KAATSHEUVEL BERKDIJK IQON-OP-ZAND PLUIMVEE LANDBOUW WAALWIJK Een Nieuwjaarswens 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 in Thaiia MORTIERORGEL en ORKEST in „DE ECHO" is voor de Langstraat noodzakelijk maar ook voldoende. 1 kolom f 1.50 2 kolom f3.— Geeft tijdig uw advertentie op. 1025. VERGADERING R.K. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. mmm AAA R.K. M.M.S. Het aantal leerlingen der R.K. H.B.S. bedraagt op het ogenblik 181, verdeeld als volgt: Waalwijk 77 Drunen 20 Vlijmen 16 Heusden 7 Sprang-Capelle 4 Kaatsheuvel 17) Loon op Zand 6) 23 Waspik 10 Raamsdonk 4 Geertruidenberg 6 Made 5 Tilburg 2 's-Hertogenbosch 4 St. Michiels-Gestel 1 Zevenbergsche Hoek 1 Vught 1 181 43% Waalwijk 57% van buiten Waalwijk. Het aantal leerlingen van de M.M.S. bedraagt op het ogenblik 66, verdeeld als volgt: Waalwijk 50 Drunen 3 Vlijmen 2 Eethen 1 Sprang-Capelle 1 Kaatsheuvel 5 Waspik 1 Raamsdonk 1 Geertruidenberg 1 's-Hertogenbosch 1 66 77% Waalwijk 23% buiten Waalwijk. Heden had door de architect B.N.A., de heer Ed. Nijsten, de aan wijzing plaats van de te bouwen H.B.S.—M.M.S. aan de Burgemees ter Moonenlaan, waarvan de aanbe steding zal plaats hebben op Don derdag 27 dezer. SLUITING S.I.H.0 -CURSUS. Evenals in tal van andere plaat sen is er ook in Waalwijk door het Siho-Instituut een cursus gegeven in „spreken in het openbaar". Het aantal deelnemers, 11 personen, was voor een plaats als Waalwijk be scheiden te noemen, doch de ambi tie en volharding waarmee zij de lessen hebben gevolgd, maakten deze cursus toch tot een zeer ge slaagde. Dat de cursisten hun spreekangst in deze korte tijd aar dig overwonnen hadden, is Maan dagavond j.l. gebleken op de slui tingsbijeenkomst die door verschil lende familieleden en kennissen van de deelnemers werd bijgewoond. De avond stond onder Jeiding van één der cursisten, de heer P. A. Dekkers, die de aanwezigen ver welkomde, waarna door de heer A. Meys, voorzitter van de R.K. Mid denstandsvereniging, met een toe passelijk woord de diploma's wer den uitgereikt aan de geslaagde cursisten, de heren: P. A. Dekkers, J. Dekkers, P. v. Woensel, PI. A. Leytens, P. Zeegers. C. v. Mierlo, J. v. Raamsdonk, F. Couwenberg, J. Zeegers en J. Klerx. Namens de cursisten richtte dhr. P. A. Dekkers woorden van dank en grote waardering aan het adres van de docent, de heer Broos, en bood deze een ets en een gedenk boek aan, waarvoor de heer Broos op de hem eigen vlotte, geestige wijze dankte. Verschillende cursisten legden hierna nog proeven van bekwaam heid af in een spreekwedstrijd, waarbij zij a l'improviste een onder werp moesten behandelen dat hen door de aanwezigen werd opgege ven. Zij brachten het er doorgaans niet kwaad af en de heren J. van Raamsdonk en C. v. Mierlo bleken het, volgens de jury, nog het beste te hebben gedaan. Een wedstrijd in eensgezindheid voor paren volgens het recept van 2x1 1 ging er ook goed in, evenals diverse andere attracties, waarmede het verdere deel van de avond gevuld werd. In zijn keurig slotwoord spoorde de directeur van het Siho-Instituut de aanwezigen aan zich voor de ver- volg-cursus, resp. de nieuwe cursus voor beginners op te geven. ling een buitengewoon goede in druk zal maken; de fa. André van Dongen stelt gratis de bloemversie- ring ter beschikking. Op deze tentoonstelling waarop 360 vogels zullen geëxposeerd wor den, zullen we aantreffen: wild zang, kanaries, exoten en bastaar den; een paar stands zullen even eens de aandacht' trekken van net bezoekende publiek, dat zich bo vendien nog kan vermaken met een bolero-spel. Bovendien