R.K. H.B.S.-M.M.S. TE WAALWIJK - DL 1 if'aïfi-, - Jpoxt s. ZWITSAL li fa -• 6 6 W Ze woonden in het woonwagen kamp te Den Bosch en daar had iemand tegen hen gezegd Als ge nou rijk wilt worden, dan moet ge 'ns gaan graven in de dijk langs de Maas, by Waalwijk. En ze zijn dan gaan graven, ze zijn er meermalen geweest zonder succes te boeken. Maar zij hadden niet gerekend op de Prov. Water staat, die het niet goed vond dat er in de dijken gegraven werd en die dat tegen de politie had ge zegd. En op een goeie dag gingen de rijkspolitie uit Capellc en xle ge meentepolitie uit Waalwijk de vre dige arbeid van de schatgravers op de Hoge Maasdijk tussen Waal wijk en Capelle verstoren. En zij zagen dat de delvers nu wel succes hadden gehad, want ze hadden al een volle zak met patronen gevon den. Natuurlijk kon de politic niet toestaan dat dit het bezit bleef van de drie mannen en ze namen' de patronen in beslag en verboden de mannen nog verder te graven. Deze patronen waren een erfenis van de tijd toen de Hoge Maasdijk de uiterste frontlijn was.... uw gevoelige en ruwe huid. Neem nu een doos in huis! AANRIJDING. Dinsdagmiddag liep in de Grote straat te v.m. Besoijen de 9-jarige P. C. tegen de motor die bestuurd werd door E. v. d W. uit Oud- Beyerland. De motorrijder reed langzaam door de straat, omdat hij in de verte kinderen zag spelen en moest een geparkeerd staande auto passeren. Plotseling echter stak liet jongetje de weg over en een aanryding kon onmogelijk worden voorkomen. Het jongetje bekwam enkele verwondingen aan hoofd en schouders, de motorrij der bekwam geen letsel en aan de motor was er lichte schade. RECTIFICATIE. "Vórige week meldden wij de in hechtenisneming van een zekere B. uit Kaatsheuvel, die zich aan verduistering zou hebben schuldig gemaakt. Deze v. B is echter niet in Kaatsheuvel woonachtig hij is geboren in Loonopzand. woonde tot voor kort in Loonopzand en op het tydstip van arrestatie had hij geen vaste woonplaats. BELGISCHE EN LUXEMBURGSE ORDERS VOOR „THAS". Naar wy vernemen heeft Thas N.V. luxe lederwaren en lederen kledingfabriek van het Belgische en Luxemburgse leger enkele flin ke orders ontvangen. Voor bet Luxemburgse leger heeft men een order genoteerd van pl.m. 100.000 gulden voor le deren kleding, terwijl men voor het Belgische leger een order heeft ontvangen van 3.500 00.0 behrische francs, eveneens voor lederen kle ding. e ,3l Een ge'nkwens voor deze fa. met deze welkome orders is 7fkor on zijn nlaats. Dit begint inderdaad een beetje op Benelux te lijken. BURGF.RLT.TKE STAND WAALWIJK. Geboren: Johannes F N., zv. J. P. Verhoeven-Wiggerman; Petro- nella W. M. en Wilfrida P. M., dochters van C. J. Demmers-de Louw: Catharina M. G. C., dv. J. v. d Broek-v. d. Heuvel; Johannes F., zv. F v. Tnjil-Verhunt. Overleden: Maria J. Kuiis. 7 uren te Loon op Zand: Maria G. C. Klij- berg, 31 j. te Utrecht: Adrianus Bonis, 64 j., weduwn. van A. W. Timmermans. Huw.-aangiften: J. A. Mahieu 28 i te Zwolle en M. A. Vugts 29 j. te Waalwiik. Gehuwd: P. J. Dirks 31 j. te Waalwijk en F. A. M. Domensio 26 i. te'Gorinchem. Ingekomen: P. Verharen van Loon oo Zand: P. E. J. Huvenaars van Uden; A. M. de Jong van Loon on Zand; R. L. J. v. Lingen van Veghel; A. J. H. Braun en echtg. van Breda; F. G. M. Goossens van De Bilt. Vertrokken: C. A. Sehaapsmeer- ders naar Tilburg; W. G. Kooien naar Nistelrode; F K. Langemeijer naar Rotterdam: C. M. v. d. Berg naar Nieuw-Zeeland; P. A. F. van Ravenstein naar Nieuw-Zeeland. CONCERT RU GFT.FOFNHETD VAN HET 50 TARTG BF.STA AN VAN DE CHR. GEM. ZANGVFR. HALLELUJAH. Bij gelegenheid van het 50-iarig be staan van de Christelijke Gemenade Zangvereniging Hallelujah te v.m. Be soijen, zal deze zangvereniging op le Kerstdag om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen een concert geven, dat onder leiding staat van de dirigente Mei. Antoinette Blom, terwijl de orgel begeleiding