dB E WAALWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant ORUNEN ELSHOUT VLIJMEN SPRANG HEUSDEN CAPELLE WASPIK RAAMSDONK RAAMSOONKSVEER Soir ée -W GRIEP? a n nw rara ?e n HANDELS- en ISEDRI.J FS- It EDi ETEN AMSTERDAMSCHt BANK IkCASSQ-BANK Kantoor WAALWIJK. DANSSCHOOL Kees van Kooien Aanvang 7 uur. Enirée f 1 50 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij I kiofdredacteuT JAN IBJEN Dit blad vei-schijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZUIDEN 74® JAARGANG No. 88 Abonnement 17 cent per week .2.15 per kwartaal 2.40 franeo p. p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties SDeciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux 'GROTESTRAAT 2U5, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad uer gemeente Drunen te houden op Vrij dag L Nov. 1951 te 7.30 uur non. ten gemeentehuize. 1. Vaststelling notulen raadsvergade ring 14 September 1951. 2. Ingekomen stukken, t.w.: besluiten van Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan raads besluiten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van een vergoeding aan het R.K. Kerkbestuur te Elshout voor het gebruik van het Paro chiehuis ten dienste van het gymnastiek onderwijs aan de lagere scholen aldaar. 4. Voorstel tot toekenning van pre mie wegens het aanbrengen van voor zieningen aan het pand Bosscheweg 36, zulks i.v.m. vrijwillige beschikbaarstel ling woonruimte. 5. Voorstel tot wijziging der Veror dening tot heffing van vermakelijkheids belasting. 6. Voorstel tot wijziging van de grondprijs in de raadsbesluiten van 30 Nov. 1950 en 8 Nov. 1950 tot verkoop van grond aan de N.V. Lips en J. Schaars. 7. Voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken op een verzoek van de plaatselijke tafeltennisvereniging om subsidie. 8. Verzoek van P. F. Veltman te Drunen om hem een jachtterrein toe te wijzen, of hem op alle gemeentegronden vergunning te verlenen voor het schieten van schadelijk gedierte, met afwijzend voorstel van Burg. en Weth. 9. Verzoek van P. Verduijn, Bossche weg 123, om vergoeding van reiskosten i.v.m. het volgen van lager onderwijs aan de Christelijke School te Waalwijk. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhoging van het slootgeld. 11. Voorstel tot verlaging van de pacht van één perceel gemeentegrond. 12. Voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken op het verzoek van A. v. d. Sanden, om verlenging van de pacht van een perceel gemeentegrond. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot toewijzing van een aantal vrijgekomen percelen gemeentegrond. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van bouwterrein aan de N.V. Lips aan de Wilhelminastraat en Burg. v. d. Heijaenstraat. 15. Voorstel tot wijziging der ge meentebegroting 1951. 16. Voorstel van Burg. en Weth. a. tot opzegging der bestaande ge meenschappelijke regeling met Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht; b. tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling met hetzelf de orgaan, zulks alleen voor wat de hé- oordeling omtrent welstand betreft.. 17. Reclames schoolgeld. DRUNENS TONEEL. Drunens Toneel gaf Zondag j.l. haar eerste winteruitvoering. Dé zaal was tot de laatste plaats bezet. Drunens toneel kwam voor het voetzicht met een toneel spel van Will v. d. Berg, getiteld: In de schaduw van de Guillotine Het stuk verplaatst ons naar de tijd van de Franse revolutie, tijdens het schrikbewind van Robespierre. In die dagen vol spanning, onrust, verraad en verzet speelt het romanties en spannend verhaal, waarmede Drunens toneel de aanwezigen enkele g'enoegelijke en span nende uren heeft bezorgd. Décor en costuums waren goed. De nieuwe en kundige regisseur, de heer