lk<o a J SMLüKii LANDBOUW rode mlraphil L00N-0P-ZAND NAAISTER PLUIMVEE HOCKEY. WIELRENNEN. BILJARTEN. VJ VRAAGT THUISWERK ZWITSERS ANGRE 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 DECEMBER 1951 3 E S3 V atiiÉÉgBlBÉay^ 'J ANKE VIJF LESUREN INPLAATS VAN 401 dames- of herenpolshorloge K.W.B. 4 vonden wegens terrein- afkeuring eveneens geen door gang. DRUNEN. RIGHT 'OHR.K.D.V.C., 2—9. R.K.D.V.C. was onder slechte weers omstandigheden te gast bij Right Oh in Geertruiden berg. Goed spel werd door de straffe wind onmogelijk gemaakt, inaar D.V.C. toonde zich technisch verre de meerdere van haar tegenstander. Na 12 minuten opent dc linksbinnen de score door over de uitgelopen keeper de bal heen te spelen, 01. Twee minuten la ter maakt de rechtsbinnen met een kop bal er 02 van. Na 22 minuten is de stand 03, als de midvoor een voorzet van de rechtsbuiten in het net legt. In de 32ste minuut passeert de rechtsbuiten back en doelman en deponeert no. 4 in de touwen. Vijf minuten voor rust maakt dezelfde speler er 05 van. Het heeft er de schijn van dat na de rust Right 'Oh iets meer zal gaan aanpakken, gesteund door de wind. Na 4 minuten doelpunt de rechtsbinnen op een voorzet van links, 15. Maar dan neemt D.V.C. het offen sief weer over. In de 20ste minuut maakt de Drunen linksbinnen met een juweel van een doelpunt er 16 van en even later verhoogt de rechtsbinnen de stand tot 17. Na een half uur verkijkt de D.V.C. keeper zich op een bal die in de modder doorschiet, 27. In de 40ste minuut schiet de D.V.C. linksbinnen een voorzet van de ffechtsbinnen in en een minuut later kopt de midvoor een voor zet na fraai solospel van de linksbinnen in. Eindstand 29. R.K.D.V.C. 2Concordia 3 30 R.K.D.V.C. 3Concordia 4 02 VLIJMEN. VLIJM. BOYS I—HAARSTEEG I, 2—1 Zondag speelden de Vlijm. Boys thuis tegen Haarsteeg. De belangstelling voor deze wedstrijd was bijzonder groot. Vlij men wint de toss en Haarsteeg trapt te gen wind in af. Vlijmen neemt de bal over en het Haarsteeg-doel komt ondfer een zware druk, maar succes blijft uit. Dan een onverwachte aanval van Haar steeg en de linksbuiten Nico Boelen schiet prachtig in: 01 voor Haarsteeg. Vanaf de aftrap zit Vlijmen weer voor het doel, maar door slecht schieten gaan vele goede kansen verloren. Haarsteeg komt sporadisch voor het doel van Vlijmen, maar deze aanvallen zijn gevaarlijker. De doelman van de Boys grijpt echter enkele malen goed in. Dan zijn de Boys wfeer in de aanval, de doelman van Haarsteeg keert een schot maar werkt onvoldoende weg. H. van Overdijk is er als de kippen bij en maakt gelijk, 11. Vlijmen blijft aanval len, maar verder dan enkele corners, die niets opleveren, kunnen zij het niet bren gen. Haarsteeg aan de andere kant had bijna succes. Van der Heijden Werkt de bal met kunst en vliegwerk nog juist uit het doel: daarbij kwam die nog tegen zijn arm: deze strafschop zag de scheids rechter over het hoofd: danig protest van Haarsteeg, waarbij de gemoederen wel wat erg verhit raakten. Hiertegen trad de scheidsrechter onvoldoende op. Dit prikkelde Haarsteeg en daardoor werd de wedstrijd er niet fraaier op. Er werd nu en dan wel wat te fors gesp'eeld, maar als de scheidsrechter voor rust fluit, is de stand nog gelijk, 11. Na de rust, met wind mee, dachten wij een sterk aanvallend Haarsteeg te zien, maar Vlijmen, tegen wind in, was nog het meest in de aanval. Het elftal werd wat gewijzigd en er werd meer