zijn er nog 100 kleine kooitjes met vogels; in één van deze is een bijzonder exemplaar te be wonderen, n.l. een Californische ficerie en als attractie is er een gro te volière met 100 kleurvogels, al lemaal tropische vogels. Men verwacht veel belangstelling op deze tentoonstelling, die onge twijfeld uniek is in Waalwijk en die Zondag om half twaalf officiëel door loco-burgemeester Smolders geopend zal worden. EN WAAR DE STER BLEEF STILLE STAAN Zoals bekend, zal de toneelver eniging O.O.G. a.s. Zaterdag en Zondag in de Gildenbond nog een tweetal opvoeringen geven van Timmermans' Kerstspel „En waar de ster bleef stille staan Uit onze bespreking van de pre mière is reeds gebleken hoe wij de opvoering van O.O.G. waarderen, om maar niet te spreken van di verse voorbeschouwingen waarin wij op de schoonheid en de verhe venheid van het werk op zich heb ben gewezen. De verstaanbaarheid van actrices en acteurs, waarover wij schreven, blijkt gedeeltelijk wel beïnvloed te worden door acoustische hoedanig heden van de zaal; wij vernemen echter dat er de nodige maatrege len zijn getroffen om dit euvel uit de wereld te helpen. Het is inderdaad niet voor niets dat wij nu nog even wijzen op de schoonheid van dit werk en de gaaf heid van de vertolking door de zeer goede toneelvereniging O.O.G. a.s. ZONDAG BAL Aanvang 6 uur. Entrée 50 cent. BOERENLEENBANK BAARDWIJK. De houders van spaarbankboek jes van de Boerenleenbank Baard wijk worden verzocht deze tijdig in te leveren tot het bijschrijven van de rente. GROTE VOGELTENTOONSTELLING. De vogelvereniging met de scho ne naam „Vogellust", die nu onge veer twee jaren bestaat en pl.m. 40 leden telt, zal a.s. Zondag haar eer ste tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in café E. v. d. Pluym aan de Haven, waar de jonge vereniging „thuis" is. Ze mogen zich gelukkig prijzen dat café v. d. Pluym over een goe de, practische expositie-ruimte be schikt, die, zo we reeds hebben ge zien, volledig is benut. De opstel ling van de ruim 20 grote volières is zodanig, dat men een zeer goed geheel krijgt; bovendien is de en tourage en de aankleding dermate goed verzorgd, dat de tentoonstel- Wie Icoopt de laatste ANJERLOTJES a 30 cent. Secretariaat „Waalwijks Belang' Grotestraat 205 Waalwijk, VERGADERING VISSCHERSLUST. De leden van „Visscherslust" wor den, zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, opgeroepen voor een vergadering op 22 December a.s. in het clublokaal. De belangrijke agenda vermeldt o.a.: een bestuursvoorstel de Kar per wiel tijdelijk te sluiten en een bestuursvoorstel tot het nemen en toepassen van maatregelen tegen slechte vergaderingbezoekers. SCHOENENRIT 1952. 't Bestuur van de A.C. „De Lang straat" heeft bij het bestuur van de K.N.A.C. aangevraagd om haar jaar lijkse Schoenenrit te mogen houden op Zondag 15 Juni a.s. SCHEIDSRECHTERSVERENIGING „DE LANGSTRAAT". De Scheidsrechtersvereniging „De Langstraat" heeft voor a.s. Zater dagavond in zaal „Thalia" een spel regelwedstrijd georganiseerd die om 7 uur zal beginnen en waarvan 8 clubs deelnemen. Het zijn alle vier de Waalwijkse clubs, Baardwijk, R.K.C., R.W.B. en W.S.C., voorts Sprangse Boys, White Boys uit Was pik, Nieuwkuijk en R.K.D.V.C. Deze wedstrijd is voor iedereen vrij toegankelijk. TO, Wilt U ons Uwe advertentie voor het KERSTNUMMER dat a.s. Maandag verschijnt ten spoedigste doen toekomen, opdat wij voor goede plaatsing kunnen zorg dra gen? BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Johannes M., zv. H. Rijken- de Jong te Sprang-Capelle; Adrianus H. M., zv. N. A. v. Wei- Scheepers; Arnoldus W. J. E., zv. H. A. M. Baijens-den Bieman; Jo hannes, zv. J. Konings-Bakkeren te Sprang-Capelle; Justinus J. M., zv. J. H. v. Loon-de Wit. