Waalwijkse en Langsiraatse Courant Binnen en buiten onxe grenzen KIESPIJN! O. w. s. MAANDAG 10 DECEMBER 1951. Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 99 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p. p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" MINISTER BEEL WEER TERUG IN HET KABINET. Prof. Dr. L. J. M. Beel, hoogle raar in het bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen is bereid gevonden de porte- nieuille van Binnenlandse Zaken te aanvaarden Men heeft tot deze definitieve voorziening' in de va cature, ontstaan door het overlij den van Minister van Maarseveen, besloten, omdat de Minister van Binnenlandse Zaken ad interim het niet wenselijk acht, naast de taak die reeds op hem rust, ais vicepremier van de ministerraad, het beheer van binnenlandse za ken te blijven voeren. Minister Beel, die het ambt van hoogleraar te Nijmegen en Tilburg prefereert boven een minister schap, heeft niettemin aan de wens 'van de regering willen vol doen, om haar uit de impasse te helpen het is echter zijn bedoe ling na de aanstaande vcrkiezin- gen, over 8 maanden, naar de uni versiteit terug te keren. Minister Beel had reeds zitting in het tweede kabinet Gerbrandy (1945) en in het kabinet Scher- merhorn (1945-46), waar hij de post van Binnenlandse Zaken be kleedde, zodat hij op dat departe ment de weg wel weet. Van 1946- 1948 trad hi,i op als minister-pre sident. Dit bericht kwam op 6 Decem ber voor velen als een welkome Sinterklaassurprise. Vrijwel ieder een immers is overtuigd van de uitstekende kwaliteiten van de nieuwe minister, die ook zitting beeft in de staatscommissie tot herziening van de grondwet. De desbetreffende wetsontwerpen zul len zoals bekend het volgend jaar door de Staten-Generaal worden behandeld en zij zullen in de mi nister van Binnenlandse zaken een belangrijke en goede verdediger vinden. Prof. Romme schrijft in de Volkskrant naar aanleiding van deze benoeming „Wij hebben ook onze vreugde om de goede verras sing. Nu Minister Teulings het niet wenselijk achtte, om op ?.l zijn werk ook nog gedurende langere tijd het beheer van Binnenlandse Zaken te stapelen, had men moei lijk een betere keuze kunnen doen. Beel kent Binnenlandse Zaken en hij kent de grondwetsherziening. Zijn eigenschappen als regeerder beeft hij in ruime mate getoond. Zijn terugtreden uit het politieke leven is destijds, hoezeer dat te rugtreden toen begrijpelijk was, in brede kringen diep betreurd". Prof. Romme zal in deze mening niet alleen staan, ongetwijfeld zul len zeer velen met hem en met ons de benoeming van deze bekwame staatsman met zijn grote gaven op velerlei gebied, van harte toe juichen. MINISTER STAF OVER HET EUROPEES LEGER. Vorige week besprak de minis ter van Oorlog, ir. Staf, de stand van zaken met betrekking tot de vorming van een Europees leger. „Wij achten de deelneming van Engeland en de Scandinavische landen, aldus de minister, van zo'n groot belang, dat wij bereid zijn bij voorbaat reeds hun voor waarden voor toetreding te aan vaarden". De minister achtte het blok van zes landen, dat zich bij de Europese gemeenscha]) heeft aangesloten, te klein en betreurde het daarom dat Engeland en Scan dinavië zich afzijdig houden. Er zijn nog veel moeilijkheden die de eenwording in de weg staan en speciaal geldt dit voor de opbouw van het leger. Over Duits, lands deelneming bestaat nog steeds geen eensgezindheid, in België kampt men nog met grond wettelijke bezwaren tegen een ge deeltelijk prijsgeven van de souve- reiniteit en tenslotte werpt ook de technische uitvoering der integra tie tal van vraagstukken op. Vast staat evenwel dat het Euro pees leger een onderdeel zal gaan vormen van de Atlantische