Werner, heeft echter wel voor een zeer moeilijke taak gestaan, om een reeds van tevoren in studie genomen stuk over te nemen. Het moet ons ech ter van het hart, dat wij in het Verleden betere stukken hebben gezien van Dru nens toneel. Ondanks dat men het pu bliek enkele spannende uren heeft be zorgd en ondanks de kundige leiding waarover Drunens toneel beschikt is men er niet in geslaagd dit moeilijk stuk tot leven te brengen. Wie een genoegelijke en spannende avond wil beleven, moet dit stuk gaan zien, maar onder leiding van de heer Werner zal Drunens toneel zo wij ver wachten in de toekomst zeer zeker stuk ken kiezen met een grotere culturele waarde als het thans opgevoerde. Wij weten dat Drunens toneel daartoe in staat is. POSTVERZENDINGEN. Met ingang van 1 November zullen in Drunen voortaan drie postverzendingen per dag plaats vinden, n.l. om 7 uur v.m. en om 5 en 8 uur n.m. Bovendien zijn er nog twee extra postzendingen per dag voor Waalwijk, n.l. s morgens om 6 uur en 's middags om 4 uur. Deze zen dingen worden in Waalwijk in de och tend- en avonddiensten nog besteld. K. A. B. De K.A.B. afd. Drunen hield Maan dagavond een algemene ledenvergade ring. De spreker van deze avond was de heer Handgraaf, die direct na de opening het woord kreeg. De heer Hand- graaf hield een zeer uitvoerige inleiding over het streven en het doel van de K.A.B. In een boeiend betoog belichte spr. de rangorde der waarden waarvoor de K.A.B. voor de arbeiders ten strijde trekt. De godsdienstige vorming van de arbeider, de culturele verheffing, om de arbeider mee te laten genieten van wat er in de wereld voor moois te genieten valt en de sociaal economische positie van de arbeider, die hem zekerheid geeft. Spr. ontveinsde niet om te zeggen dat er ook zwakke plekken waren in de ar beidersstand, maar, aldus spr., wij moe ten door blijven gaan aan de emancipatie van de arbeidersstand, die nog lang niet is voltooid. Op deze vergadering was ook aan de 1 or.de; Bestuursverkiezing. Aftredend wa ren de heren A. Pijnenburg en H. Wal- Taven. Beiden werden met 24 van de 34 uitgebrachte stemmen herkozen. Er was één nieuwe candidaat, dhr. H. Maas. Van de rondvraag werd nog door en kele leden gebruik gemaakt. UITVOERING. Kon. Erk. Harm. De Volharding. Op Maandag 12 Nov. a.s. geeft de Kon. Erk. Harm. De Volharding haar eerste winteruitvoering voor haar dona teurs. In tegenstelling met andere jaren heeft de Volharding dit jaar geen toneel gezelschap geïnviteerd, maar aan deze uitvoering zal het Brabants Blaasquintet zijn medewerking verlenen. Van het op treden van dit Blaasquintet, bestaande uit vijf uitstekende musici van het Brabants Orkest, hebben wij zeer grote verwachtingen. Wij kunnen daarom het initiatief van het bestuur van de Vol harding om dit blaasquintet uit te no digen slechts van harte toejuichen. Het Brabants Blaasquintet be staat uit Dick Mooy, fluit, Evert van Tright, hobo, Huib Steendijk, clarinet, Nico v. Wieringen, fagot, en Gerrit Odink, hoorn. De toelichting op de uit te voeren werken (met demonstratie van de instrumenten) wordt gegeven door de heer Odink. BEVRIJDINGSDAG. Zondag 4 Nov., bevrijdingsdag, wordt alhier gevierd met een Balavond in café Elshout. JONGENS-CONGREGATIE. TONEELCLUB De Toneelclub der Jongens-Congrega tie zal Zaterdag 3 Nov. opvoeren, voor de leden van het patronaat, de klucht: Samson en Moos doen aan boksen. Op Zondag 11 Nov. zal dit stuk nog eens worden opgevoerd, voor de ouders der leden. Inwijding. Morgen (Zaterdag) zal door de Hoogeerw. Heer Deken Rooij ackers uit Drunen de nieuwe kapel der Eerw. Zusters worden ingewijd. De vroegere kapel werd tijdens de oorlogshandelingen vernield. Thans is onder architectuur van de heer