LANDBOUW ST.JOACHIMSMOER Uit Loonopzand's verleden nette DIENSTBODE HOCKEY. BIUARTEN. de KORTE BERICHTEN. een prima KRACHT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 EEN TON VERDWENEN BIJ LUCHTMACHT, 20 1 5 0 5 30 24 14 1 9 29 16 8 2 6< 18 16 8 0 8 16 20 7 0 13 14 20 7 0 13 14 12 6 0 6 12 16 5 1 10 11 STRAFFEN en hun toepassing in Meijerij na 1648 24 15 1 8 31 24 14 2 8 30 24 15 0 9 30 24 14 1 9 29 24 13 0 11 26 24 11 2 11 24 24 11 1 12 23 20 8 1 11 17 20 5 1 14 11 24 5 1 18 11 MODERN Hij zei voorts nog dat men zich geen zorgen hoefde te maken over de verwarming, dat zou best in or de komen, en dank zij het grote ge schenk van de N.V. André v. Hilst, hoefde men zich ook over bepaalde andere dingen geen zorgen te ma ken. Bij het jubileum van de K.A B. was teogezegd dat de Ouden van Dagen dit feest ook mee zou den kunnen vieren; thans kon de heer v. Seters meedelen dat er door de K.A.B. gezorgd was voor een drankje en een rokertje. „Lang zal hij leven", zongen de Ouden van Dagen, en dit bewees duidelijk hun instemming met wat de heer v. Seters had gezegd. En toen begon het feest; er werd een grote bus melkchocolade bin nengedragen en het tappen kon be ginnen. Ja, die Waalwijkse oudjes beschikken over een uitstekende gezondheid, want het duurde niet zo lang of van de krentemik wa ren alleen nog maar enkele krui mels over. Het was jammer dat 6 leden van de bond ziek waren, maar zij zijn heus niet vergeten gisteren. Met pianospel van Piet Mul ders en met zang onder leiding van Frans Schilders was er de stem ming gauw in, en die stemming werd steeds beter toen er een bor reltje kwam en een sigaar, toen men een geweldige koffietafel kreeg, toen de leden als om strijd begonnen voor te dragen en te zin gen. En 's middags om half drie was het lang verwachte ogenblik aan gebroken dat de Sint zijn bezoek zou brengen. De H. Man had heel veel te prijzen natuurlijk, maar af en toe moest hij toch ook wel eens iemand berispen, want niet alle ouden van dagen waren altijd even braaf geweest. Ondertussen was de heer Hooy- maayer met zijn accordeon gearri veerd om de stemming nog meer op te voeren en last not least tra den de Gebrs. v. Engelen met hun liedjes en praatjes op. Ja, het was een geweldige dag, een prachtig feest, door de oudjes zelf georganiseerd en voor elkaar gebracht. Het was keurig in orde en de 86 aanwezigen hebben een onvergetelijk Sint Nicolaasfeest ge had. Hoe gezellig het iedere dag ook in de Gildenbond is, wanneer de oud jes daar hun koffie drinken en hun kaartje leggen, gisteren was 't nog veel gezelliger en de dag van gis teren heeft ook bewezen dat er een uitstekende geest heerst in de kring van de Waalwijkse Ouden van Da gen. lijke Belgische Voetbalbond aan genomen, waarbij het denkbeeld werd geopperd in de toekomst een regelmatige reeks van wedstrijden tussen de B-elftallen van Neder-; land en België te laten spelen. Het ligt in de bedoeling om de ont moetingen van de B-ploegen op dezelfde dag te organiseren als waarop de A-ploegen zich met el kaar meten, dat wil zeggen dat als het Nederlandse elftal te Amster dam of Rotterdam tegen België speelt, de Nederlandse B-ploeg op bezoek gaat bij de B-ploeg van België te Antwerpen, Brussel, Luik of een andere Belgische stad. Deze wedstrijdenreeks zal in 1952 een aanvang nemen. Door af spraken, die de Belgische Voetbal Bond reeds heeft gemaakt, is