strijd krachten. Het grote en belangrijke winst punt van de conferentie te Home, noemde minister Staf, de zeker heid van de handhaving van het plan 1954. Volgens dit plan moe ten de Westerse landen in 1954 een strijdmacht gereed hebben waarmee zij een vijandige macht kunnen weren. Voor Nederland wil dat zeggen, dat het dan vijf divisies gereed moet hebben. Nu het vaststaat dat er in dit plan 1954 geen wijzigingen zullen ko men, kan Nederland rustig verder gaan met de opbouw van zijn de fensie. BELGIË LAAT UITVOER- HEFFING NIET VALLEN. De tweede conferentie van de ministers der drie Benelux-landen, welke een week eerder op Anne- ville bij Breda was gehouden, heeft niet tot overeenstemming geleid. Zaterdag in Brussel gehouden ter voortzetting van de conferentie, De Belgische regering is niet be reid gebleken de heffing op de uit België uitgevoerde goederen voor Nederland en Luxemburg onge daan te maken. BREUK MET ENGELAND Britse pioniers hebben Zaterdag met bulldozers 50 lemen hutten in een dorp aan de rand van Suez te gen de grond gereden en een weg aangelegd naar het pompstation, dat het Engelse garnizoen van water voorziet. Zesduizend parachutisten met pantserwagens en tanks be schermden de pioniers bij hun werk. Zij waren speciaal van Cy prus overgevlogen om in te grijpen als Egyptische politiemannen zou den pogen 't werk te onderbreken. De politie had van de Egyptische regering opdracht gekregen de aan leg van de weg te verhinderen. Met machinegeweren werden de dorpe lingen, die zwijgend naar het ver nielen van hun hutten stonden te kijken, op eerbiedige afstand ge houden. Zondagmiddag kwam de Egypti sche regering in een speciale kabi netsraad bijeen om zich te beraden over represaillemaatregelen tegen het Britse optreden. Na afloop van de vergadering verklaarde de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Farag, dat Egypte overweegt de diploma tieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Een beslissing hierover zal waarschijnlijk morgen worden genomen. Verder zijn op staande gevlucht; deze mensen zijn afkom stig uit Estland, Letland, Lithauen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Po len, Roemenië en Zuid-Slavië. De volgende aantallen personen werden door de geheime politie van de communisten uit de genoemde landen weggevoerd: Estland 60.000; Letland 100.000; Lithauen 2.225.000; Tsjecho-Slowakije 600.000; Honga rije 300.000; Polen 1.700.000 en Roe menië 3.160.000. De weggevoerden, aldus het rap port, werden in de regel 's nachts uit hun woningen gehaald, terwijl zij slechts mee mochten nemen wat zij zelf konden dragen. Zij werden meestal vervoerd in gesloten vracht auto's, zij kregen geen eten, geen drinken, er was geen verwarming, geen toilet enz.; is het wonder dat, wanneer voor het eerst de deuren geopend werden, bij de aankomst op de plaats van bestemming reeds vele jongere en oudere personen gestorven waren. BOTER WEER DUURDER. De verbruikersprijs voor natuur boter is van 4.48 per kg. verhoogd tot ongeveer ƒ4.80. De inkoopsprijs voor de winkelier wordt ƒ4.48 per kilo. Aldus een mededeling van ir. Kranen, secretaris van de Bond van op Coöperatieve Grondslag wer kende Zuivelfabrieken in Noord- Holland, welke organisatie Zaterdag in Alkmaar vergaderde. VIJF DENEN VERDRONKEN BIJ REDDINGSPOGING. Vijf van de acht leden der be manning van de reddingboot uit de Deense kustplaats Hvide Sande zijn verdronken bij een poging hulp te bieden aan de Nederlandse bagger- voet alle Britten, die nog in dienst i Die?en a™. ?e Nederlandse bagger- waren van de Eevntische reeerinf?. J1"10'611 ,-b-inhem die van Esb- waren van de Egyptische regering, ontslagen en is de „Gezira Sporting Club", in