woens dag. prijzen VROOM DREBSMAN1V 795 Kampioenschap van Nederland Libre-Groot biljart HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 21 NOV. DEN BOSCH TILBURG De Jeugd planiie Lindebomen in hei ,,hari" van Vlijmen KONINKLIJKE NEDERLANDSE BILJARTBOND 22-25 NOVEMBER 1951 Flanellen herenpyjama, pracht kwal. In 4 beschaaf de streepdessins. ors Maten 48 t/m 56 V. Dr,e herenzakdoeken, Wollen dameswanten, Plastic kluwenhouder op 45 45 cm, bontgeweven gebreid in kleurige Noorse voet. Een practisch a 95 jn 3 verschillende kleuren, dessins. Grijs, bruin, 40 St. Nicolaascadeau I. n „Swan product. 0% 95 terra en groen w* In luxe doos verpakt JL Verpleegstersschort, zw. kw. graslinnen, ruim A 25 model, maten42-54 Zuiver wollen japonstof, prachtige kwal. afghalaine, 15verschill.kleuren, 90 130 cm. br.,p. meter Breiwcl in 12 verschillende kleuren v. dames- en kinder- bovenkleding. Per 45 knot van 100 gram Theebeurs, fl. maat, houten beugel, pr. kapok- Q 75 vulling, m. aanvalter Spec.bonbons, iets aparts, zeer aantrekkelijke £*Ac vulling, 200 gram "TT Strooigoed, 'n uitgezochte melange voor het AAc strooiavondje,250gr SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Déjeuner bestaande uit: luxe kop m/schotel en bord je. Fijn porcelein in 40 rijke decors m. goud Plastic borstel en stevige kam. Een sierlijk a 95 en nuttig cadeau la Prima wekker merk „Bayard". Koperen binnen werk, sterke veer. Radium cijfers en wijzers Porceleinen kinder serviesje in diverse uit voeringen en decors. Met koffie- of theepot 95 den voor ere wijn bij het Bondsfestival. De voorzitter zelf was dit bedrag een beetje tegengevallen. Ook drong de heer Van de Meerendonk er op aan dat leve ranties voor de scholen zoveel mogelijk aan plaatselijke middenstanders zouden gegund worden, al had de gemeente daarin geen zeggenschap. En hij vroeg zich af of het dinetje bij gelegenheid van de Wielerwedstrijd wel voor rekening van de gemeente had moeten komen. Overigens werden d e rekeningen goedgekeurd. Geen van de leden had op- of aan merkingen n.a.v. het voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstellen van een crediet van 1320 tot doortrekking van het waterleidingbuizennet in de Kerk straat in Nieuwku-ijk, i.v.m. de bouw van een viertal woningen. Rechtsgeding. Naar aanleiding van het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tegen de heer A. C. van Engelen vroeg de heer Dekkers of B. en W. met Van En- geen hadden gesproken over een rede lijk bedrag tot schadevergoeding. Volop was het antwoord van de voorzitter, maar de eis was onredelijk. Hij wilde echter liever in dit stadium geen bespre kingen voeren over rechtskwesties. De heer Van Oyen ko ner zich in principe nog niet mee verenigen. Mis schien was de eis te hoog, misschien de vergoeding te laag. Maar voor zijn ge voel was het zo: waar twee vechten om een been, loopt de derde er mee heen. De voorzitter zei dat B. en W. alles hadden geprobeerd. Zelfs was het ge meentebestuur verschillende keren „in fra dignitatem" gaan praten. Maar men was op 2 November gedaagd en er zat dus niets anders op dat een offi cieel besluit te nemen. „We moeten ons verweren." Daarop keurde de raad het voorstel goed. Vlug of niet? In de gemeenschappelijke regeling van de Regionale Brandweer moet een redac tionele wijziging aan gebracht worden wegens het toetreden van de kring Oss. Deze gelegenheid nam de heer Samu els waar om op te merken, dat de brand weer bij de laatste brand