H. Baaijens uit Heusden, en gebouwd door de fa. Gebrs. van Delft alhier, een nieuwe kapel ver rezen en gereed gekomen. Een lang verwachte hoop is thans vervuld. Met vreugde zullen de Eerwaarde Zusters dit gebeuren begroeten nu zij weer een bede-huis bezitten om hun Heer en God on- gestoor te kunnen dienen. Benoeming. Onze dorpsgenoot de heer Joh. v. Delft is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier. De heer Joh. v. Delft was onder wijzer te Beek. R.K. E.H.B.O. Binnenkort zal alhier een oprich tingsvergadering worden gehouden voor een afdeling R.K. E.H.B.O. Leeuwen; 7e spr. A. v. Bladel Jr.; 8e pr. B. Heijkants; '9e pr. A. van ■Sprang; 10e pr. W. v. Helvoirt: 11e pr. W. v. Kasteren; 12e pr. Ant. v. Bladel; 13e pr. Jo Brouwers; 14e pr. Jan v. Laarhaven; 15e pr. "M. de Kort. A. v. Bladel Jr. behaalde de extra prijs die beschikbaar was gesteld door de heer Schmiehausen. Vereniging voor Ziekcnhuis- verpleging voor het Land van Heusden en Altena. Zaterdag j.l. hield de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging voor het Land van Heusden en Altena een algemene ledenvergadering in hotel „Central" alhier. Hierbij werden de balans en winstrekeningen 1949 en 1950 vastgesteld, resp. met 'n winst van 1996.— en 1638.72; deze werden bij de reserve gevoegd. Als leden van de controle-com missie werden herkozen de heren D. Hus te Heusden, M. de Graaf te Wijk en W. Straver te Babiloniën- broek. Als bestuursleden werden herko zen de heren E. v. d. Beek te Gen- deren, L. A. v. Eethen te Andel, J. Haase te Drongelen en B. Roza te Wijk. Het aantal ligdagen werd vast gesteld op 42 dagen, terwijl het be stuur werd gemachtigd voor 't jaar 1952 de vergoeding voor operatie kosten te verhogen tot ƒ110.dit alles derde klas. De vergoeding voor auto-kosten zullen bedragen: voor Heusden 10.en voor de overige gemeenten in het rayon 12.50. De vergoeding voor een ziekenauto bedraagt 30. Zo nodig zal de contributie voor dit jaar per volwassene 20 ct. be dragen. is, de algemene instemming van de ver eniging «en het publiek zal hebben. Het is de wens en de verwachting van het comité dat de harmonie Marijke, die de eerste schreden op het stijle pad der mu- zékbeoefening heeft gezet, steeds hoger zal klimmen. Weth. Winkelman geeft daarbij een practische wenk aan de le den van Marijke, om, zo nodig ook een stap terug te doen, want al is zulks een deprimerend feit, toch zal men later hier op met voldoening terug zien, wanneer dit in het belang der vereniging nodig is. Het is Weth. Winkelman een eer aan dc voorzitter van de harmonie thans het vaandel te mogen aanbieden en hij spreekt daarbij de hoop uit dat Marijke dit vaandel met ere en met succes zal mogen voeren. Aanvankelijk wei^l alles op heel bescheiden schaal opgezet, maar al spoedig bleek dat er een vereniging was ontstaan met een krachtige le vensvatbaarheid. Zelfs de jeugd werd enthousiast en richtte ook een duivenclub op, die gedoopt werd „De Kleine Bond". In enkele jaren groeide deze jeugdvereniging zo sterk uit, dat men het wenselijk achtte de beide verenigingen te gaan combineren. Uit deze „kleine Bond" zijn later de grote stuwkrachten van de duivensport voortgekomen. Wij denken hier aan de heer P. de Graauw, zonder wiens leiding het bestaan van deze club bijna onmo gelijk moet worden geacht. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 CL, I - Het vaandel, dat is ontworpen en uit gevoerd door de firma van Diemen te Dordrecht en dat hierna aan de aanwe zigen werd getoond, ziet er eenvoudig doch keurig uit en is uitgevoerd in de blauwe nassause kleuren, een bazuin met vaan en de gekroonde letter M in het midden met een gestileerde stralenkrans er omheen en daaronder het gemeente wapen in heraldieke kleuren. De voorzitter van Marijke, de heer W. Timmermans, dankte het comité in har telijke bewoordingen voor het prachtige vaandel. Hij was zeer verheugd dat het voor enkele jaren gelukt was tot de op richting van een harmonie te komen: voor 20 jaar was zulks op initiatief van Bur gemeester Meijer ook reeds geprobeerd, doch zonder resultaat. Als men ook ziet wat er finantieel voor nodig is, zakt de moed in de schoenen. Daarom is spr. dankbaar dat de belangstelling en mede- KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Dezer dagen werd ten kantore van Van Wagenberg-Festen C.V. alhier door Burgemeester van Hout aan de heer J. Kuijs de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Kuijs die 42 jaren onafgebro ken heeft gewerkt in deze lederfabriek, werd door de directie geprezen om zijn prestaties in de afgelopen jaren ten dien ste van de onderneming verricht. Zij stelde hem als voorbeeld van arbeid zaamheid en trouw en ze had dan ook gaarne haar medewerking gegeven om van H. M. de Koningin deze onderschei ding te verkrijgen. In een korte rede zei de burgemeester o.m., dat het hem een groot genoegen deed om op voordracht van Van Wa genberg Festen, H. M. bereid te hebben gevonden deze onderscheiding aan dhr. J. Kuijs toe te kennen en deze thans te mogen uitreiken. Hierna werd de heer Kuijs gefeliciteert en dankte de directie namens J. Kuijs de burgemeester; dopr zijn medewerking was het tevens moge lijk geworden om aan haar pensioen gerechtigde employé van deze waarde ring te doen blijken. ROZENJACHT. Zondagavond om 7 uur maandverga dering van het Kruisbooggezelschap Ro- zenjacht in café A. van Vugt alhier. Zeer belangrijke agenda; opkomst ge wenst. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Ge zamenlijke Militaire Fondsen bracht in onze gemeente 109.op. Schuttersgilde. Het schuttersgilde „St. Blasius" alhier, hield Zondag j.l. tot sluiting van het schietseizoen een onderlin ge schietwedstrijd. De uitslag hier van is als volgt: le pr. A. de Kort; 2e pr. S. van Eeuwijk; 3e pr. G. v. Hemert; 4e pr. J. v. Bergen-Henegouwen; 5e pr. A. v. d. Oever; 6e pr. Mart. van AANBIEDING VAANDEL AAN HARMONIE MARIJKE. Dc Chr. Harmonie „Marijke", die zich fn de belangstelling en steun van de ingezetenen mag verheugen en een bijzondere plaats in het culturele leven on zer gemeente inneemt, zag zich als 'tastbaar bewijs van aller sympathie een prachtig vaandel aangeboden. I De Chr. Harmonie Marijke alhier heeft I zich in de korte tijd van haar bestaan, onder goede leiding, weten op te wer ken tot een vereniging die onmisbaar is j en die reeds meermalen getoond heeft in een behoefte te voorzien. Door enkele ingezetenen wier belang stelling voor deze vereniging zover ging dat zij dit daadwerkelijk wilden tonen, werden» vorig jaar de hoofden bijeen ge stoken en werd een comité gevormd met het doel gelden bijeen te brengen, om de harmonie een vaandel te kunnen aan bieden. Het moet voor het comité een bijzon der genoegen geweest zijn haar werk reeds zo spoedig bekroond te zien. In een daartoe belegde samenkomst werd j.l. Dinsdagavond het mooie vaandel, bij monde van de voorzitter van het comité, Wethouder Winkelman, aan „Marijke aangeboden en door de vereniging in dankbaarheid aanvaard. Nadat met een pittige mars door Ma rijke was geopend, nam Wethouder Winkelman het woord en herinnerde er aan hoe bij enkele heren ongeveer een jaar geleden de gedachte was opgeko men een comité te vormen met het doel gelden bijeen te brengen om de harmonie Marijke een vaandel aan te bieden. Hij wees er op dat verenigingen die aan een concours deelnemen gewoonlijk een vaandel bezitten, zodat haar naam bekend is, anders is zo n vereniging