l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courani Natia*xaiiihia. Lening voor Woningbouw met behulp van industrie. „Der Freischütz" J£a>nCng.ódh,atna'i. (3) De nacht van de Zwarte Hand. UIT DE Gemeenteraad Waalwijk sluit moet de getuigenis worden van het muzikale kunnen der Waalwijkers MAANDAG 22 OCTOBER 1951. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE m m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 85 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Perzië, Egypte, Soedan, Marokko, een reeks namen die in de laatste weken en maanden hebben aangetoond hoe sterk het nationalisme leeft in de wereld van vandaag. Voeg daar als ge wilt bij namen als Indonesië, India, Isiaël, eventueel nog ande re, en ge ziet hoe grote omvang dit streven naar onafhan kelijkheid heeft gekregen en hoe snel het zich ontwikkelt. Deze ontwikkeling is blijkbaar noodwendig en natuurlijk, want waar ze zich uit gaat zij voort, en niemand die ze kan' tegenhouden. Met het geestelijk peil van een volk groeit uit de aard der zaak ook het gevoel van eigenwaarde. Dat dit gepaard gaat met een zekere wre vel of zelfs vijandigheid tegen de vreemdeling die het bestuur in het land uitoefent of er een grote in vloed uitoefent, is logisch. Voogdij schap van welke aard ook is altijd een zekere vernedering, vooral voor iemand die denkt het niet of niet meer nodig te hebben. Deze persoon kan zich daarin vergissen, maar dat verandert aan de situatie niets. De enige oplossing of, zo men wil, uit laatklep voor zo'n zelfstandigheids- gevoel is onafhankelijkheid, koste wat kost. Dat dit alles juist in deze tijd ge beurt, is tot op zekere hoogte zeer merkwaardig. Juist de landen die al eeuwenlang onafhankelijk zijn, komen nu tot de conclusie, moeten tot de conclusie komen, dat het na tionalisme ten enen male ontoerei kend is om de tegenwoordige pro blemen op te lossen. Zie naar West- Europa, waar de meeste staten sinds eeuwen volkomen onafhanke lijk van elkaar en van anderen hun eigen politiek hebben bedreven. Dit gaat niet meer. Steeds dichter sluiten ze zich aaneen om in onder linge samenwerking de vraagstuk ken die deze tijd ter oplossing voor legt, te bespreken en, zo mogelijk, inderdaad op te lossen. Wij willen geenszins beweren dat de nationa listische tendenzen helemaal de we reld uit zijn. O nee. Het is eerder zo, dat men ook in West-Europa nog veel te veel blijft staan op dat eni ge standpunt, waardoor men zowel zichzelf als een ander benadeelt. Dit is echter evengoed een kwestie van ontwikkeling en we staan nu nog pas aan het begin daarvan. Anderzijds lijkt het dat de lan den. die wij in het begin noemden, een „collectief en regionaal natio nalisme" huldigen. De landen van het Midden-Oosten hebben zich nauw aaneengesloten in de Arabi sche Liga, om daardoor hun invloed te vergroten. Deze aaneensluiting is niet alleen op samenwerking ge richt om de gezamenlijke belangen te behartigen, zij heeft ook tot op zekere hoogte een afwerend karak ter, waarvan vooral Engeland de dupe is. Door het regionale nationa lisme trachten de Arabische landen de Engelse invloed, die daar sinds jaren overheersend is, te vermin deren en weg te werken. Zij bren gen zo iets in practijk als: de Ara bische landen voor de Arabieren. Zij zoeken steun bij elkaar wan neer het doel individueel bereikt kan worden en men kan er van ver zekerd zijn dat de Arabische Liga een machtig bolwerk wordt; doch ook zij moet met velerlei factoren rekening houden. Perzië slaagde er in zijn nationa lisatieplannen tegenover Engeland door te zetten daar het te pas komt is men bereid zelfs dit een binnenlandse aangelegenheid te noemen! en hierna meende de Egyptische regering de kans schoon ook haar plannen door