L Wijde Wereld m Waalwijkse en Langsiraatse Courant Ka het heehiij,k avondje. Binnen en buiten onze grenzen. Betasting-moeilijkheden. UIT DE A KINDERAFTREK. MOERDIJKKANAAL SCHADELIJK VOOR BENELUX. DAAR r - NIET het middel tegen verkoudheid TONNEMA - SNEEK BUITENLAND. Mgr. Hanssen terug uit Australië Nederlanders zijn in Australië zeer welkom. De Huldiging van Moderator Stevens VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 Uitgever Waahvijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE mm HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 98 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO' 1 Ondanks de slechte tijd, ondanks het gebrek aan geld, ondanks alles is ook dit jaar het heerlijk avondje gekomen. Onze wensen zijn al dan niet vervuld, in ieder geval hebben we iets gevoeld van de goedheid van de II. Man, die, als het er op aan komt. niemand helemaal kan teleurstellen. Waarschijnlijk zijn er in Nederland heel veel mensen die een goede Sinterklaas hebben gehad, maar we kunnen ons toch voorstellen dat Nationaal Ka tholiek Thuisfront de kroon spant in tevredenheid. Het zal je gebeuren dat je een cadeau krijgt van bijna vier ton En toch, goede Sint, zijn we niet helemaal voldaan. O, we geven het grif toe, het ligt niet aan U, want U hebt gegeven wat U kon, voor de een was het minder, voor de an der meer. Daar gaat het nu niet cm, het gaat om ons allemaal zon der uitzondering. Nu 1 toch weer naar Spanje bent. durven we het wel te zeggen, in de hoop dat U er toch nog iets van opvangt en er volgend jaar misschien iets aan kunt doen. Als de mensen in het groot maar eens zo vrijgevig wa ren als in het klein Goede Sint, U weet wel wat ons allemaal zo- dwars zit omdat we het zo graag zouden hebben en niet kunnen krijgen. Maar we wil len het nu vast op ons verlanglijst je zetten voor heft volgend jaar, omdat Uw bezoek ons en U zelf nog zo vers in het geheugen ligt en omdat er veel werk aan zal zijn om deze wensen te vervullen. Wij zelf werken er al meer dan zes jaar aan, maar we raken al langer boe verder van huis. Zou U aan een jaar genoeg hebben Goede Sint, het lijkt wel of het kompas maar twee windstreken meer heeft Oost en West, want je boort nergens anders meer over praten. We begrijpen er wel niet zo heel veel van, maar dat kan volgens ons nooit kloppen. Ze heb ben ons altijd geleerd dat er vier windstreken zijn en dit horen dan nog in de meteorologie thuis. Een wereld in twee delen kan volgens ons niet deugen. Dat blijkt trou wens ook wel. Oost gunt West het licht in de ogen niet en beschul digt het al maar van agressieve doeleinden en zo. Zouden ze daar dan voor bun plezier zoveel pro cent van hun nationale inkomen aan bewapening spenderen Wij niet. Na de oorlog zijn wij direct begonnen met onze wapens op te bergen en te proberen wat ver woest was te herbouwen. Maar Oost schoof zijn grenzen steeds dichter in onze richting, en eer lijk, St. Nicolaas, daar hebben wij het niet op. We hebben het eens bekeken en toen we zo zagen dat een regering zo maar aan de kant werd gezet en dat een kleine min derheid het bestuur overnam, ge steund door een grote boeman in bet buitenland, hebben we ge dacht dat we toch een beetje uit onze doppen moesten kijken, want het leek niet pluis. We hebben on ze roestende wapens weer voor den dag gebaald, want we willen liefst onze eigen boontjes doppen. En dat we helemaal niets voor een Sovjetparadijs voelen, moet U toch kunnen begrijpen. Sint Nicolaas. Geef Stalin en Molotof, Vishinsky en Malik, Beria en al die anderen een beetje meer oprechtheid. Laat ze niet het