MALWYK WEL GELD, GEEN GOEDKEURING WIM VAN EST en W0UTJE WAGTMANS LOON OP ZAND HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 OCTOBER 1951 6 De raad /an Vlijmen in een moeilijk parket wat betreft de scholenbouw. RENNEN voor de Zusters van de St. Antonius-parochie. Hei vroeggoihische kerkgebouw van in zijn ruimte van voor de oorlog hersteld. den die avonden'op: Trees Vissers, Mej. Truus v. d. Sanden, de heren Frans Verharen, Lamb, de Vaan, Wim Rombouts, Bertus v. d. Vel den, Henk Blom, de Yellow-Cow boys o.l.v. Jos Remie en de Dorps- Harmonie o.l.v. J. v. d. Avoirt. Dit zal ongetwijfeld een vrolijk besluit worden van een alleszins waardig en stijlvol feest, waarin de afdeling Waalwijk van de K.A.B. zich heeft kunnen bezinnen op de afgelopen vijftig jaar, om daaruit kracht te putten en te leren voor de toekomst. laten houden? vroeg de heer v. d. Meerendonk. Het schoolbestuur natuurlijk, zei de voorz. Dat is de principaal; niet wij. En het feit dat het bestuur niets afwist van de aanbesteding, kan men alleen maar vreemd noe men. geven over de tijd, waarop het is gebeurd „Ik kan u een vrij bepaald idee geven", zei Juffrouw Minerva kalm .„Het is vlak vóór tien minuten voor half twee gebeurd. Zeg maar kwart over één". Hallet staarde haar aaji. „Is U daar zeker van?" „Dat moet ik wel. Ik zag de tijd op het armbandhorloge van de man die de moord gepleegd heeft". „Wat? U heeft hem gezien?" „Dat zei ik niet. Ik zei, dat ik zijn armbandhorloge zag". Hallet fronste de wenkbrauwen. „Dat zoek ik later wel uit. Nu stel ik voor, om dit deel van de stad te doorzoeken. Waar is telefoon?" Juffrouw Minerva wees het hem en hoorde hem in ernstig gesprek met een man in het hoofdkwartier, Tom genaamd. Het scheen, dat Tom tot taak kreeg om alle beschikbare mannen bijeen te roepen en Hono lulu, vooral het Waikiki-district, te doorzoeken en verdachte personen aan te honden. Hij moest ook, in af wachting van de terugkeer van zijn chef, de passagierslijsten nagaan van alle schepen, die sedert een week te Honolulu waren binnen gekomen. Hallet keerde naar de woonkamer terug. Hij ging vlak voor Juffrouw Minerva staan. „Nu", begon hij, „u zag dus de moordenaar niet, maar wel zijn armbandhorloge. Ik ben er vóór om de dingen op orde lijke wijze op te nemen. U is hier vreemd. Uit Boston, nietwaar?" „Ja", zei Juffrouw Minerva kort af. „U logeert hier?" „Juist". „Iemand hier, behalve U en meneer Winterslip?" Juffrouw Minerva's ogen fonkel den. „Het personeel", zei ze. „En ik zou Uw aandacht erop willen vestigen, dat ik een volle nicht ben van Dan Winterslip". aan, houdt één van die dagen vrij voor dit evenement, voor deze bui tengewone attractie. U zult er geen moment spijt van hebben en het doel is uitermate sympathiek. „BERLINER BALLADE" VOOR DE KUNSTKRING. Op 8 November a.s. zal onder auspiciën van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap de be kende en geestige film „Berliner Ballade" worden vertoond. KAMPIOENSCHAP LIBRE GROOT BILJART IN WAALWIJK. Het kampioenschap van Neder land, hoofdklasse libre, groot bil jart, waarvan onze plaatsgenoot Kees de Ruyter de titelhouder is, zal dit jaar verspeeld worden in 't Café „City" alhier. Aanvankelijk zou dit kampioen schap verspeeld worden in Hotel „De Lindeboom" te Tilburg, doch gezien het gering aantal deelnemers vond Tilburg de organisatie te ris kant. De wedstrijden worden gehouden op 22, 23 en 24 November a.s. De deelnemers zijn: Metz, Den Haag; H. Kruythof, Barendrecht; J. Ei- chelsheim, Rotterdam en K. de Ruyter uit Waalwijk. ALGEMENE VERGADERING BOERENLEENBANK BAARDWIJK. Donderdag 18 Oct. a.s. om 8 uur houdt de Boerenleenbank Baard wijk in café ,,'t Vosje" een alge mene vergadering. Behalve het verslag van 't Boek jaar 1950 en goedkeuring van de rekening en de verlies- en winst