in Nieuwkuijkq pas laat aanwezig was, omdat van de vier chauffeurs er geen enkele aanwe zig was. Wethouder Berkelmans was het hier niet mee eens. De fout zat hem daarin dat niet werd gemeld waar de brand was. Ofschoon er drie keer was opge beld Een eigen chauffeur had gereden en zo hard dat hij de pedaal had platgedrukt. Ook de heer v. d. Meerendonck merk te op, dat wanneer de sirene gegaan was, de brandweer er gewoonlijk bin nen drie a vier minuten was, behalve deze en nog een andere keer. De heer Van vroeg of het Wel nodig was in de huidege omsaandig- heden aangesloten te zijn bij een regio nale brandweer. Dfc voorzitter vond dit zeer zeker, voor al met het oog op tijden van oorlog. De heer Van Oyen had een idee om te voorkomen dat er geen chauffeur aan wezig zou zijn: zorgen dat er Zondags altijd een chauffeur thuis was, waarmee de voorzitter graag rekening wilde hou den. Met de wijziging van de regeling ging iedereen accoord. Eveneens met het voorstel tot toewij zing van grond aan verschillende per sonen overeenkomstig wettelijke regelin gen (punt 9) De doorbraak komt er Naar aanleiding van punt 10 vroeg de heer Wijkmans of het vaststond dat ook de rest van de gronden nodig voor de doorbraak PleinPastoriestraat gekocht of onteigend konden worden. De voorzitter verzekerde met klem dat die doorbraak er zou komen. Meer dan 50 was tot nog toe verkregen door toe te juichen methode. Meer dan voor 100 zou er gezorgd worden voor de be langen van de betrokkenen, maar als 't niet door minnelijke schikking ging, zou den B. en W. met voorstellen tot ont eigening komen. De raad vond het goed. Bij het voorstel tot vaststelling van een nieuwe regeling voor Welstandstoe zicht en voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken, vroeg de heer Van de Meerendonk enkele ophelderingen. Hij had gelezen dat verschillende ge meenten alleen deelnameen aan een re geling voor Welstandstoezicht. De voorzitter zette uiteen dat Den Bosch zich niet meer bemoeide met Bouw- en Woningtoezicht en Gemeente werken. De regeling maakte nog wel mo gelijk dat verschillende gemeenten zich in een kring aaneensloten, maar Wel standstoezicht werd algemeen behandeld. Als gemeenten niet tot kringen kwamen, konden zij zich wenden tot de centrale commissie. Ook Vlijmen sloot zich nu alleen aan bij Welstandstoezicht, over Bouw- en Woningtoezicht werd nog nader contact opgenomen met Drunen Hierna keurde de raad ook dit voor stel goed. Driemaal is scheepsrecht. Bij nader inzien oordeelden B. en W. het juister punt 12, het voorstel tot re organisatie van het Burgerlijk Armbe stuur, thans terug te nemen. Na een grondige voorbereiding zou het dan in de volgende vergadering opnieuw aan de orde gesteld worden. De heer Van de Meerendonk merkte op, dat B. en W. hem voor waren ge weest. Hij was niet klaar gekomen me de bestudering en hij oordeelde het nut tig dat een commissie uit de raad zou benoemd worden om de zaak met het Burgerlijk Armbestuur te bespreken. De voorzitter zag dit graag, want het ging tenslotte om de beste greep. Bij de eerste stemming werden in deze commissie gekozen de heren Van de Meerendonk en Wijkmans, maar om uit te maken of het derde lid nu de heer Dekkers dan wel de heer Van Zon zou zijn, waren nog drie stemmingen nodig. Het bleek tenslotte de heer Dekkers te zijn en die kon toen niet anders' meer doen dan de benoeming aannemen. De punten 13 en 14, voorstellen van B. en W. tot het aanvragen en aanvaar- -den