algemeen welzijn in hun mond hebben, terwijl alles voor een kleine kliek is. Laat ze niet alleen over vrede praten, maar ook eens met ons samenwerken om die vrede te stichten. Laat ze niet altijd achterdochtig doen, alsof wij uiterst gevaarlijk waren en zij zacht als lammeren en eenvoudig als duiven. Wij hebben na de oor log al getoond dat we van goede wil zijn, maar zij nog niet. Laat ze niet hun mond vol hebben over de rechten van de mens en ondertus sen iedereen die het niet met hun eens is en die ze te pakken kun nen krijgen op een verschrikke lijke manier vervolgen. Doe ze in zien dat. zolang mannen als kar dinaal Mindszenty en mgr. Bcran en zovele anderen nog in gevan genschap zijn. wij onmogelijk aan hun oprechtheid kunnen geloven. Doe de gevangenissen en concen tratiekampen leeglopen, opdat ook de millioenen die daarin zuchten hun cadeautje krijgen hun vrij heid. Goede Sint, we zouden zo heel lang kunnen doorgaan, want er is heel veel dat we missen en toch nodig hebben Daar is b.v. dat Verenigd Europa, waarover heel veel gepraat en geschreven wordt, maar dat er nog niet is, ofschoon we het elk afzonderlijk niet kun nen rukken. Het algemene besef dat Europa zich moet verenigen, zou een welkom cadeautje zijn. En. Sint Nicolaas, zoudt U de po litici in het algemeen niet kunnen doen begrijpen dat ze eigenlijk op de verkeerde weg zijn, dat ze het veel te veel met menselijke krach ten alleen willen doen, terwijl ze God er bij nodig hebben om de wereld goed te besturen Maar eer ze dat in de gaten hebben zal nog wel even duren, want ze hebben het al zo lang zonder gedaan. Al leen vergeten ze hoe het is gegaan en hoe het gaat. Kunt U er verder niet een steentje toe bijdragen dat de onderhandelingen daar in Ko rea een beetje vlugger opschieten. U hoeft er niet mee te wachten tot volgend jaar 5 December de sol daten als cadeautje te geven dat ze naar huis kunnen. Ze willen allemaal één Duitsland, goede Sint, en dat vinden wij ook best, maar dan evenmin een Duitsland van Stalin als van Hitier. Laat Amerika nog maar gerust een jaar Uw plaats innemen, want we heb ben het hard genoeg nodig des ondanks hebben we het idee dat we nog zo weinig vooruitgaan, maar dat is het gevolg van al het voorafgaande. En hoe we het ei genlijk hebben met Uw eigen staatshoofd, Franco, weet nie mand. We geloven niet dat het zo'n Zwarte Piet is als sommigen doen voorkomen onderlussen blijft het toch een dictatoriale plek in 't democratische West-Europa. We zijn bang dat U ons verve lend begint te vinden en ons ver langlijstje erg lang. Dat is het ook en het zou nog veel langer kunnen worden, maar als deze wensen het volgend jaar voor de helft zijn ver. vuld, zijn we al heel, heel tevre den. U zult dan wel een vol jaar meer dan werk genoeg hebben. Toch willen we nog even Uw aandacht vestigen op ons eigen Ne derland. waar U juist vandaan komt. Hebt U gezien hoe groot de woningnood nog is Hebt U ge zien hoeveel moeite het kost om voor die meer dan 10. millioen mensen een redelijk bestaan te vinden Hebt U gezien boe de werkloosheid toeneemt, terwijl er juist meer werkgelegenheid moest komen? Hebt U gemerkt hoe zwaai de belastingen zijn. terwijl onze regering alle moeite heeft om de eindjes aan elkaar te knopen. Hebt U gezienNatuurlijk hebt U het allemaal gezien en U zoudt ons maar wat graag helpen, daarvan zijn we overtuigd. Zoudt U ons het komende jaar niet op een of ander punt wat verlichting kunnen brengen. Als we b.v. ge noeg werk zouden kunnen vinden voor allen die het nodig hebben c-n als degenen die hier geen plaats kunnen krijgen, elders een