rekening betreffende het boekjaar 1950 en de balans per 31 December van dat jaar, staat er op de agenda een vooi'stel tot verdeling van Va gedeelte van de winst over 1950 en de verkiezing van twee leden van het bestuur wegens periodieke .af treding van de heren Willem Pul lens en Reinier van Loon Jzn., die terstond herkiesbaar zijn, en ver kiezing van een lid van de Raad van Toezicht wegens periodieke af treding van de heer Henricus Klerkx ,die ook terstond herkies baar is. MELKSLIJTERSVERENIGING „DE LANGSTRAAT". In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer over de beslui ten van de Melkslijtersvereniging delen wij mee dat in de controle commissie de heer A. Pullens zit ting heeft namens de zelfstandige slijters, A. Broekx namens „De Toekomst", Jac. Kuijsten namens de Coöp. Zuivelfabriek te Drunen en J. van Huiten namens de W.A. M.I. te Waalwijk. VERGADERING K.O.B. Donderdag 11 October j.l. hield de afdeling Waalwijk-Heusden van de K.O.B. een vergadering in Hotel Verwiel. De voorzitter opende de druk-bezochte vergadering met de christelijke groet en memoreerde 't ontstaan van Eucharistische groe pen voor de verdieping van het godsdienstig leven. Daaruit zijn Eucharistische werkgroepen ont staan en de voorzitter wekte allen op zich hierbij aan te sluiten. Bin nenkort zal pater v. Kaathoven van de Abdij van B.erne de werkwijze van de groepen komen uiteenzet ten. Men zal ook trachten verband te brengen tussen deze groepen en de open clubs, zodat deze als een eenheid zullen werken. Bij de ingekomen stukken was ook een schrijven van de afdeling Nijmegen, die een voorstel had voor de verandering van de wijze, waarop het bestuur van het K.O.V. ,0, ik meende niets beledigend. Hij heeft een dochter, nietwaar?" „Juffrouw Barbara is op weg van school naar huis. Haar schip loopt vanmorgen binnen". „Dus, alleen U en Winterslip. U zult een belangrijke getuige zijn". „Dat zal in elk geval een nieuwe ondervinding zijn", merkte zij op. „Zo. Nu gaat U eens terug Juffrouw Minerva wierp hem een blik toe een blik, die al menig een schrik aangejaagd had, maar hij lette er niet op. „U begrijpt, dat ik geen tijd heb om alstublieft te spelen, Juffrouw Minerva. Gaat U eens terug en be schrijf de laatste avond hier in huis". „Ik was hier maar tot half ne gen", vertelde zij, „toen ging ik met vrienden naar een luau. Daarvóór had meneer Winterslip op zijn ge wone uur gedineerd en we hebben een poosje gepraat op de lanai". „Scheen hem iets te drukken?" „Hij leek al wat van streek „Wacht even!" De kapitein haal de een opschrijfboekje te voor schijn. „Zal een en ander opschrij ven. Van streek, dus. Hoe lang?" „Sedert twee weken. Laat me eens denken vandaag precies twee weken geleden of eigen lijk gisteravond zaten hij en ik op de lanai en hij las het avond blad. Iets daarin scheen hem tc hinderen. Hij stond op, schreef een brief aan zijn neef Roger in San Francisco en bracht die naar een vriend aan booi-d van de President Tyler om te bezorgen. Vanaf dat ogenblik scheen hij rusteloos en on gelukkig". „Ga voort. Dit kan van veel be lang zijn". „Verleden Woensdag ontving hij een telegram van Roger, dat hem woedend maakte". „Een telegram. Wat stond erin?" „Het was niet aan mij gericht", zei Juffrouw Minerva uit de hoogte. zou hervormd kunnen worden. Ver schillende leden toonden aan, dat dit voorstel tot een absurditeit zou leiden, zodat besloten werd dat het afdelingsbestuur zich in verbinding zou stellen met Nijmegen, en dan later op dit voorstel terug zou ko men. Het vijf-minuten-praatje van de Geestelijk Adviseur stond in het teken van het feest van de dag: Het Moederschap van Maria^De Gees telijk Adviseur toonde aan hoe Ma ria als medeverlosseres onder het kruis stond, zodat de mensheid door Haar mede verlost was, en dat Zij als Middelares