te zetten. Wat ze binnenlands inderdaad deed, doch voor het overige heeft ze tot nog toe buiten de waard gerekend. Want inplaats dat Engeland ook hier het hoofd boog voor hoge woorden, heeft het 't been stijf ge houden en versterkingen gestuurd naar de streek die strategisch van zo buitengewone betekenis is: de Suezkanaal-zone. Er schoot de Egyptische regering, wilde zij geen openlijk conflict riskeren, niets over dan te trachten de bevolking, die zij zelf had opgezweept, in toom te houden en, zo al niet een toontje lager te zingen, dan toch zich in haar acties zeer te beperken. Zij moet zich nu bepalen tot lijdelijk verzet, dat het de Engelsen wel las tig kan maken, echter hen niet tot toegeven kan dwingen. De Egypti sche regering wendde zich tot de Arabische Liga, om van die kant steun te krijgen, doch de secretaris generaal heeft verklaard dat dit 'n zaak is tussen Engeland en Egypte. Is een nationalisme dat zich in een dergelijke vorm uit en zo on doordacht de gevolgen verwaar loosd, niet wat misplaatst? Vooral het laatste is van belang. Niemand zal bestrijden dat het Suezkanaal in het verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten en trouwens voor de verbindingen van een groot deel van de wereld van eminente bete kenis is. Egypte wilde het verdrag, waardoor Engeland tot 1956 troe pen in de Suezkanaal-zone zou mo gen legeren, opzeggen. Nu kan men het toch moeilijk aan iets anders dan aan een bepaald bedenkelijk sentiment wijten dat de Egyptische regering het compromisvoorstel van Engeland in samenwerking met Amerika en Frankrijk bruusk af wees. Volgens dit voorstel zou Egypte een leidende positie in de verdediging van het Midden-Oos ten krijgen. Anderzijds wordt dan verklaard dat Egypte met 't Wes ten wil blijven samenwerken. On dertussen is het vanzelfsprekend dat Engeland het strategische punt, dat het daar bezet houdt, tot elke prijs wil houden en dat het daarbij op de steun van Amerika en Frank rijk kan rekenen. Het bewaken van dergelijke sleutelposities is bij En geland, dat daarin een eeuwenlan ge ervaring heeft, nog altijd in vei liger handen dan bij een land als Egypte, dat zowel de macht als het gezag daartoe mist. Wat schiet er dus anders over dan te hopen dat de Egyptische regering van de nationalistische dwalingen haars weegs terugkeert en er alsnog in toestemt om met de Britse en andere Westerse regeringen tot een compromis te komen, dat haar een sterke positie verschaft en de ver dediging van het Midden-Oosten niet verzwakt. Of het inderdaad tot een zo gunstige oplossing zal ko men, is een andere vraag, die niet zo maar is te beantwoorden. De re delijkheid zal het dan moeten win nen van het sentiment en als die verhouding eenmaal scheef ligt, is ze niet gemakkelijk te herstellen. Als laatste punt behandelde de gemeenteraad van Waalwijk in haar vergadering van Vrijdag j.l. een lening van 400.00.— om de plannen uit te werken tot het bouwen van woningen met be hulp van de industrie. Het punt werd in vertrouwelijke vergade ring behandeld en toen de openbare vergadering heropend was, verleende de raad B. en W. zonder meer de machtiging. Over de medewerking van de industrie, waarnaar even voor de vergadering een schrijven was uitgegaan dat de volgende morgen voor half tien beantwoord moest zijn, is ons nog niets bekend. gen, werden zonder enige discussie aangenomen. De wijziging begroting 1951, die hierna aan de orde kwam en werd goedgekeurd, betrof wijzigingen in verband met de in gebruikneming van het Badhuis op I November a.s., met diverse grondaankopen en een wijziging in de kapitaalsuitgaven, omdat vooral in verband met de ge ringe woningbouw minder kapitaal uitgegeven was dan was geraamd. Toen een voorstel inzake aan koop van grond behandeld werd, spraken de heren Brouwer en Mom bers over het opmeten van de per celen, omdat hierbij gebleken was dat men 24 rrF meer had gemeten bij het overmeten. De voorzitter zei dat het gemeen tebestuur zorg zou dragen dat steeds de percelen nauwkeurig zou-, den worden opgemeten. Hierna werd in vertrouwelijke vergadering de geldlening bespro ken van 400.000.