SBRsugfe r^r2s=.'« Ef-S-C E-;®f 2»s..=H KAATSHEUVEL L00N-0P-ZAND JCo.i\Lixg.idxama i. 0) WIELRENNEN. HOCKEY. yOETBAL. KORFBAL. KORTE BERICHTEN. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 OCTOBER 1951 mary ligtvoet. Om de schatten van Mexico. V V U CHARLOTTE, DE EERZUCHTIGE. de grote vorm van de doelman van Vlij men heeft Drunen geen kans gezien deze veldmeerderheid in doelpunten uit te drukken. Vanaf de aftrap was Drunen voor het doel van Vlijmenmw hrt 'succes kwam aan de andere kant. Fons van Engelen kwam vrij en schootprac- ill( i0. Even later was het Lam- mers die 2—0 maakte, ofschoon er een ®waar overwicht van Drunen was en toen Vlijmen zich even vrij merkte we de mooie kans weer benut door Enaelen. Na de rust hetzelfde spelbeeld. de'doelman van Vlijmen in z;Jn groots« vorm en 't lukte Drunen met de eer te redden. Vlijmen vergrootte de voorsprog "oor van Kessel tot 4-0 en daar bleef het bij, VLIJMEN 4HEUSDEN 3, 4-0. Ook het vierde elftal deed voor het tweede elftal niet onder en in een goede wedstrijd hielden ze de puntjes thuis. JEUGD. VLIJMEN B—DEUTEREN, 7—0. Dit was de eerste wedstrijd van de competitie afd. den Bosch. Een goed begin. OPRICHTING SUPPORTERS-CLUB Dinsdagavond 16 October 8 uur ai in café de Lindeboom van de zal in caie uc vergadering heer Ouwerkerk een hele"d worden om tot u tingle komen «n .«n supP»^; inh voor de Waalwiikse Amateur Wielrenner M. Ugtvoet. Dit man;. zy„ prestat.es m seioen, n.l. bet oeim clibkampioenschap van Wie- Hij eer- diverse steeds bu de^.n 0os- genboach n.^-imaarwKer loor ma de ge'egenheid te stellen zu;h üe, wïflprsnort te :'inhnut T Raamsdonksvecr B. Veldhoven 'l, 8, '=- Xerse -ten- aa Or rasdom "het dclub?ampioeSai), kampioen aanmeldde. WAALWIJK- Vier wedstrijden, t punten. Dames 1—Deurne 1 Heren 1—Rapide (Hulst) Dames 2—Tilburg 5 Tilburg 4—Heren 2 den gekozen de heren J. Vugts en A. de Kort. De vice-voorzitter, de heer Th. v. Dongen, zegde beide aftredende bestuursleden hartelijk dank voor het vele en vaak moeilijke werk dat zij voor de vereniging hebben gedaan. Tot voorzitter werd gekozen de Weled. Gestr. Heer M. van Gurp, Notaris alhier. KAATSHEUVEL. De dames die vorige Zondag haar eerste competitiewedstrijd met een kleine 10 nederlaag be ëindigden, deden 't gisteren thuis tegen Tilburg beter en wonnen met 31. Tilburg opende voor rust de score, maar voor de rust maakte de midvoor er met 2 uit stekende doelpunten 21 van. In de tweede helft scoorde de r.-bui- ten ook nog een goaltje, waarna de overwinning veilig stond en in welke stand, ondanks goed spel, geen verandering meer kwam. De heren kwamen na 'n Zon dag rust in een uitwedstrijd tegen over Rapidity in Oss te staan. De Osse midvoor, die bekend staat als de gevaarlijke man, overrom pelde in de eerste vijf minuten de gehele verdediging en opende de score met een prachtig schot. Hierna werd lange tijd met wisse lende kansen gespeeld. Midden in de eerste helft scoorde de links buiten van DES de gelijkmaker. Deze stand bleef tot de rust ge handhaafd. Na de thee was het weer de midvoor die met een hard schot, dat door het been van de r.-back iets van richting veran derde, de DES-doelman versloeg. 