Waalwijkse en Langstraatse Courani Nederlands Kampioenschap Groot Biljart Libre. Nieuwe Jongens U.L.Ot-school in gebruik genomen. ,,Enire Nous" organiseert de wedstrijd MAANDAG 19 NOVEMBER 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 93 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Uniek in da Inspectie Waalwijk. „Het is ook voor mij vandaag een blijde dag, zei inspecteur Ubachs Zondagmiddag bij de inzegening van de St. Michaelschool. Ik heb in De Echo al een hooggestemd, ik zou haast zeggen een hoogdravend artikel gfelezen over deze school, maar dat was eigen lijk nog te bescheiden voor deze gelegenheid. Want er is geen geen tweede U.L.O. school in de inspectie Waalwijk: deze halbouw is iets unieks en een grote verdienste van architect Van Stokkumï Nu was weer een leemte opgeheven door de stichting van de Jongensulo. Doordat ze nu de beschikking had over een eigen gebouw kon ze zich geheel ontplooien en hij sprak de hoop uit, dat ze daarin zou slagen. Dat er belangstelling voor bestaat, bewees het grote aantal leer lingen en hij wenste dat dit tot degelijke leden van kerk en maatschappij gevormd zouden worden. Wat inspecteur Ubachs in het begin van zijn gelukwens zei, hebben wij bo ven al aangehaald. Hij wees er op dat volgens de nota van minister Rutten er een bfepaalde accentverschuiving plaats had in het onderwijs en herinnerde aan de moeilijke tijd toen zowel katholieken als christelijken grote offers moesten brengen om eigen scholen te stichten ten einde hogere waarden in het onderwijs tot gelding te doen komen. Voorts merk te de inspfecteur op dat de Uloschool dikwijls te intellectualistisch is ingesteld, maar voegde er onmiddellijk aan toe dat hij niet verwachtte dat dit hier het geval zou zijn. Aan de aankleding zag hij al dat er ook aandacht werd besteed aan de algemene, mfet name de aesthetische vorming van de leerlingen. Hij hoopte dat broeder Eugenio op deze weg zou voortgaan en dat de school aan haar doel zou beantwoorden. Wijzend op de vier lokalen die de school rijk is, uitte de inspecteur zijn voorktur voor een vierjarige ulo boven de driejarige. De algemene overste van de Broeders onderstreepte dfe dankwoorden aan de genen die de school tot stand hadden gebracht en hij noemde het gebouw met de inspecteur een voorbeeld. Hij dankte ook voor de waarderende woorden aan het adres van de congregatie en hooptfe dat de Broeders aan de verwachtingen zouden beantwoorden. Hij twijfelde er niet aan of zij zouden hun uiterste best doen. 1 Dat met de stichting van de school een leemte was aangevuld, beaamde de algemeen ovferste. De school zou altijd reden van bestaan hebben, omdat er jon gens zijn die geen middelbaar onderwijs volgen en toch een verdergaande ont wikkeling nodig hebben voor administra tieve betrekkingen of voor het bedrijfs leven. Hij ook hoopte dat het vormende gedeelte tot gelding zou komen en stelde de school onder de bescherming van de patrones der congregatie, de Onbevlfekte Ontvangenis en van de patroon der school, St. Michael. In zijn slotwoord deelde kapelaan Ras mee, dat er bericht van verhindering en een gelukwens was binnengekomen van oud-burgemeester Lambooy en een bfe- richt van verhindering van de bisschop pelijk inspecteur, drs Van Gerwen. Daarna werd gelegenheid gegfeven om de school te bezichtigen. In ons vorig nummer hebben wij het fraaie en doel matige gebouw al uitvoerig beschrfeven. Dit was het oordeel dat de rijksinspec teur uitsprak over de nieuwe school en bij al de andere gelukwensen zal het de initiatiefnemers, de bouwfers, de bestuur ders, de leerkrachten en ook de ouders van de leerlingen goed gedaan hebben dit te horen uitspreken. De inzegening. Voor de plechtigheid van de inzege ning hadden velen zich in de ruime hal, die nu al als aula kon dienst doen, ver zameld. We