—, die nodig was om de plannen uit te werken tot 't bouwen van woningen met behulp van de industrie. De raad gaf, toen de openbare vergadering heropend was. zijn machtiging hiertoe, waarna de ver gadering gesloten werd. DE SUBSIDIE AAN DE BEWAARSCHOLEN. Deze vergadering stond onder voorzitterschap van loco-burge meester Smolders, terwijl de secre taris, die wegens ziekte afwezig was, werd vervangen door de loco secretaris, de heer J. Thijssen. Na vaststelling van de notulen behandelde men de Ingekomen Stukken; hieronder bevond zich een nota van aanmerkingen van Ged. Staten op het besluit, waarbij een geldlening werd verstrekt aan de K.A.J., afd. Baardwijk; aan deze vereniging kon geen geldlening worden verstrekt omdat zij geen rechtspersoonlijkheid bezat. Dit be zwaar echter had men nu onder vangen door de lening te plaatsen op twee bestuursleden. Twee raadsbesluiten tot aankoop van grond werden niet goedgekeurd door Ged. Staten, omdat de datum van goedkeuring, 2 maanden na het besluit, verlopen was. Opnieuw werden deze besluiten ingediend. Bij het verzoekschrift van de ge zamenlijke Besturen der bewaar scholen in de gemeente Waalwijk inzake verhoging van gemeente subsidie, tekende de heer Duyve- laar aan, dat, wanneer de wettelij-' ke subsidie-regeling eerder zou zijn tot stand gekomen, men reeds in September een verhoogde subsidie had kunnen geven. Maar nu was hij het eens met B. en W. Bij de be groting van 1951 had de voorzitter gezegd dat deze lage subsidie werd verleend in afwachting van de wet telijke regeling. Hij vertrouwde dat die bij de behandeling van de be groting 1952 in werking zou kun nen treden en dat men een hogere subsidie zou kunnen verlenen. De heer Brouwer informeerde of de herbouwingskosten b.v. ter ver betering van hygiënische toestanden ook uit deze subsidie bekostigd moesten worden. Hij bracht onder de aandacht dat dan de goed inge richte scholen een zeker voordeel genoten boven de andere minder goed ingerichte. De voorz. antwoordde hem dat hier geen enkele kleuterschool goed was ingericht. Hij was overtuigd van de moeilijke omstandigheden. De regering was nalatig gebleken inzake de wettelijke regeling. Maar het huidige bedrag van de subsidie was bij de begroting vastgesteld en men week in beginsel hier niet van af. Er was vervolgens nog een besluit van Ged. Staten binnengekomen, waarbij goedkeuring werd verleend aan het uitvoeren van de riolering- werken aan de Klooster weg; de an dere werken, betreffende een voet pad en de verbetering van de weg, mocht men nog niet uitvoeren. Bij de vaststelling van een veror dening betreffende besmettelijke ziekten maakte de heer Duyvelaar aanmerkingen op de zinsnede, dat B. en W., wanneer de aangewezen geneeskundige verklaard heeft dat een school gesloten moet worden, het advies van de inspecteur kun nen inwinnen onder opschorting van de uitvoering van de verkla ring; dit laatste vond hij minder juist en ook de heer van den Hoven was deze mening toegedaan. Na enige bespreking werd beslo ten de zinsnede „onder opschorting van de uitvoering van de verkla ring" te laten vervallen. Bij het voorstel tot onderhandse verhuring van een schuur, Laagein de 14a, aan G. Timmermans, vroeg de heer Brouwer of men niet in conflict zou komen met de woning inspectie; de voorz. echter meende dat hier geen aanleiding voor was. De heer Verdoorn