21. DES liet zich niet onbetuigd en belaagde het doel van de Ossc- naren ook voortdurend, maar het zat niet mee. Een kwartier voor 't einde scoorde de Osse goalgetter weer een prachtig doelpunt en toen hij er even later nog een ge heide buitenspel-goal bij fabri ceerde, was het nleit beslecht. en naar de resultaten welke deze veieniging behaald heeft, kunnen wij niet anders zeggen dan dat de dressuur hier in goede handen is - behaalde in Helmond namelijk het reserve-kampioenschap voor Noord- Brabant. Waarlijk een prachtige prestatie, daar hieraan de beste honden van de afdeling Noord-Bra bant deel namen. Jammer genoeg is dit bericht door omstandigheden niet eerder ge plaatst kunnen worden, maar wij wensen toch vanaf deze plaats ge noemde heer en de Vereniging als nog van harte proficiat. SPORT IN HET KORT. Biljarten. De vier Nederland se en Belgische biljartmeesters, Kees de Ruijter, Piet van de Pol, Clément van Hassel en René Ga briels, zijn Zaterdag met een Ar gentijns vliegtuig naar Buenos Ai res vertrokken om daar deel te nemen aan dc wedstrijden om het wereldkampioenschap biljarten cadre 47/2. Voetbal. 't Oostcnsijkse voet balelftal heeft Zondag de Rode Duivels in Brussel met niet min der dan 8—1 verpletterd. De rust stand was,(.21. liet tegenpunt werd gescoord door Lemberechts. Wielrennen. Fausto Coppi heeft in de wedstrijd om de Van- niniprijs over 75 km. glansrijk ge wonnen. Hij reed de afstand in 1 uur 51 min. 44 sec. Daarmee liet hij Hugo Koblet niet minder dan 2 min. achter zich en Kubler zelfs ruim 3 minuten. Bartali kwam bij na 7 minuten tekort. W.S.C. KANSLOOS TEGEN de weg ingegaan zijn. Zowel de leerlin gen van mej. i_. oimons, die de piano lessen geeit, als die van de heer C. Ore mus, cue accordeon, sollegeklasse en an- tiere instrumenten verzorgt, gaven blijk van ernsuge stuuie onuer goeue leiuuiy. rir werd goed gemusiceerd en het pro gramma bood naast leuke amusements muziek ook werken, die gedegener stu die eisen en een waarborg bieden, dat de smaak der leerlingen met reeds vroeg tijdig bedorven is. ook de solregeklasse demonstreerde op een wijze, die de be wondering van dc ouders wegdroeg. Ue muziekschool is nu in de goede richting. WIJ JONGEREN. 1—1 6—1 8—0 0—5 Over de: de wedstrijden het volgen- teNTTee™sfhe\SzeTfde spelbeeld en niet goed aansluiten kwamen er tussen backs en haUjtaie grote tgaPrdeEeZnWzettreVadnan ook gevaarlij- teerde. zette ua waarvan il aXstómen de Waalwjjkse icppnster het nakijken gat, i m™ar dit mocht hun helaas met lukken. Heren 1. Onze heren pakten di- reft stevig aan, daar ze wisten dat RaDide een vrij sterke ploeg is- Na 4 minuten spelen wist de rechts- hniten de bal hoog in het doel te deponeren, waar de keepergee schijn van kans naar had. Rapiüe deed ook enkele stevige aanvallen, maar de Waalw. backs, gesteund door de halflinie, wisten keung op te ruimen en zodoende haar voorhoede aan het werk te zetten. De voorhoede zag haar goed werk dan ook beloond met een doelpunt van de linksbinnen. Ruststand 2—u. Na de rust was Waalwijk weer in de aanval en wist de Rapide- keener nog vier maal het nakijken te geven, resp. door de rechtsbin nen door de linksbinnen twee maal en de middenvoor maakte het halve d°Rapide ^stelde daarna alles in het werk nog een doelpunt te scoren, wat hun dan ook inderdaad vie minuten voor het einde gel?kte- Een succesvolle overwinning, n ren, ga zo door! Dames 2. Een vrij eenzijdige wedstrijd. De acht goals werden gescoord door midvoor 5, rechtshaii, linksbuiten en rechtsbinnen. Ga op deze ingeslagen weg voort, dames, en ge zult hopelijk dit jaar promo veren. Heren 2. Onze heren komen er steeds beter in wisten in deze wed strijd de keeper van Tilburg vijl keer te passeren. De keeper van Waalwijk had een rustige dag. De volgende week weer met het zelfde enthousiasme, en succes kan niet uitblijven. Vergadering van de Hockey-club. De K.M.H.C. „Waalwijk" hield een ledenvergadering. De secreta ris en de nenningmeester, n.l. de heren A. Verhulst en K. Kooter, namen od