TELEVISIE: DE IMiSTHMT M. M. VOS Waalwijkse en Langstraaise Courant V.O.OX o.(L tzg.&n W.TIMMERMANS ZONEN DRUNEN VLIJMEN NEUSDEN NIEUWKUIJK SPRANG SPRANG-CAPELLE GEERTRUIDENBERG WASPIK RAAMSDONK RAAMSDONKSVEER I i Gemeenteraad Raamsdonk. Assurantiën op elk gebied. Aan- en verkoop van effecten. Verzilvering van coupons. W A A L W IJ K Commissionnairs in effecten V RIJHOEVE-CAPELLE. Telefoon 2451 Kaatsheuvel. MAANDAG 8 OCTOBER 1951 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 81 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Vorige week zijn de Nederlandse om roepverenigingen in de Nederlandse Te levisiestichting begonnen met experimen tele uitzendingen, uiteraard met de be doeling om, wanneer de levensvatbaar heid is bewezen, over te gaan tot gere gelde uitzendingen. Het lijkt niet aan twijfel onderhevig of dit ogenblik zal binnen afzienbare tijd komen. Er zijn verschillende landen waar de televisie haar burgerrecht al heeft veroverd met een overrompelend élan, dat een bewijs is van haar jeugdige kracht. Haar ontwikkeling is een typisch symptoom van de snelheid waarmee wij leven. Nog maar enkele jaren geleden leek de televisie een toekomstbeeld dat voorlopig niet werkelijkheid zou worden. Sinds de oorlog echter heeft zij een vlucht génomen die misschien niemand verwacht zou hebben, doch die blijkbaar onvermijdelijk was. Het is met de televisie niet anders dan met de andere wonderen der techniek. Hun vaart dringt zich als het ware aan de mensheid op en het is niet overbo dig de vraag te stellen of zij geleid worden door de mens dan wel de mens leiden. Deze laatste mogelijkheid is na tuurlijk wel wat optimistisch. Het gevaar is inderdaad niet denkbeeldig dat de techniek de mens over het hoofd groeit. Dit schijnt vélen misschien een overdre ven bezorgdheid toe, maar men mag er toch in ernst over nadenken of de mens zijn eigen kracht kent en de kracht van de middelen die hem ten dienste staan. Er is in de natuur zeer veel dat nog niet verklaard is en waarvan toch ge bruik wordt gemaakt en dan is het niet zo zonderling dat de gevolgen op een zéker moment niet meer te overzien zijn. Heeft men overigens bijvoorbeeld wel de gevolgen van de uitwerking der atoom bom overzien? De televisie heeft echter niet alleen een technisch aspect. Van minstens éven grote betekenis zijn de artistieke en mo rele kanten. Immers, men zal voor de uitzendingen op den duur een verant woorde vorm moeten vinden passend bij een behoorlijk peil. Als het goed gaat, groeit er langzamerhand een zekére te levisiestijl. Deze stijl, beschouwd in de breedste zin, is een probleem op zich. Er is radio, er is de film en nu verschijnt de televi sie. Het is duidélijk dat elk van deze uitingsvormen haar eigen terrein heeft. De televisie mag geen film in de huis kamer zijn, want wat in de bioscoop op zijn plaats is, kan in het huisgezin mis plaatst zijn. Evenmin kan zij illustratie zijn van de radio, want een boeiend spreker kan om te zien oérvervelend zijn. Het is dus zeer juist dat men experimen teert alvorens tot officiële uitzendingen overgaat, al wordt er dan ook officieel geëxperimenteerd. Het is beslist niet gek als men voor alsnog sceptisch staat tegenover de tele visie. Het blijft dan wel verstandig voor op te stellen en als feit te aanvaarden dat ze er komt of er al is; we hebben echter de goéde mogelijkheden op het oog. Die steken er ongetwijfeld in, maar het is zaak deze te realiseren en de te