in handen is van Mej. Jeanne Schoondermark. Het programma dat voornamelijk is geïnspireerd op het Kerstfeest is met teer veel zorg gekozen en bevat werken van Handel. Havdn, Beethoven, Mozart, Schubfert, Praetorius en Bertion. „DE BOSSEN ZINGEN HUN LIED". Oj Zondag 30 December zal de be kende toneelgroep Crescendo uit Kaats heuvel in de Gildenbond alhier optreden met het successtuk „De Bossen zingen hun lied van Rosita Peters. A A L 3 >iuri - V f; y cJ* Av* <r4 4 -ju -ra, -a- c/ SY» Hierboven vinden onze lezers een af beelding van het nieuwe gebouw der R.K. H.B.S. en M.M.S. te Waalwijk, aan de Burgemeester Moonen-laan, waarvoor thans de vereiste goedkeuringen zijn verkregen en waarvan de aanbesteding zal plaats hebben op Donderdag 27 de zer. Wij behoeven voor onze lezers niet uiteen te zetten, hoe nijpend de nood hier was, hoe dringend voorziening noodzakelijk was, voor een groeiende school, die steeds meer leerlingen trok, maar waarvoor de ruimte en outillage totaal ontbraken. Vooral na de oorlog, na de stichting van de M.M.S., dit op 3, 4 verschillende plaatsen gevestigd was (de H.B.S. op 2) werd voorziening noodzakelijk. Maar dit is in deze tijden gemakkelij ker, gezegd, dan verkregen. Tal van noodvoorzieningen werden beraamd, door bestuur en bouwstichting St. Jan, o.a. werd een grote barak aan gekocht, een gedeelte van een fabriek onder de loupe genomen, e.d., maar na nauwgezette bestudering en bespreking bleken deze objecten ongeschikt of te duur. Tenslotte was de enige uitweg een nieuwbouw, waarvoor al jaren relaties met den Haag werden onderhouden, op dat zodra er kans zou komen voor een nieuwbouw, Waalwijk mede vooraan zou staan. En daarin is men geslaagd: maar we behoeven niet te zeggen, wat dit voor werk, voor correspondentie, voor onder handelingen enz. heeft gekost: dit is echter naar wij hopen nu voorbij en we mogen nu vertrouwen dat binnen afzien bare tijd, aan al die ellende, van geloop van her en der, van 't gemis aan vak lokalen enz. enz. een einde is gekomen; dank zij de samenwerking van Algemeen Bestuur van O.M.O., 't Plaatselijk Be stuur en 't Bestuur der Bouwstichting St. Jan en de bekende architect de heer Ed- mond Nijsten. Voor Waalwijk en de Langstraat zal 27 December een dag van historische betekenis zijn. Het huidige plaatselijk bestuur bestaat uit: Jan Tielen, Waalwijk, voorzitter: Mr. R. v. d. Heijden, Kaatsheuvel, vice, voorzitter; N. Pessers, Waalwijk, secre taris: W. Eibers, Waalwijk: Louis van Drunen, Drunen; J. Prinsen, Raams- donksveer; P. van Nieuwstadt, Kaats heuvel: J. Timmermans, Waalwijk: Drs. M. Kolster, Waalwijk en P. Stevens, moderator. Het bestuur der bouwstichting St. Jan Baptist: Mr. R. v. d. Heijden, voorzitter; Fr. Smolders, secretaris; Pastoor J. Ras; 'Jan Tielen; J. Timmermans en J. Wies man. In Augustus 1949 kreeg architect Edmond Nijsten te Vught de uit nodiging een schets-ontwerp te ma ken van het nieuwe gebouw en werd na de samenstelling van 't bouw programma een datum vastgesteld waarop deze tekeningen moesten worden ingezonden. Op 1 Juni 1950 waren dan ook de plannen inge leverd en werden deze bestudeerd. Op schooltechnisch gebied bleek de heer Nijsten goed te zijn ingescho ten en is hij voor Waalwijk geen lOnbekende, gezien de R.K. Huis houdschool en de L. O. Meisjes school „St. Theresia", welke beide scholen na de totstandkoming in 1939 en 1940 reeds weer zijn uitge breid, van welke scholen hij even eens de geestelijke vader is. Zoals bij schetsplannen gewoonlijk 't ge val is, vooral bij een dergelijk groot project, had de Stichting enige disederata en werkte de architect de plannen om, tegelijkertijd ge toetst aan de eisen van het Advies bureau van de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage. Half Juli werd 't gewijzigde plan ingezonden en werd de architect, die op 25 Juli voor het voltallige plaatselijk en toezichts- bestuur verscheen