de vergadering afscheid van de club. In deze functie wer- KAATSHEUVEL. Gisteren speelde DES haar twee de wedstrijd, en wel tegen Zigo in Tilburg. DES stak reeds vanaf het begin goed van wal en spoedig was de aanval druk bezig om de bal in de mand te deponeren. Een gehin derd doelpunt van L. Schoenmakers werd afgewezen. Zigo spande ook haar beste krachten in, doch zag geen kans door de prima in vorm zijnde verdediging door te breken. Het middenvak speelde eveneens goed en wist de bal geregeld in de aanval te plaatsen. De DES-aanval- sters waren buitengewoon goed op dreef en nadat Z. Steenbergen meermalen naast het net gevist had, wist zij vóór de rust haar club de leiding nog te bezorgen, zodat de rust inging met een 10 voor sprong DES. Na de hervatting kwamen de Zi- go-dames sterk opzetten. De verde diging weerde zich kranig, doch on verwachts kwam een aanvalster van Zigo vrij te staan doordat de DES- verdedigster niet tussen de paal en de tegenstandster kon komen, en zo werd de gelijkmaker geboren. Na verwisseling van vak werd de strijd voortgezet, doch geen van beide partijen kreeg kans hun club de overwinning te bezorgen en de tweede wedstrijd eindigde in een geliik spel 11. We zullen hopen dat de derde thuiswedstrijd op 28 Oct. tegen Tuldania uit Esbeek, onze dames een overwinning zal bezorgen. HONDENSPORT. WAALWIJK. Dressuur. Op Zondag 7 Oct. j.l. is in Hel mond de kampioenswedstrijd ge houden van de Kon. Ned. Politie honden Vereniging, afd. Noord- Brabant. Ook een Waalwijker heeft hieraan met z'n hond deel mogen nemen, en wel de heer A. J. van Wel, met z n hond King (Mech. herder). Ge noemde heer, een lid van de Politie honden Vereniging „Hondensport aan de Galgen wiel te Waalwijk in DONGEN (1—4). Had WSC vóór de rust nog iets in te brengen en wisten de Waal wij - kers het eerst te doelpunten, na de rust kwamen zij er absoluut niet meer aan te pas; het was geen vech ten tegen het uiterst snelle en goed sluitende spel van Dongen, tegen hun strijdlust en enthousiasme, die geen moment verflauwden. Dongen heeft een zeer goed elftal, zonder zwakke plekken en iedere speler is bezield met de vaste wil om te win nen. Zoals we zeiden nam WSC de lei ding met eën uitstekend schot van Jos Blij levens, maar deze voor sprong was van heel korte duur, want een minuut later moest Van Adelberg zwichten voor een zeer hard schot van de linksbuiten van Dongen, dat hij niet voldoende kon keren, waarna Spaanders de stand gelijk maakte. Hierna kwam Don gen alleen aan het woord en het overwicht werd kort voor rust nog in een doelpunt uitgedrukt, een mooie verrassende omhaal, waar de verdediging van WSC volkomen door verrast was. Met 12 ging dan de rust in. Na de rust beheerste Dongen het spel volkomen en was men in de voorhoede, waar de aanvallen vaak de laatste afwerking misten, schot- vaardiger geweest en had de ver dediging van de Waalwijkers niet het hoofd koel gehouden, ongetwij feld zou de overwinning van Don gen nog eclatanter zijn geweest. Na een kwartier bracht Dongens rechtsbinnen de stand op 13 en ongeveer een half uur later werd het door de midvoor 14. Bleef de achterhoede van WSC, waarin vooral Mahieu het zijn tegenstan ders wel lastig maakte, vastbera den weerstand bieden tegen de stormloop van de snelle Dongena- ren. de voorhoede van Waalwiik was er totaal uit, de enkele aanval len die men kon produceren lieDen volkomen dood op onvoldoende plaatsen, op slecht samenspel en op een volkomen gebrek aan positie spel. Ook toen v. Meeuwen, die eenmaal nog gevaarlijk door wist te'breken, zich in de voorhoede op stelde, bracht