het echter de vraag of Nederland B België B op 6 April, op welke dag België tegen Nederland te Ant werpen speelt, kan doorgaan. Er worden in dit verband nog onder handelingen over de meest ge schikte datum gevoerd. WAALWIJK. Programma voor Zondag 9 Dcc. Mop 2Dames 1. RapideHeren 1. Damés 2Hoco 2, 2 uur. Dames 1, 'n wedstrijd die gewonnen kan worden, maar met werken. Heren 1, gaan naar Hulst, waar ze het niet gemakkelijk hebben, maar er zijn punten te halen. Dames 2 moeten revanche nemen op de néderlaag in Oisterwijk. KAATSHEUVEL. SARTO—D.E.S.K. Na Zondag 1.1. op een minder aangename manier één punt ver overd te hebben in Oss, staat voor Zondag een nieuwe uitwedstrijd voor de deur. D.E.S.K. brengt haar eerste tegenvisite en wel aan Sarto op de Delmerweg in Tilburg. Gelukkig dat we de overtuiging hebben dat het daar in Tilburg heel wat vreedzamer naar toe zal gaan. Twee oude bekenden uit vroe ger tijden, die toen al sportief streden om de suprematie. D.E.S.K.—Sarto en omgekeerd waren vroeger steeds hoogtepunt ten in de competitie. Aan roem hebben deze wedstrijden nog niet veel geleden. De eerste ontmoeting in het Sportpark werd een over winning voor de thuisclub. Begrij pelijkerwijze is er Sarto op ge brand, revanche te nemen in eigen huis. Dat ze aardig uit de hoek gunnen komen hebben de Spech ten Zondag 1.1. nog aan den lijve ondervonden. Dus Dessers, het zal oppassen worden, zeker nu we voorlopig weer niet volledig uit kunnen komen, want onze sympa thieke binnenspeler Cor Soeter- boek, zal nog wel enige tijd met het minder aangename surprise van T.O.P. versierd zijn, te weten een gipsverband om zijn gevrees de voet. Dessers, laat dit voor u een aansporing zijn om 't dubbele te geven. Zet alles op alles en gooi je met volle wilskracht in de strijd. Laat alle aanwezige supporters van de oude derby-sfeer genieten tussen Sarto en D.E.S.K., dan zul len we maar rustig afwachten wie aan het langste eindje trekt. De kansen saan o.i. gelijk. Succes er mee. BERKDIJK. OirschotBerkdijk 41. Zondag j.l. is er een einde ge komen aan het ongeslagen record van onze Bcrkdijksc eerste-clftal- lers. Oirschot wist een ietwat ge flatteerde overwinning in de wacht te slepen en vormde dus de eerste stuikelblok in dit seizoen. Aan onze jongens het woord en de daad dat a.s. Zondag niet de 2e komt. De wedstrijd op zich was hard maar fair, waarbij Berkdijk niet de mindere van Oirschot was, maar iets langzamer. De Oirschot- se jongens zaten feller op de bal en waren daardoor iets vlugger dan de onzen. Vanaf het begin was al te zien dat Oirschot grootse plannen had en met kunst en vliegwerk kon onze achterhoede doelpunten voorkomen. Maar uit stel van executie, want na een kwartier hadden zij succes, dat spoedig daarna gevolgd werd door een tweede doelpunt. Berkdijk nam nu het offensief over, doch zonder resultaat. We dachten Nico Netten te zien scoren, doch de paal bracht redding en na nog enkele weder zijdse aanvallen ging Berkdijk rus ten met een 2—0 achterstand. Onder de rust werd de jongens een riem onder het hart gestoken, I wat al gauw zijn goede uitwerking vond. Het Berkdijk-offensief werd ingezet en spoedig wist Nico Net ten de achterstand te verkleinen. Ettelijke kansen gingen verloren en de gelijkmaker bleef uit. Daartegenover werd J. de Beer bij een Oirschotse aanval zodanig geblesseerd dat hij moest uitvallen wat een