om zijn plannen persoonlijk toe te lichten, de defi- nitieye opdracht verstrekt. Einde Januari 1951 waren de bestekteke ningen, het bestek en de kostenra ming gereed en werden deze onver wijld aan de verschillende instan ties toegezonden. De stijging der prijzen van bouwmaterialen waren oorzaak dat het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen en Wederopbouw een lijst van aan te brengen bezuinigingen ter kennis bracht van de Stichting en de architect, en was de tijd reeds gevorderd tót Juni 1951. Ook de geldlening tegen de door het Rijk vastgestelde rentevoet was voor de Stichting een uitermate grote zorg en het is vooral aan de activiteit van haar voorzitter, Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, burgemeester van Loon op Zand, te Kaatsheuvel, en het bestuur van O.M.O. (zijn voor zitter en secretaris) te danken dat ook de financiële moeilijkheden in deze uiteindelijk werden en zijn op gelost. Het een en ander vorderde veel tijd, geduld en actie van alle be trokken partijen, doch een taai vol houden en het telkens aankloppen aan de grote deuren van onze Mi nisteries heeft geleid tot het uitein delijke doel: de aanbesteding van het voor Waalwijk en omstreken zo belangrijke gebouw van de R.K. Hogere Burgerschool en de Middel bare Meisjesschool. Wat het plan zelf betreft, het na volgende: Het programma luidde: een ge combineerde school te ontwerpen voor jongens en meisjes, gelegen aan de Burgemeester Moonenlaan, geflankeerd door de Jan de Rooij- straat en de Dr. Mollerlaan, in éen der fraaiste wijken van Waalwijk. Deze school'zou moeten bevatten 11 klassen voor de mannelijke en 5 klassen voor de vrouwelijke leer lingen, waarbij de vaklokalen zoals tekenzaal, scheikundelokaal, lokaal yoor biologie, aardrijkskundelokaal en het lokaal voor Natuurlijke His torie door beide afdelingen kunnen worden gebruikt. Een uiterst stren ge separatie der beide groepen, in het eerste schetsontwerp met ui terste consequentie doorgevoerd, hioest uit zuinigheidsoverwegingen Worden prijsgegeven, doch door een goede organisatie en opstelling van het lesrooster kan hetzelfde doel worden bereikt. Het plan vertoont een sterke sym metrie van plattegrond en gevel met een middenpartij, waarin zijn ondergebracht op begane grond de directeurskamer, lerarenkamer en kamer voor administratie, waarach ter de grote centrale hal met links de kamer voor concierge en rechts een spreekkamer, welke laatste met een glaswand van de halruimte zijn gescheiden. Onder deze hal be vinden zich de kelders voor centra le verwarming, brandstoffen en ver deelruimte. In het midden tegen over de hoofdtoegang voert een brede trap naar de eerste verdie ping, waar boven de hoofdingang de grote tekenzaal is ontworpen met een werkkamer voor de ama nuensis. De linkervleugel bevat zo wel op de begane grond als op de verdieping 5 klaslokalen op de Zuidzijde met een gang aan de Noordzijde gelegen, terwijl aan de rechterzijde op de begane grond 4 klaslokalen voor de meisjes en daarboven 2 practicum-lokalen met cabinets zijn ontworpen. Aan de uiteinden van deze vleugels zijn to- renvormige trappenhuizen met kleine hallen en toegangen, even eens met spreekkamers en centrale toiletruimten gedacht, welke laat ste met de overblijflokalen als kleine vleugels loodrecht op de hoofdbouw zijn geplaatst. Het 11e lokaal voor de jongens en het 5e lokaal voor de meisjes liggen beide op de verdieping aan het ein de van deze vleugels. In de middenvleugel is op de be gane grond ondergebracht de ge zamenlijke bibliotheek voor de leerlingen en voert een gang naai de kleedruimte, het waslokaal en de eventueel te bouwen gymnastiek zaal. Deze wasruimte, waarin zich douches en voetwasgoten bevinden, is door afzonderlijke tochtportalen door beide partijen van buitenaf te bereiken met het oog op buiten spelen. De gymnastiekzaal bevat 'n podium, zodat zij tevens als