verdedigend gespeeld, met nu en dan enkele snelle uitvallen, die niet gevaar lijk waren, want er werd slecht gescho ten. Haarsteeg, mtet wind mee, speelde meestal te hard om succes te hebben. Toen de tweede helft 20 min. oud was viel v. d. Heijden van de Boys uit en werd vervangen door Heesbeen, die van de rechtshalfplaats naar de linkshalf plaats verhuisde. Hij was de grondleg ger van het winnende doelpunt van de Boys. Hij gaf een prachtige corner, die de jeugdige v. d. Eisen prachtig in het doel werkte, 21. Haarsteeg zette nog alles op alles om gelijk te maken, maar het spel was te onbesuisd om succes te behalen. Onder grote spanning kwam het einde. VLIJMEN 2—HAARSTEEG 2, 1—2. Deze wedstrijd werd met wederzijds goedvinden te Vlijmen gespeeld. Het was een goede wedstrijd, welke verdiend door Haarsteeg werd gewonnen: het geheel van Haarsteeg was beter. De Boys zijn er de laatste weken aardig uit. Boys, dat kan beter. CAPELLE. WIT ZWART—WASPIK 0—1 Het is <le thuisclub niet gelukt om revanche te nemen op de Blauw Witten. Ook in deze wed strijd gingen de Wit Zwarten met 1q er onder. In de eerste helft gingen beide partijen goed tegen elkaar op. De Wit Zwart aanval len waren wel iets gevaarlijker, maar Vrouwe Fortuna was deze middag niet met hen, want zo za gen wij tweemaal achter elkaar rechtsbuiten Verdwijn enkele goe de schoten lossen, doch eenmaal ging de bal net naast, terwijl de andere tegen de paal belandde. De gasten hebben meer succes en als dan ook de rechtsbuiten Kerst de bal krijgt toegespeeld, is het deze die enkele spelex-s weet te om spelen en onhoudbaar doelpunt, 01. Hiermee ging de rust in. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld. Wel waren de aanvallen van de thuisclub talrijker, doch ze lie pen op niets uit, daar de gasten een buitenspelval openzetten waar dan ook de onzen gretig inliepen. Het laatste kwartier was geheel voor de Wit-Zwarten en de ach terhoede der Wit-Blauwen kreeg 't zwaar te verduren. Zij kropen dan ook door 't oog van een naald. Toen de midvoor, die anders toch over een goed schot beschikt, nog twee mooie kansen, toen hij ge heel alleen voor doelman Smits kwam te staan, op onbegrijpelijke wijze niet wist te benutten. Met Wit-Zwart in de aanval kwam het einde van deze faire en sportieve wedstrijd. Het t\yeede elftal speelde gelijk tegen Waspik III, 00. Het is gebleken dat er altijd nog supporters zijn die zich niet kun nen beheersen op een voetbalveld en er een taal uitgooien die geen grenzen meer kent. Het is heel mooi als men een vereniging aan moedigt, maar dan zo dat de spor. tiviteit van Wit-Zwart niet be smeurd wordt. WASPIK. White Boys 1Madese Boys 3 7—0. De Madense Boys waren in deze wedstrijd beslist de minderen. Al direct na de aftrap trokken de gast heren flink van leer. Reeds na 10 minuten namen zij de leiding uit een vrije trap, wegens ongeoor loofd aanvallen van de rechtsachter der Madense Boys. Deze op hun beurt bouwden enkele aanvallen op, welke echter door de White Boys-achterhoede resoluut werden afgeslagen. Na goed opbrengen van de midhalf der White Boys kwam de bal bij de in deze wedstrijd de buterende midvoor. Deze gaf door naar de linksbuiten, een zetje te rug en de midvoor doelpuntte; 20. De Madense Boys slaagden er hier na in het spel enigszins te verplaat sen en wisten zelfs enige corners af te dwingen, echter zonder resul taat. Na ongeveer 25 minuten spe len bracht de midvoor