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: C. J. J. v. Herpt 25 j. en C. H. Klerx 27 j., beiden te Waalwijk. Huwelijken: M. J. v. d. Mee 27 j. te Waalwijk en J. H. Boons 31 j. te Tilburg; C. D. Voogd 27 j. en M. H. Berkelmans 24 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: E. A. M. v. Laarho ven van Den Haag; Th. M. v. Boe kei van Roermond; H. S. Vermeer van Loonopzand; G. J. de Roo, wed. van Well, van Beverwijk; F. A. M. Domensino van Gorinchem; A. Ur- banski van Tilburg. Vertrokken: J. A. P. M. v. d. Vel den naar Nijmegen; E. H. Huber en echtg. naar Bazel; A. B. J. Forster naar Uden; A. M. Holtgrefe naar Engelen; P. C. Zegers naar Hooge- loon c.a.; C. A. M. de Vries naar Eindhoven. KINDERFILM. Tot steun van de Kerstactie zal Zon dag 23 December in de Patronaatszaal een Kinderfilm vertoond worden, waar van de baten ten goede komen aan de Kerst-actie, die dit jaar weer door de St. Vincentiusvercniging is georgani seerd. Kerstmis is het feest der liefda digheid. Was er iets mooiers, dan dat onze jongens en meisjes uit hun eigen spaarpot voor dit mooie doel een kwart je offerden? TAFELTENNIS N.V.R. Zaterdag j.l. speelde N.V.R. I haar laatste wedstrijd van de eerste compe titiehelft. N.V.R. moest op bezoek bij De Kring 2, dat de laatste plaats op de ranglijst bezet, dus, geen zware opgaaf voor onze jongens. Een 82 overwin ning voor N.V.R. was het resultaat. In totaal werden van de 7 wedstrijden er 6 gewonnen en een gelijk gespeeld, een alleszins bevredigend resultaat. N.V.R. IINever Down 4 werd uit gesteld tot nadere datum. Het derde kwam eindelijk tot zijn der de overwinning door met niet minder dan 100 te winnen van R.K.C. 3, dat ook wel onderaan op de ranglijst voor kwam, doch nu bewezen heeft nog aanmerke lijk minder te presteren dan N.V.R. 3. De komende week volgen: Zaterdag 7 u. n.m.: N.V.R. II—P.N.E.M. I. Zondag 2 u. n.m.: Excelsior 4NV.R. III. Zondag 3 u. n.m.; N.V.R. IKoekerellen I. SOCIALE CURSUS R.K.J.B. De Sociale cursus van de R.K.J.B. wordt deze week gehouden in plaats van de volgende week. De avond is thans vastgesteld op Vrijdag 21 December. Dé lessen worden door de Weleerw. Kape laan Donkers uit Tilburg gegeven. APOLLO-THEATER. Riso Amaro, „Bittere rijst" is de titel van de film, die het Apollo-Théater Za terdag en Zondag gaat draaien. Een Centrafilm van wereldvermaardheid. Door deze film betreedt de theater bezoeker een tot nu toe onbekende we-, reld, n.l. die der rijstvelden van Italië. Het is een vreemde lokkende wereld, met eigen gewoonten, eigen wetten, met déug- den en ondeugden. Een wereld, waar op alle leven schijnt te slapen onder de ver schroeiende hitte van de zon, die on barmhartig neerstraalt op het moerassi ge land. Bittere rijst is een film van ongekende vrouwennood. Bittére rijst is de lijdensweg van ver bitterde vrouwen. Bittere rijst is een film van de bitter ste realiteit. De opnamen in Bittere rijst vallen on der de schoonste in de filmhistorie. Dinsdag 1ste Kerstdag draait het Apollo Theater niet. Op de 2de Kerstdag wordt „That Midnight Kiss gedraaid met Kathryn Grauson en Mario Lanza in de hoofd rollen. 