van rijksvoorschotten voor de bouw van vier woningen en tot wijziging van de begroting 1951, gingen er zo door. Aan een toegevoegd punt, het voor stel van B. en W. om aan enkele fami lies grond te verschaffen om aan hun her- bouwplicht te voldoen, waar de raad mee accoord ging, werd meteen de rond vraag vastgekoppeld. De heer Van de Meerendonk vroeg hoe het zat met het gewone bouwvolu me en de financiën daarvoor. De plan nen lagen klaar, antwoordde de voorzit ter en voor de 27 huizen was de voor- arbeid voor 95 verricht. B. en W. zochten naar geldmiddelen. Ze hadden al lang bij de bank voor Nederlandse gemeenten crediet aangevraagd en sinds de vorige dag bestond er kans dat er iets van kwam. De heer Wijkmans wilde weten of het bouwvolume van dit jaar het volgend jaar verviel. Hierover kon de voorzitter hem geruststellen. Vanwege de moeilijke omstandigheden was dat niet het geval, was hem verzekerd. De heer Van de Meerendonk klaagde nog over de weg tussen het laantje en de winkels op het Plein. Ook dit had de aandacht van de voorzitter, evenals de noodzaak om heggen te planten in de Kloosterstraat te Nïeuwkuijk, waar de heer Wijkmans op wees. Deze laatste informeerde ook naar de definitieve plannen voor een ophaal dienst die B. en W. „te zijner tijd" zou den indienen. De voorzitter erkende dat hij er een beetje huiverig voor was van wege de- kosten, maar hij gaf toe dat het hard nodig was. Van zijn toezegging aan de heer Wijkmans om dit onderwerp aan te zullen snijden liet hij nu het „te zijner tijd" af. Tenslotte klaagde de heer Van Zon over de lampen die de hele dag bleven branden, waarover de voorzitter als het nog eens voorkwam zich tot de PNEM zou wenden. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad in geheime vergadering. beneden zijn waardigheid. Vreselijk zijn de gevolgen van de oorlog voor de gemeente Vlij men geweest; granaten en V 1-projectielen hebben het vriendelij ke dorp deerlijk geschonden en verwoest. De grootste wonde sloeg de V 1 die midden in het dorp neerkwam, waar vele huizen werden weggevaagd en een gapende opening ontstond. Men heeft echter de gevolgen van deze vreselijke ramp ten goede weten te keren; men versta ons goed, de erge gevolgen heeft men niet weg kunnen nemen, maar nu de toestand toch eenmaal zo was, heeft men daarvan gebruik gemaakt, om Vlijmen een „hart" te geven. jeugd moest dit waarderen, de jeugd moest de bomen ontzien niet alleen, maar ze ook verzorgen. „Het is in het belang van U zelf, zei hij, wanneer later hier rustbanken zul len zijn en gij zult in de schaduw van de bomen zitten, dan zult ge vaak nog terugdenken aan deze dag". De heer Takx, de inspecteur, was dankbaar voor de uitnodiging, want hij had gezien dat in Vlijmen het streven bestond de jeugd te doen opgroeien in liefde en eerbied voor de natuur, die er immers was tot geluk voor de mensen en tot eer voor God. Hij plantte de eerste boom en de tweede boom werd geplant door Frater directeur. Toen wij enige tijd later langs 't Plein kwamen, stonden de kleine bladerloze bomen allemaal al keu rig gerijd rond het plein en eens zal Vlijmen een plein hebben, om zoomd door de hoge, statige linden, zoals dat nu de trots is van zovele Brabantse dorpen. Endelijk een centrum. En zo kreeg Vlijmen eindelijk het centrum; een gemeente zonder cen trum is niet volledig, iets zeer be langrijks ontbreekt daaraan, ze mist namelijk de centrale, waar alle be langrijke gebeurtenissen plaats vin den, de