een anonieme club en dat is een ongewenste toestand, zodat getracht moest worden Marijke, die zich op concoursen waaraan zij deelnam zo dapper gedragen had en vrij grote successen had weten te be halen, ook aan een vaandel te helpen. Toen het comité de eerste maal bijeen was, aldus Weth. Winkelman, werd voorzichtig geïnformeerd naar de prijs, en al is het niet de gewoonte wanneer men iets aanbiedt de prijs daarvan te noemen, wat spr. ook hier niet zal doen, toch mag hij wel vertellen dat het co mité bij het horen van de prijs hoog is opgesprongen en de moed welhaast in de schoenen zakte. Toch heeft het co mité zich daardoor niet uit het veld laten slaan. Het bleek echter nodig om een bazar voor het doel te organiseren, waarvoor door meerdere leden geweldig veel werk is verzet, maar waarvan zon der de medewerking der dames, die spr. in het bijzonder dankte, niets zou zijn terecht gekomen. Er werd een rondgang door de gemeente gemaakt, men kreeg giften in natura en geld en zo is het ge lukt een bazar te organiseren die finan cieel een groot succes heeft opgeleverd. Spr. hoopt dat het vaandel, zoals dat nu na overleg met de vereniging ontstaan werking van de zijde van het publiek hier algemeen is, want Marijke is in de eerste plaats aangewezen op de finan ciële steun van de ingezetenen. Zonder iemand tekort te willen doen, wil hij één naam noemen, n.l. van dhr. Schiedon, die zich hier weer bijzonder heeft ingespannen. Wanneer de samen werking tussen de vereniging en de in gezetenen zo blijft als thans, zal Marijke zeker vooruit gaan, zegt de heer Tim mermans, die tenslotte Dr. Winkelman feliciteert met het herstel van zijn ziekte, waardoor de overdracht uitgesteld was moeten worden, en hij spreekt daarbij de hoop uit dat Dr. Winkelman nog veel voor de gemeente zal mogen doen. De heer Kruitbos dankt vervolgens namens het comité de ontwerper en uit- voeder van het vaandel, de firma van Diemen uit Dordrecht, waarvoor het co mité niets dan lof heeft. Door Marijke Werden hierna onder leiding van haar directeur, de heer van Iersel uit Waalwijk, nog enkele muziek nummers ten beste gegeven. BAZAR EXCELSIOR. Op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 8, 9 en 110 November a.s. zal in het ge bouw van de Chr. Volksbond alhier een bazar worden georganiseerd, waarvan de baten bestemd zijn voor 'de Chr. Gem. Zangvereniging Excelsior voor het aan schaffen van een studiepiano. Een comité van dames en heren is reeds lang ijverig in de weer met de voorbereidingen. We twijfelen cr niet aan of een en ander zal weer, evenals bij vorige bazars, prima in orde zijn. Aan attracties zal het zeker niet ont breken, zodat de belangstelling zeker groot zal zijn en het succes bij voorbaat verzekerd is. NUT VAN 'T ALGEMEEN. Het departement Langstraat, Capelle- Waalwijk (opgericht 1848), heeft voor het a.s. seizoen het volgende pro gramma samengesteld: Dinsdag 13 November 1951, Film avond over Suriname door Peter Crentz- berg, zaal P. Pruijssers, Capelle Nieuwe- vaart. Dinsdag 22 Januari 1952: Filmavond over de Verenigde Staten van Noord- Amerika, zaal Cové-v. d. Haart, Ca pelle, Nieuwevaart. Woensdag 20 Februari 1952: Lezing over Parijs - Provence - Cóte d'Azur, zaal P. Pruijssers, Capelle, Nieuwevaart. Voor de Waalwijkse avonden wordt aan alle leden een afzonderlijke aankon diging toegezonden. Vóór de oorlog was „De Reisduif" een gevreesde concurrent op alle nationale vluchten. Toen echter de Duitse bezetting een verbod uit vaardigde om duiven te houden, moest ook „De Reisduif" tijdelijk onderduiken, ofschoon ze nooit li quideerde. Zo kwam het dan ook dat direct na de oorlog „De Reis duif" weer uitvloog en de duiven sport in onze gemeente een onge kende vlucht nam. Het aantal leden steeg zo aanzienlijk dat naar een ander clubhuis moest worden uit gezien. Dit was zeer jammer, want de heer v. Dongen had zich steeds een goed gastheer getoond en leef de geheel met de vereniging mee. De vereniging werd nu onderge bracht bij de heer P. Roovers-Mon- tens. Onder de vele vluchten die „De Reisduif" organiseerde, behoorde ieder jaar de traditionele T.B.C.