van alle genaden het kanaal was waardoor wij de gena den, die haar Zoon verdiend had, kunnen verkrijgen. De stemming van een dame voor het hoofdbestuur had tot resultaat: Mej. Straatmans 60 stemmen en Mej. Das 7 stemmen. Daarna heeft een vertegenwoor diger van de N.C.B. toelichtingen gegeven omtrent Ziekenhuisverze kering, uitgaande van deze Bond. Vele vragen werden bevredigend beantwoord. Na sluiting kregen we voor de tweede maal dit jaar een praatje met lichtbeelden van de heer G. Mooning, nu over „Tochten langs de Middlelandse Zee". Spreker voerde ons van Egypte door Nubië, Tunis, Algiers en Ma rokko naar Spanje. Interessant wa ren de bijzonderheden die hij ver telde over deze verschillende land streken: pyramiden, Cairo, de fel lahs, barre woestijnen, oasen, ont moetingen met Italianen ('t was 1938), het Vreemdelingenlegioen, een huwelijk bij de Berberstam men, Malaga, en de stierengevech ten in Spanje. De voorzitter sprak woorden van dank en hoopte hem in de toekomst nog eens te horen. Het applaus van de vergadering onderstreepte dank en hoop. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het Nationaal Reclasseringswerk heeft in onze ge meente opgebracht 939.08. Een prachtig bedrag Het kerkgebouw van Loonopzand, dat door oorlogshandelingen dermate had geleden dat gedurende een half jaar ge bruik moest worden gemaakt van een noodkerk, doch door onze actieve her. der spoedig werd geschikt gemaakt voor de eredienst, niet alleen, doch met mede. werking van rijkswege binnen enkele ja ren wferd gerestaureerd en teruggebracht in --vrijwel z'n oorspronkelijke middel eeuwse toestand, miste nog steeds een der in 1928 bijgebouwde nieuwe gedeel ten, eveneens door granaatinslag Ver woest. Vóór enkele maanden werd ook aan de herstelling van dit gedeelte be gonnen en zo prijkt thans onze vroeg- gotische kerk mfet een nieuwe aanbouw, eveneens in deze stijl, die wonderwel aanpast aan het vroegste gedeelte. In tegenstelling m'et de gebouwen die in 1928 onder architect W. Valk wer den gebouwd, heeft dit werk van de ar chitect Lambri en uitgevoerd door de Gebr. Mutsaferts, ieders bewondering. Het nieuwfe gedeelte is opgetrokken uit voor dit werk wel zeer geschikte handvormsteen, terwijl gevel en venster- lijsten in natuursteen zijn behandeld. Het architectonische gedeelte is in alle op zichten goed verzorgd en maakt een al leszins aangename indruk, wat trouwens van het gehele kerkgebouw in al zijn ge ledingen kan gezegd worden. Veel is er sedert de stichting van dit Godshuis in de 14e eeuw aan zijn ruim te veranderd. Reeds spoedig na 1400 bleek het oorspronkelijk rechthoekig ge bouw met het priesterkoor doorlopend „Goed. Dat zullen we onderzoe ken. Nu, over gisteravond. Was hij meer van streek dan anders?" „Ja, maar dat was misschien om dat hij hoopte, dat het schip van zijn dochter gisteren zou binnenkomen en hij had vernomen, dat de passa giers pas vanmorgen aan land zou den komen". „Ik begrijp het. U zei, dat U slechts hier was tot half negen?" „Neen", antwoordde Juffrouw Mnierva koel. „Ik zei, dat ik hier maar was tot half negen". „Hetzelfde". „Niet geheel". „Ik ben hier niet om over gram matica te praten", zei Hallet scherp. „Gebeurde er iets iets buiten gewoons voor U heenging?" „Neen. Wacht even. Iemand riep meneer Winterslip aan de telefoon toen hij aan tafel zat. Ik moest het gesprek horen". „Goed zo". Zij wierp hem weer haar blik toe. „Herhaal het". „Ik hoorde meneer Winterslip zeggen: „Hallo, Egan. Wat, kom je niet? O ja, ik moet je spreken, ik sta er op. Kom morgen ongeveer elf uur. Ik moet je spreken". Daar kwam het tenminste op neer." „Leek hij opgewonden?" „Hij sprak met meer stemverhef fing dan gewoonlijk". „Juist." De kapitein staarde op zijn schrijfboekje. „Dat moet Jim Egan geweest zijn, die van God ver laten en Palmhotel heeft aan het strand". Hij wendde zich tot Amos. „Was Egan een vriend van Uw broer?" „Ik weet het niet", zei Amos. „Amos was ook geen vriend van zijn broer", legde Juffrouw Minerva uit. „Er was een oude vete tussen hen. Ik voor mij heb Dan nooit Egan's naam horen noemen en hij is zeker nooit in huis geweest se dert ik er was". (Wordt vervolgd). LUGUBERE VONDST. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe kazerne bij Keizersveer werden door een bulldozer de stof felijke resten omhoog gewoeld van twee lijken, die aldaar in de oor logsdagen moeten zijn begraven. Noch ten gemeentehuize, noch bij de Oorlogsgravenstichting was deze plaats van begraven bekend. Uit kledingresten en zich in de buuri bevindende munitie werd gecon stateerd, dat het hier twee Duitse militairen betrof. De Dienst Iden tificatie en Bei-ging te Amersfoort stelt thans een onderzoek in, ten einde de identiteit van betrokkenen te kunnen vaststellen. St. PROVINCIALE COMMISSIE VOOR DE WERKGELEGENHEID. De Ged. Staten van Noord-Bra^ bant, overwegende dat bij hun be sluit van 7 Febr. 1951, G. nr. 3206, waarbij een Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid (P.C.W.) is ingesteld en leden in deze Com missie zijn benoemd, is bepaald dat deze Commissie nog zou worden uitgebreid met vertegenwoordigers van landbouworganisaties en uit de kring van nijverheid en handel; overwegende voorts, dat als hoofd van de inspectie Noord-Brabant van de Dienst voor de uitvoering van werken, in de plaats van Ir. A. J. Markvoort, lid der P.C.W., thans optreedt Ir. L. Jongmans; hebben besloten: in de P.C.W. Noord-Brabant te benoemen tot leden: Ir. L. Jongmans te 's-Hertogen- bosch (Koningsweg 42) in de plaats van Ir. A. J. Markvoort, L. Mgielse te Breda (Heuvelstr. 267), Mr. J. G. v. Sandick te Eindho ven (Vestdijk 23), W. G. de Waard te Werkendam (Haagstraat 71), Jos Zegers te Schaijk (K 71). vA.w**s onder een dak, te klein en moesten de z.g. mannen, en vrouwenbeuk worden Dijgebouwd. üen volgende verbouwing had plaats in 1521. In een charter uit genoemd jaar gedateerd 25 Augustus, kan men lezen: „Wij, jan jan Gosenssoen, Veter Pe nter Paissens, Jan G'errit Geldens Ver- „diesen, kerckmeesteren nu ter tijt van „die parochie van Venloon, kennen en „lijden mitsdesen onttangen te hebben „van den heer van Loon ende van mijn „Jultrou van Loon twintich duisent steens „dair wij voir gelooft hadden twintich „Phillippusguldens ende want wij con- „sent ende orlof gehadt hebben van on- „sen eerwerdigen vader Erardus van der „Marka, bijscop tot Luijdick, erfrogge te „mogen verkoopen, soe hebben wij „kerckmeesteren voorsegt, bij concent „van onse nag'ebueren ende nenige an- „deren den heere en mijn juffrou voirs „quitgechuden voer die voerrs. p'ennin- „gen acht loopen roggen jaerlijx ende „tlijcken pacht, die kerck voerscreven „heffende was op ten heer ende mijn „joffrou voorss. ende scelden denzelven „doiraf quijt als kerckmeesteren ende wij „geloeven voert alle brieven ende re gisteren die van den halven mudde rog- „ge mencie maken doot ende nijfet te „doen want dieselve steenen zijn ver- „metst aan die nijewe cruijscoren Na de verbouwing in 1520 vinden wfe geen werkzaamheden meer vermeld vóór 1769. Het handjevol nieuwsgezinden wien door de Staten het gebouw werd toever trouwd schijnen wteinig belangstelling aan de kerk te hebben geschonken. In 1769 echter werden onder architect Fr. de Wijer uit Boxtel, door de Loonse metselaar Bfeunis en timmerman Adr. Schoenmakers eveneens uit Loon, dak en toren hersteld. 