toe komst zouden kunnen opbouwen, zouden we al een heel eind zijn. En dan de woongelegenheid Goede Sint, we houden er mee op voordat we U ontstemmen door zoveel te vragen als U nau welijks klaar bent met geven. Heus, het is deze keer geen egoïsme dat ons al deze wensen ingeeft,'want heel Europa en heel de wereld profiteren ervan als ze vervujd worden. We laten het helemaal aan U over en ondertussen zullen wij ons best doen ervan te maken wat er van te maken valt. We zijn ver schrikkelijk benieuwd hoe* er de wereld volgend jaar om deze tijd zal uitzien. We hopen in ieder ge. val dat U er .in zult slagen een klein straaltje licht te brengen. I)an zijn we U al erg dankbaar, daarvoor nog veel meer dan voor alles wat we al gekregen hebben, net zo dankbaar als aalmoezenier Van Croonenburg zich nu moet voelen MISBRUIKTE PERSVRIJHEID. Dinsdag is in de Twfeede Kamer het een en ander gezegd en gevraagd over de persvrijheid. De heer Bechg van de K.V.P. vroea Minister Mulderije wat de minister wilde doen, om de vrijhfeid van de staat juist in deze tijd te verdedigen. Een grondwetswijziging die deze taak gemakkelijker had kunnen maken is niet ingediend. Er ligt echter nog een wets ontwerp, vanaf 1939 voor het handha ven van de openbare orde. Misschien za ten hier nog mogelijkheden in. De heer Burger, P.v.d.A., sprak even eens over de ondermijning .van de pers vrijheid door het misbruik dat daarvan wordt gemaakt. Dfeze vrijheid die een van de hoekstenen was van een democratisch bestel, mocht niet worden bedreigd door dubbelhartige giftmengers. Hij citeerde enkele malen het communistisch blad „de Waarheid". Volgens hem boden de hui dige wetten nog mogelijkheden en kon ook de persraad nog meer doen dan op het ogenblik: zij kan „de Waarheid" te genspraken laten publiceren. DE GELDEN VOOR ITALIË. Tot dusverre heeft de collecte voor Italië reeds bijna twee ton opgebracht. Van de noordelijke en zuidelijke pro vincies is echter nog niets of niet veel bekend, terwijl ook uit de andere delen van het land nog veel opgaven worden verwacht. Het hoofdbestuur van het Ne- derlandschfe Roode Kruis rekent er dan ook op, dat de collecte voor de getroffen gebieden in Noord-Italië een groot suc ces zal worden. De grote steden in het westen van het land hebben reeds een prachtig voorbeeld gegeven; den Haag bijv. reeds 36.000, Amsterdam 25.000, Rotterdam 29.000 BAAS BOVEN BAAS. Een andere actie dife reeds een groot succes is geworden is de Baas boven Baas-actie ten bate van het R.K. Thuis front; zeer origineel van opzet (tevens een prachtige reclame voor de K.R.O.) heeft dezfe actie enkele weken in de volle belangstelling van het Nederlandse volk gestaan, en deze belangstelling resulteer de in een bedrag van 377.594.dit is althans het voorlopige resultaat, want Dinsdagavond bij de sluiting van de ac tie kwamen nog steeds „stembiljfetten" binnen. Via de K.R.O. zijn Dinsdagavond de uitslagen bekend gemaakt en er werd direct contact gezocht met de gelukkige winnaars. Zeer misplaatst was hierbij „het grapje" van een anonieme luistfe- raar, die zich uitgaf als de winnaar van de vierde prijs en de 4000.weer be schikbaar stelde voor het Katholieke Thuisfront. Dit was zo stijlloos dat we er bijna geen woorden voor hebben. Zoals wel te voorzien was heeft de partij 2 x 1 is 1 het grootste aantal stem men in de wacht gesleept, terwijl de par tij van Tutte onderaan stond. Duidelijk blijkt uit de collecte voor Italië, uit deze actie, zoals ook gebleken de Schelde-Rijnverbinding, een comité, dat in Juni van dit jaar is opgericht, is een uitgebreid rap port