zagen daar het kerkbestuur van de St. Antoniusparochie met kape laan Ras, die namens pastoor Verhagen de inzegening verrichtte; voorts pastoor Ras van de parochie Sint Jan, wfethouder Smolders namens het gemeentebestuur, de algemeen overste van de Congregatie van de Broeders van Maastricht, de rijksinspecteur in de inspectie Waalwijk, de heer Ubachs, broeder overste en de eerwaarde broeders, directeur en oud directeur van de R.K. H.B.S. en M.M.S., de directeur der Chr. H.B.S., architect van Stokkum, de directeur der Gemeen tebedrijven, hoofden en personeel van de scholen in de Antoniusparochife, het hoofd der Nutsuloschool, hoofden van lagere scholen en ouders der leerlingen. Ter inleiding zongen de leerlingen Ave Maria en Veni Creator, waarna kapelaan Ras de wijding van klassen en kruisbeel den verrichtte. De leerlingen zongen ver volgens het Sint-Michaellied van Lode- wijk de Vocht. Kapelaan Ras sprak namens de voor zitter van het schoolbestuur, die op me disch advies ervan had moeten afzien de plechtigheid bij te wonen. Hij haalde een woord aan van drs De Vries, dat deze gesproken had bij de opening van de Aloysiusschool: „Er is een schakel ge vonden tussen de H.B.S. en de Lagere School". Over het nut van de U.L.O. school uit te weiden liet hij aan meer deskundigen ovfer. We! bracht hij dank aan het gemeentebestuur, dat het zijne had gedaan om de stichting van het ge bouw mogelijk te maken. Architect en aannemers dankte hij voor de uitvoering en de Brofeders, vertegenwoordigd door de algemeen overste, voor hun medewer king en voor de aanvaarding van het onderwijs. Kapelaan Ras sprak de bede uit dat O. L. Heer de grondslag zou geven om van de jongens degelijke jonge mannen te maken. Gelukwensen. De locoburgemeester, de heer Smol ders, zei dat het gemeentebestuur niet alleen graag blijk geeft van belangstel ling, maar ook de gelegenheid aangreep om het bestuur van de school en de Broeders te feliciteren. Waalwijk mag trots zijn op de grote verscheidenheid van zijn onderwijs, zei de heer Smolders. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 22 Nov. a.s. om 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige twee vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Ged. Staten o.m. Goedgekeurd raadsbesluit van 18 Oct. 1951 tot het ver strekken van een geldlening van 500.ten behoeve van de afdeling Baardwijk der Kath. Arbeiders Jeugd, en Goedgekeurd raadsbesluit van 18 Oct. 1951 tot het aan gaan van een geldlening met de Onderlinge Levensverze- kerings-Mij. ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage. b. Van Mr. R. J. J. Lambooy te Hengelo. Verzoek om eervol ontslag als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. 3. Voorstel tot wijziging van de reglementen op het R.K. Bur gerlijk Gasthuis en op het Ou demannenhuis te v.m. Baard wijk. 4. Voorstel tot wijziging van het reglement op de gemeentelijke instelling voor maatschappelij ke zorg. 5. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding voor vakleerkrach ten over 1950 ten behoeve van de bijzondere u.l.o.-scholen. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet over '50 voor de bijzondere scholen voor l.o., u.l.o. en b.l.o. 7. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van slachthuisrechten enz. 8. Voorstel tot van-toepassing verklaring op het gemeenteper - soneel van de bepalingen van 't Kon. Besluit van 19 Oct. 1951, Staatsblad nr. 457, tot wijziging van het toelagebesluit 1951. 9. Voorstel tot vaststelling van 'n tijdelijke ziekenkostenregeling voor het gemeentepersoneel. 10. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de v. Brederode- laan. 11. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Jan de Rooystr. 