dit weinig verande ring in de gang van zaken. Het was een harde wedstrijd, niettemin sportief en de scheids rechter nam vaak vreemde beslis singen. Wij Jongeren hield Donderdag 1.1. haar openingsvergadering voor het komende winterseizoen. lNa de opening door de voorzitter, die aanspoorde tot meer en thousiasme en eenheid, kreeg de spreker van de avond JJrs. Joep INanninck het woord. Deze gat een algehele inleiding. Spreker wees op de momenteel criti'e- ke wereldtoestand, waarin communisme en Westerse politieke ideeën tegenover elkaar staan. Wij kunnen dit communis me bestrijden op velerlei manieren, maar de voor ons enig juiste en aanvaardbare manier is: goed Christen zijn en daar door voor de omgeving een voorbeeld zijn. Ieder voor zich kan in zijn stand daartoe medewerken door een goed en voorbeeldig lid te zijn van zijn stands organisatie resp. K.A.J, of K.J.M.V. of R.K.J.B. Gij hebt, aldus sprekfer, in de toe komst een verantwoordelijke taak als toekomstige vaders van Uw gezinnen. Gij vormt de toekomst welke voor een groot deel afhangt van het al of niet slagen van Uw jeugd. Immers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Niet voor niets deden en doen de dictators van deze eeuw al het mogelijke de jon geren onder hun macht te krijgen. Spreker belichtte nog voor iedere standsorganisatie afzonderlijk, de moge lijkheden om in die stand mede te strij den voor onze idealen, waarvan ons geloof op de eerste plaats genoemd moet worden. De voorzitter dankte voor de gespro ken woorden en de goed geslaagde op komst en sloot de vergadering met de jeugdgroet. K. A. J. Maandag 7.30 uur Groep. 21 uur Vormingsavond. Dinsdag 19.30 uur Pioniersgrofep. Woensdag 19.30 uur Ontspanningsgr. 20 uur Revue-repetitie. Donderdag 19.30 uur Groep. 21 uur Bestuurs- en Leiders bijeenkomst. Zaterdag 19.30 uur Ontspanningsgroep Leiders J. v. d. Velden, C. Laurijssen. Zondag 11.45 Studiekring. Gilde „St. Crispijn". Genoemd gilde hield Zaterdag j.l. zijn statiedag. Zoals gewoonlijk werd 's morgens een H. Mis opge dragen voor de overleden Gilde- broeders. Te ongeveer 2 uur in de namiddag werd de koning van het Gilde aan zijn woning afgehaald door alle gildeleden, onder begelei ding van muziek, waarna de verga ring plaats vond in de Gilde-kamer. In de loop van de namiddag werd een muzikale wandeling door het dorp gehouden. Hierna werd geza menlijk het Gilde-maal gebruikt, waarna het verdere gedeelte van de avond werd besloten. Dat ouder wetse dansen hierbij de hoofdscho tel vormden, behoeft geen betoog. K.A.J. Vrijdagavond j.l. werd door de K.A.J. ter plaatse de eerste verga dering gehouden in het z.g. Winter seizoen. Een zevental jonge arbei ders, die de gelederen kwamen ver sterken, werden begroet en door de voorzitter toegesproken. Verder be handelde de voorzitter het onder werp „Samenwerking in de K.A.J.". Na enige declamaties sprak de secretaris, dhr. H. Vermeer, over het winterprogram. De Aalmoezenier spoorde aan tot bijwoning van de Ontwikkelings avonden van de B.A.B. Pseudo-Vogelpest. Ook te Loon op Zand werd op 'n tweetal plaatsen Pseudo-Vogelpest geconstateerd en wel op de erven van Jos Dankers en van v. d. Bij- gaart aan de Kerkstraat alhier. Bij eerstgenoemde moesten 250, bij de tweede 50 dieren worden afge maakt. Vrijdag en Zaterdagmorgen werd het terrein achter de boerde rijen van genoemde personen ont smet, terwijl uitgebreide maatrege len van gemeentewege werden ge nomen om uitbreiding van besmet ting te voorkomen. Nederland. In een gezamen lijk herderlijk schrijven hebben de bisschoppen van Nederland nog eens expres de hulp