bevolking elkander treft, waar ook het gemeentebestuur moet zetelen. Tot voor kort ontbrak het Vlij men aan zo'n centrum, en het is goed gezien van het gemeentebe stuur en de Planologische Dienst om van de door de oorlog gescha pen toestand gebruik te maken. Nu heeft Vlijmen in het „plein" zon centrum gekregen; aan de Oos telijke zijde wordt het begrensd door fraaie winkelpanden, er is e deugdelijke verplichting, binnen af zienbare tijd zal het plein door mid del van een weg verbonden worden met de Pastoriestraat, als de mid delen het toelaten wordt het plein bestraat, de kermis is dit jaar voor het eerst op het plein gehouden en met groot succes, en zo is het plein Donderdagmiddag ook beplant met lindebomen. Het is een goede gedachte geweest van het gemeentebestuur deze be planting te doen plaats hebben door de mannelijke schooljeugd, een ge dachte ook die getuigt van een pae- I dagogisch inzicht; het zal immers van de eerbied van de jeugd voor deze brok natuur midden in het dorp afhangen of de bomen op het plein „het züllen doen". Zingend en opgetogen, met strak wapperende vlaggen, trokken de jongens van de hoogste klassen van de Fratersschool naar het plein, op hun schouders dansten de 48 lindebomen; de stoet trok langs de kuilen en één voor één werden de bomen daar in gelegd. In tegenwoordigheid van de Edelachtb. Heer Burgemeester van Hout en Wethouder v. Bokhoven, van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Takx, van de gemeente-secx-etaris en enige ande re autoriteiten, zongen de jongens het boomplantlied, waarin zij zon gen: „Op nu, makkers, wilt waarderen ,,'t Aanzicht van ons nieuwe „Plein" Wilt deez' plek gaan respecteren, waar het centrum nu zal zijn De burgemeester noemde dit een bijzondere dag; er moest in Vlij men nog veel worden opgebouwd, hier ligt ook een taak voor U, zei hij tegen de jongens. Alles wat men nu opbouwde, ook het planten van deze bomen, deed men voor U, de Na de glorieuse strijd om het Europees kampioenschap kader 47/2, die in Januari van dit jaar in Waalwijk gestreden werd, is er op nieuw gelegenheid om de biljart- sport in haar beste beoefening te gaan zien. Van 22—25 November a.s. worden n.l. in Café „Kees de Ruyter" de wedstrijden georgani seerd om het kampioenschap van Nederland Libre, grootbiljart. Het libre- of vrije spel bestaat 't langste. Vrij van kader vakken en -lijnen kan de speler caramboleren naar hartelust, waarbij hij slechts een kleine oplettendheid nodig heeft voor de zgn. verboden zones. Dit zijn n.l. de hoeken van het bil jart, die zijn afgetekend en in wel ke vakjes de regels gelden als van het kaderspel, dus met de posities entrees en dedans. Eén ding is er echter waarvoor de libre-speler angstvallig zal hebben te waken: het vastliggen der ballen. Wanneer dit n.l. gebeurt, dan moe ten de drie ballen weer in de aan- vangspositie gebracht worden en brengt dus de altijd lastige acquit - stoot voor de speler. Ook in het libre-spel zoekt de bil- jartmeester natuurlijk de positie, waarin hij het gemakkelijkst een maximum-aantal caramboles kan maken. Is dit bij de kaderspelen op de kruising der kaderlijnen, bij dit vrije spel is deze beste positie zo dicht mogelijk bij of wel tegen de band. De speelbal drijft dan, regel matig de twee andere ballen ca rambolerend, deze vooruit langs de banden de libre-specialist zal bij een serie van b.v. 200 slechts één maal rond de tafel zijn geweest. Deze wijze van „carambolage aan de lopende