12. Voorstel tot wijziging der reke ningcourant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 13. Wijziging der begroting 1951. Prae-advies. Verbredirtg overweg spoorweg bij St. Antoniusstraat. Zoals reeds bekend is, hebben B. en W. reeds geruime tijd geleden pogingen in het werk gesteld om te komen tot verbreding van de spoor wegovergang bij de St. Antonius straat. B. en W. ontvingen nu hier op laatstelijk een schrijven dd. 25 October 1951 van de Directie der N.V. Nederl. Spoorwegen met bij behorende stukken, krachtens wel ke de aangelegenheid tot een op lossing is te brengen. B. en W. wordt aangeboden een ontwerp overeenkomst met bijbehorende te kening terzake van het verbreden van de bedoelde overweg. De ten laste van de gemeente komende kosten worden geraamd op 1250.-. De kosten van de bestratingswerk zaamheden, van het verplaatsen van de afrasteringen en van het aan brengen van verlichting, welke werkzaamheden door de Dienst van Gemeentewerken zullen geschie den, komen daar nog bij. Deze laat ste worden door de Directeur van Gemeentewerken geraamd op 1030.zodat in totaal is uit te geven door het bedrijf 2280. Deze verbreding zal, blijkens de brief en de ontwerp-overeenkomst gepaard gaan met opheffing van de afsluiting van de overweg, terwijl de bewaking van karakter zal ver anderen. Deze maatregelen zijn in beginsel door de Directeur-Gene raal van het Verkeer goedgekeurd De bewaking zal na de opheffing der afsluiting hierin bestaan, dat de treinen vóór de overweg stop pen en deze passeren, nadat 't per soneel van de Spoorwegen zich met een rode vlag c.q. een rood licht op de weg heeft opgesteld. Blijkens de tekening zullen de Spoorwegen enkele uitzicht bene mende gebouwtjes en voorwerpen verwijderen en voorts een 4tal rood-witte vleugelhekjes plaatsen, zomede de bekende Andreas-krui- sen. Op een bijzondere bepaling van de ontwerp-overeenkomst menen B. en W. nog de aandacht te moeten ves tigen en wel op die van art. 7. Krachtens deze verplicht de ge meente zich, indien ooit de be doelde overweg weer moet worden afgesloten en bewaakt aan de Ned. Spoorwegen te vergoeden het verschil van de terzake te maken hogere kosten van aanleg der aan te brengen afsluitingsinrichtingen bij de verbrede overweg, vergele ken bij hetgeen die kosten voor de thans bestaande overweg zouden hebben bedragen. Daartegen kan evenwel naar de mening van B. en W. dezerzijds geen bezwaar bestaan. B. en W. stellen U voor te besluiten tot het aangaan der door de Ned. Spoorwegen voorgestelde overeen komst, alsmede tot vaststelling der daaruit voortvloeiende wijziging der begroting, hiervóór reeds ge noemd. GESLAAGD. Voor de akte Natuurkunde, Schei kunde en Cosmographie MO K 3, slaagde te Den Haag de heer S. F. J. Knaapen. EXAMEN. Op de in Leiden gehouden exa mens voor de akte K III (scheikun de en cosmografie), slaagde de Eer waarde Broeder Honoratus, onder wijzer aan de St. Petrusschool al hier. DIAMANTEN KLOOSTERFEEST. Zaterdag 17 Nov. j.l. herdacht Zuster Agnesa (in de wereld mej. Maria J. C. v. Delft, geboren 5 Fe bruari 1870 te Besoyen) haar dia manten kloosterfeest in het St. Ig- natiusgesticht te 's-Bosch. Tot haar zeventigste jaar was zij in de verschillende kloosters der Congregatie^ werkzaam als onder wijzeres in 'de handwerken WAALWIJKS BELANG. Wij herinneren aan de algemene vergadering der vereniging „Waal wij ks Belang", die hedenavond in de Twee Kolommen wordt gehou den. Het bestuur vertrouwt dat tal rijke leden deze vergadering zullen komen bijwonen, speciaal de be spreking der plannen, die bestaan over de organisatie van grote festi viteiten in verband met het 45-jarig bestaan der vereniging. BAARDWIJKS TONEEL. UW WIL GESCHIEDE. Wij zullen de allerlaatsten zijn om te bestrijden dat het zeer moei lijk is voor een amateurgezelschap het juiste toneelstuk te kiezen en de reden hiervan is, dat er zo bitter weinig goede toneelstukken