7300 nieuwe leien wer den hiertoe aangekocht. De leidekker verdiende met het leggen van oude en nieuwe leien samen 85 gulden. De leien kostten 15 gulden de 1000. De volgende restauratie had plaats in 1823, toen de kerk door naasting einde lijk kwam in handen van de rechtmatige eigenaars, de katholieken. De kerk ver keerde toen reeds lang in desolaten toe stand, zfelfs zo erg dat de Hervormden het schip niet meer gebruikten wegens het water dat door het dak stroomde. Zelfs het priesterkoor dat van 1648 af dienst had gedaan als „secretarije" was verlaten omrede dat de archiven er la gen te verstikken van de vocht. Bij ge legenheid van doop en avondmaaldienst gingen de Hervormden dan ook reeds lang naar Waspik, tot in 1805 voor hen een bedehuis aan de Loonsedijk verrees. •Zekere aannemer Nic. v. d. Waals uit Tilburg restaureerde de kerk in 1823 voor de prijs van 930 gulden. De hoog ste inschrijver was A. v. Tilborg voor 2998 gulden. De volgende restauratie dateert uit de tachtiger jaren der vorige eeuw, en het was de Roermandse architect Weber die dit werk met ere verrichtte „en al mocht dan de polijchromie overal niet even ge- „lukkig zijn geweest, het architectonische „gedeelte werd in alle opzichten ver zorgd en zfeer verfraaid" (C Keulers S.C. in „Het Huis oud en nieuw" jaarq. 1911). Voor een respectabel bedrag bouwde Pastoor Muré z.g. gedachtenis de twee nieuwe zijbeuken plus een nieuwe sacris tie, waarvan het zuidelijk gedeelte in 1944 door oorlogshandelingen geheel \verd verwoest. Vanaf de Kasteellaan het dorp inko mende geeft het flamboyante kerkgfebouw met z'n massale toren 'n prachtig ge zicht. De reeds geciteerde C. Keulers noemt de Loonse kerk dan ook „een merkwaardig kerkgebouw en een der leerzame en interessantste kerkgebouwen die Nederland kent." Vrijdagavond kwam de raad van Vlijmen in een spoedeisende ver gadering bijeen. B. en W. hadden n.l. kans gezien geld te krijgen op een rekening-courant-over eenkomst voor de bouw van een zes-klassige lagere jongensschool en van de herbouw van de open bare lagere school. Echter bleek dat de vereiste toestemming van het Rijk nog niet aanwezig was, zodat men misschien het geld nog niet op zou kunnen nemen. Een „rekening-courant-over eenkomst" op zeer korte ter mijn. Op deze vergadering waren de heren v. d. Ven met en v. Oyen zonder kennisgeving afwezig. Bij de ingekomen stukken bevon den zich verschillende rapporten van het verificatie-bureau, waaron der één betreffende het Burgerlijk Armbestuur. Naar aanleiding van dit laatste merkte de heer Wijkmans op, dat hij op de staat van voorschotten van het Burgerlijk Armbestuur na men zag staan van lui, die hun geld toch maar naar café's brachten. Hij adviseerde dezen vooral geen voor schotten te geven, het geld zag men toch nooit terug. De voorzitter beaamde dit. Nadat nog enkele kleinere aan merkingen waren gemaakt en de geloofsbrieven van het nieuw-be- noemde raadslid, de heer G. Mom- mersteeg, in orde waren bevonden, stelde de voorzitter het punt be treffende de geldlening, waarvoor de vergadering was bijeen geroe pen, aan de orde. Reeds lang had men besloten een nieuwe school te bouwen en de openbare school te herbouwen, maar steeds had het geld ontbro ken. Nu had men een rekening courant-overeenkomst kunnen aan gaan van 150.000.(voor de openbare school 25.000.en voor de bijzondere school 125.000. tegen 4V\% af te lossen na een jaar. Men kan onmogelijk op langere termijn geld lenen; de schoolruim te echter was te benauwend; men moest dit riskeren. De heer Wijkmans zou willen dat men voor de woningbouw ook zo'n rekening-courant-overeenkomst kon sluiten. Het vraagstuk van de woning bouw benauwt ons, zei de voorz.; wij proberen daarvoor ook geld te krijgen. Wij mogen 38 huizen bou wen, maar we kunnen ze niet rea liseren. We kunnen geen geld krij gen; dat is de harde waarheid. De heer v. d. Meerendonk vroeg wanneer met de bouw van de scho len zou kunnen worden begonnen. Wanneer Ged. Staten dit besluit goedkeuren, over 4 a 5 weken, ant woordde de voorzitter. „Te hard van stapel gelopen". Ik geloof, zei wethouder v. Bok hoven, dat we te hard van stapel zijn gelopen. Er was nog geen rijks goedkeuring voor de nieuwe school, de goedkeuring van Ged. Staten moest dan nog volgen; het kon nog wel drie maanden duren. Misschien kreeg men wel geen goedkeuring. Het kerkbestuur dat 15% in de stichtingskosten moest bijdragen, wist niet eens wat af van de aan besteding die reeds had plaats ge had. 