band" noemt men de „Série Américaine". Het spreekt vanzelf dat in deze spelsoort hoge series gemaakt kun nen worden en fantastische moyen nes bereikt. Een partij van 30-40-50 gemiddelde is een matige libre-uit- slag. Spelers als De Ruyter, v. Has- sel, Gabriëls, Domingo, Carrera, Reicher enz., behalen partij-moyen nes van 100-125 tot zelfs 500, waar bij dan de partij in één enkele beurt wordt beëindigd. Er is dus sensatie te beleven bij „Kees de Ruyter". Sensatie doordat we hier kennis kunnen maken met het nog wat onbekende Libre op de grote tafel, gespeeld door de beste spelers in dit genre van Nederland. Sensatie ook vanwege het her optreden van de sympathieke Henk Metz, die in het seizoen 19491950 in de strijd om het Libre-kampioen- schap van Nederland eerste werd vóór onze plaatselijke crack Kees de Ruyter, terwijl hij enkele weken daarna als tweede aankwam achter Kees in het tournooi om de Euro pese titel. Spanning genoeg dus! Ook van wege de deelname van de altijd ge vaarlijke out-sider, de veelzijdige Barendrechtse kastelein Piet Kruyt- hof, nog wel bekend van de jong ste Europese kampioenschappen. Veelzijdiger zijn er weinigen, en met meer vechtlust dan deze sym pathieke jongeman nog minder. Een tegenstander van groot for maat, waarmee de beide heren kampioenen terdege rekening heb ben te houden. Tenslotte iets over Eichelsheim. Deze onbewogen speler is de schrik van iedere tegenstander. Schijn baar zonder een zweem van vecht lust is hij de secure strijder, die 'n keurige technische vaardigheid paart aan een grote routine. Een kracht uit de school Van de Pol— v. Eymeren. Een Rotterdammer van „Caland", waarmee dit tour nooi om de Nationale libre-titel aan waarde wint. Een krachttoer van de biljartver eniging „Entre-Nous" die deze or ganisatie aandurfde, bijgestaan dan door enkele daartoe aangezochte personen. Men kan gerust zijn, de organisatie zal in orde zijn. De Nederlandse titel, door Kees de Ruyter vei-dedigd, en aangeval len door H. Metz, P. Kruythof en J. Eichelsheim, zal verspeeld worden op een wijze, de Kon. Ned. Biljart bond waardig. A. H. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE. 25) Juli is er nog niet. Als u het zegt, houd ik er een voor u. Goed, voor Winterslip, antwoord de John Quincy. Hij ging verder: Jam mer, dat het Julinummer er niet was, het zou iets als een schakel mfet thuis zijn. En dat had hij nodig. Er kwam een tram aan. John Quincy wenkte en sprong er op. Drie gichelen- de Japanse jonge meisjes in vrolijk ge kleurde kimono's trokken hun kleine voetjes in sandalen weg, en hij ging hen voorbij om plaats te nemen. HOOFDSTUK XI. DE JUWELEN BOOM. Twee uur later stond John Quincy op van het diner, dat hij samen met zijn tante gebruikt had. Om nu eens te tonen hoe vlug ik een nieuwe taal aanleer, merkte hij op, ik ben helemaal pan. Nu ga ik makai om op de lanai te zitten, en de pilikai van de dag te vergeten. Juffrouw Minerva glimlachte en stond ook op. Ik verwacht Amos straks, zei ze, toen ze door de hal gingen, een familie raad leek mij nodig en ik hfeb hem ook gevraagd. Vreemd, dat u hem dat moest la ten vragen, zei John Quincy, een sigaret opstekend. Volstrekt niet, antwoordde zij, en vertelde hem van de langdurige vete tus sen der broeders. Ik dacht niet, dat er in Amos zo veel vuur zat, zei John Quincy, toen zij op de lanai zaten. Hij heeft bloedarmoe de, te oordelen naar wat ik vanmorgen van hem zag. Maar, de Winterslips heb ben altijd goed kunnen