ge schreven worden. Het beroepsto neel kan zijn toevlucht nemen tot goede buitenlandse stukken, het amateurtoneel kan dit meestal om verschillende redenen niet. Wij begrijpen volkomen de moei lijkheden waarmee een gezelschap als „Baardwijks Toneel" te kam pen heeft, waar het betreft de keu ze van het juiste stuk. Moeilijkhe den die voortkomen uit de capaci teiten van het spelersmateriaal, die verband houden met de samenstel ling van de „tableau de la troupe", enz. Maar, ondanks dit alles, willen wij toch niet geloven, dat er geen beter stuk te kiezen zou zijn dan „Uw wil geschiede" van Henk Bak ker en Ed. Terlingen; dit stuk be tekende voor „Baardwijks Toneel" inderdaad een achteruitgang, ver geleken bij het vorige „Het verle den keert weer". Wij begrijpen heel goed, dat men een z.g. „volks"-stuk heeft willen kiezen en het „volk" (gevaarlijk woord) zal ook wel bij momenten ontroerd zijn geweest, maar wij weigeren te geloven dat dergelijke stukken blijvend indruk maken op het volk en ook weigeren wij, die met Vondel het toneel een opvoedkundige taak en een opvoed kundige waarde toekennen, te ge loven, dat van dergelijke stukken opvoedkundige waarde uitgaat Het stuk vertoont enkele hoogte punten, waarvan wij noemen bijv. de (sterk gespeelde) bekentenis van boer Tjeerd Tiedema, de scènes tussen moeder en dochter, maar daarnaast staat zoveel, dat eigenlijk volkomen buiten de bouw van het drama staat, zoals vooral in het le en 2e bedrijf, dat het geheel een weinig constructief karakter draagt en allerminst het stuk tot een ver antwoord en sterk drama maakt.' De opeenstapeling van rampen, te veel van 't goede werkelijk, draagt evenmin bij tot de aanvaardbaar heid van het drama. Bovenstaande factoren zijn er ook de oorzaak van, dat de speel sters en spelers van „Baardwijks Toneel" vaak niet de kans kregen hun spel naar behoren te spelen. De verzekeringsagent en de boer bijv. konden werkelijk hun dialoog niet tot leven brengen, ook al stond ieder van hen minstens vijf keer van zijn stoel op. Niettemin, waar men de gelegen heid kreeg, heeft men goed, door leefd spel laten zien en ontbrak 't ook niet aan het vlotte tempo. Een scène zoals het verjaardagsfeestje werd aantrekkelijk gespeeld, jam mer dat deze scène in het kader van het stuk zo volkomen overbodig was. Wij noemden al de sterk ge speelde bekentenis van Tjeerd Tie dema: de heer Brokken van O.O.G., die deze gastrol speelde, gaf van deze gestalte een krachtige vertol king, sober was zijn spel, hij zocht er niet naar effect te bereiken en juist daardoor bereikte hij het ge wenste effect: dit was een voortref felijk gespeelde rol. De dames H. Klerx, C. Dekkers, P. v. Mierlo en A. Stevens gaven ook werkelijk doorleefd en natuurlijk spel te zien; de laatste is een debutantje, wier frisheid van spel ons opviel. Ook de heren, waaronder wij speciaal noemen Jan van den Hoven, als de achterlijke zoon, speelden zodanig dat wij werkelijk de indruk kregen, dat het Baard wij kse ensemble veel aan homogeniteit wint, men was zeer goed op elkander ingespeeld, de rolkennis was goed en bepaalde zwakke plekken waren er niet aan te wijzen. Wij mogen dus tot de conclusie komen, dat „Baardwijks Toneel" tot beter in staat is en dat 't in het gegeven stuk, waar dit mogelijk was, een vertolking gaf, die wijst op een bekwame leiding en die de grote verdienste was van deze avonden, waarvoor Zaterdag de be langstelling niet erg groot was. Men deed beter bij „levenswijze" stukken de jeugdige personen uit de zaal te weren. EEN VIJFVOUDIG JUBILEUM BIJ DE AMSTEL. Vijf leden van het Amstel-perso- neel vierden j.l. Vrijdag hun zil veren jubileum; in tegenwoordig heid van de directie en de diverse chefs werden de jubilarissen, die vergezeld waren van hun echtge noten, in Hotel Verwiel gehuldigd. De jubilarissen vierden