genkrachten de baas te blijven. Het is de vraag of dit zal lukken. Staatssecretaris Cals heeft over deze kwestie gesproken bij de aanvang van de uitzendingen. Meer dan ooit, zei hij, gaat de techniek ons leven beheersen: nu is het niet alleen meer in het arbeids proces waar de machine de mens dreigt te verdringen, maar ook in de vrije tijdsbesteding. Na de massa-arbéid is het nu de massa-recreatie die de menselijke persoonlijkheid belaagt. Wanneer deze dreiging niet duidelijk wordt onderkend, zal de téchniek eens symbool van de overwinning van de menselijke geest op de stof zelf meester en tyran worden. Wij dienen te waken, dat de techniek nooit doel gaat worden, maar als middel wordt aangewend. In dienst gesteld van de cultuur, kan zij een uiterst machtig en in de moderne tijd onmisbaar middel vormen." Duidelijk geeft de staatssecretaris hier de gevaren aan „technische" vrije-tijds- besteding, massarecreatie, de techniek als doel. Dit geldt niet alleen voor de tele visie, de film bijvoorbeeld, de jongsté en „dus" meest technische van alle kunsten, dreigt dikwijls ook het karakter van mas sarecreatie aan te nemen en de enig mo gelijke bestrijding daartegen is de op voering van haar artistieke waardé. Zo is het evengoed gesteld met de televisie. Alleen door haar in dienst te stellen van de cultuur is het mogelijk haar te be heersen. Wanneer men zo verschillende vérha len uit Amerika natuurlijk Amerika! hoort, lijkt het niet overbodig zich bijtijds deze noodzaak te realiseren. Het lijdt geen twijfel of er komen daar ex cessen voort, zowel in de reclamecam pagnes waarmée de uitzendingen van te levisie en radio voor een groot deel worden bekostigd als in de gewone pro gramma s. Maat houden is een goede eigenschap die de Europese geest zich door de eeuwen heen heeft eigen ge maakt, maar voor een betrékkelijk jong volk als het Amerikaanse met geweldige mogelijkheden blijkt het dikwijls moeilijk de juiste maat te bepalen. Dit heeft zeer zéker voordelen en verklaart voor een groot deel het elan waarmee de proble men worden aangepakt. Europa mag daaraan in bepaalde opzichten een voor beeld nemen, het wachte zich ervoor zich door dat elan te laten overdonderen en prijs te geven wat tot het waardevolle van zijn erfdeel béhoort. Handhaven van het juiste evenwicht tussen vernieuwing en traditie is een grote kunst, die niet verloren mag gaan. Hieruit volgt dat een grote verant woordelijkheid rust op de leiders van de televisié. In Nederland moeten zij hun uitzendingen inrichten ingesteld op de Nederlandse mentaliteit. Dat wil natuur lijk niet zeggen dat zij zich juist moet richten naar de misschien net iets te burgerlijke geest, maar ook hier geldt: datgene wat de Nederlander heilig en waardevol is, moet béwaard blijven. Met inachtneming van deze waarden kan en moet de televisie zich zo breed mogelijk ontwikkelen als middel om de Neder landse cultuur uit te dragen en het bin nenland qp Europa en de wereld te oriënteren. Dan nog is er genoeg dat zorg wekt, zoals de invloed van de televisié op het familieleven en de invloed op de mense lijke geest. Zal deze, wanneer de televi sie eenmaal de plaats veroverd heeft die de radio nu bezet, niet gedreven worden naar een gémakzucht die fnuikend is voor de cultuur? Zal er niet, om een zeer juiste typering van Anton van Duinkerken te gebruiken, een erudiet analfabetisme ontstaan dat in hoofdzaak berust op deze gemakzucht? En wat het eerste betréft, zal