haten. Even zaten zij zwijgend. Buiten nam de duisternis snel toe, de tropische duis ternis, die de vorige nacht een tragedie had gebracht. John Quincy wees naar een hagedisje. Aardig diertje, zei hij. Ze doen geen kwaad, zei juffrouw Minerva, en ze eten muskieten. Zo? De jongen gaf een slag op zijn enkel. Ieder zijn smaak. Daar kwam Amos, ongewoon bleek in het half duister. Je vroeg me om te komen, Miner va, zei hij en ging voorzichtig op een van Dan's stoelen zitten. Ja. Wil je roken? Amos stak een sigaret op, die tussen zijn dunne lippen vreemd leek. Ik ben er zeker van, ging juffrouw Minerva voort, dat we allen besloten zijn om de man, die dit vreselijke gedaan heeft, voor het gerecht te brengen. Natuurlijk, zei Amos. Het enige, was er tegen is, ging ze verder, is, dat in de loop van het on derzoek waarschijnlijk enige onaangena me feiten uit Dan's verleden openbaar zullen worden. Dat kan niet anders, merkte Amos koel op. Terwille van Barbara, zei juffrouw Minerva, tracht ik te zorgen, dat er niets ruchtbaar wordt, dat niet strikt noodzakelijk is voor de ontdekking van de moordenaar. Om die reden heb ik de politie niet volkomen in vertrouwen ge nomen. Wat? riep Amos. John Quincy stond op. Hoor eens tante Minerva... Ga zitten, zei zijn tante scherp. Amos, om terug te komen op het ge sprek dat we hadden toen ik bij je lo geerde, Dan liet zich in met die vrouw op het strand. Arlene Compton noemt zij zich, geloof ik. Amos knikte. Ja, niet veel bijzon ders, maar dat wou Dan niet inzien, of schoon ik weet, dat zijn vrienden er hfem wel op wezen. Hij sprak er van om haar te trouwen. Je wist heel wat van Dan, al sprak je hem nooit, ging juffrouw Minerva voort, precies hoe hij stond met die vrouw toen hij vermoord werd giste ren pas, en het lijkt eeuwen geleden. Dat kan ik je precies zeggen, ant woordde Amos. Ik weet, dat sedert een maand een malihini met dc naam Lea- therbee het zwarte schaap van een goede familie in Philadelpia, zegt men geregeld bij die weduwe is en dat Dan hem niet mocht. Hum. Juffrouw Minerva overhan digde Amos een vreemde, oude broche, een juwelen boom tegen een achtergrond van onyx. Heb je dit ooit tevoren gezien Amos? Hij knikte. Dit maakt deel uit van een kleine verzameling juwelen, die Dan in de tachtiger jaren van de Zuidzee meebracht. Er waren ook oorringen en een armband. Hij deed wat vreemd met deze sieraden liet ze Barbara's moe der noch iemand anders ooit dragen. Maar de laatste tijd moet hij over dat idee heengekomen zijn, want een paar weken geleden heb ik dit gezien. Waar? vroeg juffrouw Minerva. Ons kantoor verhuurt villaatjes op het strand, waar die wteduwe Compton op het ogenblik woont. Een poosje ge leden kwam zij haar huur betalen, en toen droeg zij deze broche. Hij keek plotseling juffrouw Minerva aan. Hoe kom je hieraan? vroeg hij. Kamaikui, gaf het mij vanmorgen, legde juffrouw Minerva uit. Zij had het opgeraapt van de lanaivloer voor de po litie kwam. John Quincy sprong op. Het is ver keerd, tante Minerva, riep hij. Zo iets kunt u niet doen. U vraagt de hulp van de politie en u werkt niet mee. Ik schaam me over u. Wacht daar even mee, zei zijn tante. Geen wachten! antwoordde hij. Gefef mij die broche, ik ga er dadelijk mee naar Chan. Ik zou hem anders niet meer in de ogen durven zien. Ga er mee naar Chan, zei juffrouw Minerva kalm. Als het iets van belang blijkt. Maar niets ter wereld belet ons om zelf eens op onderzoek uit te gaan vóór we er toe