wel niet allemaal op deze dag hun feest, al dus de heer J. Gompen, de direc teur van De Amstel, maar graag had men een dergelijk feest in een grotere kring gevierd. „Bij ieder van deze mensen, al dus de heer Gompen, zie ik één werkzaamheid die tot in de perfec tie wordt uitgevoerd. Deze mensen zijn vergroeid met hun werk en dat is een waarborg voor ons be drijf. Het is voor niemand een ge heim dat de lederindustrie een ui termate moeilijke tijd doormaakt, maar wanneer wij kunnen werken met mensen als deze vijf, die hart hebben voor wat ze maken, dan kunnen wij de toekomst met groot vertrouwen tegemoet zien. Ons be drijf kent veel jubilarissen en ai deze mensen maken dat wij kun nen zeggen: dank zij jullie hebben wij een goed verleden en ook een goede toekomst. Ik hoop dat wij nog vele jaren van Uw toegewijd heid en werkkracht mogen gebruik maken". Hij bood hierop de jubilarissen een bloemenmand aan en een ge schenk onder couvert. Het betrof de heren: A. Duister, afdelingschef; A. Mandemakers, ar beider nathuis; J. Kamerman, slij per; M. v. Rijswijk, stoller, en J. v. Wijk, stoller. Namens de mede-arbeiders sprak de heer A. v. d. Broek, die wees op de prettige samenwerking en die wenste dat het de jubilarissen ge geven mocht zijn nog vele jaren in trouwe plichtsbetrachting te wer ken tot heil van zichzelf en De Amstel; ook hij bood ieder van hen een geschenk onder couvert aan. De bedrijfsleider, dhr. Fijan Sr., sprak over het contact tussen de hoofd- en handarbeiders en wees er ook op dat men niet over samen werking te klagen had. Hij sprak de hoop uit dat God de jubilarissen nog vele jaren gezondheid en kracht mocht geven tot welzijn van De Amstel. Namens de jubilarissen dankte de heer Duister de directie en de mede-arbeiders voor de prettige samenwerking en de voorrechten die het personeel van De Amstel genoot. Maar vooral dankte hij God die hen.allen de gezondheid gege ven had. Later werd de heer Duister door zijn collega's nog een bloemstuk aangeboden. Tot volle tevredenheid van de aanwezigen bleef men hier na nog enige tijd toevertrouwd aan de goede zorgen van de directie van Hotel Verwiel. Ook wij bieden de jubilarissen graag onze gelukwensen aan. NIEUWE ZAAK. Vrijdagmiddag opende de heer J. H. Kipping zijn nieuwe zaak in lederwaren aan de Grotestraat 225 alhier. Het pand is door de firma A. v. Hulten-Krol, Henk Stokwiel- der, fa. Coppens en fa. v. d. Heuvel in korte tijd omgebouwd in een mo derne winkel met grote etalage vitrine, waarin men vindt een keur van lederwaren op elk gebied, als handtassen, portefeuilles, portemon- naies, schooltassen, enz. Het interieur ziet er eveneens smaakvol uit, zodat het geheel een goede indruk maakt in dit winkel- Een groot werk van een kleine vereniging. om het Vindt U elders in dit blad een meer technische beschouwing over de aanstaande wedstrijden oin t Nederlands Kampioenschap Groot Biljart Libre 1951'52 van de hand van de voorzitter van het district Langstraat van de Kon. Ned. Biljartbond, wij zouden nog graag enige regels wijden aan het meer organisatorische gedeelte van deze kampioenschappen, welk groot wferk door de jongste ver eniging van de Nederlandse Biljartbond „Entre Nous" op de jeug dige schouders is genomen. ENERGIEKE JEUGD. Inderdaad, de biljartclub Entre Nous heeft wel, zoals blijkt een bijzonder en ergieke jeugd. Deze vereniging is immers de periode van haar jeugd nog lang niet voorbij, zij bestaat pas tien maanden en sinds enkele maanden eerst is men lid van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond. Nog in een ander opzicht is deze vereniging zeer jeugdig, het oudste lid van „Entre Nous" is namelijk pas 22 jaar. Wij geloven dat dit een zeldzaam feit is. Een vereniging die nog gfeen jaar bestaat en waarvan de leden om en om 20 jaar zijn, organiseert de