van White Boys goed op en gaf op het juiste moment door naar de linksbuiten, die de geboden kans uitstekend be nutte en de stand op 30 bracht. Hiermee brak de rust aan. De thee scheen de Madense Boys goed gedaan te hebben, want ze wisten tot 35 minuten na de rust goed stand te houden. Geleidelijk aan kwamen de White Boys echter weer opzetten. Voor doel gekomen werd de rechtsbinnen op ongeoor loofde manier van de bal wegge werkt, waarvoor de scheidsrechter een vrije trap gaf tegen Madense Boys. De rechtsbinnen schoot zelf en via de keeper verdween de bal met een hard schot in het net; 40. Kort hierop maakte de linksbinnen met een pracht van een schot op verre afstand 50. Even later was het de midvoor die uit een goede voorzet van de rechtsbuiten met 'n mooie omhaal er 60 van maakte. Het begon er voor de Madense Boys donker uit te zien. Zij stelden alles in het werk om het spel nog te ver plaatsen, doch zij konden niet ver hinderen dat White Boys hun kee per nogmaals liet vissen, zodat het einde kwam met een 70 overwin ning. White Boys 3—N.ZJVÏ. 3 4—2. White Boys 3 zijn er in geslaagd de volledige winst in de wacht te slepen. Technisch waren de gasten beter, maar de White Boys trokken zich hier niets van aan en speel den een partijtje geestdriftig voet bal, dat hun uiteindelijk de over winning bracht. Reeds na het eer ste kwartier namen zij door hun midvoor de leiding. NZM bleef ech ter niet bij de pakken neerzitten en speelde moedig verder. Na ongeveer 25 minuten volgde de gelijkmaker, toen de die middag slecht op dreef zijnde keeper der White Boys hopeloos miste; 11. De Boys gin gen echter moedig verder en nog vóór rust wisten zij de stand op te voeren tot 41. Na rust pakte NZM direct flink aan en wist een klein overwicht te verkrijgen. Bij een aanval over links, die besloten werd met een schot van de linksbuiten, was het weer de White Boys-keeper die ho peloos faalde; 42. De achterhoede van de gastheren zette echter de tanden op elkaar en wist het spel weer te verplaatsen. Maar hoe hard er ook gewerkt werd, in de stand kwam geen verandering meer, zo dat, toen de arbiter voor de laat ste maal floot, White Boys 3 haar eerste overwinning had behaald. Hedenavond om 7 uur training in het schooltje. Zondag 16 Dec. bekerwedstrijd: WVO 2—White Boys 1 Oefenwedstrijd: White Boys 2White Boys 3 WAALWIJK. Uitslagen van Zondag 9 Dec. j.l.: MOP 2Dames 1 10 RapideHeren 1 35 Dames 2Hoco 2 22 Dames 1. Een wedstrijd waarin de laatste minuten Mop pas wist te doelpunten en waarin beide par tijen goed tegen elkaar opgingen. Na de rust had Waalwijk het windvoordeel, maar de aanvallen die werden opgezet, werden niet zorgvuldig genoeg afgewerkt, zodat Waalwijk niet tot doelpunten kon komen. Het succes kwam aan de andere zijde, zoals boven aange haald. Heren 1. Een wedstrijd met veel doelpunten. Rapide opende de sco re doordat Hoffmans de bal liet lo pen voor de keeper, die er echter over schopte. Onze voorhoede werd aan het werk gezet en Velthuysen bracht een pracht van een goal op zijn naam; 11. Rapide nam even later andermaal de leiding door een goed doelpunt van de linksbinnen; 21. Waalwijk kreeg nog vóór de rust een strafcorner te nemen die werd benut; 22. Na de rust was het Rapide dat voor de derde maal de leiding nam; bij een schot op doel stopte Trom mels en v. Rijckevorsel wilde weg werken, maar miste, zodat Rapide de kans schoon zag. Waalwijk ant woordde