samengesteld waarin aan Ant werpen de rechten op een Schelde- Rijnkanaal worden ontzegd. Hoewel daaraan onmiskenbaar enige voordelen voor Antwerpen zouden verbonden worden, zyn de nadelen zo groot, dat de Belgische havenstad beter zich op andere expansie-mogelijkheden kan gaan toeleggen, die nog in ruime mate voorhanden zijn Het Moerdykka- naal zou een verlies betekenen van het geïnvesteerde kapitaal in 't Amsterdam-Rijnkanaal en in de haveninstallaties van Amsterdam en Rotterdam, beide havenplaat sen, die voor een zeer groot deel op transito-verkeer zijn aangewe zen. Ook de werkgelegenheid in de genoemde steden zou daardoor worden verminderd. In Be-Ne- Lux-verband gezien, aldus het rap port, zou het Moerdijk-kanaal dus economisch nadeel brengen. Het moet dus onvoorwaardelijk wor den afgewezen. DISSELBOOM DRONG IN AUTO. CHAUFFEUR GEDOOD. Maandagmorgen bij het aanbre- gen van de dag reed een personen auto, bestuurd door de 33-jarige Mulder, chauffeur van de pastoor van Schalkhaar op de afrit van de verkeersbrug over de IJssel te De venter in de richting van Twello. Vermoedelijk wilde hij een andere auto inhalen, doch hij botste daar bij door het slippen op het gladde brugdek tegen de disselboom van een met hout beladen wagen. De dissel drong in de auto en ver wondde zowel de heer Mulder als de dame, die hij in zijn auto ver voerde, ernstig. De chauffeur is tijdens het vervoer naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deventer over leden. De gewonde dame, mevr. van der Ven uit Bemmel, is in het ziekenhuis opgenomen. Met ingang van het jaar 1952 wordt de belasting-aftrek voor minderjarige kinderen gewijzigd en aangepast aan de regeling van de kinderbijslag. Vanaf 1952 heeft men recht op aftrek voor a. kinderen, jonger dan 17 jaar. b. kinderen, ouder dan 17 jaar, doch jonger dan 25, die door gebreken van lichaam of geest vermoedelijk in de ko mende 3 jaren geen eigen inkomen uit arbeid kunnen verwerven, en grotendeels op kosten van de ouders worden onder houden. (Zijn deze kinderen ouder dan 21 jaar, dan krijgt men geen kinderaftrek, maar worden in bepaalde omstandigheden wel de onderhoudskosten in mindering op het inkomen gebracht). c. kinderen, ouder dan 17, doch jon ger dan 25, indien zij op kosten van de ouders leven en studeren of worden op geleid voor een beroep. Heeft men al aftrek voor 3 kinderen beneden de 17 jaar, dan kan men bo vendien nog aftrfek krijgen voor één is uit de Haak in-actie, dat het Neder landse volk zéér vrijgevig is, waar het het steunen van liefdadige en hulpvaar dige instellingen betreft. Hier toont Ne derland zich van zijn beste zijde. AMSTERDAM—TOKIO. Dinsdag is de constellation „Utrecht" als eerste vaste-lijn machine van Am sterdam naar Tokio gestart. „Dit is een van onze belangrijkste ondernemingen", zei dr. Plesman, de president-directeur van de K.L.M., „2000 km verder dan welke van onze vaste routes ook". De reis duurt lY dag heen en 2Y dag terug. De EED IN HET FRIES. „De Friese kwestie" blijkt nogal in het teken der belangstelling te staan; prof. Gerbrandy (A.R.) pleitte in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Justitie voor het recht van de Friezen om de eed in het eigen taal af te leggen. „Ik ben een Fries", zei de ex-minister-president, „en Fries is mijn moedertaal". Maar hij hield een geestig speechje in 't Nederlands, waarin hij niettemin met veel klem van redenen het recht van de Friezen verdedigde. Het is juist, aldus prof. Gerbrandy, dat men bij de eedsaflegging de naam van God aanroept in de taal dife men altijd gebruikt in een gesprek met God. Ook de heer