wees er op dat een gedeelte van deze schuur, die van week tot week verhuurd werd, als woonruimte was ingericht. Hij was enigszins bezorgd dat, wanneer de huur plotseling werd opgezegd, ook de bewoners ineens op straat zouden komen te staan. Dit had de gemeente zelf in han den, antwoordde de voorzitter, en zij zou zelf blijven instaan voor eventuele consequenties. Bij de vaststelling van de huur voor de badmeesterswoning, infor meerde de heer Verdoorn naar het salaris van de badmeester; dit was echter hoog genoeg, aldus de voor zitter, om de huur te kunnen beta len. De voorstellen tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst en inzake kasgeldvoorzienin- VOOR HET KIND. De kinderbescherming is in Neder land primair, een zaak van het volk zelf, van de spontaan uit het volks leven opgekomen instellingen van verschillende gezindte en kleur. Naast de overheidssubsidie is al vele jaren lang de opbrengst van de kinderpostzegel-actie een welkome bron van inkomsten voor de particu liere kinderbescherming. Sinds enige jaren werkt ook de oudere schooljeugd onder de leus „Dóór het kind Vóór het kind actief mee aan de verkoop van de bekende kinderpostzegels en prent briefkaarten. Zo krijgen geestelijk en lichamelijk gezonde kinderen, die in het welbeschutte milieu van thuis op groeien, een prachtige gelegenheid zich het lot aan te trekken van de vele zieke, lichamelijk gebrekkige, geestelijk zwakke en verwaarloosde kinderen, die onze kinder-tehuizen en -inrichtingen bevolken. Ook dit jaar gaat de schooljeugd, gelijk reeds gemeld, zich weer inzet ten voor dit werk van naastenliefde, n.l. van 19 tot 25 October a.s. Van 12 November tot 31 December 1951 zijn de zegels aan alle postkantoren verkrijgbaar. Weer zien honderden kinder-instel- lingen van onderscheiden gezindte verlangend uit naar het haar toeko mende aandeel in de opbrengst van deze nationale actie. Vele instellingen worstelen met tekorten of worden er door bedreigd ten gevolge van de ge stegen kosten van levensonderhoud en de steeds zwaardere eisen van het moderne kinderbeschermingswerk. Mogen de komende maanden weer het bewijs leveren, dat het lot van de misdeelde jeugd het Nederlandse volk ter harté gaat ondanks de on gunst der tijden! Alexander I Obrenovitsj, koning van Servië, regeerde als dictator en verbitterde staatslieden en officieren tegen zich. In de nacht van 10 op 11 Juni 1903 kwam de opgekropte haat tot een uitbarsting en werd Alexander met zijn gemalin Draga in het Koninklijk paleis te Belgrado door de saam gezworen officieren van het genootschap „De Zwarte Hand" vermoord. Alexander Obrenovitsj, koning van Servië, is een man met een harde kop.-. Zo letterlijk als figuurlijk, want later blijkt dat zijn schedel tweemaal zo dik is als normaal. Hij heeft bij zijn kroning de grondwet van Servië bezworen, maar die al spoedig aan de kant gezet, zijn ministerraad ontslagen en geheel naar eigen goeddunken geregeerd. De kwade genius, die hem daartoe vooral heeft aangezet, is zijn vrouw, Draga Milanowitsj, een hofdame van zijn moeder, op wie hij als jongen reeds ver liefd was en met wie hij, eenmaal ko ning geworden, getrouwd is. Draga is een eerzuchtige intrigante en ontziet niets of niemand om haar doel te bereiken. Haar eigen zwager, kolonel Masin, een hooggeplaatst stafofficier, heeft ze uit het legér gewerkt. Haar broe' ders maakten een fabelachtige promotie en lopen beide in generaalsuniform rond, één en al opgeblazen aanmatiging. Dit zet vporal bij de officieren kwaad bloed. Tegen Oostenrijk! Daarbij komt, dat het er naar uitziet dat uit dit huwelijk geen troonopvolger zal voortkomen. Draga blijft kinderloos. Wel heeft ze bekend gemaakt, dat ze zich in gezegende omstandigheden be