Cairo, waarvan vele Brit ten trouwe bezoekers zijn, genaast. GROTE SLAVENJACHT in het Europa van de 20e eeuw. Er is een uitgebreid rapport ge publiceerd dat samengesteld is door voormalige inwoners van een aan tal Oost- en Midden-Europese sta- jerg op weg naar zijn thuishaven tijdens de hevige storm in moeilijk heden was geraakt. Volgens tegen twee uur vanochtend binnenkomen de eerste berichten is de bagger molen met zestien man aan boord op drie mijl uit de Deense Westkust gekapseisd en op een zandbank gelopen. Op het gezicht der van het vaar tuig afgestoken vuurpijlenj/oer ter- °n f en Midden Europese sta- stond de reddingboot „Mijner" uit S raPPort, 4at toegezonden is i Hvide Sande uit. Toen de met acht aan alle landen die bij de Verenig- koppen bemande boot bij de molen wie,tZ1J A/raa^ge t +e^ Z6gt da kwam. sloeg de Nederlandse schip- op last van Moskou tot dusver uit Midden-Europa in totaal ruim acht millioen mensen gevangen genomen zijn of naar kampen overgebracht, waar zij slavenarbeid moeten ver richten. In dit rapport zijn de ver klaringen opgenomen van duizen den personen die sinds 1939 uit lan den achter het IJzeren Gordijn zijn per echter hulp af. Op de terugreis naar haar station kapseisde de red dingboot op vijf en twintig meter afstand van de steiger. De opvaren den trachtten zwemmende de wal te bereiken. Slechts drie mannen is dat gelukt. De vijf anderen ver dronken. maiwïK GEMEENTERAAD WAALWIJK. De leden van de raad der gemeente Waalwijk worden opgeroepen tot bij woning ener tussentijdse openbarte ver gadering op Vrijdag 14 December 1951, te 193/2 uur. ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Voorstel inzake kasgeld voorzienin gen. 2. Voorstel tot nadere wijziging der gemeente-begroting 1951; (betref fende zweminrichting, prae-advies nr. 477). HET NIEUWE ZWEMBAD. Zo zuinig mogelijk. In de raadsvergadering van 5 Januari 1951 werden vastgesteld de besluiten nrs. 1 tot wijziging van de gtem. begro ting voor 1951 en 5 tot wijziging van de begroting voor het bedrijf van Gemeen tewerken voor 1951, beide betrekking hebbende op de aanleg van een zwem inrichting bij het Hoefswiel. Deze besluiten ontmoetten bij Ged. Staten bezwaren. Bij brief van 8 Aug. 1951, berichtte ons dit College, dat het omtrent het geraamde crediet voor de aanleg van een zweminrichting het ad vies had gevraagd van de Hoofdinge nieur-Directeur van de Provinciale Wa terstaat. Mede op grond van diens advies deelden Ged. Staten mede, dat zij al hoewel overtuigd van de wenselijkheid van een behoorlijke zwemgelegenheid voor onze gemteente niettemin van oordeel zijn, dat het ingediende plan in de huidige, tot soberheid dwingende, om standigheden niet voor goedkeuring vat baar is en dat de opzet van het plan over de gehele linie aan een ingrijpende versobering behoort te worden onder worpen. Vervolgens gaven Ged. Staten in hun schrijven diverse punten aan, waarop bezuinigd dient te worden. Zo behoort h.i. te worden afgezien van de bouw van een_restaurant, de rijwielberging be hoort in de open lucht te geschieden, de beschoeiingen en stijgers behoren tot het uiterste minimum te worden beperkt, ter wijl tevens de uiterste zuinigheid moet worden betracht ten aanzien van de kleedruimten, het sanitairgedeelte, de cassaruimte en de bassins, deze laatste met weglating van wedstrijdbanen. Na ontvangst van bedoeld schrijven van Ged. Staten hebben B. en W. zich gewend tot de Ned. Heidemaatschappij om advies. In overleg met deze instel ling is door de Directeur van Gemeen tewerken een nieuwe raming opgemaakt, in totaal belopende 98.900. B. en W. stellen voor de opnieuw aangeboden besluiten tot wijziging der begrotingen van de gemeente en van ge meentewerken