heel andere opstelling te weeg bracht. Eveneens zonder re sultaat. Het succes kwam van de andere zijde, bij een scrimmage voor ons doel stelde de Oirschot- midvoor de overwinning veilig en even later werd no. 4 achter onze keeper gedeponeerd. Wat Berk dijk ook nog in het werk stelde om nog te doelpunten, alles zonder resultaat en zo kwam het einde van een wedstrijd die ons onge slagen record te niet deed gaan. Verdere uitslagen zijn Berkdijk 2—Baardwijk 3 4—0 Willem II 7—Berkdijk 3 1—1 Berkdijk 4W7S.C. 6 01 Programma voor a.s. Zondag Noad 5Berkdijk, Berkdijk staat Zondag voor een ernstige taak, waarvan zij wel ter dege bewust moet zijn. Zo niet, dan kan dit de 2e nederlaag be tekenen. Zover zal het echter wel niet komen, maar dan is aanpak ken de boodschap. Verder programma Berkdijk 2—R.W.B. 3 Berkdijk 3—R.W.B. 4 2 uur 12 uur WASPIK. WHITE BOYS-NIEUWS. White Boys 1Duss. Boys 1, 30. De White Boys misten in deze wed strijd hun midhalf, terwijl nog voor de rust de linkshalt de strijd moest opgeven, omdat hij last kreeg van een vroeger opgelopen blesure aan zijn knie. Ze speelden dus met twee invallers en dat dat was aan het spelpeil goed te zien. Over t algemeen was het een harde wedstrijd. In het begin gingen de kansen op en neer. Het was 'n verkennen aan beide zijden. Maar na twintig minuten kwamen de White Boys iets in de meer derheid. Het spel verplaatste 'zich meer en meer voor het doel van de gasen. Doch uit de verschillende aanvallen zo wel van rechts als van links wist men niet tot doelpunten te komen. Het laat ste kwartier voor rust bracht echter de zege. Kort na elkaar scoorde v. Etten tweemaal. Toen éven later Kanters van grote afstand recht op doel schoot, stop te de keeper dit schot slecht, zodat de bal over'-zijn hoofd in het doel ver dween; 30 voor de White Boys. Na de rust zakte het spel zienderogen af. En hoe Duss. Boys ook zwoegden voor het zeker verdiende tegenpuntje, de White Boys hielden hun doel schoon. Zo eindigde deze wedstrijd met 30 voor de gastheren. White Boys 2Duss. Boys 2, 90. Van deze wedstrijd valt weinig te zeg gen, daar het een vrij eenzijdige verto ning was. In de eerste helft gaven de gasten nogal tegenspel, zodat aanvan- Icelijk de kansen verdeeld waren. Maar spoedig zakte hun spelpeil toen de White Boys mét 20 voorsprong de rust in gingen, was het gedaan met Duss. Boys. Na de thee tenminste konden de White Boys doen wat ze wilden. Nog zes keer schoten ze de bal in het net bij hun te genstanders, terwijl kort voor het einde 'n speler van Duss. Boys tot zijn eigen grote schrik met 'n prachtschot de ne gende goal maakte voor de White Boys, zodat deze wedstrijd door de gastheren gewonnen werd met 90. Scheidsrechter Damen floot beide wed strijden tot ieders genoegen. Programma voor Zondag a.s. J. White Boys IMadense Boys 3, aanvang 2.30 uur. White Boys 3N.Z.M. 3, aanvang 12 uur. GEERTRUIDENBERG. Right OhWit Zwart. Zondag was Wit Zwart uit Capelle bij Right Oh op bezoek. De twee riva len om de laagste plaats. In de eerste helft speelde Right Oh met enig over wicht. Ondanks de slechte achterhoede van Wit Zwart kon Right Oh de door braken niet in doelpunten omzetten. Ook Vrouwe Fortuna stond aan de zijde van de keeper van Wit Zwart, want meer malen krdbp hij door het oog van een naald. Na de rust toen Wit Zwart het klei ne voordeel van de wind had, waren de aanvallen en