direct met een mooie goal van Verheij, na goed samenspel met Possimis. Waalwijk kreeg nog een strafcorner te nemen, die het straf- corner-drietal weer keurig omzette in een doelpunt. Verheij bracht even later de stand op 35, waar mee het einde kwam en daarmee was de verste uitwedstrijd Hulst gespeeld. Dames 2. Ruststand 21. De da mes Dirks en Pullens zorgden voor de Waal wij kse doelpunten. raadpleeg in ernstige gevallen uw huisarts M. Ligtvoet en L. v. d. Houdt club-kampioen Leonora. Als laatste rit werd een tijdrit verreden over 27 km. In de A-klas- se maakte M. Ligtvoet de kortste tijd en wist met gering verschil van A. Dekkers te winnen en behaalde hiermee het club-kampioenschap. In de B-klasse was het ditmaal C. Floren die er eindelijk in slaag de zijn rivaal L. v. d. Houdt te kloppen met 1 min. 30 sec. Aange zien L. v. d. Houdt vijf ritten als eerste eindigde, behaalde hij ook hiermee het club-kampioenschap in de B-klasse als sluiting van het seizoen. Hamers Verheijden Tweede dag: B. v. Lier J. Passier J. de Graaff H. de Ruyter J. Verheijden F. Slaats A. Hamers M. de Ruyter J. Passier F. Slaats J. de Graaff v. Lier H. de Ruyter M. de Ruyter v. Cromvoirt Hamers B. v. Lier H. de Ruyter J. de Graaff v. Cromvoirt Slaats Hamers KONINKLIJKE NEDERLANDSE BILJARTBOND. District „De Langstraat". Op het ogenblik worden in Waal wijk zowel als in Kaatsheuvel de voor wedstrijden gespeeld om het districtskampioenschap libre le kl. Gemiddelde 4.507.00. De uitslagen zijn als volgt: Eerste dag: v. Cromvoirt 114 25 4.56 19 Slaats 150 25 6.00 25 Passier 63 19 3.31 8 de Graaff 150 19 7.89 50 v. Lier 150 20 7.50 42 de- Ruyter 94 20 4.70 17 137 26 5.26 16 0 150 26 5.76 26 2 105 18 5.83 21 0 150 18 8.33 30 2 150 16 9.37 33 2 85 16 5.31 20 0 52 13 4.00 15 0 150 13 11.53 38 2 150 29 5.17 33 2 118 29 4.06 19 0 93 18 5.16 35 0 150 18 8.33 33 2 109 18 6.05 26 0 150 18 8.33 57 2 150 25 6.00 25 2 146 25 5.84 26 0 150 17 8.82 22 2 72 17 4.23 28 0 137 23 5.95 29 Q 150 23 6.52 28 2 147 20 7.35 25 0 150 20 7.50 27 2 150 25 6.00 32 1 150 25 6.00 45 1 150 21 7.14 30 1 150 21 7.14 43 1 van de wedstrijden, die hedenavond worden voortgezet, is de stand als volgt: Stand na 3e dag Fr. Slaats 600 77 7.79 38 7 J. de Graaff 556 73 7.61 50 4 B. v. Lier 542 79 6.86 57 4 L. v. Cromvoirt 414 62 6.67 27 4 H. de Ruyter 385 64 6.01 28 4 J. Verheijden 352 64 5.50 32 3 A. Hamers 509 93 5.47 43 3 J. Passier 306 55 5.56 35 2 M. de Ruijter 508 99 513 45 1 In Waalwijk wordt gespeeld bij Ad. v. Cromvoirt, N.-Parallelweg. In Kaatsheuvel wordt gespeeld bij café v. Berkel a.d. speeltuin. ...1 i if K; TAFELTENNIS' N.V.R. De halve competitie is geëindigd en N.V.R. I heeft zich best gehouden. Van de vijf wedstrijden door het eerste team gespééld wist het er vier te winnen en een gelijk te spelen, met als resultaat 9 punten. Het 2de team deed het minder goed en komt er met 5 wedstrijden met slechts twee punten uit, tërwijl het 3de team tot heden alles verloor. KLOK-ACTIE. Met de laatste opnamen van de klok- kenstand is Zaterdagavond de Klok-actie 1951 van de Sectie Winkeliers van de R.K.M.V. gesloten. De klokken wezen 9.35 uur voor de bezitters van groene loten, die hiervoor 10.winnen, en 5.35 uur en 17.08 uur voor de bonnen- bezitters met deze standen, die ieder 2.50 kunnen incasseren. Nog 14 dagen kunnen de kopers de winnende bonnen tegen deze geldprijzen bij de winkeliers inwisselen. De klok-actie 1951 is