't Loopt niet zoals het lopen moet, zei dhr. v. Bokhoven. Na lang zwoegen, antwoordde de voorzitter, hebben we dit geld ge kregen. Op 20 October a.s. moeten we dit geld opnemen; later kan het niet meer. We hebben de moeilijk heden zeer goed aangevoeld, maar we mogen verwachten dat de rijks goedkeuring er komen zal. Wan neer de goedkeuring komt is er geen vuiltje aan de lucht en de rijksinspecteur is er zeker van dat ze komt. We moeten de sprong wa gen. Er is niet zo veel gevaar bij;, we hebben heel wat te vertellen. De openbare school is een herbouw- geval en de lagere school één van de urgentste gevallen. We kunnen tot 20 October wachten; hebben we dan de goedkeuring nog niet, dan is de kans verkeken en kunnen we het geld niet opnemen. De heer v. Bokhoven vroeg of 't kerkbestuur hiermee accoord ging. De voorzitter repliceerde dat het dan wel een misplaatst bestuur zou zijn wanneer het dit niet deed. Het bestuur moest, voor er werd be gonnen met de bouw, 15% van de stichtingskosten storten in de ge meentekas. Men had contact gehad met de frater-directeur, die men als representant beschouwde van het schoolbestuur. Maar wie heeft de aanbesteding „Geen rekening-courant". Toen echter constateerden de he ren v. d. Meerendonk en v. Son weer dat er geen sprake was van 'n rekening-courant-overeenkomst, want dan kan men immers het geld ten alle tijde opnemen, en nu kan het niet meer na 20 October. Het is een lening op kort bestek, zei de voorzitter, met de voorwaar den en bepalingen van een reke ning-courant-overeenkomst. De be palingen zijn nu tegenwoordig een maal erg benauwend, maar Ged. Staten hebben gezegd: Grijpt deze unieke gelegenheid aan. De heer Dekkers vroeg o.m. nog of er voor, deze som zou gebouwd kunnen worden. Dat moeten we afwachten, zei de voorzitter De termijn van de gun- ning is voorbij. Ik weet ook niet of er een nieuwe aanbesteding zal ge houden worden en hoe dan de prij zen eventueel zullen zijn. Er moet echter gebouwd worden, daarover zijn we het allen eens. Er zal de komende dagen hard gewerkt worden om de vergunning tijdig te krijgen, geen ogenblik zullen wij wachten. Als er geen kans bestaat dat we de goedkeuring voor of kort na 20 October krijgen, dan laten we het geld schieten, maar ik heb goede moed. Met deze restrictie werd dus be sloten de overeenkomst aan te gaan. Wethouder v. Bokhoven zou ech ter niet toestemmen het geld op te nemen als men niet zwart op wit had dat de goedkeuring kwam. Bij de rondvraag vroeg de heer Samuels opheldering over een bouwvergunning, die reeds geda teerd was op 31 Juli en die de be trokkene eerst op 2 September op het secretarie zelf moest afhalen. Dit zou na de openbare vergade ring, die hierna gesloten werd, on derzocht worden. Ja, lezers, er staat iets bijzonders te gebeuren in Waalwijk. De beste Brabantse renners Wim van Est en Woutje Wagtmans komen hier el- kaars krachten meten. Deze stalen krachtpatser onder de renners, ge vreesd door alle groten van de wie- Ierwereld, deze sterke coureur uit St. Willebrord en dit kleine vinnige rennertje, vlug als water en zo on berekenbaar, zo agressief dat men ook hem vreest als een zeer ern stige concurrent, deze twee renners komen naar Waalwijk. WAAROM? Wel zij komen meehelpen de Zusters van de An tonius-parochie uit de moeilijkhe den te helpen. Zoals U weet hebben de Zusters tengevolge van de oorlogshande