aldus vast te stellen. Nota en toelichting der uitvoering van het te bouwen Zwembad door de dienst Gemeentewerken. Naar aanleiding van de onderscheiden lijke bezwaren en bezuinigingen aange merkt door Gedeputeerde Staten bij hun brief van 8 Augustus 1951, heeft de Ned. Heide Maatschappij een nieuw pro ject gemaakt om de bezwaren en bezui nigingen, zoals het achterwege laten van het restaurant, het maken van eenvou dige cassaruimte, rijwielbe.rging in de open lucht te doen geschieden, minder basaltine tegels aanbrengen, betonnen beschoeiingen te vervangen door aarde vallen enz., te ondervangen. De Ned. Heide Maatschappij is hierin geslaagd en heeft een nieuw plan hiervoor ontwor pen. Door het terugbrengen van beton nen beschoeiingen in aarde wallen heeft het bad zijn mooie vorm verloren. De huidige vorm van het ontwerp zijn 2 rechthoekige baden, resp. voor dames en heren. De scheiding tussen de 2 baden wordt gevormd door een 2 m. hoge aarde wal welke beplant wordt. Loodrecht op dezfe baden zijn de resp. wisselcabines, toiletten, cabine voor de badmeester met cassa ontworpen. De baden zijn groot 25 m. breed x 85 m. lengte. Elk bad wordt onderverdeeld in 10 m. lengte kleuterbad, 45 m. ondiep voor ongeofefen, den en 30 m. lengte voor geoefende zwemmers. De kopwanden van de baden bestaan uit betonnen damwanden, ter wijl de langswanden worden gevormd door een aarde talud. Door wijziging van dit bad moet het water van het Hoefsven worden aange voerd door middel van een centrifugaat- pomp. Dit water wordt naar de kop- wand van het kleuterbad gevoerd en door middel van een goot stroomt het water boven als een film door het bad. Om een goede circulatie en menging van het water te verkrijgen worden er in deze kopwand etfcrnite pijpen gestort die het water ook nog naar beneden voeren. De afvoer van het overtollige water kan geschieden door natuurlijke afvloeiing of door middel van een pomp. Dit houdt verband met de stand van het water in het Hoefsvcn. De wisselcabines, toiletten, cassa en cabine voor de badmeester wor den gemaakt van 3^2 steens baksteen met selwerk. De dakbedekking wordt ge maakt van houten ribben met een be schieting waaroverheen een asphalt ma stiek dak. De vloeren van de garderobes en cabines worden gemaakt van stamp- beton welke glad en strak worden afge- cementeerd. Om vanuit de kleedruimte het bad te bereiken en omgekeerd moet men eerst een waad-goot met douche passeren. De rijwielberging is in de open. lucht geprojecteerd. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde voor na tuur en scheikunde M. O. dc Eerw. Broeder Honoratus alhier. Broeder Honoratus studeerde aan de R.K. Leergangen te Tilburg. Voor dc j.l. Zondag te Tilburg gehouden examens voor keurturn- sler, uitgeschreven door de Dio cesane R.K. Gymnastiekbond, slaagden de leden van O.W.S., de dames Nelly v. d. Houdt en Wenda de Vries. Mijnhardt's Kiespijnpoeders.Doos 47 ct. HET BRABANTS ORKEST IN MUSIS SACRUM. Met veel genoegen hebben wij enkele weken geleden het concert aangekondigd dat Het Brabants Orkest morgen, Dinsdag 11 Decem ber, onder auspiciën van de Waal wijkse Kring voor Kunst en '.Veten- schap in Musis Sacrum zal geven. Met stijgende bewondering steeds hebben wij Het Brabants Orkest beluisterd en steeds meer waarde ring kregen wij voor de geweldige vorderingen die dit ensemble maak te. Wij heben ook vernomen de en thousiaste ontvangst die het orkest in veel Brabantse plaatsen ten deel viel en wij twijfelen geen moment meer aan de bestaansreden en de bestaansmogelijkheid van dit eigen Brabantse orkest. De laatste keer dat het Orkest in Waalwijk was, gaf men een volks concert, waarvoor grote belangstel ling bestond en dat ook veel