overgaan. Misschien geeft die vrouw een heel logische ver klaring. i Praatjes- onderbrak John Quincy. Uw kwaal is, dat u denkt dat u Sher lock Helmes bent. Wat voor mening heb jij, Amos? vroeg juffrouw Minerva. Ik ben geneigd om het met John Quincy eens te zijn, zei Amos. Het is niet eerlijk tegenover kapitein Hallet. En wat betreft om terwille van Barbara dingen geheim te houden of terwille van wie ook ik ben bang, dat dat onmogelijk is. Er is geen ontkomen aan, Minerva. Dan's wandaden zullen einde lijk uit moeten komen. Zij ving de toon van voldoening in zijn woorden op en werd erdoor geprik keld. Misschien. Toch zal het geen lid van de familie kwaad doen om eens met die vrouw te praten voor we de politie raadplegen. Als we een volko men oprechte en ware verklaring kre gen... O ja, viel John Quincy in, zij zou geen andere geven. Het is niet zozeer, wat zij zegt, als de manier, waarop ze het zegt, drong juffrouw Minerva aan. Elk verstandig mens kan bedrog en leugen doorzien. De vraag is nu maar, wie van ons is de verstandigste, die het best geschikt is om haar te ondervragen. Reken mij niet mee, zei Amos da delijk. John Quincy? De jongen dacht even na. Hij had het voorrecht gevraagd met Chan te mogen werken, en hier was nu misschien een gelegenheid om de Chinees eerbied af te dwingen. Maar deze vrouw leek hem toch wat machtig. Dank u, zei hij. Heel goed, zei juffrouw Minerva, ik ga zelf. Neen! riep John Quincy verschrikt. Waarom niet? Als geen der man nen in de familie ertoe in staat is! Ik grijp de gelegenheid werkelijk graag aan. Amos schudde het hoofd. Zij windt je om haar pink, voorspelde hij. Minerva glimlachte grimmig. dat wil ik wfel eens zien. Blijf je hier wach ten? John Quincy ging naar Amos en nam de broche uit zijn hand. Ga zitten, tante Minerva, zei hij. Ik ga die vrouw opzoeken. Maar ik waarschuw u, dat ik direct daarna Chan laat halen. Dat zal op een andere conferentie beslist worden, zei zijn tante. Ik ben niet zo zeker, John Quincy, dat jij de geschikte persoon bent om te gaan. Wat voor ondervinding heb je van dit slag vrouwen? John Quincy voelde zich beledigd. Hij was een man, en voelde, dat hij elke vrouw van ieder slag aan kon. Dat gaf hij ook te kennen. Amos beschreef het huis van de we duwe als een klein vilaatje, verschei dene honderden meters het strand op, en wees de jongen, hoe hij er komen moest. John Quincy ging op weg. De nacht was gevallen, toen hij bui ten kwam, een stralende, zilverblanke nacht, want het Kona-weer was voorbij en de maan volgde haar loop door een wolkenloze hemel; bloemengeur kwam hem tegemoet; de passaatwinden, al kwamen ze over duizenden mijlen warm water, gingen toch met een koele stre ling langs zijn wangen. Hij had enige moeite om het huisje te vinden, want het was bijna verborgen onder klimplanten, wier bloesems bleek geel leken in het maanlicht. Voor de deur, een donkere plek vol geuren, stond hij onzeker stil. Het was wel een kiese boodschap. Maar hij raapte al zijn moed bijeen en klopte aan. Geen antwoord. Daar stond John Quincy, en elk ogenblik nam zijn vijan dige stemming jegens de weduwe van Waikiki toe. Ongetwijfeld was een grof schepsel, een echte mannenvrouw, ge zellig op een feestje dat soort. Toen ging de deur open en hij verschrikte. Want de gestalte, die zich aftekende te gen het licht, was jong en slank, en het gezicht, dat hij vaag zag, was van een tere liefelijkheid.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6