vindt, hééft ze zelfs een kinderkamer doen inrichten, speelgoed gekocht... maar ook dat is één van haar intrigues. Naar mate de tijd verstrijkt, blijkt dat het be richt een fabeltje is en de Serven voelen zich beetgenomen. Maar vooral de buitenlandse politiek van de koning zet kwaad bloed. In Servië werkt krachtig de Russische propaganda in de vorm van het Pan- Slavisme: alle Slavische volkeren op de Balkan samen met Rusland voor het be- Sprekend over Weber's Opera „Der Freischütz roept de grote Duitse componist Richard Wagner uit: „O, mijn heerlijk Duitse „vaderland, hoe moet ik van je houden, hot veel moet ik voor jou „voelen, al was het alleen maar, omdat op jouw grond „der Frei- „schütz" is ontstaan. Hoe moet ik van het Duitse volk houden, dat „van „der Freischütz" houdt, dat nog in deze tijd gelooft in de „wonderen van de primitieve dagen, dat nu nog, nu het de man nelijke leeftijd heeft bereikt, het zoete, geheimzinnige beven voelt, „die in zijn jeugd zijn hart doorhuiverde... Hoe blij ben ik dat ik „een Duitser ben...". Deze uiting van de impulsieve en on stuimige Wagner, met zijn overgroot nationale besef moge op ons wel een erg overdreven indruk maken, wij willen er alleen maar mee aantonen, dat „der Freischütz" inderdaad een opera is, die zich ver, heel ver boven het middelma tige uitsteekt. Afgezien van het feit dat wij, vooral wat de muziek betreft, grotelijks de voor keur geven aan de Duitsé Opera, boven de Italiaanse, is toch „der Freischütz" van Carl Maria von Weber, naar wij vinden, bij lange niet de geringste in de grote rij van opera s die de eeuwen door geschreven zijn. Déze opera is, buiten beschouwing gelaten 't aardige gegeven, ontleend aan een Duitse sage, muzikaal voortreffelijk; de muziek lijkt eenvoudig en ligt zeer goed in 't géhoor, maar ze is geschreven met 'n bijna weergaloos tech nisch raffinement, bijgevolg is de bege leiding een zeer zware opgave voor de jonge maar zéér enthousiaste Waalwijk- se Kamerorkestvereniging. Wij hebben vorige week eens een re petitie bijgewoond, benieuwd als wij wa ren, hoe de zaken er bij zouden staan zo kort voor de première. ZEER GROOT ENTHOUSIASME. En als wij onze indrukken hiérvan weer moeten geven, dan is het natuurlijk niet zozeer de bedoeling dat wij onze mening zeggen over wat we hoorden en zagen, dat is nog tijd genoeg wanneer we de première hebben mëegemaakt, maar wij moeten iets zeggen over het enthousiasme dat wij opmerkten; wij wor den hiertoe gedwongen omdat het zo heel groot en zo weldadig was. Niet alleen de leden van de Stichting, die het zakelijke gedeelte in handen hebben, zijn enthousiast, niet alleen de heer Anton van Leeuwen, die het Orkest weet op te slepen naar een hoogte, die men eigenlijk niet had gedacht te zullen bereiken, niet alleen de leden van het orkest, die zich onversaagd door de moeilijke begeleiding heenwerken en hiervan hun eerste officiële optreden ma ken, niet alleen de ziel van allés, Mej. van Boort, die met buitengewone ener gie de algemene leiding in handen heeft, maar ook de dames en heren solisten en koorleden geven zich allen geheel en spontaan. Wat er gédacht, besproken, beredeneerd en gerepeteerd is moeten worden, zult ge ervaren wanneer ge de opera ziet opgevoerd, dan zal U duide lijk worden, dat men nooit zo veel had bereikt, wannéér daar niet dat enthou siaste doorzettingsvermogen was ge weest, welke eigenschap het meest op de voorgrond treedt, wanneer men ken nis neemt van de voorgeschiedenis en wanneer gé de bedoening ziet op de re petities. Men heeft heel wat moeilijkheden moe ten overwinnen, moeilijkheden met de solisten, met de begeléiding, met de be lichting, met de costumering; men was immers niet eerder tevreden, of alles moest keurig