden van de L.S.B. (schutterskoning). De heer Frans v. d. Wiel, oude ko ning, werd onttroond. In zijn plaats kwam de 18-jariqe P. v. Dommelen als eerste prijswinnaar, dus ook als Koning van de Langstraatse Schuttersbond zijn titel opeisen. Te circa half 8 arriveerden de dames en de oenodiqden. Met enkele woorden verwelkomde de kapitein de gildebroe-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1