Roolvink (K.V.P.) vroeg de minister toe te staan dat de eed in het Fries werd afgelegd. PROTESTEN TEGEN LEO PAGANO. Tal van protesten in allerlei vorm hefeft de verslaggever van de K.R.O. Leo Pagano te horen moeten krijgen naar aanleiding van zijn reportage van de voetbalwedstrijd NederlandBelgië. Bij voorbeeld „Het Vrije Volk" schreef „zich op nieuw gfeërgerd te hebben aan deze ver slaggever, die zonder kennis van zaken critiek leverde op scheidsrechters en grensrechters op een wijze die nauwe lijks fatsoenlijk genoemd kan worden". Mag een radio-reporter geen critiek leveren op een scheidsrechter, waarover iedereen het eens is, dat hij vreemde be slissingen nam, wanneer de eferste de beste sportjournalist van welke krant dan ook dit wel mag? Ook de Ned. Ver. van foto-journalis ten heeft op haar beurt geprotesteerd bij de K.R.O. tegen de onwaardige en on juiste uitlatingen van de vferslaggever. Zoals bekend had Pagano zich een beetje geërgerd aan het optreden van de fotografen die foto's maakten terwijl Schijvenaar met een gebroken been op het veld lag en wfeggedragen werd. Hier valt eigenlijk niets van te zeggen, daar zijn het fotojournalisten voor; maar wij voor ons zouden ook liever niet het gedraai van die heren rond ons hebben, en op een foto staan, wanneer wij er zo aan toe waren. Door het Comité ter behartiging van de Nederlandse belangen bij kind boyen de 17 jaar, dat eigenlijk niet voor aftrek in aanmerking komt. Dit lijkt veel op de slagzin van som mige winkeliers: 4 kopen, 3 betalen, maar het gaat niet helemaal gelijk op. Heeft men 3 „kleintjes", dan aftrek voor één „grotere" cadeau, maar heeft men 6 klfeintjes, dan geen 2 cadeau. De royale bui van Minister Lieftinck bleef tot één beperkt. Je beleeft met die kinderen grappige dingen. Trouwt een minderjarige zoon in de loop van het jaar, dan krijgt Papa voor hem geen aftrek meer voor dit jaar. Maar als een minderjarige dochter trouwt, behoudt papa zijn recht op kin deraftrek voor haar, terwijl schoonzoon ook nog een belastingvermindering krijgt, omdat hij bij het einde van het jaar in groep II (gehuwden) valt. De tarifefverlaging van 1951 zal voor velen, vanaf 1952 weer grondig tenietge daan worden door de verandering van dc kinderaftrek. VAN LOON. EBU-O VERSCHOT VAN 195 MILLIOEN. Als een ware verrassing is van de Ne derlandse Bank de mededeling ontvangen, dat het betalingsverkeer van Nederland met de landen, aangesloten in de Euro pese Betalings Unie, in November een overschot van 195 millioen heeft opgele verd. Bovendien zijn betalingen aan België dife waren opgeschort, thans alle ver richt. HERDENKINGSDAG OP 3 MEI. De ministerraad heeft bfesloten als dag voor de nationale herdenking van de gevallenen in 1952 aan te wijzen Zater dag 3 Mei, dus niet Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal dezelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest, aldus verneemt het A.N.P. van de Com missie Nationale Herdenking. DE TOESTAND IN SUEZ. Door de gevechten die in het begin van deze wfeek in Egypte zijn geleverd tussen Engelsen en Egyptenaren is de situatie in de Suez—kanaal-zone weer bijzonder precair geworden. Nadat Maandag j.l. een Engelse pa trouille werd aangevallen door Egypti sche terroristen, gesteund door politie agenten en er zich een vuurgevecht van enige uren ontwikkeld had, waarbij twintig doden vielen, is Dinsdag een patrouille die deelnam aan de gevechten van Maandag in Suez door vfeertig Egyptenaren met geweren en machine geweren gewapend onder vuur genomen. De straten van Suez leken op een slag veld, toen de Engelsen zich