wedstrijden voor het Nederlandse Kampioenschap Libre. Hier moeten wij respect voor heb ben; wat nog gfeen enkele vereniging in Waalwijk, waar toch sinds geruime tijd al de biljartsport enthousiast en veelvul dig wordt beoefend, tot nog toe heeft gedurfd, neemt deze jonge vereniging op haar schouders. Dit houdt gfeen verwijt in voor de oudere verenigingen, aller minst, hiermede willen wij alleen maar zeggen hoe respectabel dit waagstuk van „Entre Nous" is om voor de tweede maal dit jaar Waalwijk in het middel punt te zfetten van de grote belangstelling van biljartend Nederland. De organisatoren van de grote Euro pese Kampioenschappen in Januari hier ter plaatse weten wat het zeggen wil een biljart-tournooi te organiseren; nu is de organisatie van een Nederlands Kam pioenschap natuurlijk niet zo groots en tijd- en moeite rovend, maar, neem van ons aan lezfers, dat hier toch ook veel bij komt kijken. Uit de elf leden van de vereniging is een uitvoerend comité gevormd, waar van de heer C. v. d. Ven voorzitter is, de leden zijn de heren J. Hombergen, C. Moonen en H. de Ruyter jr., terwijl ook de voorzittfer van het district de Lang straat de heer A. Hamers mede in het comité zitting heeft; enthousiast en vol ijver verrichten deze heren de vele werkzaamheden en zij zullen nog veel doen voordat Donderdag de eerste stoot gegeven wordt. Zij werken zo gezegd onder de supervisie van de heer A. Uy- tendaal uit Rijen, die de gewestelijke voorzitter is van de Nederlandse Biljart bond. VEEL MEDEWERKING. Het is duidelijk dat deze jonge ver eniging, van wie niemand mag verwach ten dat zij over geweldige kapitalen en reserves beschikt, deze organisatie niet aan kon, zonder dat zij daarbij de steun en de medewerking genoot van velen. Al was er af en toe wel eens een tegen valler en kreeg men niet steeds de me dewerking waar men die zocht, toch zijn de heren vol lof over de steun die zij genoten met name van de middenstand en de industrie uit Waalwijk en omgfe- ving. Zij hebben veel adverteerders in hun keurige programmaboekje, schoen fabrieken uit Waalwijk en Drunen stel den fraaie prijzen in de vorm van ons Langstraatse product, schoenen, beschik baar, de n.v. Bloch en Stibbe zorgde voor een mooie zilveren plaquette voor de kampioen enz. enz.; deze prijzen kunt U bezichtigen in de etalage van de fa. Hombergen op de Markt, tijdens de wed strijddagen. Zoals bekend zullen de wedstrijden gehouden worden in café City van de heer de Ruyter; het is jammer natuurlijk dat men geen grotere ruimte ter beschik king had, maar het was ondoenlijk voor de organisatoren een grotere zaal te hu ren, en al de onkosten die daaruit zou den voortvloeien op hun budget te ne men. Het is inderdaad jammer, maar 125 bezoekers zullen toch iedere séance bij kunnen wonen en in dit verband voldoen wij gaarne aan het verzoek van de or ganisatoren om de genodigden er op te wijzen tijdig aanwezig te zijn, daar men na het begin van de wedstrijden niet meer garant kan blijven voor de gere serveerde plaatsen, want de belangstel ling ook van officiële zijde voor dit sport gebeuren is zeer groot. Locoburgemeester Smolders zal dan op Donderdagavond om 7 uur de offi ciële afstoot doen en om half acht be ginnen dan de heren de Ruytfer, Eichel- stein, Metz en Kruythof elkander op sportieve wijze te bekampen onder het alziend oog van de heren Hamers, van Cromvoirt en van Huiten uit Waalwijk, I'ranken uit Tilburg, Dekkers uit Den Bosch en Kamp uit Tilburg, die als ar biter zullen optrfeden. Het zal ongetwij feld een sportieve coupe en spannende kamp worden, want we zien hier Ne derlands beste Libre-spelers aan het werk en men zal het onze Waalwijker Kees de Ruytfer heus niet gemakkelijk maken bij het verdedigen van zijn titel. Wij kunnen hier nog aan toe voegen dat de twee hoogst geplaatsten in dit tournooi binnen enkele weken zullen worden uit gezonden naar de Europese Kampioen schappen in St. Etienne in Frankrijk. Wij willen deze beschouwing gaarne besluiten met de organisatoren veel suc ces en sterkte toe te wensen, en met on ze welgemeende hoop uit te spreken dat de Waalwijker in zijn eigen plaats met het bfeste resultaat zijn titel zal verde digen. WEDSTRIJD-PROGRAMMA. Donderdag: 22 November: 19.00 u. Opening. 