't Is de romance van een zin gende chauffeur en een hopeloos ver- iiefd zangeresje. Toegang alle leeftijden. VUILNIS-OPHAALDIENST. In verband met de komende feestda gen ondergaat natuurlijk de vuilnisop haaldienst voor de komende weken aan merkelijke veranderingen. Om teleur stelling te voorkomen doet men goed de in dit nummer voorkomende advertentie hieromtrent te raadplegen. Harmonie St. Jan. De heer Chr. ICuyten, die in het afgelopen jaar als instructeur op trad bij de Kon. Erk. Harmonie St. Jan te Berkdijk, is thans benoemd tot directeur. Kwam hij laatst ééns per maand, nu zal hij de repetities wekelijks leiden. De repetitie zal niet meer op Dinsdag, doch in het vervolg op Maandag gehouden worden. Door deze benoeming is St. Jan weer een stap nader op de goede weg. De heer Kuyten is ook directeur van de Korvelse harmonie te Tilburg, van de Waspikse harmonie „Excel sior" en van de harmonie te Raams donk, Zondags organist aan de Goir- kese kerk en muziekleraar te Til burg. kring ronddolen, terwijl er door een goede en hechte samenwerking na tuurlijk veel meer te bereiken zou zijn. Na nog enkele vragen naar genoe gen te hebben beantwoord, besloot burgemeester Snels zijn zeer leer zame lezing, die ongetwijfeld meer bezoek waard was geweest, temeer daar het hier vooral de problemen van de jonge middenstand gold. Na een dankwoord van de voor zitter werd deze vergadering be sloten met de jeugdgroet. AGENDA. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. en 8.30 uur n.m. Apollo Theater: Bittere Rijst. Toegang 18 jaar. Vrijdag 7.30 u. n.m. Sociale Cursus R.K. Gildenbond R.K.J.B. Zondag 11.45 u. n.m. repetitie Bel Canto zaal Jan v. Dun. Zondag 3 u. n.m. en 5 u. n.m. Kin derfilm Patronaat tot steun Kerstactie. NEDERLANDS SOLDAAT A. BIEVER KRIJGSGEVANGEN IN KOREA. De Nederlandse soldaat, die op de door de communisten verstrekte lijsten van krijgsgevangenKorea-strijders voorkomt, is de Hagenaar Arie Biever, legérn. 260425004. Hij werd sinds Febr. 1951 vermist. Hij was de enige Nederlander die in Korea als vermist stond opgegeven Duivententoonstelling op 22 en 23 December a.s. De Junioren-Duivenvereniging „De Vrolijke Vliegers" houdt op Zaterdag 22 en Zondag 23 Decem ber a.s. haar jaarlijkse tentoonstel ling in het clublokaal van de heer Th. v. Eoxtel. Een tentoonstelling, welks aspect dit jaar nog verhoogd wordt door de prachtige zaal waar in zij gehouden zal worden. Het was in de voorgaande jaren steeds een hoogtepunt voor deze jongens als de echte, oude duivenliefhebbers in groten getale deze tentoonstelling kwamen bezoeken en 't is dus voor alle duivenliefhebbers een flinke aansporing om te gaan zien wat deze jeugdige knapen naar voren bren- §en- Verder is ook dit weer de gelegen heid voor jongens beneden de 18 jaar om zich op te geven bij de Ju nioren-Duivenvereniging. Diegene die dit vandaag nog doet of morgen heel vroeg, kan ook zijn duiven nog op de tentoonstelling plaatsen en meedingen naar de vele prijzen. Verder maakt de vereniging de volgende kampioenen bekend: Kampioen 1951 Vitesse: Th. v. Wanrooy Kampioen 1951 Middenfond: Th. v. Wanrooy Kampioen 1951 Jonge duiven: W. v. Osch. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot de heer A. v. Rooij slaagde aan de Economische Hogeschool te Tilburg als Economisch Doctorandus. Afgevaardigden van de verschillende verenigingen, waaraan geslaagde verbon den is, maakten hun opwachting om hun felicitaties aan te biéden. NEDERLANDSE R.A.F.-ASSOCIATION. Druk bezochte bijeenkomst. Op Zaterdag 15 December j.l. werd in Eindhoven de 1ste bijeen komst gehouden van de R.A.F.A., Afdeling Zuid-Nederland (Brabant en Limburg). Niet minder dan 70 Nederlandse militairen en ex-mili- tairen van de L.S.K., die onder het R.A.F.