voornamelijk van de linkse vleugel, veelvuldiger en had onze ach terhoede het zwaar te verduren .Even voor het einde nam Wit Zwart de lei ding. Onzé jongens deden nog wanho pige pogingen om de achterstand in te halen, doch zonder resultaat. Toen dan ook de scheidsrechter na zijn fluit sere nade, want hij blaasde hinderlijk veel, waardoor het spel niet tot ontplooiing komen kon, voor het laatst werd ge hoord, moest Right Oh mét een kleine nederlaag van 10 genoegen nemen. WEDSTRIJDEN TUSSEN NEDERLAND B EN BELGIË B. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft een voorstel van de Konink- BILJARTBOND „WAALWIJK EN OMSTREKEN". In de hoofdklasse is deze week niet gespeeld en hiervan zullen we eerst volgende week de standenlijst publiceren. In de eerste klas is de wedstrijd tussen de beide koplopers K.N.A. 1 en H.B.S. 2 in een gelijk spel ge ëindigd, zodat K.N.A. nog steeds de leiding blijft behouden. K.O.T. 1 won van Marijke 1 met 62. Van TOPWBC 2 is de uit slag nog niet ingeleverd. Zorg dit feit werden de Ver. Staten be srokken in de laatste wereldoorlog. OOK WERKLOZEN KRIJGEN COMPENSATIE-UITKERING. Opk de werklozen, die een uit kering volgens de overbruggings- of sociale bijstandsregeling ont vangen, zullen eenmaal een com pensatie-uitkering krijgen. Voor kostwinners met overbruggings uitkering is het bedrag vastgesteld op bruto vier gulden vijf en dertig. Voor kostwinners met sociale mij- standsuitkering op bruto drie gul den vijf en dertig. DODELIJKE VAL VAN TIEN METER UIT MAST. De 22-jarige* Frederik Willem Langhorst uit Rotterdam, opva rende van het motorschip „Ivota Inten" is in de haven van Genua van tien meter hoogte uit een mast van het schip gevallen. Hij is in een ziekenhuis te Genua waar hij met een zware schedelbasisfrac- tuur werd opgenomen, overleden. Het onderzoek naar ongeregeld heden, gepleegd bij de aanschaf- fingsdienst van de luchtmacht, heeft uitgewezen dat malversaties hebben plaats gehad hij leveranties van kleding en uitrusting aan de luchtmacht. Het Rijk is hierdoor in de laatste jaren benadeeld voor een bcdra van naar schatting onge veer 100.000 gulden. In verband met deze zaak wer- de,n tot nu toe een hoofdofficier en twee subalterne officieren in arrest gesteld. hiervoor sen. toch op tijd, secretaris- LUPINENZAAD ALS VOEDERMIDDEL. De sterke beperking van de in voer van eiwithoudend krachtvoer voor onze veestapel heeft tot ge volg, dat iedere landbouwer trach ten moet zoveel mogelijk uit eigen bedrijf in de eiwitbehoeften te voorzien. In dit verband willen wij eens wijzen op het grote belang van lu- pinenzaad als voedermiddel. Het is bij vele landbouwers on bekend, dat lupinenzaad zo'n ei witrijk voeder is. Lupinenzaad behoort, evenals erwten en bonen, tot de vlinder bloemige gewassen. De samenstel ling ligt vooral voor wat het eiwit gehalte betreft, wel enigszins an ders, dit is n.l. voor lupinenzaad zeer hoog en bevat 45% eiwit. Naast dit hoge eiwitgehalte komt in lupinenzaad ook nog ruim 4 vet voor. In het bijzonder is het hoge ei witgehalte belangrijk, vooral nu er op vele bedrijven een groot ei wittekort is en het aan te kopen eiwit duur betaald moet worden en deviezen kost. In de toekomst zal alles er op gericht moeten zijn om de produc tie op te voeren en om zodoende te trachten, het tekort aan eiwit zoveel mogelijk te beperken. Ongetwijfeld kan de verbouw van de zoete