verzorgd en goed toonbaar zijn; men heeft voor zover mogélijk was, al deze moeilijkheden opgelost, dank zij weer de enthousiaste medewerking die men van alle kant ondervond. houd van het Christendom en tegen de Islam. Dit ideaal is niet gehéel vrij van politieke berekening, want Rusland heeft sinds eeuwen het oog op de Dardanel- len en één der Czaren heeft eens gezegd, dat in Constantinopel de huissleutel van Rusland ligt. Ruslands voornaamstë opponent is Oostenrijk, dat ook op de Balkan ver steviging yan zijn positie zoekt en dat doel vooral ten koste van Servië denkt te bereiken. Terwijl de officieren bijna zonder uitzondering pro-Russisch zijn, vérwacht de koning alle heil van toena dering tot Oostenrijk. Een iedere spelde- prik, iedere belediging, iedere grondwet schendende daad van Alexander en Dra ga doet de koortsthermometer oplopen. De fatale nacht. In de avond van de 10e Juni zijn de officieren, die zich verenigd hebben in de geheime organisatie „De Zwarte Hand", in het Casino bijeen. Ze drin ken zich moéd in. Ze weten wat te ge beuren staat. In hun midden bevindt zich een luitenant van de genie, die behoed zaam tast naar de dynamietpatronen on der zijn mantel. En wanneer het midder nachtelijk uur heeft geslagen, geeft de léider, kolonel Dimitryevitsj, het signaal. Door de stille straten gaan de half dronken officieren als schimmen in de richting van het paleis, dat daar stil en duister ligt midden in het park. In de verte klinkt de dreunende stap van sol datenhet zijn de regimenten, aan gevoerd door officieren die mee in het complot zijn en die straks de o.rde in de stad zullen moeten handhaven. Hét hek van de paleistuin staat, vol gens afspraak, open. In het paleis raken GERECHTVAARDIGD VERTROUWEN. Wij zouden graag op U, lezers, het vertrouwen dat wij hebben in het slagen van dezé opera, overdragen. Natuurlijk wij zijn er van overtuigd, na ons bezoek aan de repetitie, dat er nog wel enkele dingen te verbeteren zijn, en ook als een maal de eerste maten van de ouverture, op Zondag 28 October, worden gespéeld, zal er nog wel het een en ander aan de uitvoering mankeren; 't zou dwaas zijn te verwachten, dat deze derde opera, die in Waalwijk wordt opgevoerd, geen fei len méér vertoont. Maar wat we wel mogen verwachten is: een gave opvoe ring, waarin voortreffelijk gezongen wordt en goed geacteerd, een opera waarvan de begeleiding beter zal zijn, dan de vorige keren het geval was. Wij hebben hier het volste vertrouwen in; de solisten die wij hoorden waren zeer goed, de koren over het algemeen ook, de be geleiding eveneens en vooral de mis-en- scène,.met name van de Wolffsschlucht, was voortreffelijk. Maar eigenlijk mogen we hier nog niets van zeggen, dit mag geen recensie worden; we wilden echter zo graag al ler aandacht vragen voor deze Waal wijkse aangelegenheid, voor dezé mani festatie waaraan met zo veel liefde en enthousiasme wordt gewerkt, voor dit evenement dat een getuigenis moet wor den van de actieve kunstbeoefening in Waalwijk. Wanneer wij dan ons vertrouwen in het welslagen van deze opvoeringen uit spreken, hierbij vooral gesteund door het succes dat de opera's „Martha" en „de Wapensmid" hier boekten, dan is dit vértrouwen, ons inziens, volkomen ge rechtvaardigd en dan durven wij te zeg gen, dat men het peil van de vorige opera's ver overtreft, niet alleen waar het de keuze van dit meesterwerk be treft, maar ook in de wijzé waarop men het voor het voetlicht zal brengen. Het zal een prachtige prestatie zijn voor de Waalwijkers, om geheel met eigen krachten, deze opera te vertolken en wanneer wij daarbij dan bedenken dat dit nog slechts een bégin is en wat hieruit nog kan groeien, wanneer men steeds meer ervaring en routine krijgt, dan mogen