- vlucht, die in het dorp een gewel dige belangstelling had. Deze TBC- vluchton brachten ieder jaar zeer aanzienlijke bedragen op voor dit liefdadig doel en de gehele Was- pikse bevolking toonde dan ook zijn sympathie en volle medewerking. Thans telt de vereniging zestig leden en vormt alzo één van de be langrijkste sportverenigingen in Waspik. Morgen (Zaterdag) vieren de le den met hunne dames feest in het clubhuis. Zondag van 24 uur zal „De Reisduif" recipiëren, waarbij 't de vereniging aan belangstelling uit duiven kringen niet zal ontbreken. Harmonie. Op Zondagavond ll November a.s. zal de harmonid „Volksvlijt en Volksvermaak" een concert geven, met in de pauze de jaarvergadering. BOER1NNENBOND. De afdeling van de Boerinnenbond hield een algemene vergadering, waarin de heer van Eijndhoven, van de cultu rele dienst van de N.C.B. uit Tilburg, een lezing hield over: „Leerzame ont spanning door voordracht en declama tie (die zeer in de smaak viel. Na enige bestuursmededelingen werd besloten een cursus in gezinshulp aan te vragen aan het Prov. Wit-Gele Kruis, terwijl met Kerstmis een feestavond met Kerstprogramma zal worden belegd. Voor de jeugdige leden zal een vor mingscursus en voor de moeders een ver- dicpingscursus gegeven worden, terwijl een demonstratie zal gegeven worden betreffende tractaties voor Kerstmis en Nieuwjaar. In deze maand zal begonnen worden met een dagelijkse vertegenwoor diging in de H. Mis. OPDRACHT. De fa. Schapers en de Bont ontving opdracht van gemeentewerken te Enge len om de Boschdijk te hernieuwen en wel de Zweedse granietkeien te vervan gen door klinkerstenen met asphalt-vul- ling. ONGEVAL. De melkhandelaar Chr. B. alhier ge raakte Maandagmorgen onder 'n vracht wagen. Doordat B. geen uitzicht had op de juist passerende wagen, wilde hij de straat oversteken, waarbij hij werd ge grepen en tegen de grond gesmakt. Met enkele kneuzingen werd hij naar huis vervoerd. STIERENKEURING. Bij de najaarskeuring werden de stieren van de volgende eigenaars goed gekeurd: A. Schoenmakers, J. Boons, Am. de Bont, P. de Bont, M. v. Dongen en A. Kommers. AQUARIUM VERENIGING. In cafc de Witte Leeuw werd een vergadering gehouden van de Aquarium vereniging Neon Tetra. De leden van G'bcrg en R'veer sloten zich aan bij de ver. „Uva de leden van R donk en Waspik bleven bij Neon Tetra. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: blauwe strik met speld; br. leren port. met klep inh. 40 ct.; groen gebr. muts met rood bewerkt; br. etuitje met rozenkrans; een paar br. dames handschoenen; angora wollen baret; br. handschoen met bandsl. Verloren: wollen gebr. lichte want m. br. strecpmoti'ef; zwart leren rijwieltas; br. handschoen; groen windjack: grijze pet; sierkruisje; beertje; zw. leren por\ inh. bankbiljet van 20 en ong. 5 gld. klein geld; pr. br. dames glacé hand schoenen; 5 tm. springtouw. ZONDAGSDIENST 4 November 1951 Arts: Dr. Langcmeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 4 November 1951. 