van Katho liek Nederland gevraagd voor de Katholieke Universiteit, speciaal voor de medische faculteit. De kosten die buiten de rijksbijdrage nog gedekt moeten worden, be dragen niet meer dan 25 a 30 et. per katholiek per jaar. l)e bis schoppen vragen aller medewer king en wijzen er op dat zij de col lecte voor de universiteit onder de voornaamste rekenen. De minister van Economische Zaken heeft met provincie- en ge meentebesturen en directeuren van energiebedrijven de electrici- teitsvoorziening voor de komende 5 jaar besproken. De regering wil de tarieven voor grote afname ver hogen om een rendabele productie te verkrijgen en het verbruik te drukken in verband met de ko- lenschaarste. Falima. Ongeveer één mil- lioen pelgrims hebben in Fatima de plechtige sluiting van het H. Jaar door kardinaal Tedeschini bijgewoond. Z. 11. de Paus sprak de pelgrims via de radio toe. In zijn sluitingsrede verklaarde kar dinaal Tedeschini dat het zonne wonder van Fatima zich vorig jaar vier maal voor de ogien van Z. H. de Paus heeft herhaald. Korea. Generaal Ridgway heeft erkend, dat het neutrale ge bied van Kaesong afgelopen Vrij dag is aangevallen door Ameri kaanse vliegtuigen. Hij drukte er zijn spijt over uit dat bij de be schieting een jongen was gedood. Aan het centrale front hebben de verbonden troepen een beperkt .offensief ingezet. Er werden vor deringen gemaakt. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder. Randen-doornaaier Aflapper voor snellopende ma chine, Mackay Flex, krammer Randenkrammer Schoenstiksters-plaksters (fabr. BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid. Timmerlieden Metselaars Grondwerkers Opperlieden Bouwvaksjouwers Leerling timmerlieden en leerling schilders, met Ambachtsschool opleiding Hout, Kurk, Stro Meubelstoffeerder L.l. Meubelmaker Kleding en reiniging. Kleermaker Schoen- en Leder. Stikkers (lederwaren) Ass. stikmeester Hand-perforeerder Handzwikkers Prima Kantenschrooier Overhalers Doorzetters Aanklopper Opzolers Gliitter Hakkenbouwers Zolenschuurder Zolenbimser Hakkenschuurder Zolenschuurder Leestensorteerder Uitpoetser Inpakker Overleersnijders Modelmakers Hakkenzetter (houten en leren). Huidenspanner Strijker Sjouwers looierij en droogzolder) Metaalnijverheid. Machinebankwerker. Metaaiaraaier Automonteurs Stoker Rywielreparateur L.l. automonteurs, 1.1. machine bankwerkers en 1.1. electriciëns met Ambachtsschool-opleiding. Vrije beroepen. Vrouwel. kantoorbedienden Muio-opleiding. Mannel. kantoorbedienden Mulo- en H.B.S.-opleiding. Verkeer. Div. chauffeurs Bezorger Handel. Verkoopsters (voor nathuis met met Charlotte, enige dochter van Leopold I van België en even heers zuchtig als haar vader, droomde van een keizerskroon. En die droom scheen in vervulling te gaan toen haar echtgenoot, Maxi- miliaan van Oostenrijk, tot keizer van Mexico werd gekroond, doch werd wreed verstoord, toen deze keizer het leven liet voor een vuurpeleton van „rebellen". En Charlotte's levenszon, welke zo hoog aan de hemel had gestaan, ging vroegtijdig onder in de mist van de waanzin. troepen AAA GOUDEN BRUILOFT. Zoals we reeds meldden viert het echt paar van Riel-v. d. Wouw in de Markt straat Zaterdag a.s. zijn gouden brui loft. De dag wordt ingezet met een plechtige H. Mis in de St. Jansparochi'e, waarheen het gouden echtpaar in ver zorgde stoet om 9 uur zal worden be geleid, door de heren van het buurt" comité, die tevens voor de versiering van de woning zowel in- als uitwendig zorg dragen. Als bijzonderheid mogen we nog mel den, dat het geslacht v. Riel-v. d. Wouw reeds tot vier geslachten nog