lingen veel schade geleden aan hun meisjesschool; met het gevolg dat men momenteel geen meubilair heeft voor de kleuterschool. Zoals U ook weet is er een comité ge vormd, dat de Zusters zal bijstaan; dit comité heeft al van zich laten horen op de „ijsco-middag" toen men ten bate van het schone doel ijsco verkocht; vorige week organi seerde men een wielerronde, ook al ten bate van de kleuterschool. En nu heeft men grootse plannen voor een geweldige fancy-fair, waarop vele attracties zullen zijn en één hiervan is de home-trainer, om niet beschikbaar gesteld door de heer v. Esch, waarop 'n grote wed strijd verreden zal worden met als eerste prijs een prachtige fiets. Op deze home-trainer zullen van Est en Wagtmans hun krachten meten. WANNEER? Deze fancy-fair wordt gehouden op 3, 4 en 5 Nov. a.s. in de grote zalen van de Gil denbond. O, er komt nog veel meer, maar daarover een volgende keer. Nu raden we U in elk geval vast FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE. 15) „Ja, Amos zei Juffrouw Minerva scherp. Dit verwachtte ik van je te ho ren. Misschien hfeb je ook dit wel eens gehoord: oordeel niet, opdat gij niet ge oordeeld wordt. Verder zullen we maar geen tijd verspillen met zedepreken. Dan is dood en er is iemand waarmee ik me- delijden heb. Medelijden! herhaalde Amos som ber. En ik dan? Mijn jongere broer hier op dit strand heb ik hem leren lo pen. Ja. Juffrouw Minerva keek hem scherp aan. Dan is heengegaan. Hij is vermoord. Hij was een der onzen een Winterslip. Wat zullen wij doen? Ik heb de politie kennis gegeven, zei Amos. „Waarom zijn zo dan nog niet hier?" Doorstoken, zeg jc. V/as er enig spoor van een wapen?" „Niet, dat ik heb gezien." „Wat denk jc van die Maleise kris op die tafel daar? Dan ge bruikte die altijd als papiersnij der.'' „Die heb ik niet opgemerkt. Dit is voor mij een vreemd huis, Mi nerva." „Dat is zo". Juffrouw Minerva stond op en ging naar de lanai. Zij was weer geheel zichzelf. Op dat ogenblik werd er luid geklopt aan de voordeur, stemmen klonken en Haku liet drie mannen in de woonkamer. Klaarblijkelijk politie, maar allen in burgerkleren. Een van hen, een lange, hoekige Yan kee, met het uiterlijk van een scheepskapitein, kwam naar voren „Ik ben Hallet, kapitein der Speurders. U is zeker meneer Amos Winterslip? „Ja", antwoordde Amos. Hij stel de Juffrouw Minerva voor. Kapi tein Hallet knikte onverschillig; dit was een zaak voor mannen en hij had er niet graag vrouwen bij. „Dan Winterslip", zei hij, zich weer tot Amos wendend. „Het is droevig. Waar is hij?" Amos wees naar de lanai. „Kom dokter", zei Hallet en ging 't gor- I dijn door, gevolgd door de kleinste der twee mannen. Toen zij er uit gingen, stapte de derde wat verder j de kamer in en Juffrouw Minerva j schrok even toen zij hem zag. Op deze warme eilanden waren de mannen gewoonlijk mager, maar hier was een treffende uitzonde- j ring. Hij was heel dik; toch liep hij met de lichte stap van 'n vrouw. Zijn wangen waren poezel als van I een baby, zijn huid had de kleur van ivoor, zijn zwart haar was kort geknipt en zijn amberkleurige ogen stonden schuin. Toen hij langs Juf frouw Minerva heen ging, boog hij met een hoffelijkheid, die men niet elke dag ontmoet in deze wereld, en ging dan Hallet achterna. „Amos!" riep Juffrouw Minerva. „Maar die man „Charlie Chan", legde Amos uit. „Ik ben blij, dat ze hem hebben meegebracht. Hij is de beste speur der, die ze erbij hebben. „Maar het is een Chinees!" Juffrouw Minerva zonk in een stoel neer. Ach ja, ze hadden hier dan toch politie. Na een ogenblik kwam Hallet snel terug in de woonkamer en zei: „De dokter zegt, dat meneer Win terslip pas dood is. Ik vraag Uw getuigenis nu nog wel niet, maar als een van u mij enig idee kan

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6