waar dering vond. Bezien we echter het programma van het concert dat morgenavond gegeven wordt, dan hebben we, ge loven wij, nog meer reden om te spreken van een volksconcert. Zo genaamde „zware" werken komen er niet op voor. Balletmuziek uit Rosamunde van Franz Schubert is een subtiel werk dat buitengewoon melodieus is, zoals trouwens heel het werk van Schubert. In zijn een voudige aantrekkelijkheid, ken merk van een rijk talent, biedt het geen moeilijkheden voor de luister aar. De strijkers van het Brabants Orkest krijgen hierin volop gele genheid hun kwaliteiten te tonen. Siegfried Idyll van Richard Wag ner. Met dit intieme, huiselijk werk, heeft Wagner zijn vrouw Co- sima willen verrassen op haar ver jaardag. Het draagt de naam van hun zoon Siegfried die toen twee jaren oud was. Het draagt echter 't karakter van de Siegfried, de derde avond van Der Ring der Nibelun- gen, in welke monumentale cyclus ook thuis horen Die Walküre, en Götterdammerung. Voorts vinden we de motieven van een kinderliedje in dit werk van de grote Wagner wiens beteke nis voor de muziekgeschiedenis en wiens belangrijkheid als scheppend kunstenaar wel eens wat onderschat worden. Petite suite „Jeux d'Enfants" van George Bizet. Deze charman te suite draagt geheel en al 't stem pel van dg kunstenaar die het werk schiep. Ons treft hierin een bekoor lijke frisheid en gevoeligheid van melodiek, een vlotte rhythmiek, 'n buigzame melodiek en een grote subtiliteit van kleur, om met Her man Rutters te spreken. Serenade voor strijkers, Peter Iljits Tschaikowsky. In het werk van de romanticus Tschaikowsky is zeer zeker wel het een en ander te vinden dat hem niet direct stem pelt tot de grootmeester, maar daartegenover staat zoveel on vergankelijk schoons, waarin hij uitstijgt, ver boven het middelma tige, dat we hem met het volste recht een grootmeester durven noe men. Onder de laatste onverganke lijke werk rekenen we ook de Se renade voor strijkers, waarin deze man, in wie zijn Russische natuur en zijn Westerse cultuur zo'n ty pische controverse vormden, zijn talenten als grootmeester van de melodie bewijst. Fledermaus Ouverture van Johann Strauss. Het programma sluit met een werk van de grote koning van de Wals, Johann Strauss, die echter ook in de operette zijn talenten bewees, getuige zijn Fleder maus, waarvan alle aantrekkelijk heden in compacte vorm worden weergegeven in de Ouverture. Alle thema's van de bekende operette, in al hun verrassende wendingen en hun tegenstellingen, de motieven van walsen, polka's en van ernstiger gestemde fragmenten wisselen el kander in deze Ouverture af en maken ze tot een van de aan trekkelijkste Ouvertures van de muzieklitteratuur. VERERENDE UITNODIGING. Mej. Antoinette Blom, altzange- res alhier, ontving op 3 Dec. j.l. de vererende uitnodiging, als so liste op te treden in de nieuwe compositie van de Franse compo nist-dirigent Hidayat Khan, gebo ren in India, getiteld „Poème en Ja". Genoemd werk is opgeno men voor de Wereld-omroep en zal in Jan. a.s. worden uitgezon den. Uitvoerenden zyn het vol ledig Brabants Orkest, met de alt soliste Antoinette Blom, onder de persoonlijke leiding van de com ponist. Als bijzonderheid willen wij nog vermelden dat de opname plaats vond op 4 Dec. j.l. in het Kruyt- liuis te 's-Hertogenbosch. Het ge tuigt wel van dc grote muzikaliteit van mej. Blom, een onbekende compositie zonder uitgebreide voorbereiding te kunnen uitvoe ren. OPERETTE „REPELSTEELTJE". Zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, geeft het Waalwijks Meisjeskoor o.l.v. Antoinette Blom Donderdag 13 December a.s. een uitvoering van de operette „Repel steeltje" van Joh. Veth. Hieronder laten wij in het kort de