het huidige familie leven de schok die de televisie geeft, doorstaan? Zal de band sterk genoeg zijn om de aantrekkingskracht van bui ten te overwinnen? Zal het gezinsleven op de eerste plaats blijven een macht die binnengelaten wordt of binnen dringt op het twéede plan gehouden worden? Deze problemen en vragen dringen zich op dit ogenblik op bij degene die met belangstelling de ontwikkeling van de techniek gadeslaat maar daarnaast niet blind is voor de keerzijde van de me daille. Zé zijn niet onoplosbaar als men van het begin af aan de techniek onder geschikt houdt aan de menselijke geest (niet alleen het intellect!) en zich dc wijze beperking oplegt die noodzakelijk is om excessen te voorkomen. Dan wordt de televisie niet alleen een machtig maar misschien inderdaad onmisbaar middel voor de cultuur. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaers, Bis schop van 's-Hertogenbosch, heeft be noemd tot: Geestelijk Adviseur van de afdeling Drunen van de N.C.B. met alle plaatse lijke onderafdelingen en instellingen de Hoogeerw. Heer Deken en Pastoor L. Rooy ackers. Geestelijk Adviseur van de afdeling Drunen van de Bossche Diocesane Bond van de Nederl. Kath. Arbeidersbeweging met alle plaatselijke onder- en vakafde lingen en instellingen de WelEerw, Heer J. Vogels, Kapelaan. BENOEMING. De heer L. M. van Halder, hoofd brandwacht bij de Vrijwillige Brand weer, is door de Burgemeestér ingaande 1 Oct. 1951 bevorderd tot onderbrand meester, zulks in verband met het ver trek van dhr. M. v. Tilborgh naar Kaatsheuvel. BOSLOOP. De gymnastiek- en athletiekver. S.H.J. heeft voor 14 Oct. a.s. haar jaarlijkse Bosloop georganiseerd, welke zich ge zien de vele inschrijvingen, evenals an dere jaren in een grote belangstelling mag verheugen. Evenals vorige jaren zal de bosloop weer worden gehouden op en om het gemeentelijk kampeerterrein. ZANG EN VRIENDSCHAP. De gemengde zangver. Zang en Vriend schap heeft een nieuw bestuur gekregen. Tot voorzitter wérd gekozen de heer Jac. Leenaarts. Verder hebben zitting de he ren H. Fortuin en J. Werner. Aan dit bestuur zullen nog enkele werkende le den uit de vereniging worden toege voegd. BURGERLIJKE STAND over de maand September 1951. Geboren Jacobus Wilhelmus Maria zv J A Couwenberg en M Paauw Maria Pieternélla dv J A Muijen en S T van Rijswijk Adriana Gerdina Ma- thea Antonetta dv M Vleeshakker en ACE Brouwers Frederica Johanna Huberdina dv J H van Hemert en R v Heivoort. Gehuwd G J M van Bokhoven 30 j en A C M Kuijpers 34 j beiden alhier H M M Smits 25 j en J A C v d Wouw 21 j beiden alhier E v Berkel 28 j te Wijk en Aalburg en W Crielaard 24 j alhier H v d Oever 31 j alhier en W M G Gest 35 j te Amsterdam. OverledenJohanna Adriana v Broek wed van A de Hart 79 j Cor nelia v d Braak wed van P A v Beers 77 j Hendrika Redeker wed van C H J Sprengers 65 j Dirkje Cornelia v d Oevér echtg v B Nieuwkoop 53 j Harm Mathijs Arnoldus van Heijst echtg van A Bouman 37 j. In een goede wedstrijd heeft Nieuw- kuijk van Right Oh gewonnen, door een viertal mooie doelpunten resp. van Van Son, Schélle, Van Buul en v. Baard wijk. Scheidsrechter Kanters leidde een goede wedstrijd. Uitslag 42 voor Nieuwkuijk. GESLAAGD. Voor akte onderwijzer slaagde te Rot terdam onze dorpsgenoot de héér Jac. Kuijs. POEDELVREES. De Biljartclub Poedelvrees organiseert een groot nederlaagtournooi in verband met haar 12M-jarig bestaan. De eerste wedstrijd zal plaats vinden Zatérdag 20 