-commando hebben gediend, waren vanuit Maastricht tot s-Her- togenbosch bijeen gekomen. Het woord werd gevoerd door de heer Flinterman namens het Hoofdbe stuur en de heer Aug. van Rossum, die als contactpersoon voor het Zuiden fungeert. Na nog eens duidelijk belicht te hebben, dat de R.A.F.A. de vriend schapsbanden verstevigt en hen die in moeilijkheden verkeren helpt, gaven zich 46 nieuwe leden op. In lichtingen worden gaarne verstrekt door het contactbureau voor het Zuiden, adres Floralaan Oost 148, Eindhoven. IS DE TEELT VAN OLIE VLAS RENDABEL Bij de beantwoording- van deze vraag zal men bij voorkeur een ver gelijking maken tussen de op brengst van dit gewas met de op brengsten van verschillende andere gewassen, waarvan de teelt op de bedrijven algemeen gebruikelijk is. De teelt van olievlas is op vele punten te vergelijken met die van een graangewas. De eerste ontwik keling van het olievlas is als regel zeer traag, waardoor men veel last kan krijgen van onkruid. Vuil land is voor de teelt van olievlas weinig geschikt. Het schoonhouden van 't kruid en legering van het gewas kan de opbrengst sterk tegenvallen. Een normale opbrengst op de vocht- of leemhoudende zandgron den, welke voor de teelt van olie vlas het meest geschikt worden ge acht, meent men op 1500 kg. per ha. te kunnen stellen. Voor het stro is in de afgelopen jaren nog geen behoorlijke afzetmogelijkheid ge- oleken. Voor het jaar 1952 is door de re gering een prijs van 65.per 100 kg. gegarandeerd voor zaad met geen hoger vochtgehalte dan 10% en een zuiverheid van 95%. In de praktijk zal dit na aftrek voor on voldoende zuiverheid of te laag vochtgehalte vaak neerkomen op een uitbetalingsprijs van 60.— p. 100 kg. zaad. De bruto-opbrengst van olievlas op goede gronden is derhalve te schatten op 900.per ba. Schat men de opbrengst van een graangewas op soortgelijke gron den op 2500 a 3000 kg. korrel (ge middeld 2750 kg.) en pl.m. 4000 kg. stro per ha. en rekent men de graanprijs op 30.per 100 kg. en de stroprijs op 50.per 1000 kg., dan is de bruto-opbrengst van 1 ha. graan te schatten op: 2750 x 30.— p. 100 kg. 825. 4000 x 50 p. 1000 kg. 200. groeit hoger op. stoelt minder uit en heeft een kortere levensduus. De Nederlandse Rassen lijst geeft alle aanwijzingen omtrent selecties i en mengsels. Hierbij komt nog dat men na vele graangewassen de mogelijk heid heeft om een stoppelgewas te verbouwen, terwijl bovendien olie, vlas een riskanter gewas is, dat als regel bij de onkruidbestrijding en het dorsen en schonen iets meer zorgen en kosten vraagt. Afgezien nog van het feil, «lat de teelt van handelsgewassen in het algemeen op de kleinere gemengde bedrijven minder op zijn plaats is, omdat men zich daar verstan- diger op de veevoedervoorziening in bet eigen bedrijf kan toeleggen, zijn wij van oordeel, dat onder de gegeven omstandigheden de teelt van olievlas geen aanbeveling ver dient. K.J.M.V. De K.J.M.V. hield Dinsdag j.l. haar zesde vergadering van het winterprogramma. Om 8 uur open de de voorzitter met de jeugdgroet en een woord van welkom, speciaal voor de spreker van deze avond, de Edelachtb. heer burgemeester Snels uit Drunen, de vergadering. Als punt één stond op de agenda ^ergTeeTtljd, terwijl de bespreking van de Kerstviering aanwezigheid van veel onkruid op 27 Dec. as. De K-J.MJ.