in leven zijnden is uitgegroeid. K.J.M.V. De K.J.M.V. luidde Zondag zijn 3de lustrumviering in met een algemene H. Communie van de leden, waarna in Ho tel W. Smit een goed ontbijt genoten wferd. De Hoogmis, waarin weer alle le den present waren, werd tot intentie der vereniging opgedragen. Na de hoogmis verenigden de jongens zich in een ge zellig reünie, wederom in Hotel Smit, waaronder een groepsfoto gtemaakt werd als aandenken aan dit 15-jarig bestaan. De clou der viering is uitgesteld tot Dinsdag 16 October, wanneer in een oudersavond de nieuwe leden worden geïnstalleerd en getracht zal worden ge zelligheid te scheppen met voordracht, zang en muziek. DE STOELEN -ACTIE. Dat de Stoelen-actie ten bate van het Ziekentriduum ingang vindt blijkt wel uit het feit, dat alleen op de Baan, een wijk van de parochie Berkdijk, werd bijeengebracht voor dit sympathieke doel. Een voorbeeld ter navolging AGENDA. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmo nie Apollo. Dinsdag 7.30 u. n.m. repetitie K.K. Par. Zangkoor St. Jan in de school. 7.30 u. n.m. Oudersavond en herden king 3e lustrum K.J.M.V. zaal Hotel Smit Woensdag 8 u. n.m. Apollo Theater; De Heersfer, toegang 14 jaar. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 7.30 u. n.m. repetitie Da meskoor Bel Canto. 8.30 u. n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto. R.K. MUZIEKSCHOOL ST. JAN. In In een oudersavond gaf de mu ziekschool verbonden aan de St. Jans- school Donderdagavond in de Gymnas tiekzaal een bewijs, dat de nieuwe krach ten aan dit instituut verbonden de goe- In de tweede helft van de negen tiende eeuw verkeert de vroegere Spaanse kolonie Mexico in een overgangs-stadium. Tot nog toe hebben de rijke landheren, de hoge officieren en de prelaten de lakens uitgedeeld; de verdrukte midden klasse is daartegen in opstand ge komen. Het land wordt door bur geroorlog verscheurd en de staats papieren dalen met de dag. Franse speculanten kopen ze voor een ap pel en een ei op. Ze hopen, dat ze straks weer in waarde zullen stij gen. Met hopen alléén komt men niet ver. Men moet daar iets aan doen. En ze doen er ook iets aan. EUGENIE, DE IJDELE. Over Frankrijk regeert, via een staatsgreep, Napoleon III (spottend „Napoleon de Kleine" genoemd) als keizer. De vorsten van Europa be schouwen hem als een parvenu, geen hunner geeft hem een ko ningsdochter tot vrouw. Daarom trouwt hij met een onbekende, maar schone Spaanse, Eugénie de Montijo. Eugenie is belust op intrigeren, bezeten door eerzucht maar mist een heldere kijk op politieke vraag stukken. De op winst beluste vlei ers weten dat de koningin, een trouwe dochter der katholieke kerk, de macht dier kerk zoveel mogelijk wil trachten te bevorderen. Daar van maken ze gebruik. Ze wijzen haar op de hegemonie van het pro testantisme in Amerika, op de nood zaak in Mexico een katholiek bas tion te vestigen, waarbij men ech ter rekening moet houden met de anti-kerkelijke rebellen onder Jua rez. Eugénie laat zich bepraten, weet haar man, die politieke suc cessen (en geld!) nodig heeft, voor dit plan te winnen. Hij stuurt maarschalk Bazaine met naar Mexico. En om de schijn van een Frans koloniaal ovontuur weg te nemen, haalt hij Maximiliaan, aartshertog van Oostenrijk, die zich op zijn kasteel Miramar zit te vervelen, over de keizerskroon van Mexico te aanvaarden. Méér nog dan Maximiliaan is zijn echtgenote, Charlotte van Saksen- Coburg, dochter van Leopold I van België, ontevreden met het ambte loos bestaan, dat zij en haar man moeten leiden. Zij is het, die gretig ingaat op Napoleons plannen, die schone