inhoud volgen van deze aardige operette Zoals alle kinder-operettes be rust ook „Repelsteeltje" op een sprookje. Men wordt verplaatst in een wereld waarin kabouters en goede mensen kunnen samenwer ken. En wie wil niet even uit de sleur van elke dag geraken en meeleven met de ongecompliceer de figuurtjes uit het sprookjes land J In het le bedrijf van genoemde operette zijn wij in het koninklijk paleis van Dorea. Koningin en hofdames zijn in druk gesprek gewikkeld. Solistjes en koorzang wisselen elkaar af met vlotte me lodietjes. Men herkent duidelijk melodieën uit de marktscène van de opera „Martha" van von Flo- tow. Plotseling komt de Molenaar binnen gestapt, die erg opschept over zijn dochter Miranda, die zeer handig is, ja, zelfs uit stro goud kan spinnen. De hofhouding neemt hem niet serieus en drijft de spot met hem. De molenaar heeft een zeer komische rol en u zult om hem hartelijk kunnen lachen. In het 2e bedrijf komt dc molenaar Miranda aan de Konin gin voorstellen, juist als haar zoon, de prins van Dorea, van zijn reis is teruggekeerd. Miranda en Prins, die elkaar reeds heimelijk kennen, zijn verheugd elkaar te zien. Doch Miranda wordt aan het spinnewiel gezet en moet uit stro goud spin nen, zoals haar vader heeft be weerd dat zij kan. Zij roept alle goden aan haar te helpen, want zij weet geen raad. Plots wordt haar wens vervuld en een kleine kabouter, n.l. Repelsteeltje, komt bij haar en spint goud voor Miran. da. Als de Koningin komt kijken is Repelsteeltje verdwenen en Mi randa toont trots haar mandje. I)e koningin is zo ontroerd over Miranda's taTenten, dat Miranda en de Prins mogen trouwen. Met een feestlied der hofhouding wordt 't jonge paar bejubeld. Het 3e bedrijf speelt zich af 2 jaar later. Miranda, thans prinses van Dorea, zit met Waldamar (een hofheer) en de molenaar bij het wiegje, waarin dc kleine prins van Dorea ligt te slapen. Zij zingen een wiegeliedje. Plots komt Repelsteeltje binnen, die als loon voor zyn hulp van 2 jaar geleden nu het kleine prinsje opdist. Miranda smeekt hem, haar de kleine prins te laten en een an dere wens op te geven. Doch Re pelsteeltje wil slechts het prinsje. Maar nog één kans blijft als ie mand zijn naam kan raden, mag Miranda het prinsje zelf houden. De hele hofhouding trekt nu weg om de juiste naam te zoeken, ter wijl Miranda verdrietig achter blijft. In het 4e bedrijf ziin we bij de kabouters. Zij vlechten kransies. (Duidelijk is hier te horen een the ma uit de Sonate in A dur van W. A. Mozart). De kabouters zoeken het bos af om Repelsteeltje te vin den en ja, daar komt hij en wat heeft hij veel te vertellen. De ka bouters zullen een echte Prins in hun midden krijgen. De kabouters zijn zo verheugd dat zij zingen en dansen van vreugde. Doch Walda mar, die alles van achter een gro te boom heeft gezien en gehoord en nu weet hoe de naam is, holt naar het paleis tprug om alles aan Miranda te vertellen. In de zang van de gabouters herkent men „An der schonen Blauen Donau" van Joh. Strauss. Het 5e bedrijf is weer in het pa leis. Allen zijn somber gestemd. Miranda en de Prins zingen in en kele mooie duetten hun zorg uit. Daar komt Repelsteeltje weer, die het prinsje opeist. Doch daar stormt Waldamar binnen met de juiste naam. Repelsteeltje valt flauw, als hij hoort dat zijn opzet is mislukt. Daar komen de kabou ters binnen gestormd. Zij helpen Repelsteeltje op de been en ka bouters zowel als hofhouding zijn blij met de afloop, want wat moet een mensenkind bij de kabouters beginnen Zij zingen gezamenlijk 'n slotlied en hiermee komt aan deze operette een einde. Doch allen die deze operette willen gaan zien, zullen nog lang aangename herin neringen bewaren aan deze mooie vlotte