wij hier spreken van een ge beurtenis, die aller aandacht verdient. Dezer dagen zal de acté van de Stich ting Opera Waalwijk worden gepas seerd, dan is de stichting erkend; notaris van Gurp heeft graag het beschermheer schap aangenomen, en de Heer Harry Bergmans is de zeer actieve voorzitter. Het bestuur van deze stichting dat uit 7 leden bestaat, die zelf niet aan de opera meewerken, heeft de zakelijke leiding, en ook van uit dit oogpunt bekeken is alles zeer goed georganiseerd. Wanneer de opera „Der Freischütz" een succés wordt, en wij raken daar steeds meer van overtuigd, dan is dit te danken aan de enthousiaste en eendrach tige samenwerking van vele ingezetenen van Waalwijk; laten wij hopen, dat voor hen de omstandigheden gunstig zullen zijn voor het vestigen van een schone en zeer waardevolle traditie. de samenzweerders in de war, schieten één van hun eigen mensen neer. Er wordt teruggeschoten, Dimitryevitsj tui melt ernstig gewond van de trap, gor dijnen vatten vlam, een begin van brand breekt uit. De samenzweerders verliezen alle zelfbeheersing, vrezen dat hun plan is verraden, stormen door gangen en zalen, schietend en schreeuwend: Waar is de koning? De slachtoffers. Alexander en Draga zijn wakker ge worden door het lawaai en weten ogen blikkelijk dat het om hun leven gaat. In nachtgewaad verbérgen ze zich in een kabinet. Ze horen de schoten, het ge schreeuw van de samenzweerders.. Dan wordt het stil. De stem van een adjudant klinkt en verzoekt hun naar buiten te komen. De koning stelt lijfsbehoud als voorwaarde. Hét wordt hem toegezegd. Dan opent hij aarzelend de deur. De officieren zien hem staan in zijn lange witte nachthemd, het kaarslicht flikkert op zijn kale schedel, de koningin heeft zich tegen hem aangeklemd. Dan knalt een schot en Draga zinkt ineen. Nu is er geen houden méér aan. Als krankzinnigen werpen de samenzweer ders zich op het koningspaar, schieten, slaan en steken. Overdekt met wonden worden de lijken tenslotte uit het venster gesmeten, waar ze tot de volgende mor gen op het gras blijven liggen, ten aan- schouwe van de verbijsterde burgerij. Dé zolang opgekropte haat heeft zich op verschrikkelijke wijze baan gebrokenl Leve de Koning. Inmiddels zijn enkele der samenzweer ders in allerijl naar het nabij de stad ge legen legérkamp gereden, hebben de ko ningsgetrouwe officieren neergeschoten of gevangen genomen en nemen de troe pen de eed van trouw af op de nieuwe koning, Peter Karageorgevitsj. Enkele dagen later doet de nieuwé vorst, wiens geslacht sinds eeuwen in bloedveete leeft met dat van de Obreno- vitsjen, op een wit paard zijn intrede in Belgrado. Van de handen der officieren, die de slippen van zijn hermelijnen man tel dragen, is het bloéd gewassen en zij schamen zich niet voor hun gewelddaad. De moord op Alexander en Draga vormt het voorspel van het drama dat elf jaren later zal uitbarsten. Want nu Alexander uit de weg is geruimd en Pe ter regeert, wéét Oostenrijk in het kleine, verbeten Servië zijn tegenstander. En in 1914 gaat Wenen met die tegenstander afrekenen! (Nadruk verboden). K. PRESIDENT TRUMAN AAN KONINGIN JULIANA. President Truman heeft H. M. Ko ningin Juliana een uitvoerig antwoord gestuurd op Haar brief omtrent het ontheémdenprobleem. De president spreekt zijn grote voldoening uit over het schrijven van onze Koningin, waaruit, zo zegt de president, „zowel het medelevende hart van een moe der spreekt, als de diepe belangstel ling, dié H.M. toont als een Konink lijk staatshoofd dat verantwoorde lijk is voor het wél en wee van een belangrijke natie". De president der V. S. gaat ver volgens zeer diep in op de vraag stukken, die Koningin Juliana aan roerde.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5