20.00 u. KruythofMetz 22.00 u. de Ruyter—Eichelsheim. Vrijdag 23 November: 14.00 u. Kruythofde Ruyter 16.00 u. MetzEichelsheim 20.00 u. de RuyterMetz 22.00 u. EichelsheimKruythof. Zaterdag 24 November: 14.00 u. KruythofMetz 16.00 u. Eichelsheimde Ruyter 20.00 u. MetzEichelsheim 22 00 u. de RuyterKruythof Zondag 25 November: 16.00 u. KruythofEichelsheim 18.00 u. Metzde Ruyter. f Na de 4 slotpartijen van Zondag middag 18 Nov. om circa 20.00 uur, huldiging kampioen en prijsuitrei king. Lengte der partijen: 500 caram boles. gedeelte der Grotestraat, terwijl 't gebodene een grote attractie zal blijken, vooral in deze tijd. Wij wensen de ondernemer alle succes. VANNACHT IN SAMARKAND" onder auspiciën van de Kunstkring. „Het Rotterdams Toneel" blijkt een bijzonder gunstig seizoen te zijn ingegaan, de lof voor het spel van deze actrices en acteurs is tenmin ste onverdeeld groot. Na „Othello" nam men vannacht in Samar kand" op het repertoire, een stuk van Jacques Deval, dat eigenlijk niet te vergelijken is met het vorige meesterwerk, maar beide stukken kenmerkten zich door een voor treffelijke vertolking. In vannacht in Samarkand", dat Donderdag a.s. onder auspiciën van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap in „Musis Sacrum" wordt gespeeld, wil de schrijver zijn opvatting omtrent de vrije wil en het noodlot uitbeelden: de mens kiest geheel vrij zijn le vensweg, maar hoe die keuze ook is, zij leidt toch steeds tot hetzelfde resultaat. In de figuur van Nericia, een tij- gertemster, maakt hij ons zijn theo rie duidelijk. Het meisje wordt voor de keus gesteld te trdouwen met de proleterige jongleur Angelo, of met de schatrijke Tabourier, maar in de glazen bol van de fakir Sourab ziet zij als gevolg van het huwelijk met één van de twee de ramp van de boot „Hollandia" en zij geeft haar liefde aan de fakir, dat is haar keus. En dan is d_aar het noodlot, dat haar toch passage doet nemen op de „Hollandia", waarvan zij weet dat het een catastrophe tegemoet gaat. Jacques Deval heeft kans gezien in dit stuk ernst en humor door el kaar te mixen, op zo'n wijze, dat het eerste bedrijf een comedie is, het tweede een klucht, en het der de een drama, alles tesamen vor mend een aantrekkelijk geheel, niet om zijn diepgang, maar voorname lijk om de variëteit in toon, de ver schillend geaarde figuren en last not least om het voortreffelijke spel van de Rotterdamse tonelisten. OLGA LOWINA IN WAALWIJK. Do beroemde en veel geliefde jodelerin Olga Lowina geeft a.s. Zondagavond 25 November een da verende Tyroler Show in het ge bouw der Werkliedenvereniging te Waalwijk, waaraan vele prominen ten meewerken; het zijn Max van Praag, Willy Alfredo, Cas Oosthoek, Eddy Christiani, Carlo Pietro, Lou Marti, Cas. Rus e.a. Voor de eerste maal in Waalwijk treedt die avond op het kwartet van Eddy Christiani. Dit laatste is een bijzondere attractie, gezien zijn optreden in Engeland en voor de B.B.C. in Londen. Zij die menen gaven te bezitten in het jodelen, kunnen die avond in het bezit komen van een „OLGA LOWINA" gramofoonplaat. GROTE C.N.V.-PROPAGANDA- AVOND TE WAALWIJK. Donderdag 22 Nov. a.s. komt de Chr. Besturenbond Waalwijk in 'n grote propaganda-vergadering bij een, uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond. Als sprekers hopen op te treden de heren A. Leusink, Dis-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1