aula kan dienst doen. Op de verdieping van deze vleu gel treffen wij wederom aan twee practicum lokalen met hun cabi nets en voert eveneens een gang, met trappen aan het einde, naar een voorruimte als toegang naar 'n ruime kapel met sacristie. Deze ka pel zal eerst kunnen gebouwd wor den als het Ministerie toestemming verleent tot het bouwen van een gymnastieklokaal, daar deze in het plan als het ware als één geheel zijn ontworpen. Achter deze midden vleugel zijn aan weerszijden fietsenbergplaat sen ontworpen, waardoor de schei ding geheel tot stand is gebracht en de beide recreatieruimten even eens zijn gesepareerd. Bovenstaande scheve projectie laat duidelijk de opstelling zien en is niet geheel overeenkomstig het uit te voeren project, terwijl de kapel hierop nog achterwege is gelaten, terwijl ook de middenpartij een kleine verandering heeft moeten ondergaan. Verder stelt de ontwerper zich voor de recreatieruimten (speel plaatsen) met gazons en groen te omzomen, daar hij hiervan een voorstander is en stelt hij zich voor mede in samenwerking met, en in overleg met de gemeentelijke plant soenendienst op het voorterrein een passend plantsoen aan te brengen. De architect, die van lichte kleuren houdt, zal ook hier zeker slagen 'n blijde sfeer te bereiken, zodat het verblijf in deze ruimte aangenaam zal zijn zowel voor leraren alsook voor de leerlingen zelf. R.K.C jW.V.O. Aanstaande Zondag zal R.K.C. ongetwijfeld alles in het werk stel len om revanche te nemen voor de smadelijke nederlaag die W.V.O. de Waalwykers in het begin van liet seizoen heeft toegebracht. Be zien wc de stand op de ranglijst dan zit er inderdaad een overwin ning voor R.K.C. in, alhoewel men natuurlijk nooit voor de volle hon derd procent zeker is, waar het spprtprognose betreft en daarom raden we de R.K.C.ers dan ook aan inderdaad te voetballen en 't niet te gemakkelijk op te nemen. De reserves-.- van R.K.C. gaan Zondag a.s. bij O.J.C. 2 op bezoek. KAATSHEUVEL. D E S.K.—Zwaluw V.F.C. De eerste wedstrijd in de tegen- visites gaat Zondag a.s. tegen Zwa luw VFC uit Vught. Om met de deur in huis te vallen: dat is nog geen gewonnen partij. Op papier lijkt het heel gemakkelijk. Zwaluw fungeert momenteel nog als hek kensluiter, maar hoe lang zal dit nog zijn? Vorige week diende zij de Spech ten een nederlaag toe, waarop ook niemand had gerekend. En het af- standsverschil met RKTVV is niet zo bijster groot meer. Begrijpelijk dat ze alles op alles willen zetten om van de gedoemde plaats af te komen. De eerste wedstrijd in Vught is in 't voordeel van DESK geëindigd, maar het is nog geen wet van Meden en Perzen dat dit Zondag a.s. ook het geval is, al heb ben we dan de factor van het ter reinvoordeel niet uit het oog te ver liezen. Toch zal DESK verstandig han delen door van het begin af aan al les op alles te zetten, om zo spoedig mogelijk de Bossong-verdediging stuk te spelen. Daar is open spel en doorzetten voor nodig; met deze wapens is al leen een oude geroutineerde vos te verschalken. Dus zoek het asjeblief niet in kort spel, want dan trek je onverbiddelijk aan het kortste eind je. Denk aan je eigen positie. We kunnen Zondag a.s., als alles mee werkt, als nummer drie op de rang lijst prijken. Er is nog steeds van alles mogelijk. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Volledig of niet volledig en dit laatste zal a.s. Zondag wel het geval zijn geef je voor de volle honderd procent, dan mogen we op redelijke grond twee punten verwachten. WaspikVlijmense Boys. A.s. Zondag spelen de Vlijmense VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers W.S.C.