hiermede geëin digd, niet echter de actie van de sectie winkeliers. Reeds zijn plannen bespro ken om tot een nieuwe beweging te ko men, die de winkeliers tot activiteit en de inwoners tot kopen in eigen plaats zal stimuleren. KANARIE-TENTOONSTELLING. In de zaal van Café v. Heeswijk heerste Zaterdag en Zondag grote druk te, want de vereniging Zangvëredeling hield er zijn jaarlijkse kanarieten toonstel ling, voorafgegaan door een beoordeling van keurmeester Schoep uit Tilburg. De uitslag der keuring was: Klasse I, viër vogels eigen kweek: 1 L. v. Dongen 292 pnt.; 2 A. v. Dongen 280 pnt. en 3 Jo Damen 64 pnt. Klasse 2, twee vogels eigen kweek: 1 Jo Damen 155 pnt., 2 Jo Damen 147 pnt. en 3 A. Damen 132 pnt. Klasse 3, één vogel eigen kweek: 1 A. v. Dongen 75 pnt., 2 Jo Damen 72 pnt. bij loting en 3 L. v. Dongen 72 pnt. b.l. Klasse 4, Open klasse 2 vogels: 1 A. v. Dongen 132 pnt., 2 J. Damen 126 pnt. en 3 Joh. Damen 123 pnt. Klasse 5, open klasse 1 vogel: 1 Jos v. Wanrooij 78 pnt. bij loting: 2 A. van Dongen 78 pnt. b.l. en 3 L. v. Dongen 69 pnt. Meesterzanger Jo Damen 81 pnt. De show werd opgeluisterd mét een stand van de Zaad- en Vogelhandel van de heer J. v. Riel, die naast alle beno digdheden op gebied van vogelsport een keur van kleurvogéls en exotische vogels ten toon stelde, die de belangstelling trok van alle bezoekers. VERDLCONCERT. In de Vrijdag gehouden bestuursver gadering van de Zangvereniging Bfel Canto werden als voorlopige data voor de uitvoeringen van het grote Verdi concert vastgesteld Zaterdag 2 en Zon dag 3 Februari. Voor de begeleiding der koorwerken is het volledig orkest van het Tilburgs Gemengd koor onder leiding van de heer Kees van Gorp geënga geerd. Bereids is dit corps reeds met de studie van het programma begonnen. Bel Canto repeteert de eerste weken thans in partij-repetitie's op de gewone Donderdag repetitie-avond, terwijl op de Zondagmorgen een korte koor-repetitie wordt ingelast. Natuurlijk hangt het sla gen van het concert geheel af van een algemeen bezoek op de repetities. Het koor telt momenteel bijna honderd leden en is in alle partijen uitstekend bezet. PLUIMVEETEELT-CURSUS. Woensdag 12 December om 7 u. n.m. wordt in de St. Jansschool een pluim veeteeltcursus geopend door de heer Jan Tuerlings, voor de leden van de N.C.B., de R.K.J.B. en verdere belangstellenden. AGENDA K.A.J. Maandag 19.30 uur groep. Dinsdag 19.30 uur vormings-ronde en 20.15 uur pioniersgroep. Woensdag 19.30 uur Ontspanning. Donderdag 19.30 uur groep en repe titie revue en 21 uur leiders, en be stuursvergadering. Zaterdag 19.30 uur ontspanning. Zondag 11.30 uur revue-repetitie. ONS GENOEGEN. Tot voorzitter van de gemengde toneel vereniging „Ons Genoegen" werd Zon dagmorgen, in de vacature P. v. d. Vel den, gekozen de heer J. Vrinten. AGENDA. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. Dinsdag 7.30 u. n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan in de school. Woensdag 8 u. n.m. Apollo-theater: „Tosca toegang 18 jaar. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 7.15 uur repetitie Bel Can to, alten, zaal J. v. Dun. 7.30 uur repetitie sopranen Bel Canto in de school. 8 u. n.m. repetitie bassen Bel Canto zaal Euphonia. 