toekomstdromen droomt en haar man weet te beïnvloeden. Ma ximiliaan gaat naar Mexico met grote plannen. Hij wil gematigd re geren, maar beseft niet hoe moei lijk dat is in een land waar men geen gematigdheid kent, waar het hard tegen hard gaat, extreem links tegen extreem rechts, waar 't nationalisme hoog opvlamt en zich fel teweer stelt tegen iedere vreem de inmenging. Maximiliaan laat zich met luister tot Keizer kronen. Hij vaardigt goedbedoelde, maar onuitvoerbare wetten uit. Hij kan zijn macht al léén daar doen gelden, waar Franse soldaten zijn om hem te steunen. Maar Juarez, de bekwame en kei harde aanvoerder van de „rebel len" wint steeds meer terrein. Maximiliaans fonkelnieuwe troon wankelt reeds spoedig. NAPOLEON, DE TROUWELOZE. Dan komt de noodlottige beslis sing; Bazaine moet met zijn troepen naar Frankrijk terugkeren. Napoleon heeft al lang gemerkt dat de verovering van Mexico geen militaire wandeling zal zijn. Daar bij Krijgt hij last met de Verenigde Staten, wier president Monroe heeft gezegd: Amerika voor de Amerikanen, die geen koloniale avonturen op Amerikaanse bodem dulden. Tenslotte kunnen dictato ren alléén bestaan bij de gratie van het succes en het Mexicaanse avon tuur heeft tot dusverre nog geen enkel succes, wel veel narigheid opgeleverd. Zal Maximiliaan zich eveneens terugtrekken? Charlotte bezweert hem dat hij onder géén voorwaarde Mexico in de steek mag laten. Hij heeft de keizerlijke waardigheid aanvaard, hij zal die moeten blijven dragen, wil hij niet voor eeuwig onteerd zijn als lafaard en verra der. Zijzelf zal naar Frankrijk gaan om Napoleon tot andere gedachten te brengen. De jonge keizerin wordt door Na poleon en Eugénie vriendelijk ont vangen, maar onder al die viiend- schappelijkheden is niet één toe zegging waaraan zij houvast heeft. Wanhopig werpt zij zich voor Na poleon neer, smeekt hem haar echt genoot niet in de steek te laten, uan wendt zij zich naar Rome, naar Pius IX, die haar eveneens vrien- UeiijK ontvangt, maar geen enkele toezegging doet aan de man die daarginds, uit eerzucht ja, maar ook uit diepe innerlijke overtui ging, zijn wanhopige strijd voert. Wanneer Charlotte zich reali seert dat al haar pogingen vergeefs zijn, wanneer het tot haar door dringt dat zij het is die Maximi liaan tot blijven heeft gedwongèn en hem een bijna zekere dood heeft ingejaagd, stort de wereld rondom haar ineen. Haar veerkracht is ge broken, haar verstand begeeft haar. Haar broer, Leopold II, laat haar overbrengen naar het Kasteel Ter- vueren bij Brussel. En eerst veel later, wanneer ze enigszins tot kalmte is gekomen en doffe berus ting in de plaats is getreden van wanhopige smart, verneemt zij het lot van haar echtgenoot. MAXIMILIAAN, HET SLACHTOFFER. Maximiliaan, nog slechts door weinige getrouwen omringd nu de Fransen zijn verdwenen, ziet zijn noodlot moedig onder de ogen. En dat nadert snel, even snel als de troepen van Juarez, die zich nu spoedig meester maken van 't land. Juarez weet van geen genade. Hij wil een voorbeeld gesteld zien, op dat die absolutistische potentaten daar in Europa zullen begrijpen dat ze met hun vingers van Mexico zullen afblijven. Met twee van zijn generaals wordt Maximiliaan te Queretaro door de nationalisten ge- fusileerd. Charlotte blijft leven. Lang ge noeg om mee te maken hoe Napo leon III op zijn beurt de rekening krijgt thuisgestuurd en als gevan gene der Duitsers het Tweede Kei zerrijk zagen ten onder gaan. Ze is zes en tachtig jaar oud, wanneer haar omsluierde geest ein delijk rust vindt(19 Jan. 1927).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3