10 uur: Ds. W. L. Jens. HELP DE KLEUTERSCHOOL. Waag 'ns 'n kans. Morgen, Zaterdagmiddag om 4 uur, zal dan de fancy-fair ten bate van de kleuterschool in de St. An- toniusparochie officiéél worden ge opend. Wij hebben al reeds eerder geschreven over de diverse attrac ties die deze fancy-fair biedt, over de meer dan 15 vermakelijkheden, met o.a de home-trainer, waarop een permanente wedstrijd gereden zal worden, met het aantrekkelijke rad van avontuur, met de vlieg- bomsport, met het cabaret 's avonds van 11 tot 1 uur, waaraan diverse orkesten en humoristen meewer ken, met de miniatuurkermis van de heer v. Oers en vooral met de prachtige prijzen die te winnen zijn. Werkelijk, de Waalwijkse mid denstanders hebben zich te dien aanzien zeer gul getoond en spon taan hebben zij de prachtige prij zen geschonken, zodat het meedoen aan loterij en vermakelijkheden heus wel de moeite waard zal zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het gebouw van de Gildenbond, j v/aarin dit feest a.s. Zaterdag, Zon- dag on Maandag plaats heeft, zal j zeer druk bezocht worden en de Zusters met hun kleuterschool zul- 1 len er wel bij varen. VOGELVERENIGING „VOGELLUST". MODERNE KERKENBOUW IN BRABANT. Over dit onderwerp hield de be kende architect H. W. Valk uit Vught Woensdagavond een interes sante causerie. Op deze bijeenkomst op -het gemeentehuis, die uitging van de besturen van het Provin ciaal Genootschap en de Vereniging voor Heemkunde te Waalwijk, was do belangstelling niet zo bijster groot. De heer Valk stelde het voor alsof de aanwezigen parochianen waren, die jgezamenlijk een kerk gingen bouwen; zo moest het eigenlijk in de practijk ook steeds zijn, de ker ken moesten in gemeenschap ge bouwd worden. organiseert op Zondag 4 November a.s. een In zaal „Thalia." rnit medewerking van het bekende beroeps-orkest uit Utrecht. De „Reisduif" jubileert. Toen hier in het jaar 1921 de eer ste postduivenvereniging werd op gericht, zal wel niemand vermoed hebben dat de duivensport in ons dorpsleven 'n zo belangrijke plaats ging innemen. Het initiatief ging uit van de heren P. Broekmans, Fr. Berkelmans, N. Selders en nog en kele anderen. Als clubhuis werd ge kozen het café van de heer Chr. v. Dongen. Zaterdag 3 Nov. a.s. is er een algemene ledenvergadering in het clubhuis. Aanvang 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en Jaar verslagen. 3. Mededelingen en in gekomen stukken. 4. Bestuursver kiezing. 5. Verloting. 6. Rondvraag en sluiting. LICHTE AANRIJDING. Gisteravond om pl.m. 9 uur had er een lichte aanrijding plaats op de weg WaalwijkSprang. De bromfietsrijder J. S. kwam uit de Jan de Rooystraat en reed de voorrangsweg op toen hij moest uitwijken voor een hem tegemoet komend motorrijwiel. S. reed toen in op twee fietsers, waarvan er een zekere A. B. kwam te vallen. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor; de politie maakte pro ces-verbaal op. Sprekend over de eigenschappen van de kerk noemde hij op de eer ste plaats de offerplaats; de kerk moest een offerkerk zijn, daarnaast was ze Huis des Heren en Tempel van God. Hjj besprak de verschillende bouwstijlen, zoals de neo-gothiek die iniet alleen hinderlijke zijbeu ken had, maar vooral veel te veel naar de vorm en te weinig naar de geest was ontstaan; de centraal- bouw, zoals de St. Jan in Waalwijk, de kerken van Kropholler, die geen pijlers hadden, maar een grote ruimte waren en aldus de intimi teit misten en de afsluiting naar boven. I Om te komen tot de meest eigen- tijdse kerk moest men eerst kijken naar de traditie en hij besprak de ontwikkeling van de eerste pijler basilica, die later enigszins een kruisvorm kreeg, naar de volledig ontwikkelde kruiskerk. Maar de gelovigen wensen zo gauw mogelijk bij het offer aanwezig te zijn, en daarom stelde de heer Valk zich als ideaal: een kerk met een grote of ferruimte, waarin de gelovigen van zo nabij mogelijk het offer mee maakten. En hij toonde een platte grond van de volgens hem meest

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5