October. POSTDUIVEN VER. DE ZWALUW. Zaterdag hield de Postduivenver. De Zwaluw haar maandvergadering in café B. Oremans. De opkomst was gering. Enkele mededelingen werden gedaan betreffende-de tentoonstelling Combina tie Vlijmen—Drunen te Drunen op 17 en 18 Nov. Er werd besloten een onder linge tentoonstelling te houden op 16 of 23 Dec., waarvoor nogal animo was. Over kampioenschappen werden in lichtingen gevraagd; deze zijn bijna bere kend en zullen dan bekend gemaakt worden. De vérgaderingen zullen in het vervolg om 7 uur aanvangen. De afre kening der vluchten zal plaats vinden op Zondag 14 Oct. 11 uur v.m. in café Ore mans. De rondvraag bracht weinig nieuws. Er werden 1300 ringen aange vraagd voor het jaar 1952. EXCELSIOR BEKROOND. De Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior alhier nam j.k Zaterdagavond deel aan het concours te Héerjansdam. Met een tweetal bussen van de Alad werd de reis, vol goede moed, om 5 uur ondernomen. Om half acht moest Ex celsior optreden en werden onder leiding van haar directeur, de héér Jac. Groen uit Heusden, in de eerste afdeling, uitge voerd als verplicht nummer „Golfjes van W. Landré en als vrij nummer Avondstond van Otto de Vaal. Beide nummers werden zeer verdien stelijk gezongen en met spanning werd dan ook de uitslag van de jury afge wacht. Het oordeel der jury was gun stig: met 316 punten behaalde Excélsior een eerste prijs. Begrijpelijk was de vreugde met dit behaalde succes groot en in opgewekte stemming werd de thuisréis aanvaard. Te ca. 11* uur arriveerde het gezelschap weer in Sprang. Wij feliciteren Excelsior en haar be kwame directeur van harte mét dit suc ces, dat een bekroning genoemd mag worden op de ernstige voorbereiding van maanden, een succes dat voor een groot deel te danken is aan de directeur, die zich tijd noch moeite hééft gespaard om Excelsior zover te brengen. GOUDEN BRUILOFT. Ter gelegenheid van de gouden brui loft van het echtpaar A. Pruijssers- Spierings, werd door het gouden paar ten hunnen huize j.d. Donderdagavond aan de buurtbewoners een feestavond aangeboden, wat door de buurt, die bijna géheel present was, zeer op prijs werd gesteld. Het ging er de hele avond recht gezellig toe; door het jubilerende paar was gezorgd dat het de feestvierenden aan niets ontbrak. Door de heer C. Bras penning werd het gouden paar en de fa milie namens de buurt de dank vértolkt voor de gezellige avond. T.B.C.-COLLECTE. De in onze gemeente vanwege de sa menwerkende Prot. Chr. organisaties ter bestrijding van de T.B.C. georganiseerde collecte, hééft 335.opgebracht. Een woord van dank aan de ijverige collectrices is zeker op zijn plaats. MOEDERCURSUS. Uitgaande van de afdeling Sprang- Capelle van het Groene Kruis zal a.s. Woensdagmiddag in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een Moedercur sus geopend worden. KLEUTERSCHOOL. In verband met het feit dat de lokalen der Chr. School binnenkort alle voor het gewoon lager onderwijs in gebruik ge nomen zullen moeten worden, zal voor het kleuteronderwijs, dat tot nu toe in een lokaal van de Chr. School alhier gegeven wordt, een ander onderkomen moeten worden gézocht. Begrijpelijk brengt zulks meerdere kos ten voor de kleuterschool mede. Waar het momenteel nog niet mogelijk is tot de bouw van een nieuwe kleuterschool over te gaan, zal tijdelijk een daartoe geschikté gelegenheid moeten worden in gericht, wil het kleuteronderwijs voort gang kunnen hebben. Het zou te betreu ren zijn wanneer het kleuteronderwijs geen voortgang zou kunnen vinden. Om een en andér te kunnen financieren zal dezer dagen een rondgang bij de inge zetenen gemaakt worden om donateurs tot steun voor te kleuterschool te win nen. Gezien het grote belang van het kleuteronderwijs, twijfelen wij er niet aan of eenieder zal bereid zijn dit nuttige werk met een bijdrage te steunen. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ". De Chr. Verkennersgroep Jan de Rooij organiseerde Zaterdagavond op een weiland van dhr. Snoeren in het Loonse Hoekje een kampvuur. Om plm. 7.30 uur werd het kampvuur ontstoken met de vuuryell, waarna de hopman overging tot de installatie van een tweetal nieuwe padvinders. In zijn toespraak tot de verkenners wekte de hopman op tot studie voor de tweede klas-kaart, opdat er in het a.s. voorjaar méerdere tweede klassers onder de groep zullen zijn, zulks mede met het oog op de te houden districts-wedstrijden. De avond werd verder gevuld met re creaties door de verkenners, terwijl door de hopman een spannend kampverhaal ,wcrd vérteld, getiteld „Vriendschap". De jongens werden getracteerd dooi de vader van een der geïnstalleerde pad vinders, wat zeer op prijs werd gesteld. Om ca. half tien werd het kampvuur besloten met het: „Hoort, zégt het voort". Hoogste en laagste inschrijvers waren de Gebrs. Blom en Fa. J. Leijten alhier, resp. voor een be drag van 223.595.en 184.000. Gunning heeft nog niet plaats ge had. Benoemd. In de vacature van de heer v. d. Brule is benoemd ter gemeente secretarie alhier de heer J. Nooyens uit Etten. Geslaagd. De heer B. W. Hartong-v. Ark alhier slaagde te Wageningen voor het candidaats-examen Nederland se Landbouw. Scheepvaart. Gedurende de maand September 1951 passeerden de rolbrug over de Donge alhier 1632 schepen met een inhoud van 269605 ton. Nieuwe gemeente-opzichter. Tot opzichter der gemeente T?aams donk in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. A. v. d. Heuvel, is benoemd de assis tent-gemeente-opzichter de heer J. J. Verhoofstad alhier. Kerkdienst. Donderdag 11 Octobér des avonds half 8 hoopt D.V. voor de Geref. Ge meente aan de Hogevaart op te treden de Weleerw. heer Ds. Ligtenberg van Rotterdam. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer M. P. Nieuwenhuizen slaagde aan de Techni sche Hogeschool te Delft voor het pro- paedeutisch examen vliegtuigbouwkundig ingenieur. E.H.B.O. Is dit iets voor U? Reeds enige tijd worden voorbereidin gen getroffen om ook in de gemeente Waspik te komen tot oprichting van een afdeling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O.; deze bond, die zich spe ciaal toelegt op het geven van E.H.B.O. - cursussen, heeft reeds in meer dan JUU plaatsen in ons land een afdeling. Natuurlijk kan en mag Waspik ook op dit gebied niet achterblijven. Dagé- lijks eisen zowel het verkeer als de in dustrie hun slachtoffers, zodat het van groot belang is, dat er overal mensen paraat zijn, om bij dergelijke gebeurtenis sen de helpende hand te bieden. Doch ook bij huiselijke ongevallen is onmid dellijke hulp dikwijls van het grootste belang. Op Donderdag 11 Oct. a.s. zal in de zaal van café Roovers, des avonds te 8 uur, een propaganda-oprichtingsverga- dering gehouden worden. Iedereen vanaf de 17-jarige leeftijd is van harté welkom. Vanaf deze plaats sporen wij onze le zers aan om die avond te bezoeken en zich als lid van de dan op te richten afdeling op te geven. VERGADERING WIT-GELE KRUIS. De afdeling Raamsdonk van het Wit- Gelc Kruis hield in hotel Nieuwenhuij- zen haar jaarvergadering. Het spreekuur voor de wijkverpleegster werd vastge steld van 8.30 tot 9 uur. Als leerling wijkverpleegster had zich aangemeld Mej. v. d. Broek. In de bestuursvacature P. Boons werd voorzien door de verkie zing van de heer Arn. de Bont. Twee kinderen werden uitgezonden naar een vacantiékolonie. 