operette, gespeeld door Waalwijks Meisjeskoor o.l.v. An toinette Blom. Regie Jan v. d. Hoven. Aan de piano Sjaantje Sehoondermark. PLOTSELINGE DOOD. Zaterdagmiddag overleed plotse ling, alhier Mej. Mies Klijberg, in de ouderdom van 31 jaar. Mej. Klijberg, die lerares licha melijke opvoeding M.O. was aan 't St. Bonifaciuslyceum te Utrecht, heeft zich vooral grote verdiensten verworven als Nat. Leidster Lich. Opvoeding bij het Katholiek Vrou welijk Jeugdwerk. Als zodanig ge noot zij grote waardering van gees telijke en wereldlijke autoriteiten en woonde zij talrijke buitenlandse congressen en excursies bij. De plechtige uitvaartdienst zal gehouden worden a.s. Woensdag om half 11 in de St. Jan-kerk, waarna het stoffelijk overschot begraven zal worden op de H. Landstichting. Zij ruste in vrede. VERGADERING ALGEMENE MILITAIRE PENSIOENBOND. Zaterdag 8 December j.l. hield de afdeling Waalwijk van de Algemene Militaire Pensioenbond haar leden vergadering in café v. d. Meys, waar o.m. aanwezig was het hoofdbe stuurslid, de heer v. Liere. 's Middags om 5 uur opende de afdelings-voorzitter, de heer Hune- veld, de vergadering en heette al len hartelijk welkom, in het bijzon der het hoofdbestuurslid, de heer v. Liere. Behandeld werd de tijde lijke bijslag. Gesproken werd over de Indonesische pensioenen die de naam kregen van goedkope Neder landse. en wel omdat er maar wei nigen zijn die deze verhoging krij gen, daar zij die de oude pensioe nen genieten, de oud-kolonialen, allen ouderdomsvoorziening heb ben; dus van de ene kant wordt 't gegeven en van de andere kant weer weggehaald door de Raad van Arbeid. Zij, die niets anders hebben gedaan dan hun hele leven steun getrokken en nu 65 jaar zijn, krij- ge meer uitgekeerd dan zij die hun leven veil hadden voor het Vader land. Komen zij te overlijden, dan gaat het pensioen mee in de kist, de weduwe krijgt 5 maanden het be drag van haar man, met het gevolg dat de vrouw van een gepension- neerde vijf maanden 40 a 50 gulden per maand krijgt, terwijl een ande re weduwe, wier man geen pen sioen had, vijf maanden ƒ90.per maand krijgt. Nu vroeg men zich af: is dit eer lijk van een sociale regering? Zo zij wij altijd de mensen die de klappen krijgen, maar naar onze mening heeft het Nederlandse volk nog een ere-schuld te voldoen te genover de oude Indonesische Mi litairen. Het is niet voldoende als wij een korps hebben dat naar Ge neraal van Heutz is genoemd, maar laat men ook eens denken aan die paar ouden die nog leven, zij die onder van Heutz en kapitein Colijn het zware werk hebben verricht. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWENORGANISATIE. Afdeling Waalwijk. Dinsdag 11 Dec. a.s., 's avonds om half acht, wordt er in het Café van het K.A.B.-gebouw een ledenver gadering gehouden. De agenda bevat: 1. Opening door de voorzitster. 2. Notulen van de vorige verga dering. 3. Ingekomen stukken en mede delingen. 4. Bespreking. 5. Pater Groener spreekt over Opvoeding. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. DEEL VAN DE WEG DEN BOSCH—WAALWIJK WORDT VERBETERD. Stremming zal tot 1 Mei 1952 duren. Naar de Toeristenbond A.N.W.B. meldt, zal het gedeelte van de pro vinciale weg Den Bosch-Waalwijk tussen Drunen en de zijweg naar Heusden, tot 1 Mei 1952 gestremd zijn, daar de slipgevaarlijke kei bestrating wordt vervangen door een betonverharding. Bovendien zullen hier vrijliggende rijwielpa den worden aangelegd. Het verkeer in de richting van Den Bosch kan van deze weg ge bruik blijven maken, zij het dat op dit traject een inhaalverbod is in gesteld. In de richting Waalwijk zal het verkeer door middel van borden worden omgeleid.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1