-ers met de aanwe^ghetdj kan hun verloofden zullen hierbij uit- misiukken. Met gebruik van genodigd worden waarbij t bestuur chemische middelen bij de onkruid- op een grote opkomst rekent. De bestrijding is, mits goed uitgevoerd, onvermijdelijke kosten zullen een mogelijk, doch men moet hier- gulden per persoon bedragen, waar- bedenken, dat olievlas voor che- mee alle leden accoord gingen. De ^che middelen gevoeliger is dan granen. De oogsttijd valt eind Au gustusbegin September, zodat geen nateelt van stoppelgewassen meer mogelijk is. Het dorsen en reinigen van het zaad gaat in stre ken, waar men niet met de teelt van fijne zaden bekend is, vooral in het begin met moeilijkheden ge- Paard. Aangezien het gewas betrekkelijk moeilijk dorst, moet met een nauw- gestelde trommel en hoog toerental gedorst worden, waarbij gevaar voor korrelbeschadiging ontstaat, hetgeen een groot bezwaar is, wan neer het gewas voor zaaizaad is geteeld. De opbrengst is sterker aan avond zal door de leden zelf op een aangename manier verzorgd wor den, waarbij o.a. een wedstrijd in hersengymnastiek op het program ma staat. Hierna gaf de voorzitter 't woord aan de Edelachtbare heer burge meester Snels, die vlot en duidelijk en met een grote kennis van zaken de taak van de Jonge Middenstan der in het licht van de komende tijd behandelde. Om zich op een goede manier van de verschillende taken te kunnen kwijten, noemde spreker als eerste eis: tot een betere samen werking in de middenstand zelf en ook met andere facetten van het maatschappelijke leven te komen. De middenstander, aldus spreker, schomm£lingen onderhevig dan de blijft nog steeds te veel m eigen graangewassen. Vooral bij veel on- De belangstelling voor de selec ties grassen en klavers wordt zo wel bij de handel als bij de land bouwers jaarlijks groter. De subsidie-regeling voor kleine bedrijven heeft in dit opzicht sti mulerend gewerkt. Werd aanvan kelijk uitsluitend een selectie van Engels raai weidetype voorge schreven, omdat van andere selec ties onvoldoende zaaizaad voor handen was, bij de regeling voor het seizoen 1951-1952 moet voor mengsels voor blijvend grasland een selectie verwerkt worden van Engels raai weidetype en hooi- type, Beemdlangbloem en witte weideklaver. Wanneer zoveel mogelijk selec ties worden verwerkt, krijgt men vanzelfsprekend een zeer hoog waardig mengsel cn dergelijke mengsels zijn niet alleen van be- lang voor bedrijven, welke onder de subsidie-regeiing vallen, maar ieder mengsel, dat de handel aan biedt of dat de landbouwer vraagt, moet aan dc hoogste eisen vol doen, ook al zal daardoor dc prijs hoger komen te liggen. De selecties kenmerken zich in de eerste plaats door grotere pro ducties en een productieve gras mat levert hij practisch dezelfde kosten, jaarlijks meer veevoeder. Wie met een slecht of minder goed mengsel begint, zal nooit de hoog ste productie halen en een hespa ring op de inzaai door goedkope re mengsels met zaal van onbe kende herkomst te nemen kan ja renlang een mindere productie tot gevolg hebben. Iedere zaadhandel van standing zal aan de afnemers propageren het beste wat er is, dus mengsels leveren onder N.A.K.-plombe met zoveel mogelijk in de Rassen lijst opgenomen selecties, terwijl iedere landbouwer, die zijn belangen be grijpt en behartigt, de beste meng, seis zal vragen. Dit jaar zijn voorhanden selec ties van Engels raai weidetype en hooitype, evenals selecties van Beemdlangbloem en Timothee. Ook bij de klavers zijn de selec ties van bijzondere betekenis. Het verschil tussen witte weide-klaver en witte cultuur-klaver wordt door menigeen niet of nauwelijks ge kend. De witte weideklaver, waar van een selectie thans is voorge schreven voor subsidiemengsels en N.A.K.