lupinen hiertoe veel bijdragen. Het is n.l. zo, dat, wanneer men 1 ha. voederlupinen verbouwt, men de opbrengst kan stellen op gemid deld 1800 kg. Dan oogsten we ongeveer 650 kg. ruw eiwit. Heeft men bitterstofvrij lupinen zaad, dan zal bij een doelmatige aanwending, geen vocderstoornis te vrezen zijn. Opmerkelijk is, dat alle dier soorten het meel graag opnemen, zodat het een deel van het dier lijke eiwit in een rantsoen kan vervangen. Wij willen nog opmerken, dat lupinenzaad voor veevoer vol doende droog moet zijn. Te voch tige lupinen schimmelen spoedig en dit moet worden voorkomen. Ongetwijfeld is lupinenzaad als veevoer van zeer groot belang, het is dan ook te hopen, dat de ver bouw van dit gewas belangrijk zal toenemen. Men gebruike bij uitzaai alleen N.A.K. gekeurd of Origineel zaai zaad, dan alleen is men verzekerd van bittervrij zaad. ST. NICOLAAS. Zondag bracht de Sint 'n bezoek aan ons dorp. Na de gebruikelijke rondgang, vergezeld van de rijvereniging en vele kinderen, begaf St. Nicolaas zich, voor afgegaan door het fanfare-corps, naar Café Maas, alwaar de jeugd wérd ont haald op 'n versnapering, gepaard gaan de met 'n vermaning voor de stoute kin deren. Dc stand is nu K.N.A. 1 H.B.S. 2 W.B.C. 2 Keesje 1 K.O.T. 1 Marijke 1 T.O.P. 2 1 W.B.C. 3 In de 2e klas speelde H.B.S. 3 tegen Eendracht 2 gelijk, terwijl de jonge vereniging Juliana K.N.A. 2 een 6—2 nederlaag toebracht en nog maar punt met de bovenste club verschilt. Ook Marijke won inet 62 van Amusement en deelt met Juliana de 2e en 3e plaats. K O.T. 2 won met dezelfde cijfers van W.B.C. 4 en klimt hierdoor enkele plaatsen T.O.P. 3O.O.G. leverd. op de ranglijst. 1 nog niet inge- De stand „is thans K.N.A. 2 Juliana 1 Marijke 2 Eendracht 2 H.B.S. 3 Amusement K.O.T. 2 O.O.G. 1 T.O.P. 3 W.B.C. 4 Ook de 3e klas geen wedstrijden en had deze week wook hiervan zullen 'we "die volgende week met de ranglijst publiceren. DE VOORZITTER DER TWEEDE KAMER EN DE SINT. Toen de leden der Tweede Ka mer 1.1. Woensdag in tweede in stantie 't woord zouden voeren, nadat de minister van justitie had gesproken, gaf voorzitter Korten- horst de volgende ontboezeming ten beste De minister heeft zijn woord gezegd, Hij sprak uitvoerig en oprecht. Hel woord is thans weer aan de leden, Niet allen zijn wellicht tevreden En wensen nog een speech te plegen, Het spreekt vanzelf kort en gedegen. Om nu op tijd gereed te komen, Want „de maan schijnt door de bomen" Spreek vijf minuten langer niet En vrees de gard van Zwarte Piet. GEEN DOODSTRAF. Voorstellen tot het invoeren van de doodstraf in het .-stelsel van commune delicten is van de minis ter van justitie niet te verwachten, zoals hij verklaarde tijdens de be handeling van de begroting van justitie. 10 JAAR PEARL HARBOUR. Heden is het 10 jaar geleden, dat de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour onverhoeds werd aange vallen door Japanse duikboten en bommenwerpers en vele Ameri kaanse oorlogsschepen zwaar be schadigd werden of zonken. Door Werd in Roomse tijden „verban ning voor 'eeuwig en al'djd", zoals dc term luide, slechts zeldzaam toegepast, in de 17 e en de 18e eeuw was deze wijze van straff fen vaker aan de orde. Straffen met verbanning voor bepaalde tijd werden Veelal voorafgegaan door geseling" met of zonder brand merk. Verbanningen voor kortere tijd (10 of 15 jaren) waren vrij algemeen. Het was rond