3413 patiën ten werden in de kliniek verzorgd, zoals bleek uit het jaarverslag; 130 verple- gingsartikelen werden uitgeleend, er wer den 676 bezoeken gebracht voor t.b.c.- bestrijding, 668 bezoéken voor zuigelin genzorg, 231 bij kleuters en 13 controle bezoeken op advies van de schoolarts. Tijdens deze vergadering werd een film vertoond: Het Wit-Gele Kruis op Cu rasao. Aanbesteding. Voor de aanbesteding van 19 vvo- ningwet-woningen, voor rekening van de gemeente, schreven 19 aan nemers in. De spelers van St. Geertlien. Donderdagavond brachten de spe lers van St. Geerthen het toneel stuk van Pierre Dumain en Louis Brunet, vertaald door Kees Spie- rings „Een nacht in De Jungle" in de stampvolle bioscoopzaal voor 't voetlicht. Na een kort openingswoord, waarin de heer Weterings de aan wezigen welkom heette, werd het talrijke publiek, door het wegne men der gordijnen, ais het ware verplaatst naar de meest onher bergzame streken van Afrika, door de suggestieve werking van het zo keurig door de heer Rijpert ver zorgde decor. De beklemming, angst en span ning welke reeds door de omgeving werd veroorzaakt, onderstreept door een huilende v/ind, werd als het ware verdubbeld door het op treden van de ruige kolonist Sou bal, vertolkt door de heer Kivits, die al 30 jaren met zijn geheimzin nige Indische bediende Tse Tse in de wildernis verbleef en die op het punt stond te worden afgelost door een jong Frans ingenieur. De rol van de geheimzinnige Indische be diende, die gluiperig van de ene naar de andere hoek sloop, werd op onverbeterlijke wijze door de heer N. Nelis vertolkt. De rol van inge nieur Cardec werd mooi door de heer Engelbert uitgebeeld, terwijl de zware rol van zijn echtgenote keurig door Mej. Spoor werd ver tolkt. Ook de op avontuur beluste Engelse journaliste, een dame, die wat men noemt „de broek aan had", werd kostelijk door Mej. Nelis uit gebeeld. De heer Weterings, die de ernstige rol vervulde van Pater Ar- nauld, bleek hiervoor de aangewe zen man te zijn. Zijn kalm en over tuigend optreden redde menige si tuatie en bleek zelfs in staat te zijn het donkere en verbitterde hart van Soubal te milderen, toen deze zwaar gewond op zijn einde wachtte. Het geheel stond onder regie van dhr. Stallen, die met z'n spelers mag terugzien op een pracht stuk werk. De spelers van St. Geerthen hebben het Bergse publiek iets moois gebo den, waarvan onomwonden met een hartelijk applaus blijk werd gege ven. Namens de Ouden van Dagen, die niet door dit gezelschap waren ver geten, werd door de heer Verwij- meren een dankwoord tot het ge zelschap gesproken, begeleid met voor de dames een bouquet bloe men en voor de heren sigaretten, als bewijs van hun erkentelijkheid voor wat hem geboden was. De heer Weterings dankte namens het ge zelschap voor deze bijzondere ver rassing en tevens het publiek voor de opkomst, de heer Baars voor de bioscoopzaal, alsmede 't bioscoop personeel. Tot slot sprak de burgemeester namens de aanwezigen in de zaal woorden van waardering en dank voor wat zij geboden hadden. Hij memoreerde dc moeilijkheden waarmee zij te kampen hadden ge had, doch die zij overwonnen had den, dank zij hunne saamhorigheid. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op a.s. Woensdag 10 October 1951 des avonds half 8 in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Aanbieding gemeentebegroting dienst 1952 en benoeming commissie van onderzoek. 2. Aanbieding gemeenterekening dienst 1950. 3. Wijziging gemeentebegroting dienst 1951. 4. Vaststelling verordening opcenten personele bélasting voor het belasting jaar 1952/*53. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het garanderen van een deel van een door de N.V. Waterleiding Mij. Noord- West-Brabant aan te gane geldlening. 6. Herbenoeming leden commissie be doeld in art. 8 der Woonruimtewet '47. 7. Ingekomen stukken. 8. Reclame hondenbelasting. Benoeming van een gemeente opzichter. Gemeente Raamsdonk blijft garant voor een deel van de geldlening, te sluiten door de N.V. Waterleiding Mij. De raad der gemeente kwam on der voorzitterschap van burgemees ter Prinssen op Vrijdag 5 Oct. j.l. in openbare vergadering bijeen. De notulen van de vergadering van 14 Sept. j.l. werden goedge keurd. Een rekening-courant zal worden aangegaan van 3 ton met de Rijkspostspaarbank, tegen een rentevoet van 2%. Enkele goedkeuringen van raads besluiten waren binnengekomen, o.a. over de beschikbaarstelling van de vuilnis-auto aan de gemeente Geertruidenberg voor enkele mid dagen per week en de goedkeuring grondverkoop aan de Wed. Peters- v. Strien. De subsidie-aanvrage van het Nuts-departement Geertruiden bergRaamsdonksveer en het La ger Nijverheidsonderwijs te Waal wijk worden aangehouden op ds begroting 1952. Thans kwam aan de orde de be noeming van een nieuwe gemeente opzichter, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van de heer J. A. v. d. Heuvel. Als enige candidaat was door het col lege van B. en W. voorgesteld de heer J. J. Verhoofstad, assistent- gemeente-opzichter alhier. Bij schriftelijke stemming werd de heer Verhoofstad met 12 tegen 1 blanco als zodanig gekozen. Al is de heer Verhoofstad niet aanwezig, toch wil ik hem vanaf deze plaats feliciteren met deze benoeming, al dus de voorzitter. Dit mag de kroon genoemd worden van zijn werk in dienst van de gemeente, waarvoor hij als assistent van de heer v. d. Heuvel zijn beste krachten gegeven heeft. Burgemeester Prinssen hoop te en vertrouwde er op dat de heer Verhoofstad op deze weg mag voortgaan tot nut van de gemeente Raamsdonk. Wegens uitbreiding en herstel ling van watertorens en leidingen zal de N.V. Waterleiding Maat schappij Noord-West-Brabant een geldlening afsluiten. Als gemeente aandeelhouder zal ook de gemeen te Raamsdonk borg blijven voor een deel van deze lening en wel voor een bedrag van 152.456. De geldlening ten bedrage van 212.250.die werd afgesloten met de P.N.E.M. te 's-Bosch, zal worden omgezet in een le hypotheek; dit voor de bouw van een 19-tal wo ningwet-woningen. Deze overeen komst ondergaat verder geen en kele wijziging, behalve enkele voor waarden die zijn toegevoegd om trent de beschikbaarstelling van een 10-tal woningen aan personeel van de P.N.E.M. Voor controle ter aanbieding van rekeningen van enkele gemeentelij ke instellingen werd de commissie, bestaande uit de heren Lonkhuizen, Rodenburg en Verschuren, gehand haafd. Bij de rondvraag diende zich een

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1