vferweerden en spoedig versterking kregen. Twintig Egyptische politie-agenten en burgers sneuvelden. De Egyptenaren beschuldigen de En- gfelsen van moord op onschuldige bur gers en van beschieting van een zieken huis enz., maar de Engelse zone-com mandant heeft al deze en dergelijke ge ruchten tegengesproken en hij waar schuwde zijn troepen dat ernstige onge regeldheden ieder ogenblik konden uit breken. De Egyptische politie is de laatste dagen ook zwaarder bewapend. De Engelsfe commandant heeft ver klaard passende maatregelen te zullen nemen, wanneer de Egyptische politie niet langer in staat zou blijken, de orde en de rust te handhaven. EEN EN TWINTIG JONGENS GEDOOD. Dinsdag is er in Chatham, Engeland, een ernstig ongeluk gebeurd. Een bus reed van achteren in op een marcheren de troep cadetten van de Marine. Al leen de jongens die helemaal voorop lie pen kwamen met de schrik vrij, maar zeventien jongelui van nog geen acht tien jaar werden op slag gedood, vier stierven later in het ziekenhuis, zestien anderen werden gfewond en tien kregen een zenuwschok. De chauffeur van de bus zou Woens dag een medaille gekregen hebben voor vijf en twintig jaar veilig rijden. MGR. STEPINAC VRIJGELATEN. Volgens een bericht van een Italiaans persbureau is Dinsdag Mgr. Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb uit de gevan genis ontslagen. Het bericht meldt verder dat de Zuidslavische aartsbisschop zich na zijn in vrijheid stelling heeft begeven naar Presovica, waar hij een huis ter beschikking hefeft gekregen. Officieel heeft het Vaticaan nog geen mededeling over zijn in vrijheidstelling ontvangen. Enkele maanden geleden heeft Tito, zoals bekend is, medegedefeld dat hij de aartsbisschop wilde vrij laten, op voor waarde dat hij Zuid Slavië zou verla ten. Mgr. Stepinac zelf en het Vaticaan weigerden hierop in te gaan. Vorige week schreef Tito aan een Amferikaanse radiocommentator dat hij binnen een maand zelfs zonder instemming van het Vaticaan de zaak Stepinac zou oplossen. Het Vaticaan heeft medegedeeld dat het Mgr. Stepinac als de gevangene van Tito blijft beschouwen zolang de aartsbisschop niet in zijn waardigheid zou zijn hersteld. VULKAANRAMP OP DE PHILIPPIJNEN. In het begin vai} deze week heeft een plotselinge uitbarsting van de vulkaan Hibok op de Philippijnen de dood ver oorzaakt aan talloze mensen. Het is nog niet mogelijk voor de reddingsploegen de vulkaan dichter dan een straal van 5 km te benaderen, wfegens de enorme hitte, maar men heeft toch al enkele honder den doden geborgen. Men verwacht dat het totale aantal doden 2000 zal bedra gen, ongeveer 80 van de inwoners van 6 dorpen op het eiland Camiguin. Zondag j.l. is Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. Hanssen, coadjutor van de Roer- mondse bisschop teruggekeerd van een inspectiereis door Australië en Nieuw- Zeeland, gemaakt in opdracht van het Nederlands Episcopaat. Mgr. Hanssen heeft zich op de hoogte gesteld van de toestanden ondfer de Nederlandse immi granten en de mogelijkheden van de im migratie in Austraüë en Nieuw-Zeeland onderzocht. Mgr. Hanssen heeft gesproken met de hoogste kerkelijke en wereldlijke autori teiten en hij bracht als zijn overtuiging mee, dat de emigratie van Katholieke ge zinnen naar Australië en Nieuw-Zee land volkomen verantwoord is, omdat 't katholieke leven goed is georganiseerd. Vervolgens omdat de katholieken in Australië en Nieuw-Zfeeland zich uitste kend houden. Het oordeel van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten over de Ne derlandse immigranten vatte Mgr. Hans sen samen in de uitspraak van