deze tijd, toen tuchthuizen nog zeer zeldzaam waren, een zeer gemakkelijk middel om zich van „boosdoeners" te ontdoen. Tot bevordering der algemene veiligheid strekte het echter niet, want men kreeg langzamerhand een zwerven de massa leeglopers, die geen middelen van bestaan hebbend, zich niet ontzagen de wegen onveilig te maken, ja zelfs, en dat kwam zeer dikwijls voor,, vooral des nachts de huizen binnen te dringen, de bewoners te mishandelen of te doden. Tientallen van deze gevallen vinden we ook in de heerlijkheid Venloon en de naaste omgeving in de „criminele rol opgetekend. Up enkele uitzonderingen na waren deze „kwaaddoeners" gedeserteerde sol daten, veelal zelfs uitheemsen, zoals Prui sen of Engelsen, die als huurlingen ge diend hadden in de vele buitenlandse le gers. Langere tijd heeft zich een groep van dergelijk gespuis neergezet onder on ze gemeente ter „plaatst genaemd de Zantschelle", vanwaar zij de verre om trek, ja zelfs de rivieren onveilig ^maak- ten. Herhaaldelijk had zich de Drossaart van Loon, Otto Juijn, tot de Staten ge richt teneinde aan deze toestand een einde te maken, doch aanvankelijk zon der enig succes. Hand over hand nam echter het bandietisme toe, om welke reden hij zich op 26 Febr. 1726 wederom tot de Hoog Edel. Mog. Heren Staten wendde met het verzoek zo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen. Ditmaal had hij succés. Na 1727 vinden we dan ook geregeld „generale dievenjachten" vermeld. Der gelijke dievenjachten werden in de regel zeer goed voorbereid en op een en de zelfde dag gehouden over de gehele Meijerij. De z.g. „vorsters" en de „die- naers der justitie", geholpen door de ter plaatse bestaande „corporaalschappen", die men zou kunnen vergelijken met de oude schutterijen, zocht de gehele heer lijkheid waartoe ze behoorden af en iede re vreemdeling werd opgebracht. Kon hij zich niet legitimeren dan werd hij „ge gijzeld". Niet alleen mannelijke misdadigers maakten de vangst uit, doch ook vrou wen. In oude stukken werd dit zwervend volkje „Egyptenaren of heijdens" ge noemd. Toch woonden er hier en daar mensen die geregeld contact met deze lieden onderhielden. Zo werden in 1720 in Venloon, „op de commer" een paar vrouwen gearresteerd wegens „heling Een van hen, Jénneke Janssen de Bont werd deswege op het schavot met roe den om de hals tentoongesteld, waarna zij met nog enige andere vrouwen aan hetzelfde schuldig, voor de tijd van 10 jaren uit de heerlijkheid werd verban nen. Uit de vele gévallen die het Loonse Schepenrecht te behandelen kreeg wil len we er een „lichten" onj te zien hoe zo'n proces verliep. 16 September 1726. Examen prépara toir gedaan ter instantie Otto Juijn als Drossaert dezer grondheerlijkheid Ven loon, aan den persoon van Joannes, bij genaamd „Zwarte Joannes geboortig uit Elspeet, onder de bende der zoge naamde „heidenen", oud omtrent 40 ja ren en gedetineerdl op den „thoorn al hier. „Confessie buiten pijn en banden ge daan" (zonder dat de pijnbank eraan te pas kwam), waaruit niet alleen blijkt dat hij gevangene zich van zijn jeugd af genegeert en onderhouden heeft met „soogenaemde heydens of Egyptenaren met landlopers, troepsgewijze gezamen lijk alom langs dat land te lopen om te roven, de veldvruchten te stelen, mits gaders in groten getale samen te rotten met schiét en ander geweer de opgeze tenen ten platte lande in hun woningen