-volledig ^plombeerde mengsels, stoelt sterk uit en houdt zichzelf in stand. Voor blijvend grasland is deze klaver juist zeer aanbevelenswaardig, ook al is de prijs hoog. De witte cultuurklaver Heeft men goede legdieren, dan is het gewenst, daarvan atstammelingen te tokken. De leg vleesrassen, o.a. de Wyandotte, de Orpington, de Plymouth- Rock, de Rhode Island Red en de Bar nevelder bieden daartoe gelegenheid, i Iet zijn rustige dieren, blijven goed zitten als ze broeds zijn en verzorgen de kui kens prima. Wil men echter gaarne één kleur houden, dan is naast de wit-lcg- horn de aangewezen kip, de wit-wyan- dotte. Deze wint het in gewicht van alle lichte rassen, zodat ze voor de slacht ook van grote betékenis zijn. De hanen kunnen tot 4 kg., de hennen tot 3 kg. wegen. Wordt niet één kleur gewenst, dan is er keuze uit de andere genoemde- rassen, die ook de goede broedcapaci- teiten hebben. En nu nog een raadgeving: Kalkpoten komen veel voor bij overjarige dieren. Onder de schubben vreet zich een schurftmijt in, die daar bloed uitzuigt en een hinderlijke jeuk veroorzaakt. Kippen met kalkpoten kunnen onmoge lijk geregeld blijven leggen. Helpt het dier van dié kwelling af en neem een flinke emmer water (10 liter) en giet daarin een kwartliter creoline, flink roe ren en houd de aangetaste poten er tien tellen in, zo nodig herhale men dit na een week nog eens. Ook kan men de poten insmeren met hërtshoornolie, een afdoend middel. Het spreekwoord: zoveel hoofden, zo- Veel zinnen, geldt nog steeds en het zal ook wel zo blijven. Nemen we b.v. het geval of de kip pen bij vorst, sneeuw en stérke wind binnen gehouden moeten worden, dan heerst daaromtrent verschil van mening. De een zegt zus, de ander zo. Naar mijn mening is het wenselijk de dieren binnen te* houden, mits de behuizing van dien aard is, dat ze voldoende ruirnté, lucht en licht hebben om in het kaf, turfmolm en zand te krabben. Zij, die niet over een behoorlijke stal beschikken doen beter, de dieren af te schaffen. Ik hoorde van iemand, die zijn dieren de gehele maand Déc. opgesloten had, eieren raapte, één enkele keer zelfs 40. het v/aren er 68, elke dag meer dan 30 Dat resultaat zou zeker niet bereikt zijn, als zé buiten gelopen hadden. Bij het vastzitten der kippen, vooral dé winter, moeten de nachthokken nog vaker worden schoongemaakt dan des zomers, 't kan niet te dikwijls ge beuren. Er hoopt zich om deze tijd van 't jaar spoedig al een hele berg mest op, die zo dikwijls een haard van besmet ting wordt. KIPPENVRIEND. Woensdagmiddag j.l. hield de af deling Waalwijk van de R.K. Bond van Ouden van Dagen een alge mene ledenvergadering die zeer druk bezocht was. De vice-voorzitter, de heer Th. v. Eggelen, hield een openingsspeech, waarin hij dankte voor de goede op komst, het doel van de vergadering uiteenzette en waarin hij speciaal ook de donateurs dankte voor hun steun. Hierna ging men over tot 't kie zen van een nieuw bestuurslid; de volgende heren waren candidaat gesteld: Simons, Brands en v. Hees been. De heer Simons werd geko zen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Th. v. Eggelen; beide gekozen heren dankten voor het vertrouwen dat de leden in hen hadden gesteld. De heer v. Seters, toegevoegd be stuurslid van de K.A.B., nam ook nog het woord; hij sprak met name ook over de R.K. Bond van Ouden van Dagen; spoedig zou er een lan delijke Bond zijn. Hij sprak over de plannen van het bestuur eens een actueel onderwerp te laten behan delen; uit de vergadering verzocht men om de noodwet Drees eens te bespreken. Het huidige bestuur is dus als volgt samengesteld: Th. v. Eggelen, voorzitter. W. Kooien, secretaris. H. Simons, Penningmeester. F. v. Mier, vice-voorzitter. A. v. Seters, aangewezen door de K.A.B.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 7