9 u. n.m. repetitie tenoren Bel Conto zaal J. van Dun. HARMONIE CONCORDIA. In de Maandagavond gehouden verga dering der Kon. Erk Harmonie Concor dia werd besloten de jaarlijkse viering van Statiedag te houden op Zaterdag 26 en Zondag 7 Januari 1952. R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING Vrijdagavond had de trekking plaats van de prijzen der actie vanwege de R.K. Middenstand, sectie winkeliers. De voor zitter der sectie de heer Adr. v. Rooij, sprak een kort woord tot de talrijke aan wezigen en noemde de geslaagde actie een groot succes. Dan had dc trekking plaats. De eerste vier prijzen, ieder tot een bedrag van 25 in waardebonnen, vielen ten deel aan G. Ligtenberg. H. Beunis, J. van Breugel en W. Vera. Ver der werden nog een 40-tal zeer nuttige en waardevolle prijzen gewonnen. KERKCOLLECTE. De op Zondag 2 Dec. in onze kerk gehouden collecte ten bate van de wa tersnood in Noord-Italië bracht 300 op. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder. Machinezwikker Aanklopper Allround stikmeester le kl. Zoolleerstanzer le kl. Kantenschrooier Schoenstiksters (fabriek). Voor schoenfabriek te Amsterdam, (bij voorkeur ongehuwd): Stikkers Zwikkers Overleersnijders Arbeiders onderwerk-afdeling BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid. Timmerlieden Metselaars Schilders Grondwerkers Opperlieden Bouwvaksjouwers Leerling timmerlieden en leerling schilders, met Ambachtsschool opleiding Hout, Kurk, Stro- Meubelmakers Meubelstoffeerders Fineerder Kleding en reiniging Kleermakers Herenkapper Schoen- en Leder. Snij/Stikmeester Werkmeester Onderwerk-afd. Hulpstikmeester Stikmeester Stikkers (lederwaren) Schoenstikker Handzwikkers Mach.zwikker Hand-overhalers Doorzetters Aanklopper Opzolers Glatter Kantenschrooier Hakkenbouwers Hakbekleder Zolenschuurder Zolenbimser Hakkenschuurder Leestensorteerder Uitpoetser Inpakker Overleersnijders Bijtuigers Modelmaker Hakkenzetters (houten en leren). Huidenspanner Strijker Sjouwers 'looierij (voor nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid. Machinebankwerkers Metaaldraaier Stokers Rijwielreparateur Autog. lasser L.l. automonteur, 1.1. machine bankwerker en 1.1. electriciën met Ambachtsschool-opleiding. Vrije beroepen. Vrouwel. kantoorbedienden met Mulo-opleiding. Mannelijke kantoorbedienden Portier Voeding en genot Slagersknecht Verkeer. Div. chauffeurs Bezorgers Handel. Verkoopster Huishoudelijke diensten Dagmeisje Werkster Deze bekendmaking is geldig t.m. 15 December 1951. Economische opbrengst bepale rassenkeuze bij suikerbieten. In het proces van de economi sche wederopbouw van ons land zijn niet alleen de nieuwe moge lijkheden om tot een grotere in dustrialisatie te komen van be- Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van o.is dochtertje bij het H. Doopsel ontving zij de namen JOHANNA JACOBA CORNELIA A. v. d. Water C. v. d. Water- v. d. Lee Waalwijk 7 Dec. 1951 Min. Loeffstraat 57 Tijdelijk: Groot Ziekengasthuis 's-Bosch, Kamer 33 lang, maar ook het streven naar een productieverhoging en een voordeliger werkwijze in die in dustrieën die Nederland reeds bezit. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat men dit laatste ook beseft in de agrarische wereld en dat een van de resultaten hiervan is ge weest de oprichting van een „In stituut voor Rationele Suikerpro ductie", dat alle mogelijke gege vens verschaft ten opzichte van de suikerbietenteelt, dat conclusies trekt op grond van uitgebreide procfveldresultaten en bij de be oordeling der verschillende ras. sen, speciaal let op de economi sche opbrengst van een bepaald ras. Onder „economische opbrengst" verstaat men de financiële uit komst van de teelt, met berekening van alle kosten voor verbouwers en fabriek samen. Men houdt niet alleen rekening met het wor telgewicht en het suikergehalte, maar ook met de verwerkingskos ten voor verbouwer en de fabriek. Al deze factoren spelen namelijk ook een grote rol bij het uiteinde lijk financieel resultaat voor de verbouwer. By de economische opbrengst is geen rekening gehou den met de opbrengst aan koppen en blad, welke in deze tijd ook nog een belangrijke waarde hebben als veevoeder. Men ziet van hoeveel belang het is een ras te kiezen, dat bewezen heeft een grote economische op- Brieven onder no. 3826 Bureau van dit blad. Eindelijk een offlelêle opleiding voor het Nederlands Praktijk examen voor Machineschrijven te Waalwijk. Eindelijk eer be voegd opleidings-instituut. Uw typeleraar kan u in 5&61esuren opleiden, waardoor uw lesgeld beperkt kan blijven tot f 12.50 h f 15.00. Vraagt uitvoerige folder: LAAGEINDE 91 te WAALWIJK. binnen ieders bereik op ge makkelijke betalingavoorw. techtstreeks van fabriek aan particulier Inlichtingen geeft TH. LOMMERS Grotestr. 214, Waalwijk brengst te hebben. Men dient hier. mede namelijk niet alleen zichzelf, maar óók de suikerproductie en daarmede de economische positie van ons land. Elke meeropbrengst aan suiker betekent immers, dat men minder behoeft te importeren, met andere woorden een belangrijke deviezen- besparing. Uit de door bovengenoemd In stituut gedurende de laatste drie jaren genomen proeven is geble ken, dat de verbouw van het ras Klein Wanzleben E voor de ver bouwer de hoogste opbrengst en waarde heeft. Dat ,de verbouwers zulks uit de praktijk ook begrepen hebben, is reeds bewezen door het feit, dat dit jaar ruim 60% van het suikerbieten-areaal in Nederland met het ras Klein Wanzleben E was bezaaid. Op grond van bovengenoemde gegevens en omstandigheden lijkt het ons voor iedere landbouwer van belang, de keuze van het ras terdege te overwegen. In een volgend artikel willen wij hier nog eens nader op terugko men. Gedurende de ruiperiode vindt men enige weken lang, grote en kleine veren in nachthok en ren. Al meermalen heb ik er op gewe zen, dat het nodig is die afgedane producten behoorlijk te verwijde ren. Waarom Ten eerste om vrij te blijven van het onaangename, slordige stilleven, dat met een toe voegsel van koolstronken enz. tot 'n walgelijke massa tot schade voor de gezondheid der omgeving wordt. Ten andere om de ontwikkeling der vedermijten en luis tegen te gaan. Bezie maar eens, ook gy, nauwkeurige en Zuidelijke kip penhouder bij wie alles steeds in de puntjes is verzorgd, een uitge vallen veer, b.v. een sikkelveer of een slagpen. Zie eens goed daar waar de haartjes onmiddellijk aan de schaft gehecht zyn, daar ont dekt ge uiterst kleine deeltjes die u op het eerste gezicht aanziet voor stof of zand en niets meer. Maar de kans bestaat dat diezelfde schijnbaar fyne zandkorreltjes, nauwkeurig bekeken met een ver groot glaasje, blijken te leven. Het zijn dus geen zanddeeltjes, maar vedermijtjes van de kleinste soort. Ze zyn daar om de veren tot hun voordeel op te ruimen, gehoor ge vende aan de grote algemene na tuurwet, die wil dat alles wat ge weest is, moet medewerken, om weer in andere vorm stoffen of wegen te doen ontstaan. De grote ondoorgrondelijke wijze loopkring in de natuur KIPPENVRIEND.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3