te bestelen en overlast aan te doen, contrarie en onaangezien de „placaten" van den lande. Dan bekent „Zwarte Joannes" niet minder dan 65 grove mis daden alleen of in commissie" gepleégd. In ruim 3 jaren tijd had hij kans gezien deze 65 euveldaden te verrichten. De 9e September van bovengenoemd jaar werd hém echter noodlottig, op welke datum hij in ,,'t Hoekske" juist een schaap had gestolen. Bij zijn examen biechtte hij aan schout en schepenen heel eerlijk met ge tal en omstandigheden. Uit de 65 stuks volgen er hier enkele: 5. te Ootmarsum bij de predikant voor 200 gulden kleren. 10. te Poel in Delftland zeven pond zilver. 11. te Wevershoofd bij een commis saris 5 pond zilver en 300 gulden aan geld. 13. te Haarlem bij burgemeester de Raadt 7 zakken vol goéderen. 14. bij Hoorn een bakker bestolen voor ruim 200 gulden. 15. te Soetermeer bij een Roomsen pastoor 700 gulden, 9 pond zilver en 4 goudstukken. 16. bij een boer in Voorburg 800 gld. 17. te Maeslant 150 gulden en vier hemdsrokken met zilveren knopen. 18. te Géldermalsen 200 gulden. 19. te Delftshaven 300 gulden en een stuk goud. 20. te Schorel een winkel leeggesto len en alleen de planken erin gelaten. 23. In den Bergschen Hoek in de vee- men bij den Roomsen Pastoor allerlei goederen. 26. Bij den Dijnmeijer in den Haag 700 gulden. In een warenhuis 1100 gulden. 32. Te IJselstéijn 1100 gulden. 52. Bij den Predikant van Eethen in 't Land van Heusden een groot bedrag aan geld. 54. In Buren bij een weduwe gouden ringen enz. 58. Bij de Predikant van Poereroyen veel geld en sieraden. 65. Te Sévenhuis 1200 gulden en een gouden ketting. Wat verder aan goederen, vee enz. geroofd werd, zullen we onbesproken laten. Het vonnis van het schepengerecht luidde aldus: „De gevangene sal worden gebracht ter plaetse daer men alhier gewoon is de executie van Creminele justitie te doen en aldaar over en ter saecke hier vooren verhaelt anderen ter exemple (ten afschrikwekkend voorbeeld) door den meester van den scherpe gerechte (de beul) met de koorde te worden gestraft datter de dood nae volght". Robert Massers, een Engelsman van geboorte, wordt ter oorzake van 27. schelmpartijen strengelijk gegeseld en met z'n vrienden, „voor eeuwig en altijd" uit het ressort der heerlijkheid verbannen. Op Donderdag den 28 September brande te Venloon af de schuur van Jan Hendriksz. Weijters, Vrijdag 29 Septem ber brande diens „Schop" af en Zon dagsavonds daaraan volgende was ter plaatse genoemd een andere schuur aan de beurt, dié echter door de eigenaar ge blust werd. Men kreeg argwaan en ver onderstelde dat iemand „van den huize" wel eens de schuldige kon zijn. Er werd gewaakt en... men vond de schuldige. Zeker Engeltje, dochter van Jan Wie- lants, een gebannen landloper, had, „be keven wesende van haer vrouw omdat sij eenen pott hadde gebrockenvuur in haren schort medegenomen in de schuur en zo de brand gesticht. Uitspraak: De gevangene zal worden gebracht, (als boven) ende aldaer ande ren ten éxemple en afschrik door de meester van den scherpe gerechte wor den gesteld aan eenen pael, geworgt en geblaekt (dus verbrand). Op 19 April 1735 zit te Venloon ge vangen zekeren vagebond A. D. bijge naamd... „den schram", hoewel z'n schuld vaststaat wil hij niet bekennen, hij blijft halstarrig en het gerécht oordeelt het raadzaam de scherprechter uit den Bosch te ontbieden om de torture ex