een bis schop: De Nederlandfers bezitten de deugden van alle Europeanen, en zij be zitten de minste ondeugden van allen. Vooral in verband met het woning- probleem dat ook daar heerst, wees Mgr. Hanssen er op dat de Nederlandsfe emi granten hun toekomst niet moeten gaan zoeken in de steden, maar op het platte land. Ook had hij zijn volle aandacht be steed aan de kampen en niet in het minst aan Bathurst, waarover zoveel was ge schreven; het was hem alles veel mee gevallen, er waren natuurlijk goede en minder goede, maar over het algemeen was het voor de 5 Nederlandse priesters die momenteel onder de immigranten werken, zeer gemakkelijk hen te bferei- ken. Sprekend over de vrijgezellen onder de immigranten, zei Mgr. Hanssen, dat de jonge meisjes eens wat meer voor hen moesten doen, op den duur werd het voor hen ook mofeilijk. Ergerlijk was het, zei hij, wanneer verloofde meisjes, hun jongen die reeds naar Austalië was ge gaan, om voor hen een toekomst te bou wen, in de steek lieten en weigerden naar Australië over te komen. De gfezinnen moeten, willen zij een redelijke kans van slagen hebben, niet groter zijn dan 6 personen. Er zijn volop scholen voor katholieken en de zielzorg wordt er terdege behartigd. Zelfs de gro te steden met hun talrijkfe suburbs zijn de Inspecteur in dat opzicht erg meege vallen. Zulke steden bieden daardoor lang niet de gevaren die Londen of Pa rijs bieden. Er zijn vrij veel Nederlandfers, die met te hoge verwachtingen zijn geëmigreerd en daar&an is het te wijten, dat er onder hen zijn, die weer naar huis verlangen. Vooral het vestigen van zelfstandige bedrijven is zfeer moeilijk. Over het al gemeen echter zijn de emigranten zeer tevreden; er is volop werk, vooral voor de boeren en tegen een goed loon, aldus Mgr. Hanssen. wmm. Zoals we reeds eerder schrfeven heb ben de ZfeerEerw. heren Lempens, kape laan van St. Jan en Stevens, moderator godsdienstleraar aan H.B.S. en M.M.S. Maandag j.l. hun koperen Priesterfeest gevierd. Na de receptife van half twaalf tot half twee, werd in Musis Sacrum de Zeereerw. heer Stevens door de H.B.S. en M.M.S. gehuldigd. De leerlingen van beide scholen, de directeur, de meeste leraren en de oud-directfeur waren bij deze huldiging aanwezig. De directeur dr ir v. Laarhoven wilde de moderator-godsdienstleraar huldigen namens de schoolgemeenschap en meer speciaal namens de collega's leraren. Hij vroeg zich af of er wel reden was om te feesten en tfe huldigen; de moderator was 12J/2 jaar priester en 5 jaar moderator, en eigenlijk waren dit geen motieven, maar toen de directeur het plan opperde om ook namens de school de moderator op deze feestelijke dag enige hulde te brengen, was de instemming zo spon taan, dat hij niet gfeaarzeld heeft. „We voelen ons nu eenmaal gedrongen U in het zonnetje te zetten, aldus de directeur, om Uw opoffering en Uw zorg voor het geestelijk welzijn van de leerlingen". Namens de school dankte hij de jubi laris hiervoor. Sprekend namens de collega's wees de directeur op de prettigfe collegialiteit van de moderator. En omdat men het grote gevaar liep, dat de moderator wel niet zijn 12J^ of 25 jarig jubileum als mo derator zou vieren, betoonde men nu maar de erkentelijkheid, die werd uitge drukt in een twfeetal banden van de Winkler Prins Encyclopaedic. Ook namens hem persoonlijk dankte directeur van Laarhoven de moderator voor de steun die hij gedurende de eer ste maanden van zijn verblijf hier van hem had genoten. Wim van dér Hfeijden sprak namens de jongens van de H.B.S. en hij zei dat

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5