—BAARDWIJK. In uw laatste verslag over een onzer wedstrijden lazen wy iets over ruw spel, waardoor onze blessures veroorzaakt zouden zijn. Wij stellen liet zeer op prijs u te kunnen mededelen, dat onzerzijds geen sprake is geweest van bewust onbesuisd of ruw spel. Onze ver eniging drukt constant haar spe lers op het hart dat er gevoetbald wordt om de sport. De Bcndsar- biters uiten vrijwel na iedere wed strijd hun lof over het loyale spel van ons eerste elftal. Ware het niet beter indien over „fors" in- plaats van over „ruw" spel ge sproken was Overigens hartelijk dank voor uw objectieve beschou wing. V.V. „JULIANA". Naschrift van de Redactie. Geen moment heeft uw verslag gever getwijfeld aan het streven van Juliana, te voetballen om de sport. Hij heeft slechts geconsta teerd Zondag j.l. en wanneer hij zag dat de Baardwijkenaars enigs zins te onbeheerst speelden, dan is het zijn taak dit te vermelden. Bovendien heeft hij liet woord „ruw"' spel niet gebruikt, doch slechts van .onbeheerst" gespro ken. Volkomen begrijpelijk in een derby, echter nooit goed te praten. Hij begrijpt ook volkomen dat het voor spelers en supporters zeer moeilijk is alles betreffende de eigen club objectief en onpartijdig te zien en te beoordelen, maar hij begrijpt niet dat men twijfelt aan zijn goede en zuivere bedoelingen, zoals hij heeft vernomen. v. d. M. ONZE ZWEMINRICHTING. Met verbazing las ik 't prae-ad- vies van B. en W. terzake onze zwem-inrictiting. 't Is weer juist 't zelfde als met de Dr. Mollerlaan. Moet ook deze nieuwe zwemin richting terzake van enige bezui niging voor de verre toekomst bedorven worden We schijnen niet in een bizon- der goed blaadje te staan in Den Bosch. Hier wordt elk voorstel beknibbeld en uitgekeken, terwijl men elders objecten van millioenen kan daarstellen. En hier gaat liet om een groot belang van volksge zondheid, terwijl elders uitstel ab soluut geen bezwaar zou ople veren. Een belangstellende. Boys een uitwedstrijd tegen Was pik. In Vlijmen werd op het nip pertje van deze ploeg gewonnen. Dus Boys, Zondag opgepast. Op ei gen terrein is Waspik een moeilijke tegenstander. Een spannende partij kan daarom worden verwacht. Sup porters die de reis mee willen ma ken, geeft U vroegtijdig op om te- leursttlling te voorkomen. Vlijm. Boys 2Herptse Boys. Het tweede elftal speelt Zondag a.s. een thuiswedstrijd tegen Herpt se Boys voor de Toon Schröder- wisselbeker. Wanneer we afgaan op de competitiewedstrijden, kan Vlij men deze wedstrijd winnen. Boys, neemt het niet te licht op, want vorig jaar werd ge reeds de eerste wedstrijd uitgeschakeld tegen een zwakke tegenstander. Dus nu eens flink aangepakt. Het 3e en 4e elftal en de junioren zijn vrij. KONINKLIJKE NEDERLANDSE BILJARTBOND District „De Langstraat". Voor wedstrijden le klas libre. Had na de derde dag Frans Slaats nog veruit de leiding met slechts 1 verliespunt in zijn partij tegen Ha mers, de 4e en 5e dag kwamen er andere ëdndidaten voor deze ere- positie. Hennny de Ruyter, die zijn le partij tegen De Graaff verloor, zette zijn opmars voort en mede doordat Slaats een 2e verliespunt moest afstaan aan M. de Ruyter, kwam in de stand enige verande ring. De uitslagen van de 4e en 5e dag waren als volgt: A. Hamers 150 28 5.35 33 2 B. v. Lier 125 28 4.46 22 J. Passier 47 21 2.24 13 0 H. de Ruyter 150 21 7.14 24 2 F. Slaats 150 29 5.17 19 1 M. de Ruyter 150 29 5.17 20 1 A. Hamers 128 21 6.09 26 0 B. v. Lier 150 21 7.14 26 2 5e dag: J. Passier 97 23 4.21 23 0 v. Cromvoirt 150 23 6.52 23 2 J. de Graaff 150 19 7.89 31 2 J. Verheijden 67 19 3.52 24 0 F. Slaats 97 21 4.61 21 0 B. v. Lier 150 21 7.14 23 2 v. Cromvoirt 53 19 2.78 15 0 J. Verheijden 150 19 7.89 40 2 Opmerkelijk was de goede pres- tatie van v. Lier door de koploper Slaats zijn le nederlaag te bezor gen. Na een prima partij van L. v. Cromvoirt tegen Passier, kreeg eerstgenoemde van de B.V.T.-er J. Verheijden een gevoelige nederlaag te incasseren, terwijl deze tevoren een lesje kreeg van De Graaff. De 6e dag bracht wederom enke le prachtige partijen. Passier moest de meerdere erkennen in een in goede vorm zijnde Hamers, die een

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6