of- ficils toe te passen (de pijnbank) dus. De beul komt en... den schram be kent, buiten pijn en branden. Er komt vast te staan dat hij heeft vermoord den persoon van Arnoldus de Rooij die hij beroofde. Den „Schram" wordt gebracht, zie boven, zijn hoofd gelegd op den blok en „door den meester van den scherpe gerichte van zijn lichaam gekapt". In 1772 is het ijzer verdwenen waar mede sommige misdadigers werden ge brandmerkt. Blijkbaar werd vóór dien tijd het dorpswapen „ingebrand", nu zal men voortaan maar volstaan met de let ters V.L. Dat men bij de terechtstelling van een misdadiger somtijds verzet vreesde van de zijde va nde vrienden van de mis dadiger, blijkt wel uit het feit dat op 23 Aug. 1752 bij de terechtstelling van Pe ter v. d. Horst, iemand die ook nogal wat op z'n kerfstok had, een oploping gevreesd werd. In een burgemeesters- rekening van dien tijd, staat aangete kend: „Voor vijf vaten bier geschonken aan de vijf korporaalschappen die de wacht en de ring hadden gesloten bij dc executie van Peter v. d. Horst. Als kanttekening staat er nog bij: „Sijnde de redenen bij U Edelachtb. remarge aldaar geregistreert, dat men beducht was dat de complises van den geëxsecuteerdle een oplopinge of stremminge zouden kun, nen veroorzaken." Dat gemélde Peter v. d. Ho. geen kat je was om zonder handschoenen aan te pakken, zal U begrijpen wanneer ik er bij vertel dat de eindclausule van z'n veroordeling luidde„zal door de meester van den scherpe geréchte wor den geradbraakt, het hoofd afgehouden, op een pin gezet, vervolgens het dode lichaam naar het buitengerecht vervoerd en aldaar tentoongesteld tot soolange het door lugt en vogelen sal sijn ver teert. Bij de terechtstelling en wat daaraan voorafging bestonden enige gebruiken die we hier niet onbesproken mogen la ten. Zo b.v. vinden we in de réspectie- velijke burgemeestersrekeningen aange tekend dat aan de gevangenen de laat ste dagen vóór hun terechtstelling aan eten, drinken en genotmiddelen werd ge geven „wat van hun bégeerte was de ze begeerte trof dan meestal „brandewijn en touback". Voor het opstellen van het schavot, ter plaatse waar de creminele justitie moest worden verricht, (vermoédelijk het tegenwoordige „pleintje") kreeg Nicolaas Schoenmakers en later diens broer Adri- aan telkens 7 gulden. Voor het geleiden van de dedetineerde van den toren of „den castele" naar het schavot kréég de vorster 2 gulden en 10 stuivers. Het buitengericht waarvan hier spra ke is lag „aen de uiterste paelen van Venloon" tegen Dongen, „aen de ge- meene heerbane", dus terzijde van St. Joachimsmoer, waar thans nog „het gal- geneind", „het Léijkeven", „het gericht „het moordgat" en „het Kraaienven" de gedachtenis levendig houden aan deze wel zeer strenge, doch gelukkig in on bruik geraakt zijnde rechtspleging. P. Adr. v. B. GEVRAAGD: voer dag „MAISON PIERRE" Grotestmat 230 WAALWIJK Ideaal is onze divan voor zieken en herstellenden, maar ook gezon de mensen kunnen er veel plezier van beleven. Speciaal door ons ontworpen mo del met twee grote stofvrije laden die een grote bergruimte geven. Bezichtiging In onze werkplaats zonder enige verplichting. Woninginrichting Antoniusstraot 1 00 a WAALWIJK WONINGINRICHTING ln Waalwijk zoekt moet volslagen meubelma ker zijn en ln staat zijn lei ding te geven. Brieven onder nr. 3822 Bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3